המוזיקה בחתונות בימינו

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
נתן תודה: 60 פעמים
קיבל תודה: 82 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

המוזיקה בחתונות בימינו

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 23 יוני 2019, 02:06

הייתם לאחרונה בחתונה חרדית חסידית? (לא שאצל הליטאים הרבה יותר טוב, אבל בכל זאת, זה מגיע בעיקר מהצד ה"חסידי" והליטאים למדו מהם)
תגידו העולם השתגע?

איך אף אחד לא עושה כלום???
איך נותנים לדבר הזה לקרות?
למה האדמורים וראשי הישיבות לא עוצרים את הטירוף הזה??

בחתונה חסידית היום - אין מוזיקה. יש רק קצב טרנס קבוע, עם בסים חזקים מאד, כמעט בלי מנגינה.
חושך, אורות צבעוניים, אף אחד לא רוקד, רק צעירים שתויים מנענעים כל אחד לעצמו בקצב של הטרנס חסר המלודיה. ובקיצור פאב, דיסקוטק או שקוראים לזה היום. לא בהגזמה, לא דימוי מילתא למילתא. פשוט בדיוק כמו המסיבות של החילונים.

וענייני הצניעות.
כאן דווקא הליטאים יותר גרועים.

תגידו מאיפה ההיתר להכניס את הכלה לאמצע הגברים לרקוד לפניה רוב הזמן של הריקודים השניים?
להרים את החתן בלילה הקדוש של החתונה שלו על השולחן כשבמקביל מרימים את הכלה והחתן רואה את הריקודים של הבנות והכלה מנפנפת לגברים... ואז בלי שום בושה, בגסות שאי אפשר לתאר - לשיר "כשם שאני רוקד כנגדך ואיני יכול לנגוע בך..."

ולאף אחד אין עם זה בעיה!!!

מי היה יכול לדמיין כזה דבר לפני חמש-שש-שבע שנים??

יש תורות בליקוטי מוהר"ן שעוסקות בהשפעת הנגינה על הנפש.
ידעתם שמי ששומע נגינה של "מנגן רשע" קשה לו לעבודת השם? (ולהיפך, מנגן כשר מועיל ומסייע)
אחר כך מתפלאים למה קשה להתגבר על היצרים, ולמה אין חשק ללמוד.
כשהאנשים המשפיעים ביותר על הנפש של בחורים הם פרוצים קלי עולם (בלי להכליל, בסדר) - וזה ה"מוזיקה" שהם רוקדים לצליליה כל ערב -פלא שהם גדלים להיות חוצפנים וגסי רוח? (מלבד הפרחחים המקולקלים מקול חי וקול ברמה, שהנוער מאזין להם באינפוזיה)

מי שמבין במוזיקה, יודע, שיש לכל סוג מוזיקה סוג של השפעה על הנפש, חיובית או שלילית. זה מגובה במחקרים, ואפשר להאריך בזה.

גם בלי להיות "דתי", זה פשוט לא יפה, לא מוזיקלי, לא נעים.

מי שחושב שאני איזה זקן שלא מבין את הצעירים, אז רק אומר שממש לא. אני בגיל לא הרבה יותר מהם, ואני מאד אוהב מוזיקה טובה, ומעולם לא היתה לי בעיה עם שירים חדשים טובים. גם מעולם לא הייתי "צולניק" או חניוק במיוחד.
אבל הייתי בחתונה עכשיו, עם כל המשפחה שלי, שחלק מהם ילדי חיידר טהורים וצדיקים, שבבית אני שומר מכל משמר שלא יחשפו להרבה הרבה פחות מזה, ופשוט הייתי צריך לכפות עליהם לצאת מהאולם בזמן הריקודים, (למרות שההסעה שלנו לא יוצאת עד אחרי הצילומים בסוף) לאכזבתם הרבה כמובן, דווקא מאד סקרן אותם כל האורות והדברים המשונים, ה"י.
זה הגיוני שאני אצטרך להוציא את הילדים שלי החוצה מחתונה חרדית של קרובי משפחה?

א קיצור, מה אתם אומרים? מישהו הולך להתעורר על החיים שלו? יש איזה ראש ישיבה או אדמור שהולך לעשות לזה סוף?
כי כשרוצים יכולים. וכבר היו דברים מעולם.

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

Re: המוזיקה בחתונות בימינו

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 23 יוני 2019, 02:26

על השפעת הנגינה ואישיות המנגן על נפש האדם, בתורת רביה"ק.

ליקוטי מוהר"ן, חלק א' תורה ג' "אקרוקתא"
http://rabenubook.com/%d7%9c%d7%99%d7%a ... 9f-%d7%92/
תורה נ"ד "ויהי מקץ"
http://rabenubook.com/%D7%9C%D7%99%D7%A ... %A0%D7%93/
תורה רפ"ב "אזמרה"
http://rabenubook.com/%d7%9c%d7%99%d7%a ... %a4%d7%91/
שיחות הר"ן רע"ג
אָמַר: טוֹב לְהָאָדָם לְהַרְגִּיל אֶת עַצְמוֹ שֶׁיּוּכַל לְהַחֲיוֹת אֶת עַצְמוֹ עִם אֵיזֶה נִגּוּן. כִּי נִגּוּן הוּא דָּבָר גָּדוֹל וְגָבוֹהַּ מְאֹד מְאֹד, וְיֵשׁ לוֹ כֹּחַ גָּדוֹל לְעוֹרֵר וּלְהַמְשִׁיךְ אֶת לֵב הָאָדָם לְהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ.
וַאֲפִלּוּ מִי שֶׁאֵינוֹ יָכוֹל לְנַגֵּן, אַף עַל פִּי כֵן בְּבֵיתוֹ וּבֵינוֹ לְבֵין עַצְמוֹ יוּכַל לְהַחֲיוֹת אֶת עַצְמוֹ בְּאֵיזֶה נִגּוּן כְּפִי שֶׁיּוּכַל לְזַמֵּר אוֹתוֹ, כִּי מַעֲלַת הַנִּגּוּן אֵין לְשַׁעֵר. וּכְבָר מְבֹאָר בְּדִבְרֵי רַבֵּנוּ ז"ל, כַּמָּה תּוֹרוֹת גְּבוֹהוֹת מֵעִנְיַן נִגּוּן. וְעַיֵּן בְּסוֹף הַמַּעֲשֶׂה שֶׁל הַשִּׁבְעָה בֶּעטְלֶירְס שָׁם מְרֻמָּז קְצָת מַעֲלַת הַנִּגּוּן. כִּי מְבֹאָר שָׁם שֶׁעִקַּר רְפוּאַת הַבַּת מַלְכָּה שֶׁנָּפְלָה חַלָּשׁוּת הוּא עַל יְדֵי נִגּוּן, הַיְנוּ עַל יְדֵי עֲשָׂרָה מִינֵי נְגִינָה כְּמוֹ שֶׁמְּבֹאָר שָׁם עַיֵּן שָׁם. וְהָבֵן מְאֹד עַד הֵיכָן הַדְּבָרִים מַגִּיעִים:
כִּי גַּם הַנְּשָׁמָה הַקְּדוֹשָׁה שֶׁל כָּל אֶחָד מִיִּשְׂרָאֵל הִיא נִקְרֵאת בַּת מֶלֶךְ כַּיָּדוּעַ וְהִיא מֻנַּחַת בְּמָקוֹם שֶׁמֻּנַּחַת אֵצֶל כָּל אֶחָד וְאֶחָד, עֲיֵפָה וִיגֵעָה וַחֲלוּשָׁה בַּעֲווֹנוֹתֶיהָ שֶׁהֵם הָעֲשָׂרָה מִינֵי חִצִּים, שֶׁזָּרַק וְיָרָה בָּהּ הַמֶּלֶךְ שֶׁתְּפָסָהּ כְּמוֹ שֶׁמְּבֹאָר שָׁם. וּצְרִיכִין צַדִּיק בַּעַל כֹּחַ גָּדוֹל שֶׁיּוּכַל לִכְנֹס לְתוֹךְ כָּל הַמְּקוֹמוֹת שֶׁנָּפְלָה לְשָׁם וּלְהוֹצִיא מִמֶּנָּה כָּל הָעֲשָׂרָה מִינֵי חִצִּים, וְלֵידַע כָּל הָעֲשָׂרָה מִינֵי דְּפִיקִין כְּדֵי שֶׁיֵּדַע אֵיךְ צְרִיכִין לִרְפוּאָתָהּ. וּלְנַגֵּן כָּל הָעֲשָׂרָה מִינֵי נְגִינָה, כִּי עִקַּר רְפוּאָתָהּ עַל יְדֵי נִגּוּן וְשִׂמְחָה. וְהָבֵן שָׁם עוֹד דְּבָרִים מִתּוֹךְ דָּבָר. וְהָעִקָּר לְהוֹצִיא מִשָּׁם עֵצוֹת טוֹבוֹת לָשׁוּב לְהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ בֶּאֱמֶת כִּי 'לֹא הַמִּדְרָשׁ הוּא הָעִקָּר אֶלָּא הַמַּעֲשֶׂה' (אָבוֹת א).

להבין את הקטע האחרון כדאי ללמוד את מעשה י"ג מסיפורי מעשיות
http://rabenubook.com/%D7%A1%D7%99%D7%A ... %99%D7%9D/
ואת תורה כ"ד מליקוטי תניינא "מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד"
http://rabenubook.com/%D7%9C%D7%99%D7%A ... %9B%D7%93/
מה זה "עשרה מיני נגינה" http://www.breslev.wiki/%D7%A2%D7%A9%D7 ... 7%A0%D7%94

עניין
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עניין » 23 יוני 2019, 06:54

בארה"ב האדמו"ר מסקולען זצ"ל עסק בזה הרבה (חוץ ממלחמתו באינטרנט שזה ידוע לכול).

יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 169 פעמים
קיבל תודה: 136 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 23 יוני 2019, 08:43

ברסלבר (ליטאי לשעבר) כתב:
23 יוני 2019, 02:06
הייתם לאחרונה בחתונה חרדית חסידית? (לא שאצל הליטאים הרבה יותר טוב, אבל בכל זאת, זה מגיע בעיקר מהצד ה"חסידי" והליטאים למדו מהם)
תגידו העולם השתגע?

בחתונה חסידית היום - אין מוזיקה. יש רק קצב טרנס קבוע, עם בסים חזקים מאד, כמעט בלי מנגינה.
חושך, אורות צבעוניים, אף אחד לא רוקד, רק צעירים שתויים מנענעים כל אחד לעצמו בקצב של הטרנס חסר המלודיה. ובקיצור פאב, דיסקוטק או שקוראים לזה היום. לא בהגזמה, לא דימוי מילתא למילתא. פשוט בדיוק כמו המסיבות של החילונים.

וענייני הצניעות.

תגידו מאיפה ההיתר להכניס את הכלה לאמצע הגברים לרקוד לפניה רוב הזמן של הריקודים השניים?
להרים את החתן בלילה הקדוש של החתונה שלו על השולחן כשבמקביל מרימים את הכלה והחתן רואה את הריקודים של הבנות והכלה מנפנפת לגברים... ואז בלי שום בושה, בגסות שאי אפשר לתאר - לשיר "כשם שאני רוקד כנגדך ואיני יכול לנגוע בך..."

ידעתם שמי ששומע נגינה של "מנגן רשע" קשה לו לעבודת השם? (ולהיפך, מנגן כשר מועיל ומסייע)
כשהאנשים המשפיעים ביותר על הנפש של בחורים הם פרוצים קלי עולם (בלי להכליל, בסדר) - וזה ה"מוזיקה" שהם רוקדים לצליליה כל ערב -פלא שהם גדלים להיות חוצפנים וגסי רוח? (מלבד הפרחחים המקולקלים מקול חי וקול ברמה, שהנוער מאזין להם באינפוזיה)

מי שמבין במוזיקה, יודע, שיש לכל סוג מוזיקה סוג של השפעה על הנפש, חיובית או שלילית. זה מגובה במחקרים, ואפשר להאריך בזה.

מי שחושב שאני איזה זקן שלא מבין את הצעירים, אז רק אומר שממש לא. אני בגיל לא הרבה יותר מהם, ואני מאד אוהב מוזיקה טובה, ומעולם לא היתה לי בעיה עם שירים חדשים טובים. גם מעולם לא הייתי "צולניק" או חניוק במיוחד.
אבל הייתי בחתונה עכשיו, עם כל המשפחה שלי, שחלק מהם ילדי חיידר טהורים וצדיקים, שבבית אני שומר מכל משמר שלא יחשפו להרבה הרבה פחות מזה, ופשוט הייתי צריך לכפות עליהם לצאת מהאולם בזמן הריקודים, (למרות שההסעה שלנו לא יוצאת עד אחרי הצילומים בסוף) לאכזבתם הרבה כמובן, דווקא מאד סקרן אותם כל האורות והדברים המשונים, ה"י.

א קיצור, מה אתם אומרים? מישהו הולך להתעורר על החיים שלו? יש איזה ראש ישיבה או אדמור שהולך לעשות לזה סוף?
א. זה בהחלט לא האוירה אצל כולם 
ב. כהמשך ל-א המוזיקה היא לא הבעיה היא סימפטום של ריקנות
ג. להמחשה שמת לב באותה חתונה כמה אנשים הסריטו עם טלפון חכם (לא מוגן..) לא הייתי שם אבל ספרתי עשרות..
תסלח לי אבל אדם שיש לו טלפון לא חסום כלל חשוד בעיני ואינו חרדי לפי שום קריטריון
וממילא תפתח אשכול בנושא החרדים החדשים לאן
והצער הגדול שהם לא עברו לחולצה צבעונית ואז היית יכול להסביר לילדים שלך מה שאתה מסביר להם כשאתה רואה מזרוחניקים רדודים 
שאנחנו אחרת וכו...

יהודה1
משתמש ותיק
נתן תודה: 389 פעמים
קיבל תודה: 272 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 23 יוני 2019, 09:35

תגידו העולם השתגע?

וענייני הצניעות.

חבל שאתה מעלה את הנושא כאן. זה רק יגרום שיהיו כאלה שיאמרו שבאמת אין שום בעיה. מה שידוע לי הוא שכן ניסו לתקן אבל לא על כל דבר אפשר לקדש מלחמה יש דברים חשובים יותר.
ואם משום שזה מה שמונע מללמוד כראוי, הרי אם יעסקו כראוי בצורה הטבעית הסגולי פחות יזיק.

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 23 יוני 2019, 13:11

יעקב שלם כתב:
23 יוני 2019, 08:43
הייתם לאחרונה בחתונה חרדית חסידית? וכו'
א. זה בהחלט לא האוירה אצל כולם 
ב. כהמשך ל-א המוזיקה היא לא הבעיה היא סימפטום של ריקנות
ג. להמחשה שמת לב באותה חתונה כמה אנשים הסריטו עם טלפון חכם (לא מוגן..) לא הייתי שם אבל ספרתי עשרות..
תסלח לי אבל אדם שיש לו טלפון לא חסום כלל חשוד בעיני ואינו חרדי לפי שום קריטריון
וממילא תפתח אשכול בנושא החרדים החדשים לאן
והצער הגדול שהם לא עברו לחולצה צבעונית ואז היית יכול להסביר לילדים שלך מה שאתה מסביר להם כשאתה רואה מזרוחניקים רדודים 
שאנחנו אחרת וכו...

א. בחתונות החסידיות זה כן ממש כולם. לא רק המודרנים. וגם בליטאיות זה הרבה יותר נפוץ, גם בישיבות הנחשבות לפרומריות ראיתי דברים. (אם כי באמת החתונה שהוצאתי ממנה את הילדים היתה של ליטאי, בן משפחה, שלמד בישיבה "פתוחה" כמו שאומרים. אבל אני נמצא בהרבה חתונות וזה לא היה חריג כ"כ) את מנהג ה"כשם שאני רוקד" הגובל באיסורים דאורייתא - ראיתי בכל חתונה ליטאית שהייתי לאחרונה.
ב. מסכים, נו אז?
ג. זה כבר לא רק עניין של חרדים חדשים.
זה כבר הפך לנורמה אצל כולם. בפרט אצל החסידים. ככה נראות החתונות.
מי שבעיקר הם בעלי הטלפון החכם זה הזמר והמנגנים (ע"פ רוב בלי להכליל חלילה). בציבור - פחות. אם בעיניך בעל טלפון חכם אינו חרדי וכו', אז עוד יותר צריך לא לתת לו להשפיע על הנפש של הנוער, וכפי שהבאתי למעלה שזה מאד מאד משפיע.
ולחרדים החדשים החסידים אין חולצות כחולות. אולי חליפה פתוחה, ציצית בפנים זקן מסודר ופאות קצרות יותר. וסמארטפון כמובן.

בעצם מה אני קורא להם חסידים, כ"כ הרבה צעירים שם הם לא חסידים לא לפי דרכי החסידות המבוארים במסילת ישרים ולא הולכים בדרך הבעל שם טוב. פשוט שייכים לאיזה חסידות כמו לקופת חולים, זה הכל. (בלי לקטרג ולהכליל כמובן, יש ב"ה גם היום צעירים עובדי ה', וצדיקים, גם חסידים וגם ליטאים. ובכל זאת, יש איזה משבר כללי שעובר על הנוער היום, דברים שלא היה להם זכר לפני 5 שנים)

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 23 יוני 2019, 13:29

יהודה1 כתב:
23 יוני 2019, 09:35
הייתם לאחרונה וכו'
חבל שאתה מעלה את הנושא כאן. זה רק יגרום שיהיו כאלה שיאמרו שבאמת אין שום בעיה. מה שידוע לי הוא שכן ניסו לתקן אבל לא על כל דבר אפשר לקדש מלחמה יש דברים חשובים יותר.
ואם משום שזה מה שמונע מללמוד כראוי, הרי אם יעסקו כראוי בצורה הטבעית הסגולי פחות יזיק.

מה ניסו לתקן? מישהו עוסק בזה?
מה יותר חשוב הבחירות לעיריה? לא מבין למה זה לא מספיק חשוב, אבל קטנתי. אתה יודע על מה אני מדבר? לא מה שהיה עד לפני שנתיים שלש. משהו אחר לגמרי. תכנס לחתונה חסידית ותזדעזע.
אולי אין עדיין לגדולי הרבנים מודעות לעניין, כי כשהרבנים נכנסים מפסיקים את זה לרגע ועושים להם ימים...

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 23 יוני 2019, 13:38

יהודה1 כתב:
הייתם לאחרונה וכו'

ע"פ תורה ג' שהבאתי לעיל - התיקון לשמיעת מנגן רשע שלא יזיק לו לעבודת השם - הוא לימוד גמרא בלילה. יש שם הסבר ע"פ סוד לעניין מ"ש חז"ל חוט של חסד הנמשך ביום, עי"ש. ובכל אופן המסקנא שהתיקון הספציפי לזה - הוא לימוד גמרא דווקא ובלילה דווקא.

יהודה1
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 23 יוני 2019, 15:15

23 יוני 2019, 13:38
יהודה1 כתב:
הייתם לאחרונה וכו'

ע"פ תורה ג' שהבאתי לעיל - התיקון לשמיעת מנגן רשע שלא יזיק לו לעבודת השם - הוא לימוד גמרא בלילה. יש שם הסבר ע"פ סוד לעניין מ"ש חז"ל חוט של חסד הנמשך ביום, עי"ש. ובכל אופן המסקנא שהתיקון הספציפי לזה - הוא לימוד גמרא דווקא ובלילה דווקא.
א. אני התכוונתי לא כדאי לעורר על נושאים בפורום בגלל שזה עלול לגרום שיבוא מישהו לקרר ונמצא שלא השגת את מטרתך אלא להיפך.
ב. אכן אני לא יודע מה המצב כיום אבל אני זוכר שעשו בעבר כמה נסיונות לעורר בעניין המוזיקה הפסולה בכלל. וזה לא מספיק נכנס לציבור. 
ג. עניין הבחירות וכו' אינם נכנסות למשקל. אתה מדבר על ניסיון לתקן את הציבור ולא רק לדרוש לעשות פעולה חד פעמית, ועל כגון זה אומרים לפעמים הנח להם לישראל מוטב יהיו שוגגים.

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 23 יוני 2019, 15:52

אז זהו? לדעתך צריך לוותר ולהתיאש???

זקן ויושב בישיבה
משתמש ותיק
נתן תודה: 71 פעמים
קיבל תודה: 114 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 23 יוני 2019, 15:57

23 יוני 2019, 15:52
אז זהו? לדעתך צריך לוותר ולהתיאש ולתת לנוער להתדרדר???
אתה לא מכיר את 'הדור חלש'.. 'הרע במיעוטו'.. ועוד ועוד, כל פעם לשלוף את הנצרך. אם לא היית רק ליטאי 'לשעבר' היית מכיר את זה.

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 23 יוני 2019, 16:49

אתם יודעים מה האבסורד?
שבחתונות ד"ליות, (של ישיבת רמת גן למשל ועוד) יש תזמורות נפלאות ואקוסטיות לגמרי, ריקודים נפלאים בדבקות עם ניגוני חב"ד עתיקים, עם כינור וחליל צד וקלרינט, לאורך כל החתונה! אין גיטרה חשמלית, אין צלילי סינטיסייזר, ואין מקצב טכנו. פשוט מוזיקה כל כך יהודית עתיקה ונפלאה שאפילו בילדותי לא ראיתי בחצרות האדמורים.
בחתונות של קרובי משפחה שהייתי, הגעתי להתרגשות רבה מהניגונים והריקודים!
פשוט אוירה מרוממת ושמחה יהודית אמיתית!

איך זה יכול להיות? הם, שלכולם יש סמארטפונים, שאוכלים רבנות, וההתמודדות שלהם עם נסיונות הדור היא הרבה יותר ישירה וקשה כידוע - יודעים לעשות חתונה חסידית כמו פעם, ודווקא החרדים, בני הישיבות הליטאים והחסידים, בעלי ההשקפה הטהורה, שאינם מאמינים בשלטון הכופרים ימ"ש - צריכים לעשות חתונות שנראית כמו מסיבה של הגרועים שבאומות???

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 126 פעמים
קיבל תודה: 476 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 23 יוני 2019, 17:54

תגידו העולם השתגע?

וענייני הצניעות.

זו אכן בעיה קשה ומכאיבה.
מה שברור הוא שהדרך לתיקון הענין איננה על ידי מלחמה וחרמות, כדוגמת העלונים שאני רואה חדשים לבקרים המנסים להלחם נגד סכנות כאלו ואחרות, כיון שזה ישכנע רק את מי שממילא הבעיה אצלו לא קיימת (כמו שאמר הגראי"ל על כנסי הצניעות, מבלי לזלזל בהם חלילה).

לענ"ד הדרך היחידה שעשויה להביא תועלת היא להתמקד באלטרנטיבה: לעודד זמרים ויוצרים שמלחינים ניגונים טהורים בעלי השפעה חיובית על הנפש, ולהסביר את חשיבות ההאזנה דווקא לניגונים אלו, ולבאר את ההבדל ביניהם לבין הניגונים הפחותים (מבלי לדבר נגד אנשים ספציפיים, אלא על הניגונים כשלעצמם). אלא שמי שעושה זאת חייב להיות בעל טעם מוזיקלי חדשני שמתאים את עצמו לסגנון המתחדש של הדור הצעיר, אלא שמתמקד במוזיקה העדכנית החיובית, ולא אדם בעל טעם שמרני שמחבב רק את ניגוני ר' ברוך בער וכדומה (שזה בדרך כלל אלו שמדברים נגד המוזיקה החדשה), כיון שדבריו של כזה אחד לא יתקבלו על לב הצעירים הרואים בו אדם ארכאי ומיושן.

לגבי הרמת החתן והכלה - האם זה באמת דבר נפוץ? לא יצא לי להתקל בזה אישית, אם כי שמעתי שאצל היותר מודרנים עושים זאת. 
אמנם לגבי הריקוד לפני הכלה אין בזה שום חסרון צניעות, שהרי כבר שנינו בברייתא "כיצד מרקדין לפני הכלה", ורבי יהודה בר אלעאי היה נוטל בד של הדס ומרקד לפני הכלה, ורב אחא מרכיב לה אכתפיה ומרקד (ואף שאצלו היה ככשורא מ"מ היה בפני שאר הגברים שאצלם לא היה ככשורא).

זקן ויושב בישיבה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 23 יוני 2019, 18:48

23 יוני 2019, 16:49
אתם יודעים מה האבסורד?
שבחתונות ד"ליות, (של ישיבת רמת גן למשל ועוד) יש תזמורות נפלאות ואקוסטיות לגמרי, ריקודים נפלאים בדבקות עם ניגוני חב"ד עתיקים, עם כינור וחליל צד וקלרינט, לאורך כל החתונה! אין גיטרה חשמלית, אין צלילי סינטיסייזר, ואין מקצב טכנו. פשוט מוזיקה כל כך יהודית עתיקה ונפלאה שאפילו בילדותי לא ראיתי בחצרות האדמורים.

איך זה יכול להיות? הם, שלכולם יש סמארטפונים, שאוכלים רבנות, וההתמודדות שלהם עם נסיונות הדור היא הרבה יותר ישירה וקשה כידוע - יודעים לעשות חתונה חסידית כמו פעם, ודווקא החרדים, בני הישיבות הליטאים והחסידים, בעלי ההשקפה הטהורה, שאינם מאמינים בשלטון הכופרים ימ"ש - צריכים לעשות חתונות שנראית כמו מסיבה של הגרועים שבאומות???
יתכן שהיא הנותנת, הם שבעים כבר מכל זה, אז אצלם הריגוש בחתונה לנגן ניגונים יהודיים, מה שאין כן אצלנו זה הפוך, הריגוש הוא הפראות. 

דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 212 פעמים
קיבל תודה: 180 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 23 יוני 2019, 18:56

זקן ויושב בישיבה כתב:
23 יוני 2019, 18:48
אתם יודעים מה האבסורד?

יתכן שהיא הנותנת, הם שבעים כבר מכל זה, אז אצלם הריגוש בחתונה לנגן ניגונים יהודיים, מה שאין כן אצלנו זה הפוך, הריגוש הוא הפראות. 

אויש נו..
מקובלנו שהסיבה שהקב''ה ברא ראש עקום זה בשביל ללמד כף זכות,
ולא בשביל ללמד כף חובה בפרט שהיא עקומה כ''כ..

מה נורא בשבילך להגיד שיש להם גם דברים טובים?
מה, בגלל שתחשוב שיש להם מעלות פתאום תיהפך להיות מיזרחוניק? 
תתגייס לצבא?
הם אחים שלך!! הם חלק בלתי נפרד מכלל ישראל!!

רק אני מאד מתנצל אם הנושא בדיון זה יוסט למקום אחר..
אבל לא יכולתי להימנע מלהגיב..

זקן ויושב בישיבה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 23 יוני 2019, 19:09

דורדיא כתב:
23 יוני 2019, 18:56
זקן ויושב בישיבה כתב:
23 יוני 2019, 18:48
אתם יודעים מה האבסורד?

אויש נו..
מקובלנו שהסיבה שהקב''ה ברא ראש עקום זה בשביל ללמד כף זכות,
ולא בשביל ללמד כף חובה בפרט שהיא עקומה כ''כ..

מה נורא בשבילך להגיד שיש להם גם דברים טובים?
מה, בגלל שתחשוב שיש להם מעלות פתאום תיהפך להיות מיזרחוניק? 
תתגייס לצבא?
הם אחים שלך!! הם חלק בלתי נפרד מכלל ישראל!!

רק אני מאד מתנצל אם הנושא בדיון זה יוסט למקום אחר..
אבל לא יכולתי להימנע מלהגיב..
מה הקשר לדברים טובים שיש להם? ברור שישנם מזרחניקים שיותר טובים מהרבה חרדים, אם זה במידות וכו' ואם זה בעוד דברים.
הברסלבר עמד ותמה מה ההגיון במציאות ההפוכה הזו?
אמרתי הסבר. יש לך הסבר אחר תגיד.
מה הקפיץ אותך?

יהודה1
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 23 יוני 2019, 19:19

זקן ויושב בישיבה כתב:
23 יוני 2019, 15:57
23 יוני 2019, 15:52
אז זהו? לדעתך צריך לוותר ולהתיאש ולתת לנוער להתדרדר???
אתה לא מכיר את 'הדור חלש'.. 'הרע במיעוטו'.. ועוד ועוד, כל פעם לשלוף את הנצרך. אם לא היית רק ליטאי 'לשעבר' היית מכיר את זה.

זה לא קשור לעניין. אם התגובה היתה על דברי. הטענה שלי היא שבפורום כאן אתה לא יודע (ואולי כן...) מי נמצא ואילו דיעות ינסו להכניס לך בראש, שאולי זה בעצם כך צריך להיות. לכן את הביטוי לזעזוע אם רוצים לתקן ולא רק לעורר, צריך לעשות במקום אחר. כי ברגע שפותחים דיון מסתכנים בהתקררות.

מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1488 פעמים
קיבל תודה: 326 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 23 יוני 2019, 20:07

תמונה

מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 23 יוני 2019, 20:09

קונטרס כי דבר ה' בזה - המקורות וההשפעות של המוסיקה ה''חרדית''
download/file.php?id=4195

חכם באשי
משתמש ותיק
נתן תודה: 27 פעמים
קיבל תודה: 92 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 23 יוני 2019, 20:41

הנני להעתיק כאן מ"פורום אוצר החכמה" דברים חשובים הנוגעים לנושא זה (כאן הקישור: http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=51&t=45488 ויש שם עוד הודעות. ואני מתנצל מראש בפני החסומים שאני "מכשיל" אותם רח"ל בציטוטים מפורום אוצר החכמה).
לפני מס' שבועות התפרסם ברשת תמליל של שיחה פנימית שנאמרה בישיבת איתרי ע"י ראש הישיבה שם, ר' אריאב עוזר שליט"א. הרקע לדברים היה מעשה שאירע בחתונת בחור אחד, אינני יודע מה פרטי המעשה בדיוק, אבל עכ"פ משמע שהיתה שם התנהגות של פריצות או זילות, והרב עוזר הביע מחאתו במקום וגם אח"כ בישיבה. הדברים עוררו סערה זוטא, יש דורשים לכאן ויש לכאן, על תוכן הדברים ועל סגנונם. ולי הקטן נעמו הדברים עד מאד, גם התוכן וגם ההגשה החריפה, ובפרט כשהם יוצאים מפיו של ת"ח מופלג, המעוטר גם בצניעות וענוה ועוד כמה עטרות. בהודעה הבאה אשים את התמלול בפניכם, ומכיון שכבר התפרסמו הדברים מאד (כפי ששמעתי) אין בזה חשש של רכילות וכד', ואדרבה יש בזה מעלה להתבונן בדברים, להתעורר, ולהסיק מסקנות.

לפני הציטוט הקדמה חשובה
לענ"ד, בשביל לקבל את ה'תוכחת מגולה' הזאת, כדאי להתרשם תחילה מיהו הגאון הנשגב רבי אריאב שליט"א. לא מדובר כאן באיזה 'פרומער' חשוך שמדבר גבוהה ו'קנאות', אלא מדובר בתלמיד חכם עם כל הדינים והקנינים והמעלות שנאמרו בתלמיד חכם, הן מצד הפירוש הפשוט של התואר תלמיד חכם, בהיקף, בעומק, בבהירות, בשקיעות, בהתמדה, ובכל הוייתו, והן מצד כל המעלות שמתלוות בזה, ומה שעשתה יראה עטרה לראשה עשתה ענוה עקב לסולייתה, ענוותן ושפל ברך שייף עייל שייף נפיק ולא מחזיק טיבותא לנפשיה. 

כשהוא זועק נגד הנבלות והפריצות כשהן כביכול ברשות התורה, זו הבת קול של הר חורב שזועקת. זה ממש מאהבה מסותרת וגלויה. עזה כמוות. לתורה, לקודשא בריך הוא. לטהרה. לקדושה. למידות הטובות. 

אם יש תימה בדבריו, זו ההבחנה בין השער המ"ט לשער הנ' שבטומאה, מה יש בו בשער הנ' שאין במ"ט?? 
חריפות. זה העונג היחיד למקרא הדברים, עם כל הצער והכאב האדיר שצועק מתוכם.

והנה ציטוט תמלול הדברים - הנוקבים עד חדרי בטן!
האולם בעייתי, או שההכשר בעייתי, או שהתזמורת בעייתית. בסופו של דבר, תמיד בכל הנסיבות האלה זה מגיע לדברים נוראים, תמיד, תמיד, זה בדוק ומנוסה. למעשה, המשגיח אמר לי, והאמת היא שזה מאוד זעזע אותי ואני חשבתי על זה הרבה. אמנם בשעת מעשה כבר הגבתי, מה שאני הולך להגיד לכם, בסופו של דבר נשארתי בדעתי, אבל אחר כך חשבתי המון. המשגיח אמר לי שלדעתו אנחנו צריכים לעשות בישיבה יום צום, יום צום, הוא אמר יום שלם זה קשה, לעשות חצי יום תענית, לתלות מודעה שכל מי שנפשו יקרה לו שיקבל על עצמו תענית לחצי יום. למעשה, בשעת מעשה אני הגבתי, ואני נשארתי במה שאמרתי, כך אני מרגיש, אבל חשבתי על זה הרבה. אבל מה היתה התגובה שלי? גם כן חשבתי קצת, אבל היה לי ברור, אני חושב שעדיין זה הנכון. 

אני אומר, באמת הכישלון האיום והנורא הזה, לא שייך לישיבה בכלל, לא שייך לישיבה בכלל. הרי אם מצד הבחורים, אז ברוך ה' אני הקב"ה זיכה אותי שלא הייתי מהנהנים מסעודתו של אותו רשע, אבל, אבל גם אלה שהיו, אז שמעתי מכמה וכמה ככה שסיפרו, שבחורים באמת השתדלו, שמרו על עצמם, הורידו משקפיים, דיברו בלימוד, ככה עמדו ודיברו בלימוד, היו שיצאו החוצה כשהתחילו הדברים הנוראים, ואני אומר אין לי שום טענה כלפי מי שלא יצא. בשעת מעשה עומדים נבוכים, עכשיו, אחרי שכבר יש, כמו שאומרים זה הזמן להכין את עצמנו, לפני שמגיעים חלילה דברים כאלה, עכשיו כבר יש טענה על בחור שלא יצא, כי עכשיו אנחנו כבר באים מוכנים מראש. אבל פה שזה נפל בהפתעה, בחור עומד לא יודע מה, מסכן, אין לי שום טענה. 

מה תאמרו? אבל סוף סוף הרי החתן הוא בחור מהישיבה. אז אני מודיע פה ברבים החתן לא בחור מהישיבה, איגלאי מילתא למפרע, לא מכאן ולהבא ולמפרע, איגלאי מילתא למפרע שהוא מעולם לא נכנס לפה ולא היה פה, כל הלימוד זה היה שקר וזיוף אחד גדול, שקר וזיוף אחד גדול. לא יתכן, לא יתכן שאדם למד פעם אחת תוספות אחד באיזשהו כנות וטהרה ושיהיה דבר כזה. אין, אין, זה הוכיח סופו על תחילתו, שכולו מזויף מתוכו. זה תורה שגידל היצר הרע, הכל מעשה שטן, וזה לא בכלל, זה איגלאי מילתא למפרע, הוא לא היה פה, אנחנו לא מכירים בו, לא מכירים אותו, הוא נמחק, הוא לא היה פה. אין דבר כזה, לא היה לנו אף פעם בחור כזה בישיבה, זה לא עניין של הישיבה. בחור שיכול לצאת דבר כזה, לעשות דברים כאלה, אז איגלאי מילתא למפרע שהכל זיוף ושקר גמור, ממילא זאת היתה התגובה שלי. אמרתי למשגיח, מה פתאום אנחנו צריכים לצום? מה זה נוגע לישיבת אתרי? זה לא בחור מהישיבה, זה איגלאי מילתא למפרע, שזה הכל הבל, הכל שקר. 

וצריך לדעת, שהשקר הזה זה לא רק שקר של הבחור המסוים הזה, צריך לדעת שיש היום חברה שלימה מה שמכנים אותם "חרדים מודרנים". רבותי, הם מודרניים, אבל לא רק שהם לא חרדים, הם לא דתיים. צריך להבין, הם לא דתיים. זה לא שאלה של חרדיות, זה שאלה של דתיות. הם לא דתיים בכלל, הם לא דתיים בכלל. אני תמיד אומר שהמזרוחניקים יש להם תרי"ג בעיות, אלה אנשים שאין להם בעיות בכלל, לא רק שאין להם תרי"ג מצוות, גם תרי"ג בעיות אין להם, הם לא דתיים. זה "אמר נבל בקרבו, אין אלוקים". צריך לדעת, ויבואו ויספרו לך, מה, תורה וגדולה במקום אחד, הנה הוא לומד בוקר, הוא לומד שם. קודם כל, אני לא מאמין לאף מילה, אני לא מאמין שהוא פעם פתח ספר. אדם שפעם אחת פתח וישב מול הייליגע גמרא, לא יכול לעשות מעשי נבלה כאלה. אבל גם לו יצויר בדמיון הרחוק, שהוא כן יושב ליד גמרא, כולו פלסתר, כולו זיוף. זה לא תורה, זה שום דבר, זה הכל מזויף מתוכו, זה הכל רדיפה של כבוד, זה הכל העמדת פנים, האנשים האלה הם לא דתיים. אמר נבל בלבו אין אלוקים, אדם שמאמין בקב"ה יכול לעשות דברים כאלה? מה עולה על דעתכם בכלל? יש פה בכלל שני צדדים? זה שאלה פה של חרדי? זה שאלה פה של אני מאמין ב"אנוכי ה' אלוקיך", זה א'-ב' שבא'-ב'. מדברים פה על "דקות", על חרדים? זה "אמר נבל בליבו אין אלוקים", זה אנשים שהם לא דתיים בכלל, הם לא דתיים בכלל. 

ולכן אני אומר צריך מהחברה הזאת, אנחנו צריכים לא רק להוקיע אותם, צריך לבוז להם ביזיון שאין לו תכלית ואין לו סוף בליבנו, צריך לדעת זה הפחותים שבפחותים שבפחותים, אין לנו בכלל שום שייכות איתם, לא שיג ושיח איתם, זה כולו זה מ"ט שערי טומאה, וזה כמו שכבר אמרתי שאם יש מחלוקת במקובלים אם יש שער הנ' בטומאה, הם ההוכחה הניצחת שיש, הם ההוכחה הניצחת שיש. זה איום ונורא, האור החיים אומר שיש, הגאון אומר שאין, אז מה נעשה? יש הוכחה שאין עליה תשובה ל"אור החיים". צריך לדעת, זה איום ונורא, זה איום ונורא, זה כולו זיוף, זה כולו שקר. זה אי אפשר לתאר כמה שקר כל העולם הזה, זה שיא השפלות והגנות. רק לחשוב אנשים שחיים בכזאת רמה של תאוות, חתונות שכאלה, הרי זה כל כולו זה שלמות של תכלית הגנאי של שפלות המידות הרעות. הרי מה האנשים האלה עושים? הכל זה רק בא לנקר את העיניים, הכל זה בא רק להוציא לשני את העיניים, להראות שאני יותר ממנו, שיצאו לו העיניים, שיאכל את עצמו. כולם מביאים עשרה נגנים, אז הוא יביא עשרים, הוא יביא את כל הזמרים, יביא את כל התזמורות. יקח, יוציא פי חמש כסף על החתונה מכל האחרים, למה? להראות כבוד עושרו. הכל זה תכלית של מידות רעות, של גאוה, של שפלות הנפש. וממילא מה אפשר? זה בהמות, ממש נמשל כבהמות נדמו, אז זה חידוש שפתאום יש פירצה של עריות במקומות כאלו? הרי כל היום וכל הלילה הראש שלו בעריות בתוך האייפון שלו, אז מה? זה רק מחכה להזדמנות להתפרץ החוצה, אז זה התפרץ החוצה. מה החידוש הגדול? ומה חשבת עד עכשיו? זה הכל מ"ט שערי טומאה, זה השער הנ'. 

זה חברה רקובה לחלוטין, ואנחנו צריכים לחזק את עצמנו. הרי אחרי הכל יושבים פה בחורים צעירים, בחור צעיר הוא אחרי הכל בחור צעיר, הוא בחור תמים חסר ניסיון, בכל זאת לרגע אחד עוברת מחשבה, הוא בא למקום כזה, הופ, הנה בכל זאת אתה רואה, הנה עשיר, כסף. רבותי, האנשים האלה הם אנשים אומללים, אומללים, אומללים, הם אנשים שאוכלים את עצמם. אז מה אתם חושבים, שמהחתונה הזאת שהם עשו הם נהנו? הרי הם חוזרים ממורמרים. אין לי ספק, שהם לא מוכנים לשלם לתזמורת מה שהתחייבו, ולא לבעל האולם, כי על כולם יש להם טענות. למה, שהם חתכו את הזנב של הדג ככה ולא ככה, ובחתונה של ההוא אז חתכו פחות יפה יותר יפה, הרי רגע אחד אין להם נחת בחיים משום דבר. הכל מושחת, הכל רקוב. אין להם חיי משפחה, אין להם כלום, כלום כלום. זה אנשים אומללים, הם אפס וריק מוחלט, אפס וריק מוחלט. 

וצריך לדעת, זה גועל נפש, גועל נפש, ואנחנו צריכים להתרחק מהם, ומדומה, ומדומה לדומה לדומה למין שרצים משוקצים כאלה. ועכשיו אתם רק מבינים, למה אני תמיד מדבר נגד כל ההליכה לבתי מלון, למסעדות. בגלל שזה עצת היצר הרע, היום אומר לו עשה כך, מחר אומר לו עשה כך. זה, זה, זה, ככה, ככה מתחנכים בעבודה של כל הסדר של הטומאה והפריצות הזאת, זה לאט לאט. אז היצר הרע פה לוקח אותו. מייד בבת אחת אומר לו תרקוד עם הכלה על הבמה? כן לאט לאט, הוא הולך למסעדה הזאת, לבית מלון הזה, פה פריצות, פה פריצות, מחזיק את האייפון מסתכל, בסוף זה מגיע לזה גם כן. 

רבותי, צריך לדעת אנחנו צריכים להילחם בחברה הזאת, מלחמת חרמה, מי לה' אלי. ולבוז להם בכל ביזיון שבעולם, ולא להרתע ולא להתרגש ולא לחשוש שום דבר. הכל זה אפס אפסים, אפס מוחלט, שום דבר. מתגאים בעושר שלהם, וכי מה, העושר בא להם מחכמה? הקב"ה נתן להם והם מנצלים, יש עושר שמור לבעליו לרעתו. במקום, אם את כל הכסף שנשפך שם כמו מים על כזה מין ערב של תועבה, במקום זה כמה, כמה עניים הלוא היה אפשר להאכיל, כמה נזקקים היה אפשר. אח, זה כל כולו זיוף, כל כולו טומאה וזוהמה וגועל נפש שאין כדוגמתו. רבותי, צריך לחזק את עצמנו, ברוך ששם חלקנו מיושבי בית המדרש, ולברוח מהאנשים האלה כמטחווי קשת, זה מסריח למרחק של עשרות קילומטרים. אין לנו שייכות עם הדברים האלה, ולכם הם בשום אופן לא יחייבו אותנו להגיע למקומות התועבה שלהם. בהמות ברפת, אנחנו לא הולכים לרפתות, ושאין להם שום זכות בעולם. הוא יחיה לו כמו פרות הבשן, ואח"כ אני עוד צריך לבוא לרפת שלו ולהתלכלך עם כל הזבל שמה, בשום פנים ואופן שבעולם. אז מה הבחור בוכה? נו מה אני יעשה, קיבלתי פרה ברפת. בסדר, תשב איתה ברפת, מה זה נוגע לנו?. 

רבותי, מהיום והלאה עצה טובה קמ"ל, כל צד ספק הכי קטן לא הולכים, לא הולכים. ייבטל אלף כיוצא בהם ולא תיבטל קוצו של יוד אחת מן התורה. ולכן אני אומר, זה לא בעצם בעיה של הישיבה, זה בחור שמעולם לא היה כאן, אני בכלל לא יודע איך קוראים לו, אני לא ראיתי אותו אף פעם, לא שמעתי ממנו אף פעם, הכל לא היה ולא נברא. איגלאי מילתא למפרע שהכל היה דמיון, לא היה ולא נברא, זה לא שייך אלינו. אבל "רואה סוטה בקלקולה" זה כן, זה היה, אין מה לעשות. זה ראה סוטה בקלקולה, לכן אני אומר זה התיקון שלנו, לא תענית, אבל גדרים גדרי קדושה. ואני אומר שוב, אני אומר דברים בצורה החדה ביותר, כעצה חד משמעית כוללת. מספיק צד ספק אחד, אחוז אחד ממאה, לחומרא. אני אומר את זה כדבר כולל, ואני אחזור ואגיד את זה.

אינני יודע בדיוק על מה נסובו הדברים, אולי לתופעה שהזכיר ברסלבר כאן.

מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 23 יוני 2019, 20:44

23 יוני 2019, 13:29
יהודה1 כתב:
הייתם לאחרונה וכו'

מה ניסו לתקן? מישהו עוסק בזה?
מה יותר חשוב הבחירות לעיריה? לא מבין למה זה לא מספיק חשוב, אבל קטנתי. אתה יודע על מה אני מדבר? לא מה שהיה עד לפני שנתיים שלש. משהו אחר לגמרי. תכנס לחתונה חסידית ותזדעזע.
אולי אין עדיין לגדולי הרבנים מודעות לעניין, כי כשהרבנים נכנסים מפסיקים את זה לרגע ועושים להם ימים...
ידוע על הרב מרדכי בלוי שהקים ארגון ועוסק בזה. עד כמה אני לא יודע. אבל שמעתי אותו כמה פעמים מדבר כנגד התופעות האלה

חכם באשי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 23 יוני 2019, 21:12

האם יש כאן מישהו שראה כזאת מלבד ברסלבר?

מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 23 יוני 2019, 21:13

תופעה שכיחה
האם יש משהו שלא ראה מלבד רבינו חכם באשי?

חכם באשי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 23 יוני 2019, 21:18

מאן דהו כתב:
23 יוני 2019, 21:13
תופעה שכיחה
בעיקר אני שואל על השיר שהוזכר כאן

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 126 פעמים
קיבל תודה: 476 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 23 יוני 2019, 23:21

מאן דהו כתב:
תופעה שכיחה
אני אף פעם לא ראיתי...
אבל לא ראיתי אינו ראיה.

מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 23 יוני 2019, 23:53

חכם באשי כתב:
23 יוני 2019, 21:18
מאן דהו כתב:
תופעה שכיחה
בעיקר אני שואל על השיר שהוזכר כאן

זה לא ראיתי ולא שמעתי

דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 212 פעמים
קיבל תודה: 180 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 23 יוני 2019, 23:54

ג"א הק' מצטרף להנ"ל..

עה"ח
דורדיא

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 24 יוני 2019, 00:17

יש לפחות זמר חתונות אחד שראיתי שעושה את זה בכל מקום שהוא מגיע. מדובר בזמר שכרגע בשיא הצלחתו ויש לו חתונה ערב ערב.
א קיצור יצא לי לראות את זה כמה פעמים.

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 24 יוני 2019, 00:21

חכם באשי כתב:
23 יוני 2019, 20:41
הנני להעתיק כאן וכו'

לגבי שער הנ', יש מה לומר ע"פ תורת רבינו, אבל איני רוצה להטות את נושא הדיון.

איש מזרע אהרן
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש מזרע אהרן » 24 יוני 2019, 00:22

מוזיקה חסידית בימינו.mp4
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח