בקשת הנחות

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום
סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
פיניפיני
משתמש ותיק
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

בקשת הנחות

שליחה על ידי פיניפיני » 24 יולי 2019, 11:14

ראיתי לנכון להעלות פה נושא שכואב לי [אולי אין מקומו כאן, אשמח אם תאמרו לי את דעתכם]
והוא שבמקומותיניו רווח המנהג שכשאדם הולך לחנות ורוצה לקנות דבר מה מבקש הנחה ולוחץ לקבל הנחה
האם זה דבר ראוי?
לי נראה שאין זה דבר ראוי לכה"פ מי שלא רוצה לחיות מנדבות ולדעתי זה בקשת נדבות כפשוטו תוך הפעלת מניפולציות רגשיות על בעל החנות, שזהו פרנסתו, ולא תמיד עושה "מיליונים"...
אשמח לשמוע את דעתכם

נ.ב. אין לי ולא היה לי מעולם שום חנות/עסק...

ערכים:

דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 215 פעמים
קיבל תודה: 181 פעמים
יצירת קשר:

Re: בקשת הנחות

שליחה על ידי דורדיא » 24 יולי 2019, 13:01

א. מי אמר לך שכך רווח המנהג? אולי על ראש ה...

ב. מה פסול מצאת בלבקש הנחה?

הסבא היה אומר שמי שהולך לשוק בלייפציג והסוחרים מרמים אותו לא יוכל להיות ת"ח ויר"ש אמיתי...

אני כמובן מתאר לעצמי שאתה לא מדבר על הפעלת מניפולציות, שקרים ותככים
שכמובן אין זה ראוי..

אך לבקש ו\או לדרוש הנחה למה לא?!

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
פיניפיני
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיניפיני » 24 יולי 2019, 13:22

דורדיא כתב:
24 יולי 2019, 13:01
א. מי אמר לך שכך רווח המנהג? אולי על ראש ה...
אולי אינך גר באר"י, אך פה בא"י רואים זאת הרבה מאד
ולבקש וללחוץ לעשות הנחה הוא שנור כפשוטו מבעל החנות כי הוא עושה את פרנסתו ממחירת המוצר והנך רוצה שירויח פחות מהמכירה ובעצם אי לקיחתו ממך את הכסף הינו נותן לך צדקה [וצריך לשאול רב אולי יוכל להוריד זאת ממעשר..]

כרם
משתמש ותיק
נתן תודה: 25 פעמים
קיבל תודה: 97 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כרם » 24 יולי 2019, 16:08

כמדומני שבמס' נדרים, בנדרי זרוזין, מבואר שזו צורת המסחר המקובלת, שהמוכר מבקש סכום מסוים, והקונה נודר שלא ישלם יותר מסכום קטן, ובסוף מתפשרים על האמצע.
משמע שזו צורת המסחר הנורמלית.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 129 פעמים
קיבל תודה: 490 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 יולי 2019, 18:07

פיניפיני כתב:
24 יולי 2019, 11:14
ראיתי לנכון להעלות פה נושא שכואב לי [אולי אין מקומו כאן, אשמח אם תאמרו לי את דעתכם]
והוא שבמקומותיניו רווח המנהג שכשאדם הולך לחנות ורוצה לקנות דבר מה מבקש הנחה ולוחץ לקבל הנחה
האם זה דבר ראוי?
לי נראה שאין זה דבר ראוי לכה"פ מי שלא רוצה לחיות מנדבות ולדעתי זה בקשת נדבות כפשוטו תוך הפעלת מניפולציות רגשיות על בעל החנות, שזהו פרנסתו, ולא תמיד עושה "מיליונים"...
אשמח לשמוע את דעתכם

באמת בארצות המערב זה לא מקובל בעליל ונחשב לחוצפה, אבל בא"י זה מקובל כיון ששורש המנהג מתרבות המסחר הערבית בה מלכתחילה נקבע המחיר על דעת שיתמקחו עליו, ואם זהו המנהג הרי על דעת כן מוכר בעל החנות את סחורתו ואין בכך בעיה.

yosf
משתמש ותיק
נתן תודה: 39 פעמים
קיבל תודה: 101 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי yosf » 25 יולי 2019, 09:02

המוכר תפקידו לעשות כסף...
הלקוח תפקידו לבקש הנחה...
המוכר תפקידו לסרב...
הלקוח תפקידו לא ללחוץ...
לבקש זה בסדר גמור, לסרב זה בסדר גמור, ככה מתנהל מו"מ כך זה מסחר.
ללחוץ? להפציר? לדחוק לקיר? ממש לא יפה ואולי אסור.

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
פיניפיני
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיניפיני » 25 יולי 2019, 09:26

yosf כתב:
25 יולי 2019, 09:02
המוכר תפקידו לעשות כסף...
הלקוח תפקידו לבקש הנחה...
המוכר תפקידו לסרב...
הלקוח תפקידו לא ללחוץ...
לבקש זה בסדר גמור, לסרב זה בסדר גמור, ככה מתנהל מו"מ כך זה מסחר.
ללחוץ? להפציר? לדחוק לקיר? ממש לא יפה ואולי אסור.
אכן בעיקר על זה דברתי, לחיצות, הפצרות, הפעלת מניפולציות, וכו'

סמל אישי של משתמש

מכון קול יוסף
משתמש ותיק
נתן תודה: 85 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכון קול יוסף » 25 יולי 2019, 10:49

מבקש אמת כתב:
24 יולי 2019, 18:07
פיניפיני כתב:
האם זה דבר ראוי?
אשמח לשמוע את דעתכם

באמת בארצות המערב זה לא מקובל בעליל ונחשב לחוצפה, אבל בא"י זה מקובל כיון ששורש המנהג מתרבות המסחר הערבית בה מלכתחילה נקבע המחיר על דעת שיתמקחו עליו, ואם זהו המנהג הרי על דעת כן מוכר בעל החנות את סחורתו ואין בכך בעיה.
ג"א מצטרף, אינני יודע מה הולך בארצות המערב, אבל בארצות ערב אם לא תתמקח יסתכלו עליך כאל תמהוני ומוזר, וכך גם היה ונשאר המנהג בא"י, וכמו שאמרו לעיל מקורו טהור מרבותינו התנאים והאמוראים במקומות רבים במשנה ובתלמוד.

ייעוץ תורני
משתמש ותיק
נתן תודה: 125 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ייעוץ תורני » 28 יולי 2019, 20:40

יש כאן סלט קטן אבל מאוד מאוד משמעותי.

לפני סגירת העיסקה - למה לא ללחוץ?
ואה"נ שהפרייארים כמו תמיד ישלמו יותר.

אחרי סגירתה - זה איסור לא תחמוד ללחוץ על המוכר.
כן!
זה בדיוק האיסור החמור הזה שנמצא על גבי ארון הקודש יחד עם לא תרצח וכו'.

וכבר דרשו חז"ל: "ופקדתי על כל לוחציו" אפילו על גבאי צדקה!

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 129 פעמים
קיבל תודה: 490 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 28 יולי 2019, 22:08

מכון קול יוסף כתב:
25 יולי 2019, 10:49
מבקש אמת כתב:
פיניפיני כתב:
האם זה דבר ראוי?
אשמח לשמוע את דעתכם

ג"א מצטרף, אינני יודע מה הולך בארצות המערב, אבל בארצות ערב אם לא תתמקח יסתכלו עליך כאל תמהוני ומוזר, וכך גם היה ונשאר המנהג בא"י, וכמו שאמרו לעיל מקורו טהור מרבותינו התנאים והאמוראים במקומות רבים במשנה ובתלמוד.

למען הדיוק, זה לא "מקורו טהור מרבותינו התנאים" וכו', כיון שלא התנאים המציאו או עודדו גישה מסחרית כזו או אחרת, אלא שבמשנה ובתלמוד מתואר דרך המסחר המקובל בזמנם. לא כל מציאות שמתוארת במשנה ובתלמוד חתומה בחותמת של כהן גדול, ובהחלט ישנם דברים רבים שהיו לקויים בזמנם והשתפרו עם השנים. חכמי המשנה לא התעסקו בשינוי דרך העולם המקובל אז, אלא קבעו את דיני התורה בהתאם להם. (כאמור, איני סבור שיש בהתמקחות שום חסרון אם זהו המקובל, אבל הנני רק בא לציין שמכך שמוזכר במשנה ובגמ' אין ראיה שמדובר במהלך חיובי).

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 30 יולי 2019, 11:00

שמעתי פעם שמרן הגרי''ז נזף קשות באחד מבניו שהתווכח עם נהג מונית כדי להוריד מהמחיר בסוף הנסיעה.
לגוש"ע, צריך הרבה יישוב הדעת בזה. במפורש אין זה דרך המסחר בחנויות היום בהרבה ענפים, ולפעמים המוכר מתרצה רק כדי להגדיל את המחזור השנתי או תזרים מזומנים, ואינו יכול לעמוד בפיתוי, אבל באמת הוא מפסיד כסף על העסקה.
זה ודאי שאמי שמתווכח עם נהג על שקל או שנים הוא דבר בזוי.

סמל אישי של משתמש

מכון קול יוסף
משתמש ותיק
נתן תודה: 85 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכון קול יוסף » 30 יולי 2019, 18:59

מבקש אמת כתב:
28 יולי 2019, 22:08
מכון קול יוסף כתב:
25 יולי 2019, 10:49
מבקש אמת כתב:

למען הדיוק, זה לא "מקורו טהור מרבותינו התנאים" וכו', כיון שלא התנאים המציאו או עודדו גישה מסחרית כזו או אחרת, אלא שבמשנה ובתלמוד מתואר דרך המסחר המקובל בזמנם. לא כל מציאות שמתוארת במשנה ובתלמוד חתומה בחותמת של כהן גדול, ובהחלט ישנם דברים רבים שהיו לקויים בזמנם והשתפרו עם השנים. חכמי המשנה לא התעסקו בשינוי דרך העולם המקובל אז, אלא קבעו את דיני התורה בהתאם להם. (כאמור, איני סבור שיש בהתמקחות שום חסרון אם זהו המקובל, אבל הנני רק בא לציין שמכך שמוזכר במשנה ובגמ' אין ראיה שמדובר במהלך חיובי).

לא באתי לומר שחז"ל ראו בזה מנהג ראוי ונכון, אלא שנראה שהתייחסו לזה בשויון נפש ואמרו את משניותיהם ואמרותיהם ע"פ הדרך הזו, וא"כ, גם אם אינו 'קדוש', בכל זאת 'טהור' הוא.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 6 אורחים