לוה לצורך אחרים ונאבד


פותח הנושא
אחד התלמידים
הודעות: 1701
הצטרף: 01 ינואר 2016, 08:53
נתן תודה: 138 פעמים
קיבל תודה: 520 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

לוה לצורך אחרים ונאבד

שליחה על ידי אחד התלמידים » 22 אפריל 2019, 23:39

משפחה פלונית היו צריכים להיות בבית חולים ליו"ט ראשון של פסח עם בן משפחה המאושפז שם. הם רצו להזמין מקום במלונית של בית החולים, והיות שלא יוכלו להגיע בזמן הם בקשו מאשה הנמצאת בבה"ח לעשות ההזמנה עבורם. לא היתה לה כסף לשלם, והם אמרו לה שיש חולה אחר באותה מחלקה שאפשר להלוות הממון ממי שנמצא איתו, והם יחזירו הכסף כשיגיעו.
בסוף נאבד הכסף מיד האשה עוד לפני שהספיקה להזמין המלונית. המשפחה טוענת שהיות שהיא היתה שומר חינם היא פטורה באבידה. אבל היא טוענת שהיות שהכסף מעולם לא הגיע לידם נמצא שהיא היתה הלוה ולא הם, והיות שהיא לא שילמה בזה עבורם מעולם לא נתנה להם הממון, וממילא היא חייבת להמלוה, ולא שייך בזה פטורי שומר חינם. הדין עם מי?למעשה המשפחה לא שאלו רב, אלא מהרו לשלם הכסף לפני שהאשה הספיקה לשלם. והאשה איתרה זה שנתן לה הכסף והתקשה אליו לומר לו שהמשפחה לא צריכה לשלם היות שהיא אבדה הכסף, ורצתה לדעת איך אפשר לה להעביר לו הכסף. אשריך ישראל!
לכאורה נראה שהמשפחה צודקת, היות שהיא לוותה הכסף על פיהם נמצא שהם הלווים, כמו תנהו לו ואני אשלם.
אלא שכאן המלוה לא שמע מהמשפחה כלום, אלא האמין להאשה שכך הם אמרו. ואה"נ שאמרה אמת, אבל למעשה הם היו יכולים להכחיש את זה, וגם היא היתה יכולה להכחיש שלוותה עבור המפשחה ולומר שבאמת לוותה לעצמה. וא"כ האשה הלוה ולא המשפחה.
אבל בכל זאת היא לוותה על דעתם ולקחה הסיכון שיאבד עבורם, ולכאורה גם על זה קאי התחייבות המשפחה לשלם דדומה ל'זרוק מנה לים ואתחייב אני לך', שמחלוקית ראשונים אם הוא חייב מדין ערב, וב' הדעות מובאות ברמ"א (חו"מ סי' ש"פ סע' א').
וצ"ע.


פותח הנושא
אחד התלמידים
הודעות: 1701
הצטרף: 01 ינואר 2016, 08:53
נתן תודה: 138 פעמים
קיבל תודה: 520 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: לוה לצורך אחרים ונאבד

שליחה על ידי אחד התלמידים » 27 אפריל 2019, 21:14

דברתי עם דיין, והוא טעון דדבר פשוט הוא שזה נחשב הלואה עבור המשפחה והאשה היתה שומר חינם שלהם.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דיני ממונות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח