מלתא דבדיחותא -במשנתם של גדולי ישראל

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו
סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי
נתן תודה: 341 פעמים
קיבל תודה: 382 פעמים
סטטוס: לא מחובר

Re: מלתא דבדיחותא -במשנתם של גדולי ישראל

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 04 יוני 2020, 08:58

פיילוט 0.4 כתב:
04 יוני 2020, 08:53

ב. מעניין לראות שבזמנם בישלו את העוף עם הראש!

עי' יו''ד סי' כב ברמ''א ס''א ואם הסירו וכו'.

ערכים:

HaimL
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 499 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 04 יוני 2020, 09:00

כדי כתב:
04 יוני 2020, 01:26
מחבר ספר על התורה הביא את ספרו (כמדומה שמסופר על ר' אייזל חריף) הרב עלעל בספר והפטיר "אה, גאונות". המחבר שאל מאיזה חידוש הרב נהנה כ''כ?
ענה הרב: הגאונות היא שהדפסת את הפירוש ביחד עם החומש ככה שזה חייב בגניזה.
כיו"ב מסופר על מחבר שהדפיס את ספרו, והראה אותו לגאון אחד. פתח הגאון את הספר, קרא בו אחת הנה ואחת הנה, השתומם וקרא, חידוש עצום, הפלא ופלא.

שאלו המחבר בדחילו, מהו החידוש שמצא מר בחיבורי? ענה לו הגאון, ראיתי בשער, שנדפס בפיוטרקוב. לא היה לי מושג שיש שם בית הדפוס, ממש פלאי פלאים. 

מאן דכר שמיה
נתן תודה: 24 פעמים
קיבל תודה: 22 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דכר שמיה » 04 יוני 2020, 09:50

HaimL כתב:
04 יוני 2020, 09:00
כיו"ב מסופר על מחבר שהדפיס את ספרו, והראה אותו לגאון אחד. פתח הגאון את הספר, קרא בו אחת הנה ואחת הנה, השתומם וקרא, חידוש עצום, הפלא ופלא.

שאלו המחבר בדחילו, מהו החידוש שמצא מר בחיבורי? ענה לו הגאון, ראיתי בשער, שנדפס בפיוטרקוב. לא היה לי מושג שיש שם בית הדפוס, ממש פלאי פלאים. 

מסופר על הרוגצ'בער

שניאור
נתן תודה: 619 פעמים
קיבל תודה: 289 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 04 יוני 2020, 10:45

יושב אוהלים כתב:
03 יוני 2020, 11:47
אני לא אמרתי שהייתי "קרוב" אליו,
כמובן לא התכוונתי ל"קרוב" במובן הרגיל של המילה, כי אי אפשר היה להיות "קרוב" אליו עם כל חריפותו.
בכל אופן תודה על המימרות משמו, וכמדומני שבסאטמאר יש הרבה ווארטים שמסתובבים בשמו, אנסה בהזדמנות אולי לשמוע אותם ולהביאם.

יושב אוהלים
נתן תודה: 297 פעמים
קיבל תודה: 389 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 יוני 2020, 11:31

שניאור כתב:
04 יוני 2020, 10:45
יושב אוהלים כתב:
03 יוני 2020, 11:47
אני לא אמרתי שהייתי "קרוב" אליו,
כמובן לא התכוונתי ל"קרוב" במובן הרגיל של המילה, כי אי אפשר היה להיות "קרוב" אליו עם כל חריפותו.
בכל אופן תודה על המימרות משמו, וכמדומני שבסאטמאר יש הרבה ווארטים שמסתובבים בשמו, אנסה בהזדמנות אולי לשמוע אותם ולהביאם.
אוסיף לכבודך (ולכבוד הרבים החשובים דפה - ואני לא מרמה את עצמי -גם לכבודי כוונתי) עוד סיפור אחד דבדידי הוה עובדא - ר' חיים זצ"ל שאל אותי "אצל מי אתה לומד" - השבתי לו שאני לומד אצל מו"ר הג"ר דוד שליט"א, והוא חוזר ושואל אותי "אצל מיייייי אתה לומד??" - ואני משיב "נו -אצל ר' דוד!" והוא עוד פעם -"אני שאלתי אותך אצל מי אתה לומד!" ואני - אצל ר' דוד!! -ר' דוד!! - ור' חיים ז"ל עושה לי את תנועת היד הקבוע שלו - בביטול הדברים - ואומר "אם היית אכן לומד אצלו היה "נשפך" ממך 'תיירה' ממנו!!! ואני לא שמעתי ממך בקושי חצי דבר!" [ווען דו לערנסט טאקע ביי עם -  וואלט זיך געגאסן פון דיר תיירע פון עם! און איך האב נישט גהערט פון דיר קאם אפעס א האלבע ווארט!!).

[למדברי אידיש - אתם לא מודים לי שזה ממש מאבד את טעמו כשמתרגמים?  - איי חבל.]

כדי
נתן תודה: 37 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כדי » 04 יוני 2020, 11:35

יושב אוהלים כתב:
04 יוני 2020, 11:31
הנושא הזה ראוי לאשכול נפרד אבל נ''ל שהפשט הוא שביידיש אפשר לכתוב בסגנון דיבור, וכשמתרגמים לעברית מתרגמים בלשון ספרותית שמוציאה את המיץ.
אבל היה אפשר לומר בעברית באותו טון: "נו, אם היית לומד אצלו היית שופך עכשיו תוירעס ממנו, ובינתיים לא דיברת חצי מילה...". לא פחות גרוע מהיידיש, הלא כן?

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 יוני 2020, 11:51

אברך כתב:
03 יוני 2020, 13:37
יושב אוהלים כתב:
03 יוני 2020, 12:08
איש ווילנא כתב:
02 יוני 2020, 01:36
אבל מכל מקום סלד (החזו"א) מהרבנות ועשה הכל להוריד את ערכה של הרבנות לעפר בעיני הציבור התורני והדברים עתיקין
הגרשז"א זצ"ל סיפר פעם לאבי מורי זצ"ל הכ"מ שפעם הציעו לו להצטרף לבית דין הגדול בירושלים להיות שם רב (כמו שהגריש"א זצ"ל עשה), ונכנס להתייעץ עם החזון איש אם יקבל או לו. ואמר החזו"א להגרש"ז "יהיו שם דברים שמאוד לא ימצאו חן בעיניך, ומרוב ענוותנותיך, תשב ותשתוק ולא תצעק נגדם, וכיון שבתכונתך אתה "א איידעלע מענטש" (בן אדם עדין) זה יכול להשפיע עליך לרעה ח"ו, ולכן אני מייעץ לך שלא תקח את זה". וכשסיפר הגרש"ז את זה לאאמו"ר זצ"ל הוא הוסיף ואמר "און ער האט נישט גמיינט נאר אלץ געזונט" (שהחזון איש לא התכוון רק שזה יכול להשפיע עליו מצד הבריאות) - וד"ל.
המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד.

הזכרת לי סיפור ששמעתי על הגראי"ל שטינמן זצ"ל, שבא אליו אברך, שהגראי"ל לא הכירו מקודם, להתייעץ אתו על איזה נושא.
אחרי שדיבר אתו בעניינו שאלו הגראי"ל מה שלום אמך, והוא מתפלא - מה לו לגראי"ל עם אמא שלו?, אבל לא שאל, רק ענה שב"ה היא מרגישה טוב, וממשיך הגראי"ל לשאול "איפה היא גרה היום?" ומה היא עושה? וכו' וכו' - והאברך ענה על השאלות וקם ויצא.
אחר שיצא, שאל הגבאי של הגראי"ל את הגראי"ל מאיפה הרב מכיר את אמא של האברך הזה?
ענה הגראי"ל "אננני מכיר לא אותו ולא את אמא שלו, רק תוך כדי דיבורו איתי בנושא שבא להתייעץ, הוא אמר "אבא שלי זכרונו לברכה אמר לי פעם...
הרי הבנתי מזה שאביו נפטר, וא"כ הרי אמו אלמנה, ויש לי הזדמנות לקיים מצוות 'לב אלמנה ארנין'. וידעתי שאם אשאלנו על אמו ואתעניין בשלומה אז אח"כ יספר האברך לאמו שאני שאלתי עליה והתעניינתי בה ובשלומה וכו', ןהיא תשמח, הרי קיימתי מצוה בזה!"

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 04 יוני 2020, 12:05

כדי כתב:
04 יוני 2020, 11:35
יושב אוהלים כתב:
04 יוני 2020, 11:31
הנושא הזה ראוי לאשכול נפרד אבל נ''ל שהפשט הוא שביידיש אפשר לכתוב בסגנון דיבור, וכשמתרגמים לעברית מתרגמים בלשון ספרותית שמוציאה את המיץ.
אבל היה אפשר לומר בעברית באותו טון: "נו, אם היית לומד אצלו היית שופך עכשיו תוירעס ממנו, ובינתיים לא דיברת חצי מילה...". לא פחות גרוע מהיידיש, הלא כן?
הרי ממילא חצי מהעברית שלנו המדוברת היא מערבית, כך שאפשר לתרגם בלי לאבד את הניחוח האקזוטי (כמו בסיפור המשעשע שהביאו כאן, על אותו גאון שהיה במקווה "סבבה סבבה")

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 יוני 2020, 18:51

HaimL כתב:
04 יוני 2020, 12:05
במחילתכם אני חולק על ההנחה הזאת.
מי שהסתובב הרבה (כמו שעשיתי) בין ותיקי ירושלים של מעלה יודע ומרגיש בכל ישותו ( זה דבר שאי אפשר להסביר למי שלא הרגיש את זה) שלומר "נו, אם היית לומד אצלו היית שופך עכשיו תוירעס ממנו, ובינתיים לא דיברת חצי מילה..." זה לא - רחוק מאוד מאוד - מ" ווען דו לערנסט טאקע ביי עם - וואלט זיך געגאסן פון דיר תיירע פון עם! און איך האב נישט גהערט פון דיר קאם אפעס א האלבע ווארט!!) - אלא שזה פשוט פלאנטה אחרת לגמרי - ואולי אפילו עולם ותבל ויקום אחר,. ופשוט אין תחליף לזה כלל וכלל.
(רק להמחיש טיפ-טיפה האם נראה למישהו שמבין אידיש ש"חצי מילה" יכול להיות תחליף אפילו קרוב רחוק ל - ""קאם עפעס א האלבע ווארט" - חוץ מזה שתרגמת רק את חצי המשפט - כי קאם-עפעס זה ביטוי שאין לו תרגום - אבל גם אם כן הצלחת לתרגם מילולית או להסביר את הדברים זה לא יותר ממשהו שצריך כדי לשלא להשאיר את הנייר חלק במקום המילים האלה בטקסט לטובת ה- "לא דוברי אידיש" שבינינו, אבל זה ממש ממש לא ממלא את מקומם כלל. וחבל.

כדי
נתן תודה: 37 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כדי » 04 יוני 2020, 21:52

יושב אוהלים כתב:
04 יוני 2020, 18:51
HaimL כתב:
04 יוני 2020, 12:05
במחילתכם אני חולק על ההנחה הזאת.
מי שהסתובב הרבה (כמו שעשיתי) בין ותיקי ירושלים של מעלה יודע ומרגיש בכל ישותו ( זה דבר שאי אפשר להסביר למי שלא הרגיש את זה) שלומר "נו, אם היית לומד אצלו היית שופך עכשיו תוירעס ממנו, ובינתיים לא דיברת חצי מילה..." זה לא - רחוק מאוד מאוד - מ" ווען דו לערנסט טאקע ביי עם - וואלט זיך געגאסן פון דיר תיירע פון עם! און איך האב נישט גהערט פון דיר קאם אפעס א האלבע ווארט!!) - אלא שזה פשוט פלאנטה אחרת לגמרי - ואולי אפילו עולם ותבל ויקום אחר,. ופשוט אין תחליף לזה כלל וכלל.
(רק להמחיש טיפ-טיפה האם נראה למישהו שמבין אידיש ש"חצי מילה" יכול להיות תחליף אפילו קרוב רחוק ל - ""קאם עפעס א האלבע ווארט" - חוץ מזה שתרגמת רק את חצי המשפט - כי קאם-עפעס זה ביטוי שאין לו תרגום - אבל גם אם כן הצלחת לתרגם מילולית או להסביר את הדברים זה לא יותר ממשהו שצריך כדי לשלא להשאיר את הנייר חלק במקום המילים האלה בטקסט לטובת ה- "לא דוברי אידיש" שבינינו, אבל זה ממש ממש לא ממלא את מקומם כלל. וחבל.
סתם האשמת את ר' חיימ'ל, הוא ציטט אותי בקטע הזה.
ואגב, אני אמנם מבין יידיש, אבל לא נושם את זה, דהיינו אני לא מכיר את הניחוח של המילים והקונטציות שהם מעלות, כך שאין לי דעה בנושא.
נ.ב.ב. שמעתי מישהו טוען שגם בארמית יש הרבה רגש, לדוגמא הוא אמר שאת המשפט "רחמנא ליבא בעי" אי אפשר לתרגם לעברית.

סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 04 יוני 2020, 21:58

כדי כתב:
04 יוני 2020, 21:52
"רחמנא ליבא בעי" אי אפשר לתרגם לעברית.
דווקא שי פירון ניסה בזמנו, ויצא לו רחמנא ליב''ה בעי...

יאיר אור
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 65 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יאיר אור » 04 יוני 2020, 22:04

מאן דכר שמיה כתב:
03 יוני 2020, 23:26
פעם א' מאדמו"רי גור ביקר באיזה חיידר ושאל את התלמידים למה בראש יש 2 פיאות, הרי כדי לפטור שדה מספיק פיאה אחת? ותירץ שאם יש רה"ר באמצע צריך 2 פיאות.
(אולי יש להוסיף למעליותא שאם יש נהר באמצע, ואין מים אלא תורה, גם צריך 2 פיאות)
כפי ששמעתי בשם הגרשז"א בעת שלמד בעץ חיים הגיע האמרי אמת מגור לבקר בת"ת והילדים ישבו עם ספר הלימוד והאמ"א עבר בינהם וזרק שאלות בין הילדים
ורש"ז למד אז פאה והאמ"א עבר לידו והפטיר למה כאן-בהצביעו על הספר מספיק אחד וכאן-בהצביעו על הפיאות צריך שנים...

אליהו52
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 94 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אליהו52 » 04 יוני 2020, 22:50

HaimL כתב:
04 יוני 2020, 00:20
פולני כתב:
04 יוני 2020, 00:11
אמר רבי מאיר שפירא מלובלין:

מעודי לא הבנתי מדוע כתבו המדפיסים ב'הודו' בסוגריים - 'כי כל אלוהי העמים אלילים (כאן צריך להפסיק) וה' שמים עשה'.
והלא ממה נפשך - מי שמבין מה שהוא אומר, ידע מעצמו שצריך להפסיק שם, ועמי הארצות שאינם מבינים את מילות התפילה, אינם מבינים גם מה כתוב בסוגריים...

עד שראיתי עם הארץ אחד שישב והתפלל בדביקות, וכך אמר: 'כי כל אלוהי העמים אלילים, כאן צריך להפסיק, וה' שמים עשה'.
ואז הבנתי, בשבילו ובשביל כמותו נועדו הסוגריים הללו... לסייע בעדו להפסיק בין 'אלילים' ל'וה''...
על עמי הארצות ופסוקים, ישנה בדיחה מטופשת למדי, אבל החלק המשעשע שבה הוא שהע"ה שאל את הרב, מהו שכתוב 

ריבונו של עולם אני (שלך וחלומותיי שלך וכו'), היכי תמצי שאני הוא הריבונו של עולם?

עם הארץ שלי (שלך ושלך שלך חסיד). היכי תמצי שהוא שלי? 

ועוד שאל מהו "ברח שמר" (ברוך שאמר). אם ברח, איך שמר. ואם שמר, אמאי ברח.

מעניין לעניין באותו עניין

עם הארץ ניגש לחבירו לאחר התפילה ואמר לו שיש לו קושיא אדירה בהלל.
כידוע אומרים שם: "הים ראה וינוס הירדן", אם הים ראה מדוע הירדן נס?
ענה לו חבירו שוטה שפיל לסיפא דקרא, השאלה כבר נשאלה בפירוש בהמשך הפרק: "מה לך הים כי תנוס הירדן"

בלדד השוחי
נתן תודה: 109 פעמים
קיבל תודה: 149 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בלדד השוחי » 04 יוני 2020, 22:59

ר' מאיר שפירא מלובלין ביאר פעם את הפסוק "כי דורש דמים אותם זכר", דהנה דרשן שדורש לציבור הרי הוא בבחינת זכר - משפיע ואילו ציבור השומעים הם בחי' נקבה - מקבל, אמנם מי שדורש בשביל ממון, הרי זה להיפך, הציבור הוא בחי' זכר, והדרשן בחי' נקבה. וזש"כ "כי דורש דמים - אותם זכר", הדורש בשביל דמים - הם (השומעים) הזכר כאן.

סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 04 יוני 2020, 23:01

ע''ה וחבירו למדו חומש רש''י

וקראו הכתוב 'ויעפילו לעלות ההרה'. הע''ה היותר למדן ביאר 'בני ישראל הפילו את עצמם אל ההר'. שאלו חבירו 'כיצד ייתכן ליפול לראש הר'?
עיין הע''ה ברש''י ופניו אורו: 'לא נאמרו הדברים אלא דרך היתול', שהרי רש''י מפרש 'ויעפילו לשון חוזק' (חוזק באידיש פתרונו היתול).

צביקה 88
נתן תודה: 4 פעמים
קיבל תודה: 7 פעמים

שליחה על ידי צביקה 88 » 07 יוני 2020, 01:14

נדיב לב כתב:
02 יוני 2020, 22:07
ר' מרדכי, אחיו של ר' מאיר מאפטא נשאל פעם, מדוע שגור בפי העולם שחזן הוא פתי?
אומרים שהסיבה כיון שהוא מבטא בקול מה שכולם אומרים בשקט...

עוד סיבה, כיון שהוא בולע ומשמיט ממה שנכתב.. במקרה הזה ממה שצוטט..
הלא מה שכתבת נכתב בהודעה המצוטטת שהעתקת למחצה, מה הענין להעתיק ציטוט למחצה ולהשלים ממה שנכתב...

נדיב לב כתב: ↑27 מאי 2020, 01:24
ר' מרדכי, אחיו של ר' מאיר מאפטא נשאל פעם, מדוע שגור בפי העולם שחזן הוא פתי? השיב ר' מרדכי: אמרו חז"ל במסכת סוטה לב: מפני מה תיקנו תפילה בלחש, כדי שלא לבייש את עוברי עבירה המתוודים בתפילתם על עבירות שבידם, שהרי לא חילק הכתוב מקום בין קורבן חטאת לעולה [ופירש"י, שהרי לא קבע לשחיטת חטאת המקום בפני עצמו, כדי שלא יבינו שהוא חטאת והתבייש] לכן תיקנו תפילה בלחש שלא לבייש את אלה שמתוודים בשעת תפילתם, ובא החזן ואומר בקול רם מה שאומרים הכול בלחש, לזה ייקרא שוטה..
עוד סיבה, כי הוא דופק על עמודו לאמר אני אומר משהו...
לעצם הדברים, אתה צודק, לא שמתי לב. אך יש הבדל דק בין מה שכתבתי כאמרה המתיחסת לעצם האמירה בקול משום חוסר טאקט או כיו"ב דבר שהשני לא יעשה, לבין האמרה החכמה של אחיו של ר' מאירל מאפטא על מפרסם חטאיו.
אך הייתי צריך להשים ליבי לדבריך, וע"כ התנצלותי.

ב.ל.
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב.ל. » 10 יוני 2020, 00:33

עם הארץ אחד אמר ב'קרבנות' של תפילת שחרית: התודה וקל נזיר וכו'.
חברו ע"ה כמותו, החל להתגלגל מצחוק.
שאל ע"ה א. למה זה צחקת?
ענה לו ע"ה ב. כי בתפילה כן אומרים את שם השם.....

בלדד השוחי
נתן תודה: 109 פעמים
קיבל תודה: 149 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בלדד השוחי » 10 יוני 2020, 00:45

יהודי החליט לחזור בשאלה, לזרוק את הכיפה ולפרוק עול.
באחד הימים כשהתחיל לאכול שכח ובירך לפני האכילה.
מיד כשעמד על טעותו, תיקן מהר ואמר: ברוך שם כבוד וכו'.

סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 10 יוני 2020, 01:09

בלדד השוחי כתב:
10 יוני 2020, 00:45
יהודי החליט לחזור בשאלה, לזרוק את הכיפה ולפרוק עול.
באחד הימים כשהתחיל לאכול שכח ובירך לפני האכילה.
מיד כשעמד על טעותו, תיקן מהר ואמר: ברוך שם כבוד וכו'.

באשכול זה פתחו בגדו''י המשיכו בע''ה וסיימו באפיקורסים...
אגב אפיקורסים קראתי על חוזר בשאלה שנעשה אתאיסט בליבו אך כלפי חוץ היה חרדי לכל דבר, והתייעץ עם חבירו שידע ממצבו שהיות והוזמן לסעודת שבת אצל אחד ממכריו וכנראה יכובד בקידוש, והיות והוא מחלל שבת בסתר כיצד יקדש ואין הוא רוצה להכשיל את השומעים באכילה ללא קידוש.  

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 10 יוני 2020, 09:10

למה זה תשאל לשמי כתב:
04 יוני 2020, 23:01

וקראו הכתוב 'ויעפילו לעלות ההרה'. הע''ה היותר למדן ביאר 'בני ישראל הפילו את עצמם אל ההר'. שאלו חבירו 'כיצד ייתכן ליפול לראש הר'?
עיין הע''ה ברש''י ופניו אורו: 'לא נאמרו הדברים אלא דרך היתול', שהרי רש''י מפרש 'ויעפילו לשון חוזק' (חוזק באידיש פתרונו היתול).
אני לא דובר אידיש (אגב הדיון שהתקיים כאן) אבל קצת מכיר. חוזק זה לא כמו טיפש, וחוזק מאכן זה כמו לעשות שטויות? ואז "הפירוש" ברש"י הוא כמו לומר לשון שטות?

הכהן
נתן תודה: 370 פעמים
קיבל תודה: 391 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי הכהן » 10 יוני 2020, 09:24

HaimL כתב:
10 יוני 2020, 09:10
למה זה תשאל לשמי כתב:

אני לא דובר אידיש (אגב הדיון שהתקיים כאן) אבל קצת מכיר. חוזק זה לא כמו טיפש, וחוזק מאכן זה כמו לעשות שטויות? ואז "הפירוש" ברש"י הוא כמו לומר לשון שטות?

https://translate.google.com/?source=gt ... 7%96%D7%A7

סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 10 יוני 2020, 09:26

HaimL כתב:
למה זה תשאל לשמי כתב:

נ''ל שבימינו קוראים לזה 'צחוקים'. אני כתבתי מהזיכרון מספר 'חד וחלק' של מ. צ. פרוש שאינו תח''י ואינו באוצה''ח שהוא ספר ישן שקראתי בילדותי לפני 15 שנה אינני יודע אם מצוי היום.
מצאתי את הסיפור באוצה''ח בספר אחר, ומשם עולה כדכתיב הספר הנ''ל.
חוזק 01.png
חוזק 02.png

אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 10 יוני 2020, 09:31

שמעתי מרב חשוב בפורים ששמע מאיזה יהודי ווארט ליודעי שפת האידיש שאומרו דווקא נתכוין ברצינות ולר לבדיחותא כלל.

כתוב שהקב''ה אמר לאאע''ה אל תירא אברם אנכי מגן לך.
וביאר אותו יהודי, שאאע''ה היה מארח בביתו אורחים רבים, ובטבע האדם אורח בוש לאכול לבדו, ולכן היה אאע''ה נאלץ לאכול עם כל אורח ואורח. חשש אאע''ה מחולי מעיים כיון שצריך לאכול הרבה. וע''ז אמר הכתוב אל תירא אברם אנכי מגן לך, דהיינו 'מאגן' באידיש היינו קיבה, ו'לאך' היינו חור, ואמר לו הקב''ה שיעשה לו חור בקיבה ולא יסבול מחולי מעיים כלל. עכ''ד.

אגב - 
יו''ד סי' מח.png
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

נחפשה דרכינו
נתן תודה: 65 פעמים
קיבל תודה: 69 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נחפשה דרכינו » 10 יוני 2020, 09:36

HaimL כתב:
למה זה תשאל לשמי כתב:

התרגום של "חוזיק" הוא צחוק

נחפשה דרכינו
נתן תודה: 65 פעמים
קיבל תודה: 69 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נחפשה דרכינו » 10 יוני 2020, 09:38

למה זה תשאל לשמי כתב:
10 יוני 2020, 09:26
אני כתבתי מהזיכרון מספר 'חד וחלק' של מ. צ. פרוש שאינו תח''י ואינו באוצה''ח שהוא ספר ישן שקראתי בילדותי לפני 15 שנה אינני יודע אם מצוי היום.

ודאי מצוי היום, אצל חובבי אנתיקות כמוני...

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
נתן תודה: 486 פעמים
קיבל תודה: 335 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 10 יוני 2020, 10:42

נחפשה דרכינו כתב:
10 יוני 2020, 09:38
למה זה תשאל לשמי כתב:
אני כתבתי מהזיכרון מספר 'חד וחלק' של מ. צ. פרוש שאינו תח''י ואינו באוצה''ח שהוא ספר ישן שקראתי בילדותי לפני 15 שנה אינני יודע אם מצוי היום.
הודפס כמה פעמים
אפשר למצוא אותו עם דפים צהובים ברמות שונות

יראתי בפצותי
נתן תודה: 78 פעמים
קיבל תודה: 88 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יראתי בפצותי » 10 יוני 2020, 12:36

כדי כתב:
03 יוני 2020, 11:51
מסופר על חיים דיראב'ס (בן הגרי''ז) שכשהיה בחור בסלבודקה הגיע המשגיח (כמדומה הג''ר משה טיקוצ'ינסקי זצ''ל) להעירו. ובכעסו אמר חיים שעכשיו הוא מבין דבר שהוקשה לו,
דהנה כל בוקר אומרים יה'''ר שתצילנו היום ובכל יום מעזי פנים, ולכאו' לא מובן מכיוון שאומרים זאת כל יום למה צריך לומר היום ובכל יום. ועכשיו מבין שזו תפילה אף על העזי פנים שמגיעים לפני התפילה.
ועוד ממנו, בהפטרת וירא, מדוע את הולכת, לא חודש ולא שבת, ותאמר שלום.
וכי זה תשובה לשאלת הבעל? אמר, אם תאמר שמת, כבר לא היה נותן לה ללכת, כי יש מצוות לויה, ומצוות קבורה, וחיוב אבלות ואנינות. לכן לא ענתה תשובה לעצם השאלה, רק ענתה שלום.

סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 10 יוני 2020, 12:46

פיילוט 0.4 כתב:
10 יוני 2020, 10:42
נחפשה דרכינו כתב:
10 יוני 2020, 09:38
למה זה תשאל לשמי כתב:
הודפס כמה פעמים
אפשר למצוא אותו עם דפים צהובים ברמות שונות
איפה ניתן להשיגו?

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
נתן תודה: 486 פעמים
קיבל תודה: 335 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 10 יוני 2020, 15:31

למה זה תשאל לשמי כתב:
10 יוני 2020, 12:46

איפה ניתן להשיגו?

ראיתי אותו בספריה במצב טוב
אני יודע שבדרך כלל הם קונים אצל גיטלר

יש גם כאן עדות לכך שהוא עדיין נמכר: https://www.lehmanns.co.uk/hd-vhlq-d-krkim.html

ב.ל.
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב.ל. » 10 יוני 2020, 22:20

מסופר שהיה מלמד דרדקי שלא נחון בבינה יתירה בלשון המעטה...
כאשר הגיע בפרשת תולדות לפסוק 'ויחרד... חרדה גדולה', הקריא מתוך החומש שלפניו שהיה בעל אותיות מקוטעות;
ויחרר יצחק חררה גדולה.
וביאר לתלמידיו תוך כדי דמיון מודרך מאוד ש'חררה' היא עוגה גדולה מאוד...
הקשה לו אחד מתלמידיו:
היכן אפה יצחק את אותה עוגה גדולה?
עיין המלמד ברש"י, והשיב:
הלא אלו דברי רש"י במקום: ראה גיהנום פתוחה לפניו....

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דעת דורות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: ניסוך המים | 4 אורחים