המוזיקה בחתונות בימינו

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 215 פעמים
קיבל תודה: 181 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: המוזיקה בחתונות בימינו

שליחה על ידי דורדיא » 24 יוני 2019, 00:23

ברסלבר (ליטאי לשעבר) כתב:
24 יוני 2019, 00:17
יש לפחות זמר חתונות אחד שראיתי שעושה את זה בכל מקום שהוא מגיע. מדובר בזמר שכרגע בשיא הצלחתו ויש לו חתונה ערב ערב.
א קיצור יצא לי לראות את זה כמה פעמים.

זה לא נראה לי באמת משנה לעצם העניין החשוב שהעלית..
האם יש את השיר הזה ספציפי או לא..

ואגב,
לא רק בחתונות..
כל המוזיקה החדשה היום נראית לי הזויה..

אבל יכול להיות שגם כשאני הייתי בחור והשירים שרקדתי לצלילם היו נראים לי נורמאליים
בעיניי המבוגרים היו נראים הזויים.
וצ"ע.

מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1488 פעמים
קיבל תודה: 326 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 24 יוני 2019, 00:33

איש מזרע אהרן כתב:
24 יוני 2019, 00:22
מוזיקה חסידית בימינו.mp4

הקליף מבטא את המסר חזק ביותר!

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 129 פעמים
קיבל תודה: 490 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 יוני 2019, 11:56

דורדיא כתב:
24 יוני 2019, 00:23
24 יוני 2019, 00:17
יש לפחות זמר חתונות אחד שראיתי שעושה את זה בכל מקום שהוא מגיע. מדובר בזמר שכרגע בשיא הצלחתו ויש לו חתונה ערב ערב.
א קיצור יצא לי לראות את זה כמה פעמים.

זה לא נראה לי באמת משנה לעצם העניין החשוב שהעלית..
האם יש את השיר הזה ספציפי או לא..

ואגב,
לא רק בחתונות..
כל המוזיקה החדשה היום נראית לי הזויה..

אבל יכול להיות שגם כשאני הייתי בחור והשירים שרקדתי לצלילם היו נראים לי נורמאליים
בעיניי המבוגרים היו נראים הזויים.
וצ"ע.
זה לדעתי עיקר הבעיה בנושא, מאחר ואין דרך להגדיר מה מוזיקה בעייתית ומה לא. הסיבה שחלק גדול מהמוזיקה נראית ירודה בעיני המבוגרים היא פשוט בגלל שהורגלו לסגנון שמרני יותר, גם אצל הגויים הזקנים מתרעמים עם המוזיקה המשוגעת של הצעירים... ולכן ההגדרה של המבוגרים על מוזיקה כזו או אחרת כבלתי מתאימה לא בהכרח אובייקטיבית אלא משקפת את הרגשתם האישית בלבד.
מאידך גיסא, יש מוזיקה שבעצמותה פונה לכוחות הנפש הפחותים, והיא רעה באופן אובייקטיבי ללא קשר לדור ולתקופה. אך אין דרך להגדיר זאת, וכל אחד צריך לנסות לחדד בעצמו את היכולת להבחין בין טוב לרע. (יעויין באשכול סמוך בנושא הצניעות שגם בזה ישנה אותה בעיה של חוסר יכולת להגדיר עם קריטריונים ברורים).

דורדיא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 24 יוני 2019, 12:20

איש מזרע אהרן כתב:
24 יוני 2019, 00:22
מוזיקה חסידית בימינו.mp4

אילו לא קם האשכול אלא בשביל זאת הפרודיה, דיינו..

אני לא מפסיק לזמזם את ה'ירקרק' הזה..

בושה וחרפה.

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
נתן תודה: 60 פעמים
קיבל תודה: 82 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 24 יוני 2019, 12:30

מבקש אמת כתב:
24 יוני 2019, 11:56
זה לדעתי עיקר הבעיה בנושא, מאחר ואין דרך להגדיר מה מוזיקה בעייתית ומה לא. הסיבה שחלק גדול מהמוזיקה נראית ירודה בעיני המבוגרים היא פשוט בגלל שהורגלו לסגנון שמרני יותר, גם אצל הגויים הזקנים מתרעמים עם המוזיקה המשוגעת של הצעירים... ולכן ההגדרה של המבוגרים על מוזיקה כזו או אחרת כבלתי מתאימה לא בהכרח אובייקטיבית אלא משקפת את הרגשתם האישית בלבד.
מאידך גיסא, יש מוזיקה שבעצמותה פונה לכוחות הנפש הפחותים, והיא רעה באופן אובייקטיבי ללא קשר לדור ולתקופה. אך אין דרך להגדיר זאת, וכל אחד צריך לנסות לחדד בעצמו את היכולת להבחין בין טוב לרע. (יעויין באשכול סמוך בנושא הצניעות שגם בזה ישנה אותה בעיה של חוסר יכולת להגדיר עם קריטריונים ברורים).

אני לא מדבר על עצם המוזיקה המודרנית, ואני לא כ"כ זקן, בלשון המעטה. (בכלל, רבינו אמר שאסור להיות זקן...)
אני מדבר על החמרה קיצונית פתאומית ממה שהכרנו עד עכשיו, בעיקר בחתונות החסידיות אבל לא רק.

לא מוזיקת רוק כבד עם גיטרה חשמליות מתפרעת, לא. לא מקצב פאנק וכו'.
זה כבר התרגלנו.

אני מדבר על חתונה שכולה טרנסים, לא רוקדים בה כלל ולא עוסקים בלשמח את החתן אלא מתנענעים כל אחד לעצמו בתנועות גוף וראש, מפוצצים באלכוהול. התאורה והמסכים גם כן בהתאם. תנועות הגוף והשירה של הזמרים מעוררים יצרים בהמיים ומועתקים מצורת ההופעה של זמרים גויים (או זמרות). השירים עצמם משולבים בלהיטים לועזיים או ישראליים, שדוחפים להם איזה קשקוש באידיש. גם לשירים החסידיים נותנים פתיחים לועזיים של זמרים וזמרות גויים. לפעמים יש רק קצב אלקטרוני, ללא מלודיה.

וככה ניראית כל חתונה חסידית היום. שטריימלים עצומים וענקיים ומלאי שפיצים, אלכוהול וטרנסים.

דורדיא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 24 יוני 2019, 12:42

24 יוני 2019, 12:30
וככה ניראית כל חתונה חסידית היום. שטריימלים עצומים וענקיים ומלאי שפיצים, אלכוהול וטרנסים.

ח"ו להוציא לעז כזה.....
עדיין ב"ה רוב בניין ומניין של היהדות הנאמנה שמח במצווה עצומה של שמחת חתן וכלה.
שמחה יהודית וכשרה.

אשריך ישראל!!

עם כל הדרוש תיקון, עדיין מצבנו בעת הזאת של 2019, מול המלחמות והפיתויים הפומביים בחוץ
אין לי באופן אישי ספק, שהקב"ה מתגאה ושמח בנו.

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 24 יוני 2019, 12:52

הקב"ה מתפאר ומתגאה בנו יותר מבכל הדורות הקודמים. שבכל הדורות הקודמים לא יכלו להביא נחת רוח כמו היום, לעבוד את ה' במצב ותנאים כאלו. ודוקא הרחוקים ביותר והשקועים בתועבות בשאול תחתית, כשעושים אפילו תנועה קלה לכיוון הקדושה - מתקדש שם השם למעלה ולמטה יותר ויותר. וכל תנועה אפילו כחוט השערה יקרה מאד מאד בעיני ה', ואלפים ורבבות עולמות אינם כדאי כנגד זה. למקורות - תלמד בספה"ק משיבת נפש, שעל ידו זכינו אני ועוד רבים להתקרב לרביה"ק.

אבל החתונות... פוק חזי.

והטענה והפליאה שלי שלא עושים כלום היא לא על היחידים אלא על ראשי הציבור.

אאא
משתמש ותיק
נתן תודה: 208 פעמים
קיבל תודה: 89 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אאא » 24 יוני 2019, 15:01

השאלה למה אתה קורא חסידי.
רוב החתונות החסידיות כיום אינם כך.

אאא
משתמש ותיק
נתן תודה: 208 פעמים
קיבל תודה: 89 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אאא » 24 יוני 2019, 15:03

אכן הבעיה היא בעיה חמורה מאוד.
אך בפירוש אין זה ברוב הציבור החסידי האמיתי.

פותח הנושא
ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 24 יוני 2019, 19:46

ממה שאני יודע אורגניסט חסידי שלא עושה את הדברים האלה אין לו עבודה בחתונות

סמל אישי של משתמש

מכון קול יוסף
משתמש ותיק
נתן תודה: 85 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכון קול יוסף » 24 יוני 2019, 22:24

23 יוני 2019, 13:11
בעצם מה אני קורא להם חסידים

אמת אמת אמת אמת אמת אמת.

איך המושג 'חסיד' הפך להגדרה של 'קהילות תלמידי הבעש"ט'? הכל לפי מעשיו של האדם.

אוהב אמת
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 4 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אוהב אמת » 14 יולי 2019, 19:03

ברצוני לסנגר על עם ישראל הייתי בחתונות חסידיות רבות בקרלין,בויאן, סלונים, נדבורנא, קרטשניף, ועוד, וברובם היו זמרים יראים ושלמים, ועדין שרים את השירים הישנים והטובים. ובודאי לא עלה על דעת אף אחד להעלות לגובה את החתן והכלה, לדעתי עיקר הבעיה עם התזמורות שיש כל מיני אמרגנים למיניהם שמכריחים את הבחורים בלחץ חברתי לקחת זמרים מקולקלים ששרים שירים לא טובים ובזה צריך לטפל.

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 72 פעמים
קיבל תודה: 183 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 14 יולי 2019, 20:29

לפחות בירושלים שאסרו כלי זמר, קצת קשה לעשות כדברים האלו.
ואולי משום כך גזרו בשעתם.

שניאור
משתמש ותיק
נתן תודה: 152 פעמים
קיבל תודה: 79 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 15 יולי 2019, 08:05

24 יוני 2019, 19:46
ממה שאני יודע אורגניסט חסידי שלא עושה את הדברים האלה אין לו עבודה בחתונות
אני לא יודע מי מבינינו לא חי בעולם הזה, אבל אני כמעט לא פגשתי בתופעה שאתה מדבר עליה ב"ה, ואני הולך לחתונות.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 129 פעמים
קיבל תודה: 490 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 15 יולי 2019, 12:52

יוספזון כתב:
14 יולי 2019, 20:29
עכשיו אני מבין היטב למה בירושלים אסרו לעבוד, כי עיני העדה כבר חזו ברוח קדשם לפני מאתיים שנה את הקלקולים שיקרו בשנות האלפיים במקומות עבודה, ולכן ייסדו שהפרנסה תהיה מבוססת על החלוקה ולא על עבודה. (כמובן שכספי החלוקה ממומנים על ידי אנשים שעובדים, אבל זו כבר בעיה שלהם).

ואולי גם זו הסיבה שבמנזר השתקנים בהודו גזרו באיסור גמור שלא לדבר כלל וכלל, כי ידעו שע"י הדיבורים נגררים ללשון הרע ורכילות. וכן ע"ז הדרך.

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 72 פעמים
קיבל תודה: 183 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 15 יולי 2019, 14:31

מבקש אמת כתב:
15 יולי 2019, 12:52
יוספזון כתב:
14 יולי 2019, 20:29
עכשיו אני מבין היטב למה בירושלים אסרו לעבוד, כי עיני העדה כבר חזו ברוח קדשם לפני מאתיים שנה את הקלקולים שיקרו בשנות האלפיים במקומות עבודה, ולכן ייסדו שהפרנסה תהיה מבוססת על החלוקה ולא על עבודה. (כמובן שכספי החלוקה ממומנים על ידי אנשים שעובדים, אבל זו כבר בעיה שלהם).

ואולי גם זו הסיבה שבמנזר השתקנים בהודו גזרו באיסור גמור שלא לדבר כלל וכלל, כי ידעו שע"י הדיבורים נגררים ללשון הרע ורכילות. וכן ע"ז הדרך.

לא כתבתי השערות בעלמא. שמעתי פעם שזה היה הסיבה לאיסור הכלי זמר, בעיות שנתעוררו בעניני צניעות. 
אף פעם לא אסרו לעבוד, הראשון שאסר זאת היה דוקא  בני ברקי... 

תנא-קמא
משתמש ותיק
נתן תודה: 76 פעמים
קיבל תודה: 84 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תנא-קמא » 17 יולי 2019, 00:48

תמונה

תנא-קמא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי תנא-קמא » 17 יולי 2019, 03:30

התפרקות במיטבה: כך חדר לו שיר ריקני לקידמת הציבור החרדי
דור משוגע, התפרקות במיטבה. רבנים מתריעים ומזועזעים. כיצד חדר לו שיר ריקני - ובפרט שמקורו בכת עובדת עבודה זרה, לכל ישיבה ואירוע בציבור החרדי.

בחצי שנה האחרונה הוכח כלפי חוץ קבל עולם ומלואו, כי משהו לא טוב עובר על הציבור החרדי של כמו היום, ותהליכי ההתפרקות שלו נמצאים בו בכל העוצמה.

די לראות עשרות בחורי ישיבה מפזזים בעוז איזה שיר חולני, מילים משוגעות, שאפי' לולא ידעתם מניין באו ומקורם הטמא, הם אינם לקוחות משום מקום של טוהר, ומלבד הקפצה עם מילים משונות, אין בהם כלום כלום.

להיט חדש פרץ לו את חומות הציבור החרדי. אם עד לפני כמה שנים הייתם רגילים לשירים מפסוקים, שירי רגש מהותיים, שירים שמביעים משהו, קם לו דור חדש, אשר לא ידע את יוסף.

כבר לא צריך שירי יהדות. כלל לא. מספיק שהשיר מקפיץ, ומה שתדחפו בניגון, כמה שיותר מילים משוגעות ומשונות, הרי זה מבורך.

המדובר הוא על הלהיט שכובש למרבה הבושה את היכלי הישיבות ואירועים שונים – של חרדיים, כן. כמעט בכל אירוע הוא מתנגן ומושר. רק המנגן והזמר פותחים בשיר מטופש זה, והציבור מתחיל לקפץ כגדיים ותיישים.

'אדמה ושמיים'. איך מילים מקשקשות כאלו, אדמה, שמיים, אש, צליל מים, מצליחים לרגש ולחבר את ההמונים?! התשגענו? השתגעתם?!

התשובה היא חד משמעית - כן! הדור משתגע. שאל אביך ויגדך זקניך ויאמרו לך. שאל לדעתם ותראה כיצד הם מתפלצים ומתחלחלים. איך שירי יהדות, שירים הבוקעים מלב טהור ונפש יהודית מבקשת, הפכו לשירים חילוניים וקשקשת של מילים משונות.

ובכלל עולם המוזיקה החרדי, עובר מהפך גרוע, שינוי לרעה. פחות ופחות שירי יהדות, יותר ויותר שירים מקושקשים. כבר לא רק אימרות טהורות, או פסוקים שמתפללים. זה כבר לא במודה. המודה היום זה להמציא מילים, להוסיף סאונד מקפיץ, וזה הלהיט.

זה אולי בסך הכל שירים, אבל כמו שידוע לרבים, השירה מראה על הנפש. דווקא בשל כך, יש לה השלכות והשפעות גדולות יותר. דווקא בשל היות השירה מגיעה ויוצאת ממעקי הנפש ומחברת את האדם לשיר. יש לכך משמעות, יש לכך גם הרסניות.

ובדור הזה הכל אפשרי. זה חודר, זה נכנס, ואיש אינו פוצה פה. מבחיל. לראות בחורי ישיבות מפזזים ומכרכרים בהתלהבות עם אותם קשקושי מילים, מים, אש, אדמה, שמיים, בפרט שמקורם טמא מאוד, זה אומר הכל. זה מוכיח שההתפרקות כאן במלוא עוצמתו. ה' ירחם ויציל.
===============

שיר 'אדמה ושמיים' מקורו בעובדי עבודה זרה
חשיפה: שיר הקשקוש אדמה ושמיים, מקורה מכת עובדת עבודה זרה – עובדת לכדור הארץ.

כאמור, שיר מוזר עם מילים יותר מוזרות, מתנגן בהתלהבות בחתונות ובאירועים ציבוריים. המנגן מתחיל, וכולם מקפצים כמו תיישים ועיזים. אלא שהמילים, למרות שיש שמנסים לפרשו כפשטות על הרמז על ארבע יסודות הגוף – אש רוח מים ואדמה, אין לזה כל פשר עם המשך ההתחברות לרגשות שונים והרשות בלב ובגוף.

מתברר כי מדובר בהעתק של שיר אותו חיברו כת עובדת עבודה זרה את האדמה, כאשר על השיר הולך על עבודתם את האדמה, ובכך הם מנגנים שיר זה על חיבורם של הגוף אל האדמה.

השיר פורסם באנגלית לפני מספר שנים, ושורר על ידי תזמורת גויית. בתרגום מאנגלית מילות הם השיר המקורי הוא 'עצים גבוהים, אש חמה, רוחות חזקות, מים עמוקים, כדור הארץ טהור, אש חמה , רוח רכה, אוקיינוס עצום; כדור הארץ לנצח , אני מרגיש את זה בגופי, אני מרגיש את זה בנשמתי' – כאשר כאמור, זה שיר של כת פגאנית עובדת אדמה כפשוטה - הם עובדים עבודה זרה לכדור הארץ.

לא להאמין, איך שיר עבודה זרה, הופך בשינוי קל ממש של כמה מילים לשיר המקפיץ והמשורר ביותר באירועים חרדיים – רח"ל.

ובאמת מי ששורר ראשון – לפני עשור – את השיר, הוא יהודי בשם יוני אליצור, שמספר ששמע את האינדיאנים שרים את השיר הזה, והוא החליט לגייר את השיר הזה.

וכבר כתב יהודי שחקר את מקור השיר והגיע למסקנא הנ"ל "אם רבנים היו יודעים את הנכתב לעיל, רבים מהם היו אומרים שלא ניתן לברך את הברכה "שהשמחה במעונו" בחתונה שהשיר הזה מושר".

מספר אחד מבעלי התזמורת: מאז שהתחלתי לחקור על השיר הזה התבקשתי לנגן אותו בשמחות, הסברתי לבעלי השמחה קצת על הרקע של השיר, התגובות פה אחד- הן מהחתן והכלה והן מהמחותנים או מהוריהם של בחורי בר מצווה- " אויף לא ידעתי, ודאי לא נשמיע את השיר הזה".

בהמשך, הפצתי את המידע בקבוצות מדייה חברתית של מוזיקאים יהודיים רבים, לצערי היו המון תגובות מבזות - חלק ליצנים עם תגובות מצערות, ואחרים מגיבים באדישות.
עם זאת, מויזקאים רבים הודו לי על המידע ואמר שלא ינגנו וישירו יותר את השיר הזה, אחד המוזיקאים הודיע לי שהוא לא יכניס את השיר הזה כמתוכנן לאלבום שהוא מוציא בקרוב, ואמן נוסף הודיע לי גם כן שהוא לא מכניס את השיר הזה לאלבום לחתונה שהוא מוציא.

אותו מנגן, שגם הבין שמשהו כאן לא כשורה, מפרט את הסיבה לחקירת השיר : 1) המנגינה הייתה נשמעת לי בסגנון המזרח הרחוק/אפרואמריקאי 2) המשמעות של המילים הייתה חווית הטבע כסוף בפני עצמו ולא חווית הקב"ה כיוצר הטבע...... זה היה נשמע לי זר ומוזר מאד לא משהו שנכתב ע"י יהודי, שלא לדבר על יהודי דתי.....

אכן כן. כמה עצוב. כאמור וכפי שברור לכל מי שנפש יהודית אמתית בקרבו, גם לולא המקור הטמא כ"כ של אותו שיר מוזר וזר, עצם זה שנכנסים לציבור להיטים של קשקושים שונים ומשונים, הוא עצמו התפרקות במיטבה, ומי פלל ומי מלל ששירים שמקורם בעבודה זרה יחדרו בצורה כה הרסנית ונוראה לציבור החרדי. פשוט איום ונורא.

=================
והיה מי שלקח את השיר המטורלל – כשהוא רואה את העולם משתגע, וניסה להפוך אותו למשהו מהותי יותר. על אותו ניגון, במילים דומות, הוא חיבר את השיר הבא.

פונעם ערד, ביזן הימל, (מהארץ עד לשמים)

מיין הארצט ברענט, (ליבי בוער)

עס מאכט א טימל, (ומבעבע)

איך בענקט צו דיר באשעפער, (בורא עולם אני מתגעגע)

ווען קומסטו שוין אהיים. (מתי כבר תחזור הביתה [בית המקדש])

אהיים אהיים אהיים מיר בעטן אלע, (חזור הביתה נבקש כולנו)

אהיים אהיים אהיים ציון תמלא, (חזור הביתה ציון תמלא)

איך בענקט צו דיר באשעפער, (בורא עולם אני מתגעגע)

ווען קומסטו שוין אהיים. (מתי כבר תחזור הביתה)

האם זה עזר? הרי אותו ניגון, מילים טובות יותר. אבל לא בדיוק. העולם המשוגע הוא משוגע ונמשך לטומאה. ממשיכים לקפץ ובמילים המטורללות של אדמה ושמיים, לכל היותר מוסיפים כתבלין את השיר באידיש.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 133 פעמים
קיבל תודה: 137 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 17 יולי 2019, 11:44

מה המקור של הנ"ל?

תנא-קמא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי תנא-קמא » 17 יולי 2019, 16:53

זה העתק מ"במערכה" מלפני כמה שבועות. אבל שמעתי כבר לפני כן שמקור השיר/המילים הוא מכת דת הפגניות

ראה גם כאן: https://www.prog.co.il/threads/%D7%9E%D ... st-6044137
והלאה.

כרם
משתמש ותיק
נתן תודה: 25 פעמים
קיבל תודה: 97 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כרם » 24 יולי 2019, 19:41

אולי יש מקום "לגייר" משירי הגויים, כמו סול א קוקוש של קאליב?

שניאור
משתמש ותיק
נתן תודה: 152 פעמים
קיבל תודה: 79 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 25 יולי 2019, 07:56

כרם כתב:
24 יולי 2019, 19:41
שמעתי פעם מאדם גדול שאמר שבסעודת אחשורוש לא כתוב שהיתה מוזיקה, והסיבה היא כיון שאחשורוש רצה להחטיא את בנ"י והרי עולם הנגינה קרוב לעולם התשובה, לכן הוא חשש שאם יביא מוזיקה בנ"י יחזרו בתשובה, והוסיף האדם גדול פעם אפילו מוזיקה גויית היתה מסוגלת להחזיר בתשובה והיום אפילו מוזיקה יהודית וכו'...

תנא-קמא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי תנא-קמא » 25 יולי 2019, 14:31

שניאור כתב:
25 יולי 2019, 07:56
שמעתי פעם מאדם גדול שאמר שבסעודת אחשורוש לא כתוב שהיתה מוזיקה, והסיבה היא כיון שאחשורוש רצה להחטיא את בנ"י והרי עולם הנגינה קרוב לעולם התשובה, לכן הוא חשש שאם יביא מוזיקה בנ"י יחזרו בתשובה, והוסיף האדם גדול פעם אפילו מוזיקה גויית היתה מסוגלת להחזיר בתשובה והיום אפילו מוזיקה יהודית וכו'...

מעם לועז: אחשוורוש רצה שכולם ייהנו בכל ארבעת החושים, חוץ מחוש השמיעה כיוון שדעות בני האדם חלוקים לגבי מה נחשבת נעימה טובה. הסבר נוסף כתב שאחשוורוש חשש שאם הוא ישמיע להם מוסיקה, הדבר ימנע מהם מלאכול ולשתות ואז הם לא יעברו על איסורי תורה באכילת מאכלות אסורות.

מהר"ם אלשייך: הרמ"ע כתב שאחשוורוש רצה לגרום לארבעה מחמשת החושים של בני ישראל לעבוד. חוש הריח – על ידי שהושיב אותם בגינה שיש בה ורדים. חוש המישוש – על ידי שישבו על מיטות זהב וכסף. חוש הראיה – על ידי חור כרפס ותכלת. חוש הטעם – על ידי אכילת מעד.
אחשוורוש לא השתמש גם בחוש השמע היות ואנשים שונים אוהבים סוגים שונים של מוסיקה. אלא שהאלשייך עצמו דחה זאת. ראשית, הוא לא הושיב אותם בגינה אלא בחצר של גינה שהייתה מרוצפת ולכן סביר להניח שלא היה שם ריח. שנית, הסיבה שהוא לא רצה להשמיע להם שירים ולשהתשמש בחוש השמע או בחוש הריח היא שהוא רצה שהם יאכלו, והריחות או הקולות היו עלולים למנוע את אכילתם. 

מתוך השיעור השבועי מוצש"ק שמות ה'תשע"א מפי הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א:
תשמעו שאלה מעניינת. כתוב אצל אחשורוש שעשה משתה בהראותו את עושר כבוד מלכותו ואת יקר תפארת גדולתו ימים רבים שמונים ומאת יום. ובמלאת הימים האלה עשה משתה וכו' משתה שבעת ימים וכו. מה עשה? חור כרפס ותכלת, מיטות זהב וכסף, והשתיה כדת אין אונס, איפה התזמורת? אין שירים? אין ניגונים? כתוב איזה עושר היה, אבל שירים ותזמורת הוא לא הביא. אומר המהר"ם שיף, שאחשורוש לא רצה להביא ניגונים כדי שהיהודים יבואו. אם היה עושה ניגונים, היהודים לא היו באים. הרי כל מטרתו היתה להכשיל את ישראל, למשוך אותם לסעודה, אפילו לא היה יין נסך, היה על היין הכשר של מרדכי ובית דינו. כתוב לעשות כרצון איש ואיש, 'איש' זה מרדכי ו'איש' זה המן, מרדכי אמר שלא יהיה נסך כדי שלא תכשיל אותם, והמן גם רצה כך כדי שמי שירצה לא ישתה בעל כורחו אלא מרצונו, כי אם ישתה בעל כורחו זה לא שווה, הוא רצה שמי שיעשה עבירה יעשה אותה מרצונו, בשמחה. שניהם הסכימו לדבר אחד, אבל כל אחד מנימוק אחר. כך כותב מהר"ם שיף על מסכת חולין בדרושים נחמדים, מה שלא היה כלי זמר אצל הסעודה וכו' יתכן שהסעודה היה בלי אונס שלא להעביר ישראל על דתם באונס אלא רק מרצונם הטוב וכמ"ש לעשות כרצון איש ואיש כרצון מרדכי והמן. וישראל גזרו על עצמן מיום החרבן בשיר לא ישתו יין, ואם היו שם כלי זמר לא יבאו ישראל אל משתה. כך הוא אומר, אם כי יש פירושים אחרים. הוא בעצמו מביא דעות אחרות, יש אומרים מפני שאינו שוה לכל נפש שבעל כרחו ישמע, דהיינו יש אנשים שלא אוהבים לשמוע שירים, או שהוא לא רוצה לשמוע את השיר הזה, לכן אחשורוש לא שם שירים. או ודאי שהיה כלי זמר רק שלא כתב, כמו שלא אמר מה האוכל שהביא, כך כותב מהר"ל מפראג בספר אור חדש, למה לא כתוב שהיה כלי זמר, כי זה לא חידוש להביא כלי זמר, סיפרו לנו את העושר המיוחד שהיה לאחשורוש והדברים המיוחדים שעשה, דברים שאף אחד לא עושה, אבל את מה שכולם עושים מהר"ל מבין ודאי שגם הוא עשה. הוא אומר, בשביל אלפים מספיק עשרה אנשים שינגנו, א"כ בשביל מה צריך לכתוב את זה, פשיטא שכך היה. אבל לפי דבריהם אכן אין לנו ראיה אם זה היה בבית ראשון או לא.

סמל אישי של משתמש

פיניפיני
משתמש ותיק
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיניפיני » 25 יולי 2019, 18:00

שמעתי בעבר שהניגון/ריקוד הפינגוינים שהיה נפוץ לפני מספר שנים גם מגויר
ידוע למישהו פרטים ע"ז

תנא-קמא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי תנא-קמא » 25 יולי 2019, 18:11

פיניפיני כתב:
25 יולי 2019, 18:00
שמעתי בעבר שהניגון/ריקוד הפינגוינים שהיה נפוץ לפני מספר שנים גם מגויר
ידוע למישהו פרטים ע"ז
לקוראי אידיש:
http://www.ivelt.com/forum/viewtopic.php?t=21918

תנא-קמא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי תנא-קמא » 25 יולי 2019, 18:23

כרם כתב:
בגליון "ממשקה ישראל" מהרב מנשה ישראל רייזמן פ' כי תבוא תשע"ח היה שיחה בענין זה.

אגב, מישהו יודע מה נעשה עם הגליון? או איפה יש להשיג גליונות שעברו?

עניין
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עניין » 26 יולי 2019, 03:04

תנא-קמא כתב:
25 יולי 2019, 18:23
כרם כתב:

השיעורים עצמם אפשר לשמוע בקול הלשון וכן להוריד pdf,  
https://www.kolhalashon.com/New/RavDaf/ ... RavID=0918
לגבי הגליונות אני לא יודע, אבל הכל מתוך שיעורים שאמר.

סמל אישי של משתמש

פיניפיני
משתמש ותיק
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיניפיני » 28 יולי 2019, 09:33

תנא-קמא כתב:
25 יולי 2019, 18:23
כרם כתב:

הגליונות של הרב רייזמן יוצאים באיזה חוברת של עלונים, ולא יוצאים כעלון נפרד,
בעבר שלחתי בקשה לקבל במייל את הגליון והם ענו שלא שלא שולחים בפרטי רק לקובץ עלונים הנ"ל

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 133 פעמים
קיבל תודה: 137 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 28 יולי 2019, 11:26

ב׳כל העלונים׳ יש בעלון הראשון שיעור שלו

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 29 יולי 2019, 23:02

אני משתתף כמעט כל ערב בחתונות חסידים, לפעמים 4 בערב אחד, ולא נתקלתי בתופעה המדוברת כלל, חוץ מפעם אחת שהחתן היה מקולקל...
אולי תלוי פשוט מי הסביבה שלך, ואת מי אתה מכנה 'חסידים'.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 5 אורחים