האם כשאני מתקשר גוביינא ובמקום למסור את שמי אני מוסר הודעה קצרה יש בזה משום גניבת דעת/ גזילה

פותח הנושא
tzvilemer
סטטוס: לא מחובר

האם כשאני מתקשר גוביינא ובמקום למסור את שמי אני מוסר הודעה קצרה יש בזה משום גניבת דעת/ גזילה

שליחה על ידי tzvilemer » 12 ינואר 2020, 14:10

מסרון גוביינא: האם יש בזה משום גניבת דעת/גזילה שההודעה שאני מוסר במקום לומר את שמי היא נחתנו בשלום לצורך העניין. וכן להתקשר לבעל עסק לבירור מחיר ללא צורך של קניה אלא בדיקה מה מחירי השוק למוצר זה 

ערכים:

אאבבגג
נתן תודה: 37 פעמים
קיבל תודה: 61 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם כשאני מתקשר גוביינא ובמקום למסור את שמי אני מוסר הודעה קצרה יש בזה משום גניבת דעת/ גזילה

שליחה על ידי אאבבגג » 12 ינואר 2020, 14:11

כמדומה שלהתקשר לבעל עסק בדרך כלל ניחא להו בזה שמרגילים הלקוחות אצלם (כמובן בגבול הסביר)

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 516 פעמים
קיבל תודה: 771 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם כשאני מתקשר גוביינא ובמקום למסור את שמי אני מוסר הודעה קצרה יש בזה משום גניבת דעת/ גזילה

שליחה על ידי יהודי » 12 ינואר 2020, 15:13

לכאור יש חילוק גדול בין גובינא לבירור מחירים, בירור מחירים הוא דבר רגיל שמתקשרים ומבררים.

בר בי רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 20 פעמים
קיבל תודה: 77 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר בי רב » 12 ינואר 2020, 16:38

אמר לי חכ"א שמי שמשלם על דקות ומתקשר רק שיראו אותו על הצג ויחזרו אליו אמר לו הגרש"צ רוזנבלט שאין לעשות כן משום שמשתמש בשירותי החברה שבעצם אמור להגיע באופן שמתקשר ועונים לו והם מקבלים את התשלום וכעת משתמש בזה בחינם שלא לטובתם.

ברל
משתמש ותיק
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 127 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 12 ינואר 2020, 18:26

לגבי בירור על מחירים יש בזה לכורה די של לא תונו וגניבת דעת

מעל הסטנדרט
משתמש ותיק
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 106 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מעל הסטנדרט » 26 מרץ 2020, 17:06

יש על שאלת הגובינא [צינטוק] תשובה בספר בית נאמן של הגאון הרב מזוז שליט"א שם דן אם הוי זה נהנה וזה אינו חוסר.

וחי בהם
משתמש ותיק
נתן תודה: 88 פעמים
קיבל תודה: 160 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי וחי בהם » 26 מרץ 2020, 20:05

היה פעם אברך גוראי שהיה מתקשר לחברותא שלו לפנות בוקר כדי להעירו מבלי שהלה הרים את הטלפון. כששמע זאת הבית ישראל הגיב: וכי קיבלת רשות מ'בזק' לזה?

שיתא אלפי
נתן תודה: 14 פעמים
קיבל תודה: 42 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 26 מרץ 2020, 20:26

לכאורה כל דבר שחברה ציבורית עושה, והיא מכירה את הפרצות שיש בזה, ולא שווה לה להילחם בזה, הרי זה כהפקר.
כי השוק היום פרוץ מאד בבחינת רובו עכו"ם, וכל חברת ענק יודעת היטב מה המצב ומה יעשו עם האופציות שלה.
וזה בהכרח יוצר מצב שהיא מראש אומרת שהיא מאפשרת את זה, כי העולם החיצוני היום לא בנוי מהתנהגות של אסור ומותר, אלא אפשרי ולא אפשרי. ואפילו במשטרה ובית המשפט יש התנהלות כזו, שלא כל מה שכתוב בחוק ממשים ואוכפים, אלא יש כללים איך מתנהלים באופן נורמלי, ותיזהר ממה שאתה יודע שיאכפו עליך.
ואע"פ שזה ההיפך מרוח התורה וההלכה, שיהא אדם יר"ש בסתר.. אבל בחברות ענק כדיניהם דינינן להו. שעל דעת כך הם עושים את העסקים שלהם, ומהצורה הזו הם עושים מליונים.
ולא שייך שיהיה היום בשוק שלהם אופציה שהיא אפשרית ואין עליה שום אכיפה וזה אסור. זה מונגד לאומדן דעת הפשוט והבסיסי של השוק היום.
ואולי אם יש חברה של אנ"ש, אז שם יהיה האומדן דעת אחרת.
ונראה לומר שאין סתירה מהוראת הבית ישראל, כי אז העולם היה הכל אחרת, והיו מקפידים על כל שו"פ, והאמא הייתה מחייבת לגמור את האוכל בצלחת כי מה היו עושים מזה בשואה... והפקידים במדינה נסעו בסוסיתא, והבית ישראל היה מטייל בגאולה לפנות בוקר, על יד ישיבת חברון, והיו מצלמים בשחור לבן, ולובשים חאקי, ומתווכחים בקיבוץ מה יהיה התורנות של השטיפת כלים, ומפטרים ראש ממשלה (רבין) על זה שלאשתו יש כמה דולרים... בקיצור עולם אחר.
אבל היום הקיבוצים כבר נהיו נדל"ן, ואף אחד לא מתכופף להרים 10 אגורות, והאומדן דעת והתנהלות השוק שונה מן הקצה אל הקצה
ובקצרה אפשר לומר שאז הכל היה מתפרש כמו ברוסיה, כי המדינה חיקתה את רוסיה בכל דרכיה. והיום הכל מתפרש כמו אמריקה כי הם מנסים לחקות את אמריקה.
וגם באומדן דעת של פירוש נדרים כלשון בנ"א נאמר כך. שנדר בשנת תשכ' מתפרש בדרך כלל על פי המושגים של רוסיה, ונדר בשנת תשף' מתפרש בד"כ על פי המושגים של אמריקה.
והכל בסוד שיתא אלפי שנין.

פפפפ
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים

שליחה על ידי פפפפ » 10 מאי 2020, 13:33

שיתא אלפי כתב:
26 מרץ 2020, 20:26
לכאורה כל דבר שחברה ציבורית עושה, והיא מכירה את הפרצות שיש בזה, ולא שווה לה להילחם בזה, הרי זה כהפקר.
כי השוק היום פרוץ מאד בבחינת רובו עכו"ם, וכל חברת ענק יודעת היטב מה המצב ומה יעשו עם האופציות שלה.
וזה בהכרח יוצר מצב שהיא מראש אומרת שהיא מאפשרת את זה, כי העולם החיצוני היום לא בנוי מהתנהגות של אסור ומותר, אלא אפשרי ולא אפשרי. ואפילו במשטרה ובית המשפט יש התנהלות כזו, שלא כל מה שכתוב בחוק ממשים ואוכפים, אלא יש כללים איך מתנהלים באופן נורמלי, ותיזהר ממה שאתה יודע שיאכפו עליך.
ואע"פ שזה ההיפך מרוח התורה וההלכה, שיהא אדם יר"ש בסתר.. אבל בחברות ענק כדיניהם דינינן להו. שעל דעת כך הם עושים את העסקים שלהם, ומהצורה הזו הם עושים מליונים.
ולא שייך שיהיה היום בשוק שלהם אופציה שהיא אפשרית ואין עליה שום אכיפה וזה אסור. זה מונגד לאומדן דעת הפשוט והבסיסי של השוק היום.
ואולי אם יש חברה של אנ"ש, אז שם יהיה האומדן דעת אחרת.
ונראה לומר שאין סתירה מהוראת הבית ישראל, כי אז העולם היה הכל אחרת, והיו מקפידים על כל שו"פ, והאמא הייתה מחייבת לגמור את האוכל בצלחת כי מה היו עושים מזה בשואה... והפקידים במדינה נסעו בסוסיתא, והבית ישראל היה מטייל בגאולה לפנות בוקר, על יד ישיבת חברון, והיו מצלמים בשחור לבן, ולובשים חאקי, ומתווכחים בקיבוץ מה יהיה התורנות של השטיפת כלים, ומפטרים ראש ממשלה (רבין) על זה שלאשתו יש כמה דולרים... בקיצור עולם אחר.
אבל היום הקיבוצים כבר נהיו נדל"ן, ואף אחד לא מתכופף להרים 10 אגורות, והאומדן דעת והתנהלות השוק שונה מן הקצה אל הקצה
ובקצרה אפשר לומר שאז הכל היה מתפרש כמו ברוסיה, כי המדינה חיקתה את רוסיה בכל דרכיה. והיום הכל מתפרש כמו אמריקה כי הם מנסים לחקות את אמריקה.
וגם באומדן דעת של פירוש נדרים כלשון בנ"א נאמר כך. שנדר בשנת תשכ' מתפרש בדרך כלל על פי המושגים של רוסיה, ונדר בשנת תשף' מתפרש בד"כ על פי המושגים של אמריקה.
והכל בסוד שיתא אלפי שנין.
עדין לא בשום מקום שיהיה מותר ליהודי שומר תו"מ להתנהג עם אחרים כדיניהם כשזה שאלה בהלכות גזל בלא רשות ב"ד
ולענין גוביינא שמעתי בשם אחד מדייני בני ברק שכל מה שהחברה מרשה מותר וע"כ להתקשר ולהשאיר הודעה בגוביינא הגעתי הביתה אסור ולהשאיר את שמי מותר אפילו אם ההסכם שלי עם זה שאני מתקשר אליו שאם אני אומר את שמי אז סימן שהגעתי הביתה

שיתא אלפי
נתן תודה: 14 פעמים
קיבל תודה: 42 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 11 מאי 2020, 04:39

רשות בי'' זה ריך כי ללכת לערכאות..
וכל דבר שיש הסכמה מכללא, אין בו בעיה לראותו כהסכמה מפורשת או הפקר, או מנהג מדינה שעוקר את ההלכה בכה"ג.
ושלום, כי זמני קצר...

כדי
משתמש ותיק
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 47 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כדי » 19 מאי 2020, 11:28

שיתא אלפי כתב:
26 מרץ 2020, 20:26
ונראה לומר שאין סתירה מהוראת הבית ישראל, כי אז העולם היה הכל אחרת, והיו מקפידים על כל שו"פ, והאמא הייתה מחייבת לגמור את האוכל בצלחת כי מה היו עושים מזה בשואה... והפקידים במדינה נסעו בסוסיתא, והבית ישראל היה מטייל בגאולה לפנות בוקר, על יד ישיבת חברון, והיו מצלמים בשחור לבן, ולובשים חאקי,
מה הקשר לטיול בגאולה לחאקי ולשחור לבן?
אם אתה מחפש הבדלים נוספים למען לא יהא הגיליון חלק אני יכול להוסיף לך עוד כמה:
לאגד לא קראו אגד אלא המוביל, מלא אנשים דיברו יידיש, לא היה סבון כלים רק אמה, הבקבוקי שתיה היו עשויים מזכוכית, לא היה כ''כ מלא ישיבות בארץ, היו רק כמה מפורסמות.
ועוד ועוד...

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דיני ממונות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח