מה מקור השיר 'אבל למעלה מן השמש יש יתרון'?

כללי הפורום
  • פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לפתוח את הנושא בפורום של החומש/הפרשה, ולציין בכותרת הנושא את שם הפרשה או את שם הספר והפרק עליו נסוב הדיון. במידה ומדובר בנושא כללי יש לפתחו כאן.
  • אשמח לעזרה בקטלוג נושאים ישנים לפי חומש/פרשה. הקִטלוג יתבצע בצורה פשוטה: דווחו על ההודעה הראשונה בנושא > בחרו ב"האשכול שייך לקטגוריה אחרת, נא ציין בשדה המידע את הקטגוריה הנכונה" > הזינו בשדה המידע את שם החומש/הפרשה, ואני כבר אדאג להעביר את הנושא לחומש/פרשה המבוקש/ת.
  • יש אפשרות כללית בפורום "לקפל" מדורים לקטגוריה אחת (ע"י לחיצה על המינוס בצד השמאלי בראש כל קטגוריה), בכדי לאפשר גלילה מהירה במידת הצורך. הקיפול/הפתיחה יישארו כך גם בכניסות הבאות לפורום עד ללחיצה הבאה.

פותח הנושא
ים סוף
הודעות: 413
הצטרף: 08 נובמבר 2018, 00:19
נתן תודה: 91 פעמים
קיבל תודה: 197 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מה מקור השיר 'אבל למעלה מן השמש יש יתרון'?

שליחה על ידי ים סוף » 22 אוקטובר 2019, 00:48

בישיבות נהגו לשורר על דברי הפסוק בקהלת "מה יתרון לאדם בכל עמלו שיעמול תחת השמש" 'תחת השמש אין יתרון אבל למעלה מן השמש יש יתרון'.
אשמח אם יש ביד מאן דהוא לידעני מהו מקור השיר וכמה ימי שני חייו, אך לגופם של דברים להמעיין בדברי רש"י על הפסוק אין השיר הנ"ל מתיישב על הלב שכ' רש"י ז"ל "תחת השמש - תמורת התורה שהיא קרויה אור שנאמר (משלי ו) ותורה אור כל עמל שהוא מחליף בו את עסק התורה מה שכר בו"
וא"כ לפי"ד ה'שמש' המדוברת היא התורה עצמה והשמש עצמה היא היתרון, ו'תחת' הוא מלשון תמורת ואין הכוונה לסמן את המיקום. וא"כ אין מקום לשיר 'למעלה מן השמש יש יתרון'.

אכן בגמ' בשבת (ל:) כן נראה כהבנת השיר הנ"ל דאיתא בגמ' "מה יתרון לאדם בכל עמלו שיעמול תחת השמש ואמרי דבי רבי ינאי תחת השמש הוא דאין לו קודם שמש יש לו".
וברש"י (שם) קודם השמש - אם יעמול בתורה שקדמה לשמש - יש יתרון.

ונראה לבאר מה שמיאן לפרש פשט הפסוק כדברי הגמ' משום דקשי"ל למה התכוון שלמה באומרו 'תחת השמש', ולמה דוקא שמש? שלא מצאנו במקום אחר (מלבד במגילת קהלת) ביטוי כזה המסמל את חיי העוה"ז, אלא כמו שמצי' במבול "לשחת כל בשר אשר בו רוח חיים מתחת השמים כל אשר בארץ יגוע".

אכן על הפסוק "ראיתי את כל המעשים שנעשה תחת השמש" פי' רש"י 'תחת השמש' כדברי הגמ' ז"ל "צפה שלמה בחכמתו על כל המעשים של עולם: והנה הכל הבל. חוץ ממה שנעשית קודם השמש. היא התורה והחכמה והתשובה" ושמא במקום שאי אפשר לו לפרש כן הוצ' לדחוק הכוונה ועדיין צ"ע

ובמדרש לקח טוב עמד בקו' זו ותי' ז"ל "תחת השמש, אבל העומל בתורה דבר שהוא קודם השמש יש בו יתרון והנאה, וכו' ולמה אמר תחת השמש ולא אמר תחת השמים, לפי שהשמש גדול שבמאורות והוא יוצא מן המזרח ובא במערב ומתגלגל בגלגל העליון, כך העולם הזה מתגלגל והולך דור אחר דור. וכן הוא אומר אחריו דור הולך ודור בא כדרך שהשמש מתגלגל בתוך הרקיע ולא ישנה תפקידו, ולא זה יחוש ולא (ישכב) [יתעכב]."


תלמיד חבר
הודעות: 126
הצטרף: 09 אוקטובר 2018, 04:07
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 27 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מה מקור השיר 'אבל למעלה מן השמש יש יתרון'?

שליחה על ידי תלמיד חבר » 22 אוקטובר 2019, 01:17

אם אינני טועה זה דבריו של החזו"א


כלפי ליא
הודעות: 1462
הצטרף: 22 ינואר 2017, 19:40
נתן תודה: 148 פעמים
קיבל תודה: 476 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מה מקור השיר 'אבל למעלה מן השמש יש יתרון'?

שליחה על ידי כלפי ליא » 22 אוקטובר 2019, 05:51

אינני טועה וזה מפורש דברי חז"ל
גם על המקום, וגם בויקרא רבה כח, א
אמר ר' יודן תחת השמש אין לו למעלה מן השמש יש לו

והשיר מקורו מנובהרדוק.


לבי במערב
הודעות: 677
הצטרף: 28 נובמבר 2017, 03:37
נתן תודה: 261 פעמים
קיבל תודה: 197 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מה מקור השיר 'אבל למעלה מן השמש יש יתרון'?

שליחה על ידי לבי במערב » 13 יולי 2020, 09:28

ראה זח"ב קיא, ב.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “תנ"ך ופרשת שבוע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 2 אורחים