סיפורים על אנשים (לא!) פשוטים.

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו
סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
נתן תודה: 397 פעמים
קיבל תודה: 315 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: סיפורים על אנשים (לא!) פשוטים.

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 27 אוקטובר 2019, 00:10

מאן דהו כתב:
20 מאי 2019, 22:05
בן ישיבה כתב:
20 מאי 2019, 21:58
דורדיא כתב:
20 מאי 2019, 14:50

איך צריך להבין את זה..?

ההסבר הוא מאד פשוט, בלימוד התורה יש חוץ מהמצוה גם ענין סגולי, דהיינו עצם לימוד התורה מטהר את נפש האדם, (לא אכנס בזה לגבי זכה נעשית לו סם חיים, לא זכה וכו', זה נושא הטעון אריכות בנפרד), יתירה מכך לימוד התורה אפילו ללא הבנה אלא עצם לשנן התורה גם מטהר את נפש האדם, וזה ענין הסגולי שיש בתורה,
לגבי ענין סגולי זה תלוי הרבה במה שלומדים יש דברים שמביאים יותר לידי טהרה מדברים אחרים, לימוד ספר הזוהר מטהר יותר את האדם, יש שנהגו בחודש אלול לעבור על תיקוני זוהר, יש מגדולי ישראל שאמרו שבספר מנחת חינוך מסוגל מאד, ויש עוד הרבה,
לענ"ד זו היא ההסבר בדברי הרה"ק ר"י בעש"ט זי"ע שבסיפורי צדיקים יש את הענין הסגולי באותה דרגה של מעשה מרכבה 

סיפורי צדיקים נחשבים לדברי תורה?

זה נידון מעניין.
בתורה שבכתב יש הרבה סיפורים, בתורה שבעל פה יש הרבה סיפורים, הם נכתבו להורות לנו איך להתנהג, ויש הרבה דברים שלומדים מסיפור יותר מאשר הלכות.

לפי זה, כאשר תלמיד חכם מדבר בלימוד - זה מובן שמקיים מצוות תלמוד תורה, אז אם הוא מספר סיפורי צדיקים כדי ללמוד מדרכיהם, לכאורה זה אותה רמה של לימוד התורה.

ואפשר לראות את היחס בין דברי תורה לסיפורים, בלשון הרמב"ם בפירוש המשניות. פ"א מי"ז"ואני אומר שהדבור יחלק לפי חיוב התורה לחמשה חלקים וכו'.
החלק הראשון הוא המצוה בו והוא קריאת התורה ולמודה וקריאת תלמודה וזו היא מצות עשה מחוייבת שנא' ודברת בם והיא שקולה כנגד כל המצות וכבר נאמר מן האזהרה בלמוד מה שלא יכיל זה החבור קצתו:
 וכו'
החלק הד' הוא הנאהב והוא הדבור בשבח המעלות השכליות או מעלות המדות ובגנות הפחיתיות משני המינים יחד להעיר הנפש למעלות בספורים ובשירים ולמנעה מן הפחיתיות בדרכים ההם בעצמם וכן לשבח החשובים ולהודות מעלותיהם כדי שיטבו מנהגיהם בעיני בני אדם וילכו בדרכיהם ולגנות הרעים בפחיתיותיהם כדי שיתגנו פעולתם וזכרם בעיני בני אדם ויתרחקו מהם ולא יתנהגו הם כמנהגיהם וזה החלק רצה לומר למוד המדות המעולות והתרחק מן המדות הפחותות יקרא דרך ארץ":

עד כאן לשונו.

ערכים:

לבי במערב
נתן תודה: 44 פעמים
קיבל תודה: 20 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 15 נובמבר 2019, 05:46

בן של רב כתב:
09 יוני 2019, 23:57
 . . הפריע לו שמתיישבים מיד שהמגביה התיישב עם הס"ת.
מה קרה? הספר עדיין ערום.
(ולהרגשתו האישית "איך אפשר לשבת כל עוד לא הלבישו את הספר תורה?!)
. . נא לא לראות זאת כבקורת עלינו, כי סו"ס כך המציאות שא"א לתפוס הכל.
ראה אג"ק כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע חי"ח ס"ע תכז (נדפס גם בשערי הלכה ומנהג או"ח ח"א ע' קפח):
הגבהה.PNG
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 15 נובמבר 2019, 14:17

הרבי מליובאויטש מדבר על לגלול את הספר תורה, ואותו יהודי חשב שיש בעיה לשבת כשלא הלבישו את ספר התורה.

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 15 נובמבר 2019, 14:18

גיסי נסע במונית, והנהג שלא היה נראה כלל דתי שם לב שהוא שומר את עיניו.
אז הנהג סיפר לו, אני רוקד רק בשמחת תורה, זה ריקוד לכבוד התורה. אבל בחתונות שאני נמצא שרוקדים מעורב אני אף פעם לא רוקד.

לבי במערב
נתן תודה: 44 פעמים
קיבל תודה: 20 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 18 נובמבר 2019, 03:46

דוד ריזל (הפרסומאי) כתב:
15 נובמבר 2019, 14:17
הרבי מליובאויטש מדבר על לגלול את הספר תורה, ואותו יהודי חשב שיש בעיה לשבת כשלא הלבישו את ספר התורה.
אמת.
אך זכר לדבר מיהא איכא.

במבי
משתמש ותיק
נתן תודה: 483 פעמים
קיבל תודה: 412 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 19 דצמבר 2019, 15:15

שמעתי שרב סיפר שהוא היה נוסע בשעה קבועה באוטובוס, והיה כל פעם בשעה הזאת נהגת קבועה, ופעם שהוא עלה היא שאלה לשלומו, והוא ענה, טוב מאד ברוך ה', אז היא ענתה לו, קודם אומרים ברוך ה' ורק אח"כ טוב מאד !

אליעזר11
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אליעזר11 » 29 דצמבר 2019, 09:42

בן ישיבה כתב:
20 מאי 2019, 01:57
ואצטרף בזה גם אני עם סיפור שנתקלתי לאחרונה

אך במידה מסויימת הם לא הכי חרדים לצערינו, הם מתפללים בביהכ"נ דת"ל, והמבין יבין,
...
לכן במשך כל התקופה רק מפירות וירקות וכד',
ולכן הם רזו במצב נורא כזה, אחד מהאחים נכון לשעת כתיבת שורות אלו עדיין לא התאושש (הם חזרו לקראת חג הפסח),

מי יכול להבין במסירות נפש של יהודים

תראה מה זה, לא בית הכנסת הדת״ל קובע את האדם,
השאלה האמיתית היא לא איפה הוא מתפלל בשבת.

במבי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 29 דצמבר 2019, 10:24

יום חמישי נכנסתי בערב נכנסתי לבניין מגורים בעירי, ולפתע נפתחה אחת הדלתות ובפתח קשישה חילונייה והיא אומרת לי, טוב שאני רואה אותך, אולי תוכל להדליק לי את הנר חנוכה כי אני לא יודעת בדיוק איך עושים את זה...

בן ישיבה
משתמש ותיק
נתן תודה: 138 פעמים
קיבל תודה: 165 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן ישיבה » 01 ינואר 2020, 01:04

אליעזר11 כתב:
29 דצמבר 2019, 09:42
בן ישיבה כתב:

...
ולכן הם רזו במצב נורא כזה, אחד מהאחים נכון לשעת כתיבת שורות אלו עדיין לא התאושש (הם חזרו לקראת חג הפסח),

אין כאן המקום באשכול זה לדון בזה, 
אך אעפ"כ לא אמנע מלהעלות דברי הרמב"ם אדם נמשך אחר רעיו וחבריו, והרבה קובע הביהכ"נ בו הוא מתפלל,

במבי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 01 ינואר 2020, 22:36

היום קניתי דבר באיזה חנות וראיתי על הדלפק פרוספקט של ארגון ידידים, שאלתי את בעל החנות (ללא כיפה) אם הוא מכיר ארגון זה הוא ענה לי במקום, מה פירוש אני גם מהמתנדבים שם והוא החל לפרט לי את סדר יומו, קם מוקדם בבוקר מניח תפילין הולך לחנות חוזר הביתה אחרי 13 שעות לפעמים, מתקלח ואז אם יש איזשהו מקרה אני נוסע לעזור, זה מה שממלא לי את המצברים, מי שלא מבין מה זה לתת לזולת לא יבין זאת ! התפעלתי מאד וחזרתי לביתי ופגשתי שם את השכן דלת ממולי שהוא מורה לנהיגה במקצועו, ומשום מה שאלתי גם אותו אם הוא מכיר את "ידידים", והוא ענה לי, גם אני מתנדב שם ובדיוק עכשיו חזרתי ממקרה...

אליעזר11
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אליעזר11 » 02 ינואר 2020, 10:02

בן ישיבה כתב:
01 ינואר 2020, 01:04
אליעזר11 כתב:
29 דצמבר 2019, 09:42
בן ישיבה כתב:

...

אין כאן המקום באשכול זה לדון בזה, 
אך אעפ"כ לא אמנע מלהעלות דברי הרמב"ם אדם נמשך אחר רעיו וחבריו, והרבה קובע הביהכ"נ בו הוא מתפלל,

אדם נמשך בוודאי אחרי רעיו, אך זה נושא רק בינו לבין עצמו, בינו לבין קונו,
אנחנו אחרונים לשפוט אדם על בסיס זה,
המשפט:
הם לא הכי חרדים לצערינו, הם מתפללים בביהכ"נ דת"ל
הוא קצת שופט...
וזה בדיוק הנושא של האשכול

במבי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 29 ינואר 2020, 19:19

אספר סיפור על איש די פשוט, כלומר עלי.

אחה"צ הייתי צריך ללכת עם ביתי לרופא מחוץ לעיר, השגתי רכב ולקחתי מאשתי את ההדרן לצורך הwaze ויצאתי לדרך, אך דא עקא שהגעתי לעיר היעד נגמרה סוללת הסלולר, ומי יורה דרכי? חיפשתי נואשות ברכב אחר מפה לרפואה, אך מי מחזיק כיום בכאלה זוטות?!
נשאתי תפילה לריבון העולמים שידריכני וניסיתי לשאול עוברי אורח, אך אף אחד לא שמע את שמו של הרחוב הלז, המשכתי מספר דקות בנסיעה בחיפוש אחר אנשים, אך הרחובות היו ריקים, בנתיים אני כבר באיחור של 20 דקות מהתור סוף סוף אני רואה משהו יוצא מרכבו והחלטתי לחנות לידו ולשאול אותו, חניתי וירדתי מהרכב ושאלתי אותו להפתעתי אמר לי, זה הרחוב שאנו נמצאים בו עכשיו ! תוך 3 דקות כבר הייתי במרפאה.

תודה לה' !

במבי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 08 פברואר 2020, 23:28

לפני מספר שנים צעדתי ברחובה של עיר ואדם אחד שישב על ספסל הסתכל לעברי ואמר לי אני מקנא בך, עצרתי ושוחחתי איתו מעט ולאחמ"כ שאלתי אותו מדוע אתה מקנא בי?!
היא ענה לי, אני מקנא בך שאתה יכול להיות דתי, אני כבר פעמיים חזרתי בתשובה ובכל פעם שחזרתי כל כך התלהבתי והגעתי למצב שאשפזו אותי בבית חולים גהה והרופאים כבר אסרו עלי לחזור בתשובה, ולכן אמרתי לך שאני מקנא בך.

במאמר המוסגר במהר"ל יש יסוד שאדם ששואף להגיע לנקודה מסויימת הוא נמצא בה אפי' יותר ממי שנמצא כבר בנקודה ההיא וזה אחד מההסברים מדוע בן סורר ומורה מקבל סקילה על שם סופו שבסוף יהיה רוצח והרי עונש רוצח הוא חנק (וראיתי שראש ישיבת חפץ חיים בארה"ב הגדיר זאת שכמו שיין שמתקלקל הוא יותר גרוע מחומץ, כך אדם שמתקלקל הוא יותר גרוע מהאדם המקולקל כבר) וכן הקדמונים אומרים שפי' המילה פילוסוף הוא "אוהב חכמה" כי מי שרק יודע אותה ולא אוהבה הוא אינו מהחכמים כלל.

איש ירושלם
נתן תודה: 70 פעמים
קיבל תודה: 54 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ירושלם » 09 פברואר 2020, 01:08

ת"ח ושקדן עצום, עדין נפש וצנוע ביותר היה הגאון ר' חיים פריימן זצוק"ל מבני ברק, יעידו על כך תושבי שכונתו גבעת רוקח בבני ברק.
ביתו היה נראה כחורבה ישנה ושם בפנים נעשו מעשי חסד ללא גבול, קשי יום ותשושי רוח מצאו את מזור נפשם דווקא בבית הישן הזה.
ביום מן הימים בהשגחה הזדמן לידיו מצווה נדירה, מוסד (חילוני) המיועד לילדים ללא הורים, נסגר!, לכולם נמצאה משפחה או מוסד חילופי חוץ .מ...ילדה קטנה אחת בת 3 שנים בלבד אשר סבלה מחולי נדיר ביותר, לעולם הרפואה ידוע היה על עוד חולה א' בעולם חוץ ממנה במחלה זו.
איך שהוא, נודע דבר הילדה העזובה להרב פריימן ובני ביתו, והם הודיעו על אתר שדלת ביתם פתוח לרווחה, ומחכים לבואה של ילדה אומללה זו להתגורר מעתה בביתם, כמובן שהדבר היה כרוך בקושי עצום, באשר הילדה היתה תמיד בסכנה ממשית, עם פצע קטן היו חייבים להתפנות מיידית לבי"ח,
לאחר פטירתה, דוד הילדה, שהוא בעצם היה האפוטרופוס הרשמי מטעם משרד הרווחה, חתם על ניתוח הגופה רח"ל, אלא שהרב פריימן קידש מלחמה עזה כנגד מהלך ניתוח הגופה, בין השאר, הוא עלה למרן הרב שך זצוק"ל בליל שבת אחרי התפילה, (הוא עצמו התפלל בבית הכנסת "צעירים" ואחרי התפילה הלך דרך ברטנורה והמדרגות לפוניבז' הרב שך כבר היה בדרכו מהישיבה אל ביתו, כאשר מצידו האחד הלך הרב רפאל וולף ומצד שני הרב חנניה צ'ולק ומאחוריו הגאון ר' שלמה ברמן זצ"ל, הרב פריימן סיפר בפניו על המצב, הרב שך נכנס כל כולו לעניינים, בתחילה הורה לו ללכת עוד השבת לדבר עם ר' שלמה לורנץ, והנה אחרי שנפרד הרב פריימן, והתחיל לעשות את דרכו הבייתה כדי לסעוד את סעודת השבת, לפתע הגיע שליח מהרב שך, שביקש למסור לו שמתוך בירור שעשה, התברר לו שהרב לורנץ לא בבני ברק השבת, העיקר, בסוף ניצלה הגופה מידיהם ע"י איום של הרב פריימן בהפגנות, והיא הובאה בס"ד לקבורה ללא כל ניתוח.

במבי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 18 פברואר 2020, 09:31

מרגש מאד תגובותיהם של ראשי הערים לאחר שעירית תל אביב אסרה על הקמת דוכני הנחת תפילין בסמיכות לאיזורי לימודים.

וכך הגיב ראש עיריית לוד עו"ד יאיר רביבו (jdn)

תמונה

ולתוספת ביאור עיינו כאן
viewtopic.php?f=78&t=8752

במבי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » היום, 00:04

נזכרתי פתאם להוסיף כאן שגם בתקופה הזאת, מגיעות נשים המוגדרות "חילוניות" למקוואות !

מה שמראה שבנפשם הדבר !

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » היום, 00:28

אנשים מתפללים במרפסות, מכל העדות והחוגים יחד באחדות נפלאה.
אנשים כל כך מתאמצים מחכים אפילו חצי שעה, כדי שיהיה מנין, בשביל לשמוע עוד קדיש, עוד חזרת הש"ץ, מחפשים ומאמצים למניין שיש בו ספר תורה.
מבררים את ההלכות של צירופים למניין בהתאם להוראות הקפדניות, וללא חשש של ברכות לבטלה.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דעת דורות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: משה שמחה | 1 אורח