מתי נולד יוסף הצדיק

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1478 פעמים
קיבל תודה: 316 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מתי נולד יוסף הצדיק

שליחה על ידי מאן דהו » 08 יולי 2019, 20:00

מה המקור שיוסף הצדיק נולד בחודש תמוז?
ויקפדיה: לפי מקורות משניים, יוסף נולד בא' בתמוז ויש אומרים בכ"ז בתמוז. דעה ראשונה בספר היובלים, פרק כח פסוק לב. דעה שניה "דובר שלום" בסדור "אוצר התפלות" דף תנד.
??
ספר היובלים כפי שקראתי הוא בכלל ספר חיצוני. והמקור מתוך ספר דובר שלום לא פחות מוזר. מנין לחכם מהדורות האחרונים, ידיעה בהולדת יוסף. מדרש עלום שמלבדו איש לא ראה?

ערכים:

יהודה1
משתמש ותיק
נתן תודה: 364 פעמים
קיבל תודה: 238 פעמים
יצירת קשר:

Re: מתי נולד יוסף הצדיק

שליחה על ידי יהודה1 » 08 יולי 2019, 20:19

ומה עם סדר עולם?

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 08 יולי 2019, 20:21

יהודה1 כתב:
08 יולי 2019, 20:19
ומה עם סדר עולם?

מה ראית שם?

יהודה1
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 08 יולי 2019, 20:23

אני שולא מה יוצא לפי מה שכתוב שם. לפי מה שזכור לי כתוב השבטים נולדו ברצף בהפרש של 7 חודשים זה מזה.

יהודה1
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 08 יולי 2019, 20:25

בגמרא ר"ה י: מבואר שרחל נפקדה בר"ה ואם כן נולד יוסף בניסן, לפי החשבון של נולד לשבעה ואם נולד לתשעה הוא נולד בתמוז. יום פטירתו הוא מסתמא כיום לידתו כדרך שדרשו חז"ל תמיד על צדיקים שנפטרו ביום שנולדו.

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 08 יולי 2019, 20:31

יהודה1 כתב:
08 יולי 2019, 20:25
בגמרא ר"ה י: מבואר שרחל נפקדה בר"ה ואם כן נולד יוסף בניסן, לפי החשבון של נולד לשבעה ואם נולד לתשעה הוא נולד בתמוז. יום פטירתו הוא מסתמא כיום לידתו כדרך שדרשו חז"ל תמיד על צדיקים שנפטרו ביום שנולדו.

לא מסביר לגמרי
א. בספר דובר שלום כתב שנולד בכז תמוז ולא בראש חודש תמוז? וגם מנין לו?
ב. בגמרא מוזכר שהקב"ה ממלא את ימי הצדיקים. ומצד שני הרבה צדיקים שאנו יודעים שנפטרו בזמן אחר משנולדו
ג. היכן כתוב שנולד לשבעה

יהודה1
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 08 יולי 2019, 22:48

מאן דהו כתב:
08 יולי 2019, 20:31
ב. בגמרא מוזכר שהקב"ה ממלא את ימי הצדיקים. ומצד שני הרבה צדיקים שאנו יודעים שנפטרו בזמן אחר משנולדו
צדיקים שידועים אני לא יודע ליישב. אמנם בגמרא כתוב כך לפי מה שזכור לי על כל מי שזמנו סתום.
מאן דהו כתב:
ג. היכן כתוב שנולד לשבעה
נראה לי שכתוב כך בסדר עולם, אני לא בטוח.

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 09 יולי 2019, 01:05

יהודה1 כתב:
08 יולי 2019, 22:48
מאן דהו כתב:
צדיקים שידועים אני לא יודע ליישב. אמנם בגמרא כתוב כך לפי מה שזכור לי על כל מי שזמנו סתום.
מאן דהו כתב:
ג. היכן כתוב שנולד לשבעה
נראה לי שכתוב כך בסדר עולם, אני לא בטוח.
מצאתי באשכול סמוך ציטטו את ספר הדורות לא סדר עולם ועל פי המובא השבטים נולדו לשבעה. ולפי הגמרא ראש השנה שהזכרת שרחל נתעברה בראש השנה יוצא שהולדת יוסף היתה בניסן ולא בתמוז
viewtopic.php?f=38&t=3288#p39308
הפקדתי שומרים כתב:
20 אוקטובר 2018, 20:47
....
ספר סדר הדורות - חלק ימות עולם - האלף השלישי - ב' אלפים קצ"ז

ספר סדר הדורות - חלק ימות עולם - האלף השלישי - ב' אלפים ר"ח
בילקוט ריש שמות, באייר ושבט (ובחיי כתב באדר ובאייר) לא נולד שום שבט ונשתיירו לאפרים ומנשה, ועיין זית רענן דהא גם בתמוז ואדר לא נולדו, ועוד קשה דהא אשר נולד בשבט, ועוד לא קחשיב לידת יוסף, ואפשר להגיה יוסף נולד בתמוז (וכן הביא הבחיי, ע"ל יוסף), אשר באדר, אי נמי דקרי לאדר ראשון שבט כדעת מקצת המפרשים ובו נולד אפרים או מנשה, עכ"ל:

ספר סדר הדורות - חלק ימות עולם - האלף השלישי - ב' אלפים קצ"ט
במדרש רבה פרשת נשא, כל השבטים ודינה זולת בנימין נולדו בשבע שנים, וכן הוא בפרקי רבי אליעזר פל"ז, ולשבע שנים ילדה לאה את בניה, ובחיי כתב למה הזכיר בכולן ותהר ותלד, להורות על תכיפת הענין, וסמך הלידה להריון שהיו יולדות כל אחת לשבעה חדשים, כי לשבעה חדשים נולדו כל השבטים חוץ מבנימין עכ"ל, אמת כי קשין הדברים לומר שנולדו לשבעה חדשים, רצה לומר אחר לידת ראובן שבעה חדשים נולד שמעון וכן כלם שהרי נשואי יעקב ללאה היה בשבת הגדול כדאיתא בילקוט ראובני פרשת ויצא (דף נ"ו ד') והטעם עיין בעטרת צבי דרוש לשבת הגדול נ"ב, וראובן נולד מטיפה ראשונה, עיין זוהר עתצ"ט וברא"מ ויחי, כחי וראשית אוני שמיעכה באצבע ע"ש, הרי נתעברה ממנו בניסן, וע"ל שכתבנו שנולד י"ד כסליו, הרי נולד לתשעה חדשים, ועוד שמעון נולד כ"ח טבת, על כרחך טבת שנה הבאה, אם כן נולד שמעון אחד ראובן יותר מי"ג חדשים, ולוי נולד ט"ז ניסן, על כרחך לשנה הבאה, הרי בין לידת שמעון ללוי ט"ו חדשים, יהודה נולד ט"ו סיון לשנה הבאה וביניהם י"ד חדשים, יששכר נולד י' אב, ביניהם י"ד חדשים, זבולן נולד ז' תשרי, ג"כ ביניהם י"ד חדשים, והייתי רוצה לפרש דבריהם כי כל אחד נולד לשבעה חדשים ששהו בבטן בהריון רק שבעה חדשים אבל לא נולדו כל אחד אחר שבעה חדשים לחבירו רק היה הפסק ביניהם כמה וכמה חדשים כנ"ל, אך לפי זה קשה דהא ראובן נולד לתשעה חדשים כנ"ל, אף דיש לומר כמו שכתב נחלת יעקב בפסוק ראשית אוני דלא נתעברה לאה מביאה ראשונה (עיין שפתי חכמים), מכל מקום קשה שהרי בין נשואי לאה בניסן עד לידת לוי יותר מן ל"ו חדשים כנ"ל, שהוא שלש שנים, ויעקב היה בבית לבן מיום הנשואין שלו י"ג שנים ושהה בדרך שנה ומחצה עד המעשה ששמעון ולוי חגרו איש חרבו שנלמד שהיו בני י"ג שנה, שהרי מלידת לוי עד הריגת שכם היה לוי רק בן י"א שנים ומחצה, ולא שייך מה שתירץ בעל מגן אברהם בספר זית רענן שלו (ע"ל בלידת לוי וצ"ע):

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 5 אורחים