כשרות החלב בא"י בימינו | חלב מומר, יוצא ונכנס מידי פעם, והמצלמות | ההבדל בין העדה החרדית/רובין/ועדת מהדרין/וועסטהיים

יהודי

משתמש ותיק
רצוני לקבל מידע מהי רמת כשרות זו וכו', אבקש בכל לשון של בקשה לכתוב רק תגובות מקצועיות וברורות באמינותם ולא שמועות וכן לא להיכנס לענייני פוליטיקה אלא לדון ענייני בנושא הכשרות גרידא.
אתחיל בפרט שידוע לי [כך מבואר בקונטרס שביל החלב שהם בעצמם הוציאו], שסומכים שם על שימוש במצלמות, ולא מצריכים שיהיה דווקא משגיח בשעת החליבה, ומבואר שם שהגרי"ש הורה להם שצריך שמאן דהו יראה את כל ההסרטות לאחר מיכן.

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
יש עמי עוד פרטים בענין, אך מעניין שהכשר שחלק לא קטן מהציבור משתמש בו ואיש אינו יודע במה מדובר בדיוק.

פעלעד

משתמש ותיק
מה פירוש איש אינו יודע, הרי חלק מההכשר הזה זה בעלזא, כולם מכירים את הכשר בעלזא.

סופר

משתמש ותיק
אכתוב כמה פרטים הידועים לי.
1. ועדת מהדרין תנובה עומדת בראשה הרב זאב ויטמן, שהוא מומחה מספר אחד בתחום החלב, ואין חולק על זה.
2. שמעתי מיהודי מומחה בתחום החלב שאינו קשור לא לועדת מהדרין ולא לעדה"ח, הוא אמר שהוא משתמש דווקא עם מוצרים של וועדת מהדרין ולא של עדה"ח.
3. בענין המצלמות. כבר דנו בזה גדולי הרבנים, ופורסם לפני כמה שנים (בקובץ נזר התורה, ועוד) דעת הרב וואזנר זצוק"ל שהתיר באופן שיבקרו שם פעם בשבועיים. ולאחר תקופה יצא מכתב מהגרמ"ש קליין שליט"א שטען שמורו ורבו בעל שבט הלוי חזר מדבריו.
המציאות היום הוא כך, בוועדת מהדרין אכן יש מצלמות, ובכך מפקחים על החליבה 24 שעות ביממה,בין בימות החול לפקח שהחלב יהיה מבהמה טהורה, ובין בשבת לבדוק אחרי שבת שלא יהא ח"ו חלב שנחלב בשבת. בנוסף לכך מבקר משגיח במקום פעם או פעמיים בשבוע.
בעדה החרדית מקפידים לקחת חלב רק ממשקים שבעליהם שומרי שבת, ועל כן אין הם מצריכים שיהיו מצלמות, אלא סומכים על בעלי המחלבות. הבעיה הגדולה שיש בכך הוא, שאין מי שיפקח על חלב שבת.

עומד מן הצד

משתמש חדש
ידיד ששהה בבין הזמנים האחרון באחד המושבים סיפר לי:
הרפתן סיפר לו שהוא מספק חלב לטרה. עד היום היה הוא בעצמו החולב בשבת, עתה לאחר העברת המפעל לכשרות בד"צ העדה החרדית הוא נאלץ להפסיק בחילול.
מה שהסיפור הזה אומר, אם זה אכן נכון מה שהחקלאי סיפר:
א. שהמצלמות לא מרתיעות.
ב. שכנראה העדה החרדית כן לוקחת מרפתנים מחללי שבת.
ב. שהעדה החרדית מונעת את הבעיות של חילולי שבת.

יהוסף

משתמש רשום
אכן העדה החרדית מאשרת גם ממשקים שאינם שומרי שבת בתנאי שיהיה משגיח יוצא ונכנס כמובן שזה מייקר מאוד את העלות ולכן אין הרבה כאלה שמעתי באיזה מקום שמנכ"ל טרה אמר שבעקבות המעבר לבד"ץ העדה מינו 35 משגיחים חדשים ברפתות

אחד התלמידים

משתמש ותיק
סופר אמר:
1. ועדת מהדרין תנובה עומדת בראשה הרב זאב ויטמן, שהוא מומחה מספר אחד בתחום החלב, ואין חולק על זה.
אולי אין חולק עליו משום שלא ידעו לאנשים שאומרים זה. האנשים שאני מכיר שאוכלים ועדת מהדרין אומרים שיש עוד הכשירים ורבנים שעליהם הם סומכים. לא שמעתי שסומכין על הרב ויטמן.
עובדא ידענא מכלי ראשון, רב של הכשר בארה"ב [איני פרסם שמו בלי רשותו]. הוא הגיע לארץ ופגש עם הרב ויטמן בדעת לאשר איזה חומר גלם חלבי בהכשירו של הרב ויטמן עבור ההכשר שלו. אחר שמיעת פרטים על ההכשר ראה שאין אפשרות לאשרו. [לזכותו של הרב ויטמן אציין שבלית ברירה הוא החליט לסדר יצור של החומר הגלם בהכשר שלו, והרב ויטמן הכיר שזה יהיה יותר מהודר משלו והבטיח שמכאן ולהבא הוא יקח החומר גלם ההוא במקום להמשך ייצור בהכשר שלו. לא ידוע לי מה הוא עשה למעשה].

סופר

משתמש ותיק
עומד מן הצד אמר:
הרפתן סיפר לו שהוא מספק חלב לטרה. עד היום היה הוא בעצמו החולב בשבת, עתה לאחר העברת המפעל לכשרות בד"צ העדה החרדית הוא נאלץ להפסיק בחילול.
א. שהמצלמות לא מרתיעות.
א. מה שהוא חילל שבת, יתכן, אבל הבד"ץ שראה זאת במצלמות לא לקחו את החלב של אותו יום. ומה שראו לפעמים בחנויות (בדר"כ ביום שלישי) חלב בלי חותמת הבד"ץ, זה כיון שאותו חלב נחלב בשבת. ודרך אגם היום החליבה נעשית באופן כמעט אוטומטי, ויש אופנים שמותר לגמרי, והרבנות מקילה בזה מאוד באופנים מסויימים.
ב. מה שהעדה לוקחים רק ממשקים שומרי שבת לא המצאתי את זה, אלא כך כתוב במדריך העדה. וכנראה היה לו שווה לקבל על עצמו לא לחלוב בשבת.
ג. העדה לא מונעת את בעיות של חלב שבת, אלא סומכים על בעל המשק. ובעל המשק בדרך כלל מפחד לחרוג מהכללים, כיון שפרנסתו תלויה בזה.

יוספזון

משתמש ותיק
סופר אמר:
עומד מן הצד אמר:
א. שהמצלמות לא מרתיעות.
א. מה שהוא חילל שבת, יתכן, אבל הבד"ץ שראה זאת במצלמות לא לקחו את החלב של אותו יום. ומה שראו לפעמים בחנויות (בדר"כ ביום שלישי) חלב בלי חותמת הבד"ץ, זה כיון שאותו חלב נחלב בשבת. ודרך אגם היום החליבה נעשית באופן כמעט אוטומטי, ויש אופנים שמותר לגמרי, והרבנות מקילה בזה מאוד באופנים מסויימים.
ב. מה שהעדה לוקחים רק ממשקים שומרי שבת לא המצאתי את זה, אלא כך כתוב במדריך העדה. וכנראה היה לו שווה לקבל על עצמו לא לחלוב בשבת.
ג. העדה לא מונעת את בעיות של חלב שבת, אלא סומכים על בעל המשק. ובעל המשק בדרך כלל מפחד לחרוג מהכללים, כיון שפרנסתו תלויה בזה.

יש טעות נפוצה, שבעלי אינטרסים ניסוי בתקופה האחרונה לומר שהעדה החרדית לוקחים ממחלבות מחללי שבתות.
בעדה החרדית למיטב ידיעתי משתמשים ברפתות שומרות שבת. זאת אומרת, שה'רפת' שובתת בשבת, אבל אף אחד לא אמר ש'בעל' הרפת הוא שומר שבת. לדאבוננו מחללי שבתות יש לרוב רח"ל, ולא יכולים לשמור על כך שהבן אדם כשלעצמו שומר שבת, אבל העיקר שלא להיות מסייע ידי עוברי עבירה, ולקחת חלב ממחלבה שמחללת שבת. מה שנוגע לבן אדם אישית, אי אפשר (לדאבוננו) להזהר בזה.

עפר ואפר

משתמש ותיק
יהודי אמר:
עדיין לא הבנתי על מי סומכים בדיוק.
על מי אתה שואל.
יש את הרב מרדכי גרוס, הרב יעקב מאיר שטרן, והרב זאב ויטמן. אתה תבחר את מי שאתה רוצה, ואם כולם לא טובים לך, אל תאכל.

עפר ואפר

משתמש ותיק
אני רוצה לסכם הדברים,
בשום מהדרין אין מביאים חלב שנחלב בשויו"ט באיסור,
בעדה החרדית (ובלנדא) לוקחים רק מחלב של משקים של שומתמ"צ שאין חולבים בהם בשבת כלל באיסור (אלא אם כן אע"פ שהוא דתי לא עמד בנסיון, וי"ל)
ומהדרין תנובה וברובין (ובאגודה ז"ל) לוקחים גם ממחלבות שאינם שומרות שבת, אלא שלא לוקחים את החלב שנחלב בשבת באיסור (לא אוטומטי וכו'), ויש פיקוח ע"ז ע"י מצלמות
ולמעשה רוב גדול של של המשקים לא חולבים כבר כלל בשבת באיסור, כיוון שמקבלים יותר כסף על החלב שהולך למהדרין.

הבוחן

משתמש ותיק
אני לא מצליח להבין את מי שלפני זה הסביר שהעדה לוקחת רק מרפתות שהרפת שומרת שבת ולא הבעלים, זה מגוחך הרי זה בדיוק הענין שאם הבעלים אינם שומרים שבת אי אפשר לסמוך על כך שהחלב לא נחלב בשבת, וגם אם זה אוטומטי לפעמים ישנם בעיות שמצריכות מגע יד אדם (הבעלים שאינו שומר שבת...), ובקיצור העדה עושה רק יוצא ונכנס ושאר ההכשרים 'מוסיפים' גם מצלמות יראה הציבור וישפוט.

יוספזון

משתמש ותיק
הבוחן אמר:
אני לא מצליח להבין את מי שלפני זה הסביר שהעדה לוקחת רק מרפתות שהרפת שומרת שבת ולא הבעלים, זה מגוחך הרי זה בדיוק הענין שאם הבעלים אינם שומרים שבת אי אפשר לסמוך על כך שהחלב לא נחלב בשבת, וגם אם זה אוטומטי לפעמים ישנם בעיות שמצריכות מגע יד אדם (הבעלים שאינו שומר שבת...), ובקיצור העדה עושה רק יוצא ונכנס ושאר ההכשרים 'מוסיפים' גם מצלמות יראה הציבור וישפוט.

אתה כותב מה שאתה יודע, או מה שאתה חושב?
אני רואה שאין לך כלל מושג מה קורה ברפתות. ולכן אתה עושה 'הנחה' שזה כך, ולפי ההנחה שלך, יוצא קושיא, אבל אם נוריד את ה'הנחה' הכל יהא ברורים ומבוררים.
מה שכתב מע"כ זה רחוק ממה שקורה בשטח.

חוץ מזה לא כתבתי שהם לוקחים מרפתות שבעליה הם מחללי שבתות, אלא גם במקרה שישנם כאלו שהם מחללי שבתות, הרי שהרפת חייבת לשמור שבת, ומה שהבעלים עושים בחדרי חדרים, זה לא משנה לרבנים המכשירים.

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
הבוחן אמר:
פשוט מצחיק.

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
שמעתי מחברותתי ששמע מא' מראשי ההכשרים הנחשבים כיום כי השגחת העד"ח על מוצרי חלב הינה ההשגחה המהודרת ביותר כיום במוצרי חלב [לנ"ל יש גם כן מגוון מוצרי חלב תחת השגחתו וקשה לומר שיש לו סימפטיה לעד"ח].
כמדומה שלבד מהמומחה שהביא לעיל ה"סופר", אין כמעט כאלו המשתמשים רק בועדת מהדרין ואינם משתמשים בעד"ח או אף בשטראוס, וישנו ציבור די גדול שאינו משתמש בועדת מהדרין.

סופר

משתמש ותיק
יהודי אמר:
כמדומה שלבד מהמומחה שהביא לעיל ה"סופר", אין כמעט כאלו המשתמשים רק בועדת מהדרין ואינם משתמשים בעד"ח או אף בשטראוס, וישנו ציבור די גדול שאינו משתמש בועדת מהדרין.
כל חסידי בעלז מקפידים להשתמש רק בועדת מהדרין.

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
סופר אמר:
יהודי אמר:
כל חסידי בעלז מקפידים להשתמש רק בועדת מהדרין.
אין הכי נמי, דיברתי על אלו שלא משתמשים בבד"ץ בעלז.

הבוחן

משתמש ותיק
יוספזון אמר:
הבוחן אמר:

אתה כותב מה שאתה יודע, או מה שאתה חושב?
אני רואה שאין לך כלל מושג מה קורה ברפתות. ולכן אתה עושה 'הנחה' שזה כך, ולפי ההנחה שלך, יוצא קושיא, אבל אם נוריד את ה'הנחה' הכל יהא ברורים ומבוררים.
מה שכתב מע"כ זה רחוק ממה שקורה בשטח.

חוץ מזה לא כתבתי שהם לוקחים מרפתות שבעליה הם מחללי שבתות, אלא גם במקרה שישנם כאלו שהם מחללי שבתות, הרי שהרפת חייבת לשמור שבת, ומה שהבעלים עושים בחדרי חדרים, זה לא משנה לרבנים המכשירים.
במחילה מכבודך אבל אתה כותב שטויות.
נתחיל כך אני בהחלט יודע על מה אני מדבר! לגבי שמירת שבת צריך להבין חלב שנחלב בשבת על ידי יהודי אסור בשתיה (מעיקר הדין בכדי שיעשו, ונוהגים משו"ת חתם סופר כמדומני לאוסרו לגמרי) במקרה של מכונות אם יש תקלה במכונה האוטומטית ויהודי סידר אותה בשבת או שיהודי סייע לעובדים התילאנדים לחלוב בשבת החלב אסור מה שכל ההכשרים עושים (למעט העדה וכפי שיבואר בהמשך) זה שיש משגיח שיוצא ונכנס (שפותר את הבעיה של חלב עכו"ם שזה נושא אחר) ולגבי שבת יש מצלמות שלאחר השבת עוברים על המצלמות ואם יש בעיה של חלב שבת הוא עובר ללא מהדרין, הוכח שאכן גם בעלי רפתות 'דתיים' וכ"ש חילונים כשיש בעיות במכונות וכדו' לא מתאפקים ואף שיודעים שיש מצלמות נוגעים במכונות וכנ"ל החלב נפסל.
בעדה החרדית טוענים שהם לוקחים רק מרפתות שהבעלים דתיים וכך הם אינם צריכים מצלמות מכיון שהבעלים דתיים מלבד זה שהדבר אינו נכון במציאות (אין כ"כ הרבה רפתות דתיות לכמות החלב שנצרכת כמהדרין ע"י העדה) הוכח כאמור לעיל שאף כשזה דתיים ישנם בעיות ולעדה החרדית פתרונים.
אני יודע שהדברים קשים אבל כל מי שיבדוק את הנושא באוביקטיביות לעומק יראה שאני צודק.
והלכך בהחלט מצד חלב שבת עדיף לקחת ועדת מהדרין שיש להם מצלמות מאשר העדה שאין להם.
לילה טוב לכולכם.

יוספזון

משתמש ותיק
לפי דבריך, אפשר גם להכניס חלב עכו"ם וחלב בהמה טמאה... כי אם אפשר לבעלי הרפתות להכניס חלב שנחלב בשבת ללא פיקוח, יכולים גם להכניס חלב טמאה ח"ו, וזה היפך המציאות. אם יש השגחה, לא יכולים להכניס מה שרוצים, ולכן ברור שאין משתמשים בחלב שנחלב בשבת. ודי בהערה זו.

הבוחן

משתמש ותיק
יוספזון אמר:
לפי דבריך, אפשר גם להכניס חלב עכו"ם וחלב בהמה טמאה... כי אם אפשר לבעלי הרפתות להכניס חלב שנחלב בשבת ללא פיקוח, יכולים גם להכניס חלב טמאה ח"ו, וזה היפך המציאות. אם יש השגחה, לא יכולים להכניס מה שרוצים, ולכן ברור שאין משתמשים בחלב שנחלב בשבת. ודי בהערה זו.
לגבי חלב עכו"ם ניתן לסמוך הלכתית על יוצא ונכנס שזה יש גם אצל העדה [כמובן שבשבת אין יוצא ונכנס] (אם כי ברור שגם בקשר לזה עדיף כשיש גם מצלמות) וחוץ מזה חלב עכו"ם הסיכוי שיכניסו אותו הוא קלוש (בגלל הבעיה החוקית כידוע שר' משה פיינשטיין סבר שבדיעבד ניתן לסמוך על פיקוח ממשלתי במקום יוצא ונכנס וכ"ש כשיש גם יוצא ונכנס) ויכול להיות שמצד חלב שבת מעיקר הדין הם צודקים אבל ברור שזה פחות מהודר מאלה ששמים גם מצלמות ובכל מקרה העובדה היא שההכשרים ששמים מצלמות תופסים כל שבת רפתות שחלבו בשבת (גם דתיות) ומעולם לא גילו שמכניסים חלב טמא וכו'.
היוצא מהנ"ל שהרוצה להדר שבודאי לא ישתה חלב שנחלב בשבת יקח כל הכשר מלבד העדה.

יוספזון

משתמש ותיק
הבוחן אמר:
יוספזון אמר:
לגבי חלב עכו"ם ניתן לסמוך הלכתית על יוצא ונכנס שזה יש גם אצל העדה [כמובן שבשבת אין יוצא ונכנס] (אם כי ברור שגם בקשר לזה עדיף כשיש גם מצלמות) וחוץ מזה חלב עכו"ם הסיכוי שיכניסו אותו הוא קלוש (בגלל הבעיה החוקית כידוע שר' משה פיינשטיין סבר שבדיעבד ניתן לסמוך על פיקוח ממשלתי במקום יוצא ונכנס וכ"ש כשיש גם יוצא ונכנס) ויכול להיות שמצד חלב שבת מעיקר הדין הם צודקים אבל ברור שזה פחות מהודר מאלה ששמים גם מצלמות ובכל מקרה העובדה היא שההכשרים ששמים מצלמות תופסים כל שבת רפתות שחלבו בשבת (גם דתיות) ומעולם לא גילו שמכניסים חלב טמא וכו'.
היוצא מהנ"ל שהרוצה להדר שבודאי לא ישתה חלב שנחלב בשבת יקח כל הכשר מלבד העדה.

אין כזה דבר! אם הפיקוח מועיל ביוצא ונכנס לגבי חלב עכו"ם, זה מועיל גם לגבי שבת... ועליך אני תמה, הלא הבאת מדברי הגר"מ פיינשטיין זצ"ל שהרפתנים חוששים מבעיה חוקית. אם כן, הם בודאי יחששו שאם יתפסו יורידו מהם את ההכשר, שזה להם הפסד הרבה יותר גדול מלעבור על החוק...
בכל אופן, כבר כתבתי לך מקודם, שאתה קובע הנחות, ואתה שואל קושיות, ועכשיו אני רואה שאתה גם פוסק הלכות למעשה... כדין מי שלא הגיע להוראה ומורה.
מעניין אם רבותינו הראשונים והאחרונים עד לדור האחרון שתו חלילה חלב עכו"ם וכדו' בגלל שבזמנם לא היו מצוי מצלמות...
ומבין ריסי עיניך ובין בתרי שורותיך ניכר שיש לך משהו אישית (פוליטי או מתחרה) בעדה החרדית, תכתוב ברור אשר על לבך, ואל תלביש את זה ביראת שמים ודקדוק ההלכה...
שבת שלום ומבורך, בכשרות מהודרת ובחלב כשר. וכוח"ט

יהודה

משתמש חדש
יוספזון אמר:
אין כזה דבר! אם הפיקוח מועיל ביוצא ונכנס לגבי חלב עכו"ם, זה מועיל גם לגבי שבת... ועליך אני תמה, הלא הבאת מדברי הגר"מ פיינשטיין זצ"ל שהרפתנים חוששים מבעיה חוקית. אם כן, הם בודאי יחששו שאם יתפסו יורידו מהם את ההכשר, שזה להם הפסד הרבה יותר גדול מלעבור על החוק...

שבת שלום ומבורך, בכשרות מהודרת ובחלב כשר. וכוח"ט
לגבי חלב עכו"ם מלבד היוצא ונכנס יש את הפיקוח של השילטונות שניתן לבדוק את זה במעבדות מה שא"כ בחלב שבת שלא ניתן לבדוק את זה אח"כ במעבדה ולכן בעל הרפת פחות מפחד

הבוחן

משתמש ותיק
ההכשרים האחרים לרוב לא פוסלים רפת שחלבו בשבת אלא פשוט מעבירים לחלב לא מהדרין (ולכן הוא לא מפחד כ"כ).
אני לא מניח הנחות סתם אני פשוט יודע ומתמצא איך זה עובד, בניגוד לאותו אחד שכתב לעיל.
לגבי חלב שבת כתבתי שיכול להיות שמעיקר הדין הם צודקים אבל אנחנו כמהדרים רוצים להיות בטוחים שאכן לא נכנס חלב שבת לפינו ולכן ניקח כל הכשר אחר מלבד העדה כנ"ל.
לגבי היוצא ונכנס כתבתי לעיל ואני לא מבין מה לא הובן, בשבת המשגיח שגר בבני ברק (לדוגמה) לא מסתובב במחלבות כך שמלבד היראת שמיים של החלבן כמעט ואין על מה לסמוך וכפי שאמרתי הוכח (בהכשרים שיש מצלמות) שאכן הרפתנים נוגעים מידי פעם במכונות (גם הדתיים) ואם אין מצלמות אז פשוט לא יודעים מזה.
לגבי חלב עכו"ם ברור שרפתן מפחד מעונש פלילי הרבה יותר מהורדת הכשר, ואת זה גם בודקים במעבדות כפי שכבר כתבו, וגם אין הגיון שרפתן יטרח ללכת ולהביא חלב גמל (לדוגמה) בשונה מחלב שבת שיש הרבה סיבות למה שהרפתן יתערב באמצע (תקלות וכדו').
ולסיכום אני יודע שיש אנשים שקשה להם לשמוע שהעדה החרדית המותג המכובד יש לה גם כל מיני בעיות, ולכן מה שאני יכתוב הם יסבירו לעצמם שאני סתם אינטרסנט וכו', אני מאוד מקוה שהם יהיו הוגנים וילכו לבדוק את הענין באוביקטיביות (לא שירימו טלפון לעדה...) ויראו שצדקתי.
אגוטע וואך לכולם מקוה שהועלתי.

הבוחן

משתמש ותיק
בכל אופן, כבר כתבתי לך מקודם, שאתה קובע הנחות, ואתה שואל קושיות, ועכשיו אני רואה שאתה גם פוסק הלכות למעשה... כדין מי שלא הגיע להוראה ומורה.
מעניין אם רבותינו הראשונים והאחרונים עד לדור האחרון שתו חלילה חלב עכו"ם וכדו' בגלל שבזמנם לא היו מצוי מצלמות...
כל אחד יודע שצורת לקיחת החלב פעם היתה שונה מהיום פעם היו חולבים ומיד מוכרים את זה בשונה מהיום שיש פשוט מקרר...
מלבד זאת שזה לא היה תעשייתי וכולם ידעו מיהו החלבן ומתי הוא חולב (גם בשבת הוא פחד וכו') בשונה מהיום שאם תדע מיהו אותו חלבן 'דתי' לא תמהר כ"כ לסמוך עליו...

נפתולי

משתמש ותיק
בכל הנושאים הללו כשניקים אלו וכאחרים מפגינים ידע מופגן בסגנון "אני פשוט יודע ומתמצא איך זה עובד" וכדו', אני תמיד שואל את עצמי איך זה שכל המומחים האלה שלדבריהם הם עוסקים בנושא, יש להם עדיין זמן לרדת לאתרא קדישא הדין ולהתפלמס עם עמי הארצות ובורים שאינם יודעים מימינם ומשמאלם...
וכמובן שכל צד טוען זאת על הצד שכנגד, הוא זה שיודע היטב והשני לא יודע כ-ל-ו-ם
והמסקנה לכאורה היא שאף אחד מהמשוטטים כאן אינו יודע באמת... לא נראה לי שראשי ועדת מהדרין וראשי העדה החרדית יש להם כאן ניקים...
(כמובן שאני אחד מאותם בורים ולא הגעתי לדרגת ידענות ברזי התעשייה וההכשרים ויש לי זמן לרפרף כאן).

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
מעניין ששאלתיו לפני שנתיים אם סומך על מצלמות ואמר שבשופו"א לא. כנראה שינה דעתו.

כמו"כ מעניין כיצד התנהלה ההשגחה של אגו"י, וכנראה שגם עליהם סמך הרב ווסטעהיים שהרי באותו יום שהסירו אגו"י את ההשגחה מחברת טרה, הפך כל טרה להכשר הרב ווסטעהיים. וצ"ע.

סופר

משתמש ותיק
יתכן שהוא התכוון שלא סומך על מצלמות לבד, אבל הוא סמך על מצלמות מיחד עם יוצא ונכנס.
כפי הידוע לי גם אגו"י סמכו על מצלמות.

חלק עליון תַחתִית