מהו מפרסת פרסה ושסעת שסע

כללי הפורום
  • פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לפתוח את הנושא בפורום של החומש/הפרשה, ולציין בכותרת הנושא את שם הפרשה או את שם הספר והפרק עליו נסוב הדיון. במידה ומדובר בנושא כללי יש לפתחו כאן.
  • אשמח לעזרה בקטלוג נושאים ישנים לפי חומש/פרשה. הקִטלוג יתבצע בצורה פשוטה: דווחו על ההודעה הראשונה בנושא > בחרו ב"האשכול שייך לקטגוריה אחרת, נא ציין בשדה המידע את הקטגוריה הנכונה" > הזינו בשדה המידע את שם החומש/הפרשה, ואני כבר אדאג להעביר את הנושא לחומש/פרשה המבוקש/ת.
  • יש אפשרות כללית בפורום "לקפל" מדורים לקטגוריה אחת (ע"י לחיצה על המינוס בצד השמאלי בראש כל קטגוריה), בכדי לאפשר גלילה מהירה במידת הצורך. הקיפול/הפתיחה יישארו כך גם בכניסות הבאות לפורום עד ללחיצה הבאה.

פותח הנושא
גמח
נתן תודה: 49 פעמים
קיבל תודה: 99 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מהו מפרסת פרסה ושסעת שסע

שליחה על ידי גמח » 27 מרץ 2019, 21:27

על הפסוק 'כל מפרסת פרסה ושסעת שסע' פרש"י:
'מפרסת. כתרגומו סדיקא'. היינו שכף הרגל סדוקה.
'ושסעת שסע. שמובדלת מלמעלה ומלמטה בשתי צפרנין, כתרגומו ומטלפא טלפין, שיש שפרסותיה סדוקות מלמעלה, ואינן שסועות ומובדלות לגמרי, שמלמטה מחוברות'.
היוצא מפירושו שממפרסת פרסה אני לומד שצריך שיהיה כף רגל החיה סדוק, ומשסע שסע אני לומד שצריך שיהיו אצבעותיה מופרדות וחלוקות אחת מהשנייה.
1. מדוע לפירושו לא כתבה התורה רק שסע שסע וכלול בזה אף סידוק הרגל.
2. מדוע כתבה התורה לגבי הגמל 'ופרסה איננו מפריס' והרי פרסות הדמל כן סדוקות רק אינן שסועות (וכפי שכ' בפסוק כו') וא"כ הפסוק היה צריך ליכתב ושסע איננו שוסע.

• נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “תנ"ך ופרשת שבוע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 2 אורחים