הכשרים מחו"ל

כל מה שקשור לכשרות, בצורה ענינית בלבד
כללי הפורום
כל אשכול שיסטה מענינו, ימחק לאלתר. כל משתמש שידון לגופם של אנשים או יכנס לענינים פוליטים וכיוצ"ב יורחק לצמיתות.

יהודי
נתן תודה: 518 פעמים
קיבל תודה: 775 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הכשרים מחו"ל

שליחה על ידי יהודי » 29 אוקטובר 2017, 19:55

משיב כהלכה כתב:
אחד התלמידים כתב: OU: זה הכשר בינוני, אבל מאד מקצועי. יש להם שיטה שלא להחמיר יותר מדאי כדי שאוכל כשר יהיה נגיש להמון עם, אבל בגדול הם אינם מתירים דברים שאין מקום להתיר, רק שאינם מחמירים בהרבה דברים שאפשר להחמיר עליהם כגון ההכשרים הכי מהודרים. זולת חלב ישראל וישן שהם אינם מקפידים עליהם אא"כ כתוב על האריזה להדיא אפשר לסמוך עליהם, אבל זה אינו הכשר מהודר במוצהר. מי שמקפיד על בד"ץ עדה"ח בודאי אינו יכול לאכול OU. לא ברור שזה נכון בהשוואה לכל שאר ההכשרים אשר בשם מהדרין יתקרי, כגון בד"ץ רבנות ירושלים.
שמעתי ממומחה הנ"ל שההכשירים OK כK וסטאר K באותה רמה של OU. הם אינם שווים ממש ולכל א' יש מעלות וחסרונות אחרות, אבל בשקלול כל המעלות וחסרונות יוצא אותה רמה. שמעתי זה לפני כמה שנים, לא ידוע לי אם זה עדיין נכון.
בנוגע להכשרים "בינוניים", הרי מה שמגיע מחו"ל הם ממתקים וכיוצא, ובזה יש הרבה סניפים להקל, ואמר הראשון לציון הרב יצחק יוסף (שהוא האחראי על גוף הכשרות הגדול בארץ) שאפשר לסמוך בשופי על הכשרים בחו"ל. והעיקר להחמיר בבשר ועופות, וממילא אין אנו אוכלים בשר ועופות וגם לא במסעדות של הכשרי חו"ל (הכשר OU בארץ הוא ברמה אחרת).

ומה שכתבת "זה הכשר בינוני, אבל מאד מקצועי. יש להם שיטה שלא להחמיר יותר מדאי כדי שאוכל כשר יהיה נגיש להמון עם, אבל בגדול הם אינם מתירים דברים שאין מקום להתיר, רק שאינם מחמירים בהרבה דברים שאפשר להחמיר עליהם כגון ההכשרים הכי מהודרים", יפה כתבת. רק שסתרת עצמך מיניה וביה, שהעיקר הוא שההכשר יהיה מקצועי וקפדני ולא החומרות המיותרות.
רחמנא ליצלן משיבוש הדעות, להתיר חששות של מן החי בלי להניד עפעף, כנראה המשיב שלא מן הענין אינו יודע שמדובר כאן בפורום של חרדים.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
נתן תודה: 68 פעמים
קיבל תודה: 209 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 29 אוקטובר 2017, 20:43

נפתולי כתב:ייש"כ עצום להרב פעלעד. זה מאד נוגע לי אישית.
אשמח לשמוע דעתו על הכשר של ק"ק ערוגת הבושם (בעיקר הגבינה שלהם שמגיע לאחרונה גם כאן לארה"ק).
ואגב, ההכשר של מאגרוב ראיתי באמריקה שהם מכשירים מוצרים מארה"ק בהכשר של חוג חת"ס. האם למשל ההכשר של חוג חת"ס שוה לרשימה הטובה שעשית באות ג'?
לגבי ערוגות הבושם
כעת דיברתי עם ידען בכשרות, והוא אומר שכולם כולל כולם סומכים על זה ונחשב להכשר מצויין, הוא אמר לי שערוגות הבושם זה ההכשר של חברת JJ שלאחרונה מוכרים מוצרים גם בארץ, והוא דיבר עם גאב"ד מאגרוב שליט"א ר' יהושע כץ שנותן הכשר על החברה השניה 'מהדרין', והוא הבין ממנו שהוא משגיח גם בJJ או שעכ"פ יש לו גם יד שם כי תמיד כשדיבר איתו על מוצרי החלב הוא מדבר על מהדרין וJJ בנשימה אחת, אז מסתבר (בלי אחריות) שיש לו שם יד וזה מהודר בתכלית.
וכמו שכבר ציינתי, ערוגות הבושם הם ההכשר המרכזי של חברת היינות 'קדם' שכל ארה"ב מקצה לקצה סומכים עליו.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 29 אוקטובר 2017, 21:36

משיב כהלכה כתב:
אחד התלמידים כתב: OU: זה הכשר בינוני, אבל מאד מקצועי. יש להם שיטה שלא להחמיר יותר מדאי כדי שאוכל כשר יהיה נגיש להמון עם, אבל בגדול הם אינם מתירים דברים שאין מקום להתיר, רק שאינם מחמירים בהרבה דברים שאפשר להחמיר עליהם כגון ההכשרים הכי מהודרים. זולת חלב ישראל וישן שהם אינם מקפידים עליהם אא"כ כתוב על האריזה להדיא אפשר לסמוך עליהם, אבל זה אינו הכשר מהודר במוצהר. מי שמקפיד על בד"ץ עדה"ח בודאי אינו יכול לאכול OU. לא ברור שזה נכון בהשוואה לכל שאר ההכשרים אשר בשם מהדרין יתקרי, כגון בד"ץ רבנות ירושלים.
שמעתי ממומחה הנ"ל שההכשירים OK כK וסטאר K באותה רמה של OU. הם אינם שווים ממש ולכל א' יש מעלות וחסרונות אחרות, אבל בשקלול כל המעלות וחסרונות יוצא אותה רמה. שמעתי זה לפני כמה שנים, לא ידוע לי אם זה עדיין נכון.
בנוגע להכשרים "בינוניים", הרי מה שמגיע מחו"ל הם ממתקים וכיוצא, ובזה יש הרבה סניפים להקל, ואמר הראשון לציון הרב יצחק יוסף (שהוא האחראי על גוף הכשרות הגדול בארץ) שאפשר לסמוך בשופי על הכשרים בחו"ל. והעיקר להחמיר בבשר ועופות, וממילא אין אנו אוכלים בשר ועופות וגם לא במסעדות של הכשרי חו"ל (הכשר OU בארץ הוא ברמה אחרת).

ומה שכתבת "זה הכשר בינוני, אבל מאד מקצועי. יש להם שיטה שלא להחמיר יותר מדאי כדי שאוכל כשר יהיה נגיש להמון עם, אבל בגדול הם אינם מתירים דברים שאין מקום להתיר, רק שאינם מחמירים בהרבה דברים שאפשר להחמיר עליהם כגון ההכשרים הכי מהודרים", יפה כתבת. רק שסתרת עצמך מיניה וביה, שהעיקר הוא שההכשר יהיה מקצועי וקפדני ולא החומרות המיותרות.
אתם שוב ושוב ממחזרים את אותם מילים בנוגע לOU ודומיו שהם עומדים על עקרונותיהם וההשגחה שלהם חזקה יותר מכולם וכו',
הכל טוב ויפה, השאלה היא מהם עקרונותיהם, ועקרונותיהם הם כלל לא עקרונותינו, גם הרפורמים עומדים בחוזקה על עקרונותיהם אבל כלפינו זה לא שווה כלום.
העקרונות של OU הוא שהיהודי המודרני למחצה ולשליש ברחבי ארה"ב לא ייכשל באיסורים וודאים, וע"ז והא מקפיד חזק מאד, אבל כאן באשכול אנשים שואלים על מה אנחנו יכולים לסמוך, ולא נראה לי שהגולשים בפורום זה הם מקהל היעד שלהם, ואנמק למה אני אומר כך:

יש שני בעיות בOU ודומיו, 1. נושא הקולות, 2. נושא ההקלה בהשגחה.

1. OU לא מקפידים, על חלב עכו"ם, בהמון מוצרים לא מקפידים על בישול עכו"ם, והמון מוצרים שלהם לפי הרבה מאד שיטות בהלכה (שלפעמים הם הפוסקים שהמנהג לפסוק כמותם) יש במוצריהם יין נסך, תולעים וכו', כמובן הם לא מתירים יין נסך ותולעים, אבל הם מסתמכים על שיטות לפעמים מאד נידחות שלא התקבל אצל רוב הפוסקים, ונמצא שלפי הרבה דיעות יש בהם את החששות הנ"ל, וזה רק קצה הקרחון מרוב הקולות.

2. בכל הכשרויות יש הגדרות של 'גרופ 1' (קבוצה 1) או גרופ A, ואח"כ יש גרופ 2 וכו', אלו הגדרות על בעייתיות המוצר, יש מוצרים שחייבים השגחה תמידית וא"א לייצר בלי משגיח שיהיה נוכח כל הזמן, יש מוצרים שלכו"ע לא צריך השגחה תמידית, ויש מוצרים שהמהדרין כן מצריכים השגחה תמידית בגלל הבעייתיות של המוצר וגם בגלל הנסיון ויש שמקילים ולא מצריכים.

ורק אתן לכם דוגמא קטנה מכלי ראשון - מפי רבי יהושע כץ שליט"א:
הוא היה צריך להשתמש בשמן טבעי שמיוצר רק מירקות ומגיע מעיר נידח בדרום אמריקה, ועל השמן היה כשרות איגוד הרבנים וועסטיים, על פניו זה מיוצר רק מירקות ואין שם ערלה וכו' כך שאין מה לחשוש, אבל הכשרויות המהודרות לא ישתמשו במוצר אם הם לא סומכים עליו ע"י כשרות מהודרת ביותר ולרוב בעצמם ישלחו שליח משלהם לבדוק את הנושא, וזה מה שהוא עשה, הוא שלח שליח שיבדוק את המפעל, ואחרי בירור עמוק נודע דבר נורא: באותה מדינה יש חוק שכל השמן בכל המסעדות והאולמות וכו' חייב להיות ממוחזר, כל מסעדה שולחת את השמן שנשאר אחרי הטיגון וכו' חזרה למפעל וממחזרים ומייצרים כשמן חדש, נמצא ששמן שטוגן בו נבילות וטרפים שקצים ורמשים ובשר וחלב נמכר בכשרות ה'מהודרת' של איגוד וועסטיים! הרב כץ כ"כ הזדעזע והתקשר תיכף להרב וועסטיים, והרב וועסטיים גם נדהם והסביר שכיון שמדובר בשמן ירקות בלבד איזה חששות כבר יכולים להיות, והוא סמך על יהודי מקומי (אפילו מנין יהודים אין שם...) שנכנס למפעל וראה שהכל בסדר... וייאמר לזכותו שבאותו היום הרב וועסטיים הוריד את הכשרות משם, אבל לאלה שכבר התגעלות מנבילות וטריפות זה כבר לא עזר.

אצל השגחה מהודרת סיפור כזה לא היה קורה מעולם, כי השגחה מהודרת לא היו מעניקים כשרות לפני שמשלחת רצינית מטעמה תרד למקום ותגרד כל פינה למצוא מידע...
וכמו"כ לגבי השגחה תמידית, דג הטונה כמעט אצל כל הכשרויות בעולם מצריכים השגחה תמידית, ישנם עשרות סוגי דגי טונה ואחדים מהם בלבד כשרים, ישנם בעיות חמורות ביותר, ובלי משגיח תמידי אין מצב בעולם שלא ייכשלו, והOU יסמוך שפעם בחודש ייכנס משגיח לכמה שעות, ואנחנו נסמוך על זה?
אתם בכלל לא מבינים במה מדובר כאן...

קחו לדוגמא את הטונה של סטארקיסט, אחרי שהעדה סבורים שהליין טונה בעייתי הם לא נותנים הכשר ורק בד"ץ בית יוסף מכשיר, ובמצב שגם הבית יוסף סבורים שזה בעיה, אז מי נותן הכשר? OU!

מה עוד יש להוסיף בויכוח ההזוי הזה, כן, מה שהם מקפידים זה עד הסוף, השאלה מה הם מקפידים...

סופר
נתן תודה: 122 פעמים
קיבל תודה: 178 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר » 29 אוקטובר 2017, 22:40

פעלעד כתב: ורק אתן לכם דוגמא קטנה מכלי ראשון - מפי רבי יהושע כץ שליט"א:
הוא היה צריך להשתמש בשמן טבעי שמיוצר רק מירקות ומגיע מעיר נידח בדרום אמריקה, ועל השמן היה כשרות איגוד הרבנים וועסטיים, על פניו זה מיוצר רק מירקות ואין שם ערלה וכו' כך שאין מה לחשוש, אבל הכשרויות המהודרות לא ישתמשו במוצר אם הם לא סומכים עליו ע"י כשרות מהודרת ביותר ולרוב בעצמם ישלחו שליח משלהם לבדוק את הנושא, וזה מה שהוא עשה, הוא שלח שליח שיבדוק את המפעל, ואחרי בירור עמוק נודע דבר נורא: באותה מדינה יש חוק שכל השמן בכל המסעדות והאולמות וכו' חייב להיות ממוחזר, כל מסעדה שולחת את השמן שנשאר אחרי הטיגון וכו' חזרה למפעל וממחזרים ומייצרים כשמן חדש, נמצא ששמן שטוגן בו נבילות וטרפים שקצים ורמשים ובשר וחלב נמכר בכשרות ה'מהודרת' של איגוד וועסטיים! הרב כץ כ"כ הזדעזע והתקשר תיכף להרב וועסטיים, והרב וועסטיים גם נדהם והסביר שכיון שמדובר בשמן ירקות בלבד איזה חששות כבר יכולים להיות, והוא סמך על יהודי מקומי (אפילו מנין יהודים אין שם...) שנכנס למפעל וראה שהכל בסדר... וייאמר לזכותו שבאותו היום הרב וועסטיים הוריד את הכשרות משם, אבל לאלה שכבר התגעלות מנבילות וטריפות זה כבר לא עזר.
אוי.. כמה קשה להאמין לכאלו סיפורים, האם הרב וועסטהיים באמת כזה, מה הוא לא בודק את תהליך הייצור ?
אולי כבר כתבת בהודעות קודמות, מי זה רק יהושע כ"ץ שליט"א ?

סמל אישי של משתמש

פעלעד
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 29 אוקטובר 2017, 22:49

רבי יהושע כץ הוא אחד המומחים הכי גדולים בכשרות בארה"ב, גאב"ד מאגרוב, יש לו לבד הכשר והוא מקובל על כולם בלי יוצא מן הכלל, הרמה שלו כמו העדה והרב לנדא, את הסיפור הזה הוא סיפר לפני שנה בדרשה חוהמ"פ בארגון שיעורי תורה בבורו פארק אלא ששם הוא סיפר את זה בלי השם של הכשרות רק נתן את כל הרמזים שיבינו לבד כגון שזה הרב של הממתקים ותלמיד של המנח"י וכו', וכפי שכתבתי בדידו הוה עובדא.
הרב וועסטיים גאון גדול, אבל או שחסר נסיון בכשרות או שחסר את החלק הפרקטי, לא יודע, המציאות אבל מוכיחה שרוב המתמחים בכשרות מתייחסים להכשר איגוד הרבנים וועסטיים כהכשר גרוע ביותר, ויש סיבה לכך.

יהודי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 29 אוקטובר 2017, 23:37

פעלעד כתב:
אשמח לשמוע דעתו על הכשר של ק"ק ערוגת הבושם (בעיקר הגבינה שלהם שמגיע לאחרונה גם כאן לארה"ק).
ואגב, ההכשר של מאגרוב ראיתי באמריקה שהם מכשירים מוצרים מארה"ק בהכשר של חוג חת"ס. האם למשל ההכשר של חוג חת"ס שוה לרשימה הטובה שעשית באות ג'?
לגבי ערוגות הבושם
כעת דיברתי עם ידען בכשרות, והוא אומר שכולם כולל כולם סומכים על זה ונחשב להכשר מצויין, הוא אמר לי שערוגות הבושם זה ההכשר של חברת JJ שלאחרונה מוכרים מוצרים גם בארץ, והוא דיבר עם גאב"ד מאגרוב שליט"א ר' יהושע כץ שנותן הכשר על החברה השניה 'מהדרין', והוא הבין ממנו שהוא משגיח גם בJJ או שעכ"פ יש לו גם יד שם כי תמיד כשדיבר איתו על מוצרי החלב הוא מדבר על מהדרין וJJ בנשימה אחת, אז מסתבר (בלי אחריות) שיש לו שם יד וזה מהודר בתכלית.
וכמו שכבר ציינתי, ערוגות הבושם הם ההכשר המרכזי של חברת היינות 'קדם' שכל ארה"ב מקצה לקצה סומכים עליו.
הרב פעלעד, נא התייחס לשאלה מחוג חת"ס.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 29 אוקטובר 2017, 23:42

יהודי כתב:
פעלעד כתב:
לגבי ערוגות הבושם
הרב פעלעד, נא התייחס לשאלה מחוג חת"ס.
כבר עניתי בזמנו כשהוא שאל אבל אעתיק לך את זה שןב
ההכשר של חוג חת"ס ב"ב מדורג אצל רובם ככולם כמה שאני דירגתי כאות ד', ויש טוענים שזה יותר גרוע.
את מאגרוב'ר רב אני מכיר אישית, כל מה שהוא נותן הכשר הוא בודק לבד עד הסוף ולא סומך על כשרויות אחרות, הייתי מגדיר את מאגרוב כהעדה וכהרב לנדא, לכן מוצר שיש לו גם מאגרוב מלבד חוג, זה אומר שהוא בדק בעצמו וזה עומד בסטנדרטים שלו ולא בסטנדרטים של חוג, זה בערך כמו מוצר שיש לו עדה"ח וגם חוג, אז תאמר שהעדה שווה לחוג? לא, אלא שהעדה הוסיף על ההידורים של חוג והתאימו לצרכיו ג"כ ואז מופיעים שני ההכשרים.
הרבה פעמים הכשר אחד נותן כשרות על כל המפעל, ומגיע רב שעושה רק ליין אחד או רק מוצר מסויים לפי דרישות כשרות שלו ואז מוסיף את החותמת שלו בנוסף להכשר השני.

לגבי חוג חת"ס עצמם, אני ח"ו לא מזלזל בהם, אבל במקום שיש הכשרים מהודרים ביותר, דהיינו בארה"ק אין סיבה שיהיה צורך להשתמש גם בחוג. בעקרון בארץ כל השאלות שלי אני מברר עם רבי אברהם ישעיה סטאריק שליט"א מיושבי ראש ועד הכשרות של העדה, ובעבר שוחחתי איתו על חוג חת"ס כאשר הוצרכתי למוצר בריאותי מסויים עם הכשרות שלהם, בגדול הוא הרחיב והסביר לי למה להמנע מחוג, אבל כשדנו לגופו של ענין ונכנסנו לרכיבים של המוצר, בדברים שאינם מסובכים או בעייתיים ניתן לסמוך בדיעבד.
אבל אני אומר בפירוש, שיש חולקים ומגדירים אותו כיותר מהודר, לכן נא לא לתקוף אותי על דבריי אלו... :)

יהודי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 29 אוקטובר 2017, 23:50

יש"כ על כל המידע הנחוץ.

אאא
נתן תודה: 262 פעמים
קיבל תודה: 104 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אאא » 30 אוקטובר 2017, 00:24

אספר לכם סיפור ממקור מוסמך:

בליין של מוצר, בהכשר OU, שכתוב עליו פרווה,
היה עובד מיוחד שכל קצת זמן שפך חלב לתוכו.
ועם כל זאת זה ממשיך להיות משווק בתור פרווה!! רח"ל.

כאשר אמרו זאת לאחראי הכשרות של OU שם במקום, זה אפילו לא היה אכפת לו.

נפתולי
נתן תודה: 259 פעמים
קיבל תודה: 186 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נפתולי » 30 אוקטובר 2017, 05:15

ייש"כ הרב פעלעד.
הרשימה לגבי ההכשרים באמריקה עזרה לי מאד מאד.
חן חן לך.

סופר
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר » 30 אוקטובר 2017, 14:00

אאא כתב:אספר לכם סיפור ממקור מוסמך:

בליין של מוצר, בהכשר OU, שכתוב עליו פרווה,
היה עובד מיוחד שכל קצת זמן שפך חלב לתוכו.
ועם כל זאת זה ממשיך להיות משווק בתור פרווה!! רח"ל.

כאשר אמרו זאת לאחראי הכשרות של OU שם במקום, זה אפילו לא היה אכפת לו.
ואולי זה בטל בששים ?. ובפרווה אין חשש ביטול איסור לכתחילה, ובפרט במפעל של גוי שאף פעם אין ביטול איסור לכתחילה.
מסיפורים שמסתובבים, אף פעם אי אפשר להביא ראיה !!!!

סופר
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר » 30 אוקטובר 2017, 14:13

פעלעד כתב:הרב וועסטיים גאון גדול, אבל או שחסר נסיון בכשרות או שחסר את החלק הפרקטי, לא יודע, המציאות אבל מוכיחה שרוב המתמחים בכשרות מתייחסים להכשר איגוד הרבנים וועסטיים כהכשר גרוע ביותר, ויש סיבה לכך.
קשה מאוד לומר שהרב וועסטהיים חסר לו את החלק הפרקטי, כי הוא כבר בתחום הכשרות עשרות עשרות שנים. ואני זוכר בימים שעדיין עבד תחת בד"ץ מנצ'סטר, היה שתי חותמות MK לבד וMK ביחד עם שמו של הרב וועסטהיים, והיראים הקפידו רק לאכול עם שמו של הרב וועסטהיים.
ומכאן תצא הקריאה לכל חברי הפורום הנכבדים, למי שיש לו עוד מידע בנושא הרב וועסטהיים, שיביאו לכאן לתועלת הכלל.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 30 אוקטובר 2017, 14:26

סופר כתב:
פעלעד כתב:הרב וועסטיים גאון גדול, אבל או שחסר נסיון בכשרות או שחסר את החלק הפרקטי, לא יודע, המציאות אבל מוכיחה שרוב המתמחים בכשרות מתייחסים להכשר איגוד הרבנים וועסטיים כהכשר גרוע ביותר, ויש סיבה לכך.
קשה מאוד לומר שהרב וועסטהיים חסר לו את החלק הפרקטי, כי הוא כבר בתחום הכשרות עשרות עשרות שנים. ואני זוכר בימים שעדיין עבד תחת בד"ץ מנצ'סטר, היה שתי חותמות MK לבד וMK ביחד עם שמו של הרב וועסטהיים, והיראים הקפידו רק לאכול עם שמו של הרב וועסטהיים.
ומכאן תצא הקריאה לכל חברי הפורום הנכבדים, למי שיש לו עוד מידע בנושא הרב וועסטהיים, שיביאו לכאן לתועלת הכלל.
בתקופה האחרונה אני רואה יותר ויותר מוצרים שכל ימי חיי מאז שאני זוכר את המוצרים 20 או 30 שנה היה להם רק OU ופתאום הם מופיעים בזה אחר זה עם הכשר של איגוד וועסטיים, ושוב יש להפריד בין ההכשר שכתוב עליו בגדול ר' יעקב וועסטיים מההכשר שנקרא איגוד הרבנים וועסטיים, איגור הרבנים הרבה יותר חלש וההכשר שעליו אתה מדבר שנושא את שמו של הרב וועסטיים הרבה יותר מוערך וציבור גדול אוכלים, איגוד הרבנים זה לא בדיוק רק תחתיו.
וכלל ידוע בהלכות כשרות, שהכשר שהשוק מוצף במוצרים תחת השגחתו וחדשים לבקרים מופיעים עוד ועוד מוצרים בלי סוף, זה הסימן הראשון שמשהו כאן בעייתי, כי השגחה מהודרת אין לה את כל הפריווילגיות בפרט בשוק הממתקים שכ"כ בעייתי ובכל ממתק חדש יש בין עשרות למאות חומרי גלם שונים שהשגחה מהודרת תעקוב אחר כל חומר בנפרד, וכל מעקב כזה יכול להמשך חודשים ובמאמצים עילאיים כיון שכל אחד מחומרי הגלם כלולים מעוד כמה עשרות חומרים וכעזה"ד שרשרת כמעט אינסופית, לכן נקוט כלל זה בידך, הכשר שפתאום מציף את השוק עוד ועוד הומוצרים שלא נחשבו כמעט לכשרין פתאום מקבלים את ההכשר שלו, ולא רק אחד אלא עשרות ועשרות, אין לך נורת אזהרה גדולה מזו.

ושוב כמו שפתחתי, יש להבדיל בין הרב וועסטיים עצמו לבין הכשר איגוד הרבנים וועסטיים.

סופר
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר » 30 אוקטובר 2017, 15:44

פעלעד כתב:וכלל ידוע בהלכות כשרות, שהכשר שהשוק מוצף במוצרים תחת השגחתו וחדשים לבקרים מופיעים עוד ועוד מוצרים בלי סוף, זה הסימן הראשון שמשהו כאן בעייתי, כי השגחה מהודרת אין לה את כל הפריווילגיות בפרט בשוק הממתקים שכ"כ בעייתי ובכל ממתק חדש יש בין עשרות למאות חומרי גלם שונים שהשגחה מהודרת תעקוב אחר כל חומר בנפרד, וכל מעקב כזה יכול להמשך חודשים ובמאמצים עילאיים כיון שכל אחד מחומרי הגלם כלולים מעוד כמה עשרות חומרים וכעזה"ד שרשרת כמעט אינסופית, לכן נקוט כלל זה בידך, הכשר שפתאום מציף את השוק עוד ועוד הומוצרים שלא נחשבו כמעט לכשרין פתאום מקבלים את ההכשר שלו, ולא רק אחד אלא עשרות ועשרות, אין לך נורת אזהרה גדולה מזו.
לא בדיוק נכון. בעבר העדה החרדית תמיד דיברו על כך שמאוד קשה לתת הכשר על ממתקים, ולכן נמצא רק הכשרים חלשים על ממתקים.
והנה לפני כמה שנים קמו חברת לקלוקים, שעליהם מתנוסס השגחה המהודרת של העדה החרדית, ויש שם מכל הסוגים ומכל המינים שלא ידעון ולא שערום אבותינו, ומיוצרים בטורקיה ובסין. וכן חברת PASKEZ הוציאו ליין של העדה. וכל הטענות שעליהם דיברו העדה לפני שלקחו אותם, הסתדרו בזמן מאן דהו ביקש מהם לתת הכשר.

סופר
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר » 30 אוקטובר 2017, 16:03

פעלעד כתב:ושוב כמו שפתחתי, יש להבדיל בין הרב וועסטיים עצמו לבין הכשר איגוד הרבנים וועסטיים.
על איזה שתי חותמות אתה מדבר, אני מכיר את זה
833.jpg
ואת זה:
833s.jpg
. ושניהם אותו דבר.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

משיב כהלכה
נתן תודה: 337 פעמים
קיבל תודה: 230 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 30 אוקטובר 2017, 16:25

פעלעד כתב:'משיב כהלכה', איזה צבע הכיפה לראשך...?
בכל מקרה תאכל בהצלחה רבנות וou כי הם ההכשרים הכי גדולים בעולם ואם לא מחמירים על לשון הרע אז אין סיבה להחמיר במאכלים - כפי שכתבת שוב ושוב.
אני עניתי לגוף השאלה של השואל והוא שמע את מה שרצה לשמוע, משם ואילך תכתוב מה שרק תרצה ברוח אוצה"ח... רק חבל על האשכול שכפי הנראה יורד לאט לאט לטמיון.
כשנגמרים הדיבורים מתחילים הסיסמאות היפות, צבע הכיפה, אוצה"ח (שם גנאי? אתמהה) וכן על זה הדרך.

צבע הכיפה שלי שחור משחור, הנני נראה ליטאי לכל דבר וענין, ועם זאת אני אומר שאין שום צורך בחומרות מיותרות, כאשר בחיי היום יום שלך אתה לא נוהג כן בשום דבר וענין, ואין כאן אלא צביעות או לחילופין תחרות עסקית בין הבד"צים מי יותר מחמיר ומי ירכוש יותר קליינטים.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 30 אוקטובר 2017, 16:29

יהודי כתב:רחמנא ליצלן משיבוש הדעות, להתיר חששות של מן החי בלי להניד עפעף, כנראה המשיב שלא מן הענין אינו יודע שמדובר כאן בפורום של חרדים.
"בלי להניד עפעף"?

רבים מבני התורה הספרדיים סומכים על הרה"ר הרב יצחק יוסף (למרות שאצל חלק מהאשכנזים שמו נחשב לגנאי מחמת גזענות או סתם אנטישמיות) והוא אמר זאת בקולו, שאצל עופות אין ענין "חלק" ואפשר לסמוך על "רבנות מהדרין", ודיבר על צומת הגידין וכו' וכו' כל החששות הקיימים, ויש גם מאמרים שלימים שנכתבו בענין ע"י אותם גופים הנותנים לזה הכשר.

כמו כן שמעתי באוזניי משוחטים של הבד"צים ששחטו בחו"ל, על בשר חלק בית יוסף בהשגחת הרה"ר, שהוא נשחט באותו ליין של הבד"צים ולפעמים יותר טוב מהם.

אין מצווה להשתטות ולכתוב על מה שאינך מבין "שיבוש הדעות", ולכל מי שסובר אחרת ממך שאינו חרדי.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 30 אוקטובר 2017, 16:31

פעלעד כתב:הכל טוב ויפה, השאלה היא מהם עקרונותיהם, ועקרונותיהם הם כלל לא עקרונותינו, גם הרפורמים עומדים בחוזקה על עקרונותיהם אבל כלפינו זה לא שווה כלום
ההשוואה ההזויה לרפורמים מעידה יותר מכל על דבריך, שצריך לקחת כל מילה בעירבון מוגבל כי הכל בלול משנאה וקנאה ומי יודע מה עוד.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 30 אוקטובר 2017, 16:33

פעלעד כתב: 1. OU לא מקפידים, על חלב עכו"ם, בהמון מוצרים לא מקפידים על בישול עכו"ם, והמון מוצרים שלהם לפי הרבה מאד שיטות בהלכה (שלפעמים הם הפוסקים שהמנהג לפסוק כמותם) יש במוצריהם יין נסך, תולעים וכו', כמובן הם לא מתירים יין נסך ותולעים, אבל הם מסתמכים על שיטות לפעמים מאד נידחות שלא התקבל אצל רוב הפוסקים, ונמצא שלפי הרבה דיעות יש בהם את החששות הנ"ל, וזה רק קצה הקרחון מרוב הקולות.
כל עוד אתה לא מפרט מוצרים ספציפיים עם בעיות ספציפיות שאפשר לדון בהם, כל דבריך הם עורבא פרח.

לדוגמא אתה מדבר על חלב עכו"ם כשכל הענין מתחיל ונגמר בחלב, בשאר המוצרים יש "אבקת חלב עכו"ם" וזה כבר נדון אחר לגמרי (הארכתי לעיל) ולא מדובר באיזה קולא נידחת של אחד הפוסקים הנידחים.

האמת היא ההיפך הגמור, שאצל הבד"צים לא מספיק להם רוב הפוסקים המתירים, אלא צריכים להחמיר כמו איזה חומרא נידחת של איזה פוסק נידח.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 30 אוקטובר 2017, 16:36

פעלעד כתב:2. בכל הכשרויות יש הגדרות של 'גרופ 1' (קבוצה 1) או גרופ A, ואח"כ יש גרופ 2 וכו', אלו הגדרות על בעייתיות המוצר, יש מוצרים שחייבים השגחה תמידית וא"א לייצר בלי משגיח שיהיה נוכח כל הזמן, יש מוצרים שלכו"ע לא צריך השגחה תמידית, ויש מוצרים שהמהדרין כן מצריכים השגחה תמידית בגלל הבעייתיות של המוצר וגם בגלל הנסיון ויש שמקילים ולא מצריכים
בנושא ההקלה בהשגחה, כל המומחים שדיברו על OU אמרו שההשגחה שלהם מעולה (והבעייתיות היא שלא מחמירים את כל החומרות האפשריות).

והנה הדוגמא שהבאת, במסעדות הרי לכולי עלמא מדובר במוצר שמחייב השגחה תמידית, כי מכניסים סחורה כל הזמן, ומבשלים כל הזמן, ותמיד אפשר לדחוף נבילות וטריפות ושאר איסורים מבהילים, ועם כל זה, ראיתי בעיני שהמשגיח מטעם הבד"ץ (בכל פעם בד"ץ אחר) מגיע לפרקים ולא נמצא בתמידות.

פשר דבר
קיבל תודה: 5 פעמים

שליחה על ידי פשר דבר » 30 אוקטובר 2017, 16:38

סופר כתב:
פעלעד כתב:וכלל ידוע בהלכות כשרות, שהכשר שהשוק מוצף במוצרים תחת השגחתו וחדשים לבקרים מופיעים עוד ועוד מוצרים בלי סוף, זה הסימן הראשון שמשהו כאן בעייתי, כי השגחה מהודרת אין לה את כל הפריווילגיות בפרט בשוק הממתקים שכ"כ בעייתי ובכל ממתק חדש יש בין עשרות למאות חומרי גלם שונים שהשגחה מהודרת תעקוב אחר כל חומר בנפרד, וכל מעקב כזה יכול להמשך חודשים ובמאמצים עילאיים כיון שכל אחד מחומרי הגלם כלולים מעוד כמה עשרות חומרים וכעזה"ד שרשרת כמעט אינסופית, לכן נקוט כלל זה בידך, הכשר שפתאום מציף את השוק עוד ועוד הומוצרים שלא נחשבו כמעט לכשרין פתאום מקבלים את ההכשר שלו, ולא רק אחד אלא עשרות ועשרות, אין לך נורת אזהרה גדולה מזו.
לא בדיוק נכון. בעבר העדה החרדית תמיד דיברו על כך שמאוד קשה לתת הכשר על ממתקים, ולכן נמצא רק הכשרים חלשים על ממתקים.
והנה לפני כמה שנים קמו חברת לקלוקים, שעליהם מתנוסס השגחה המהודרת של העדה החרדית, ויש שם מכל הסוגים ומכל המינים שלא ידעון ולא שערום אבותינו, ומיוצרים בטורקיה ובסין. וכן חברת PASKEZ הוציאו ליין של העדה. וכל הטענות שעליהם דיברו העדה לפני שלקחו אותם, הסתדרו בזמן מאן דהו ביקש מהם לתת הכשר.
כשהחלו להפיק את הג'לטין מעצמות דגים, נפתחה הדרך בפני המון ממתקים אשר רבים מהם מורכבים מג'לטין, שעד אז היה בחששות.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 30 אוקטובר 2017, 17:00

פעלעד כתב: הOU יסמוך שפעם בחודש ייכנס משגיח לכמה שעות, ואנחנו נסמוך על זה?
קחו לדוגמא את הטונה של סטארקיסט, אחרי שהעדה סבורים שהליין טונה בעייתי הם לא נותנים הכשר ורק בד"ץ בית יוסף מכשיר, ובמצב שגם הבית יוסף סבורים שזה בעיה, אז מי נותן הכשר? OU!
מה עוד יש להוסיף בויכוח ההזוי הזה, כן, מה שהם מקפידים זה עד הסוף, השאלה מה הם מקפידים.
א. בית יוסף מחמיר יותר מהעדה החרדית, ולא כדבריך שמשמע להיפך, ובעדה החרדית נתפסו בדברים חמורים ביותר של נבילות וטריפות (בתקשורת אפשר למצוא הרבה פרשיות)

ב. שאלת, "ואנחנו נסמוך על זה?" כן, אתה סומך על זה, כי כל הבד"צים משתמשים בחומרי גלם בהשגחתם, ונמצא שגם אתה סומך עליהם בעל כרחך.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 30 אוקטובר 2017, 17:48

פעלעד כתב:נמצא ששמן שטוגן בו נבילות וטרפים שקצים ורמשים ובשר וחלב נמכר בכשרות ה'מהודרת' של איגוד וועסטיים! הרב כץ כ"כ הזדעזע והתקשר תיכף להרב וועסטיים, והרב וועסטיים גם נדהם והסביר שכיון שמדובר בשמן ירקות בלבד איזה חששות כבר יכולים להיות, והוא סמך על יהודי מקומי (אפילו מנין יהודים אין שם...) שנכנס למפעל וראה שהכל בסדר... וייאמר לזכותו שבאותו היום הרב וועסטיים הוריד את הכשרות משם, אבל לאלה שכבר התגעלות מנבילות וטריפות זה כבר לא עזר
לפני שאתה נסחף בתיאורים מרגשים (שאין להם שום קשר לOU) ותיכף עינינו יזלגו דמעות על הרבבות שטמאו את נשמתם בנבילות וטריפות, הרשה לי להזכיר לך שהבשר פוגם את השמן – מילתא דפשיטא בשו”ע יו”ד ק”ג. היו שרצו לטעון שמדובר דוקא בשמן זית (כה”ח) אבל זיל בתר טעמא שכל שמן פוגם הבשר בפועל. ולא חילק בזה אף אחד בחז”ל או בראשונים אלא נקטו סתם שמן.

יש שרצו לטעון שסתם שמן בגמרא הוא שמן זית, אולם ראה בנדרים נ”ג שהנודר בבבל משמן סתם אסור בשמן שומשמין, והתלמוד הלא תלמוד בבלי, ואם נקטו שמן סתם כוונתם לשמן שומשמין ולאו דוקא שמן זית.

וגם אם תאמר שזה אליבא דהספרדים שפוסקים כשו"ע אבל לאשכנזים שפוסקים כש"ך זה לא יהיה טוב, עדיין אין זה "נבילות וטריפות".

עוד יש להתיר מצד נ"ט בר נ"ט באוכלין לדעת הגר”ע יוסף בהליכות עולם. ואין כאן ממשות בשר אלא טעם בעלמא.

לגבי שקצים ורמשים אין מה לדון, כי טעמם פגום.

יהודי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 30 אוקטובר 2017, 19:52

אם הייתי סבור שמישהו מושפע מכל דברים משונים ומדומיינים אלו, הייתי מגיב לגופם של דברים, אך מאחר שבפורום זה גולשים בעיקר חרדים, אין ענין להגיב על סוג דברים כאלה.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 30 אוקטובר 2017, 20:12

סופר כתב:
פעלעד כתב:ושוב כמו שפתחתי, יש להבדיל בין הרב וועסטיים עצמו לבין הכשר איגוד הרבנים וועסטיים.
על איזה שתי חותמות אתה מדבר,
החותמת הראשונה שהבאת זה אכן איגוד הרבנים וועסטים, השני איני מכיר.
מה שאני מדבר על הרב וועסטיים עצמו זה החותמת המצורפת כאן, יש אותו על הרבה מוצרים של 'פאשקעס', והוא נחשב הרבה יותר טוב מהאיגוד.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 30 אוקטובר 2017, 20:14

פשר דבר כתב:
סופר כתב:
כשהחלו להפיק את הג'לטין מעצמות דגים, נפתחה הדרך בפני המון ממתקים אשר רבים מהם מורכבים מג'לטין, שעד אז היה בחששות.
נכון
אבל גם מדברי סופר אני מבין שהוא לא הבין את דבריי נכון
לא אמרתי שא"א להשגחה מהודרת להכשיר ממתקים, רק אמרתי שזה קשה ועבודה קשה, וגם בגלל המורכבות בהרבה מקרים א"א להתיר רכיבים מסויימים שבלעדם הממתק לא קיים, ולכן אם כל יום מופיע ממתק חדש בהכשר מסויים, וממתקים וסוגי ממתקים שמעולם לא היה להם בכלל הכשר, אז משהו תמוה קצת.

סופר
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר » 30 אוקטובר 2017, 20:18

פעלעד כתב:אבל גם מדברי סופר אני מבין שהוא לא הבין את דבריי נכון
לא אמרתי שא"א להשגחה מהודרת להכשיר ממתקים, רק אמרתי שזה קשה ועבודה קשה, וגם בגלל המורכבות בהרבה מקרים א"א להתיר רכיבים מסויימים שבלעדם הממתק לא קיים, ולכן אם כל יום מופיע ממתק חדש בהכשר מסויים, וממתקים וסוגי ממתקים שמעולם לא היה להם בכלל הכשר, אז משהו תמוה קצת.
ועל זה עניתי, שכך גם טענו העדה החרדית, אבל כשהם בעצמם התחילו לתת הכשר על ממתקים, גם יוצא כל יום ממתק חדש.
ומי מכשיר להם את חומרי הגלם ? OU

סמל אישי של משתמש

פעלעד
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 30 אוקטובר 2017, 20:25

סופר כתב:
פעלעד כתב:אבל גם מדברי סופר אני מבין שהוא לא הבין את דבריי נכון
ועל זה עניתי, שכך גם טענו העדה החרדית, אבל כשהם בעצמם התחילו לתת הכשר על ממתקים, גם יוצא כל יום ממתק חדש.
ומי מכשיר להם את חומרי הגלם ? OU
תסלח לי מאד, אבל בשני השורות שכתבת לא דייקת כלל,

א. המצב ממש לא שכל יום יוצא ממתק חדש, אתה רוצה להשוות את כמות הממתקים של איגוד וועסטיים לדוגמא לכמות של העדה? נו באמת, לקלוקים הרוב זה אותו ממתק מאותו מרכיב שמשנה כל הזמן צורות, אבל שוב, יש הרבה גם מהעדה, אני לא מדבר מהרבה, אני מדבר מהצפת השוק שבשנים האחרונות נהיה מצב שאיגוד וועסטיים הוא כמעט שר הממתקים, ואולי במכולת שלך זה לא ניכר, אבל בארה"ב במכולות זה ועוד איך ניכר.

ב. OU ממש לא מכשיר להם מוצרי גלם, העבודה המשותפת עם OU מתבטא בזה שיש להם נציגים ושליחים וקשרים בהמון מקומות בגלובוס, לכןם קל להם יותר להשיג מידע, ותבין שהרבה מפעלים לא רוצים לשחרר את המידע ואת הסודות שלהם, אז נגיד ממתק עם 50 חומרי גלם, שכל אחד מה50 כולל עוד 10, יש לנו כבר 500 חומרים לברר עליהם, לעדה או לכל הכשר אחר אין אפשרות להגיע למידע מכל החברות, אז הם מוצאים את האיש קשר, וכאן השיתוף פעולה בין כל הכשרויות, כשאחד מתתקשה בהשגת מידע אז השני עוזר לו עם הקשרים שלו וכדו', ככה מגיע לידי העדה רשימה מפורטת של כל מרכיבי ה500 חומרי גלם, כעת העדה צריכה לעבור על זה וללמוד את זה לבד ולהחליט מה מתאים לדרישות ההשגחה שלה ומה לא, וכאן ההבדל בין הכשרויות המהודרות לכאלו שאינם, שאלו יתירו יותר מרכיבים שהמחמירים לא יתירו, נמצא שהעדה לא סומך על חומרי גלם של OU אלא מקבל מהם מידע, וOU הם לא שקרנים, יש בהם יראים ושלימים בתכלית, הם רק מקלים ביותר, אבל חלק הקולות לא קשור למידע היבש מה מכיל הרכיב.
הבינות?

יוספזון
נתן תודה: 213 פעמים
קיבל תודה: 464 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 30 אוקטובר 2017, 20:26

משיב כהלכה כתב:
פעלעד כתב: הOU יסמוך שפעם בחודש ייכנס משגיח לכמה שעות, ואנחנו נסמוך על זה?
מה עוד יש להוסיף בויכוח ההזוי הזה, כן, מה שהם מקפידים זה עד הסוף, השאלה מה הם מקפידים.
א. בית יוסף מחמיר יותר מהעדה החרדית, ולא כדבריך שמשמע להיפך, ובעדה החרדית נתפסו בדברים חמורים ביותר של נבילות וטריפות (בתקשורת אפשר למצוא הרבה פרשיות)

ב. שאלת, "ואנחנו נסמוך על זה?" כן, אתה סומך על זה, כי כל הבד"צים משתמשים בחומרי גלם בהשגחתם, ונמצא שגם אתה סומך עליהם בעל כרחך.
בוידוי דרבינו נסים הגדול אנו אומרים: את אשר התרת אסרתי, ואת אשר אסרת התרתי...
מה אתה כועס על מי שכותב נגד בדצי"ם שונים שכביכול מותרים על 'חומרות' שונות, כאשר אתה כותב דברים כאלו מוזרים נגד בדצי"ם מחמירים?
בענין נ"ט לפגם', איזה סברא היא זו? אם מוכרים אותם לסטנאות, זה לא נראה שזה חומר פגום...
ומה במקרים של ערלה וכדו', או חמץ בפסח, שאפילו באלף לא בטיל? ומה במקרה שמוחזרו שמנים שונים טרם השתמשו בזה באופנים דלעיל שאינם בטלים דבר המצוי מאוד...
בכל מקרה, 'מצדיק רשע מרשיע צדיק תועבת ה' גם שניהם

סמל אישי של משתמש

פעלעד
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 30 אוקטובר 2017, 20:31

בשביל מה אתה מגיב בכלל? אנחנו רוצים כאן אשכול יפה ורציני, אם לא נגיב הוא ייעלם מעצמו...
מדבריו נראה שהוא כבר טעם מן השמן הנ"ל ובמקרה כזה חבל על כל מילה, אין למילם איפה להכנס...

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “כשרות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח