מחצית השקל

כללי הפורום
 • פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לפתוח את הנושא בפורום של החומש/הפרשה, ולציין בכותרת הנושא את שם הפרשה או את שם הספר והפרק עליו נסוב הדיון. במידה ומדובר בנושא כללי יש לפתחו כאן.
 • אשמח לעזרה בקטלוג נושאים ישנים לפי חומש/פרשה. הקִטלוג יתבצע בצורה פשוטה: דווחו על ההודעה הראשונה בנושא > בחרו ב"האשכול שייך לקטגוריה אחרת, נא ציין בשדה המידע את הקטגוריה הנכונה" > הזינו בשדה המידע את שם החומש/הפרשה, ואני כבר אדאג להעביר את הנושא לחומש/פרשה המבוקש/ת.
 • יש אפשרות כללית בפורום "לקפל" מדורים לקטגוריה אחת (ע"י לחיצה על המינוס בצד השמאלי בראש כל קטגוריה), בכדי לאפשר גלילה מהירה במידת הצורך. הקיפול/הפתיחה יישארו כך גם בכניסות הבאות לפורום עד ללחיצה הבאה.

פותח הנושא
יפה מראה
הודעות: 198
הצטרף: 03 אפריל 2019, 21:23
נתן תודה: 37 פעמים
קיבל תודה: 30 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מחצית השקל

שליחה על ידי יפה מראה » 09 מרץ 2020, 16:24

שולחן ערוך אורח חיים הלכות מגילה ופורים סימן תרצד
דין מעות פורים לעניים, ובו ד' סעיפים. 
סעיף א
חייב כל אדם ליתן לפחות שתי מתנות לשני עניים. הגה: י"א שיש ליתן קודם פורים מחצית מן המטבע הקבוע באותו מקום ובאותו זמן, זכר למחצית השקל שהיו נותנין באדר; ומאחר ששלשה פעמים כתוב תרומה בפרשה, יש ליתן ג' (מרדכי ריש פ"ק דיומא); ויש ליתנו בליל פורים קודם שמתפללים מנחה (מהרי"ל), וכן נוהגין בכל מדינות אלו; * ויש ליתן ג' חצאים גדולים במדינות אלו, כי אין מטבע ששם מחצית עליה מלבד זו; ובמדינות אוישטריי"ך יתנו ג' חצי וויינ"ר, שנקראו ג"כ מחצית, וכן לכל מדינה ומדינה; ואין חייב ליתנו רק מי שהוא מבן עשרים ולמעלה, ויש אומרים שנותנים מחצית השקל לצדקה מלבד ג' מחצית אלו, ואין נוהגין כן. 
יש להבין מה הקשר בין מחצית השקל לפורים דווקא עד שכתב מרן השו"ע זה בהלכות "מתנות עניים", 

עוד יש לעיין שכתב הרמ"א שבגלל שכתוב ג' פעמים "תרומה" נהגו לתת שלוש מחציות השקל.
והרי כתב רש"י שמות פרשת כי תשא פרק ל פסוק טו
(טו) לכפר על נפשתיכם - שלא תנגפו על ידי המנין. דבר אחר לכפר על נפשותיכם, לפי שרמז להם כאן שלש תרומות, שנכתב כאן תרומת ה' שלוש פעמים אחת תרומת אדנים, שמנאן כשהתחילו בנדבת המשכן ונתנו כל אחד ואחד מחצית השקל, ועלה למאת ככר, שנאמר (שמות לח כה) וכסף פקודי העדה מאת ככר, ומהם נעשו האדנים, שנאמר (שמות לח כז) ויהי מאת ככר הכסף וגו'. והשנית אף היא על ידי מנין שמנאן, משהוקם המשכן, הוא המנין האמור בתחלת חומש הפקודים (במדבר א א) באחד לחדש השני בשנה השנית, ונתנו כל אחד מחצית השקל, והן לקנות מהן קרבנות צבור של כל שנה ושנה, והושוו בהם עניים ועשירים, ועל אותה תרומה נאמר לכפר על נפשותיכם, שהקרבנות לכפרה הם באים. והשלישית היא תרומת המשכן, כמו שנאמר (שמות לה כד) כל מרים תרומת כסף ונחשת, ולא היתה יד כולם שוה בה, אלא איש איש מה שנדבו לבו: 
נמצא א"כ ששתי תרומות היו של מחצית השקל ואילו התרומה השלישית הייתה לפי נדיבות הלב, וא"כ מדוע נוהגים לתת שלוש מחציות היו צריכים לתת רק שתי מחציות והתוספת זה יהיה לפי נדיבות הלב.

ונראה שמה שנהגו לתת מחצית השקל דווקא לפני הפורים, מכיון שמחצית השקל נתנו כאשר עם ישראל נספר ומתאחד יחדיו ומעביר כופר נפש, וכך גם בפורים שעם ישראל מתאחד לכן נהגו לתת מחצית השקל.

והנה בזמן שהיה המשכן שעם ישראל היה מאוחד היה צריך לאחד את עם ישראל עוד שתי פעמיים אחד לבניית האדנים והשני לקרבנות ציבור, ואילו לעצם תרומת המשכן לא היה צריך להתאחד ולכן התרומה הייתה לפי נדיבות הלב.

משא"כ עתה שעם ישראל נמצא בגלות מפורד כמו שהיה בגלות פרס, כדי להתאחד צריך לתת מחצית השקל ולכן נותנים שלוש מחציות השקל. ודו"ק.


 

 • נושאים דומים
  תגובות
  צפיות
  הודעה אחרונה
 • מחצית השקל
  על ידי איש קטן » 24 פברואר 2020, 13:31 » ב בית המדרש
  3 תגובות
  55 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי איש קטן
  24 פברואר 2020, 16:49
 • זכר למחצית השקל
  על ידי חננאל עמר » 01 מרץ 2020, 15:10 » ב וירא
  0 תגובות
  30 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי חננאל עמר
  01 מרץ 2020, 15:10
 • מתנות לאביונים ומחצית השקל מכספי מעשר
  על ידי שלומי טויסיג » 08 מרץ 2020, 12:59 » ב פורים
  1 תגובות
  42 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי ר' יונה
  08 מרץ 2020, 18:03
 • מאיזה גיל חייבים במחצית השקל
  על ידי שלומי טויסיג » 08 מרץ 2020, 14:36 » ב פורים
  0 תגובות
  25 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי שלומי טויסיג
  08 מרץ 2020, 14:36

חזור אל “תנ"ך ופרשת שבוע”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח