טיפטוף לתוך סוכה של שכן - דרך התורה בזה

פותח הנושא
שיקול דעת
נתן תודה: 43 פעמים
קיבל תודה: 12 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

טיפטוף לתוך סוכה של שכן - דרך התורה בזה

שליחה על ידי שיקול דעת » 15 אוקטובר 2019, 06:16

יש לי שני שכנים, אחד בקומה ראשונה, השני בקומה השישית. המזגן מהקומה השישית מטפטף לתוך הסוכה של השכן מקומה ראשונה.
א. האם אפשר להמזיק להגיד 'תן לי כמה ימים... לתקן הנזק'? מהו המהירות שבן אחד חייב לשלם\לתקן היזק לחבירו בכלל, ובעיקר בנושא הזה, שאחרי כמה ימים זה כבר לא רלוונטי? האם חייב השכן בקומה השישית לכבות את המזגן מיידית, ולהזיע כל אורך ימי החג (כי אף אחד לא יתקן לו את זה באמצע החג) כדי לא להזיק לשכן שבקומה הראשונה? (באמת בעיניי התשובה פשוטה לחיוב, אלא בכל זאת בדיני ממונות יש תמיד צד אחר שלא תמיד חושבים על זה, לכן אני שואל)
ב. אם השכן בקומה השישית הוא שוכר, מי צריך לדאוג להתעסק עם התיקון, הניזק - שהוא ידבר ישירות מול המשכיר, או השוכר - שהוא מדליק המזגן?

ערכים:

במבי
משתמש ותיק
נתן תודה: 418 פעמים
קיבל תודה: 336 פעמים
יצירת קשר:

Re: טיפטוף לתוך סוכה של שכן - דרך התורה בזה

שליחה על ידי במבי » 15 אוקטובר 2019, 09:18

לי זה קרא שנה שעברה שהרחבתי את סוכתי (ב"ה) והמזגן של השכנים השוכרים הרוסיים טפטף לתוך הסכך שלי, ולא רציתי ויכוחים מיותרים והבאתי משהו שיסדר את המזגן וירכיב צינור מים חדש.
ועפ"ר זה תיקון די פשוט שאפשר לבצעו לבד בשקלים בודדים של הארכת צינור קיים שקצר מידי, או של הרכבת צינור מחדש.

ברל
משתמש ותיק
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 15 אוקטובר 2019, 10:27

בלי קשר לסוכות בבנינים שמכוסים במה שנקרא צבע שפריץ לעשות צינור ארוך עד למטה. כיון שזה עושה ממש נזק למבנה לעיתים בלתי הפיכים וניתן לחייב את השכן להאריך את הצינור והחכם עיניו בראשו אםצחש שכן חילוני כבר באזור אב לפנות אליו שיאריך את הצינור עד למטה

פותח הנושא
שיקול דעת
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיקול דעת » 15 אוקטובר 2019, 23:10

ייש"כ על התובנות המעניינות, אבל עדיין הייתי שמח לקבל תשובה הלכתית לשאלות ששאלתי.

ברל
משתמש ותיק
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 16 אוקטובר 2019, 00:04

שיקול דעת כתב:
15 אוקטובר 2019, 23:10
ייש"כ על התובנות המעניינות, אבל עדיין הייתי שמח לקבל תשובה הלכתית לשאלות ששאלתי.

יש פה כמה נושאים א. האם טיפטוף מי המזגן למרפסת סוכה זה דבר שאתה יכול להגדיר כנזק ? נצא בהנחה שהמרפסת מוגדרת מרפסת סוכה בחוק לפי מרבית הפוסקים החוק מחייב גם הלכתית החוק מגדיר רק את זה שאסור לבנות עליה משהוא נוסף.
ב. מבחינת תיקון נזקים יש זמן שהוא נחשב זמן סביר לתיקון נזק ברור שעל המזיק לתקן נזק שמפריע באופן מידי כמה שיותר מהר האומדנה שעושים זה עד 3 ימים מזמן הודעה על הנזק אולם במקרה גזה הוא יכול תמיד לבוא בטענה למה לא אמרתי לי קודם ונזכרת רק בסוכות.
ג. למעשה אם המזגן מטפטף למרפסת זכותך בכל השנה לדרוש ממנו להרחיק את הנזק כמו כן גם בסוכות 

פותח הנושא
שיקול דעת
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיקול דעת » 16 אוקטובר 2019, 08:31

ברל כתב:
16 אוקטובר 2019, 00:04
ב. מבחינת תיקון נזקים יש זמן שהוא נחשב זמן סביר לתיקון נזק ברור שעל המזיק לתקן נזק שמפריע באופן מידי כמה שיותר מהר האומדנה שעושים זה עד 3 ימים מזמן הודעה על הנזק אולם במקרה גזה הוא יכול תמיד לבוא בטענה למה לא אמרתי לי קודם ונזכרת רק בסוכות.

מאיפה הוא אמור לדעת את זה במשך כל ימות השנה, הרי הגגון סגורה. וכן הרי יכול למנוע הנזק בהכבאת המזגן באופן מיידי.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח