פרשת שמות, למה בני ישראל לא יצאו למלחמה כנגד המצרים, ולקח נפלא לדידן

כללי הפורום
  • פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לפתוח את הנושא בפורום של החומש/הפרשה, ולציין בכותרת הנושא את שם הפרשה או את שם הספר והפרק עליו נסוב הדיון. במידה ומדובר בנושא כללי יש לפתחו כאן.
  • אשמח לעזרה בקטלוג נושאים ישנים לפי חומש/פרשה. הקִטלוג יתבצע בצורה פשוטה: דווחו על ההודעה הראשונה בנושא > בחרו ב"האשכול שייך לקטגוריה אחרת, נא ציין בשדה המידע את הקטגוריה הנכונה" > הזינו בשדה המידע את שם החומש/הפרשה, ואני כבר אדאג להעביר את הנושא לחומש/פרשה המבוקש/ת.
  • יש אפשרות כללית בפורום "לקפל" מדורים לקטגוריה אחת (ע"י לחיצה על המינוס בצד השמאלי בראש כל קטגוריה), בכדי לאפשר גלילה מהירה במידת הצורך. הקיפול/הפתיחה יישארו כך גם בכניסות הבאות לפורום עד ללחיצה הבאה.

פותח הנושא
רוצה לדעת
הודעות: 959
הצטרף: 10 אוקטובר 2018, 10:51
נתן תודה: 422 פעמים
קיבל תודה: 361 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

פרשת שמות, למה בני ישראל לא יצאו למלחמה כנגד המצרים, ולקח נפלא לדידן

שליחה על ידי רוצה לדעת » 25 דצמבר 2018, 01:56

כתב באבן עזרא להלן פר' בשלח: התיצבו וראו את ישועת ה' - כי אתם לא תעשו מלחמה רק תראו את ישועת ה' אשר יעשה לכם היום. יש לתמוה איך יירא מחנה גדולה של שש מאות אלף איש מהרודפים אחריהם. ולמה לא ילחמו על נפשם ועל בניהם. התשובה כי המצרים היו אדונים לישראל וזה הדור היוצא ממצרים למד מנעוריו לסבול עול מצרים ונפשו שפלה. ואיך יוכל עתה להלחם עם אדוניו. והיו ישראל נרפים ואינם מלומדים למלחמה, עכ"ל. כלומר בני ישראל היו כ"כ שפלים ונבזים בעיני עצמם כלפי המצרים עד אשר לא העלו בדעתם אפשרות כזו "לצאת" ולהלחם.

ונראה שיש ללמוד מזה לדידן,
כי הנה ידוע מש"כ הרמב"ם באגרת שפרעה רמז ליצה"ר וז"ל: ויש לך בני לדעת כי פרעה מלך מצרים הוא יצר הרע באמת", עכ"ל.

ונראה שזהו כחו של היצה"ר שאינו נותן לנו את הכח "לצאת" למלחמה, היינו מלבד מה שהוא בתוך המלחמה לא נותן להלחם, הוא גם אינו נותן לנו הכח ותעצמות הנפש "לצאת" למלחמה, וכגון לכבוש שטחים חדשים בעבודת ה', לדעת ש"ס וכו' וכו'. דו"ק בזה.

אם קטן אתה בעינך ראש שבטי ישראל אתה!!


פותח הנושא
רוצה לדעת
הודעות: 959
הצטרף: 10 אוקטובר 2018, 10:51
נתן תודה: 422 פעמים
קיבל תודה: 361 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: פרשת שמות, למה בני ישראל לא יצאו למלחמה כנגד המצרים, ולקח נפלא לדידן [פרעה כמשל ליצר הרע]

שליחה על ידי רוצה לדעת » 06 ינואר 2019, 23:33

וע"ע לשון המס"י פ"ב שהביא מה שעשה פרעה בותכבד העבודה וכו' כמשל למה שעושה היצה"ר שלא נותן לאדם להתבונן.
וז"ל: ואולם הנה זאת באמת אחת מתחבולות היצר הרע וערמתו להכביד עבודתו בתמידות על לבות בני האדם עד שלא ישאר להם ריוח להתבונן ולהסתכל באיזה דרך הם הולכים, כי יודע הוא שאלולי היו שמים לבם כמעט קט על דרכיהם, ודאי שמיד היו מתחילים להנחם ממעשיהם, והיתה החרטה הולכת ומתגברת בהם עד שהיו עוזבים החטא לגמרי. והרי זו מעין עצת פרעה הרשע שאמר (שמות ה): תכבד העבודה על האנשים וגו', שהיה מתכוין שלא להניח להם ריוח כלל לבלתי יתנו לב או ישימו עצה נגדו, אלא היה משתדל להפריע לבם מכל התבוננות בכח התמדת העבודה הבלתי מפסקת כן היא עצת היצר הרע ממש על בני האדם, כי איש מלחמה הוא ומלמד בערמימות, ואי אפשר למלט ממנו אלא בחכמה רבה והשקפה גדולה.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “תנ"ך ופרשת שבוע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 2 אורחים