מטבע מזויף

פותח הנושא
יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 364 פעמים
קיבל תודה: 420 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מטבע מזויף

שליחה על ידי יהודי » 25 ספטמבר 2016, 21:34

קיבלתי בטעות מטבע שלטענת רבים הינה מזויפת ואין כ"כ קל לגלותה, ואני מאמין שאם אשלם עמה אף א' לא ישים לב והיא תמשיך להתגלגל כמו שהגיעה לידי, האם יש למישהו מידע הלכתי ברור בענין.

ערכים:

יאיר
משתמש ותיק
נתן תודה: 166 פעמים
קיבל תודה: 233 פעמים
יצירת קשר:

Re: מטבע מזויף

שליחה על ידי יאיר » 25 ספטמבר 2016, 22:58

ראה פרטי.

פותח הנושא
יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 364 פעמים
קיבל תודה: 420 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 25 ספטמבר 2016, 23:21

לצד שאסור, האם מותר לתיתו לנכרי?

הקטן למאד
נתן תודה: 14 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 29 ספטמבר 2016, 11:48

יעו' פרק הזהב סוגיא דף נ"א ויאך כמה תהא מטבע חסירה וכו'. זכרוני שיש בזה בספר חמדת דניאל שם. מ"מ ידוע לי שהגרמ"מ פרבשטיין רה"י חברון ודיין בכיר מחמיר בזה מאד.

בעילום שם
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 11 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בעילום שם » 29 ספטמבר 2016, 14:15

האם מותר להחזיר את זה למי שקיבל ממנו, כשיודע שהוא ירמה בזה מישהו אחר, וא"כ יש בזה לפנ"ע.

חכם האדם
קיבל תודה: 1 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם האדם » 29 ספטמבר 2016, 16:57

לענ"ד מותר להחזיר.

בעילום שם
יצירת קשר:

שליחה על ידי בעילום שם » 30 ספטמבר 2016, 09:07

למה?
כי לדעתך אדם לא צריך להפסיד כסף על איסור לפני עוור.
אז מה הדין לדעתך אם אני רואה מישהו מושיט כוס יין לנזיר, ולקחת מונית להגיד לו שאסור יעלה לי 10 ש"ח....

חכם האדם
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם האדם » 30 ספטמבר 2016, 10:28

אין צורך להוציא כסף בשביל למנע מהשני לעבור על איסור.

בעילום שם
יצירת קשר:

שליחה על ידי בעילום שם » 04 אוקטובר 2016, 20:45

זו מנא לך...
ובעיקר כאן שאתה עושה מעשה להכשיל את השני...

חכם האדם
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם האדם » 04 אוקטובר 2016, 23:19

ברגע שאדם דואג לעצמו, אין שום בעיא.

בעילום שם
יצירת קשר:

שליחה על ידי בעילום שם » 05 אוקטובר 2016, 08:52

זו מנא לך...
ובעיקר כאן שאתה עושה מעשה שמכשיל את השני...

סמל אישי של משתמש

מכל מלמדי השכלתי
משתמש ותיק
נתן תודה: 176 פעמים
קיבל תודה: 283 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 06 מאי 2018, 02:14

דנתי בזה קמי הגר"נ קופשיץ רב קהילת חניכי הישיבות רוממה. ואף שהעלתי בפניו כו"כ סברות להתיר. (בעיקר מטעם שכיון שאין מרגישים בזיוף נישה באמת שווה את שוויו. על פי יחסי ההיצע והביקוש).
מכל מקום למעשה הורה לאיסור וטעמו שכיון שאם אודיע למוכר שהמטבע מזוייף לא יסכים למכור (גם אם יראה שאין מרגישים בזה) אם כן יש לאסור משום אונאה וגזל וכו'

ערך רב
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 10 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ערך רב » 27 מאי 2018, 01:14

בעילום שם כתב:האם מותר להחזיר את זה למי שקיבל ממנו, כשיודע שהוא ירמה בזה מישהו אחר, וא"כ יש בזה לפנ"ע.
למה שיהיה אסור להחזיר לו?
הרי מה שקיבלתי אותה הוא בטעות, והמטבע נשארה שלו כדמעיקרא.
לכן פשוט לענ"ד שמותר לי להחזיר לו, ואם ירמה בזה מישהו אחר אינני מחטיא אותו יותר מאשר כשרימה אותי.
ובודאי אני לא צריך "לקנות" ממנו את המטבע המזוייפת כדי שלא ירמה בה אחרים.

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 246 פעמים
קיבל תודה: 479 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 27 מאי 2018, 01:38

בעילום שם כתב:האם מותר להחזיר את זה למי שקיבל ממנו, כשיודע שהוא ירמה בזה מישהו אחר, וא"כ יש בזה לפנ"ע.
אולי נתחייב לתת לגנב מלא שבעו כסף וזהב כדי שלא תהיה לו סיבה לגנוב, ובכך להצילו שלא יכשל לעתיד בעבירות שברצון נפשו עובר עליהם? מה שזה שייך לדין לפני עיוור.
וה"נ אם הוא ימשיך לסחור מבטבע הזו זוהי עבירה שבידו ולא שייך ללפני עיוור.
ולסחור בזה (מטעם שרובא דאינשי לא מזהים, וכאילו יש לו שווי), בוזאי אסור, וצדקו דברי הגר"נ קושפיץ, גם מטעם שברגע שזה יכנס למכונה היא תחזיר על פי המשקל או מנתונים אחרים, ונמצא שזה גלוי שזה פסול בנסיבות שכיחות.

סבא
משתמש ותיק
נתן תודה: 511 פעמים
קיבל תודה: 696 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 27 מאי 2018, 01:42

שאר לעמו כתב:
אולי נתחייב לתת לגנב מלא שבעו כסף וזהב כדי שלא תהיה לו סיבה לגנוב, ובכך להצילו שלא יכשל לעתיד בעבירות שברצון נפשו עובר עליהם? מה שזה שייך לדין לפני עיוור.
וה"נ אם הוא ימשיך לסחור מבטבע הזו זוהי עבירה שבידו ולא שייך ללפני עיוור.
אם כן מדוע אסור להושיט לגוי אבר מן החי?
הרי ברצון נפשו עובר על זה?

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 246 פעמים
קיבל תודה: 479 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 27 מאי 2018, 01:51

אתה נותן לו אוכל כדי שיאכל אותו.
כאן אתה מחזיר לו את המטבע שהיא פסולה ואינך רוצה לקבל ממנו - כלומר אתה דורש ממנו שישא את ההפסד עליו. אבל אינך מחזירו לו כדי שיכשיל מישהו אחר. וזה הוא עושה ברצון נפשו.
אם גוי נתן לך אמ"ה לאכלו (שחיטת ישראל) ואתה מחזירו לו, ובידוע שהוא עלול לאכול ממנו כדי לא להפסיד לעצמו, מה זה קשור לפני עיוור.

משה הלוי-שחור
משתמש ותיק
נתן תודה: 84 פעמים
קיבל תודה: 87 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משה הלוי-שחור » 27 מאי 2018, 06:11

אני שאלתי את הרב שריאל רוזנברג ואמר לי שודאי מותר להחזיר, רק המוכר לא חייב להאמין לי שהגיע ממנו. [ובאמת המוכר לא האמין לי] יש לי בבית כמה מטעות כאלו שפירקתי אותם כדי שלא אכשל בהם ואני מתבונן בהן מפעם לפעם ומתמלא שמחה שהקב"ה זיכני להיות בדרגה הזו [שאולי לחברי הפורום היא פשוטה אבל עדיין אני שמח בה] כי יש רבים שאינם שואלים כלל...

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
נתן תודה: 167 פעמים
קיבל תודה: 198 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 27 מאי 2018, 08:39

ידיעה פרקטית בנושא - לגבי שטרות, יש חנויות בהם יש לורד שחור שהמוכר מעביר אותו על השטר, אם הוא כותב בצהוב זה שטר אמיתי, אם בשחור זה מזוייף.

סמל אישי של משתמש

מכל מלמדי השכלתי
משתמש ותיק
נתן תודה: 176 פעמים
קיבל תודה: 283 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 27 מאי 2018, 15:15

דוד העיתונאי כתב:ידיעה פרקטית בנושא - לגבי שטרות, יש חנויות בהם יש לורד שחור שהמוכר מעביר אותו על השטר, אם הוא כותב בצהוב זה שטר אמיתי, אם בשחור זה מזוייף.
במטבעות סימן הזיהוי קל אף יותר.
בדרך כלל "חשש מזוייף" קיים בעיקר במטבעות של עשרה ש"ח.

המטבע הנ"ל מורכב משני חלקים אחד זהוב ואחד כסוף

במטבעות המזוייפים הגבול בין החלק הכסוף לחלק הזהוב הוא לא מדוייק בדיוק בחריץ שבין המטבע המרכזי לטבעת שסביבו
אלא גולש קצת

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 747 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 27 מאי 2018, 15:30

כתב השו"ע בדין אונאה במטבע ( חו"מ הלכות אונאה ומקח טעות סי' רכז סעיף יח) "נפחתה, וחסרה כדי אונאה, אסור לקיימה, מפני שבקל מרמין בה. ולא ימכרנה לאנס או לתגר, מפני שמרמין בה אחרים.
מהד' הללו עולה לכאו' שאם מחזיר לאותו אחד שנתן לו באופן שאינו חשוד, כאנס ותגר, ייתכן שמותר. וכן מד' השו"ע נראה שהאיסור למכור משום שמרמין אחרים, ולזה גם אם מחזיר לאותו אחד שנתן לו, והוא רמאי, אזי האיסור תקף גם אליו. וראיתי שר' יעקב בלוי כך אוחז. וד' ר' שריאל רוזנברג הנ"ל צ"ב.
ולפ"ד הגרנ"ק קופשיץ מ"ד בבית שמש הנ"ל, (הביאו ר' מכל מלמדי) שאסר מטעם "שאם אודיע למוכר שהמטבע מזוייף לא יסכים למכור (גם אם יראה שאין מרגישים בזה) אם כן יש לאסור משום אונאה וגזל", בכה"ג שקיבל מהמוכר אין בזה אונאה וי"ל.

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 27 מאי 2018, 16:54

משה הלוי-שחור כתב:אני שאלתי את הרב שריאל רוזנברג ואמר לי שודאי מותר להחזיר, רק המוכר לא חייב להאמין לי שהגיע ממנו. [ובאמת המוכר לא האמין לי] יש לי בבית כמה מטעות כאלו שפירקתי אותם כדי שלא אכשל בהם ואני מתבונן בהן מפעם לפעם ומתמלא שמחה שהקב"ה זיכני להיות בדרגה הזו [שאולי לחברי הפורום היא פשוטה אבל עדיין אני שמח בה] כי יש רבים שאינם שואלים כלל...
כוונתך מן הסתם מה שהמוכר לא חייב להאמין הוא מצד הדין. אם כך אחרי שלא הסכים לקבל, מדוע שלא תחזיר לו בדרך עקיפה, ז"א בקניה הבאה תשחיל לו את המטבע. הרי מצד הדין לפי הדיין הנז' ההפסד מוטל על המוכר וצ"ב. [אני לא יודע אם הצ"ב הוא על הדין או על הנהגת']. אבל בעצם ד' ר' שריאל רוזנברג הנז' אינם פשוטם של דברים למעיין בד' השו"ע הנ"ל ולכך הרבה דנו בזה לאיסור כמו ר' יעקב בלוי ר' אשר וייס ועוד. כך שטוב שלא האמין, וטוב שלא קיימת את המטבע.

זאת ועוד לפו"ר, יש חשש של גזל לפ"ד ר' שריאל, שכן עפ"י רוב המוכר אינו בעל החנות, אלא פועל בשכר, וא"כ כבר בשעה שקיבל המוכר את המטבע המזוייף הפועל הפסיד את בעה"ב, וכעת אם רוצה להחזיר את המטבע המזוייף שקיבל מידי המוכר הוא מפסיד את בעה"ב לא את המוכר, שכן האחרון מכניס לקופה לא לכיסו. וצ"ב.

אלימלך
משתמש ותיק
נתן תודה: 107 פעמים
קיבל תודה: 354 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלימלך » 27 מאי 2018, 19:28

הפקדתי שומרים כתב:כתב השו"ע בדין אונאה במטבע ( חו"מ הלכות אונאה ומקח טעות סי' רכז סעיף יח) "נפחתה, וחסרה כדי אונאה, אסור לקיימה, מפני שבקל מרמין בה. ולא ימכרנה לאנס או לתגר, מפני שמרמין בה אחרים.
מהד' הללו עולה לכאו' שאם מחזיר לאותו אחד שנתן לו באופן שאינו חשוד, כאנס ותגר, ייתכן שמותר. וכן מד' השו"ע נראה שהאיסור למכור משום שמרמין אחרים, ולזה גם אם מחזיר לאותו אחד שנתן לו, והוא רמאי, אזי האיסור תקף גם אליו. וראיתי שר' יעקב בלוי כך אוחז. וד' ר' שריאל רוזנברג הנ"ל צ"ב.
.
בפתחי חושן [גניבה והונאה פי"א ס"ק מו] הסתפק האם מותר להחזיר למוכר, וכתב שמסברא מיסתבר שמותר להחזיר לפי שאין צריך להפסיד משלו. ונשאר בצ"ע

אלימלך
משתמש ותיק
נתן תודה: 107 פעמים
קיבל תודה: 354 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלימלך » 27 מאי 2018, 19:34

הפקדתי שומרים כתב: זאת ועוד לפו"ר, יש חשש של גזל לפ"ד ר' שריאל, שכן עפ"י רוב המוכר אינו בעל החנות, אלא פועל בשכר, וא"כ כבר בשעה שקיבל המוכר את המטבע המזוייף הפועל הפסיד את בעה"ב, וכעת אם רוצה להחזיר את המטבע המזוייף שקיבל מידי המוכר הוא מפסיד את בעה"ב לא את המוכר, שכן האחרון מכניס לקופה לא לכיסו. וצ"ב.
מה שייך גזל, הרי על בעה"ב להחזיר לו עודף, וכי נצטרך לשלם על כל טעות של עובד?

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 27 מאי 2018, 19:36

אלימלך כתב:
הפקדתי שומרים כתב:כתב השו"ע בדין אונאה במטבע ( חו"מ הלכות אונאה ומקח טעות סי' רכז סעיף יח) "נפחתה, וחסרה כדי אונאה, אסור לקיימה, מפני שבקל מרמין בה. ולא ימכרנה לאנס או לתגר, מפני שמרמין בה אחרים.
.
בפתחי חושן [גניבה והונאה פי"א ס"ק מו] הסתפק האם מותר להחזיר למוכר, וכתב שמסברא מיסתבר שמותר להחזיר לפי שאין צריך להפסיד משלו. ונשאר בצ"ע
כך כתב ר' יעקב בלוי בספרו פתחי חושן הלכות גניבה ואונאה (פרק יא הערה מו) בזה"ל -ועל פי זה נראה, שאם קיבל מטבע או שטר כסף מזויף, מותר להחזירו למי שמסרו, לו ואין צריך לחשוש שמא ירמה אחרים אלא אם כן חשוד לאותו דבר וכל שכן כשיש רגלים לדבר שזה ירמה אחרים באותה מטבע עכ"ל.

משה הלוי-שחור
משתמש ותיק
נתן תודה: 84 פעמים
קיבל תודה: 87 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משה הלוי-שחור » 27 מאי 2018, 19:41

יהודי כתב:קיבלתי בטעות מטבע שלטענת רביםהינה מזויפת ואין כ"כ קל לגלותה, ואני מאמין שאם אשלם עמה אף א' לא ישים לב והיא תמשיך להתגלגל כמו שהגיעה לידי, האם יש למישהו מידע הלכתי ברור בענין.
דרך אגב אם מדובר במטבע של 10 ש"ח הדרך העיקרית לבדוק היא שאת הצורה של המנורה בגב המטבע הזייפנים לא מצליחים לעשות.

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 28 מאי 2018, 00:26

וראה עוד מש"כ שם ר' יעקב בלוי בפת"ש הנז' בזה"ל-
"ויש להסתפק כשהלה אינו רוצה להחזיר לו מעותיו אלא אם כן יחזיר לו המטבע המזויפת, שמסברא נראה דכיון שקבלה בטעות אין זה בכלל לא ימסרנה לאנס כו' והרי זה כאילו לא בא לידו, ואינו חייב להפסיד משלו כדי שלא ירמה אחרים וצ"ע". עד כאן לשונו. (וכבר הזכירו ר' @אלימלך בקצרה)
בתחילת ד' הנז' בתגובה לעיל, כתב בלשון מוכרעת, ואילו כאן כתב בלשון מסופקת אם להתיר ונשאר בצ"ע. ומ"מ מד' עולה שיש צד להתיר וצ"ב בהכרעתו.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 5 אורחים