השאת ילדים בדורינו

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

פותח הנושא
מלמד להועיל
משתמש ותיק
נתן תודה: 240 פעמים
קיבל תודה: 164 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

השאת ילדים בדורינו

שליחה על ידי מלמד להועיל » 07 מאי 2019, 19:14

המצב היום ידוע, שבחור "טוב" דורש דירה או קרוב לדירה, ואנשים יקרים שחטאם היה בלידת בנותיהם, כורעים תחת הנטל
לעתים רבות ראוים שדוקא "הטובים" שדרשו דירה, הם באמת פחות טובים כבני אדם, מצד המידות שלהם, ולפעמים גם מצד ההתמדה ועוד, מהבחורים ה"בינוניים"

יש לי כמה שאלות בנושא, שהייתי שמח ללבן בצורה מכובדת

1. האם המצב הזה הוא מצב ראוי מצד עצמו, והאם יש לו גיבוי מלא מצד כלל הרבנים
2. האם תמיד זה היה כך
3. אחרי שזה המצב הנתון, האם ראוי לאדם לקחת על עצמו חובות עצומים מפאת זה, או לקחת בחור בינוני, כלומר, מה השקפת התורה בדבר זה
4. אילו פתרונות ניתן להציע להקל על המצב

דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 225 פעמים
קיבל תודה: 194 פעמים
יצירת קשר:

Re: השאת ילדים בדורינו

שליחה על ידי דורדיא » 07 מאי 2019, 19:58

מעודי לא הבנתי מה ההיגיון שאדם אחד מקבל דירה במתנה ואז צריך לקנות 10 דירות לילדיו,
במקום לקנות דירה אחת, פעם בחיים.

ועוד נקודה, שלטעמי מאד כואבת..
לו נניח שאכן צורב צעיר שמקבל דירה אכן זה היה מסייע לו ללמוד תורה בשנותיו הראשונות
(כפי שאני מניח שזאת הסיבה שנותנים דירה)
ניחא.
אך הניסיון מורה שרבים מאלו שקיבלו דירה
רק לקחו משכנתא ע"ח הדירה ע"מ להיכנס לעסקאות מפוקפקות וד"ל
או סתם להרחיב את הדירה ולשפץ את הבית ולקנות ספה חדשה (כי הקודמת כבר בת 4!!!)
אז מה הועילו חכמים בתקנתם?

פותח הנושא
מלמד להועיל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלמד להועיל » 07 מאי 2019, 20:19

דורדיא כתב:
07 מאי 2019, 19:58
מעודי לא הבנתי מה ההיגיון שאדם אחד מקבל דירה במתנה ואז צריך לקנות 10 דירות לילדיו,
פעם טענתי לאברך שהתעכב זמן מה בשידוכים שלו, עד שהגיעה לו ההצעה המיוחלת שבת הוא קיבל סכום גבוה מאד, מה ההגיון שלך, הרי בבוא היום תצטרך לתת על הבנות שלך סכומים גבוהים הרבה יותר, כמו שכתבת.
אז הוא טען לי, אין הכי נמי, הייתי מעדיף שהכל היה עובד הפוך, שכל זוג ידאג לעצמו, אבל מאחר ואני יודע שכולם דורשים, אז המחותנים שלי גם ידרשו בבוא היום בכל מקרה, אז אין סיבה שעכשיו אני אהיה השוטה היחיד שלא אקח מה שאני יכול...
ועל דברי הרמ"א הידועים, הוא טען לי שזה נאמר ביחס למי שכבר התארס שיקח מחותנו מה שיתן וכולי, אבל לדרוש קודם ההתקשרות בשידוכים, יש לו זכות ואין בזה חיסרון [לטענתו]

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 379 פעמים
קיבל תודה: 463 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 07 מאי 2019, 20:43

היה לי שכן שבנותיו הגיעו לפרקן, ולטענתו לא היתה לו ממון די הצורך ליתן דירות מפוארות מרוהטות. והלך לו בצערו אל הגריש"א זצ"ל, ואמר לו הגריש"א שאין כ"כ מה לדון בזה יען זהו השוק, ואם לא תיתן ילבינו שערות ראשן של בנותיך.
והכרתי יהודי עקשן שלא הסכים ליתן פרוטה לבנותיו בעיקרון, ובנותיו בגרו והתחתנו לאחר גיל 30 עם גרושים (אמנם בעלי מעלה, אבל גרושים).

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 77 פעמים
קיבל תודה: 196 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 07 מאי 2019, 21:23

אני אכן לא נמצא בציבור הספציפי הזה שדורשים דירות לבחור טוב. אבל אם נסתכל על העבר, מי שהיה לו כסף לתת 'נדוניא' היו לו חתנים בעלי תורה, ומי שלא, הסתפק בבחור יר"ש שקובע עתים לתורה. צאו ובדקו, רוב גדולי ישראל מדורות הקודמים היו חתנים אצל עשירים. בדוק.
מצד שני, הורי זצ"ל סברו שיש לתת דירות לילדים גם לבנים וגם לבנות, כי גם הם קבלו, וכדי שישבו על התורה ועל העבודה, אמי ע"ה עסקה בפרנסה, וא"מ זצ"ל ישב בכולל עד יומו האחרון וזכו להעניק דירות (אמנם לא מן המשובחות, אבל קורת גג שרבים מייחלים אליה כהיום) והיה להם הרבה ס"ד ואף לא נפלו לחובות 'מיוחדים', לעומת זאת אני מכיר חלק גדול מחבריו של אבי מורי זצ"ל שנמנעו מלתת דירות, ולא היה להם פחות חובות בשביל כך.
ויש סיפור מהגרש"ז אוירבך זצ"ל והמחותן שלו הרב וורנר זצ"ל מטבריה, כאשר ישבו ודנו יחד בענין ההתחייבויות הרב וורנר זצ"ל התבטא כל הזמן, האם תרצה שההשפעה תלך דרכי או דרכך או דרכינו? ור' שלמה זלמן השיב בהלצה אני רוצה שילך דרכך... המחותן סבר וקיבל, ולקח עליו כל ההוצאות. הגרש"ז אמר אח"כ שהוא מתחרט על כך. זה הסיפור שמעתי.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 137 פעמים
קיבל תודה: 150 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 07 מאי 2019, 21:27

יוספזון כתב:
07 מאי 2019, 21:23
ויש סיפור מהגרש"ז אוירבך זצ"ל והמחותן שלו הרב וורנר זצ"ל מטבריה, כאשר ישבו ודנו יחד בענין ההתחייבויות הרב וורנר זצ"ל התבטא כל הזמן, האם תרצה שההשפעה תלך דרכי או דרכך או דרכינו? ור' שלמה זלמן השיב בהלצה אני רוצה שילך דרכך... המחותן סבר וקיבל, ולקח עליו כל ההוצאות. הגרש"ז אמר אח"כ שהוא מתחרט על כך. זה הסיפור שמעתי.
יש מהחזו"א כעין זה.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 156 פעמים
קיבל תודה: 540 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 09 מאי 2019, 02:37

מלמד להועיל כתב:
07 מאי 2019, 20:19
דורדיא כתב:
07 מאי 2019, 19:58
פעם טענתי לאברך שהתעכב זמן מה בשידוכים שלו, עד שהגיעה לו ההצעה המיוחלת שבת הוא קיבל סכום גבוה מאד, מה ההגיון שלך, הרי בבוא היום תצטרך לתת על הבנות שלך סכומים גבוהים הרבה יותר, כמו שכתבת.
אז הוא טען לי, אין הכי נמי, הייתי מעדיף שהכל היה עובד הפוך, שכל זוג ידאג לעצמו, אבל מאחר ואני יודע שכולם דורשים, אז המחותנים שלי גם ידרשו בבוא היום בכל מקרה, אז אין סיבה שעכשיו אני אהיה השוטה היחיד שלא אקח מה שאני יכול...
ועל דברי הרמ"א הידועים, הוא טען לי שזה נאמר ביחס למי שכבר התארס שיקח מחותנו מה שיתן וכולי, אבל לדרוש קודם ההתקשרות בשידוכים, יש לו זכות ואין בזה חיסרון [לטענתו]
זהו בדיוק המקרה הקלאסי של "קידרא דבי שותפי לא חמימא ולא קרירא". כל אחד טוען שלא הוא זה שישנה את המצב (ויש בזה הרבה מן הצדק), ולכן המצב לא משתנה.

לגבי דברי הרמ"א דבריו צודקים לחלוטין. אם כי יש לסייג שזה דווקא אם דורש מי שיש לו כסף, אבל אם לא - הרי הוא מנצל את מצוקתו של יהודי מסכן והוא יתן על זה את מלוא הדין.

בר בי רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 64 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר בי רב » 09 מאי 2019, 02:43

קצת סדר.
א. לפי ההשקפה של רוב העולם זה לא היה אמור לקרות ככה, אלא זה מצב שנוצר מחמת השעה ומחמת היוקר וההכרח.
ב. המצב הוא הכרחי מבחינה מסויימת, כי אם לא תשלם על הבחור הטוב הוא ייקח שווער אחר, ואתה תצטרך להביא בחור אחר, ומה הרווחת מהעמידה על ההשקפה למרות נכונותה?
ג. אחרי הכל יש מעלה מסויימת כן במצב הנוכחי, למרות שהוא לא היה אמור לקרות, כי למרות הכל, בחור אין לו ניסיון חיים להשיג עכשיו 1,500,000 ש"ח. ואדם בגיל חמישים, במרבית המקרים שלוקח על עצמו כאלה חובות בפריסה מסוימת הוא יוכל לעמוד בזה.
ד. יש בחורים שממתינים עד שתגיע הצעה (טובה!) עם דירה מהסיבה הזאת, (שבלי דירה הם לא יצליחו לחיות ולהמשיך ללמוד בצורה מסודרת). והם לא "רשעים" על מה שהם מחכים. ומי שרוצה לשלם זכותו.
ה. מה שיכול להיות לא בסדר זה בחור שהסכים להתחתן ורק אחרי שסיכמו הכל וגמרו את כל ההסכמים לטוב, אז הוא מודיע שהוא מבקש גם דירה. זה אכן לא בסדר. אבל איני מכיר מקרה כזה.

בר בי רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 64 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר בי רב » 09 מאי 2019, 02:50

עלי להוסיף, שהפתרון היחיד שיפתור את כל הבעיות, זה אם יצליחו להוריד את מחירי הדירות.
אני מכיר יהודי שניסה לעבור דירה ולהשתמש בשיטת לשכור ולהשכיר, ובסוף שכר דירה ולא הלך לו להשכיר את הדירה שלו, והוא לא ציפה לאיזה הוצאות הוא אמור ליפול אח"כ.
כי הוא יכל להתמודד עם אוכל, שתיה, שכר שמרטפות וחשמל ומים, אבל עם מחירי דיור הוא לא יכל להתמודד במילגת הכולל שלו! (על ידי הנפילה הזאת מהדירה הוא נעשה נצרך לבריות רח''ל).
וזה נתן לי כיוון חשיבה מחדש שמחירי הדיור כיום ממש מוגזמים מעל לכל מחירי שכר נורמליים.
וחישבתי שאם נניח אישה מרוויחה לחודש 5000 ש"ח שנחשב סכום די מכובד ונאה כיום, זה לא מספיק להוצאות הדיור בלבד, היינו הדירה חשמל ומים וארנונה. ואין עוד כסף אח"כ לאוכל ולא לשום דבר אחר כמו בגדים ושכר לימוד וכו'.
וזה הפלוס שאפשר למצוא קצת שהבן אדם נכנס לדירה בנויה כשהוא מתחתן [אם לא מסתבך אח"כ כנ"ל] כמו שכתבתי, אבל העיקר מה שרציתי לומר שעיקר הבעיה היא המחירים של הדיור כיום.

הכהן
משתמש ותיק
נתן תודה: 198 פעמים
קיבל תודה: 223 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הכהן » 09 מאי 2019, 09:23

עבר במייל
1556700817513-דירה-במתנה-כל-הזכויות-שמורות-עבדקן-פרוג.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

כרם
משתמש ותיק
נתן תודה: 27 פעמים
קיבל תודה: 107 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כרם » 09 מאי 2019, 23:38

מספר, בהחלט, על מה שהיו רוצים שיקרה.
זה לא סיפור - מעשה שהיה - מהחיים.
הנייר (או המסך) סובל הכל...

מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1488 פעמים
קיבל תודה: 333 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 09 מאי 2019, 23:43

יהודי כתב:
07 מאי 2019, 20:43
היה לי שכן שבנותיו הגיעו לפרקן, ולטענתו לא היתה לו ממון די הצורך ליתן דירות מפוארות מרוהטות. והלך לו בצערו אל הגריש"א זצ"ל, ואמר לו הגריש"א שאין כ"כ מה לדון בזה יען זהו השוק, ואם לא תיתן ילבינו שערות ראשן של בנותיך.
והכרתי יהודי עקשן שלא הסכים ליתן פרוטה לבנותיו בעיקרון, ובנותיו בגרו והתחתנו לאחר גיל 30 עם גרושים (אמנם בעלי מעלה, אבל גרושים).
קצת תמוה אם סיפור זה התרחש וכי זיווגו של אדם נגזר על פי מצב העובר ושב
מנין החלטת שהתחתנו עם גרושים בגלל הכסף ולא שכך נגזר משמים

פותח הנושא
מלמד להועיל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלמד להועיל » 10 מאי 2019, 00:30

מאן דהו כתב:
09 מאי 2019, 23:43
יהודי כתב:
אחד קופץ לכביש ונהרג, זה בגלל שקפץ או בגלל שכך נגזר משמים?
כלומר, ברור שיש כאן גם ענין של דרכי ההשתדלות בדרכי הטבע, לא?

מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1488 פעמים
קיבל תודה: 333 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 10 מאי 2019, 00:35

מלמד להועיל כתב:
10 מאי 2019, 00:30
מאן דהו כתב:
יהודי כתב:
אין קשר בין המשל לנמשל

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 10 מאי 2019, 09:42

בר בי רב כתב:
09 מאי 2019, 02:50
עלי להוסיף, שהפתרון היחיד שיפתור את כל הבעיות, זה אם יצליחו להוריד את מחירי הדירות.
אני מכיר יהודי שניסה לעבור דירה ולהשתמש בשיטת לשכור ולהשכיר, ובסוף שכר דירה ולא הלך לו להשכיר את הדירה שלו, והוא לא ציפה לאיזה הוצאות הוא אמור ליפול אח"כ.
כי הוא יכל להתמודד עם אוכל, שתיה, שכר שמרטפות וחשמל ומים, אבל עם מחירי דיור הוא לא יכל להתמודד במילגת הכולל שלו! (על ידי הנפילה הזאת מהדירה הוא נעשה נצרך לבריות רח''ל).
וזה נתן לי כיוון חשיבה מחדש שמחירי הדיור כיום ממש מוגזמים מעל לכל מחירי שכר נורמליים.
וחישבתי שאם נניח אישה מרוויחה לחודש 5000 ש"ח שנחשב סכום די מכובד ונאה כיום, זה לא מספיק להוצאות הדיור בלבד, היינו הדירה חשמל ומים וארנונה. ואין עוד כסף אח"כ לאוכל ולא לשום דבר אחר כמו בגדים ושכר לימוד וכו'.
וזה הפלוס שאפשר למצוא קצת שהבן אדם נכנס לדירה בנויה כשהוא מתחתן [אם לא מסתבך אח"כ כנ"ל] כמו שכתבתי, אבל העיקר מה שרציתי לומר שעיקר הבעיה היא המחירים של הדיור כיום.
כמה נתונים בסיסיים בכלכלה: הצפי במדינה מפותחת הוא, שהשכר החודשי הממוצע במשק יאפשר רמת חיים ממוצעת למשפחה בגודל ממוצע (כמובן לפי המדד של אותה מדינה). השכר הממוצע בישראל עומד כיום על 10,600 ש"ח. במידה ושני ההורים מרויחים שכר ממוצע הרי שההכנסה למשפחה תהיה 21,200 ש"ח. מאחר ומשפחה ממוצעת בישראל הינה בעלת 5 נפשות, הרי שהסכום הנ"ל בהחלט מאפשר רמת חיים נוחה. אפילו במשפחה בה הורה אחד עובד בחצי משרה בלבד, וההכנסה תרד ל15,900 ש"ח, עדיין סכום זה מספיק לרמת חיים סבירה בהחלט.

משפחה חרדית ממוצעת מונה כ-8 נפשות. במידה והאשה מכניסה לחודש 5,000 ש"ח והבעל מכניס 2,000 ש"ח נמצא שההכנסה לנפש היא בין חמישית לרבע מההכנסה של משפחה ממוצעת במדינה. לפי זה מובן מאליו שבדרך הטבע אין אפשרות להתמודד לא רק עם מחירי הדיור אלא גם עם המחיה באופן כללי.

אלא שיש פרמטר נוסף שקוראים לו "סייעתא דשמיא" והוא עובד שלא בדרך הטבע. אבל מאחר ואין אפשרות לחשב זאת בשום צורה טבעית המסתמכת על מתמטיקה, ממילא גם אי אפשר לפתור בעיות הנוגעות למהלך חיים המסתמך על זה בדרכים טבעיות מתמטיות.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 10 מאי 2019, 09:44

מלמד להועיל כתב:
10 מאי 2019, 00:30
מאן דהו כתב:
יהודי כתב:
איני מבין למה כשיש איזו בעיה רפואית עושים כל השתדלות שבעולם ונוסעים לחו"ל ונכנסים לחובות וכו' בשביל איזה סיכוי של רפואה בדרך הטבע, ולא אומרים "בין כך יקרה מה שנגזר משמים" ומקיימים את חובת ההשתדלות בביקור אצל הרופא המקומי, אך בעניני ממון אומרים שאין צורך אלא בהשתדלות מועטה. מה ההבדל?

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 10 מאי 2019, 12:51

מלמד להועיל כתב:
07 מאי 2019, 19:14
המצב היום ידוע, שבחור "טוב" דורש דירה או קרוב לדירה, ואנשים יקרים שחטאם היה בלידת בנותיהם, כורעים תחת הנטל
לעתים רבות ראוים שדוקא "הטובים" שדרשו דירה, הם באמת פחות טובים כבני אדם, מצד המידות שלהם, ולפעמים גם מצד ההתמדה ועוד, מהבחורים ה"בינוניים"

יש לי כמה שאלות בנושא, שהייתי שמח ללבן בצורה מכובדת

1. האם המצב הזה הוא מצב ראוי מצד עצמו, והאם יש לו גיבוי מלא מצד כלל הרבנים
2. האם תמיד זה היה כך
3. אחרי שזה המצב הנתון, האם ראוי לאדם לקחת על עצמו חובות עצומים מפאת זה, או לקחת בחור בינוני, כלומר, מה השקפת התורה בדבר זה
4. אילו פתרונות ניתן להציע להקל על המצב
1. כל אדם שלא גדל בחברה עם נורמה כזו והביע דעה בנושא, סובר שמדובר במנהג גרוע מבחינה מוסרית וערכית, ועוד יותר גרוע מבחינה כלכלית (מי שגדל בחברה בה זו הנורמה פסול מלהביע דעה בנושא, היות ורבים הסיכויים שיצדיק את הנורמה לה התרגל, כטבען של בריות המנסים להצדיק את אורח החיים עליו גדלו). כמו כן ידוע בשם כמה מגדולי הדור (כהגראי"ל זצ"ל) שהתנגדו למנהג זה, לפחות ברמה ציבורית. (ישנם כמה ראשי ישיבות בודדים שמחמת אינטרסים שונים ואי אחריות ציבורית מעודדים התנהגות זו, אבל כמובן אין מהם ראיה כלל).

2. עד לפני כמה עשרות שנים רוב הצעירים לא למדו בישיבות כלל. מיעוט המצויינים שכן למדו השתדלו להתחתן עם בת של אדם אמיד שיוכל לתמוך בהם בשנים הראשונות לנישואים, ואח"כ לקחו על עצמם משרת רבנות (ומיעוטם עסק במסחר, או שנשותיהם פרנסו אותם). מנהג רכישת הדירה התחיל לפני כמה עשרות שנים בלבד (וכבר הינו מתחיל לקרוס).

3. זו שאלה אינדיבידואלית המצריכה התייעצות עם דעת תורה של ת"ח פיקח המכיר את הנפשות המדוברות.

4. לשנות את הלך המחשבה לפיו הורה מחוייב לפרנס את ילדיו את יום מותו ועד בכלל, ולהבין שכל אחד אמור לקחת אחריות על עצמו (וכמובן אם יכול לעזור לילדיו יעשה זאת בהתאם ליכולתו).

יש להוסיף כי שמועות שונות שמסתובבות על הוראות ליחידים להתחייב על סכומים גדולים אינן מהוות ראיה לשום דבר, משתי סיבות: א. רובן לא נכונות. ב. יש הבדל בין הוראה ליחיד שמוכרח להתחשב במצב הקיים אף אם אינו רצוי, לבין הוראה לרבים שאמורה לשנות את המצב הקיים.

פותח הנושא
מלמד להועיל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלמד להועיל » 10 מאי 2019, 13:49

מבקש אמת כתב:
10 מאי 2019, 12:51
4. לשנות את הלך המחשבה לפיו הורה מחוייב לפרנס את ילדיו את יום מותו ועד בכלל, ולהבין שכל אחד אמור לקחת אחריות על עצמו (וכמובן אם יכול לעזור לילדיו יעשה זאת בהתאם ליכולתו).
נדמה לי שטמונה באמת בתוך הדברים שלך, התייחסות לבעיה מקיפה יותר. בעולם הגדול, ילד כשמתבגר מתחיל לקחת אחריות על עצמו, הוא מחפש לעצמו את השידוך שלו, את מסגרות הלימוד שלו, וכמובן כמובן את הפרנסה שלו, את מקום המגורים שלו וכן הלאה,
ואילו בציבור שלנו עושה רושם שנוצר מצב בו הילדים נשארים סמוכים על שולחן ההורים עד שיבה, בכל נושא. החל מאיפה ללמוד, עם מי להתחתן, היכן לגור, במה לעבוד, ועוד ועוד. כמובן כלול בזה גם נושא קניית הדירה והתמיכה הכלכלית.
השאלה האם אין מקום לאזן את התפיסה הזו, בין הגישה המערבית שאין בה ערך לכיבוד הורים הרבה פעמים, לבין הגישה החרדית בה לעיתים אין ביסוס עצמי לבן אדם בהרבה מובנים

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 184 פעמים
קיבל תודה: 233 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 10 מאי 2019, 14:38

מלמד להועיל כתב:
10 מאי 2019, 13:49
מבקש אמת כתב:
נדמה לי שטמונה באמת בתוך הדברים שלך, התייחסות לבעיה מקיפה יותר. בעולם הגדול, ילד כשמתבגר מתחיל לקחת אחריות על עצמו, הוא מחפש לעצמו את השידוך שלו, את מסגרות הלימוד שלו, וכמובן כמובן את הפרנסה שלו, את מקום המגורים שלו וכן הלאה,
ואילו בציבור שלנו עושה רושם שנוצר מצב בו הילדים נשארים סמוכים על שולחן ההורים עד שיבה, בכל נושא. החל מאיפה ללמוד, עם מי להתחתן, היכן לגור, במה לעבוד, ועוד ועוד. כמובן כלול בזה גם נושא קניית הדירה והתמיכה הכלכלית.
השאלה האם אין מקום לאזן את התפיסה הזו, בין הגישה המערבית שאין בה ערך לכיבוד הורים הרבה פעמים, לבין הגישה החרדית בה לעיתים אין ביסוס עצמי לבן אדם בהרבה מובנים
לדעתי פשוט שיש קשר בין הדברים, קבוצה או משפחה שהם שמרנים ומסורתיים א"כ המציאות שלהם בנויה על העבר ההורים, א"כ נשענים עליהם בכל המובנים. אבל בשאר העולם שהמשג "חופש" שלוט בכל דבר, פשוט שכל אדם צריך לדאוג לעצמו, כולל את זה מהצד השני שההורים פחות דואגים לילדים אלא לקריירה שלהם.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 12 מאי 2019, 09:27

נבשר כתב:
10 מאי 2019, 14:38
מלמד להועיל כתב:
מבקש אמת כתב:
לדעתי פשוט שיש קשר בין הדברים, קבוצה או משפחה שהם שמרנים ומסורתיים א"כ המציאות שלהם בנויה על העבר ההורים, א"כ נשענים עליהם בכל המובנים. אבל בשאר העולם שהמשג "חופש" שלוט בכל דבר, פשוט שכל אדם צריך לדאוג לעצמו, כולל את זה מהצד השני שההורים פחות דואגים לילדים אלא לקריירה שלהם.
נכון מאד

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 12 מאי 2019, 10:04

מלמד להועיל כתב:
מבקש אמת כתב:
הבעיה של הסתמכות יתר על ההורים היא רק תוצאה מהבעיה השורשית. השורש נובע מהלך מחשבה הרווח אצל חלקים מסויימים בציבור, הגורס כי אדם סטנדרטי לא יכול לקחת אחריות על עצמו. הוא צריך מישהו אחר שיסדר אותו בחיים וידריך אותו איך להתנהג, מה לעשות ו(בעיקר)מה לא לעשות. התפקיד שלנו הוא להתגבר על היצר הרע שקוראים לו "חשיבה הגיונית" ולציית למי שממונה לסדר לנו את החיים. (יש בעיה קטנה, שאותו אחר בדרך כלל מסדר את החיים רק מבחינה אידיאולוגית ולא מבחינה פרקטית (מצב כלכלי, רפואי, חינוכי, זוגי, מוסדות, וכו'), אבל נניח לזאת).

מאפיין נוסף להלך חשיבה כזה, הוא הרעיון שלכל נידון, שאלה או בעיה צריך להיות פתרון או תשובה ציבורית. אין מושג של אינדיבידואליות, בו כל אדם יש לו מצב אחר וממילא המהלך שעליו לנקוט הוא אחר. כולם צריכים להתנהל לפי מהלך אחיד, לפי השקפה אחת, לפי דרך חיים אחת. זאת מאותה סיבה - אדם אינו בוגר דיו לקחת אחריות על עצמו, ולכן עליו להתנהל לפי הכללים שנקבעו לציבור.

מאפיין נוסף לחשיבה זו, המהווה תוצאה בלתי נמנעת למהלך, הוא התאמת המציאות לאידיאלים, במקום התאמת האידיאל למציאות. היינו, שמאחר ויש איזה קו אידיאלי אחיד שאמור להתאים לכולם, אבל משום מה במציאות זה לא בדיוק מ צ ל י ח לכולם, אז יש לזה פתרון פשוט: מציירים את המציאות בצורה שתתאים לאידיאל. כך לא רק מנענו בעיה, אלא גם הרווחנו הוכחה ברורה שהקו הזה באמת מתאים לכולם... ציור מתאים של המציאות נעשה באמצעי תעמולה שונים שעם הזמן גם מצליחים ליצור מחדש מציאות של יקום מקביל מהיקום בו המציאות האמיתית (והלא כל כך אידיאלית) מתרחשת. (עיתונות חופשית, רשת האינטרנט ואנשים בעל חשיבה עצמאית וחוש ביקורת מהווים איום גדול על שכתוב המציאות, ולכן כל חברה טוטליטרית מצנזרת ונלחמת בכל הנ"ל)

הקורא הבקי בהיסטוריה מן הסתם מודע לכך שהנ"ל מהווה תיאור מדוייק של הלך החשיבה שטופח ע"י הממשלה בכל המדינות שזכו ל"אורו" של הקומוניזם. הקומוניזם התבסס על דבר אחד: מחיקת הזהות האישית של האדם והפיכתו לחלק מקולקטיב. לצערנו רעיונות אלו חדרו לחלקים מסויימים בציבור שלנו, ואני מקווה שעם הזמן תחול התפכחות בנושא.

(נ.ב. אני מקווה שברור לקוראים שאין בדברים אלו שום סתירה למצוות "ככל אשר יורוך", שהיא ציווי על האדם לקבל מבחירתו החופשית ומהבנתו הבוגרת והאחראית את דעת התורה של החכמים, ולא בתור מחיקת החשיבה העצמאית. יש שיחה מהסבא מקלם בו מבאר בהרחבה את הענין).

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 234 פעמים
קיבל תודה: 242 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 12 מאי 2019, 16:20

מבקש אמת כתב:
12 מאי 2019, 10:04
מאפיין נוסף לחשיבה זו, המהווה תוצאה בלתי נמנעת למהלך, הוא התאמת המציאות לאידיאלים, במקום התאמת האידיאל למציאות. היינו, שמאחר ויש איזה קו אידיאלי אחיד שאמור להתאים לכולם, אבל משום מה במציאות זה לא בדיוק מ צ ל י ח לכולם, אז יש לזה פתרון פשוט: מציירים את המציאות בצורה שתתאים לאידיאל. כך לא רק מנענו בעיה, אלא גם הרווחנו הוכחה ברורה שהקו הזה באמת מתאים לכולם... ציור מתאים של המציאות נעשה באמצעי תעמולה שונים שעם הזמן גם מצליחים ליצור מחדש מציאות של יקום מקביל מהיקום בו המציאות האמיתית (והלא כל כך אידיאלית) מתרחשת. (עיתונות חופשית, רשת האינטרנט ואנשים בעל חשיבה עצמאית וחוש ביקורת מהווים איום גדול על שכתוב המציאות, ולכן כל חברה טוטליטרית מצנזרת ונלחמת בכל הנ"ל)
שפתיים יישק. (כל ההודעה, אלא שהתייחסותי לקטע זה בעיקר)
כך, אנו זוכים לקרוא על סיפורי השגחה מפליאים שאני מאמין בהחלט בהיתכנותם, על יהודים יושבי אוהל שזכו לחתן את ילדיהם על ידי מן מן השמיים.
מה שלא מספרים וסופרים, אלו התקפות הלב התוקפות חלק גדול מציבור משיאי הילדים, את הבושות מלביני השער וחורשי הקמטים בגיוסי כספים - אם בכבודו ועצמו, אם על ידי צאצאים. את הטרדות האיומות המאיימות על ההזדקנות השלווה והמכובדת. כל אלו נמחקים מכתבי התעמולה ומופיעים בעלוני קופות הצדקה. והציבור אינו קולט, שקופות הצדקה מייצגות את הרוב, ועיתוני התעמולה את המיעוט שבמיעוט.
כפי שכתב @מבקש אמת לעיל, השגחה פרטית אינה יכולה להיכלל בחשיבה סטטיסטית. ולא ניתן לנבא מראש היכן יהא חלק כל בוחר בדרך זו, האם במיעוט הניסי, או שמא ברוב הטבעי.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 12 מאי 2019, 20:35

שמעיה כתב:
12 מאי 2019, 16:20
מבקש אמת כתב:
12 מאי 2019, 10:04
שפתיים יישק. (כל ההודעה, אלא שהתייחסותי לקטע זה בעיקר)
כך, אנו זוכים לקרוא על סיפורי השגחה מפליאים שאני מאמין בהחלט בהיתכנותם, על יהודים יושבי אוהל שזכו לחתן את ילדיהם על ידי מן מן השמיים.
מה שלא מספרים וסופרים, אלו התקפות הלב התוקפות חלק גדול מציבור משיאי הילדים, את הבושות מלביני השער וחורשי הקמטים בגיוסי כספים - אם בכבודו ועצמו, אם על ידי צאצאים. את הטרדות האיומות המאיימות על ההזדקנות השלווה והמכובדת. כל אלו נמחקים מכתבי התעמולה ומופיעים בעלוני קופות הצדקה. והציבור אינו קולט, שקופות הצדקה מייצגות את הרוב, ועיתוני התעמולה את המיעוט שבמיעוט.
כפי שכתב @מבקש אמת לעיל, השגחה פרטית אינה יכולה להיכלל בחשיבה סטטיסטית. ולא ניתן לנבא מראש היכן יהא חלק כל בוחר בדרך זו, האם במיעוט הניסי, או שמא ברוב הטבעי.
שפתיים יישק.

דברים אלו מבוארים בירושלמי פ"ט דסוטה: "כיוצא בדבר אתה אומר: 'ויספרו לו ויאמרו באנו אל הארץ אשר שלחתנו וגם זבת חלב ודבש היא וזה פריה' עד כאן אמר יהושע. 'אפס כי עז העם היושב בארץ והערים בצורות גדולות מאוד וגם ילידי הענק ראינו שם' עד כאן אמרו המרגלים". ועל זה קראו למרגלים "בדאים". כלומר, חצי אמת היא שקר לכל דבר, ואף יותר גרועה משקר גמור, מאחר והיא מתקיימת, כמאמרם ז"ל: "כל דבר שקר שאין אומרים בו קצת אמת בתחילתו, אין מתקיים בסופו".

(זכורני שפגשתי יהודי שחיתן הרבה בנות, ושאלתיו איך עשה זאת, והסביר לי שהכל ניסים. ביקשתיו להסביר לי איך בדיוק קרו הניסים, ואמר לי שאינו יודע. אחרי זמן התברר לי שמתוקף תפקידו הוא מקושר עם הרבה גבירים בחו"ל, והם שמימנו לו את ההוצאות, עד שאחרי כמה בנות כנראה כבר כלו מקורות המימון ונאלץ לחתן את בנותיו בלי פרוטה לפורטה, והרי הן נאנקות בדוחק ובמצוקה. את החלק הזה "שכח" לספר לי...
כמו כן הכרתי אברך צעיר שהיה שקוע בחובות וטרוד כל הזמן לגלגל הלוואות, וכמעט לא יכל ללמוד. אחרי שיחה קצרה עמו הבנתי שניהולו הפיננסי מתנהל לפי הגישה של "מן מהשמים" שקרא ושמע מהתועמלנים למיניהם, אלא שכנראה המן ירד בטעות אצל ה מ ל ו ו י ם שלו, במקום אצלו. אחרי כמה שיחות של ליבון הנושא של ניהול כלכלי על פי דרך התורה (שחלקו מתבסס על הרעיון של "אין סומכים על הנס") הוא שינה את כל הגישה, וב"ה היום חי בנחת ובשלוה בלי לגלגל אפילו חוב אחד.)

פותח הנושא
מלמד להועיל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלמד להועיל » 13 מאי 2019, 00:27

מבקש אמת כתב:
12 מאי 2019, 20:35
כמו כן הכרתי אברך צעיר שהיה שקוע בחובות וטרוד כל הזמן לגלגל הלוואות, וכמעט לא יכל ללמוד. אחרי שיחה קצרה עמו הבנתי שניהולו הפיננסי מתנהל לפי הגישה של "מן מהשמים" שקרא ושמע מהתועמלנים למיניהם, אלא שכנראה המן ירד בטעות אצל ה מ ל ו ו י ם שלו, במקום אצלו. אחרי כמה שיחות של ליבון הנושא של ניהול כלכלי על פי דרך התורה (שחלקו מתבסס על הרעיון של "אין סומכים על הנס") הוא שינה את כל הגישה, וב"ה היום חי בנחת ובשלוה בלי לגלגל אפילו חוב אחד.)
אדרבה, נשמח מאד אם תעלה את התובנות שלך ביחס להתנהלות כלכלית נבונה כפי שיכולה להיות נהוגה אצל אברכים בני תורה, במקום מכובד זה
הלוואי על כולנו שנחיה "בנחת ובשלוה" מבחינה כלכלית. הייתי שואל בפרטי, אלא שדומני שטובת הכלל שתפרסם את זה בצורה ציבורית.

בן של רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 672 פעמים
קיבל תודה: 315 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 13 מאי 2019, 01:13

בלי לשלול דעות חשובות וזויות שונות כאן.

מאוד מענין שאצל המשפחות של המוסרים נפש על התורה ואשר חיים יום יום בדחקות ובשמחה [ודוחים בשאט נפש את ההצעות השונות לכל מה שיביא רווחה על חשבון משהו בשטייגען] - מעולם לא שמעתי את התלונות הנפוצות על הקושי לשלם עבור חתן טוב.

כנראה יש להם אהבת תורה נפלאה כזו שכל מחיר אשר יהא -
זה עדיין מציאה ענקית לקנות תורה נצחית במאמץ זמני.

לעולם ימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת ת"ח... וישיא בתו לת"ח (פסחים?) .

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 13 מאי 2019, 01:28

דווקא אני כן שמעתי גם מהסוג הזה... ואפילו ממופלגי תורה גדולים מאוד.
נראה לי שההבדל ביני לבינך הוא שלי יש חברים שמחתנים, ואתה כנראה מסתכל מהצד.

דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 225 פעמים
קיבל תודה: 194 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 13 מאי 2019, 01:29

בן של רב כתב:
13 מאי 2019, 01:13

מאוד מענין שאצל המשפחות של המוסרים נפש על התורה ואשר חיים יום יום בדחקות ובשמחה [ודוחים בשאט נפש את ההצעות השונות לכל מה שיביא רווחה על חשבון משהו בשטייגען] - מעולם לא שמעתי את התלונות הנפוצות על הקושי לשלם עבור חתן טוב.

כבוד הרב @בן של רב
בלי לשלול דעות חשובות וזווית שונה שהעלית
יכול להיות שלאותם משפחות כנראה אין ברירה אלא לשלם..
וכיוון שהם משפחות שאוהבות תורה הם מבינות שכדאי לשמוח במה שד' נתן וד' לקח..
ולא כדאי להתלונן על משפטיו של ד' אלא להצדיק את הדין....

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 13 מאי 2019, 01:32

פרט לכך שאף המשפחות המיוחדות הללו, תנסה להביא להן חתן גדול בתורה בחינם, ותראה שהם לא כ"כ יתנגדו.

בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 13 מאי 2019, 02:00

דורדיא כתב:
13 מאי 2019, 01:29
בן של רב כתב:
13 מאי 2019, 01:13

כבוד הרב @בן של רב
בלי לשלול דעות חשובות וזווית שונה שהעלית
יכול להיות שלאותם משפחות כנראה אין ברירה אלא לשלם..
וכיוון שהם משפחות שאוהבות תורה הם מבינות שכדאי לשמוח במה שד' נתן וד' לקח..
ולא כדאי להתלונן על משפטיו של ד' אלא להצדיק את הדין....
בלי לשלול את הטעויות שלך... 🤗
שכחת שהם יכולים לקחת חתן פשוט כמו שנהגו בגלות.
והגם שהם בחרו בדרך גבורה הירואית שבאינטרנט לא יכולים להבין אותה - הם לא בחרו להרגיש שמישהו כפה עליהם ת"ח.

בעצם אני הוא זה שטעיתי.
הם לא שילמו רק על בניית בית להכנסת ת"ח ולהמשך לימודו.
הם שילמו על חתן שלא דורס כארי כעם הארץ. (גמ' שם)

[מה היינו אומרים אם זה היה עבור השקעה שתניב מליארדים בעוד כמה שנים? אני לא אומר ח"ו שהתורה חשובה כמו כסף וכמו כל מה שמשקיעים החר-דתיים אנשי הדת והחיים שבטניהם אלוהיהם🚘🏰🛫🚤, ברור שהבטן והנופשים מעל התורה ובהם יש להשקיע בשמחה ודבקות.
"הס מלהזכיר שם ה' שלא לימדו אביו"... ]

בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 13 מאי 2019, 02:03

יהודי כתב:
13 מאי 2019, 01:32
פרט לכך שאף המשפחות המיוחדות הללו, תנסה להביא להן חתן גדול בתורה בחינם, ותראה שהם לא כ"כ יתנגדו.
תביא להם השקעה בעולם הבא בלי לקיים מצוות ותראה שהם לא כ"כ יתנגדו.

א"נ תביא להם נהמא דכיסופא.

א"נ תביא להם השקעה במנייה שמטפסת עד אין קץ - בלי לשלם - ותראה כו'...

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח