נתבע שהודה במקצת חיובו, וטען שפרעע"י עברה בנקאית וידוע לב"ד שלא נפרע ע"י העברה

פותח הנושא
למדן חסידי
נתן תודה: 3 פעמים
סטטוס: לא מחובר

נתבע שהודה במקצת חיובו, וטען שפרעע"י עברה בנקאית וידוע לב"ד שלא נפרע ע"י העברה

שליחה על ידי למדן חסידי » 27 מרץ 2019, 23:11

נפסק בשו"ע [חו"מ עה ה]מנה לי בידך מהלואה פלונית ומנה מהלואה אחרת שהלויתיך בזמן אחר כך וכך, והנתבע משיבו: אין לך בידי כלום לפי שמהלואה ראשונה פרעתיך כך וכך ומהלואה שניה פרעתיך כך וכך, ומתוך טענתם הכירו הבית דין שעדיין חייב לו מאותם שתי הלואות עשרים דינרים, הוה ליה כשנים מעידים אותו שיש בידו חמשים, שהרי הבית דין עדים במה שהודה שנשאר עליו, וישבע שבועה מן התורה על השאר. הגה: ודוקא שהכירו הבית דין שהודה עדיין במקצת, לפי חשבונו, אבל אם נתחייב במקצת לפי שאינו נאמן בדבריו, לא מקרי הודאה במקצת, ובסימן פז [סעיף ה] נפסק אין המתחייב במקצת מתוך טענת הכפירה מחוייב שבועת התורה, עכ"ל.
ונחלקו הסמ"ע והש"ך מתי כן הוא מתחיב מתוך טענתו ומתי אין הוא מתחייב מתוך טענתו,
שלדברי הסמ"ע [פז טז] רק בטעה לפי חשבונו הוא מודה במקצת, ולפי הש"ך [עה יט] אף בטען שפרע ע"י פרעון שהלכתית לא הוה פרעון, ומביא לדוגמא ראובן תובע לשמעון, וזה אומר חמשים פרעתיך, וחמשים נתתי עבורך ריבית, והב"ד מכירים שהחמשים ריבית אסור לשמעון ליקח מפני שהוא ריבית קצוצה, או שחמשים אתה חייב לי מפני שנעשית לי ערב בעד פלוני בעד חמשים, והב"ד מכירים שהערבות [ה]הוא אינו ערבות, כגון שנתערב לאחר מתן מעות וכהאי גוונא, או שאומר חמשים פרעתיך שהמחיתיך במעמד שלשתן אצל פלוני, והב"ד מכירים שאותה המחאה אינה כלום לפי שלא היה לו לשמעון אצל אותו פלוני כלום בשעה שהמחהו, דהינו שלפי דבריו הוא כופר הכל ופטור, אלא שהלכתית הוא כן חייב לשלם עדיין הוא עדות על מקצות שהוא חייב, ומחויב שבועה משום עדה במקצת, (ועין בכל הפוסקים בע"ה בסוגיא זו)
ושאלתי האם גם בטעות טכנית כדוגמת השאלה של הכותרת, שטען הנתבע שפרע ע"י שעשה עברה בנקאית לחצי השני, ואף יצאה הכסף מחשבונו, ומוכיחו ע"י דפי חשבונו, וטען התובע איני יודע מה אתה סך, אין בחשבוני כזה עברה , וכשבררו ב"ד נתברר להם שטעה בהקשת מספר חשבון ונכנס למס' אחר, ולכן יצא מחשבון בנתבע, ולא נכנס לחשבון התובע.

הודה מאד לשמוע האם הדברים דומים לש"ך ולפי דבריו יש כאן מודה במקצת או לא

ערכים:

• נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח