שחיטת בד"ץ בית חלקיה והרב נדל והרב גלאי (הנמכר במשנת יוסף)

יוסף יוסף

משתמש ותיק
בהקשר להרב פולק שיחי' לאוי"ט
איני ראוי לומר מילה ואפי' לא חצי מילה
הוא יהודי שכל כולו ירא"ש ותמימות לעבודת ה'
אך הכשר הוא כלל לא יכול לתת, אני מכיר אותו זה מספר שנים
הוא יהודי מאוד מאוד תמים בכל דרכיו - הוא לא מאמין שיש מישהו שיכול לעבוד עליו
וכן לא לתפוס שיש מישהו כזה
הוא מקיים את הפסוק 'תמים תהיה' - בפשטות
כל כולו אומר כבוד לקיים מצוות וללמד זכות על בני ישראל
הכשר צריך רב שיודע להילחם ולעמוד על פרצות וכו' וכו'
לראות מי אומר אמת ומי אומר 'מידי הרבה אמת'
כך שעליו לא הייתי סומך כלל וכלל לא בהכשר
אך את הרב גלאי איני מכיר כלל
כל זה באם אכן מדובר בהרב פולק שהוא משמש כרב הישוב בית חלקיה
אך באם מדובר ברב אחר - הריני מבטל את דברי

סופר

משתמש ותיק
ברל אמר:
יהודי אמר:
הרב גלאי די מפורסם.
יש שתי הרב גלאי שנותנים כשרות מה שמו הפרטי1
נראה לי שמדובר בהרב מרדכי גלאי הידוע (השוחט של הגר"ח קנייבסקי).
אבל אני מציע לכם לא לסמוך כ"כ מהר על כל שחיטה כזה או אחר, אני קצת מכיר את המורכבות של השגחה על מפעלי בשר, צריך ניסיון של שנים בשביל להעמיד ליין כשרה למהדרין, וקשה מאוד וכמעט לא יתכן לרב אשר בחיים לא התעסק בתחום לתת הכשר על ליין של שחיטה מהודרת.

שמעיה

משתמש ותיק
בנוגע להרב פולק, אני מצטרף למה שכתב @יוסף יוסף, אך לפני כשנה הוכתר בנו לשמש כרב צעיר בבית חלקיה. והגיוני שהוא זה העומד מאחורי הכשרות.
[highlight=yellow]מדובר בהשערה, ויש לבדוק לגופן של דברים[/highlight].

יהודי

משתמש ותיק
זה הרב פולק המדובר.
עיקר ענין הכשרות שם הם הרב גלאיי (ששחט עד לפני שנה תקופה בשארית ישראל ליין בשם 'תפארת') והרב יחיאל נדל.
להבנתי את הרב פולק הם צריכים בשביל השם (בד"ץ בית חלקיה).

יהי חסדך עלינו

משתמש ותיק
הכשרות בהכשר של הרב פולק זה בהשגחת הגר"ש נדל שליט"א.
השוחם זה יחיאל נדל בנו של ליבקה נדל. הגר"ש פולק זה רק בשביל הרישמיות
וזה בגלל יו"ר משנת יוסף יוחאי קוסבר שגר בבית חלקיה. בלי אחריות לברר

מ אלישע

משתמש ותיק
חלק א׳ ממעל אמר:
הגרש"צ רוזנבלט התבטא שזה שחיטה בלי רב (הוא לא מסכים לאכול מזה)
רב אחד שלענ"ד (וכן אמרי אינשי) אינו פחות מהגרש"צ רוזנבליט שליט"א.
אמר שהכל טוב שם, (חוץ ממה שבדיקה לא על השלחן, והם טוענים שכך עדיף, מ"מ זמן הבדיקה ארוך)

(איני יודע נפק"מ למעשה מלכתוב, הרי למעשה כל אחד יכול לשאול את רבו)

מלכיצדק

משתמש רגיל
מ אלישע אמר:
חלק א׳ ממעל אמר:
הגרש"צ רוזנבלט התבטא שזה שחיטה בלי רב (הוא לא מסכים לאכול מזה)
רב אחד שלענ"ד (וכן אמרי אינשי) אינו פחות מהגרש"צ רוזנבליט שליט"א.
אמר שהכל טוב שם, (חוץ ממה שבדיקה לא על השלחן, והם טוענים שכך עדיף, מ"מ זמן הבדיקה ארוך)

(איני יודע נפק"מ למעשה מלכתוב, הרי למעשה כל אחד יכול לשאול את רבו)
האם אפשר לדעת מי הרב?
דרך אגב גם בקהילות הבדיקה איננה על השלחן.
יש כאלה שטוענים שזה המעלה שלהם שזה לא על השלחן, וכמובן כמו כל דבר יש הטוענים הפוך.

mashav

משתמש רגיל
חבל שאנשים סתם כותבים בלי לדעת.
השחיטה הינה בראשות הרב מרדכי גלאי והרב יחיאל נדל, שתיהם מוכרים ומפורסמים בעולם השחיטה אשר עושים שחיטות "חבורה" לגדולי ישראל ובקהילות ה"חזונישניקים".
הכשרות הינה ע"י הרב פולק באופן רשמי כמו שכבר הסבירו ובפועל הינה ע"י הגר"ש נדל שמפורסם מאד בחוגים הנ"ל, וכן היתה ע"י הגרש"ז אולמן זצוק"ל עד לפטירתו.
מדובר בשחיטה מהודרת ביותר שסומכים עליה בקהילות המדקדקים הגדולים ביותר שלא סומכים על הבד"ץ, בבירור שעשיתי בעצמי אצל כמה וכמה מהמומחים הגדולים בשחיטה בדורינו שמעתי שבחים נפלאים.
בענין הגר"ש רוזנבלט שמעתי באוזני את אחד מתלמידיו מתקשר אליו לשואלו בתחילת הדרך ואמר לו שכיון שהוא ב"שארית" הוא לא מתבטא כלל בשחיטות אחרות. זה שמעתי באוזני, לאחר זמן העיד לי מישהו ששאל אותו ואמר לו להמנע התחלה מכיון שיש לחשוש מכל דבר חדש עד שברור מה קורה בו, וזה כנראה כוונת הכותב לעיל שזה "שחיטה בלי רב", אבל מאוחר יותר שמעתי מאחר שהמליץ לו על שחיטה זו, כך שלא ברורה השמועה בענין זה.
זוהי השחיטה אשר בשרה עולה קבוע על שולחני ולפי מה שבררתי אצל המומחים יאכלו ענוים וישבעו.

יהודי

משתמש ותיק
ברור שיש להם מעלות רבות, בדיקת הסכינים והמליחה דידהו היא ממש שופרא דשופרא, אלא שלמעשה הם בודקים על הליין (ומיד יאמרו שי"א שזה יותר טוב וכו', אבל למעשה גם הם - לפחות בתחילת הענין - העדיפו לבדוק על השלחן). ויש מעדיפים בדיקות על השלחן.

עטסופר

משתמש ותיק
כל משנת יוסף מנוהלת ע"פ הנחיות רבני הקהילות החזו"א, וכך היה בשמיטה קודמת שזה נהפך לשומרי שביעית הרשמית [גם אם החזונישניקים היה להם ליין מעט יותר מחמיר ויותר יקר בתוך משנת יוסף], וכך גם בכל עניני תרו"מ והכשרים שנכנסים למכירה.
אין ספק שמדובר בשוחטים מומחים המכירים היטב את המערכת, והרב פולק הוא יותר חותמת כפי שהוזכר לעיל שיוחאי קוסובר גר שם, והאו גם שם מוכר לציבור החסידי למשל. בפועל זה חבורה חזונאישנקאית מובהקת.
בהחלט ניתן לשמוע ביקורת שזה שחיטה בלי רב, כלומר למרות שמדובר במומחים מהשורה הראשונה, בכל שחיטה יש רבנים רשמיים מעל השוחטים יראי שמים ומומחים ככל שיהיו, שחותמת הכשרות בידם.
לדוגמא בעבר הגאון רבי ציון חוכימה היה ראש השוחטים בעדה החרדית, ואין ספק שהוא בקי נדיר באיכותו וירא שמים, בכל זאת כשהוא פתח הכשר עצמאי לא כל אוכלי העדה החרדית אכלו מהשחיטה החדשה, ולא רק בגלל ענין 'גזעני'.

איש הגבעה

משתמש רשום
שמעתי בשם מרא דאתרא דרמת אשכול שבדק הדברים בעיניו, וזה לפחות ברמה של שארית ישראל, ושניהם בשחיטה, הם ההכשרים המהודרים ביותר

חבר10

משתמש רגיל
האם יש למי מרבני הפורום ידיעה על רמת הכשרות של בד"ץ בית חלקיה, בנוגע לבשר שמשווק ע"י משנת יוסף?
ברור לי שהשחיטה מהודרת בתכלית, אבל מה הרמה שלה ביתר לשאר השחיטות - בד"ץ העדה"ח, הרב לנדא , שארית ישראל וכו'.
אני יודע שקשה לענות על שאלה זו, מה גם שכל שאלה בענייני הכשרים תלויה בהרבה דעות קדומות ומושכלות ראשונים, אבל אני בכל זאת מנסה, אולי יש מי שיודע להגדיר בכל זאת.
תודה.

יהודי

משתמש ותיק
אם היא 'מהודרת בתכלית', יש אפשרות ששחיטות אחרות טובות מ'מהודר בתכלית'?

יהודי

משתמש ותיק
זה קצת דינמי, יען עברו משחטות רבות במשך השנים.
לגבי עופות, הסכינים והמליחה שלהם נעשים לטענתם ברמה הגבוהה ביותר. לגבי בדיקות, הם מקילים לעשות על הליין, ומקווים להצליח להגיע למצב בו בודקים על השלחן. (כך היה בתחילה, לא ביררתי מאז).
לגבי הבקר שלהם, רמת החלק שלהם בתחילה היתה לטענתם קצת טובה יותר מהמקובל בבדצי"ם המקובלים (לא באופן משמעותי). ג"ז שאלתי בעבר ואיני יודע מה היום.
למעשה צריך לברר לגבי היום.

אלי אבן

משתמש רשום
כשוחט בעבר ובהווה פגשתי הרבה ששלטו בבדץ בית חלקיה והבנתי שזה כשרות מעולה לכל הדעות הרב של השחיטה הוא הרב יחיאל נדל תח עצום וכל עניני הכשרות נקבעים על פיו ועל פי נסיונו בענין בדיקה על השולחן ועל הליין ראיתי בעיני וכן שאלתי כמה בודקים ותיקים המקצוענים ישנם מעלות בשולחן וישנם מעלות בליין ולכל אין לפסוק ולפסול כשרות לפי מדד זה כי יתכן והרב שנותן את ההכשר הבין לפי דעתו ששלחו עדיף או שליין עדיף בכל אופן שניהם טובים אם הבודקים מקצוענים ויראלי שמים מקווה שעזרתי

יהודי

משתמש ותיק
אלי אבן אמר:
כשוחט בעבר ובהווה פגשתי הרבה ששלטו בבדץ בית חלקיה והבנתי שזה כשרות מעולה לכל הדעות הרב של השחיטה הוא הרב יחיאל נדל תח עצום וכל עניני הכשרות נקבעים על פיו ועל פי נסיונו בענין בדיקה על השולחן ועל הליין ראיתי בעיני וכן שאלתי כמה בודקים ותיקים המקצוענים ישנם מעלות בשולחן וישנם מעלות בליין ולכל אין לפסוק ולפסול כשרות לפי מדד זה כי יתכן והרב שנותן את ההכשר הבין לפי דעתו ששלחו עדיף או שליין עדיף בכל אופן שניהם טובים אם הבודקים מקצוענים ויראלי שמים מקווה שעזרתי
זה ברור שמדובר ביהודי רציני מאוד. השאלה היא על ההתנהלות בתור מערכת כמה היא מקצועית, ויש עוד עניינים שם שראוי לבררם.
למעשה אני נשארתי במנהגי לא להכניס לביתי משחיטה זאת.

יהודי

משתמש ותיק
בנימין לוריא אמר:
מישהו יודע אם השחיטה הזו טובה גם לספרדים? הם מקפידים על בשר חלק?
לפי איך שהיה בהתחלה, רמת החלק שלהם היתה ודאי לא פחות טובה, וכנראה אף קצת יותר טובה מהמקובל בבדצי"ם, קרי האקר שא"י וכדו'. 
ובעיקר שחיטתם, שחיטת העופות דידהו צלע"ג. אמנם אא"ט שחיטת הבקר שלהם עדיפא טפי משחיטת העופות (הרב גלאי נמצא בשחיטות הבקר משא"כ בשחיטות העופות).  

חדא

משתמש ותיק
אם רמת החלק יותר טובה והסכינים והמליחה שופרא דשופרא כמו שכתבת לעיל
למה אתה לא משתמש אפילו בשעה"ד?

יהודי

משתמש ותיק
חדא אמר:
אם רמת החלק יותר טובה והסכינים והמליחה שופרא דשופרא כמו שכתבת לעיל
למה אתה לא משתמש אפילו בשעה"ד?
כתבתי ששחיטת הבקר שלהם טובה יותר.
על שחיטת העופות כתבתי מה שהם טוענים. ותו לא.

חלק עליון תַחתִית