א"ז ישנתי א"ז ינוח לי. בקשת מידע תורני/היסטורי/עדכני על סכנה לבריאות בעקבות זלזול בשעות השינה ומה קרה לגדו"י שנהגו כך.

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

חכימא דיהודאי
משתמש ותיק
נתן תודה: 68 פעמים
קיבל תודה: 48 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: א"ז ישנתי א"ז ינוח לי. בקשת מידע תורני/היסטורי/עדכני על סכנה לבריאות בעקבות זלזול בשעות השינה ומה קרה לגדו"י שנהגו כ

שליחה על ידי חכימא דיהודאי » 03 יוני 2019, 19:25

כאן https://www.google.co.il/url?sa=i&sourc ... 3832800007 בדקה מס' 5 הגרב"ד פוברסקי שליט"א מספר על הרב מפוניבז' שהיה נרדם כל לילה עם בגדים כשהספרים פתוחים סביבו והאור דלוק

ערכים:

אלימלך
משתמש ותיק
נתן תודה: 110 פעמים
קיבל תודה: 356 פעמים
יצירת קשר:

Re: א"ז ישנתי א"ז ינוח לי. בקשת מידע תורני/היסטורי/עדכני על סכנה לבריאות בעקבות זלזול בשעות השינה ומה קרה לגדו"י שנהגו כ

שליחה על ידי אלימלך » 12 יוני 2019, 21:02

בן של רב כתב:
23 מאי 2019, 03:05
רקע: אני הקטן נוהג לאחרונה להשתתף בדיוני הפורום בשעות לא שעות, ובעקבות כך אני ישן הרבה פחות שעות מהרגלי מקדמת דנא
וב"ה זה מוסיף לי גם חכמה ותבונה וגם נחת רוח לאחר מגוון עיסוקים מתישים במשך היום.
ללמוד זה לא מפריע לי כלל כי בלא"ה אני לוקח ריטלין שמסלק ממני כל שמץ עייפות במשך היום.
האם יש בזה שאלה הלכתית של ונשמרתם? 
מיעוט שינה יתר על המידה בקביעות מזיק לגוף ובד"כ הוא עצת היצר ולפעמים אף בא עי"ז לביטול ק"ש בזמנה.

אמנם מן הראוי הוא לדעת שה' עשה שתהיה השפעה של הנפש על הגוף בהרבה תחומים אולם ההשפעה החזקה ביותר היא על השינה, לדוגמא אדם רעב ששומע בשורה משמחת/מדאיגה כמעט לא יושפע הימנה אולם העיף שישמע זאת תעלם עיפותו ותפוג לגמרי.

וכמו כן הנפש משפיעה על הצורך בשינה וככל שאדם משתמש בנפשו בצורה נכונה יותר יזדקק לפחות שינה ולפיכך אדם שאוחז במסילת ישרים בשער החסידות יצטרך לישון הרבה פחות מאדם רגיל, ואם אדם יגיע בענין זה לשלימות גדול ומזג גופו איתן ואינו עמל במלאכה ודברים המיגעים כמעט לא יזדקק לשינה וכמו שמצאנו למשל ביעקב אבינו שכל יד' שנה וכו'

ניתן לראות זאת בחוש שהרי רבים מגדו"י מיעטו מאוד בשינה ולפי המחקרים בני אדם שינהגו כן יהיה להם השפעות שליליות של יכולת ריכוז ועוד

ככלל להקדיש יותר ממספר דקות לפורום ביום נראה לי מוגזם

yosf
משתמש ותיק
נתן תודה: 39 פעמים
קיבל תודה: 104 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי yosf » 13 יוני 2019, 15:51

שמעתי בשם מרן האור לציון זלה"ה שאמר (וכמדומה בשם "המורה"):
"תישן טוב, תאכל טוב, תלמד טוב"
כמובן שמצווה למעט וכו' אך היינו דוקא ימעט מה שאינו בכלל "הטוב", ודו"ק.

חדא
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 60 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חדא » 30 יולי 2019, 01:40

הגר"א כותב באיזה מקום שהגוף צומח בשינה כיון שאז הנשמה לא פעילה,

סמל אישי של משתמש

פיניפיני
משתמש ותיק
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיניפיני » 30 יולי 2019, 10:28

דורדיא כתב:
23 מאי 2019, 14:11
ברור שהרב שך לא היה יוצא הרב שך מלישון 6-8 שעות ביום..
אך הגרש"ז כן יצא הגרש"ז עם שעות שינה נורמליות ומסודרות וכן עוד גדולים!

שניאור
משתמש ותיק
נתן תודה: 155 פעמים
קיבל תודה: 80 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 30 יולי 2019, 13:09

אני שמעתי מהגאון המופלא רבי סנדר פריינד זצ"ל שבצעירותו מיעט לישון, ולעת זקנותו הוא מרגיש שהחולשה והמחלות שלו באים אך ורק מזה, והוא מתחרט על זה שלא ישן מספיק, כי אילו היה יושן מספיק יתכן שהיה בריא גם לעת זקנותו ויכול היה ללמוד יותר. וכידוע הוא לא נסתלק בגיל כ"כ מבוגר (תחילת השבעים).

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: כלפי ליא | 2 אורחים