אי תשלום בתחבורה ציבורית - בירור מקיף

רוח חכמים
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 17 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: אי תשלום בתחבורה ציבורית - בירור מקיף

שליחה על ידי רוח חכמים » 21 יולי 2022, 02:04

רוצה להתעלות כתב:
16 אוגוסט 2021, 00:40
גופא דעובדא כתב:
15 אוגוסט 2021, 23:49
המצפה לישועת ה' כתב:
15 אוגוסט 2021, 15:12
מצו"ב בירור מקיף שנערך ע"י אלמוני, אשר לדבריו ערך בנושא בירור מקיף ויסודי.
סיכום דיני תשלום בתחבורה ציבורית, אלול תשפ''א.pdf

הכלל העולה מכל דבריו של הכותב האלמוני שליט"א הוא שחברות התחבורה מפסידות הפסדים כל שהם לכה"פ בחלק מהפעמים, בכך שהנוסע לא משלם, ובזה לדבריו נשמט הנידון להתיר שלא לשלם כיון שהמדובר כאן בכספי החברה המפעילה ולא בכספי המדינה עכת"ד הנוגע.

ואנוכי בער ולא איש, אבל שותא דמר לא ידענא.

בעבר חברות התחבורה היו המפעילות של התחבורה. חלקה של המדינה בתחבורה היה רק בזכיינות ובכללים כיצד להפעיל את התחבורה (מחיר, מסלולים ושאר הנחיות), אחרי שמשרד התחבורה החליט שחברת אגד לדוגמא מפעילה של אזור מסויים, כעת הם המפעילים! והם אלו שנותנים את השירות, וכשאני משלם אני משלם להם, וכשאני לא משלם אני גוזל אותם!, והם הבעלי בתים לקבוע את כל הכללים והדברים, כיון שאני בא לקבל מהם שירות בדיוק כמו שאני בא לקבל שירות מכל חנות וחברה אחרת.

אבל כיום המצב שונה לחלוטין!. מפעילת התחבורה בכל מקום בארץ היא המדינה - משרד התחבורה!!!!, חברת אגד לדוגמא היא שכירה של המדינה!!, את התשלום המדינה משלמת לאגד כיון שהיא שכרה אותם לתת שירות לתושבים. וכשאני לא משלם אני גוזל את מדינת ישראל. וזה לא משנה מה הסכמי השכר של המדינה עם אגד, אפילו אם משרד התחבורה יגיד לאגד שהוא מקבל לפי תיקופים, זה לא הופך אותי לאדם שמקבל שירות מאגד, כי אני לעולם מקבל את השירות ממשרד התחבורה.

דוגמא להמחיש את הדבר. עיריית ירושלים לדוגמא מחזיקה אגף גביה לגבות ארנונה, באגף ישנו עובד בשם יצחק. השכר של יצחק אינו קבוע אלא תלוי בכמות התשלומים ששילמו דרכו במהלך החודש. אין ספק שיצחק עובד אצל העירייה, ולא אצלי!! יצחק אינו פועל שלי. וממילא אם אני החלטתי שלא לשלם ארנונה בצדק או שלא, אני בשום אופן לא גוזל את יצחק!!! אני גוזל רק את העירייה. אני יכול אולי להשתתף בצערו, ואולי להחליט לשלם אפילו שאני לא חייב כדאי שיצחק יתפרנס, אבל בשום אופן אני לא גונב אותו!! מבחינתי הוא שכיר של העירייה.

הוא הדין בנידון דידן. חברת אגד היא שכירה של משרד התחבורה, אם אני לא צריך לשלם, אז השינויים שיהיו בתנאי השכר של אגד אינם תקפים כלל!!!, אגד הם לא שכירים שלי שקפחתי את פרנסתם, אגד הם שכירים של משרד התחבורה והוא זה שקיפח את פרנסתם (ואולי בצדק לפי החלטה והסכמי השכר ביניהם, אך זה לא עניני)

בקיצור אם הלכה היא שמותר לגנוב מהם, אז מותר מהם ומשכיריהם ומפועליהם וכו' ואין שום נפק"מ לאזרח הקטן מה הם הסכמי הסחר ביניהם

אשמח מאוד מאוד לשמוע מהחכמים והרבנים כאן חוו"ד על הדברים
לא מבין את כל הפלפולים - -
יש כאן אוטובוס שהבעלים שלו הוא אגד [ולא משרד התחבורה], והבעלים לא מרשה לך להכנס לרשותו ללא שתעשה תיקוף, נו - מה ההיתר שלך?
לכאו' הדברים צודקים בהחלט, הרי זה שהאוטבוס הוא רכוש אגד זה דבר פשוט,
ומעתה יש לנו לדון האם אגד משכירה את האוטובוסים למדינה או נותנת שירות בלבד
בפשטות הייתי אומר שאין כאן הסכם שכירות על האוטובוסים גופא אלא הסכם ביניהם שחייבים לתת שירות זה וכמו שחתמתי על עסקה עם פועל שיעמיד לי את אומנתו לצורכי,
באם הנחה זו נכונה א"כ קו' מעיקרא ליתא כיון שהפועל עובד בתנאים שלו, וגם למדינה אין שום בעיה עם כלל זה
ואפילו את"ל שטעות בידי וההסכם בין המדינה למפעילות התחבורה הציבורית השונות הוא הסכם שכירות גמור אף על האוטובוסים, עדיין מסתבר לומר שהמשכיר יכול להגביל את קניין השוכר ולומר לו אני מוכן שתשתמש ברכב שלי רק בתוך גוש דן וכיו"ב ואם יצא מגוש דן הרי הוא גזלן גמור כיון שבעלות שכירותו מוגבלת מעיקרא
וא"כ לכאו' פשוט שבנד"ד אגד יתנו תנאי עם המדינה שמשכירים את שירותם רק לאנשים ששילמו על כך
ודאתינן להכי א"כ יתכן דאפי' אי אין אגד ודומותיה מרוויחות מתיקופים עדיין יכולים לעשות הגבלה זו לבקשת המדינה, והיינו שהמדינה מגבילה את קניינה ואפשרות שימושה לאנשים המשלמים בלבד, ואגד יעשו תנאי זה כטובה ושירות למען המדינה אף שאין זה נוגע לרווחתם האישית, ובכ"ז יל"ד אי אמרינן שבכל מצב שהוא הקנין נעשה עפ"י האופן המועיל ודו"ק.

יושב אוהלים
נתן תודה: 1524 פעמים
קיבל תודה: 4895 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

Re: בירור דיני תשלום בתחבורה ציבורית

שליחה על ידי יושב אוהלים » 21 יולי 2022, 09:12

ידידיה כתב:
21 יולי 2022, 00:13
זה לא מוגדר שאינם מרשים לנסוע על דעת לרדת בתחנות אלו, אלא שאינם מרשים לרדת בתחנות האלו.
פשוט וברור שאין להם שום ענין שלא תרד מהאוטובוס, וכי הם צריכים שתשאר באוטובוס? מה שהם לא רוצים הוא שתשתמש באוטובוס לנסיעה קצרה בלבד.

מידות ושיעורי תורה
נתן תודה: 600 פעמים
קיבל תודה: 579 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מידות ושיעורי תורה » 21 יולי 2022, 10:22

יושב אוהלים כתב:
21 יולי 2022, 09:12
ידידיה כתב:
21 יולי 2022, 00:13
זה לא מוגדר שאינם מרשים לנסוע על דעת לרדת בתחנות אלו, אלא שאינם מרשים לרדת בתחנות האלו.
פשוט וברור שאין להם שום ענין שלא תרד מהאוטובוס, וכי הם צריכים שתשאר באוטובוס? מה שהם לא רוצים הוא שתשתמש באוטובוס לנסיעה קצרה בלבד.

וכי מה אכפת להם?
[באופן שיש מקום בשפע ולא בא על חשבון הרוצה לנסוע נסיעה ארוכה]

ואם רציתי לנסוע רחוק, והתחרטתי, אסור לי לרדת?

מידות ושיעורי תורה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מידות ושיעורי תורה » 21 יולי 2022, 10:23

חיים כץ כתב:
20 יולי 2022, 16:57
אולם ידוע לי שהגר"צ ברוורמן שליט"א מדולי הדיינים עוסק בתקופה האחרונה לביררו העניין,
ידוע לי שא' ממשפחתו הקרובה עשה תעודת סטודנט...

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 21 יולי 2022, 10:24

מידות ושיעורי תורה כתב:
21 יולי 2022, 10:22
כי מה אכפת להם?
[באופן שיש מקום בשפע ולא בא על חשבון הרוצה לנסוע נסיעה ארוכה]
כיון שלפעמים זה כן בא על חשבונם לכן לא מסכימים גם כשבמקרה זה זה לא מפריע.

מידות ושיעורי תורה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מידות ושיעורי תורה » 21 יולי 2022, 10:25

יושב אוהלים כתב:
21 יולי 2022, 10:24
כיון שלפעמים זה כן בא על חשבונם לכן לא מסכימים גם כשבמקרה זה זה לא מפריע.
זה טענה לא הוגנת

למעשה, אם מישהו רוצה לרדת בתחנה קרובה, אפילו באוטובוס ריק, הנהג צועק וצורח עליו כאילו הוא שדד בנק...

ונכתב בספר
נתן תודה: 407 פעמים
קיבל תודה: 475 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ונכתב בספר » 21 יולי 2022, 10:28

מה לא הוגן?
אני לא רוצה שישתמשו בחפץ שלי כיון שלפעמים זה גורם לבלאי ולכן גם חד פעמי אני לא מרשה.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 21 יולי 2022, 10:34

מידות ושיעורי תורה כתב:
21 יולי 2022, 10:25
זה טענה לא הוגנת

למעשה, אם מישהו רוצה לרדת בתחנה קרובה, אפילו באוטובוס ריק, הנהג צועק וצורח עליו כאילו הוא שדד בנק...
זה מאוד הוגן, שהרי אם לא מרשים משום שאי אפשר כל פעם לדון אם כעת מפריע או לא, ולכן לא מרשים אף פעם, א"כ יש בו משום גזל, ובגזל דין פרוטה כדין מאה, והוא באמת כמו ששודד בנק.

מידות ושיעורי תורה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מידות ושיעורי תורה » 21 יולי 2022, 10:55

יושב אוהלים כתב:
21 יולי 2022, 10:34
זה מאוד הוגן, שהרי אם לא מרשים משום שאי אפשר כל פעם לדון אם כעת מפריע או לא, ולכן לא מרשים אף פעם, א"כ יש בו משום גזל, ובגזל דין פרוטה כדין מאה, והוא באמת כמו ששודד בנק.
אני לא יודע אם יש להם זכות לא להרשות
אבל אני יודע שאין להם זכות לצעוק....! [ובטח לא לעצור את האוטובוס, ולנסות לרדוף אחרי האזרח שהעיז לרדת מהאוטובוס... [מעשה שראיתי, ואין לי מושג מה הנהג היה עושה אילו היה תופס את הנוסע.. היה קושר אותו בתא המטען עד ביתר עילית?]

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 21 יולי 2022, 11:08

מידות ושיעורי תורה כתב:
21 יולי 2022, 10:55
אני לא יודע אם יש להם זכות לא להרשות
למה יש לך ה"א שאין להם זכות לא להרשות לאדם לעלות על אוטובוס שלהם?? אתמהה
מידות ושיעורי תורה כתב:
21 יולי 2022, 10:55
אבל אני יודע שאין להם זכות לצעוק....!
וכי לדעתך אסור לצעוק על מי שגוזל?? אתמהה.

מידות ושיעורי תורה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מידות ושיעורי תורה » 21 יולי 2022, 11:57

יושב אוהלים כתב:
21 יולי 2022, 11:08
כי הם מחוייבים לחוזה של משרד התחבורה, ואין להם יכולת לעשות מה שבא להם
יושב אוהלים כתב:
א. אסור, מי התיר לך לצעוק?
ב. מדובר במישהו ששילם, אין פה גזל ממון ממש בעין. [זה כבר קשור להמצאה שיש הבדל בין נגיעה, לבין שימוש, לבין השענות על רכב וכדו']

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 21 יולי 2022, 12:10

מידות ושיעורי תורה כתב:
21 יולי 2022, 11:57
יושב אוהלים כתב:
כי הם מחוייבים לחוזה של משרד התחבורה, ואין להם יכולת לעשות מה שבא להם
מנ"ל שמשרד התחבורה לא מסכים לזה, די מסתבר שכן מסכימים כי זה מאוד הגיוני.

מידות ושיעורי תורה כתב:
21 יולי 2022, 11:57
יושב אוהלים כתב:
א. אסור, מי התיר לך לצעוק?
ב. מדובר במישהו ששילם, אין פה גזל ממון ממש בעין. [זה כבר קשור להמצאה שיש הבדל בין נגיעה, לבין שימוש, לבין השענות על רכב וכדו']

א. מנ"ל שאסור לצעוק על מישהו שעובר עבירה? וגם אם אין מתכוונים לעבירה שבו אלא לגזל מנ"ל שאסור לצעוק על מי שגוזל ממך, ואם משום "עבודה על כעס" אתה מתכוון, ישמעו אזניך מה שפיך מדבר, ההוא עובר על איסור גזל, ומוחה במי שאינו עובד על מידת הכעס. (גם אני יודע את המימרא 'כל הכועס כאילו עובד ע"ז - אז תגיד שזה הרבה יותר חמור מגזל, משום מה לא נראה לי שזה מה שמפריע לו בצעקות)

ב. וכי מי שמשתמש בכלי של חברו כאשר חברו אמר לו במפורש שאוסר לו, ומשלם לו לפני השימוש, וחברו עדיין ממשיך לאסור עליו, האם זה לא גזל?

מידות ושיעורי תורה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מידות ושיעורי תורה » 21 יולי 2022, 13:23

יושב אוהלים כתב:
21 יולי 2022, 12:10
א. מנ"ל שאסור לצעוק על מישהו שעובר עבירה? וגם אם אין מתכוונים לעבירה שבו אלא לגזל מנ"ל שאסור לצעוק על מי שגוזל ממך, ואם משום "עבודה על כעס" אתה מתכוון, ישמעו אזניך מה שפיך מדבר, ההוא עובר על איסור גזל, ומוחה במי שאינו עובד על מידת הכעס. (גם אני יודע את המימרא 'כל הכועס כאילו עובד ע"ז - אז תגיד שזה הרבה יותר חמור מגזל, משום מה לא נראה לי שזה מה שמפריע לו בצעקות)
viewtopic.php?f=8&t=34311

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 21 יולי 2022, 13:27

מידות ושיעורי תורה כתב:
21 יולי 2022, 13:23
יושב אוהלים כתב:
21 יולי 2022, 12:10
viewtopic.php?f=8&t=34311

viewtopic.php?f=8&t=34311&p=624324#p624324

חיים כץ
נתן תודה: 359 פעמים
קיבל תודה: 558 פעמים
יצירת קשר:

Re: דיני תשלום בתחבורה ציבורית

שליחה על ידי חיים כץ » 21 יולי 2022, 23:40

המקור הראשון כתב:
20 יולי 2022, 21:09
זו התגובה שהגיעה מאחד המבררים את הנושא, לפני 7-8 חודשים. (מאז לא הגיע יותר)

(הכתובת שלו 6007489@gmail.com)

לציבור המצפים למאמר:
גם אני מצפה! ויותר ממכם!
תחילה חשבתי שבפגישה במשרד התחבורה מיציתי את התשובות ודי בכמה שאלות הלכתיות שישָאלו בטלפון לכמה מגדולי הפוסקים בדיני ממונות, ובכך נסיים. אולם אז התברר שיש הרבה מה להרחיב ולהעמיק בחומר, ואכן עמלתי על כך שעות רבות ימים ולילות, בעריכת החומר ובירורו, בהתכתבויות ושיחות עם גורמים שונים, הן לפן המציאותי והן לפן ההילכתי, וגם נדנודים להרבה אנשים עסוקים, כאשר עד לחנוכה הגיע המאמר לכ-10-12 עמודים (וכן חלק ב' כנספח בן כמה עמודים העוסק בהתייחסות הנכונה להתנהלות התחבורה הציבורית כיום).
דא עקא שכבר כמעט חודש שהחומר הבסיסי מוכן אולם יד שמימית מעכבת את הוצאתו, הן בחלק המציאותי, כאשר החומר מצפה לביקורת של בכירי משרד התחבורה ולתשובותיהם על כמה שאלות, רק שהם עמוסים ועסוקים עד למעלה ראש, ולא ניתן לדעת אם ומתי יתפנו לכך מתוך סבלנות. והן בחלק ההלכתי, כאשר שני תלמידי חכמים שהקדישו למען מאמר זה שעות רבות מזמנם לנתח את החומר ולדון בו עם אחד מגדולי הפוסקים המקובלים בזמנינו, יש להם עיכובים שונים, אם מחמת שלא היה להם פנאי ואם משום שלא חשו בטוב בעידן החולאים לסוגיהם שנפוצו בחודש האחרון.
נוסיף עוד, שגם כשיגמרו בעז"ה הבירורים ההלכתיים, השאלות המשמעותיות שנשארו לאחר הדיונים אמורות להיות מוצגות בפני פוסקי זמנינו בחו"מ, יחד עם החומר ההלכתי שכבר נכתב בתקווה שאישור החומר והתשובות לא ימשכו זמן רב. כמו"כ גם כאשר החומר כבר יהיה גמור, הוא יצטרך לעבור ביקורת ועריכה לשונית מינימילית, בתקווה שגם הם לא יסחבו זמן.
לאור זאת, אני מקווה (ספק בייאוש ספק בציניות) שעד פסח המאמר יהיה מוכן....
לבינתיים נשאר לכם רק להתפלל למי שלמענו אנו עושים ובידיו הכול, שיתקבל חומר מושלם מכל הבחינות וללא עיכובים מיותרים, כמו"כ, אם כבר המאמר מתעכב, אף שלכאורה כבר נגעתי ברוב השאלות האפשריות, נשמח לקבל ממכם שאלות שונות אשר תשובתם נכתבה או שתכתב אי"ה בל"נ במאמר, ובל"נ אי"ה ברגע שהמאמר יהיה מוכן נשלח אותו אליכם.
בסליחה בברכה
שבת שלום

זה מה שכתב לי כעת במייל הרב הנז' :

תודה רבה.
מחכים לחומר שאני עובד עליו שנה - מאות כתובות מייל,
והלוואי ובקרוב נוכל לברך על המוגמר של מהדורת הביקורת בס"ד .

חיים כץ
יצירת קשר:

שליחה על ידי חיים כץ » 21 יולי 2022, 23:44

ונכתב בספר כתב:
21 יולי 2022, 10:28
מה לא הוגן?
אני לא רוצה שישתמשו בחפץ שלי כיון שלפעמים זה גורם לבלאי ולכן גם חד פעמי אני לא מרשה.
 יעויין באשכול הזה, בירור בעניין זה או דומה לו.
לתשומת לב,
@יושב אוהלים 
@מידות ושיעורי תורה 

האוסר לחברו לנגוע בחפץ שלו - בקשת עזרה בהבנת הוראת הגר"מ שטרנבוך שליט"א

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 22 יולי 2022, 00:00

חיים כץ כתב:
21 יולי 2022, 23:44
ונכתב בספר כתב:
מה לא הוגן?
לתשומת לב,
@יושב אוהלים 
@מידות ושיעורי תורה 

אני הקטן הוא זה שפתחתי את האשכול ההוא.

חיים כץ
יצירת קשר:

שליחה על ידי חיים כץ » 22 יולי 2022, 00:02

יושב אוהלים כתב:
22 יולי 2022, 00:00
חיים כץ כתב:
ונכתב בספר כתב:
מה לא הוגן?
לתשומת לב,
@יושב אוהלים 
@מידות ושיעורי תורה 

קריינא דאיגרתא איהיו ליהוי פרוונקא...........

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 22 יולי 2022, 00:04

חיים כץ כתב:
22 יולי 2022, 00:02
יושב אוהלים כתב:
22 יולי 2022, 00:00
חיים כץ כתב:

לתשומת לב,
@יושב אוהלים 
@מידות ושיעורי תורה 

קריינא דאיגרתא איהיו ליהוי פרוונקא...........

במה?

דרופתקי דאורייתא
נתן תודה: 39 פעמים
קיבל תודה: 136 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרופתקי דאורייתא » 23 יולי 2022, 23:25

חיים כץ כתב:
20 יולי 2022, 16:57
אולם ידוע לי שהגר"צ ברוורמן שליט"א מדולי הדיינים עוסק בתקופה האחרונה לביררו העניין,
ע"י כמה אברכים מישבית מיר ועומד לצאת בקרוב קונטרס בירור מקיף בעניין כולל מסמכים ונתונים רשמיים ממשרד התחבורה שהגיע איליהם אחרי מאמצים מיוחדים,
בשעת מעשה נאמר לי שם בעל הקונטרס אולם איני זוכר כעת את שמו רק אני זוכר שהוא גר בקיית יובל בי-ם ,
 אם מישהו יכול להעלות את פרטיו ,
יוסיף לי מאוד כי הרבה עסקתי בעניין לאחרונה.

לפי הידוע לי עדיין לא יצא לאור. ראיתי קונטרס זה. אי,ה עוד אכתוב כאן בנושא השבוע לכשאמצא פנאי.
מחברו שם משפחתו הוא גרינברג, מישיבת מיר כמדומני, אין לי דרכי התקשרות מולו כעת.

מהפך פשטא
נתן תודה: 45 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

Re: מותר ללמוד בספרי הגרח''י שרייבר שהופצו ללא רשותו?

שליחה על ידי מהפך פשטא » 25 יולי 2022, 23:31

אולי יש בזה אבק לה"ר?
הרי יש סיבה למה הוא מקפיד ע"ז.

זיקה
נתן תודה: 33 פעמים
קיבל תודה: 71 פעמים
יצירת קשר:

Re: מותר ללמוד בספרי הגרח''י שרייבר שהופצו ללא רשותו?

שליחה על ידי זיקה » 25 יולי 2022, 23:42

זיבורית דהרב שרייבר כעידי עידית דגדולי הר"י
ונראה דאף סרח אבק לשון הרע ליכא
מכיון דחזינן בדפים שאינם ערוכים
וכל החשש של אדם שיוציאו הו"א או דברים לא מוגהים כספר
אבל בכי האי נראה דשרי
וכבר נהנים מכל הקבצים
רבות בשנים טובי עולם הישיבות
והוא יודע מזה וכמדומה שנהנה מזה

המקור הראשון
נתן תודה: 530 פעמים
קיבל תודה: 455 פעמים
יצירת קשר:

מזל טוב! יצא הבירור השלם על תשלום בתח"צ עם פסקים מהגדולי הדיינים

שליחה על ידי המקור הראשון » 26 יולי 2022, 18:25

ז"ע נחת בתיבת הדוא"ל. (הדוא"ל שלו 6007489@gmail.com)
בס"ד
לציבור המבקשים את המאמר על התחבורה הציבורית, אנא קראו שורות אלו בטרם פתיחת הקבצים המצורפים!
א. אם אינכם רוצים לפגוע בציבור הרוצה לקבל קובץ מעודכן בעתיד, אנא אל תגדירו מייל זה כ'ספאם'.
ב. אני מתנצל מאוד על האיחור הלא צפוי שלא היה תלוי בי. משמים סובבו שרשרת של עיכובים שונים אצל צוות הרבנים שעסק בנושא, מחנוכה ועד היום [למעשה בזכות כך הרווחנו ידיעות חדשות ומשמעותיות וכן נוספו סיטואציות שונות של נידונים להלכה].
ג. היות והרבה מהמקרים הנידונים בקונטרס אינם מוזכרים בהלכה, אלא נתונים לשיקול הדעת ולדימויים להלכות קיימות, על כן גם המהדורה הנוכחית אינה מהדורה סופית, אלא מיועדת בעיקר לתת מוּדעות ראשונית בנושא, לפתוח את הנידונים לציבור ולקבל ממנו משוב [הערות, הארות, שאלות, ידיעות, וכו'], הן בחלקים ההלכתיים והן בחלקים המציאותיים.
ד. מכיוון שהמציאות המוצגת בקונטרס אינה מוכרת לרבנים, ומאידך, נושא כבד משקל זה כולל עשרות רבות של שאלות, לא הצלחתי לקבל פסקים מרבנים נוספים המפורסמים ומקובלים על הציבור ולפנות מזמנם לכך [אמנם הצלחתי בס"ד גדולה להגיע להגר"צ ברוורמן שליט"א שאף שעל כתפיו מוטל עומס רב, לקח את הנושא לליבו, מתוך הבנה שהנושא נוגע ומעשי מאוד לרוב הציבור החרדי, כמו"כ קבלתי מעט פסקים מהגר"י סילמן שליט"א], על כן אבקש ממי שיכול שיפעל בנושא, ומשמים יבורך.
ה. מפאת קוצר הזמן וכן בגלל חוסר תקציב, לא נעשתה בקונטרס עריכה לשונית, ועל כן מי שקשה לו לקרוא את החומר עדיף שיחכה למהדורה הסופית, בתקווה שיתקבל לכך מימון.
ו. מצו"ב שני מאמרים נוספים לתועלת הציבור, האחד מיועד לכלל נוסעי התח"צ ועוסק ביחס להתנהלות התחבורה הציבורית כיום, והשני מיועד לעסקנים של תח"צ. גם עליהם מבקשים להעיר ולשלוח למייל זה, ואנו נעביר את ההערות לכותבי המאמרים [המאמרים אינם מיועדים לקריאה בשבת].
[א"ה - העליתי שני מאמרים אלו באשכול נפרד, בפורום שיתופי מידע בנושאים כלליים, כאן]
ז. נבקש שאת המשובים לקונטרס ולמאמרים לא להחזיר להודעה זו, אלא כהודעה חדשה לכתובת זו, בכדי שיקל לנו לראות את תגובתכם.
ח. לזיכוי הרבים ולתועלת כלל הציבור נא להעביר את מייל זה בשלימותו לכמה שיותר מכרים, קרובים וידידים, מתוך הדגשה כי מדובר במהדורה זמנית ונשמח לקבל כמה שיותר ביקורת מכל סוג שהוא.
ט. הקובץ של הקונטרס ההלכתי בעימוד (לא מקצועי) המתאים להדפסה בדף בגודל 5A. מי שמעוניין בעימוד בגודל אחר, שישלח בקשה למייל הנ"ל.
י. ידידי היקר בנה עבורי קבוצה לקבלת עדכונים בעתיד [אם יהיו ובלי התחייבות] אליה ניתן להירשם ע"י שליחת מייל לכתובת bakuch5+subscribe@googlegroups.com [חברי הקבוצה חסויים לגמרי, אף אחד אינו יודע פרטים עליהם, אפי' לא השולח עצמו]. יש לשים לב שמייל זה אינו מופיע ב'ראשי' אלא ב'קידומי מכירות'.

יא. איני נוהג לשלוח חיבור שלא התבקשתי עליו, אולם משום חשיבות החיבור חרגתי הפעם לצרף את קונטרס 'ציר היהדות' אשר כשמו כן הוא, ומצוה להעבירו הלאה בכדי שכמה שיותר יהודים יסתובבו סביב הציר הנכון [גם לחסרי הסבלנות או העצלנים מביננו תהיה תועלת גדולה גם מקריאת ההקדמה וה'סוף דבר'].
[א"ה. העליתי קונטרס זה כאן.]

.סיכום הלכתי על תשלום בתחבורה ציבורית תמוז תשפ''ב.pdf

שימו לב - תוספת מכותב החוברת מיום י"ד באב תשפ"ב, שנשלחה לאלו שנרשמו לקבוצת המייל:

2 פרטים
א. בהערה 9 טעיתי (ומראש לא לקחתי אחריות) שהנסיעה לפי ק"מ מיעד למוצא כולל האוטובוס העירוני, אולם באמת זה רלוונטי רק לנסיעה הבודדת שבאוטובוס הבינעירוני, בעוד שלאוטובוס העירוני צריך לשלם בנפרד.
ב. רבים שואלים האם מותר לעשות את ה'טריקים' החדשים עם חלוקת הנסיעה לכמה נסיעות בעלי תעריפים נמוכים. אני לא רב ועדיין לא שאלתי רב, אולם אם על פי חוק מותר, מדוע לא לנצל זאת, ואין סיבה שההלכה תאסור. אדרבא, חבל על כל שקל שיצא מהכיס שלנו למדינה.
בין הזמנים פורה
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

המקור הראשון
יצירת קשר:

Re: מזל טוב! יצא הבירור השלם על תשלום בתח"צ עם פסקים מהגדולי הדיינים

שליחה על ידי המקור הראשון » 26 יולי 2022, 19:10

המקור הראשון כתב:
26 יולי 2022, 18:25

ללא שם.png
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

המקור הראשון
יצירת קשר:

שליחה על ידי המקור הראשון » 26 יולי 2022, 20:26

חייש כתב:
26 יולי 2022, 20:10
אני גר בטבריה ויש משם אוטובוס לירושלים בערך פעם ב 3 שעות והוצרכתי להיות בירושלים בשעה שש לכן תכננתי לנסע בשלוש וחצי והטענתי חופשי יומי ארצי ב60 ש"ח ובסוף בגלל ריבוי הנופשים יצא והנהג לא עצר לי בתחנה ויצא שלא נסעתי אך כבר לא היה לי מה לחכות לאוטובוס הבא שלא עוזר לךי כבר ואני צריך לדעת
א- האם מותר לי כעת לנסע פעמיים בחינם
ב- אם כן האם כשבתעריף ישתנה יהיה לי 60 שח או חופשי יומי לירושלים שזה רק 32 שח

ר' @חייש , כמדומני תוריד את החוברת ותמצא מרפא לכל שאלותיך.

סמל אישי של משתמש

אחריך בנימין
נתן תודה: 86 פעמים
קיבל תודה: 124 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחריך בנימין » 26 יולי 2022, 21:45

מה לגבי נסיעה בחופשי של מישהו אחר?

מידות ושיעורי תורה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מידות ושיעורי תורה » 27 יולי 2022, 10:13

האם יש שינוי בפסקים מחמת הרפורמה החדשה?

המקור הראשון
יצירת קשר:

שליחה על ידי המקור הראשון » 27 יולי 2022, 15:20

מידות ושיעורי תורה כתב:
27 יולי 2022, 10:13
האם יש שינוי בפסקים מחמת הרפורמה החדשה?
כן. עיי"ש.

אחריך בנימין כתב:
26 יולי 2022, 21:45
מה לגבי נסיעה בחופשי של מישהו אחר?
נידון בחוברת. עיי"ש.

מגיה ספרים שבירושלים
נתן תודה: 75 פעמים
קיבל תודה: 28 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מגיה ספרים שבירושלים » 29 יולי 2022, 12:07

בקונטרס של הרב גרינברג נכתב ש"רכבת ישראל" שייך למדינה. האם זה ברור לגמרי ?
(והאם יש עוד חברות/אמצעי תחבורה השייכים לגמרי למדינה ?)

שאלה נוספת: האם יש למישהו סיכום ברור ומוסמך בענין "כרטיס סטודנט" המקובל ?
תודה מראש לכל המשיבים

המקור הראשון
יצירת קשר:

שליחה על ידי המקור הראשון » 29 יולי 2022, 12:10

מגיה ספרים שבירושלים כתב:
29 יולי 2022, 12:07
שאלה נוספת: האם יש למישהו סיכום ברור ומוסמך בענין "כרטיס סטודנט" המקובל ?
תודה מראש לכל המשיבים
ראית את הכתוב בעמ' 38 בחוברת?

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דיני ממונות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח