רבי משה שפירא

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 184 פעמים
קיבל תודה: 232 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: רבי משה שפירא

שליחה על ידי נבשר » 24 מאי 2019, 00:49

שאר לעמו כתב:
24 מאי 2019, 00:46
סבורני שלא בדיוק מכירים פה את מהלכו של הגרי"ס...   צאו וראו בתלמידיו הסבא מקלם, ר' איצל'ה בלאזער בכוכבי אור.
אולי כבודו יסכים לפרט דעתך ולא לכסות טפחיים.

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1488 פעמים
קיבל תודה: 333 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 00:51

הוא הסביר

דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 225 פעמים
קיבל תודה: 194 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 24 מאי 2019, 00:53

אני אכן מקווה ומתפלל להיות תלמיד שרוף של מו"ר הגאון ר' משה שפירא זצ"ל.

אינני חושב שזה פגיעה בכבודו עצם הדיון בדרכו, אדרבה, הוא זה שלימד אותנו תמיד לחשוב..

אבל סתם לזרוק לחלל האוויר את שמו, להגיד ש"הרבה התנגדו לו"
ועכשיו לפתוח ע"ז דיון זה נראה לי מגוחך וסתמי.

בפרט שהיטבת ואמרת שאין אתה מנהל דיון עליו אלא על דרכו 
אדרבה,
הצג נא את דרכו (אם אתה יודע מהי..) ושאל עליה.

(לגיטימי לחלוטין גם לנהל דיון על גופו של אדם, באם הנהלת הפורום מרשה זאת..,
אבל אמרת שלא זה מה שאתה מחפש..)

אנחנו יהודים.., ומשכאלה אנחנו לא מפחדים משום שאלה...
זה בבסיס שלנו...

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 281 פעמים
קיבל תודה: 536 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי שאר לעמו » 24 מאי 2019, 00:54

ר' איצל'ה והאלטער מקעלעם שהם בבואה של מרן אור ישראל מסלנט, זה בבואה שראינו בר' חצ'קל (לא הכרתיו כמובן, אבל את שיחותיו ותלמידיו שמעתי).

אגב, הרב שך היה כרוך אחרי מוסרו של ר' חצ'קל (כי הוא היה מקבל בכל גיל, גם כשהיה אדם 'גדול'. ואת"ל שם גדלותו, שאסף ומיצה לקרבו את כל דעת כל גדולי הדור ההוא, אבל לא בו עסקי'. מענל"ע, מאוד הערכתי כבחור שר' גרשון האזין לשיחותיו של הרב שך כמו כל בחור או אברך).

יעבץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 394 פעמים
קיבל תודה: 393 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעבץ » 24 מאי 2019, 00:55

לא ראוי לפתוח אשכול שמראש מבקש להמנע מלכתוב 'בעד' רק 'נגד', בוודאי לא על דרכו ושיטתו של אדם גדול.
אפשר לדון על דרכו ומשנתו של רמ"ש או כל גדול אחר, וכל אחד יביע במלא הד"א והכבוד את מה שקיבל מרבותיו לגבי דרך זו.

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 00:55

דורדיא כתב:
24 מאי 2019, 00:53
אני אכן מקווה ומתפלל להיות תלמיד שרוף של מו"ר הגאון ר' משה שפירא זצ"ל.

אינני חושב שזה פגיעה בכבודו עצם הדיון בדרכו, אדרבה, הוא זה שלימד אותנו תמיד לחשוב..

אבל סתם לזרוק לחלל האוויר את שמו, להגיד ש"הרבה התנגדו לו"
ועכשיו לפתוח ע"ז דיון זה נראה לי מגוחך וסתמי.

בפרט שהיטבת ואמרת שאין אתה מנהל דיון עליו אלא על דרכו 
אדרבה,
הצג נא את דרכו (אם אתה יודע מהי..) ושאל עליה.

(לגיטימי לחלוטין גם לנהל דיון על גופו של אדם, באם הנהלת הפורום מרשה זאת..,
אבל אמרת שלא זה מה שאתה מחפש..)

אנחנו יהודים.., ומשכאלה אנחנו לא מפחדים משום שאלה...
זה בבסיס שלנו...

תפילה היא עדות לכך שאינך תלמיד שרוף אלא חסיד שרוף. כה לחי.

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 00:56

יעבץ כתב:
24 מאי 2019, 00:55
לא ראוי לפתוח אשכול שמראש מבקש להמנע מלכתוב 'בעד' רק 'נגד', בוודאי לא על דרכו ושיטתו של אדם גדול.
אפשר לדון על דרכו ומשנתו של רמ"ש או כל גדול אחר, וכל אחד יביע במלא הד"א והכבוד את מה שקיבל מרבותיו לגבי דרך זו.

לא נגד רבי משה.
אלא את הדעה הנגדית כדעה בפני עצמה.

נבשר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 24 מאי 2019, 00:57

שאר לעמו כתב:
24 מאי 2019, 00:54
ר' איצל'ה והאלטער מקעלעם שהם בבואה של מרן אור ישראל מסלנט, זה בבואה שראינו בר' חצק'ל (לא הכרתיו כמובן, אבל את שיחותיו ותלמידיו שמעתי).

אגב, הרב שך היה כרוך אחרי מוסרו של ר' חצקל' (כי הוא היה מקבל בכל גיל, גם כשהיה אדם 'גדול'. ואת"ל שם גדלותו, שאסף ומיצה לקרבו את כל דעת כל גדולי הדור ההוא, אבל לא בו עסקי').

לידיעתך ר' איצלה מאמריו הם גישה לאגדות חז"ל בדרך קושיא ותי' וחילוקים כעין מה שאומרים בגמ', ר' חצקל לפי מה שאני מבין לא קשור לענין שעסק בהתבוננות בדברי חז"ל, והסבא מקלם לדעתי כלל לא קשור שהוא עוסק "בחכמה" במלא המובן. ואגב בבואה לא יודע, ר' ירוחם אמר שר' ישראל זה מוסר, הסבא מקלם זה חכמה ומוסר, ואני רק חכמה. 

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 00:58

שאר לעמו כתב:
ר' איצל'ה והאלטער מקעלעם שהם בבואה של מרן אור ישראל מסלנט, זה בבואה שראינו בר' חצ'קל (לא הכרתיו כמובן, אבל את שיחותיו ותלמידיו שמעתי).

אגב, הרב שך היה כרוך אחרי מוסרו של ר' חצ'קל (כי הוא היה מקבל בכל גיל, גם כשהיה אדם 'גדול'. ואת"ל שם גדלותו, שאסף ומיצה לקרבו את כל דעת כל גדולי הדור ההוא, אבל לא בו עסקי').

אבל אי אפשר להכחיש שרבי ירוחם שיטתו היתה אחרת מאשר האור יחזקאל.

נבשר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 24 מאי 2019, 01:00

מאן דהו כתב:
24 מאי 2019, 00:58
שאר לעמו כתב:

אגב, הרב שך היה כרוך אחרי מוסרו של ר' חצ'קל (כי הוא היה מקבל בכל גיל, גם כשהיה אדם 'גדול'. ואת"ל שם גדלותו, שאסף ומיצה לקרבו את כל דעת כל גדולי הדור ההוא, אבל לא בו עסקי').

אבל אי אפשר להכחיש שרבי ירוחם שיטתו היתה אחרת מאשר האור יחזקאל.
ידוע שר' חצקל אמר אחר השיחה של ר' ירוחם על אמונה, שהרגיש שהתפילין שלו אינם תפילין וכו', וקבע עצמו לדבר רק ע"ז, וכן יודע שר' דוד פוברסקי שגם היה תלמיד של ר' ירוחם דעתו היתה שלא לדבר רק על אמונה, כפי שראו אצל ר' ירוחם.

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 01:01

שלא נסטה ממהות האשכול.
האם זה נכון שחלק גדול מתלמידי רבי משה דוקא חוזרים בתשובה?

יעבץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעבץ » 24 מאי 2019, 01:05

מאן דהו כתב:
24 מאי 2019, 00:56
יעבץ כתב:
24 מאי 2019, 00:55

לא נגד רבי משה.
אלא את הדעה הנגדית כדעה בפני עצמה.
ראשית גם לא ראוי לדעתי להגביל מראש את הדיון ב'דעה' הנגדית דווקא, מכ"מ אין דבר כזה 'דעה' בפני עצמה, מדובר בדעה שמוגדרת לפי זה שהיא 'נגד' דעה אחרת.

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 01:06

לא כתבו כאן דברי זלזלול כנגד שיטתו אלא נסיון להסביר את דרכו היחודית וממילא מה סברו רבים וטובים שלא קבלו את דרכו

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 281 פעמים
קיבל תודה: 536 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי שאר לעמו » 24 מאי 2019, 01:06

מאן דהו כתב:
24 מאי 2019, 01:01
שלא נסטה ממהות האשכול.
לאו דוקא, אבל הוא ראה בהם 'מקבלים'. וגם הרגיש עצמו מסוגל לתת להם.

דורדיא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 24 מאי 2019, 01:07

מאן דהו כתב:
שלא נסטה ממהות האשכול.

הכרת את ר' משה?
את דרכו?

אנא, הסבר, מה אתה רוצה באשכול זה?

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 01:08

שאר לעמו כתב:
24 מאי 2019, 01:06
מאן דהו כתב:
שלא נסטה ממהות האשכול.
לאו דוקא, אבל הוא ראה בהם 'מקבלים'.
אבל הרוב באו מבתים מנתוקים של חוזרים בתשובה בלי הווי ישיבתי מסורתי. וזה נקודה מענינת

דורדיא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 24 מאי 2019, 01:08

מאן דהו כתב:
לא כתבו כאן דברי זלזלול כנגד שיטתו אלא נסיון להסביר את דרכו היחודית וממילא מה סברו רבים וטובים שלא קבלו את דרכו

מהי דרכו הייחודית?

מיהם הרבים והטובים שלא קיבלו את דרכו?

אנא החכימני..

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 01:09

דורדיא כתב:
24 מאי 2019, 01:07
מאן דהו כתב:
שלא נסטה ממהות האשכול.

הכרת את ר' משה?
את דרכו?

אנא, הסבר, מה אתה רוצה באשכול זה?
בני ישאלני עוד כמה שנים. האם להתחבר לתורת הגאון זצ"ל מה להשיבו?
דעתי האישית לא. יש מספיק בעלי מחשבה מסורתיים שלא ערבו דברים נוספים. אבל לא אכריע בדעתי בלי לשמוע עוד צדדים

יעבץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעבץ » 24 מאי 2019, 01:10

מאן דהו כתב:

אני חוזר שוב. זלזול מאן דכר שמיה, וודאי שמותר וראוי לדון בכל גווני דרכי עבודת ה' מתוך ענווה וד"א, ההסתייגות שלי הייתה מכך שלא פתחת את האשכול לדון על שיטת רמ"ש, וממילא יש גם מקום לכתוב את דעת אלו שלא הלכו בשיטתו ולמה, אלא מראש כבקשה מחסידיו לא לבוא להסביר 'למה כן', כי כאן מבררים רק את הדעה של 'למה לא'.

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 01:12

יעבץ כתב:
24 מאי 2019, 01:10
מאן דהו כתב:

אני חוזר שוב. זלזול מאן דכר שמיה, וודאי שמותר וראוי לדון בכל גווני דרכי עבודת ה' מתוך ענווה וד"א, ההסתייגות שלי הייתה מכך שלא פתחת את האשכול לדון על שיטת רמ"ש, וממילא יש גם מקום לכתוב את דעת אלו שלא הלכו בשיטתו ולמה, אלא מראש כבקשה מחסידיו לא לבוא להסביר 'למה כן', כי כאן מבררים רק את הדעה של 'למה לא'.

משום שאם אכתוב מהי שיטתו של רבי משה שפירא תיכף יקפצו מחצית מתלמידיו כאן ויציבו *עובדות סוביקטיביות. על כן בקשתי נכתבה בצורה זו.
כל עוד אין זלזול חלילה אין לי מושג על בעיה כלשהי

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 מאי 2019, 01:17

מספר תלמיד של הגאון זצ"ל.
בספר הוא הרשה לי לצטט בשמו דיבור חזק על מקום מגורים. הוא אמר לי שמקום המגורים הטוב ביותר הוא: קצה השכונה. מצד אחד אתה קרוב למקוה, קרוב למכולת, קרוב למוסדות החינוך. מצד שני לא מופעל עליך מכבש של לחצים (בד"כ סמויים) ליישר קו עם העמדות המקובלות, וכך אתה זוכה לשמור על אישיותך ועל יחודיותך. הוא הוסיף ואמר שיש שכונות בירושלים כמו בית וגן או הר נוף, שכולן מוגדרות כ"קצה השכונה" כיון שיש בהן גיוון רב. עד כאן הציטוט בספר. בעל פה הוסיף ואמר שאף על פי כן הוא מהדר לגור בקצה השכונה של בית וגן.

אני זוכר איך ביקשתי להכניס אליו בעל תשובה שהתלבט אם לחזור לסיים דוקטורט שעזב בעצת רב בני ברקי חודשיים לפני הסיום. ובינתיים עברו כמה שנים, מצבו הכספי מאד הורע והוא רוצה לעבוד במלאכה שתהלום את כישוריו. אבל עבודת הדוקטורט מחייבת להתחיל מהתחלה, והוא חושש. אני אמרתי את דעתי, אבל אותו בעל תשובה רצה סמכות תורנית של גדול הדור לכזו הכרעה, וביקשתי מהרב שפירא שייפגש עמו. הרב דיבר איתו באריכות ולבסוף ייעץ לו שיחזור ללימודיו וישלימם. עצה אמיצה שלקחה בחשבון את כל המכלול המורכב שבחיי בעל תשובה.

גם אביתר בנאי, בראיון כאן באתר מענה, העיד שכבר חשב לפרוש מן המוזיקה כהנהגת קהילה מסויימת בבני ברק, ושיחה אחת עם הרב הבהירה לו שזה תפקידו בעולם, ולכן החליט לחזור לנגן. עם ישראל הרויח.

דורדיא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 24 מאי 2019, 03:03

מאן דהו כתב:
24 מאי 2019, 01:17
בספר הוא הרשה לי לצטט בשמו דיבור חזק על מקום מגורים. הוא אמר לי שמקום המגורים הטוב ביותר הוא: קצה השכונה. מצד אחד אתה קרוב למקוה, קרוב למכולת, קרוב למוסדות החינוך. מצד שני לא מופעל עליך מכבש של לחצים (בד"כ סמויים) ליישר קו עם העמדות המקובלות, וכך אתה זוכה לשמור על אישיותך ועל יחודיותך. הוא הוסיף ואמר שיש שכונות בירושלים כמו בית וגן או הר נוף, שכולן מוגדרות כ"קצה השכונה" כיון שיש בהן גיוון רב. עד כאן הציטוט בספר. בעל פה הוסיף ואמר שאף על פי כן הוא מהדר לגור בקצה השכונה של בית וגן.

אני זוכר איך ביקשתי להכניס אליו בעל תשובה שהתלבט אם לחזור לסיים דוקטורט שעזב בעצת רב בני ברקי חודשיים לפני הסיום. ובינתיים עברו כמה שנים, מצבו הכספי מאד הורע והוא רוצה לעבוד במלאכה שתהלום את כישוריו. אבל עבודת הדוקטורט מחייבת להתחיל מהתחלה, והוא חושש. אני אמרתי את דעתי, אבל אותו בעל תשובה רצה סמכות תורנית של גדול הדור לכזו הכרעה, וביקשתי מהרב שפירא שייפגש עמו. הרב דיבר איתו באריכות ולבסוף ייעץ לו שיחזור ללימודיו וישלימם. עצה אמיצה שלקחה בחשבון את כל המכלול המורכב שבחיי בעל תשובה.

גם אביתר בנאי, בראיון כאן באתר מענה, העיד שכבר חשב לפרוש מן המוזיקה כהנהגת קהילה מסויימת בבני ברק, ושיחה אחת עם הרב הבהירה לו שזה תפקידו בעולם, ולכן החליט לחזור לנגן. עם ישראל הרויח.
אני חושב שבדיוק בגלל דעות ואנשים שכמותך ר' משה הידר לגור בקצה בית וגן..
(בלי להיכנס לגופו של אדם..)

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 155 פעמים
קיבל תודה: 538 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 מאי 2019, 10:15

שאר לעמו כתב:
24 מאי 2019, 00:46
סבורני שלא בדיוק מכירים פה את מהלכו של הגרי"ס..   צאו וראו בתלמידיו הסבא מקלם, ר' איצל'ה בלאזער בכוכבי אור.
ואת"ל ר' חצקל זה הסבא מקעלעם.
אגב כמדומה שאף את הרב דסלר אנחנו לא מכירים, וספריו לא מראים את אישיותו, אף שברור שהיה הבדל בינו ובין ר' חצ'קל.
הגאון רבי חיים שאול קרליץ זצ"ל ראה את עצמו תלמידו של הרב דסלר! מי מחברי הפורום שזכה להכירו יודע שבאופיו הוא היה לא איש ה'מחשבה' והלוגיקה, והוא היה תלמידו בשיחותיו ביראה. והיות ואת הרב דסלר זצ"ל כמובן לא הכרתי, אזי לא אוכל להסביר דרכו..

בקלם עיקר ההתמקדות היתה בחינוך האדם לשליטה עצמית, וזה נעשה בשיטות חינוכיות פסיכולוגיות. זה תולדה ישירה משיטתו של הגרי"ס, שמתמקדת מאד בחינוך תת ההכרה ("הכוחות הכהים") של האדם, ובכך הופכים אותו לאדם יותר נעלה בעצם. את זה אפשר לראות להדיא בספרו אור ישראל (הוא הקדים בכך את פרויד, אלא שפרויד לקח את זה לכיוון ההפוך לגמרי - שהתנהגות האדם מעוצבת ע"י כוחותיו הכהים שאינם בשליטתו, ואילו הגרי"ס להבדיל חינך שהאדם צריך לעצב את הכוחות עצמם). הגר"י לוינשטיין אמנם הושפע מאד מקלם, אבל ההתמקדות העיקרית שלו בחינוך לתלמידים היה בעניני אמונה ולחיות את הקב"ה כל הזמן. זה שני כיוונים שונים לחלוטין, אף שכמובן לא סותרים.

לא הכרתי את הרב דסלר אישית, אבל מספריו אפשר לראות את הלך מחשבתו, שהיה מאד מקיף ומורכב מהרבה תובנות, דקויות ורעיונות. זה מאד שונה מהמוסר היותר פשטני המוזכר בספרי הח"ח ובשיחות הגרא"מ שך. (הגרא"מ שך עצמו היה דווקא חושב בצורה מאד מורכבת ומתוחכמת, וכידוע לכל בהנהגותיו הציבוריות. אבל בעניני מוסר ויראה סבר שצריך לילך בדרך הפשטנית).

באופן כללי חושבני שאי אפשר להביא ראיה מתלמידים על רבם, וזאת משום שכל תלמיד תופס משהו אחר מהרב לפי תכונתו האישית (אחרת, כל תלמיד היה בדיוק כמו רבו, וזה הרי לא כך). יש אמנם נקודות מסויימות שאפשר לראות אצל כל התלמידים, וזה אומר שנקודות אלו הכי הודגשו אצל הרב, אבל לתפוס את מכלול האישיות אי אפשר דרך התלמידים, בודאי לא דרך תלמיד מסויים. דרך הספרים אפשר לתפוס הרבה יותר, אם כי גם לא באופן מושלם.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 מאי 2019, 10:20

נבשר כתב:
24 מאי 2019, 00:40
מבקש אמת כתב:
24 מאי 2019, 00:36
אם היה מישהו שלדעתי היה הכי סולד מאותם דברים שהגר"מ שפירא סלד מהם, הרי זה ר' ירוחם בעצמו. וממילא גם הרב וולבה שהלך בשיטתו. גם הסבא מקלם וסלבודקה כנראה היו חושבים בכיוון דומה. אסכולת המוסר עם הזמן נחלקה לשני חלקים - החלק העיוני והפדגוגי יותר, כתלמידי הגרי"ס וה"אלטערס", והחלק הפשטני יותר כהח"ח והגר"א ווסרמן והגרא"מ שך.

אמת, וזה מה שבדיוק לא מובן לי שתלמידי הגרי"ס העבירו איך צריך להיות המוסר, ושאר גדולי הדור קיבלו את זה אבל בצורה היותר פשטנית, בקיצור לא לזה כיון הגרי"ס. 

איני חושב שזה מדוייק. עיקר מה שעורר הגרי"ס היה להשקיע הרבה בעיצוב התנהגות האדם, ולא רק בעיצוב שכלו (וכבר קדמוהו בזה החובות הלבבות והרמח"ל בהקדמתם, שביקרו את הזנחת הענין הראשון). הדרך בה הוא חינך לעשות זאת היתה בתחבולות פסיכולוגיות על תת ההכרה, ובדרך זו המשיכו תלמידיו, ואילו הח"ח ואחרים הלכו בדרך אחרת של חיזוק הרגש הרוחני. הדרכים שונות, אבל המטרה אחת, וכל עוד הושגה המטרה - הרי לזה הגרי"ס כיוון.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 מאי 2019, 10:24

מאן דהו כתב:
24 מאי 2019, 01:08
שאר לעמו כתב:
מאן דהו כתב:
שלא נסטה ממהות האשכול.
לאו דוקא, אבל הוא ראה בהם 'מקבלים'.
אבל הרוב באו מבתים מנתוקים של חוזרים בתשובה בלי הווי ישיבתי מסורתי. וזה נקודה מענינת

נכון, וגם אצל אנשי חוג חזו"א זה כך - הרבה מאד מאלו שאינם צאצאי תלמידיו או קרובי משפחתו הם מתחזקים ובעלי תשובה. (כנ"ל אצל חב"ד וברסלב) הסיבה היא אותה סיבה: בשביל לקבל דרך חדשה האדם צריך להיות מוכן לבקר את הדרך הישנה עליה חונך, ורוב האנשים אינם ששים לעשות זאת. בעלי תשובה ומתחזקים שאין להם דרך ישנה כלל, אין להם בעיה בזה.

אין באמור כל ראיה שהשיטה צודקת, אלא רק להסביר מבחינה פסיכולוגית למה זו המציאות.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 מאי 2019, 10:26

מאן דהו כתב:
24 מאי 2019, 01:17

לגבי השמירה על הייחודיות - זה אכן מושג בלתי מושג עבור מי שכל אישיותו ומחשבתו עוצבו על ידי הקו הציבורי. לכאלו אנשים, אדם שמתמקד בייחודיותו האישית וחושב בצורה עצמאית מהווה סכנה גדולה, מאחר והוא לא בהכרח יגיע לאותם מסקנות כמו הקו הציבורי. לשיטתם, מוסדות החינוך הם כמו קו ייצור בבית חרושת: מטרתם היא לייצר כמה שיותר אנשים בעלי שאיפות ומטרות ודעות זהות. לעומת זאת המהלך בסלבודקא היה, כמו שהגדיר הגר"ד זוכובסקי זצ"ל, להיות מקום של "הטבעת חותם", ולא "בית דפוס". הגרמ"ש היה בעל קו סלובודקאי מובהק.

לגבי ההוראות לבעלי תשובה כידוע זו היתה הוראתם הנחרצת של הגרא"מ שך והגרי"ש אלישיב. הגרי"ש אף הגדיל לעשות והורה לבעל תשובה שטען שהוא מסוגל לשבת וללמוד יום שלם, שלא יעשה זאת בשום אופן.

מתחזק

שליחה על ידי מתחזק » 24 מאי 2019, 10:32

דברו פה על חסידים שלו, איני חושב שיש בזה משהו אמיתי כלל, זה פשוט משהו אופנתי ודו"ק.
דיברו פה למה לא אחזו מדרכו, ובכן נכון שיש חשיבות גדולה מאוד לעיסוק בעניני מחשבה, אבל מידי הרבה גם לא טוב.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 מאי 2019, 10:33

מתחזק כתב:
24 מאי 2019, 10:32
דברו פה על חסידים שלו, איני חושב שיש בזה משהו אמיתי כלל, זה פשוט משהו אופנתי ודו"ק.
דיברו פה למה לא אחזו מדרכו, ובכן נכון שיש חשיבות גדולה מאוד לעיסוק בעניני מחשבה, אבל מידי הרבה גם לא טוב.

למה יותר חשוב להתעסק בעניני רוב וחזקה מאשר בעניני מחשבה? הלא שניהם תורה! מה ההבדל המהותי בין עיון בעניני יציאת מצרים או מלכות יוון, לבין עיון בדיני פיגול או שעבוד?
הרבה מהראשונים התמקדו בעניני מחשבה, רס"ג וחוה"ל והכוזרי ור"א בן הרמב"ם והרלב"ג והאברבנאל ורבנו בחיי ועוד רבים, ועולה על כולם המהר"ל מפראג.

(כמובן שלא טוב להתעסק רק בדבר אחד ולהזניח את הדברים אחרים, אבל זה אמור לשני הכיוונים)

מתחזק

שליחה על ידי מתחזק » 24 מאי 2019, 10:37

מבקש אמת כתב:
24 מאי 2019, 10:33
מתחזק כתב:

למה יותר חשוב להתעסק בעניני רוב וחזקה מאשר בעניני מחשבה? הלא שניהם תורה!

(כמובן שלא טוב להתעסק רק בדבר אחד ולהזניח את הדברים אחרים, אבל זה אמור לשני הכיוונים)
פשוט מאוד, הענינים של מחשבה וכיו"ב הם דברים שאי אפשר כל כך לתפוס אותם בידיים ובראש, הם 'באויר'.
ובכלל מחשבת ישראל לא נלמד בעולם הישיבות דידן, רק במרכז הרב ומשם ואילך.
בענין האמור של ר' משה שפירא, יסלחו לי אבל יצא לי פעם לשמוע איזה חיקוי שלו דהיינו תלמיד שלו שדרש ברבים, זה היה פשוט מצחיק אם זה לא היה עצוב. 

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 מאי 2019, 10:41

מתחזק כתב:
24 מאי 2019, 10:37
מבקש אמת כתב:
24 מאי 2019, 10:33
מתחזק כתב:

למה יותר חשוב להתעסק בעניני רוב וחזקה מאשר בעניני מחשבה? הלא שניהם תורה!

פשוט מאוד, הענינים של מחשבה וכיו"ב הם דברים שאי אפשר כל כך לתפוס אותם בידיים ובראש, הם 'באויר'.
ובכלל מחשבת ישראל לא נלמד בעולם הישיבות דידן, רק במרכז הרב ומשם ואילך.
בענין האמור של ר' משה שפירא, יסלחו לי אבל יצא לי פעם לשמוע איזה חיקוי שלו דהיינו תלמיד שלו שדרש ברבים, זה היה פשוט מצחיק אם זה לא היה עצוב. 

רק מה שנלמד בעולם הישיבות זה תורה? הרי בישיבות לא לומדים את רוב חלקי התורה.

הטענה על כך שקשה לתפוס את זה משום שזה אויר, יש בה אמת מסויימת, והענין תלוי בכל אדם לפי עומק הבנתו וצורת חשיבתו. ואכן, רוב הציבור אינו מסוגל לקלוט כהוגן את הדברים.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: יהודי | 1 אורח