בשר בהכשר הרב מוצפי

כל מה שקשור לכשרות, בצורה ענינית בלבד
כללי הפורום
כל אשכול שיסטה מענינו, ימחק לאלתר. כל משתמש שידון לגופם של אנשים או יכנס לענינים פוליטים וכיוצ"ב יורחק לצמיתות.

פותח הנושא
גמח
נתן תודה: 44 פעמים
קיבל תודה: 91 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

בשר בהכשר הרב מוצפי

שליחה על ידי גמח » 19 מאי 2020, 21:13

האם מישהו יודע מה טיבו בהשוואה להכשר הרב מחפוד?
אפשר באישי.

י.ק
קיבל תודה: 13 פעמים
יצירת קשר:

Re: בשר בהכשר הרב מוצפי

שליחה על ידי י.ק » 26 מאי 2020, 09:27

ראיתי שלא ענו לך אז ברשותך רק רציתי להעיר הערה חשובה לענ"ד. זה כבר הרבה זמן שאני לא מבין מה כל הפולמוס הזה אחר החקירה והדרישה בעקבות ההכשרים. בוא נקח את שאלתך על ההכשר על הרב מוצפי. כולנו יודעים מי זה הגאון הרב בן ציון מוצפי שליט"א. הינו ת"ח מהגדולים ביותר, כל מי ששמע את דרשותיו וקרא את ספריו נדהם לראות את הבקיאות בכל מכמני התורה. יראת שמים חופפת עליו כל היום, קנאת ה' בוערת בקרבו. כולו תורה והלכה. ובמשך כעשרים שנה (לפי ידיעתי) הוא עונה לשאלות בהלכה דרך האתר שלו וכבר נשאלו יותר משלוש מאות אלף שאלות! א"כ למה צריך ללכת ולחקור ולשאול רבנים שעם כל הכבוד להם והערכה לפעולתם אינם מגיעים לקרסוליו. ובפרט כשמדובר על אדם שנמנה על שומעי לקחו אפילו במעט.
בואו חשבון, אם נחזור אחורה לפני כמה שנים שלא חלמנו שהרב יפתח הכשר לבשר (ואולי גם הרב לא חלם...) והיינו שואלים אותו על כשרות מסוימת והרב היה עונה לנו שמותר לכתחילה וזה מהודר. וכי לא היינו שמחים ומפרסמים זאת ברבים, וכן גם באתר הזה "הרב מוצפי אמר ההכשר פלוני הוא מהודר". והיו אלו שהיו אצים רצים לאכול מאותו הכשר.
ועוד נקודה. נניח שיבוא רב פלוני ורב אלמוני (ולצערי זאת המציאות שכותבים שמועות מינים ממינים שונים ומשונים מרבנים שלא שמעתם אוזן. ואני לא מזלזל כלל וכלל חלילה רק מעורר את תשומת לבם של הקוראים) שיאמר שזה לא הכשר טוב. א"כ עכשיו א"א לסמוך על הרב יותר. כי אם הרב אומר ברבים ובספרים (שו"ת מבשרת ציון חלק ג, א) שההכשר שלו הוא מהודר לכ"ע והתברר שלא כן הדברים, א"כ גם בהלכות שבת וטה"ב ויום כיפור ואיסור והיתר א"א להאמין לו. וזה לא נראה לי שיעשו כן. אז למה נסמוך על הרב באיסור כרת וסקילה בעיניים עצומות (כמובן מי ששואל אותו שאלות שזה נראה דעת השואל, או גם מי שלא שואל לא יחשיב את דעתו כמאן דליתיה) ואילו בהכשר צריך לשאול רבני ערים או רבני בניינים?! אתמהה
ומדין עד אחד נאמן באיסורים. הרי הרמב"ם בהלכות שחיטה פרק י הלכה יד שעד אחד נאמן באיסורין בין יש לו הנייה בעדותו בין אין לו הנייה בעדותו. ועוד שבהלכות עדות פרק יא, ז פסק עד אחד נאמן באיסורין אף על פי שהוא פסול לשאר עדויות! כ"ש שאותם רבנים כשרים לכתחילה לשאר עדיות...
כבר כתבתי כאן עוד בנושא- viewtopic.php?f=46&t=10781&p=153336#p153336 כי נראה לי שהרב שם ענה על השאלות האלו במיוחד בקובץ שהוסיף. גם לי היה קשה לקבל זאת בהתחלה אך עם הזמן זה חודר ומתיישב על הלב
בהצלחה

שניאור
משתמש ותיק
נתן תודה: 554 פעמים
קיבל תודה: 259 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 26 מאי 2020, 10:17

י.ק כתב:
26 מאי 2020, 09:27
ראיתי שלא ענו לך אז ברשותך רק רציתי להעיר הערה חשובה לענ"ד. זה כבר הרבה זמן שאני לא מבין מה כל הפולמוס הזה אחר החקירה והדרישה בעקבות ההכשרים. בוא נקח את שאלתך על ההכשר על הרב מוצפי. כולנו יודעים מי זה הגאון הרב בן ציון מוצפי שליט"א. הינו ת"ח מהגדולים ביותר, כל מי ששמע את דרשותיו וקרא את ספריו נדהם לראות את הבקיאות בכל מכמני התורה. יראת שמים חופפת עליו כל היום, קנאת ה' בוערת בקרבו. כולו תורה והלכה. ובמשך כעשרים שנה (לפי ידיעתי) הוא עונה לשאלות בהלכה דרך האתר שלו וכבר נשאלו יותר משלוש מאות אלף שאלות! א"כ למה צריך ללכת ולחקור ולשאול רבנים שעם כל הכבוד להם והערכה לפעולתם אינם מגיעים לקרסוליו. ובפרט כשמדובר על אדם שנמנה על שומעי לקחו אפילו במעט.
בואו חשבון, אם נחזור אחורה לפני כמה שנים שלא חלמנו שהרב יפתח הכשר לבשר (ואולי גם הרב לא חלם...) והיינו שואלים אותו על כשרות מסוימת והרב היה עונה לנו שמותר לכתחילה וזה מהודר. וכי לא היינו שמחים ומפרסמים זאת ברבים, וכן גם באתר הזה "הרב מוצפי אמר ההכשר פלוני הוא מהודר". והיו אלו שהיו אצים רצים לאכול מאותו הכשר.
ועוד נקודה. נניח שיבוא רב פלוני ורב אלמוני (ולצערי זאת המציאות שכותבים שמועות מינים ממינים שונים ומשונים מרבנים שלא שמעתם אוזן. ואני לא מזלזל כלל וכלל חלילה רק מעורר את תשומת לבם של הקוראים) שיאמר שזה לא הכשר טוב. א"כ עכשיו א"א לסמוך על הרב יותר. כי אם הרב אומר ברבים ובספרים (שו"ת מבשרת ציון חלק ג, א) שההכשר שלו הוא מהודר לכ"ע והתברר שלא כן הדברים, א"כ גם בהלכות שבת וטה"ב ויום כיפור ואיסור והיתר א"א להאמין לו. וזה לא נראה לי שיעשו כן. אז למה נסמוך על הרב באיסור כרת וסקילה בעיניים עצומות (כמובן מי ששואל אותו שאלות שזה נראה דעת השואל, או גם מי שלא שואל לא יחשיב את דעתו כמאן דליתיה) ואילו בהכשר צריך לשאול רבני ערים או רבני בניינים?! אתמהה
ומדין עד אחד נאמן באיסורים. הרי הרמב"ם בהלכות שחיטה פרק י הלכה יד שעד אחד נאמן באיסורין בין יש לו הנייה בעדותו בין אין לו הנייה בעדותו. ועוד שבהלכות עדות פרק יא, ז פסק עד אחד נאמן באיסורין אף על פי שהוא פסול לשאר עדויות! כ"ש שאותם רבנים כשרים לכתחילה לשאר עדיות...
כבר כתבתי כאן עוד בנושא- viewtopic.php?f=46&t=10781&p=153336#p153336 כי נראה לי שהרב שם ענה על השאלות האלו במיוחד בקובץ שהוסיף. גם לי היה קשה לקבל זאת בהתחלה אך עם הזמן זה חודר ומתיישב על הלב
בהצלחה
באמת שאני לא מכיר את הרב מוצפי רק שמעתי עליו גדולות ונצורות, אך הגישה שלך היא לכאורה לא נכונה, כי כשרות לא תלוייה רק ביר"ש ובגדלות בתורה, היא תלוייה גם ובעיקר בפרקטיות, איך להשגיח ועל מה להשגיח וכו'.

י.ק
יצירת קשר:

שליחה על ידי י.ק » 28 מאי 2020, 13:46

ודאי שאתה צודק שזה תלוי בפרקטיקה וכד'. לא התכוונתי לשלול זאת.
אך אחרי שחז"ל פסקו לנו בצורה ברורה שעד אחד נאמן באיסורין אפילו שיש לו הנאה מזה וכאן הרב מוצפי אמר הרבה פעמים שההכשר שלו הוא מהודר לכולם וכבודו יכול לראות בספרו גם את הפרקטיקה א"כ איפה מצינו שאעפ"כ צריך ללכת ולשאול רבנים אחרים?!? אולי בדפי זהב

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 160 פעמים
קיבל תודה: 240 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 28 מאי 2020, 14:31

ע"א נאמן שהוא עשה מה שהוא אמר אבל מי אמר שהוא יודע מה לעשות?

י.ק
יצירת קשר:

שליחה על ידי י.ק » 31 מאי 2020, 13:39

ע' תוס גיטין ב: ד"ה עד אחד שלעניין שחיטה עד אחד נאמן אפילו שהתחזק איסורא כיוון שבידו לתקנם כמו שפרש רש"י שם ד"ה הכא. והוסיפו שכן מעשים בכל יום שנאמן. וכ"כ עוד ראשונים. ויש ראשונים שסוברים שגם היכא דאתחזק איסורא ע"א נאמן. והש"ך ביו"ד כתב שזו איבעיא דלא אפשטא ולכן בדרבנן יש להקל. ע' בשו"ת יחוה דעת ח"ב ס' עד ויש בזה ביביע אומר כל הדעות בנושא אך זה מצוי אצלי כרגע לכתוב מקום מדוייק.
רק חשוב להדגיש נקודה מסויימת. ודאי שיש רמות הכשר ולא כל הכשר הוא מתאים לכולם. ויש הכשרים שמלכתחילה מתירים דברים השנויים במחלוקת וסומכים על היתרים וכד'. ויש הכשרים שיותר מקפידים. על זה לא דברנו.
כל הנידון הוא הרדיפה אחר ההכשרים כשנותן ההכשר הוא ת"ח נאמן ויר"ש ומודיע הוא מקפיד על הדברים שצריך להקפיד כמו בהכשרים הטובים והמפורסמים. ומוציא תחת ידו דבר מתוקן. מהיכי תיתי שיש בכל זאת חיוב עלינו לחקור שמה שהוא אומר זה נכון או לא?
ועוד שלא ענו לי השאלות במיוחד על התמיהה שתמהתי, שפעם היה אפשר לסמוך על הרב במה שאמר על הכשרים אחרים, וכיום שהוא נותן הכשר כבר א"א לסמוך עליו, חזקת כשרותו פגה תוקפה ונעלמה כלא היתה?!

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 194 פעמים
קיבל תודה: 473 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 31 מאי 2020, 17:29

לא כ''כ קשה.
הרבה רבנים נשאבים לנושא מתן הכשרים מבלי ידעו מה מראש מספיק באיזה קשיים זה כרוך, ואחרי שהם כבר בפנים קשה מאד לסגת.
מעטים הם העומדים בזה, ואחד היחידים היה הרב לנדא זצ''ל, שכשאר היה לו ספק אם יכול לעמוד בסטנדרטים של עצמו תכנן לסגור את המערכת.

י.ק
יצירת קשר:

שליחה על ידי י.ק » 01 יוני 2020, 13:22

כנראה זה אחד מהשניים. או שההכשר לא העמיד את דין ע"א כדת, שהרי הרמב"ם כתב בכמה מקומות שאע"פ שע"א נאמן מ"מ צריך שיהיה מוחזק בכשרות (וראיתי בכמה מפוסקי זמנינו שדנו בזה ואכמ"ל) וכיוצא בזה. או שפשוט השמועות לא נכונות...
אוכל לספר לכבודו שיש בידי הקלטה של שיעור שבו חכ"א שמתעסק בכשרויות מסר שיעור בפני רבנים מורי הוראה על כל עניין הכשרויות. ושם הוא סיפר שאמר לו רב מגדולי הבדצים, שמשחטה פלונית בצפון מוצאים תחת ידם 80 אחוז טרף!! זאת אומרת שנותני ההכשר במשחטה שם הם עבריינים רודפי בצע. אך מיד קם אחד השומעים, שאינו רב אלא שוחט שבא לשמוע את השיעור, ואמר לו שהוא בעצמו היה שם והמידע הזה לא נכון בכלל. הוא פירט בדיוק איך מתבצע מהלך השחיטה, שרחוק להיות רוב מוחלט של טרף, הגם שאינו ברמה של שחיטות בבד"ץ. והוסיף ואמר, שיש בשו"ת מחקרי ארץ ח"ג תשובה ארוכה בעניין מיעוט המצוי ובפרט בעניין צומת הגידין. שם הרב הביא מהרבה רבנים מפורסמים שהאחוזים של צומת הגידין בימינו אינו עולה על 5 אחוז! וברוב הפעמים הוא בסביבות 1 ל3 אחוז. (הסיבה לכך היא שטרפות בצומת הגידין נובע ממחלה ובעלי הלולים עושים כל מאמץ כדי למנוע זאת). כדאי ומומלץ לראות שם הדברים. ואותו רב שמסר את השיעור נסתמו מעייניו.
זה מראה לנו שאף רבנים שמתעסקים בתחום לפעמים ניזונים משמועות ולא כל שמועה היא נכונה. לא שאני מנסה לשכנע לאכול כל הכשר שצץ אלא צריך לחפש את ההגדרה הנכונה ע"פ ההלכה ומיניה לא תזוע. וגם אם לא צדקתי בש"כ לפי ההלכה אשמח לשמוע ראיות אחרות ואם צדקו הדברים אקבל.

ואגב היביע אומר נמצא בח"ז יו"ד ס' לז אות ב.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “כשרות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח