תולעים - קונטרס "לכם יהיה לאכלה"

כל מה שקשור לכשרות, בצורה ענינית בלבד
כללי הפורום
כל אשכול שיסטה מענינו, ימחק לאלתר. כל משתמש שידון לגופם של אנשים או יכנס לענינים פוליטים וכיוצ"ב יורחק לצמיתות.

פותח הנושא
קנקן
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 9 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

תולעים - קונטרס "לכם יהיה לאכלה"

שליחה על ידי קנקן » 17 אוגוסט 2018, 01:59

נקלע לידי קונטרס של הרב איתם הנקין הי"ד לכם יהיה לאכלה עם הסכמות של הרב דוב ליאור, הרב נבנצל, והרב מאזוז. (בהסכמות הם מסכימים להלכה!)
מסקנתו היא להתיר את אכילת התותים לכתחילה על ידי שטיפה, וכן שהמיקל לאכול תירס בקלחו יש לו על מי לסמוך.
האם יש תגובה מהאוסרים לקונטרס הנ"ל?

איש
משתמש ותיק
נתן תודה: 24 פעמים
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: תולעים - קונטרס "לכם יהיה לאכלה"

שליחה על ידי איש » 17 אוגוסט 2018, 02:01

גם בחסה ושאר קלחים? ואם לא מה ההבדל?

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 376 פעמים
קיבל תודה: 449 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי יהודי » 17 אוגוסט 2018, 10:07

תכתוב מה הטענות וידונו בהם, או שתעלה את הקונטרס.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 141 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 17 אוגוסט 2018, 13:35

אין תגובה מהאוסרים, כי האוסרים לא מתייחסים לאנשים שטוענים כאלה דברים.

בהגדרה של "יש על מי לסמוך להקל" אפשר להתיר כמעט את כל איסורי התורה...

ברל
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 17 אוגוסט 2018, 17:45

אני אומנם לא עוסק בתחום אבל הייתי בקשר לא מעט אם אנשים שהתעסקו בתחום בינייהם שמות מוכרים מאוד וכיוון שאני לא זוכר את דברייהם המפורשים בעניין לא אומר בשמם.
ככלל יש כמה קטגריות של רמת נגיעות של תולעים. ואגב בתירס יש נידון גדול שהרב אלישיב נשאר בו בספק האם מתייחסים לכל גרגר וגרגר בבדיקת רמת נגיעות ואז זה מיעוט שאינו מצוי וכללי הבדיקה שונים או לקלח כיחידה ואז ודאי שזה נחשב למיעוט המצוי. אותו מחלוקת מהנכלל במיעוט המצוי האם אותם תולעים הנראים בעין פשוטה מצטרפים לאותם שנראים רק ע"י המצעי נוסף ולא באופן טבעי מול האור.
הביא גם כמה מעשים שאותם אני זוכר במדוייק.
בבבחרותי למדתי בישיבת תורה אור של הגרח"פ שיינברג זצ"ל
והביאו לבני הישיבה תאנים בט"ו בשבט כשעלו לגרח"פ כמה אברכים למחות. ביקש שיביאו לו סלסלה הוציא מתוך הסלסלה תאנה פתח עייןבה באור בירך ואכל וכך עשה עם כמה תאנים נוספות ולא ביאר.
מכשה נוסף מהרב רובין בד"ץ מהדרין שאחרי השיעור ניגש אליו מישהוא ושאל מה היו עושים עם לא היה ירק גוש קטיף (שאגב כל הרבנות הראשית כולל ההכשר לא מהדרין דורשים ירק גוש קטיף) הוא ענה שבכל מאכל ומאכל אפשר לאכול ואפשר לשטוף הכל אלא שכמערכת כשרות אף אחד לא יכול לעקוב טכנית שיעשו את זה כמו שצריך ושאלתי אותו האם אפשר לאכול תותים הוא ענה שאם שוטפים את זה כמו שצריך שטיפה תחת ברז חזק והשרייה במי סבון שטיפה נוספת והשרייה נוספת אפשר לאכול כמובן לחתוך את הראש.
מאדם שהיה קרוב מאוד לר' משה פיינשטיין שמעתי שהיו שתי ספרים שמעולם לא הסכים לתת להם הסכמה ספר שעסק בהלכות מקוואות וספר שעסק בהלכות תולעים כייון שטען שמוציאים לע"ז על כלל ישראל

פותח הנושא
קנקן
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 9 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי קנקן » 19 אוגוסט 2018, 00:30

מצו"ב הקונטרס
לענ"ד לאחר לימוד הנושא יש מקום לטענותיו. וודאי שיש צורך להשיב עליהם.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

יעבץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 394 פעמים
קיבל תודה: 392 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעבץ » 19 אוגוסט 2018, 00:45

פעלעד כתב:אין תגובה מהאוסרים, כי האוסרים לא מתייחסים לאנשים שטוענים כאלה דברים.

אני מוכרח למחות על סגנון דבריך, אשר נשמע מהם זלזול במחבר הקדוש הרב איתם הי"ד, אשר כידוע למכיריו היה ת"ח אמיתי ועניו, דורש אמת בכל מאודו, וחלילה שכתב רק ע"מ להתיר סתם.
ואם לו לא יגיבו, למי ראוי להגיב???

תודה לקנקן שהעלה כעת הקונטרס, ושיהיו ד"ת המתבררים ממנו לטובת נשמת המחבר ורעייתו הי"ד, שנקטפו מעמנו ע"י הארורים ימ"ש במיטב שנותם ועשייתם.

איש
משתמש ותיק
נתן תודה: 24 פעמים

שליחה על ידי איש » 19 אוגוסט 2018, 03:00

יעבץ כתב:
פעלעד כתב:אין תגובה מהאוסרים, כי האוסרים לא מתייחסים לאנשים שטוענים כאלה דברים.

אני מוכרח למחות על סגנון דבריך, אשר נשמע מהם זלזול במחבר הקדוש הרב איתם הי"ד, אשר כידוע למכיריו היה ת"ח אמיתי ועניו, דורש אמת בכל מאודו, וחלילה שכתב רק ע"מ להתיר סתם.
ואם לו לא יגיבו, למי ראוי להגיב???

תודה לקנקן שהעלה כעת הקונטרס, ושיהיו ד"ת המתבררים ממנו לטובת נשמת המחבר ורעייתו הי"ד,שנקטפו מעמנו ע"י הארורים ימ"ש במיטב שנותם ועשייתם.
אין צורך להגיע לרגשנות. צריך להגיב כי כך היא דרכה של תורה. דרכה של תורה היא לא של 'אוסרים' ולא של 'מתירים' אלא של האמת ועל כן מן הראוי להשיב לכל אחד כל זמן שלא בא לקנטר. א.שאם אין בדבריו שלא יטעו בהם אחרים ב. ליבון הסוגיא לאמיתה של תורה.

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
נתן תודה: 175 פעמים
קיבל תודה: 199 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 19 אוגוסט 2018, 03:27

עברתי על הקונטרס, והוא מליץ טוב על הנוהגים היתר באכילת קלחי תירס ותותים מגידולים נקיים, אחרי בדיקה.
והמחבר מזהיר שלא לסמוך על דבריו למעשה, ומיועד רק לבעלי הוראה שידונו בעצמם איך להורות.
אך חשוב לציין את הערת הרב נבנצל בהסכמה, כי גם מה שמותר להלכה, יתכן ומי שאוכל תולעים זה מטמטם את ליבו.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 85 פעמים
קיבל תודה: 321 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 29 יולי 2019, 23:12

ברל כתב:
17 אוגוסט 2018, 17:45
אני אומנם לא עוסק בתחום אבל הייתי בקשר לא מעט אם אנשים שהתעסקו בתחום בינייהם שמות מוכרים מאוד וכיוון שאני לא זוכר את דברייהם המפורשים בעניין לא אומר בשמם.
ככלל יש כמה קטגריות של רמת נגיעות של תולעים. ואגב בתירס יש נידון גדול שהרב אלישיב נשאר בו בספק האם מתייחסים לכל גרגר וגרגר בבדיקת רמת נגיעות ואז זה מיעוט שאינו מצוי וכללי הבדיקה שונים או לקלח כיחידה ואז ודאי שזה נחשב למיעוט המצוי. אותו מחלוקת מהנכלל במיעוט המצוי האם אותם תולעים הנראים בעין פשוטה מצטרפים לאותם שנראים רק ע"י המצעי נוסף ולא באופן טבעי מול האור.
והביאו לבני הישיבה תאנים בט"ו בשבט כשעלו לגרח"פ כמה אברכים למחות. ביקש שיביאו לו סלסלה הוציא מתוך הסלסלה תאנה פתח עייןבה באור בירך ואכל וכך עשה עם כמה תאנים נוספות ולא ביאר.
מכשה נוסף מהרב רובין בד"ץ מהדרין שאחרי השיעור ניגש אליו מישהוא ושאל מה היו עושים עם לא היה ירק גוש קטיף (שאגב כל הרבנות הראשית כולל ההכשר לא מהדרין דורשים ירק גוש קטיף) הוא ענה שבכל מאכל ומאכל אפשר לאכול ואפשר לשטוף הכל אלא שכמערכת כשרות אף אחד לא יכול לעקוב טכנית שיעשו את זה כמו שצריך ושאלתי אותו האם אפשר לאכול תותים הוא ענה שאם שוטפים את זה כמו שצריך שטיפה תחת ברז חזק והשרייה במי סבון שטיפה נוספת והשרייה נוספת אפשר לאכול כמובן לחתוך את הראש.
מאדם שהיה קרוב מאוד לר' משה פיינשטיין שמעתי שהיו שתי ספרים שמעולם לא הסכים לתת להם הסכמה ספר שעסק בהלכות מקוואות וספר שעסק בהלכות תולעים כייון שטען שמוציאים לע"ז על כלל ישראל
קצת קשה להאמין את זה לגבי ספר על תולעים. כשהתחילו לעסוק בתועלים באופן רציני הגרמ"פ היה כבר בסוף ימין, וקשה להאמין שהוא היה במצב ליתן הסכמה כלל. לא ידוע לי על ספר על תולעים שיצא בחייו, שהיה אפשר לומר שהגרמ"פ סירב ליתן הסכמה. אולי הקונטרס של הרב פ"א פאלק, אבל דומני שהוא לא לקח שום הסכמה, וצורת הדפסתו אינו כספר הצריך הסכמה.
אני שמעתי שהגרמ"פ סירב ליתן הסכמה על קונטרס בשם שפה ברורה, המברר מבטא הנכון של לשון הקודש, משום שהוא לא אחז מהענין. ולספר הדרת פני זקן [או משהו כזה] נגד מכונת גילוח, היות שהגרמ"פ התיר מכונת גילוח באופנים מסויימים.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 133 פעמים
קיבל תודה: 137 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 29 יולי 2019, 23:28

בענין התאנים מי שחושב שיכול לבדוק שיאכל... מצורף תמונה להמחשה מה זה תולעים בתאנים, בהצלחה
20190729_232821.jpg

אב בבינה
נתן תודה: 49 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אב בבינה » 29 יולי 2019, 23:36

אחד התלמידים כתב:
29 יולי 2019, 23:12
ברל כתב:
קצת קשה להאמין את זה לגבי ספר על תולעים. כשהתחילו לעסוק בתועלים באופן רציני הגרמ"פ היה כבר בסוף ימין, וקשה להאמין שהוא היה במצב ליתן הסכמה כלל. לא ידוע לי על ספר על תולעים שיצא בחייו, שהיה אפשר לומר שהגרמ"פ סירב ליתן הסכמה. אולי הקונטרס של הרב פ"א פאלק, אבל דומני שהוא לא לקח שום הסכמה, וצורת הדפסתו אינו כספר הצריך הסכמה.
אני שמעתי שהגרמ"פ סירב ליתן הסכמה על קונטרס בשם שפה ברורה, המברר מבטא הנכון של לשון הקודש, משום שהוא לא אחז מהענין. ולספר הדרת פני זקן [או משהו כזה] נגד מכונת גילוח, היות שהגרמ"פ התיר מכונת גילוח באופנים מסויימים.

בהקדמה לאג"מ חלק ח' עמ' 28 כתוב שהיה יוצא מן הכלל אחד בלבד, והיינו הדרת פנים זקן. ומכאן אתה לומד שכל שאר השמועות אינם נכונות.
(ואגב במסורת משה כתוב שהסיבה שלא נתן הסכמה משום שהוא רוצה לאסור גילוח במספרים מעיקר הדין, ולא רק כחומרא, ור' משה אמר לו שזה נגד הגמ' וכו')

Annotation 2019-07-29 232255.png

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 85 פעמים
קיבל תודה: 321 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 29 יולי 2019, 23:49

אב בבינה כתב:
29 יולי 2019, 23:36
אחד התלמידים כתב:
29 יולי 2019, 23:12
ברל כתב:
...

בהקדמה לאג"מ חלק ח' עמ' 28 כתוב שהיה יוצא מן הכלל אחד בלבד, והיינו הדרת פנים זקן. ומכאן אתה לומד שכל שאר השמועות אינם נכונות.
(ואגב במסורת משה כתוב שהסיבה שלא נתן הסכמה משום שהוא רוצה לאסור גילוח במספרים מעיקר הדין, ולא רק כחומרא, ור' משה אמר לו שזה נגד הגמ' וכו')

Annotation 2019-07-29 232255.png

לא ברור עד מה הקדמת אג"מ ח"ח מוסמך, והדברים ידועים.
מש"כ לגבי קונטרס שפה ברורה נודע לי ממקור לא ממש מוסמך ביותר, אבל בכל זאת אמין. הקונטרס נכתב ע"י בחור, בעל כשרון גדול, אבל מאד מאד עצמאי, בלשון המעטה. הוא היה במחנה הקיץ של ישיבת סטאטין אילנד, והוא ביקש הסכמה מהגרמ"פ, שהיה שם עם הישיבה בקיץ. כשר' משה שמע ענין הקונטרס הוא סירב ליתן הסכמה, ואפילו לא הסכים להסתכל בקונטרס כלל. אני שמעתי זה מבחור שלמד בהישיבה והיה שם במחנה הקיץ בשעת מעשה, והגם שהוא לא ראה את זה בעיניו, זה היה ידוע לכולם שם, ודומני שהוא אף דיבר עם מחבר הקוטנרס על זה.

חזק וברוך
נתן תודה: 6 פעמים
קיבל תודה: 3 פעמים

שליחה על ידי חזק וברוך » 29 יולי 2019, 23:56

קנקן כתב:
19 אוגוסט 2018, 00:30

לענ"ד לאחר לימוד הנושא יש מקום לטענותיו. וודאי שיש צורך להשיב עליהם.
או להסכים עמהם.

חדא
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 60 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חדא » 30 יולי 2019, 01:30

כמדומני שראיתי בשם הגריש"א שהיום ניתן לראות את היראת שמים של האדם אם נזהר ממאכלים נגועים בתולעים.
הראיה שמביא המחבר שלאסור מין שלם הוא כמו דיעבד ושעת הדחק, לענ"ד אין מקום לדמות את העבר שהיה מחסור באוכל
לזמנינו בחברת השפע, שיש לאדם מכל טוב ואוכל מכל צבע מין וסוג, וכדאי הוא מצוות אלוקינו להמנע מאיזה פרי כל שהוא.

שניאור
משתמש ותיק
נתן תודה: 152 פעמים
קיבל תודה: 79 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 30 יולי 2019, 07:53

קנקן כתב:
17 אוגוסט 2018, 01:59
נקלע לידי קונטרס של הרב איתם הנקין הי"ד לכם יהיה לאכלה עם הסכמות של הרב דוב ליאור, הרב נבנצל, והרב מאזוז. (בהסכמות הם מסכימים להלכה!)
מסקנתו היא להתיר את אכילת התותים לכתחילה על ידי שטיפה, וכן שהמיקל לאכול תירס בקלחו יש לו על מי לסמוך.
האם יש תגובה מהאוסרים לקונטרס הנ"ל?
קודם כל יש לדעת שדבריו נכתבו בשנת תש"ע ומאז השתנו קצת פני הדברים בעיקר לחומרא, שנית מסקנתו לענין תותים היא מובנת ומוסברת היטב, אבל כהיום המצב חמור ממה שהוא מתאר בקונטרסו (כך שמעתי ממומחה), ושלישית מסקנתו לענין קלחי תירס אינה מובנת כל צרכה, כי הוא מחלק בין תקופת החורף והאביב שאז המיקל יש לו על מי לסמוך לבין תקופת הקיץ שאז אין מקום להקל, והדבר לא מבורר כל צרכו אם אפשר לסמוך על זה כי הוא עצמו כותב שהמחקר שנעשה בזה הוא לא מספיק מקיף, וממילא איך אפשר לסמוך על חילוק דק כזה, ולפעמים יש חום באמצע החורף שמביא תולעים וכו'.
דרך אגב שמעתי ממומחה שמה שהשתנה בעשרות השנים האחרונות הוא שהגוים למדו לרסס נגד תולעים כי זה מגעיל אותם, והם מכוונים את הריסוס רק נגד התולעים הגדולים ולא נגד הקטנים שלא רואים אותם כמובן, וזה גורם שהתולעים הגדולים שמלפנים אכלו את התולעים הקטנים נעלמו כמעט מהעולם המערבי, ולכן יש הרבה תולעים וחרקים קטנים.

איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 154 פעמים
קיבל תודה: 136 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 30 יולי 2019, 23:48

המעלה של החוברת הזו שהוא מספר לנו אייזה בדיקות עשה ואייזה ממצאים יש לו
ולא מסתיר מאתנו את הנורמה ההלכתית שלו
מה שאין כן הרב וויא שאין לנו מושג מה הם הממצאים שלו
ומה הנורמה ההלכתית שלפיה פוסק את פסוקו
[אני סבור שהוא מחמיר יותר מן הדין וכך שמעתי פעם מאחד הרבנים הגדולים אבל הבעיה היא שהוא היחידי בתחום]

שניאור
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 04 אוגוסט 2019, 12:45

איש ווילנא כתב:
30 יולי 2019, 23:48
[אני סבור שהוא מחמיר יותר מן הדין וכך שמעתי פעם מאחד הרבנים הגדולים אבל הבעיה היא שהוא היחידי בתחום]
מה פירוש "אני סבור" במקום שאתה אפילו לא יודע מה הם הממצאים שלו.
ודרך אגב אתה רואה שכל המומחים החרדיים מגיעים לאותם מסקנות פחות או יותר, ע"ע בד"ץ העדה"ח, הרב לנדא, ובדצי"ם אחרים.

איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 154 פעמים
קיבל תודה: 136 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 04 אוגוסט 2019, 13:37

שניאור כתב:
04 אוגוסט 2019, 12:45
איש ווילנא כתב:
30 יולי 2019, 23:48
מה פירוש "אני סבור" במקום שאתה אפילו לא יודע מה הם הממצאים שלו.
ודרך אגב אתה רואה שכל המומחים החרדיים מגיעים לאותם מסקנות פחות או יותר, ע"ע בד"ץ העדה"ח, הרב לנדא, ובדצי"ם אחרים.
כמי שהקפיד על כל פיפס בהוראות שלו 
הרי ממה שבהרבה מהמינים כשאתה עושה את הבדיקות שלו זה לא שכיח שתמצא תולעים ולפעמים לא מוצאים כלל
זה אומר שזה מיעוט שאינו מצוי שלא צריך לחוש לו מן הדין 

שניאור
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 04 אוגוסט 2019, 18:47

איש ווילנא כתב:
04 אוגוסט 2019, 13:37
כמי שהקפיד על כל פיפס בהוראות שלו 
הרי ממה שבהרבה מהמינים כשאתה עושה את הבדיקות שלו זה לא שכיח שתמצא תולעים ולפעמים לא מוצאים כלל
זה אומר שזה מיעוט שאינו מצוי שלא צריך לחוש לו מן הדין
אולי לקחת את ההוראות שלו צעד קדימה?
ובכלל מי אמר לך מה נכנס בגדר מיעוט המצוי, ודרך אגב ברוב ההכשרים הטובים משתדלים כמה שאפשר לספק סחורה איכותית ובודקים מדגמית וכו', ועדיין כיון שהיה ע"ז חיוב בדיקה מן הדין אין זה מועיל וצריך לבדוק כל פרי בנפרד.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 5 אורחים