קוקה קולה בעולם הפעם תשובה אמיתית

כל מה שקשור לכשרות, בצורה ענינית בלבד
כללי הפורום
כל אשכול שיסטה מענינו, ימחק לאלתר. כל משתמש שידון לגופם של אנשים או יכנס לענינים פוליטים וכיוצ"ב יורחק לצמיתות.

דער עמעס
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 28 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: קוקה קולה בעולם הפעם תשובה אמיתית

שליחה על ידי דער עמעס » 20 פברואר 2020, 10:11

אם הלכה רופפת בידך פוק חזי מאי עמא דבר וכמו שכתבו למעלה בחוץ לארץ כולם שותים קוקה קולה גם המדקדקים במצוות.

יהודי
נתן תודה: 518 פעמים
קיבל תודה: 775 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 20 פברואר 2020, 10:12

אם אתה חושב שהרב לנדא היה שקרן, אין לי איך לעזור לך. ואם הייתי חושב ככה, לא הייתי משתמש בכשרות שלו.
אבל המצחיק שהוא כן שקרן ור' זריצקי מאוד אמין.

יהודי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 20 פברואר 2020, 10:13

דער עמעס כתב:
20 פברואר 2020, 10:11
אם הלכה רופפת בידך פוק חזי מאי עמא דבר וכמו שכתבו למעלה בחוץ לארץ כולם שותים קוקה קולה.
איזה הלכה רופפת פה? אולי תכתוב שהמוציא מחבירו עליו הראיה, זה יותר קשור לכאן.

דער עמעס
יצירת קשר:

שליחה על ידי דער עמעס » 20 פברואר 2020, 10:23

הרעיון דומה, חזקה שבודקים לפני ששותים, ראיתי לא פעם באירופה בשמחות אצל היראים שכולם שותים ללא חשש ויתכן שכל מדינה לגופה.

יהודי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 20 פברואר 2020, 10:42

אם בדקו, איה"נ.

אמונת אומן
נתן תודה: 249 פעמים
קיבל תודה: 632 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 20 פברואר 2020, 10:48

דער עמעס כתב:
20 פברואר 2020, 10:23
הרעיון דומה, חזקה שבודקים לפני ששותים, ראיתי לא פעם באירופה בשמחות אצל היראים שכולם שותים ללא חשש ויתכן שכל מדינה לגופה.
עורבא פרח. 
רמת ההקפדה בכשרות בקהילות בתפוצות היא כזו שאף יר''ש בארה''ק לא יכול לבנות על זה דבר, עאכו"כ בנושא שידוע שלא נבדק כלל. 

אמונת אומן
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 20 פברואר 2020, 11:10

זה עובד ככה:
הרב לנדא לא מספיק מומחה בכשרות, שהרי רק בשנה האחרונה נכנס,
אבל אין לו נאמנות, שהרי סבו סבר שמותר לשקר בענין חמץ שנמכר...

שמח בחור
נתן תודה: 293 פעמים
קיבל תודה: 58 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמח בחור » 20 פברואר 2020, 11:20

יהודי כתב:
20 פברואר 2020, 10:12
אם אתה חושב שהרב לנדא היה שקרן, אין לי איך לעזור לך. ואם הייתי חושב ככה, לא הייתי משתמש בכשרות שלו.

דיברת על מכתבים נגד. אני רק יזכיר לך מי דיבר נגד הנאמנות של הרב לנדא*.
לגבי לא לאכול את ההכשר. גם אם אני לא סומך על העומד בראש, אם אומר לי אדם נאמן (הרב זריצקי ועוד)  שההכשר מתנהל בצורה טובה, ואפשר לאכול מההכשר זה הרי שאפשר לאכול גם אם אינני מאמין בעומד בראשו.
נ.ב. יש עוד דוגמא לחוסר נאמנותו של הנ"ל, היא איסורו התמוה על הבראקל, שאני לא הצלחתי להבין את הצד לאסור. כי אם משיקולים לא ענייניים. 
*הרב שך

שמח בחור
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמח בחור » 20 פברואר 2020, 11:25

אמונת אומן כתב:
20 פברואר 2020, 11:10
זה עובד ככה:
הרב לנדא לא מספיק מומחה בכשרות, שהרי רק בשנה האחרונה נכנס,
אבל אין לו נאמנות, שהרי סבו סבר שמותר לשקר בענין חמץ שנמכר...
גם אני יכול לערבב את טענותיך עם טענותיו של מישהו אחר ועל ידי כן להגחיך אותם.
ועכשיו שאלה רצינית. מי באמת האוסר לשתות קוקה קולה בחו"ל. הרב לנדא זצ"ל או שליט"א? לא שזה רלוונטי לי אבל מעניין אותי.

דער עמעס
יצירת קשר:

שליחה על ידי דער עמעס » 20 פברואר 2020, 12:21

אמונת אומן כתב:
20 פברואר 2020, 10:48
דער עמעס כתב:
עורבא פרח. 
רמת ההקפדה בכשרות בקהילות בתפוצות היא כזו שאף יר''ש בארה''ק לא יכול לבנות על זה דבר, עאכו"כ בנושא שידוע שלא נבדק כלל. 

על השמצות אין צורך להגיב.

יהודי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 20 פברואר 2020, 12:45

שמח בחור כתב:
20 פברואר 2020, 11:20
יהודי כתב:

לגבי לא לאכול את ההכשר. גם אם אני לא סומך על העומד בראש, אם אומר לי אדם נאמן (הרב זריצקי ועוד)  שההכשר מתנהל בצורה טובה, ואפשר לאכול מההכשר זה הרי שאפשר לאכול גם אם אינני מאמין בעומד בראשו.
נ.ב. יש עוד דוגמא לחוסר נאמנותו של הנ"ל, היא איסורו התמוה על הבראקל, שאני לא הצלחתי להבין את הצד לאסור. כי אם משיקולים לא ענייניים. 
*הרב שך

אין לי כח וזמן להגיב לאנשים שאין להם הבנה מינימלית בהעמדת כשרות על מתכונתה וכו'. וכל כולם שמועות ופצ'קווילים לא ענייניים.
שיהיה לך בהצלחה, ותמשיך להסתאב מכל המסעדות שה'אדם הנאמן' שלך מתיר (למרות שבשיחה אחרת יאמר לך שאסור לאכול חת"ס ,ובאותה מסעדה שהתיר לך לאכול בה, משתמשים בזה וכו' וכו').

יהודי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 20 פברואר 2020, 12:47

דער עמעס כתב:
20 פברואר 2020, 12:21
אמונת אומן כתב:
20 פברואר 2020, 10:48
דער עמעס כתב:
עורבא פרח. 

על השמצות אין צורך להגיב.
זה לא השמצה, ברור וידוע שרמת הכשרות בארץ הרבה יותר טובה לאין ערוך מהרמה המקובלת בהרבה קהילות בעולם (ודאי שיש יוצאים מן הכלל). תשאלו כל חוצניק אירופאי שקצת מבין בכשרות.

אמונת אומן
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 20 פברואר 2020, 14:42

שמח בחור כתב:
20 פברואר 2020, 11:20
יהודי כתב:

*הרב שך

בחורצ'יק, הגיע הזמן להתבגר.

הרב לנדא היה רבה של ב''ב, שהחזו''א התבטא בשבחו בתגובה מוקלטת של הגראי''ל שפורסמה
ונחשב למלה האחרונה בעולם הכשרות בעולם כולו, באופן שאין חולק ע''ז בעולם, כולל כל תלמידי החזו''א שסמכו עליו לארוך כל הדרך גם בתקופת המחלוקת.
הוא מסר את נפשו כפשוטו על הכשרות, בלי לבנות מזה שום פרנסה, וכידוע אף חשב לסגור את המערכת כשהרגיש שאין זה לפי כוחו.
הרב שך מעולם לא פקפק בנאמנותו אלא ניהל מערכה הקשורה לענייני השקפה נטו והדברים ידועים וגלויים.

לרב במעמדו יש את מלוא שיקול הדעת איך לענות ולהתייחס לשאלות המתחדשות ועומדות על הפרק ומה נכון לענות לשואלים, ודעותיך בענין בראקל וחמץ שנמכר אינם רלוונטיים למידת נאמנותו.

כפי הידוע הרב לנדא הוא הרב היחיד בעולם שהורשה להציץ בקרביה של קוקה קולה, ואם הוא אומר בספרייט אין חשש לשתות בכל העולם, ושאר המשקאות יש בהחלט חששות, אין טעם להביא הוכחות מאנשים שמשערים השערות, או מקהילות שהיו רגילים לשתות.

זריצקי למיטב ידיעתי איננו רב אלא מומחה מטעם עצמו לענייני כשרות, מתפרנס מתוכניות רדיו וכדומה, תקופה פרס חסותו על חוג חת''ס ואחרי שהסתכסך עמם הוא משמיץ אותם ללא הרף, ויצאו מכתבים מטעם רבים מגדולי ישראל מהשורה הראשונה שאין לסמוך עליו.

לא עורכים השוואה בין זהב לעופרת.
והרכילויות משנות הישיבה מקומם בין ספסלי חדר האוכל בליל שישי, ולא בשיקולים מעשיים להלכה.

שמח בחור
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמח בחור » 20 פברואר 2020, 15:32

בסדר, רק אתה צודק ומי שחושב הפוך זה רק פוליטיקה זולה.
לגופו של עניין, עדיין לא הבאת או ציינת למכתב נגד הרב יוסף זריצקי.

יהודי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 20 פברואר 2020, 15:45

מי שמבין באמת בכשרות, יודע בדיוק מהי מערכת כשרות של הרב לנדא.
כל השאר זה פוליטיקה קטנונית.
היו מכתבים בעבר, מי שלא ידע לקרוא בזמנו (ויודע לקרוא היום), יחפש בארכיונים.

כרם
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 154 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כרם » 20 פברואר 2020, 16:24

סליחה!
העיסוק האנונימי בכשרות מוצרים, ובנלוה גם בכשרות רבנים מכשירים... אין בו תועלת.
ידענו שיש מי שמאמין לרב זה, יש מי שאינו סומך עליו, ואף אחד לא מחדש כלום.
לאף אחד אין "קבלות" והוכחות למה שהוא אומר -
חבל להתווכח.

ב. זעירא
נתן תודה: 552 פעמים
קיבל תודה: 201 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב. זעירא » 20 פברואר 2020, 16:26

דער עמעס כתב:
20 פברואר 2020, 10:11
אם הלכה רופפת בידך פוק חזי מאי עמא דבר וכמו שכתבו למעלה בחוץ לארץ כולם שותים קוקה קולה גם המדקדקים במצוות.
ממש לא נכון, יראים ושלמים מדקדקים במצוות בארה"ב, אינם שותים קוקה קולה אפי' עם OU (לא יודע איפה אתה מסתובב בחו"ל, אבל אצל חסידי ארה"ב לא שותים קוקה קולה).

דער עמעס
יצירת קשר:

שליחה על ידי דער עמעס » 20 פברואר 2020, 17:32

אדרבה, משם אינה ראיה הרי גם בהכשר אינם שותים, כוונתי לאירופה.

אחד התלמידים
נתן תודה: 140 פעמים
קיבל תודה: 525 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 20 פברואר 2020, 21:33

יהודי כתב:
20 פברואר 2020, 00:12
על מה אתה מדבר בדיוק? הגליצרין שהיה שם בעבר היה לא כשר יען מקורו מהחי. וביצור של הרב לנדא זה סינטטי.
וגם לא הבנתי מה זה קשור לקפה גיקובס (ואגב, מי אמר שאם הרב זריצקי אמר שזה מותר, זה באמת מותר.).
אם הבעיה הגליצרין יתכן שכולם צודקים. פעם גליצרין היה בעיה אמיתי, היות שגליצרין מהחי היה נפוץ. אבל לפני ט' שנים שמעתי ממומחה לכשרות שמחיר גליצרין סינטטי ירד מאד, משום שזה מיוצר כמוצר לוואי של ביודיזל, ולא משתלם היום להתשמש עם גליצרין מהחי. לדבריו יש מומחים מבוגרים יותר, שהם קבלו הנסיון שלהם בעידן שגליצרין בלי הכשר היה באמת אסור, והם עדיין חוששים לגליצרין בלי הכשר, אבל באמת היום אין חשש. אם בעיה הפוטנצילי היחידי היא הגליצרין, יתכן שמומחה יודע שהיום אין חשש, למרות שהרב לנדא התחיל לומר שיש חשש בעידן שבאמת היה חשש.

לפני שסומכים על מש"כ לגבי גיצרין: שמעתי זה לפני ט' שנים. בייצור חומרי גלם, דברים משנתים במהירות, ומה שהיה נכון לפני ט' שנים אינו בהכרח נכון היום. צריך מידע עדכוני לפני שסומכים על זה.
בנוסף, הוא אמר לי שבתרופות עדיין יש בעיה. תרופות צריכים אישור מרשויות הבריאות, וא"א לעשות שינויים בלי אישור חדש. מלבד זמן הדרוש לקבל אישור, יתכן שישתלם יותר להשאר עם גיצרין מן החי למרות מחירו הגבוה יותר, מהקושי בהשגת אישור לשנות חומר גלם.

נפתלי גולדבלט
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי נפתלי גולדבלט » 21 פברואר 2020, 01:14

התבלבלתי מרוב הדעות,
שאלה פשוטה: א. אם אני לא מבין בכשרות, האם לא מוטל עלי לסמוך על אלו שכן מבינים בכשרות כגון הרב זריצקי ודומיהם,
ב. אם אני נוסע לקברי צדיקים בחו''ל ואנשים יראי שמים שותים קולה במקום המיוצר בחו''ל, האם הם טועים???
אשמח לתשובה.

סמל אישי של משתמש

מכל מלמדי השכלתי
נתן תודה: 241 פעמים
קיבל תודה: 436 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 22 פברואר 2020, 19:25

השבוע התפרסם באחד מהעלונים מאמר של ארגון כושרות שהם מחמירים בזה

גבריאל פולארד
נתן תודה: 1051 פעמים
קיבל תודה: 325 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי גבריאל פולארד » 22 פברואר 2020, 19:51

אני שמעתי מאחד שהיה במשך שנים רבות משגיח אצל הרב לנדא:
ספרייט בכל העולם בסדר
קוקה קולה- תבדוק בכל מקום בעולם עם רבני המקום/ החרדים שבמקום (אם נראה לך שאפשר לסמוך עליהם) מה הם בררו על המפעל הספציפי.

יהודי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 22 פברואר 2020, 20:19

מכל מלמדי השכלתי כתב:
22 פברואר 2020, 19:25
השבוע התפרסם באחד מהעלונים מאמר של ארגון כושרות שהם מחמירים בזה
וכי ארגון כושרות יודעים מה חומרי הגלם של קוקה קולה, וכי למה יאמרו להם? עדותם להיתר או לאיסור שוה לדברי ר' זריצקי, ששניהם שווים לכפרות.
אלא אם כן כתבו שאסור לשתות כי אינם מכירים את חומרי הגלם.

סמל אישי של משתמש

מכל מלמדי השכלתי
נתן תודה: 241 פעמים
קיבל תודה: 436 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 22 פברואר 2020, 20:40

כתבו שאין לשתות כי חומרי הגלם עשויים להשתנות ממדינה למדינה למרות שמשתמשים בנוסחת יצור אחת. והביאו דוגמאות

אברהם בן ארוש
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 17 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם בן ארוש » 22 פברואר 2020, 22:50

תשובה מאתר כושרות:
תוכן השאלה
שלום לכבוד הרב!
רציתי לשאול אם הרב יודע, לגבי שתיית קוקה-קולה בחו"ל בשאר ימות השנה, האם מותר? האם יש מדינות ספיציפיות שאסור?
וכנ"ל לגבי פסח, שמעתי שהם מכניסים סוכר תירס או משהו כזה, ולכן זה רק לאוכלי קטניות...?
אשמח לקבל תשובה מהר ככל האפשר
בברכה
תוכן התשובה
קוקה-קולה אינה כשרה אא"כ כתוב עליו שהוא כשר.

התמצית נעשה באטלנתה שבארה"ב, ולשם נוסע הרב לנדאו כדי להשגיח על היצור.
אח"כ מעבירים את התמצית לאירלנד כדי לעבד את התמצית ושם ישנם חומרים לא כשרים שמשתמשים ליצור התמצית הסופית, אבל להכשר של הרב לנדאו עושים בדרך אחרת ובהשגחה.
אח"כ מביאים אותו לארץ ומערבבים אותו עם מים ושמים בבקבוקים.

אני חוזר- קוקה-קולה אינה כשרה בכל העולם כפי לאנשים רגילים לומר.

יש גם קוקה-קולה כשרה שהכשר הo-u בארה"ב.

התשובה התקבלה מהרב משה כ''ץ
בתאריך כ"ג ניסן ה'תשס"ה
ונכונה לעת כתיבתה, לאחר זמן יש להתעדכן שנית.

ברל
נתן תודה: 20 פעמים
קיבל תודה: 135 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 23 פברואר 2020, 00:17

לגבי ההבדל בין לסמוך על הרב זריצקי לרב לנדא לרב לנדא יש מערכת כשרות שאת אמינותה ואת רמתה אתה יכול לבדוק כמעט בכל זמן כיון שהמערכת פרושה על לא מעט עסקים ומערכות שונות וכשיש בעיותדברים יוצאים החוצה. אמינוצו שלהרב זריצקי היא אך ורק מפי השמוע ובוצה מידה שיש המחזיקים אותו ל"גדול" בעניני כשרותאפשר לשמוע בדיוק ההיפך.
באופןכלי הדרך דלצאדם מן היישוב לדעת על רמת כשרויות שונות היא אך ורק ברור על מערכת הכשרות וממילא מעט ידע על העומד בראשה

שמח בחור
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמח בחור » 23 פברואר 2020, 01:35

א. עצה טובה קמ"ל, תתקן את הטעויות שנוצרו במה שכתבת. (זה אמנם נראה בזבוז זמן לעבור ולהגיה, אבל התועלת היא גבוהה מאוד)
ב. גם לרב זריצקי היה הכשר. היה שם איזשהו סיפור, לא בענייני כשרות, שכולם מעדיפים לא להיכנס לנושא ההוא עכשיו, והוא נסגר. (אם לא שמת לב, כולם ציינו לאיזשהו משהו, רק בלי לפרט)

יהושע
נתן תודה: 16 פעמים
קיבל תודה: 154 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 23 פברואר 2020, 09:32

גבריאל פולארד כתב:
22 פברואר 2020, 19:51
אני שמעתי מאחד שהיה במשך שנים רבות משגיח אצל הרב לנדא:
ספרייט בכל העולם בסדר
קוקה קולה- תבדוק בכל מקום בעולם עם רבני המקום/ החרדים שבמקום (אם נראה לך שאפשר לסמוך עליהם) מה הם בררו על המפעל הספציפי.
לא מובן, אם יש להם סוד איך רבני המקום יכולים לבדוק

עדיי
קיבל תודה: 5 פעמים

שליחה על ידי עדיי » 04 מרץ 2020, 12:07

עדכון כושרות לגבי קוקה קולה מתאריך ז' אדר תש"פ
כשרות קוקה קולה
הרב יצחק דביר
שאלת כשרות הקוקה קולה מסעירה את עולם הכשרות שנים רבות, יש אומרים שהיא אינה זקוקה להכשר, וכנגדם יש הטוענים בתוקף שבקוקה קולה ללא הכשר ישנם רכיבים שאינם כשרים. בשורות הבאות ננסה להכריע בשאלה זו, ולשתף אתכם כיצד הגענו להכרעה זו*:

מקורות המידע

כשאנו פוגשים בדיסאינפורמציה שכזו אנו מנסים לבודד ולהגיע למקורות המידע האמינים. הקושי לקבל מידע אמין בנושא זה נובע מהסודיות שעליה שומרים בחברת קוקה קולה. מעטים בעולם יודעים את הנוסחה המלאה לתמצית המשקה, החברה עצמה מחולקת למספר מפעלים שבכל אחד מהם מייצרים רק רכיב אחד משלל רכיבי המשקה, כך שעובדי המפעל אינם מכירים את הרכיבים האחרים. למפעל המרכזי מגיעים הרכיבים משלל המפעלים כשהם מזוהים על ידי קוד בלבד, ושם מונחים עובדי המפעל ליצור את התמצית המלאה על ידי עירוב של כמות X מחומר בעל קוד Y, בלא שהם יודעים מה הם מערבים. כך עובדי המפעל אינם מכירים את כלל הרכיבים, ואפילו המשגיחים במפעל עצמו, אינם מכירים את כשרותם של כלל הרכיבים, אלא רק את הכשרות במפעל עצמו.

אז מי יודע מהי הנוסחה המלאה? בודדים בצמרת החברה, וכדי להפתח לשוק הכשר החליטה חברת קוקה קולה לחשוף את שלל הרכיבים בפני שני נותני ההכשר היחידים המפקחים על מפעלי קוקה קולה ברחבי העולם: ה-OU ומערכת הכשרות של הרב לנדא. ניתן אמנם למצוא קוקה קולה עם הכשרים נוספים, אך אלו מעידים על פיקוח במפעלי הקצה של קוקה קולה, בהם מוהלים את התמציות במים וסוכר, מוסיפים פחמן דו חמצני (גאזים) וממלאים בבקבוקים, אך אין להם גישה למפעלים שבהם מייצרים את התמציות.

בעלי המפעל, החשופים לנוסחה המלאה, ככל הנראה לא יספקו לנו את המידע הכשרותי הדרוש, אך בשיחה עם נותני הכשרות ניסינו לדלות את המידע הכולל בשאלה זו: האם משקה קוקה קולה חייב בהכשר?

חומרי הגלם

רבים סבורים שקוקה קולה כשר בכל העולם משום שאם המתכון מוקפד כל כך, מן הסתם רכיבי המשקה אחידים בכל הבקבוקים, ואם מערכות הכשרות נותנות הכשר על חלק מהבקבוקים מסתבר שגם שאר הבקבוקים כשרים.

בשיחה עם נותני הכשרות מתברר שהנחה זו איננה נכונה. במפעלי הייצור של קוקה קולה ישנה מחלקה כשרה שפועלת רק כשיש צורך בתמצית כשרה (כל ששה שבועות בערך), ובשאר הזמן היא מושבתת ונעולה. המחלקה מייצרת רק לפי הצורך במפעלים הכשרים, ולכן התמציות המיוצרות בה אינן מגיעות כלל למפעלים שאינם תחת השגחת כשרות! חומרי הגלם במחלקה זו אינם זהים לחומרי הגלם בשאר קווי הייצור. יותר מכך – גם במחלקה זו ישנה דינמיות, ובכל פעם שמפקחי הכשרות מפעילים אותה הם מקבלים הוראות שונות ביחס לחומרים המאושרים בייצור זה.

אך איך זה יתכן? והלא הטעם של קוקה קולה אינו שונה ברחבי העולם? התשובה היא שחומרי הגלם עצמם אכן אינם משתנים, אך מקורות חומרי הגלם משתנים בהחלט. ניתן לכך שני דוגמאות מעשיות:

מקור הפקת חומר הגלם – חומרי גלם רבים מופקים ממקורות שונים, מן החי, מן הצומח, מענבים וכדומה. הידוע מביניהם הוא הגליצרין, חומר ממתיק ומסמיך שמעורב במוצרים רבים ובין היתר בתמציות הטעם של הקוקה קולה. (בעבר גם גליצרין משומן בעלי חיים היה מופק באמצעים כימיים, בעירוב עם סודה קאוסטית, ויש מן הפוסקים שביקשו להתירו, אך כיום חלקו מופק באמצעות אידוי שאינו פוגם אותו מאכילה והוא נחשב כטרף). לצורך הייצור הכשר משתמשים בתמציות שבהן גליצרין כשר מן הצומח, לעומת זאת בשאר הייצור חברת קוקה קולה סרבה להתחייב להמנע מלהשתמש בגליצרין מן החי (למרות שבכך הם מפסידים את נתח השוק הצמחוני והטבעוני, שגדול פי כמה מהשוק הכשר...). הגליצרין הוא רק דוגמא אחת לחומרי טעם וצבע שעוברים שינויים בקוקה קולה ודרושים מעקב ופיקוח מתמיד!

מפעלי הייצור – חומרי גלם רבים המשמשים לתמצית הקוקה קולה נרכשים ממפעלי ייצור חיצוניים. במעקב של פיקוח הכשרות על מקורות הייצור מתגלה שלעיתים קווי הייצור משמשים לסירוגים גם לייצור חומר שאינו כשר, או מחוממים במערכת קיטור שמשותפת לחומרים שאינם כשרים. במקרים אלו חומר הגלם נחשב לחומר שאינו כשר מבחינה הלכתית, אף אם כל רכיביו 'כשרים'. לדוגמא: אחד מהמרכיבים הדומיננטיים במשקה קוקה קולה הוא הקרמל המופקד על צבעו השחור וטעמו המתוק. בצרפת ישנו מפעל גדול בו מייצרים קרמל חלבי שאינו כשר. מובן שבקוקה קולה לא משתמשים בקרמל חלבי (מחמת האלרגנים), אך גם קרמל פרווה שמיוצר באותן המכונות אינו כשר לפי ההלכה. במפעלים נוספים שמהם רוכשים בקוקה קולה ישנו ייצור של קרמל מדגנים (שעלול להיות באיסור 'חדש'). הקרמל הוא רק דוגמא לאחד מחומרי הגלם שמקור הייצור שלהם משתנה ומחייב מעקב כשרותי!

ככל חברה מסחרית גם חברת קוקה קולה מקפידה להתייעל ולרכוש במחירים זולים, משום כך מפעלי הייצור שמהם רוכשים את חומרי הגלם אינם קבועים ותלויים במשתנים רבים: החלטות של ממשלות על סבסוד או מיסוי, אקלים ומזג אויר במדינות שונות, מחירים של חברות שינוע סחורות, מגפות ועוד. לצורך הייצור הכשר ישנו מעקב אחר מקורות הייצור, ולעיתים מתבצעת הכשרה במפעלים מסוימים כדי לייצר את חומר הגלם הכשר!

לסיכום: הבאנו כאן כמה דוגמאות הממחישות מדוע ישנו צורך בהשגחת כשרות מתמדת על קוקה קולה, ככל מוצר כשר אחר, ואין אפשרות לקבוע את כשרותו של משקה הקוקה קולה לפי בדיקה חד פעמית של רכיביו, אלא נדרש מעקב מתמיד אחר מקורות הייצור.

שאלות נפוצות

איך אפשר להאמין לנותני הכשרות, והרי הם נוגעים בדבר?

"עד אחד נאמן באיסורין בין יש לו הנייה בעדותו בין אין לו הנייה בעדותו..." (רמב"ם שחיטה י, יד) – התורה לא חששה שיהודי ירא שמים ישקר ויאמר על אסור מותר ולהיפך, גם אם יש לו הנאה ממונית בכך. במקרה שלנו הדין הוכיח את עצמו, במערכת הכשרות של הרב לנדא למשל מעידים שספרייט של חברת קוקה קולה כשר בכל העולם ללא הכשר, למרות שגם על הספרייט הם נותנים הכשר, אנו למדים שהם אינם חוששים להתיר גם מוצרים שאינם תחת השגחתם כאשר הדבר נכון.

חומרי הגלם שאינם כשרים בטלים ברוב?

השולחן ערוך (יו"ד קלד, יג) פוסק שדין ביטול ברוב ובשישים שייך רק באיסור שהתערב במקרה במאכל אחר, אך חומרי גלם אסורים שמעורבים כחלק ממתכון המאכל – אינם בטלים. לפי פסק זה כל חומר גלם שמעורב בקוקה קולה כחלק ממתכון התמצית אינו בטל. יש אמנם כאלו שאינם פוסקים כשולחן ערוך בזה, אך כפי שהסברנו, הבעיות בקוקה קולה שאינו כשר משתנות כל העת, החשש קיים גם בחומרי הגלם הדומניננטים והמרכזיים בקוקה קולה שאינם בטלים, ולכן אין דרך להכריע האם חומר הגלם בטל או לא בלא להכיר את המתכון בזמן הנתון. המבקשים להורות היתר בקוקה קולה מאריכים לעיתים בדיון כלפי ביטולו של הגליצרין, אך כאמור הוא רק פרט אחד מכלל רכיבי המוצר ולכן ההכרעה בעניינו אינה מכשירה את שתיית הקוקה קולה ללא הכשר.

הרי קהילות גדולות ורבנים שותים ללא הכשר?

חכמים לימדו אותנו ש"אין למדין הלכה מפי מעשה - עד שיאמרו לו הלכה למעשה" (ב"ב קל:), זאת משום שאיננו יודעים מהם פרטי המקרה שראינו, ואיננו יודעים מהו המידע המעשי שהיה מונח לפני הפוסק בעת שנהג כך. כאמור לצערנו מופץ מידע מוטעה רב בנושא זה, ולכן אין לנו אפשרות לסמוך אלא על מה שבררנו בפועל. גם אם מישהו טוען שנכח פעם במפעלי הייצור ונחשף לרשימת הרכיבים (מה שיהיה מפתיע מאוד), אין לכך כל משמעות כל עוד הוא לא מלווה כל העת את הייצור ועוקב אחר מקורות חומרי הגלם. לפי הכללים ההלכתיים שבידינו כאשר מול עינינו עומד עד ומעיד שמשקה קוקה קולה זקוק להכשר – אין לנו כל היתר הלכתי להתעלם ממנו ולנהוג על פי שמועות שונות.

* דברים אלו עברו לנגד עיניו של הרב מוטי הסופר – ראש מחלקת חומרי גלם במערכת הכשרות של הרב לנדא, שאישר את נכונותם.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “כשרות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח