ביטול תורה בחג השבועות / שמחת תורה

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

אחד הבנים
משתמש ותיק
נתן תודה: 74 פעמים
קיבל תודה: 133 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: ביטול תורה בחג השבועות / שמחת תורה

שליחה על ידי אחד הבנים » 07 מאי 2020, 18:27

ובעיקר דיוני הרבנים החשובים בדעת הרבנים הליטאים על מירון, מפורסם מהגרי"ז שראה בזה מקום תפילה חשוב. וידוע ג"כ שעשרה מאברכי ב"ב וביניהם הגראי"ל ועוד גדולים מפורסמים עלו לשם להתפלל על הגרי"ז בימי חוליו. ולא חששו לביטול תורה. 
אבל יש עוד נושא שנקרא יום ל"ג בעומר וזה לא נהגו בו. אבל יש להפריד בין הדיון על ל"ג בעומר לבין הדיון על מירון. זה ממש לא אותו דבר.

נדיב לב
משתמש ותיק
נתן תודה: 181 פעמים
קיבל תודה: 745 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 07 מאי 2020, 19:32

אחד הבנים כתב:
07 מאי 2020, 18:25
נדיב לב כתב:
27 מאי 2019, 19:03
ר' חיים לא עלה העלו אותו!
למחות

למחות אחרי שנכתבה הבהרה ברורה, אינה אלא דרך קנטרנות. מרן הגר"ח בשבילי הוא קודש קודשים ואני חרד למילתו פי כמה ממה שאתה חושב. וכמה פעמים בשנה עולה לביתו ומציע ספקותי ושאלותי, כך שלמחות סתם אף שקראת הבהרתי אינה אלא התנגחות לשמה וחבל. https://tora-forum.co.il/viewtopic.php? ... =30#p67635
ר' חיים בגודל קדושתו וברכותיו לא היה נדרש לעלות למירון בשביל להתפלל על תורמי הרב ויסבורד. הוא כמעט ולא עושה זאת? אלא מה בשעת הדחק והצלת רשת גדולה המחזיקה אלפי אברכים ביודעו שמעגל התורמים יתרחב ויתפח עם ינדוד למירון פעל כך
ר' חיים לא עשה עסק מיום מסויים ולא הפך את ל"ג בעומר לאחד מד' רגלים...

אחד הבנים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד הבנים » 07 מאי 2020, 20:31

נדיב לב כתב:
07 מאי 2020, 19:32
אחד הבנים כתב:
07 מאי 2020, 18:25
נדיב לב כתב:
27 מאי 2019, 19:03
ר' חיים לא עלה העלו אותו!
למחות

למחות אחרי שנכתבה הבהרה ברורה, אינה אלא דרך קנטרנות. מרן הגר"ח בשבילי הוא קודש קודשים ואני חרד למילתו פי כמה ממה שאתה חושב. וכמה פעמים בשנה עולה לביתו ומציע ספקותי ושאלותי, כך שלמחות סתם אף שקראת הבהרתי אינה אלא התנגחות לשמה וחבל. https://tora-forum.co.il/viewtopic.php? ... =30#p67635
ר' חיים בגודל קדושתו וברכותיו לא היה נדרש לעלות למירון בשביל להתפלל על תורמי הרב ויסבורד. הוא כמעט ולא עושה זאת? אלא מה בשעת הדחק והצלת רשת גדולה המחזיקה אלפי אברכים ביודעו שמעגל התורמים יתרחב ויתפח עם ינדוד למירון פעל כך
ר' חיים לא עשה עסק מיום מסויים ולא הפך את ל"ג בעומר לאחד מד' רגלים...
קבל את התנצלותי התכוונתי בכנות.

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 213 פעמים
קיבל תודה: 463 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 07 מאי 2020, 23:13

אחד הבנים כתב:
07 מאי 2020, 18:27
ובעיקר דיוני הרבנים החשובים בדעת הרבנים הליטאים על מירון, מפורסם מהגרי"ז שראה בזה מקום תפילה חשוב. וידוע ג"כ שעשרה מאברכי ב"ב וביניהם הגראי"ל ועוד גדולים מפורסמים עלו לשם להתפלל על הגרי"ז בימי חוליו. ולא חששו לביטול תורה. 
אבל יש עוד נושא שנקרא יום ל"ג בעומר וזה לא נהגו בו. אבל יש להפריד בין הדיון על ל"ג בעומר לבין הדיון על מירון. זה ממש לא אותו דבר.
אם זה ביטול תורה, אז גם כשזה לטובת הגרי"ז זה ביטול תורה. ממ"נ, אם העלייה לציון הק' במירון בל"ג בעומר זה ביטול תורה, למה כשעלו להתפלל על הגרי"ז זה לא היה ביטול תורה?
'לא נהגו בו' אני לא רוצה שוב להעלות את הדיון שכבר נדוש כאן בפורום עשרות פעמים... אבל איפה השכל הישר? לבטל שלשה שבועות את הישיבות והחיידרים - נהגו ולכן הכל מותר. לעלות למירון יום אחד בשנה להתפלל (אף אחד לא משלם 100 ש"ח פלוס מינוס לכרטיס כדי לקבל חתיכת קוגל) 
- לא נהגו. זה לא נראה מוזר? 
אגב, מי קבע את 'המנהג' של בין הזמנים? איזה גדול בישראל מדורות הקודמים?

אחד הבנים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד הבנים » 07 מאי 2020, 23:25

יוספזון כתב:
07 מאי 2020, 23:13
אחד הבנים כתב:
אם זה ביטול תורה, אז גם כשזה לטובת הגרי"ז זה ביטול תורה. ממ"נ, אם העלייה לציון הק' במירון בל"ג בעומר זה ביטול תורה, למה כשעלו להתפלל על הגרי"ז זה לא היה ביטול תורה?
'לא נהגו בו' אני לא רוצה שוב להעלות את הדיון שכבר נדוש כאן בפורום עשרות פעמים... אבל איפה השכל הישר? לבטל שלשה שבועות את הישיבות והחיידרים - נהגו ולכן הכל מותר. לעלות למירון יום אחד בשנה להתפלל (אף אחד לא משלם 100 ש"ח פלוס מינוס לכרטיס כדי לקבל חתיכת קוגל) 

באמת איני מבין מה אתה רוצה ממני...
אגב בענין ביה"ז ראה 
https://tora-forum.co.il/viewtopic.php? ... 18#p136927
הפוך בדיוק, באתי לומר שיש שני נידונים-מירון ול"ג בעומר.
אני כלל לא מהסבורים שיש בל"ג בעומר ביטול תורה. לא כל מי שחושב שיש חיוך מהשמים במדינה חושב גם את זה...
רק באתי לומר שמירון כמקום תפילה הוא מוסכם, והעלייה בל"ג היא מחלוקת כמו שהביאו מהחת"ס. ביטול תורה? מאן דכר שמיה.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 07 מאי 2020, 23:27

יושב אוהלים כתב:
07 מאי 2020, 17:18
יוספזון כתב:
27 מאי 2019, 19:06
בנוסף לכך, לא רק ר' חיים עלה מזמן לזמן למירון, אלא גם כל שאר גדולי הדור הליטאים המפורסמים...
מעשה באברך שבא להגרי"ש אלישיב כמה ימים לפני ל"ג בעומר ואמר לו שהוא כבר נשוי כמה שנים ועדיין איו לו ילדים, והציעוהו חבריו שיסע בל"ג בעומר למירון וישפוך שיחו בציון הרשב"י ויש בזה סגולה גדולה מאוד, והרבה נושעו מזה.
והוסיף ואמר שבאמת לא רצה לנסוע, בגלל שלא רצה ליסחב כמה שעות באוטובוסים הציבוריים, ואחד מחביריו סידר לו מקום להצטרף לנסיעה עם אחד ה'אחמי"ם' שנוסע ברכב פרטי.
אבל דא עקא שהאיש הזה יוצא עם רכבו מירושלים בשעה שהוא חצי שעה לפני סוף סדר ב' בישיבתו.
ושאלתו בפיהו בפני הגריש"א אם מותר לו לצאת מוקדם מבית המדרש עבור זה.
ענהו הגריש"א "לא כדאי".
חזר ואמר השואל להגריש"א "מעולם לא נסעתי לציון הרשב"י במירון בחיים שלי בגלל שלא רציתי לבזבז כל כך הרבה זמן בנסיעות, ועכשיו יש לי הזדמנות חד פעמית לנסוע ברכב פרטי ולהתפלל בציון הרשב"י בראשונה בחיים שלי"
ענהו הגריש"א "זה לא כל כך נורא, גם אני אף פעם לא נסעתי למירון!"

וכידוע מי לנו גדול בענין חשיבות הנסיעה למירון בל"ג בעומר יותר מאנשי ירושלים, וידוע כמה החזיק הגריש"א במנהגי ירושלים הותיקים, ובכל זאת הוא אף פעם לא נסע לציון הרשב"י במירון.
אז הנה יש לפנינו הערת הסתייגות לקביעותו של הרב יוספזון ש" כל שאר גדולי הדור הליטאים המפורסמים עלו למירון מזמן לזמן...
נהייתם חסידים? מספרים סיפורי צדיקים? אתם כבר יכולים לעלות למירון. ב. מקודם אני אמור להאמין. ג. הוא היה ה'גדול' היחיד אצל הליטאים? המצב לא  טוב...
אגב, הגבת על מה שכתבתי לפני שנה שלימה. אני לא אמור לזכור מה שזכרתי אז.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 07 מאי 2020, 23:29

אחד הבנים כתב:
07 מאי 2020, 23:25
יוספזון כתב:
07 מאי 2020, 23:13
אחד הבנים כתב:
באמת איני מבין מה אתה רוצה ממני...
אגב בענין ביה"ז ראה 
https://tora-forum.co.il/viewtopic.php? ... 18#p136927
הפוך בדיוק, באתי לומר שיש שני נידונים-מירון ול"ג בעומר.
אני כלל לא מהסבורים שיש בל"ג בעומר ביטול תורה. לא כל מי שחושב שיש חיוך מהשמים במדינה חושב גם את זה...
רק באתי לומר שמירון כמקום תפילה הוא מוסכם, והעלייה בל"ג היא מחלוקת כמו שהביאו מהחת"ס. ביטול תורה? מאן דכר שמיה.
בדקתי... ראיה חלשה מאוד (לא מתקרב אפילו לקרסולי הראיות שיש למירון) אגב, על בין הזמנים ביומא ניסן וביומא תשרי כבר הכריז רבא...

אחד הבנים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד הבנים » 07 מאי 2020, 23:32

יוספזון כתב:
07 מאי 2020, 23:29
בדקתי... ראיה חלשה מאוד (לא מתקרב אפילו לקרסולי הראיות שיש למירון) אגב, על בין הזמנים ביומא ניסן וביומא תשרי כבר הכריז רבא...

באתי להשוות בין ביה"ז למירון?
למה אתה מבין ככה?
סתם שאלת על ביה"ז ונתתי קישור...

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 07 מאי 2020, 23:34

אחד הבנים כתב:
07 מאי 2020, 23:32
יוספזון כתב:
07 מאי 2020, 23:29
באתי להשוות בין ביה"ז למירון?
למה אתה מבין ככה?
סתם שאלת על ביה"ז ונתתי קישור...

לדעתי חבל לדון שוב ושוב, כבר דנו על אותם הנושאים את אותם הטענות עשרות פעמים. (אשכול זה נפתחה בשנה שעברה לפני ל"ג בעומר והיו עוד כאלו, שיתכן ונמצאים ויתכן וננעלו או נמחקו.

יושב אוהלים
משתמש ותיק
נתן תודה: 220 פעמים
קיבל תודה: 259 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 08 מאי 2020, 11:37

יוספזון כתב:
07 מאי 2020, 23:27
יושב אוהלים כתב:
07 מאי 2020, 17:18
יוספזון כתב:
27 מאי 2019, 19:06
בנוסף לכך, לא רק ר' חיים עלה מזמן לזמן למירון, אלא גם כל שאר גדולי הדור הליטאים המפורסמים...
מעשה באברך שבא להגרי"ש אלישיב כמה ימים לפני ל"ג בעומר ואמר לו שהוא כבר נשוי כמה שנים ועדיין איו לו ילדים, והציעוהו חבריו שיסע בל"ג בעומר למירון וישפוך שיחו בציון הרשב"י ויש בזה סגולה גדולה מאוד, והרבה נושעו מזה.
והוסיף ואמר שבאמת לא רצה לנסוע, בגלל שלא רצה ליסחב כמה שעות באוטובוסים הציבוריים, ואחד מחביריו סידר לו מקום להצטרף לנסיעה עם אחד ה'אחמי"ם' שנוסע ברכב פרטי.
אבל דא עקא שהאיש הזה יוצא עם רכבו מירושלים בשעה שהוא חצי שעה לפני סוף סדר ב' בישיבתו.
ושאלתו בפיהו בפני הגריש"א אם מותר לו לצאת מוקדם מבית המדרש עבור זה.
ענהו הגריש"א "לא כדאי".
חזר ואמר השואל להגריש"א "מעולם לא נסעתי לציון הרשב"י במירון בחיים שלי בגלל שלא רציתי לבזבז כל כך הרבה זמן בנסיעות, ועכשיו יש לי הזדמנות חד פעמית לנסוע ברכב פרטי ולהתפלל בציון הרשב"י בראשונה בחיים שלי"
ענהו הגריש"א "זה לא כל כך נורא, גם אני אף פעם לא נסעתי למירון!"

וכידוע מי לנו גדול בענין חשיבות הנסיעה למירון בל"ג בעומר יותר מאנשי ירושלים, וידוע כמה החזיק הגריש"א במנהגי ירושלים הותיקים, ובכל זאת הוא אף פעם לא נסע לציון הרשב"י במירון.
אז הנה יש לפנינו הערת הסתייגות לקביעותו של הרב יוספזון ש" כל שאר גדולי הדור הליטאים המפורסמים עלו למירון מזמן לזמן...
נהייתם חסידים? מספרים סיפורי צדיקים? אתם כבר יכולים לעלות למירון. ב. מקודם אני אמור להאמין. ג. הוא היה ה'גדול' היחיד אצל הליטאים? המצב לא  טוב...
אגב, הגבת על מה שכתבתי לפני שנה שלימה. אני לא אמור לזכור מה שזכרתי אז.
> נהייתם חסידים? מספרים סיפורי צדיקים?
                             - אתה זה שהתחלת עם "סיפורים" ש"כל שאר גדולי הדור הליטאים המפורסמים עלו למירון" אני סה"כ הגבתי לסיפור שלך.
> אתם כבר יכולים לעלות למירון -
                                אכן עליתי - אבל אדרבא לשיטתך אולי זה דוקא הוכחה שאני מגדולי הליטאים המפורסמים
> מקודם אני אמור להאמין
                          - ומאיפה שאבת את האמונה שלימה שכל שאר גדולי הדור הליטאים המפורסמים עלו למירון - מהעיתונים? אם  לכתב עיתון יש לדעתך                                    יותר נאמנות ממני, אולי פעם הבא אני אכתוב את הסיפור בעיתון במקום בפורום, ואז כבר תאמין.

הוא היה ה'גדול' היחיד אצל הליטאים? המצב לא  טוב
                             המצב מאוד לא טוב אם אתה לא מבין שכדי להפריך מי שכותב ש"כל" שאר גדולי הליטאים המפורסמים עלו למירון, לא צריך שהוא יהיה                                     הגדול היחיד אצל הליטאים, אלא מספיק שגדול אחד לא עלה וכבר אין זה כמו שכתבת. ואדרבה עליך אפשר לשאול "וכי הגריש"א הוא לא                                  "גדול ליטאי מפורסם" בעיניך - אז באמת המצב קשה.

> הגבת על מה שכתבתי לפני שנה שלימה. אני לא אמור לזכור מה שזכרתי אז.
_                                                                         מה כוונתך? אולי זכרת אז שגם הגריש"א עלה למירון? ועכשיו שכחת אם הוא עלה? איך זה קשור לנושא?

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח