שלוחים ספרדים

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

פותח הנושא
שלומי טויסיג
משתמש ותיק
נתן תודה: 75 פעמים
קיבל תודה: 80 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

שלוחים ספרדים

שליחה על ידי שלומי טויסיג » 30 אפריל 2020, 23:25

בספרו צדקה לחיים (מערכת הש' אות תרצ"ה) כותב מרן החבי"ף [הצעיר חיים בן יעקב פאלאג'י - כך היה חותם]:
צר לי מאד על קצת מקומות מבני אשכנז דאינן מקבלין שלוחים מבני ספרד כלל, כאילו הם מאומה אחרת, ואפילו התוגרמים והיונים יש להם חאייריט אודאסי [=בית כנסת האורחים] דמקבלין מכל אומה ולשון, ונזהרין לתת לפני היאודים הראוי להם לאכול פת וזיתים ודבש וכיוצא, כל אחד מה שיוכל כשר לאכול. ואיך יתכן לעם בני ישראל הקדושים רחמנים בני רחמנים מזרעו של אברהם אבינו כולנו בני איש אחד נחנו דיעשו כזאת.
ויותר חרה לי, דרוב השלוחים הבאים לערי ספרד הם אשכנזים, אחד ממאה דסובבים ספרדים לגבי האשכנזים, ויש מהן אנשי מידות דאינן שוים לספרדים, ונותנים טרחא יתירה להבעל הבית ולהכולל, ועם כל זה מקבלין אותם בסבר פנים יפות, ומעניקין אותם מפרי צדקתם מן הכלל ומן הפרט. ולמה זה דבני אשכנז עושין כל כך שלא להכיר כלל לאורח ספרדי, זה ודאי שאלה עמוקה הפלא ופלא ולא יבינהו שכל ורעיון. ולפי הטורח והצער דסובלין בשלוחי בני אשכנז לפעמים הרע מסית אותם להסתיר פנים מהם דזוכרין האי מילתא דהם אינן מקבלין למקומותם בארצותם ולרוב אני מפייסן וכובשין את יצרן לעשות להם טובה יותר ממה שאנו עושין עם הספרדים שלא יהא ח"ו צד סרך לא תקום ולא תטור האל ברחמיו יזכנו שלא נכשל לעולם ועד אפילו במחשבה אמן כן יהי רצון.

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 213 פעמים
קיבל תודה: 463 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: שלוחים ספרדים

שליחה על ידי יוספזון » 30 אפריל 2020, 23:34

שלומי טויסיג כתב:
30 אפריל 2020, 23:25
בספרו צדקה לחיים (מערכת הש' אות תרצ"ה) כותב מרן החבי"ף [הצעיר חיים בן יעקב פאלאג'י - כך היה חותם]:
צר לי מאד על קצת מקומות מבני אשכנז דאינן מקבלין שלוחים מבני ספרד כלל, כאילו הם מאומה אחרת, ואפילו התוגרמים והיונים יש להם חאייריט אודאסי דמקבלין מכל אומה ולשון, ונזהרין לתת לפני היאודים הראוי להם לאכול פת וזיתים ודבש וכיוצא, כל אחד מה שיוכל כשר לאכול. ואיך יתכן לעם בני ישראל הקדושים רחמנים בני רחמנים מזרעו של אברהם אבינו כולנו בני איש אחד נחנו דיעשו כזאת.
ויותר חרה לי, דרוב השלוחים הבאים לערי ספרד הם אשכנזים, אחד ממאה דסובבים ספרדים לגבי האשכנזים, ויש מהן אנשי מידות דאינן שוים לספרדים, ונותנים טרחא יתירה להבעל הבית ולהכולל, ועם כל זה מקבלין אותם בסבר פנים יפות, ומעניקין אותם מפרי צדקתם מן הכלל ומן הפרט. ולמה זה דבני אשכנז עושין כל כך שלא להכיר כלל לאורח ספרדי, זה ודאי שאלה עמוקה הפלא ופלא ולא יבינהו שכל ורעיון. ולפי הטורח והצער דסובלין בשלוחי בני אשכנז לפעמים הרע מסית אותם להסתיר פנים מהם דזוכרין האי מילתא דהם אינן מקבלין למקומותם בארצותם ולרוב אני מפייסן וכובשין את יצרן לעשות להם טובה יותר ממה שאנו עושין עם הספרדים שלא יהא ח"ו צד סרך לא תקום ולא תטור האל ברחמיו יזכנו שלא נכשל לעולם ועד אפילו במחשבה אמן כן יהי רצון.
אחד מהמידות המיוחדות שיש לאחינו הספרדים, הוא קבלת יהודים בסבר פנים יפות. וזוהי מסורת אצלם מדורי דורות. אני לא מכיר למה התייחס הגר"ח פאלאג'י, אבל בכל מקום אצל יהדות אשכנז היה 'הקדש' שכל דכפין ייתי ויכול... גם לשינה, וגם שימש לפעמים כמעין בית חולים.
אולי, עצם הדבר, שנוסח ההכנסת אורחים של האשכנזים לא היה דומה במהותה לזו של הספרדים (שכאמור, הם ידעו תמיד לקבל 'בסבר פנים יפות') זה מה שהתלונן עליה.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 2 אורחים