ברוך דין האמת! הגרא"י צוקער זצ"ל

בן המתחטא

משתמש ותיק
באשכול על רעו הטוב הגר"ח פריימן זצ"ל פתחנו פתחא להאי פרשתא, וכל מי שראה את החידוש יבא ויעיד. בין ד"ת משמו, בין מתולדותיו, בין מהנהגותיו.

יצחק

משתמש ותיק
סיפר לי חבר ששאל אותו למה הוא מסלסל את הפיאות, הוא הביט עליו בפליאה ואמר "הידור מצוה?!!!"
וזה באמת מפתיע משום שבפשוטו לא שייך הידור מצוה במצות ל"ת, אכן הרב סבור שכיון שיש כאן חפצא שצריך לשמור עליו א"כ יש חשיבות לחפצא הזה ויש ענין "להדר" אותו.

חכם

משתמש רגיל
כמדומה שדברים אלו כבר כתב הקצות השולחן להגר"ח נאה.

בן המתחטא

משתמש ותיק
פותח הנושא
יצחק אמר:
סיפר לי חבר ששאל אותו למה הוא מסלסל את הפיאות, הוא הביט עליו בפליאה ואמר "הידור מצוה?!!!"
וזה באמת מפתיע משום שבפשוטו לא שייך הידור מצוה במצות ל"ת, אכן הרב סבור שכיון שיש כאן חפצא שצריך לשמור עליו א"כ יש חשיבות לחפצא הזה ויש ענין "להדר" אותו.

קצת תימה, כי אמר לי אחד מחתניו (כמדומה ר"א יגל) שכינה את מסלסלי הפיאות (כנראה באופן של התיפות), בעלי שני צ'ופים... ויש לישב.

tkhvu

משתמש ותיק
פאותיו לא מסולסלות ממש, אלא כחצי על האוזן וחצי בחוץ באופן של סלסול מכח תלתול, ולא טיפוח ח"ו.

מיקי

משתמש רגיל
יפה מאד, אמרותיו והנהגותיו יכולים למלא מאות עמודים.

קהילות יעקב

משתמש רשום
אביו זצ"ל נפטר זה עתה
היה גאון וצדיק בזכות עצמו
רב דמירער בית מדרש בוויליאמסבורג

בן המתחטא

משתמש ותיק
פותח הנושא
אמר לי שגדר נטילת ידים אינו רק מעשה הנטילה אלא להכניס ידיו למצב של שימור.
ונפק"מ לקטן שאינו יודע לשמור ידיו, שגם לאחר שנטל ידיו אין ידיו טהורות. ולפ"ז אין דין חינוך לנט"י בקטן שאינו יודע לשמור את ידיו.
ודן באריכות בדין חינוך לקטן במצוה באופן שאין מתקיימת המצוה ואם יש לחלק בזה ואכ"מ.

שמעתי שפעם בשיעור של מרן הגר"ש רוזובסקי דיבר על כך שיש רשות למת עפ"י המשנה בשקלים ועוד ושאל הרב שיבדלחט"א אם יקנה היום משהו לקורח אם האדמה תבלע את פיה

בן המתחטא

משתמש ותיק
פותח הנושא
בתמונה העליונה זה לא הוא כמו שכתבו כבר.
בשריפת חמץ זו תמונה מפורסמת, ושאלתי עליה לפני כמה שנים את חתנו הרה"ג ר' יונה מרצבך שליט"א ואמר לי שזה היה בתש"ע אחר האירוע מוחי הראשון ומו"ר היה באפיסת כוחות ועלה במעלה רח' וילקומירר לשרוף החמץ ושם נפל אפים ארצה. והביאו לו כסא מבית הגרמי"ל זצ"ל אבל הוא התאמץ לשרוף בעודו על הארץ. העומד בסמוך הוא חתנו הנ"ל והמצלם כמדומה שאמר לי שהוא ר' אברהם יצחק שוורץ נכד הגרמי"ל.
אגב חיבתו למצוות, שמעתי מהנ"ל באותה הזדמנות שמו"ר לא היה מצליח להרדם בליל יו"ט ראשון של סוכות (על אף שרצה לקיים דברי הריטב"א ריש הישן) וליל ר"ה, מרוב התרגשות מהמצות עשה של שחרית.
עוד שמעתי ממנו, שאחר נישואיו נסע מו"ר לראשונה לכותל המערבי עם זוגתו תליט"א באוטובוס ובראותו את חומת ירושלים נפל תחתיו מתעלף. ואחר שהשיבו רוחו חזר לאחוריו ולא קמה בו עוד רוח לעלות שוב לציון.

איש ווילנא

משתמש ותיק
אכן זה בוודאות הוא

לפחות התמונה שלו אוחז בדלת של ישיבת פונוביז
הוא כבר בתקופת חוליו
ומשום מה נראה לי שגם התמונות האחרות
[ואולי זה התשובה לשאלתך] יבואו היודעים ויעידו

אנונימי

משתמש ותיק
בודאי ששלשתן זה הוא, אך יש הבדל ניכר בין התמונה העליונה שעדיין נראה כאדם בריא לבין האמצעית שכנראה היא מהשנים המאוחרות

בן המתחטא

משתמש ותיק
פותח הנושא
העלתי תמונה של מו"ר באשכול על החברותא הגר"ח פריימן זצ"ל. יעויי"ש.

בשלמא

משתמש ותיק
מנהגו ללכת רק על הכביש כידוע, מפני החשש שהעירייה גזלה את המדרכות מבעלי הבנינים
פחד פחדים לפעמים לראות כך אדם משותק בחציו מתהלך באי שיווי משקל בין הרכבים

בן המתחטא

משתמש ותיק
פותח הנושא
בשלמא אמר:

צ"ל מנהגו היה.

בשלמא

משתמש ותיק
בן המתחטא אמר:
בשלמא אמר:

צ"ל מנהגו היה.
כבר אינו יוצא כלל?
ישלח לו ה' רפו"ש

הצבי

משתמש ותיק
בר בי רב דחד יומא אמר:
שמעתי שפעם בשיעור של מרן הגר"ש רוזובסקי דיבר על כך שיש רשות למת עפ"י המשנה בשקלים ועוד ושאל הרב שיבדלחט"א אם יקנה היום משהו לקורח אם האדמה תבלע את פיה

בנו אמר שהמעשה אכן היה עם אביו אך לא עם הגרש''ר אלא בישיבה קטנה שבה מד כבחור צעיר עם המג''ש שם.

בשלמא

משתמש ותיק
איש ווילנא אמר:
לפחות התמונה שלו אוחז בדלת של ישיבת פונוביז
הוא כבר בתקופת חוליו
מאחוריו נראה ר' אהרן טריגר היקר שכנראה בטוב לבו בא לסייע בידו ולשמש ת"ח

לבי במערב

משתמש ותיק
איש ווילנא אמר:
זה לא הרב צוקר כלל אלא הרב טורצין שהיה לו שייכות להנהלת תשב"ר יושב יחד עם הרב משה הלוי מנהל תשב"ר יש אייזה דמיון מטעה להרב צוקר.
שאר לעמו אמר:
שלפי הגיל של המנהל הרב הלוי זה לא יכול להיות הרב צוקער.
נפתולי אמר:
וכנראה המקור הוא בפורום אוצה"ח שחסום אצלי
ואעתיק משם:
חכם באשי אמר:
אפשר להעלות תמונה של הגרא"י צוקר?
שחר אמר:
ניסיתי לחפש ב"גנזך שלי" לא האמנתי שאמצא משהו, גם אינני בטוח שמצאתי אבל עד כמה שנראה לי זה אכן הוא
התמונה ישנה מאד, משמאל נראה (כמדומני) הרב הלוי שליט"א מתשב"ר ובצד ימין של התמונה הגרא"י צוקר
מסתבר שזה בבחינה בתשב"ר, יבואו הבוגרים ויגידו.
באם טעיתי בזיהוי נא הודיעוני!
איש_ספר אמר:
זה לא הוא.
שחר אמר:
האם לקחתם בחשבון שזו תמונה מלפני כעשרים וחמש שנה?!
אני 'בני ברקי' ואני גם זוכר אותו נראה כך בדיוק (כמובן בשנים עברו, מאז ועד היום מלבד השינוי של כל בן אדם יש לצרף האירוע שעבר עליו ה"י ששינה אותו בהרבה)
אני לא מצליח להדביק לדמות שם אחר, האם יש לכם הצעה אחרת בענין? 
יש לי אפשרות לברר אצל זה שקבלתי ממנו את התמונה
הוא יוצא תשב"ר ולמד שם באותה תקופה, אם זה אכן תמונה מהת"ת בטוחני שהוא היה נוכח באותו מעמד.
הלמד מכל אדם אמר:
התמונה אינה של הרב צוקר כי אם של הרב טורצי'ן זצ"ל שותפו של הרב הלוי בניהול תשב"ר
מהעבר אמר:
אין זה הרב צוקר ליד הרב הלוי אלא הרב טורצין שגם היה בתשב"ר
שחר אמר:
קבלתי! ובהצטרף להכותבים הנ"ל שג"כ מעידים כך, ובנוסף גם בררתי אצלי מי שהביא לי התמונה, אכן זהו הרב טורצין זצ"ל, פשוט את הרב טורצין לא הכרתי בפניו, והדמיון בתמונה ליבדלח"ט הרב צוקר הוא ממש נותן מקום לטעות (עכ"פ למי שהכירו בשנים קדמוניות).

יהודי

משתמש ותיק
הצבי אמר:
בר בי רב דחד יומא אמר:

בנו אמר שהמעשה אכן היה עם אביו אך לא עם הגרש''ר אלא בישיבה קטנה שבה מד כבחור צעיר עם המג''ש שם.
דווקא זכורני שאמר שהיה עם אביו (של הרב צוקער). אולי לזה נתכוונתם?

הצבי

משתמש ותיק
יהודי אמר:
הצבי אמר:
בר בי רב דחד יומא אמר:

דווקא זכורני שאמר שהיה עם אביו (של הרב צוקער). אולי לזה נתכוונתם?

לא, המעשה היה עם הג''ר אהרן יהושע אך לא עם הגרש''ר כנ''ל

מתון מתון

משתמש ותיק
בא' מהקבצים תורניים/מדעיים שיו"ל בשנים האחרונות היה מאמר אודות התורת כהנים בהוצאת הגראי"צ שליט"א - האם יוכל מי שבידו להעלותו.
יישר כח!

חלק עליון תַחתִית