האם מותר להשתמש באתר בניגוד לרצון בעליו

פותח הנושא
יהודי מא
סטטוס: לא מחובר

האם מותר להשתמש באתר בניגוד לרצון בעליו

שליחה על ידי יהודי מא » 09 פברואר 2018, 09:03

אני רוצה ליצור קשר עם מוכר יפני באיביי, על מנת לבצע עסקה מחוץ לאיביי. כדי לקבל הנחה של כמה אחוזים. ובגלל שזה קניה בסכום גדול, ההפרש משמעותי
בכל אופן הדרך לעשות זאת זה ליצור קשר עם המוכר דרך הממשק שאיביי מציע, ושם לכתוב למוכר את כתובת האימייל שלי.
הבעיה שאיביי לא מסכימים, והם אפילו מגבילים את ההודעה שהיא לא תוכל לכלול כתובת דוא"ל. על זה אני מתגבר, אני יכול לכתוב לו שהמייל שלי הוא כך וכך בג'ימייל. ללא שהמערכת שלהם מזהה שזה דוא"ל.
השאלה אם זה בסדר להשתמש במערכת שלהם נגד רצונם?? גזל הגוי אולי?

מה דעתכם בנידון?

ערכים:

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 376 פעמים
קיבל תודה: 451 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם מותר להשתמש באתר בניגוד לרצון בעליו

שליחה על ידי יהודי » 09 פברואר 2018, 13:38

אני מאמין שאיביי יודעים על אפשרות זו, ומסתבר גם שאם היו מאוד רוצים היו עוברים על כל הודעה שנשלחת מהאתר שלהם ובודקים אותה, רק שכנראה זה לא כ"כ שווה להם שהרי יש כנראה עוד אפשרויות להגיע לכל הסוחרים הללו - ויתכן יותר שאף שווה להם שיכנסו לאתר שלהם אפילו במחיר שישלחו באופן הנז' - כל זה ספקולציה אבל מסתברת.
אם זה כך באמת, יתכן שאין בעיה באופן זה. אך אכתי לא ברור לי לגמרי.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 85 פעמים
קיבל תודה: 321 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 09 פברואר 2018, 15:49

איזה היתר להשתמש באתר כנגד רשות הבעלים, רק משום שהם יודעים שיש קצת גנבים ואינם מצליחים למנוע זה לחלוטין. גם בעלי חנויות יודעים שיש קצת גניבות מעל מדפי החנות שא"א למנוע לגמרי. וכי זה מתיר לגנוב.
אין זה שייך למה שיש מתירים להעתיק בלי רשות הבעלים משום שהם יודעים שיעתיקו, [סברא שיש לדון בה מצ"ע, ואכ"מ]. שהרי שם, באמת אינו לוקח שום מבעלי הזכויות אלא מעתיק התוכן מדברי שאינו ברשותם כלל. אבל כשכנכנסים לאתר, אתה משתמש בהמחשבים ומשאבים של הבעלים ממש.

סבא
משתמש ותיק
נתן תודה: 512 פעמים
קיבל תודה: 696 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 10 פברואר 2018, 18:46

כאן המקום אולי להיכנס לשאלה המסובכת, מה הגדרת גניבת דעת בעכו"ם, שהרי בגזל עכו"ם יש אורמים שאסור רק במקום חילול ה', ואילו גניבת דעת של עכו"ם אסורה בכל אופן, והנה הדוגמא שנתן כאן @יהודי מא מתאימה כדי לדון בשאלה זו, האם זה בגדר גזל, או שגונב את דעתו, כי בעל האתר משוכנע שלא נשלח דרכו כתובת מייל, והוא מערים ושולח דבר שנראה כמילה תמימה וזה באמת כתובת מייל.
אולי יחכימוני בזה חו"ר הפורום?

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 10 פברואר 2018, 19:17

אחד התלמידים כתב:איזה היתר להשתמש באתר כנגד רשות הבעלים, רק משום שהם יודעים שיש קצת גנבים ואינם מצליחים למנוע זה לחלוטין. גם בעלי חנויות יודעים שיש קצת גניבות מעל מדפי החנות שא"א למנוע לגמרי. וכי זה מתיר לגנוב.
אין זה שייך למה שיש מתירים להעתיק בלי רשות הבעלים משום שהם יודעים שיעתיקו, [סברא שיש לדון בה מצ"ע, ואכ"מ]. שהרי שם, באמת אינו לוקח שום מבעלי הזכויות אלא מעתיק התוכן מדברי שאינו ברשותם כלל. אבל כשכנכנסים לאתר, אתה משתמש בהמחשבים ומשאבים של הבעלים ממש.
צודק לחלוטין, סברא זו אינה לענין.
אבל גם התכוונתי שאולי הם מעדיפים שיכנסו לאתר [שאולי ירויחו מכניסתם] למרות שבסוף ישלחו דרכם, אבל באמת גם זה לא ברור, ומספק לכאו' יש לאסור.

הבוחן
משתמש ותיק
נתן תודה: 71 פעמים
קיבל תודה: 85 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הבוחן » 11 פברואר 2018, 22:54

לכאורה הדבר דומה למי שמשתמש במתוך למצוא דירה ולאחמ"כ סוגר את העיסקה בלעדיו, לא? (בלי להיכנס כרגע לגזל הגוי שלמיטב זכרוני אסור מדינא).

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 12 פברואר 2018, 00:42

לכאורה זה יותר בעיה, הרי משתמש באתר שמוחזק ומופעל ע"י אנשים.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח