כשרות "קהילות" (אשכול על ההשגחה בלבד, על השחיטה יש אשכול נפרד)

ר' יונה

משתמש ותיק
רציתי לברר אם יש מי שיודע, האם הרב פישביין והרב אפרתי אחראים על הכשר קהילות בכלל, כולל המסעדות וכדו' (איקאה לדוגמא), או שאחריותם מצטמצמת לשחיטה בלבד. באם לא,מיהו הגוף הרבני המפקח?

סופר

משתמש ותיק
הרב פישבייין הוא העומד בראש מערכת הכשרות 'קהילות', ובפועל כל תחום יש אחראי אחר, ועל הכשרות הכללית מלבד הבשר אחראי הרב אלעזר שטרן מאשדוד, ונדמה לי שגם הרב א"נ גוטרמן קשור לתחום הכללי.
הרב אפרתי אין לו קשר ישיר עם בד"ץ קהילות.

פורום סגור

משתמש רשום
כבר היה אשכול על כשרות, ש"טחן" את הרבנים המכשירים והכשריהם בכל רחבי העולם, והוא התפתח בסופו של דבר לא-כל-כך יפה.
חכמים הזהרו בדבריכם... שאלות כאלה על כשרות (אקטואליה קשורה לאישים וגופים) גוררות תגובות, ותגובי-תגובות, ועלולה להתפתח לכיוונים לא רצוים.
תארו לעצמכם, שאני פותח אשכול חדש ושואל: מי ידוע מה אחוז הגירושין בישיבות? באיזו ישיבה אחוז הגירושין גבוה ובאיזה נמוך? וכמה הם האחוזים?
לאן זה יתפתח???

סופר

משתמש ותיק
יהודי אמר:
מעניין מה רמת כשרות זו.
על הבשר בקהילות נדמה לי שאין חולק שזה ברמה מאוד מאוד גבוהה, הם מאמצים לעצמם את כל החומרות שרק שייך.
הרב פישביין עובד בשחיטה כבר 30-40 שנה, והוא בן אדם שלא שם על אף אחד בעולם, וכל העובדים והמנהלים במפעלים יודעים שאתו לא כדאי להתחיל.
מערכת השחיטה בקהילות מונה עשרות רבנים, גם הבודקי סכינים שלהם על הליין הם ברובם רבנים ופוסקי הלכה.
לגבי שאר המוצרים קשה לדעת אם הם העתיקו את הכל במדוייק, מצד אחד הרב פישביין לא מתנער מהאחריות של ההכשר, מצד שני אין לו קשר ישיר. אבל גם שם יש רבנים חזקים חוץ מהרב אלעזר שטרן, יש את הרב א"נ גוטרמן שהוא מעורב בתחום הכללי בקהילות, וגם הוא לא חת מפני איש, והוא ירא שמים מופלג מאוד מאוד ובלתי מתפשר. (-לכל מי שמכיר אותו מתחום הטכנלוגיה).

יהודי

משתמש ותיק
פורום סגור אמר:
כבר היה אשכול על כשרות, ש"טחן" את הרבנים המכשירים והכשריהם בכל רחבי העולם, והוא התפתח בסופו של דבר לא-כל-כך יפה.
חכמים הזהרו בדבריכם... שאלות כאלה על כשרות (אקטואליה קשורה לאישים וגופים) גוררות תגובות, ותגובי-תגובות, ועלולה להתפתח לכיוונים לא רצוים.
תארו לעצמכם, שאני פותח אשכול חדש ושואל: מי ידוע מה אחוז הגירושין בישיבות? באיזו ישיבה אחוז הגירושין גבוה ובאיזה נמוך? וכמה הם האחוזים?
לאן זה יתפתח???
מעולם לא כתבו פה בענין זה, לדון לבדוק ולדעת נושאים אלו זה חשוב מאוד לכולם [גם לאלו שאוכלים הכל], אם ישכילו כולם ויכתבו דברים לגופו של ענין הרי במה זו ראויה טובא להעמיד הדברים בבהירותם. הבעיה שם היתה אחרת.

ר' יונה

משתמש ותיק
פותח הנושא
פורום סגור אמר:
לאן זה יתפתח???
מטרתי בשאלה היתה ספציפית האם הוא קשור, ולא לדון לגופו של אדם או הכשר.
למעשה: הרב אברהם שלזינגר (קשור להכשר של הרב גרוס, ונחשב מבין בכשרות) טוען שהרב פישביין לא קשור לכל ההכשר, מנגד הרב זריצקי טוען שהרב פישביין כן קשור, אני חושב שהכי פשוט זה להתקשר אל הרב פישביין ולשאול, לי אין את הטלפון שלו (וגם לא יודע היכן הוא מתגורר), אם למישהו יש אשמח שישתף .

סופר

משתמש ותיק
ר' יונה אמר:
למעשה: הרב אברהם שלזינגר (קשור להכשר של הרב גרוס, ונחשב מבין בכשרות) טוען שהרב פישביין לא קשור לכל ההכשר, מנגד הרב זריצקי טוען שהרב פישביין כן קשור, אני חושב שהכי פשוט זה להתקשר אל הרב פישביין ולשאול, לי אין את הטלפון שלו (וגם לא יודע היכן הוא מתגורר), אם למישהו יש אשמח שישתף .
אני בעצמי שאלתי את הרב פישביין, והוא לא התנער, אלא אמר שזה 'אנחנו'.
ומהאנשים מבפנים אני יודע שהוא לא מתערב באופן ישיר בנעשה שם.

יהודי

משתמש ותיק
אם למישהו יש ידיעות ברורות לגבי מקצועיות השגחה זו [לא משפטים בלי כיסוי שעושים כל החומרות וכו' ולא הספדים על הרב פישביין אלא ידיעות ברורות], אשמח לקבל, אפשר בפרטי אם חוששים לאיבוד הרסן אצל חלק מהחברים.

פעלעד

משתמש ותיק
אני מעלה כאן קובץ שקיבלתי עם האשמות חמורות על 'קהילות' הן בסוגיית המסעדות בישיבת מיר בירושלים והן בכלל על הכשרות.
אני מדגיש מראש שאינני מכיר את הכשרות מקרוב ואין לי שום דיעה להביע, רק מעלה לכאן כדי שילבנו את הדברים.
https://www.dropbox.com/s/leqvbup6tcntawz/כשרות קהילות.pdf?dl=0

יהודי

משתמש ותיק
הקפצה קלה
הכשר קהילות הולך וגדל, ולבד משחיטתם שדובר עליה רבות, הם החלו בנתינת הכשרים למוצרים כלליים, מעניין כמה הם מקצועיים והאם מדובר ברמה גבוהה, או שבשאר המוצרים הרי הם כשאר הבדצים הפחות מקובלים.
לעיל כתב הרב @סופר שהאחראי שם ההוא הרב אליעזר שטרן, מעניין כמה הוא מקצועי בעניינים אלו.

חלק א׳ ממעל

משתמש ותיק
מהכרות קרובה ביותר לא׳ מהמשגיחים שלהם במפעל שבתחומו הוא מהגדולים בארץ אני יכול לומר שכל חומר גלם נבדק ומקפידים חזק שלא ישתמשו במה שלא אושר אפי׳ שזה כרוך במריבות בלתי פוסקות עם בעלי המפעל, וכ"א יעשה כפי מה שסומך על שיקול דעתם של הרבנים שם מה לאשר

יהודי

משתמש ותיק
כל זה בכלל השאלה
שלחתי לברר אצל גברא בר סמכא בכשרות, נקווה שיחזיר תשובה.

יהודי

משתמש ותיק
ראיתי היום שכמעט אולמי כתר הרימון עברו לקהילות ושא"י, תמוה לי מיהו זה שיעדיף קהילות שהוא הכשר אנונימי שלא התברר עד כה מה רמתו על הכשר רבני העיר בני ברק שהוא הכשר ותיק שמוחזק כהכשר מצוין.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יהודי אמר:
ראיתי היום שכמעט אולמי כתר הרימון עברו לקהילות ושא"י, תמוה לי מיהו זה שיעדיף קהילות שהוא הכשר אנונימי שלא התברר עד כה מה רמתו על הכשר רבני העיר בני ברק שהוא הכשר ותיק שמוחזק כהכשר מצוין.
מסתבר שיש אנשים שבעצם סומכים על שא"י, אבל מטעמי פוליטיקה אינם יכולים לעשות את זה. ועל כן הם לקחו עוד הכשר להיות כיסוי עבורם.

יעקב שלם

משתמש ותיק
יהודי אמר:

"רוב ה'אברכים' שעושים אירועים בכתר הרימון מספיק להם קהילות....."

אמונת אומן

משתמש ותיק
ראיתי עובדה שאומרת דרשני.
באתר 'כושרות' שמנוהל ע"י רבנים דלי''ם אך עושה רושם מקצועי ביותר למעיין, 'קהילות' מופיע כהכשר מומלץ לעופות, אך לא מופיע כהכשר מומלץ בשאר דברים. כנ''ל שא''י, אגוי, חוג חתס.

יהודי

משתמש ותיק
גם אם הכתוב שם מקצועי, צ"ע אם האתר כ"כ מדויק שאפשר לדייק בו ממשמעויות.
פרט לכך גם היום אין כ"כ הרבה מוצרים של קהילות ושא"י בעצם וכ"ש יחסית לשחיטתם, ושניהם באמת גדלים מדי יום.

איש פלוני

משתמש רגיל
אני הזמנתי פיצה "קהילות" והגיע לי יחד איתה שקית אבקת תיבול בהכשר בית יוסף...
בלי הבעת עמדה על בית יוסף, אני לא חושב שהכשר יכול לאשר לבעל עסק למכור גם מוצרים שאינם בהשגחתו, ובפרט שהוא יודע שהרבה שאוכלים קהילות אינם אוכלים בית יוסף.
אגב, האם מישהו יודע איך ניתן ליצור קשר עם ההכשר?

אב בבינה

משתמש ותיק
איש פלוני אמר:
בלי הבעת עמדה על בית יוסף, אני לא חושב שהכשר יכול לאשר לבעל עסק למכור גם מוצרים שאינם בהשגחתו, ובפרט שהוא יודע שהרבה שאוכלים קהילות אינם אוכלים בית יוסף.
אגב, האם מישהו יודע איך ניתן ליצור קשר עם ההכשר?
. [email protected]

אחד התלמידים

משתמש ותיק
איש פלוני אמר:
אם הם מאשרים הכשר אחר בלי לבדוק כלל זה נכון. ואם הם מאשרים בד"ץ ב"י בלי לבדוק בודאי זה נכון.
אבל צריך לברר מה הם עושים. יתכן שהם בדקו מוצר זה ומצאו שהוא בסדר גמור לפי הסטנדרט שלהם. זה לא נעשה גרוע יותר רק משום שבד"ץ ב"י נותן הכשר.

ישר ולעניין

משתמש רשום
פניתי לאחד מרבני כושרות בעניין עסקים שעוברים לכשרות קהילות (תופעה נפוצה מאד בירושלים), לאחר שהיו לפני כן בכשרות מהדרין ירושלים (שאינה מופיעה ברשימת המומלצים של כושרות), שאלתי הייתה אם מדובר לכה"פ בשינוי לטובה או לרעה או ללא שינוי.
תשובתו הייתה שקהילות לא נותנים להם גישה לעסקים שבפיקוחם ועל כן הם אינם יודעים מה קורה שם...
יתכן שזו הסיבה שהכשרים נוספים כדוגמת שא"י ועוד אינם מופיעים במומלצים שלהם (כתר הרימון ונאות ירושלים, כן מופיעים למרות התחדשותם בהכשר שא"י, כך שכנראה אין זו תופעה גורפת).
יש פעמים רבות שגופי כשרות רציניים מאשרים מוצרים מסויימים לאחר בירור מעמיק, על אף שהחותמת על גבי האריזה היא לא מי יודע מה.
גם באתר הנ"ל של כושרות ישנם מוצרים כאלה שעל אף שהחותמת על גביהם היא לא מומלצת באופן גורף (ולפעמים בין השורות ניתן להבין מהם ביקורת על אותו הגוף עצמו) המוצר עצמו מומלץ על ידם כמהודר. לכן, שקיות התיבול בהכשר בית יוסף הן לא הוכחה כ"כ לרמת כשרות (על אף שברור שגוף כשרות גדול וכזה שמשווק עצמו כסופר מקפיד, כמו עד"ח הר"ל והר"ר לא היו מרשים לעצמם כזה דבר בריש גלי..).

באופן כללי על כושרות אני יכול לומר שהתרשמותי מכמה מקרים שיצא לי להיפגש עימם, כי מדובר בגוף מאד מאד מקצועי ועושה רושם כחסר פניות ישר ואמיתי (לא מקבל שכר מאף גוף או עסק אלא מבוסס על תרומות), כמובן שמי שמפקפק באמינותם רק בגלל הכיפה שלראשם והישיבות בהן הן גדלו, אינני יכול להתווכח עימו.
אישית בכוונתי לפנות במייל שצירף "אב בבינה" לקהילות ולבקש/לדרוש מהם שיאפשרו לכושרות כניסה לעסקים שבפיקוחם. כמובן ככל שהלחץ יגדל התועלת תגבר.

אמונת אומן

משתמש ותיק
גם אני פניתי להכשר אגו''י כנ''ל, ובטיחו לחזור עם תשובות... וקולי כקול קורא במדבר.

ישר ולעניין

משתמש רשום
אמונת אומן אמר:
גם אני פניתי להכשר אגו''י כנ''ל, ובטיחו לחזור עם תשובות... וקולי כקול קורא במדבר.
לפני כמה זמן מדובר?
יתכן שיש סיבות לדבר...
באופן כללי ככל שהציבור שלנו ילמד להאמין לגוף כמו כושרות או להפעיל גוף דומה, חיצוני מקצועי וללא פניות, יהיה בזה תועלת לכלל הציבור.
כרגע הם גוף קטן מדי מכדי להוות מנוף לחץ משמעותי על ההכשרים ועל העסקים.
מה שמייחד אותם שגם בהכשרים לא מומלצים לפעמים ישנם עסקים מסויימים שנבדקו ואושרו כמומלצים (רמדה רנסס למשל, שבהכשר רבנות מהדרין שבד"כ אינם ממליצים עליו כלל אך רמדה עצמו מומלץ).

אמונת אומן

משתמש ותיק
ישר ולעניין אמר:
אמונת אומן אמר:
לפני כמה זמן מדובר?
יתכן שיש סיבות לדבר...
באופן כללי ככל שהציבור שלנו ילמד להאמין לגוף כמו כושרות או להפעיל גוף דומה, חיצוני מקצועי וללא פניות, יהיה בזה תועלת לכלל הציבור.
מה שמייחד אותם שגם בהכשרים לא מומלצים לפעמים ישנם עסקים מסויימים שנבדקו ואושרו כמומלצים (רמדה רנסס למשל, שבהכשר רבנות מהדרין שבד"כ אינם ממליצים עליו כלל אך רמדה עצמו מומלץ).
פניתי לפני כ3 חודשים

יהודי

משתמש ותיק
ישר ולעניין אמר:
אמונת אומן אמר:
לפני כמה זמן מדובר?
יתכן שיש סיבות לדבר...

מי אמר שאפשר לסמוך עליהם ולאכול שם

חלק עליון תַחתִית