מצורף מכתב רבי יוסף בנימין וואזנר על לימודי הקורסים ואקדמיה

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 77 פעמים
קיבל תודה: 196 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מצורף מכתב רבי יוסף בנימין וואזנר על לימודי הקורסים ואקדמיה

שליחה על ידי יוספזון » 19 אוגוסט 2019, 16:42

הרב מבקש אמת הנכבד.
כמה שאלות לי אליך.
א. דור הפסיכולוגיה של היום, האם לא פשטה כבר את הרגל באופן רשמי? האם הנוער כהיום (ברחוב הגויי) לא גרוע פי אלף מדור אחד שלפניו? והאם לאחר שהם באופן רשמי פשטו את הרגל, אנו, שעדיין אנו זוכים לגדל דור בעקבי הצאן, אנו אמורים ללכת לשאוב מים סרוחים מבורות נשברים??
ב. מאיפה הפסיכולוג שאב את ידיעותיו בחינוך הילדים? שכבר יודע לספק לנו חומר בענין? במה הפסיכולוג הראשון שונה מהמחנך של היום שלא למד כלום? ואם על נסיון העבר או מחקרים הוא סמך, במה הוא שונה מהמחנכים שהיו בדורות האחרונים והראשונים, שאחד קיבל מחברו והיה להם נסיון בלי שיעור של שנים רבות?
ג. באיזה דור גדלו גדולי ישראל כרעק"א החת"ס הנוב"י הבעש"ט הק' ותלמידיו הק', הגר"א, השו"מ, וכו' וכו', הגרח"ע, הח"ח, וכו' איזה פסיכולוגים חינכו אותם? ומה קרה לאותם שכן למדו אצל פסיכולוגים? מה יצא מכל המשכילים למיניהם? מה נשאר מהם?
ד. בהמשך לשאלה הקודמת, איפה למד המחנך הגדול בעל 'חובת התלמידים' הי"ד ודומיו? אצל איזה פסיכולוגים הם התחנכו?
ה. את מי מינוי כמלמדים בזמן חז"ל? איזה פסיכולוגים? וכי לחינם מצאו לנכון להחזיר את המלמד שפשע בינוקא, כי היה דייק וגמיר?
ו. שוב, אנו עם עתיק יומין, ואנו אנשים בעלי נסיון. ראינו כבר מה יצא מכל אלו שהתחכמו לשנות את דרך החינוך המקובל מדור דור ולחפש להם זמורות זרים, אם אתה מכיר במקצת את ההסטוריה, תבין זאת לבד. שלא נשאר מהם שריד ופליט, אז אנו נמשיך לצעוד בעקבי הצאן, בדרך הפאנטי והחשוך, של 'חושך שבטו שונא בנו'. וחנוך לנער על פי דרכו. ונזכור לעד את האזהרה הנצחית 'אל תגעו במשיחי - אלו תשב"ר.

איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 171 פעמים
קיבל תודה: 163 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 19 אוגוסט 2019, 16:53

אם מותר לי להביע דעה אישית
הרי אעשה פשרה

אני חושב שאת החינוך הרגיל אפשר לעשות גם ללא פסיכולגיה. והעיקר שהמחנך יהא לו מודעות לא לעשות טעויות ולתת יחס שלילי לחניך ומאידך לתת לחניך יחס ועידוד. שלהרבה יש את זה בצורה טבעית. ועם מודעות כל הזמן ניתן לפתח את זה

להיות מחנך טוב זה בעיקר תכונות טבעיות שיש לאנשים מסויימים . לימודים בד"כ לא יוצרים זאת. אולי מפתחים זאת.

לפסיכולגיה נזקקים יותר בשביל להתמודד עם בעיות

כאלה עם קשיים ומצוקות כאלה ואחרות. הרי באופן טבעי קשה להתמודד עם זה. והפסיכולגיה גלתה דרכים מתוחכמות לרפאות נפשות כאלה וודאי חובה להזדקק לזה במקרים כאלה עם סינון וביקורת נכונים. שכשם שאנו נזקקים לרופאים וכך נוהגים גם גדולי התורה השמרנים ביותר

האם כדאי שלמלמדים יהא הבנה בפסיכולגיה. אני חושב שכן כי בכל כתה יש ילדים עם התמודדיות

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 19 אוגוסט 2019, 17:10

איש ווילנא כתב:
19 אוגוסט 2019, 16:53
הרי אעשה פשרה

אני חושב שאת החינוך הרגיל אפשר לעשות גם ללא פסיכולגיה. והעיקר שהמחנך יהא לו מודעות לא לעשות טעויות ולתת יחס שלילי לחניך ומאידך לתת לחניך יחס ועידוד. שלהרבה יש את זה בצורה טבעית. ועם מודעות כל הזמן ניתן לפתח את זה

להיות מחנך טוב זה בעיקר תכונות טבעיות שיש לאנשים מסויימים . לימודים בד"כ לא יוצרים זאת. אולי מפתחים זאת.

כאלה עם קשיים ומצוקות כאלה ואחרות. הרי באופן טבעי קשה להתמודד עם זה. והפסיכולגיה גלתה דרכים מתוחכמות לרפאות נפשות כאלה וודאי חובה להזדקק לזה במקרים כאלה עם סינון וביקורת נכונים. שכשם שאנו נזקקים לרופאים וכך נוהגים גם גדולי התורה השמרנים ביותר

האם כדאי שלמלמדים יהא הבנה בפסיכולגיה. אני חושב שכן כי בכל כתה יש ילדים עם התמודדיות
אני אוסיף על דבריך, לשיטתך, יש צורך גם שהמלמדים ילמדו רפואה, כי לפעמים יש בכתה תלמידים  שעלול להיות להם מחלות שונות. ועליו להיות בקי גם בחלק של צליאק שיש כהיום המון ילדים שסובלים מזה. 
וכן בעוד המון דברים שהם חייבים להיות בקיאים בזה... 

כלפי ליא
משתמש ותיק
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 343 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 19 אוגוסט 2019, 17:41

יוספזון כתב:
19 אוגוסט 2019, 16:42
נזכור לעד את האזהרה הנצחית 'אל תגעו במשיחי - אלו תשב"ר.

אולי פעם אחת תנסו לעמוד מאחורי הססמאות שמשחררים בהינף מקלדת בלי לדעת את פשרם ומה כתוב שם.
תנסה להסביר לנו, מה פתאום תשב"ר זה משיחי, ועל מה נאמר ולמי נאמר לא לגעת בהם.

אודה לך אם תואיל בטובך להאיר עינינו בענין.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 19 אוגוסט 2019, 17:58

כלפי ליא כתב:
19 אוגוסט 2019, 17:41
יוספזון כתב:

אולי פעם אחת תנסו לעמוד מאחורי הססמאות שמשחררים בהינף מקלדת בלי לדעת את פשרם ומה כתוב שם.

אולי פעם אחת תתייחס לגופו של ענין ולא לדברים שנאמרו לתפארת המליצה? למרות שהדברים לא מליצה....
הצגתי פה רשימה של דברים, ואתה נתפס לזוטות. לא מתאים לחכם וחריף כמוך.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 19 אוגוסט 2019, 18:08

גמ' מסכת שבת דף קיט:אמר רב יהודה אמר רב מאי דכתיב אל תגעו במשיחי ובנביאי אל תרעו אל תגעו במשיחי אלו תינוקות של בית רבן ובנביאי אל תרעו אלו תלמידי חכמים
ומסביר ברש"י הק': מפני שמשוחין בשמן.
בכל מקרה, אל תגעו במשיחי קיים וקיים, ולא משנה למה קוראים אותם 'משיחי' לעניננו. 

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 137 פעמים
קיבל תודה: 148 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 19 אוגוסט 2019, 19:01

יוספזון כתב:
19 אוגוסט 2019, 17:10
איש ווילנא כתב:
הרי אעשה פשרה

אני אוסיף על דבריך, לשיטתך, יש צורך גם שהמלמדים ילמדו רפואה, כי לפעמים יש בכתה תלמידים  שעלול להיות להם מחלות שונות. ועליו להיות בקי גם בחלק של צליאק שיש כהיום המון ילדים שסובלים מזה. 

מה הקשר? לטפל במחלות אינו תפקיד המחנך אבל בבעיות חינוכיות זהו תפקידו

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 155 פעמים
קיבל תודה: 538 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 19 אוגוסט 2019, 20:38

יוספזון כתב:
איש ווילנא כתב:
הרי אעשה פשרה

יפה כתב "איש ווילנא", והקושיא מרפואה אינה מתחילה כלל, משום שהפסיכולוגיה קשורה בקשר בל ינתק לחינוך, משא"כ רפואה. 

לגבי קושיותיך על הפסיכולוגיה של ימינו:

ראשית, מנין לך שדור הגויים היום יותר גרוע ממה שהיה פעם? זה שטויות שמוכרים לאי אלו אנשים חסרי ידע היסטורי. הגויים פעם היו הרבה יותר גרועים, גוזלים וחומסים ורוצחים בלי חשבון, ואנו היהודים סבלנו מהם צרות רבות וקשות במשך השנים. גם בעניני עריות המצב פעם היה הרבה יותר גרוע - יעויין פ"ב דעבודה זרה שכל גוי היה בחזקת רובע בהמות, דבר שהיום נחשב מאוס ומתועב אפילו אצל הליברלים. בשווקי רומי היו מושיבים זונות בריש גלי, כשהיום הדבר אסור על פי חוק במרבית מדינות העולם. כל גנרל רומאי היה לו נער קטן ששימשו למעשי תועבה, כשהיום מושיבים על זה בכלא עשרות שנים.
בחסד ה' במאתיים שנה האחרונות הערה ה' על הגויים הנבערים רוח דעת ממרום, והתחילו להיטיב דרכיהם ולהתנהג בצורה אנושית נאותה. כמובן שיש להם עוד הרבה מה להשתפר, רבים מהם עדיין רוצחים וגנבים, וגם אלו שלא לקויים במידות רעות שונות, והפריצות חוגגת. אבל אין מה להתחיל להשוות למצב הנורא שהיה פעם, ועלינו להודות לה' על שהעולם עושה צעדים לקראת השלמות, שתבוא בביאת גואל צדק בב"א.

אלא שכל זה לא קשור לפסיכולוגיה, אלא לערכים מסויימים שנקלטו בתודעת הציבור. הפסיכולוגיה באה לסייע לאנשים שיש להם מצוקות נפשיות להשתחרר מהמצוקות. ישנן שיטות רבות בפסיכולוגיה, ולאף אחת מהן אין הצלחה מוכחת אצל כולם, אלא לפעמים זה מצליח ולפעמים לא, בדיוק כמו כימותרפיה לסרטן. אבל הרבה פעמים זה כן מצליח, וא"א לדחות את הכל בקש. 

בציבור היראים ישנה דחיה מובנית לעולם המדע בכלל, ולתורת הפסיכולוגיה בפרט, בגלל שמעורב בהם הרבה כפירה. החכמים יודעים שצריך לברור המוץ מהבר ולקבל את הדברים הנכונים, ולדחות את הדברים הלא נכונים. אבל לבוא ולומר שהכל שטויות ואפשר ללמוד הכל מהתורה, זה פשוט שקר גלוי. כולנו משתמשים בכלים טכנולוגים משוכללים מלאים חכמה עצומה (כולל בפורום זה), ומסתייעים בהתקדמות המדעית בכל שטחי החיים. מי ששונא את הקדמה ורוצה לחיות כמו פעם, יערב ויבוסם לו, אבל שלא ישתמש להנאתו בכל שכלולי הטכנולוגיה והמדע, ובפיו יבטל הכל כאילו אינם יודעים על מה מדברים. זו חוסר ישרות. "שקר שנאתי ואתעבה".

ולמי שחושב שהדרך הישנה היא הבטוחה והמוצלחת, ובכן אביא כאן עדות ששמעתי מפיו של הגרש"א לופיאנסקי שליט"א, ראש ישיבת סילבר ספרינג ות"ח עצום (חתנו של הגר"ב פינקל זצ"ל), ששאל את הג"ר זעליג אפשטיין זצ"ל ראש ישיבת שער התורה בקווינס, שגדל באירופה לפני המלחמה ולמד בקלם ובמיר (היה תלמיד קרוב למשגיח הג"ר ירוחם), מה עשו בדורות עברו עם ילדים ואנשים שהיו להם בעיות נפשיות ופסיכולוגיות? והשיב לו הגר"ז אפשטיין, שאותם אנשים לא היתה להם תקנה ועם הזמן נעשו יותר ויותר משוגעים ופשוט נפלטו מהחברה והיו כמנודים רח"ל, משא"כ בימינו לחלק גדול מהם מוצאים הפסיכיאטרים והפסיכולוגים תקנה לרפאם (בדיוק כמו שחולים במחלות רבות פעם היו מתים, והיום רבים מהם מתרפאים ב"ה). אם לך היה בן כזה ח"ו, היית רוצה שזה יהיה גורלו?

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 184 פעמים
קיבל תודה: 232 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 19 אוגוסט 2019, 23:48

מבקש אמת כתב:
19 אוגוסט 2019, 20:38
הג"ר זעליג אפשטיין זצ"ל ראש ישיבת שער התורה בקווינס, שגדל באירופה לפני המלחמה ולמד בקלם ובמיר (היה תלמיד קרוב למשגיח הג"ר ירוחם)
רק בדרך אגב בלי להסיט את נושא האשכול הוא כתב את שיחות ר' ירוחם שמופיעות בדעת חכמה ומוסר, בתחילה ר' ירוחם לא הרשה שיכתבו את שיחותיו בלשון הקודש רק ביידיש, כי יש הרגשים ודקויות שיש ביידיש (או שבזה דיבר), ואמרו לו שר' זעליג אפשטיין כותב הוא ביקש לראות, וסמך ידו ע"ז, היה יושב איתו שעות ארוכות בניסוח הדברים.

כלפי ליא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 19 אוגוסט 2019, 23:52

יוספזון כתב:
19 אוגוסט 2019, 17:58
כלפי ליא כתב:
יוספזון כתב:

אולי פעם אחת תתייחס לגופו של ענין ולא לדברים שנאמרו לתפארת המליצה? למרות שהדברים לא מליצה....

מה מתאים לי ומה לא, תשאיר לי.
לגופו, התייחסתי מאוד לגופו.
כיון שמצאת בסוף את הגמרא, ואתה יודע שמשיחי זה ילדים שצריכים למשוח אותם בשמן, ולא מליצה משיחית, מותר לך להבין שילדים צריכים טיפוח ייחודי, ואל תגעו במשיחי נאמר שם ביחס אל הגויים שלא יעיזו להזיק ולפגוע בתשב"ר [ולא בת"ח הקרויים נביאי].
המסקנה העולה: אנו צריכים לשמור על הילדים, לטפחם ולגדלם, למרוח אותם עם שמן. ולכן צריך הרבה להשקיע, ואם צריך להגיע לחכמות בגויים תאמין בכדי לדעת איך לטפל ולטפח ודווקא ע"י יראי שמים ובני תורה, הרי שזה נדרש וחיוני מאין כמותו.
ושלא תביא לי ממה שהיה פעם, בגלל שפעם שילמו הרבה קרבנות על ילדים שלא ידעו קרוא וכתוב, וילדים שגדלו פראי אדם. לדאבונננו בדור שלפני פנינו, הנשירה מבתי החינוך החרדיים היו במימדים גבוהים מדאי בשביל שנוכל לומר שטוב להשאיר כמו שהיה. כמו שכ"א מבין שלמרות הכתוב חושך שבטו שונא בנו, מי שיילך היום עם מקל לחנך ילדים הוא רוצח נפשות ופושע ולא מחנך כלל, כך כל אחד חייב להבין שבשביל לחנך נכון צריך ביחד עם ירא"ש מובנית והרבה גדלות בתורה, גם לדעת מה אומרים אנשי המקצוע על שימת לב לנפשות רכים.
ומי שלא עושה כן, הוא חוטא לנפשות ישראל.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 21 אוגוסט 2019, 16:56

כלפי ליא כתב:
19 אוגוסט 2019, 23:52
יוספזון כתב:
19 אוגוסט 2019, 17:58
כלפי ליא כתב:

מה מתאים לי ומה לא, תשאיר לי.
לגופו, התייחסתי מאוד לגופו.
כיון שמצאת בסוף את הגמרא, ואתה יודע שמשיחי זה ילדים שצריכים למשוח אותם בשמן, ולא מליצה משיחית, מותר לך להבין שילדים צריכים טיפוח ייחודי, ואל תגעו במשיחי נאמר שם ביחס אל הגויים שלא יעיזו להזיק ולפגוע בתשב"ר [ולא בת"ח הקרויים נביאי].
המסקנה העולה: אנו צריכים לשמור על הילדים, לטפחם ולגדלם, למרוח אותם עם שמן. ולכן צריך הרבה להשקיע, ואם צריך להגיע לחכמות בגויים תאמין בכדי לדעת איך לטפל ולטפח ודווקא ע"י יראי שמים ובני תורה, הרי שזה נדרש וחיוני מאין כמותו.
ושלא תביא לי ממה שהיה פעם, בגלל שפעם שילמו הרבה קרבנות על ילדים שלא ידעו קרוא וכתוב, וילדים שגדלו פראי אדם. לדאבונננו בדור שלפני פנינו, הנשירה מבתי החינוך החרדיים היו במימדים גבוהים מדאי בשביל שנוכל לומר שטוב להשאיר כמו שהיה. כמו שכ"א מבין שלמרות הכתוב חושך שבטו שונא בנו, מי שיילך היום עם מקל לחנך ילדים הוא רוצח נפשות ופושע ולא מחנך כלל, כך כל אחד חייב להבין שבשביל לחנך נכון צריך ביחד עם ירא"ש מובנית והרבה גדלות בתורה, גם לדעת מה אומרים אנשי המקצוע על שימת לב לנפשות רכים.
ומי שלא עושה כן, הוא חוטא לנפשות ישראל.
כמה ימים התלבטתי אם לענות לדבריך או לא. כל עוד כתבת לגופו של ענין, והיית שואל כענין ומשיב כהלכה, היה על מה לדון, גם אם לא תמיד זה היה הכי חכם והכי לגופו של ענין. אבל ברגע שבמחמ"כ מתחיל לדבר דברים מוזרים. הייתי מעדיף לקיים את מאמר החכם 'אל תען וגו'.
ובכל זאת, שלא יאמרו מדשתקי וכו', אתייחס בקצרה.
א. מצטרף לדבריך 'מה מתאים לי ומה לא, תשאיר לי'....
ב. נימת הזלזול בדבריך משתקפת היטב. 'כיון שמצאת בסוף את הגמרא'... לא אכנס כרגע מי מצא בתחילה ומי בסוף, אבל מה הקשר לעניננו בזה?
ושוב, רק עם הארץ מובהק יפרש כך את דברי הגמ' הפך המובן הפשוט לכל ילד מתחיל...
ג. יש פסוק 'אל תגעו במשיחי'. הפונה לאומות וכדו', שלא יגעו בתשב"ר, לא כתוב כאן 'תגעו במשיחי ותמשחו אותם בשמן', אלא כתוב כאן 'אל תגעו במשיחי'... ואיך תסביר את המילה משיחי? על זה מסביר רש"י הק', שהיות ומושחין אותם בשמן, לכן נקראים משיחי. אין כאן הוראה למשוח אותם בשמן, אלא הסבר 'למה' נקראים משיחי, זה הכל. 
ד. יש להשקיע בחינוך הילדים, זה לא סוד. ואכן כך עשו אבותינו ורבותינו הק' מאז ומעולם. שמרו מכל משמר על חינוך הטהור של תינוקות של בית רבן, ונלחמו מלחמת חרמה, אם במשכילים או בציונים, שניסוי 'לפגוע' במשיחי. ולהכניס זמורות זרות בכרם בית ישראל. רבותינו הק' נלחמו בשיניים בחרב ובחנית נגד כל המחדשים והמתחדשים למיניהם, שהגיעו כביכול 'ודאגו' לילדי ישראל. שלא מתחנכים כמו שצריך כפי דעתכם הפסולה. עין ערך עיה"ק ירושלים ת"ו, שמאז שנת תרט"ז שרפי התורה וארזי הלבנון, כמו האמרי בינה, מהרי"ל דיסקין, מהר"ש סאלאנט, הגרי"ח זוננפלד זכר צדיקים וקדושים לברכה ודעימיהו, יצאו פעם אחר פעם בחרם חמור בגזירת נח"ש נגד אלו שניסוי להנהיג דרכי חינוך חדשות, בטענה זו בדיוק, שלא מחנכים אצלנו כיאות וכראוי.
כמו כן המלחמות באירופה שניהלו גדולי האומה נגד ההתערבות בחינוך הטהור, או לביצוע שינויים בדרך המקובל מקדמת דנא ידועה היטב. אין לי את הזמן להעתיק כרגע מכתבי הקודש, אבל בקל אפשר למצוא את זה.
הנשירה שהיה בדורות שלפנינו לא היה 'בגלל' החינוך החרדי. אלא 'למרות' החינוך החרדי. מי שקצת בקי בהסטוריה לא צריך להיות לו דוקטורט כדי להבין, שהנסיונות היו קשים מנשוא, היצר הרע עבד בכל הכח, כל הקבוצות של הציונים  הבונדיסטים, הבולשביקים, המשכילים, עבדו קשה מאוד בכל עיר ועיירה ברחבי אירופה ואפילו באפריקה ובאסיה. וכ"ש הנסיונות בארה"ב בענין חילול שבת וכו'. היו חייבים המון המון יראת שמים, כדי להשאר נאמנים לה' ולתורתו. 
ובענין ירושלים שבין שתי המלחמות ובפרט בימי קום המדינה. שמעתי מיהודים ישישים יוצאי 'עץ חיים' שסיפרו לי בדיוק מה היה, כולם הכחישו בתוקף ששיעור הנשירה הגבוהה היה בעקבות המלמדים הללו שהכו מכות קשות ואכזריות. דיברתי עם יהודי ישיש, שכל הכתה שלו חוץ משלשה יצאו לתרבות רעה. והסביר לי, שאצלם הרעב שלט בכל הפינות, כשמעבר לרחוב היו יכולים להגיע לקבוצות האצ"ל והלחי ההגנה והפלמ"ח והיה להם לזלול ולשבוע בכיף, וזה אכן היה קשה מאוד. בנוסף לחמומי המוח שנתפתו ללחום בערבים באותם ימים, למרות היותם חרדים מבתים קנאיים, ובזה שהסתובבו בסביבות חילוניות, האדם נמשך אחר סביבותיו.

ובענין השימוש בשבט מוסר להכות התלמידים בעת הצורך. מי שנוהג כך בשעת כעסו, בודאי שהוא מקלקל, אבל מי שנוהג כן בשעת הצורך הוא מתקן ומועיל, והדברים הוכחו במציאות. (כדאי לשמוע את דברי המחנך ר' יחיאל יעקובזון בנושא זו).

אני מצרף כאן סיפור  שכתבתי פעם במאמר מסויים והשתמשתי בה כמשל, אבל הסיפור ידוע  ומפורסם, ויש בה כדי להאיר את עינינו בזה.

חנוך לנער על פי דרכו
באחד ממסעיו לחו"ל של העסקן הדגול ר' משה בלויא ז"ל איש אמונם של רבותינו עיני העדה בתקופת התייסדות העדה החרדית נקלע לקראת שב"ק בעיר מסויימת והוזמן אחר כבוד לארמונו המפואר של אחד מנכבדי ועשירי העיר לשבות את שבתו ולסעוד אצלו את סעודות השבת.
בסעודת ליל שבת נסובה השיחה בדברים העומדים על הפרק בירידת הדור בימים ההם, כאשר פשתה נגע הפריקת עול בכל ארצות ובן קם באביו להסיר מעליו עול מלכות שמים, וכמעט אין בית שאין שם מת במיתה רוחנית. לעומת אחרים מהיראים אשר זוכים לחנך את צאצאיהם בדרך ישראל סבא ובניהם גורמים להם לתענוג ונחת דק' וצועדים והולכים בדרכי אבות כמסורה להם מדור דור.
מה נשתנו אלו מאלו? שאל בעה"ב את ר' משה איזה קסם יש לאלו שמצליחים לחנך את צאצאיהם כפי שאיפותיהם לעומת רבים מאתנו שתרבות רעה בתוך ביתם רח"ל למרות שאנו משקיעים בחינוך הבנים לא פחות מהם?
השיחה התגלגלה על דא ועל הא, כשבמשך הזמן ילדו הקט של בעה"ב יושב בצד ומשחק, ואז לקח בידו דבר מוקצה מחמת גופו. ר' משה נחרד למראה עיניו והעיר את תשומת לבו של בעה"ב על כך.
בעה"ב ביטל את חרדתו במחי יד באמרו, הרי עדיין קטן שאין בו דעת הוא ואינו בר חיובא, לכן אין מה להבהל וכשיגדל הנער ידע להזהר.
ר' משה שמר את הדברים בלבו ושתק. הרי חובת החינוך הוא על האב, ואם האב לא רוצה להתערב הוא מצדו יצא ידי חובתו.
הילד המשיך להשתובב כדרכם של ילדים וכחלוף זמן קצר ברגע של היסח הדעת פגע בעציץ קריסטלי מפוארת ויוקרתי, העציץ נפל והתרסק בקול רעש גדול, והרסיסים התפזרו לכל עבר.
פני בעל הבית הסמיקו מכעס, התפרץ לעבר הילד, תפסו וטלטלו בזעם, ולקינוח אף כיבדו במתת יד הגונה בסטירה מצלצלת על לחיו. כשהוא 'מחנך' את בנו ומטיף לו "כמה פעמים אמרתי לך שלא להשתובב? אתה לא יכול להזהר?" צעק עליו כשהילד פורץ בבכי מר ודמעות יורדות על לחיו הסמוקה שזה אתה מישהוא דאג לצבוע אותו בעיצומה של יום השבת.
כאן מצא בעל חוב מקום לגבות את חובו. ר' משה ניגש לבעה"ב המתנשף מלקח החינוך שזה עתה סיים וציטט בפניו את הדברים שאמר הוא עצמו זה לא מכבר: "הרי עדיין קטן שאין בו דעת הוא ואינו בר חיובא, לכן אין מה להבהל וכשיגדל הנער ידע להזהר"...
זה הנפק"מ בין הילדים שלנו לשלכם הטעים ר' משה, לילדים יש מומחיות מיוחדת להבחין מה באמת נוגע ללבו של אביו, אם החילול שבת שלו או העציץ המרוסקת... מה באמת מעניין את הוריו, האם כבוד שמים או כלים יקרים. ועל דרך זה מתחנכים ה'דוגמא האישית' משפיעה הרבה יותר מכל חינוך כזאת או אחרת וכשהילד מרגיש שמה שמעניין את אביו זה האידישקייט, אז יצעד בס"ד באותו דרך שסלל לו אביו. אבל כשאביו מדבר על יראת שמים אבל בפועל חילול שבת לא מוציא אותו מכליו, ועציץ יוקרתי כן, אז הוא אכן יקפיד שיהיה לו בביתו גם עציץ יוקרתי, אבל השבת לא כל כך יקר בעיניו.
נוסח החרם הנורא משנת תרטז על ידי גדולי ירושלים.jpg

אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 21 אוגוסט 2019, 17:04

מבקש אמת כתב:
יוספזון כתב:
איש ווילנא כתב:
הרי אעשה פשרה

יפה כתב "איש ווילנא", והקושיא מרפואה אינה מתחילה כלל, משום שהפסיכולוגיה קשורה בקשר בל ינתק לחינוך, משא"כ רפואה. 

ראשית, מנין לך שדור הגויים היום יותר גרוע ממה שהיה פעם? זה שטויות שמוכרים לאי אלו אנשים חסרי ידע היסטורי. הגויים פעם היו הרבה יותר גרועים, גוזלים וחומסים ורוצחים בלי חשבון, ואנו היהודים סבלנו מהם צרות רבות וקשות במשך השנים. גם בעניני עריות המצב פעם היה הרבה יותר גרוע - יעויין פ"ב דעבודה זרה שכל גוי היה בחזקת רובע בהמות, דבר שהיום נחשב מאוס ומתועב אפילו אצל הליברלים. בשווקי רומי היו מושיבים זונות בריש גלי, כשהיום הדבר אסור על פי חוק במרבית מדינות העולם. כל גנרל רומאי היה לו נער קטן ששימשו למעשי תועבה, כשהיום מושיבים על זה בכלא עשרות שנים.
בחסד ה' במאתיים שנה האחרונות הערה ה' על הגויים הנבערים רוח דעת ממרום, והתחילו להיטיב דרכיהם ולהתנהג בצורה אנושית נאותה. כמובן שיש להם עוד הרבה מה להשתפר, רבים מהם עדיין רוצחים וגנבים, וגם אלו שלא לקויים במידות רעות שונות, והפריצות חוגגת. אבל אין מה להתחיל להשוות למצב הנורא שהיה פעם, ועלינו להודות לה' על שהעולם עושה צעדים לקראת השלמות, שתבוא בביאת גואל צדק בב"א.

אלא שכל זה לא קשור לפסיכולוגיה, אלא לערכים מסויימים שנקלטו בתודעת הציבור. הפסיכולוגיה באה לסייע לאנשים שיש להם מצוקות נפשיות להשתחרר מהמצוקות. ישנן שיטות רבות בפסיכולוגיה, ולאף אחת מהן אין הצלחה מוכחת אצל כולם, אלא לפעמים זה מצליח ולפעמים לא, בדיוק כמו כימותרפיה לסרטן. אבל הרבה פעמים זה כן מצליח, וא"א לדחות את הכל בקש. 

בציבור היראים ישנה דחיה מובנית לעולם המדע בכלל, ולתורת הפסיכולוגיה בפרט, בגלל שמעורב בהם הרבה כפירה. החכמים יודעים שצריך לברור המוץ מהבר ולקבל את הדברים הנכונים, ולדחות את הדברים הלא נכונים. אבל לבוא ולומר שהכל שטויות ואפשר ללמוד הכל מהתורה, זה פשוט שקר גלוי. כולנו משתמשים בכלים טכנולוגים משוכללים מלאים חכמה עצומה (כולל בפורום זה), ומסתייעים בהתקדמות המדעית בכל שטחי החיים. מי ששונא את הקדמה ורוצה לחיות כמו פעם, יערב ויבוסם לו, אבל שלא ישתמש להנאתו בכל שכלולי הטכנולוגיה והמדע, ובפיו יבטל הכל כאילו אינם יודעים על מה מדברים. זו חוסר ישרות. "שקר שנאתי ואתעבה".

ולמי שחושב שהדרך הישנה היא הבטוחה והמוצלחת, ובכן אביא כאן עדות ששמעתי מפיו של הגרש"א לופיאנסקי שליט"א, ראש ישיבת סילבר ספרינג ות"ח עצום (חתנו של הגר"ב פינקל זצ"ל), ששאל את הג"ר זעליג אפשטיין זצ"ל ראש ישיבת שער התורה בקווינס, שגדל באירופה לפני המלחמה ולמד בקלם ובמיר (היה תלמיד קרוב למשגיח הג"ר ירוחם), מה עשו בדורות עברו עם ילדים ואנשים שהיו להם בעיות נפשיות ופסיכולוגיות? והשיב לו הגר"ז אפשטיין, שאותם אנשים לא היתה להם תקנה ועם הזמן נעשו יותר ויותר משוגעים ופשוט נפלטו מהחברה והיו כמנודים רח"ל, משא"כ בימינו לחלק גדול מהם מוצאים הפסיכיאטרים והפסיכולוגים תקנה לרפאם (בדיוק כמו שחולים במחלות רבות פעם היו מתים, והיום רבים מהם מתרפאים ב"ה). אם לך היה בן כזה ח"ו, היית רוצה שזה יהיה גורלו?
הבלים ברמה מטורפת, במחמכ"ת. ממש לא מתאים לך.
הגויים היו פעם גרועים מהיום? אכן, הם תמיד היו גויים ורשעים. אבל רמת הגילוי עריות שיש כהיום, האם אי פעם היה בהסטוריה? פעם היה אסור להתייחד עם גוי כי היה 'חשוד' היום זה לא חשד, זה 'ודאי'... וכל מי שיודע פרק קצר בהסטוריה יתקומם על דבריך. מה שהגויים היום מפחדים, זה לא בגלל שהערו עליהם רוח טהרה ממרום, אלא מאימת המלכות שהיה אגב גם פעם, רק אז לא  היה עולם פתוח כהיום שכל דבר יוכלים לראות ולהסריט וכדו'. 
ובענין ההתמודדות. כבר אמר מי שאמר, שאם היה ריטלין בעידן שלפני המלחמה, כאשר הפונוביזער רב היה ילד. ישיבת פונוביז' לא היתה קיימת. כי הוא היה ילד תוסס וחי ומלא אנרגיות, אשר השקיע אותם בדברים נכונים.  וכן כל אלו הדומים לו שפעלו בכלל ישראל היו אנשים שבימינו היו לוקחים אותם לטיפול, ולריטלין וקונצרט וכדו', ועם ישראל היו מפסידים. 
ועל ההשואה המקוממת על ההשתמשות בקידמה ולדבר עליה. יש לי חדשות בשבילך אם טרם שמעת, לולי הקידמה לא היו יכולים לרצוח ששה מליון יהודים הי"ד בשואה האיומה. ואין מן הצורך להרחיב ולבאר דבר המובן לכל בר דעת.
'והשקר' הזה, זוהי האמת הגדולה. כמו מי שמשקר להשכין שלום בין איש לאשתו, שזה לא שקר אלא האמת לאמיתה....
מה שאנו מנצלים את הטכנולוגיה לשימוש שלנו. אין זה  אומר שזה ישועה לעולם. כי אם נחשב שכר כנגד הפסד נאבד ידינו ורגלינו. 
אכן, יש היום התחשבות בכמה דברים בחינוך הילדים, אבל מצד שני, חסר האותנטיות של פעם, את הירא"ש הזאת. ואכמ"ל.

יהודה1
משתמש ותיק
נתן תודה: 404 פעמים
קיבל תודה: 281 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 21 אוגוסט 2019, 17:38

[
מבקש אמת כתב:

למה מתעלמים כאן מדברי החזו"א באמונה וביטחון פרק ז'?
וכי החזו:א לא השתמש בדפוס ואמר את זה? הוא כתב שחכמה ליצור דברים שטובים להשתמש בהם אינה חכמה אמיתית. אלא המושכלות שיש בהם עניין לשכל בלבד, לא לשימוש העולם דווקא. אגב יש לציין את דברי החובות הלבבות שכתב "כל אשר נוסף העולם יישוב נוסף השכל חורבן".

יש גם את זה:https://www.theatlantic.com/doc/200807/google

יהודה1
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 21 אוגוסט 2019, 19:23

יהודה1 כתב:
21 אוגוסט 2019, 17:38
למה מתעלמים כאן מדברי החזו"א באמונה וביטחון פרק ז'?
פרק ה'

אצרף בקובץ PDF
אמונה וביטחון פרק ה'.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 21 אוגוסט 2019, 19:36

יוספזון כתב:
21 אוגוסט 2019, 17:04
ועל ההשואה המקוממת על ההשתמשות בקידמה ולדבר עליה. יש לי חדשות בשבילך אם טרם שמעת, לולי הקידמה לא היו יכולים לרצוח ששה מליון יהודים הי"ד בשואה האיומה.

מכל דבריך בעיני זוהי הטענה החזקה ביותר וקשה להשיב עליה תשובה
שאם כל הקידמה בגרמניה התוצאה הסופית זה שואה
זה מוכיח עד כמה היו מרוחקים ממוסר אמיתי וממוסר מחייב
וכל נימוסייהם עם כל יפיפיותו של יפת
אינו אלא מן השפה מלחוץ

אפשר גם לתת דוגמא את השיטה השניה של הקידמה שזה הקומניזם

אגב בתרבות המערבית נהנים להתגאות במה שקורה היום בדמוקרטיות לעומת מה שהיה תחת השלטון של הכנסייה
ואין להכחיש שנעים יותר לחיות בדמוקרטיה
אבל הם שוכחים לחלוטין שהשואה ומה שקרה בברית המועצות זה גם כן שייך לתרבות המערבית

לגוף הנידון אני מחלק בין הזדקקות לתרבות המערבית וכל נימוסייהם שזה ראוי להבדל מהם
לבין הזדקקות לטכנולגיה ורפואה מערבית. מה שנקרא מדעים מדויקים
איפוא הפסיכולוגיה ממוקמת. היא מעורבת משני הדברים ביחד. ועל כן באמת התשובה מורכבת

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 184 פעמים
קיבל תודה: 232 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 21 אוגוסט 2019, 20:13

איש ווילנא כתב:
21 אוגוסט 2019, 19:36
יוספזון כתב:
ועל ההשואה המקוממת על ההשתמשות בקידמה ולדבר עליה. יש לי חדשות בשבילך אם טרם שמעת, לולי הקידמה לא היו יכולים לרצוח ששה מליון יהודים הי"ד בשואה האיומה.

אינו אלא מן השפה מלחוץ

אגב בתרבות המערבית נהנים להתגאות במה שקורה היום בדמוקרטיות לעומת מה שהיה תחת השלטון של הכנסייה
אבל הם שוכחים לחלוטין שהשואה ומה שקרה בברית המועצות זה גם כן שייך לתרבות המערבית

לגוף הנידון אני מחלק בין הזדקקות לתרבות המערבית וכל נימוסייהם שזה ראוי להבדל מהם
איפוא הפסיכולוגיה ממוקמת. היא מעורבת משני הדברים ביחד. ועל כן באמת התשובה מורכבת
את רישא של דבריך לא הבנתי, ודאי שעם הקידמה תרבות והשכל וההבנה של האדם וכו', חלק מזה הוביל לרעיונותיהם של הרוצחים ומעשיהם, אבל ודאי הכל תלוי איך משתמשים בזה, אומות העולם המטרה שלהם בעולם היה העולם וכל מה שקשור יותר לעולם, ולחיות פה וכו', הוביל אותם לחשוב מחשבות מטורפות על בנ"א, אבל אנחנו עם סגולה למה לא נשתמש בכלים שהם המציאו אמנם לצרכם והנאתם הגשמית, אבל גם אנו יכולים להשתמש בזה בפרוזדור שיועיל לנו להגיע בשלום לטרקלין. 

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 21 אוגוסט 2019, 20:16

נבשר כתב:
21 אוגוסט 2019, 20:13
איש ווילנא כתב:
יוספזון כתב:

אינו אלא מן השפה מלחוץ

את רישא של דבריך לא הבנתי, ודאי שעם הקידמה תרבות והשכל וההבנה של האדם וכו', חלק מזה הוביל לרעיונותיהם של הרוצחים ומעשיהם, אבל ודאי הכל תלוי איך משתמשים בזה, אומות העולם המטרה שלהם בעולם היה העולם וכל מה שקשור יותר לעולם, ולחיות פה וכו', הוביל אותם לחשוב מחשבות מטורפות על בנ"א, אבל אנחנו עם סגולה למה לא נשתמש בכלים שהם המציאו אמנם לצרכם והנאתם הגשמית, אבל גם אנו יכולים להשתמש בזה בפרוזדור שיועיל לנו להגיע בשלום לטרקלין. 

לא הבנת דברי כראוי . דברתי על הויכוח בין הרב יוסיפזון. להרב מבקש אמת. אם הגויים היום טובים מפעם מחמת תרבותם ונימוסייהם
או שאינו כן. על זה כתבתי שהגם שלכאורה גדלו בהתנהגות המוסרית שלהם כל זה נתגלה בשואה כעורבא פרח

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 21 אוגוסט 2019, 21:27

יוספזון כתב:
מבקש אמת כתב:
יוספזון כתב:

הגויים היו פעם גרועים מהיום? אכן, הם תמיד היו גויים ורשעים. אבל רמת הגילוי עריות שיש כהיום, האם אי פעם היה בהסטוריה? פעם היה אסור להתייחד עם גוי כי היה 'חשוד' היום זה לא חשד, זה 'ודאי'... וכל מי שיודע פרק קצר בהסטוריה יתקומם על דבריך. מה שהגויים היום מפחדים, זה לא בגלל שהערו עליהם רוח טהרה ממרום, אלא מאימת המלכות שהיה אגב גם פעם, רק אז לא  היה עולם פתוח כהיום שכל דבר יוכלים לראות ולהסריט וכדו'. 
ובענין ההתמודדות. כבר אמר מי שאמר, שאם היה ריטלין בעידן שלפני המלחמה, כאשר הפונוביזער רב היה ילד. ישיבת פונוביז' לא היתה קיימת. כי הוא היה ילד תוסס וחי ומלא אנרגיות, אשר השקיע אותם בדברים נכונים.  וכן כל אלו הדומים לו שפעלו בכלל ישראל היו אנשים שבימינו היו לוקחים אותם לטיפול, ולריטלין וקונצרט וכדו', ועם ישראל היו מפסידים. 
ועל ההשואה המקוממת על ההשתמשות בקידמה ולדבר עליה. יש לי חדשות בשבילך אם טרם שמעת, לולי הקידמה לא היו יכולים לרצוח ששה מליון יהודים הי"ד בשואה האיומה. ואין מן הצורך להרחיב ולבאר דבר המובן לכל בר דעת.
'והשקר' הזה, זוהי האמת הגדולה. כמו מי שמשקר להשכין שלום בין איש לאשתו, שזה לא שקר אלא האמת לאמיתה....
מה שאנו מנצלים את הטכנולוגיה לשימוש שלנו. אין זה  אומר שזה ישועה לעולם. כי אם נחשב שכר כנגד הפסד נאבד ידינו ורגלינו. 
אכן, יש היום התחשבות בכמה דברים בחינוך הילדים, אבל מצד שני, חסר האותנטיות של פעם, את הירא"ש הזאת. ואכמ"ל.

קראת את הדוגמאות שהבאתי?

ראשית, לגבי הגילוי עריות תלוי באיזה "פעם" מדובר. זה נכון שבמאות השנים האחרונות כשהציבור בעולם המערבי היה נתון תחת שלטון הכנסיה, הכנסיה לא אישרה פריצות בפרהסיא, ומבחינה זו העולם היום הידרדר שמרשים פריצות בפרהסיא. מאידך, לא שאז היו צנועים וחסודים, אלא שעשו כל תועבות שבעולם בצנעה, ולא זו בלבד אלא שאז גם פגעו באחרים ע"י אונס ופדופיליה, שהיה נפוץ בצורה נוראה כידוע ליודע היסטוריה. היום גם יש את זה, אבל זה הרבה פחות נפוץ מחמת שאפשר לשבת על זה בכלא עשרות שנים.
אמנם כל זה לגבי מאות השנים האחרונות, אך בזמן הרומאים והיוונים המצב היה הרבה יותר גרוע מבימינו, כמו שהבאתי מדברי חז"ל ומספרי ההיסטוריה. אין מה להתווכח על זה, מאחר והדברים כתובים בפירוש בכל ספר היסטורי מתקופה זו, וכפי שאפשר לראות גם בפסלים שנשארו מזמנם (הפסלים אינם נמצאים בשכונת מאה שערים והסביבה, לתשומת לב המחפש). 

שנית, השמרנים משום מה שמים את כל מעייניהם בנושא הגילוי עריות, ומתעלמים לחלוטין מענין השפיכות דמים, גניבה וגזילה, אלימות ושאר כיוצא בזה, דברים שמזיקים ליישוב העולם הרבה יותר מג"ע (יתכן והתעלמות זו נובעת מהעובדה שהם רואים אלימות כדבר חיובי, ואף סוברים שהתורה מעודדת טרור. רק חבל שהטרור הזה לא מופנה כלפיהם, אולי אז ישקלו את דעתם שוב). בענינים אלו אין מה להשוות בין ימינו לימי קדם, ואין צורך להביא על זה דוגמאות.

אם הינך חושב שלולי הקידמה לא היה אפשרות לרצוח ששה מליון יהודים, טעות בידך. ברצח העם ברואנדה שהתרחש בשנת 1994 נטבחו בין חצי מליון למליון בני אדם תוך מאה ימים, ורוב הרצח נעשה עם מצ'טות ולא עם נשק חם. גם בחורבן הבית השני נהרגו מאות אלפים תוך כמה שבועות עם כלי הנשק הפרימטיביים של זמנם, וכנ"ל בחורבן ביתר
(המספרים המדוייקים לא ברורים, כיון שבחז"ל יש סתירות בין המספרים שננקבו, וברור שהמספרים אינם משקפים את המציאות כמבואר במהר"ל בגיטין. יוסף בן מתתיהו נוקב במליון ומאה אלף שנהרגו בחורבן הבית, אך רבים מפקפקים על אמיתות הנתונים. איך שלא יהיה ברור שהיו כמה מאות אלפי הרוגים תוך זמן קצר).

כמו כן, אינך לוקח בחשבון את עשרות ומאות מליוני האנשים בעולם שניצלו ממוות ממחלות שונות ע"י התקדמות הרפואה. כך שבסך הכל התקדמות העולם דווקא הצילה הרבה יותר חיים מהמוות שגרמה. וזה עוד לפני שמחשבים את הרווחה הגשמית והכלכלית בהמון תחומים.

אך סבורני שאין טעם להמשיך להתווכח בענין, כיון שכבודו (והמזדהים עמו) מגיע מתפיסת עולם שדוגלת בשמרנות כערך עליון, וממילא זה מכריח להתמקד בכל הרעות החולות שהמיטה הקדמה על האנושות (וכאלה יש למכביר), ולהתעלם מהמעלות העצומות. לאור תפיסת עולם שכזו אין טעם להביא נתונים כאלו ואחרים, כייון שנתונים לא יכולים להתגבר על תפיסת עולם מושרשת, כדאמרי אינשי "אל תבלבל אותי עם עובדות".
אני הקטן באופן אישי סבור שאין ערך לא בקדמה ושינוי כשלעצמם, ולא בשמרנות כשלעצמה, אלא סבור שיש לבחון כל דבר לגופו. בדרך כלל הן לשמרנות והן להתחדשות יש מעלות וחסרונות, וצריך לבחון כל ענין בפני עצמו ולנסות לקחת את הטוב ולהרחיק את הרע. כשאי אפשר להפריד, הרי שאם הרע מכריע יש להרחיק את שניהם, ואם הטוב מכריע יש לקחת את שניהם. דומני כי מהלך זה הוא הגיוני ומובן לכל בר דעת. 

יהודה1
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 21 אוגוסט 2019, 21:32

מבקש אמת כתב:
21 אוגוסט 2019, 21:27
(יתכן והתעלמות זו נובעת מהעובדה שהם רואים אלימות כדבר חיובי, ואף סוברים שהתורה מעודדת טרור. רק חבל שהטרור הזה לא מופנה כלפיהם, אולי אז ישקלו את דעתם שוב)

הטרור כן מופנה כלפיהם, והם הוכיחו מזה שנושאי דגל הליבליזם הם בנוסף גם אלימים חוץ ממה שהם כופרים. אולי תחפש שיטה אחרת...

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 21 אוגוסט 2019, 21:51

איש ווילנא כתב:
יוספזון כתב:

אינו אלא מן השפה מלחוץ

זו השקפה חרדית קלאסית, שמטרתה להציג את הרוע שבתרבות המערב, אבל מבחינה פילוסופית ואנתרופולוגית היא לא מדוייקת כלל.

ובכן, ברית המועצות ממש לא השתייכה לעולם המערבי, להיפך היא נקראה "הגוש המזרחי" והתנגדה נחרצות לכל מה שריח מערב נודף ממנו. עד כדי כך, שסיפר לי יהודי מאוקראינה שגדל תחת שלטון הקומוניזם, שחל איסור מוחלט למכור בד ג'ינס בכל רחבי ברית המועצות, מאחר והוא מייצג אופנה מערבית! (כנראה שאנחנו לא היחידים שמתנגדים לג'ינס מטעמי תרבות...) הקומוניזם התנגד נחרצות לכל ערכי המערב, כמו חופש מכל סוג ומין (חופש דת/תרבות/ביטוי/עיתונות וכיו"ב), דמוקרטיה וכדומה. עד היום רוסיה רואה את עצמה כמתנגדת למערב, אם כי לא מצליחה למנוע את השפעתו בחלק גדול מהתחומים.

גם לגבי גרמניה הנאצית זו טעות, הנאציזם התנגד במוצהר לערכי העולם הליברלי המתנגד לגזענות או לדיקטטורה, וחינך להיפך המוחלט. גם חופש לא שרר שם כלל, אם כי לא דוכא באותה מידה כמו בבריה"מ. כך שההוכחות שהמחנכים במוסדות מנסים להביא מברית המועצות או גרמניה הנאצית נגד המערב, הן פשוט שקריות. זה כמו לצעוק על חברי הכנסת החרדים בגלל התנהגותם של נטורי קרתא...

מה שכן נכון הוא, שלמרות שגרמניה היתה מדינה מאד מתקדמת מבחינה מדעית וטכנולוגית, עוד יותר מארה"ב באותה תקופה, ורבים מאזרחיה היו בעלי תואר אוניברסיטאי, היא נמשכה אחרי רעיונות הנאציזם עד כדי הידרדרות לדיוטה תחתונה של אכזריות ורצח ברמה שלא תאמן. זה אכן מוכיח, שאינטליגנציה כשלעצמה איננה מעלה את רמת המוסריות של האדם, אלא היא סה"כ כלי בידיו. להבדיל, גם התורה אומרת אותו הדבר: מי שיש בידו תורה בלא דעה (כלומר מידות מתוקנות) נבלה סרוחה טובה הימנו, ונוח לו שלא נברא. כלומר אינטליגנציה תורנית כשלעצמה אינה מעלה את רמת המוסריות של האדם, אם לא יעבוד על עצמו לתקן את מידותיו.

בקצרה: ההוכחה מבריה"מ ומהנאציזם אינה אלא לגבי הנתק בין האינטליגנציה (המערבית או לא, לא משנה) לבין המוסריות, ואיננה מהווה הוכחה כלל על ערכי הליברליזם המערבי (שאמנם יש בו רעות חולות רבות, אבל רצח ודיכוי אינם אחת מהן).

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 21 אוגוסט 2019, 21:57

יהודה1 כתב:
21 אוגוסט 2019, 21:32
מבקש אמת כתב:
21 אוגוסט 2019, 21:27
(יתכן והתעלמות זו נובעת מהעובדה שהם רואים אלימות כדבר חיובי, ואף סוברים שהתורה מעודדת טרור. רק חבל שהטרור הזה לא מופנה כלפיהם, אולי אז ישקלו את דעתם שוב)

הטרור כן מופנה כלפיהם, והם הוכיחו מזה שנושאי דגל הליבליזם הם בנוסף גם אלימים חוץ ממה שהם כופרים. אולי תחפש שיטה אחרת...
העובדה ששוטרים מכים מפגינים שחוסמים את הכביש ומפריעים להתנהלות הציבורית התקינה מוגדר בעיניך "טרור"? איך בדיוק אתה היית מטפל באנשים המזיקים למרחב הציבורי, וכי היית מנסה להתיישב עמהם ל"הידברות והבנה", כשאין להם שום מטרה לדון עם אף אחד כי אם לכוף את דעתם על הציבור? כל מדינה מתוקנת היתה שמה את מזיקי הרבים הללו בכלא לכמה שנים טובות, ואילו במדינה החלמאית כאן מסתפקים בלתת להם כמה מכות (שאח"כ מזכים אותם בכבוד חברתי רב על "מסירות הנפש נגד שלטון השמד הציוני" וגם באי אלו שקלים טהורים המגיעים מהדודים מעבר לים).

אני לא אומר שהשוטרים הם בסדר, הם בהחלט אלימים ומכים הרבה פעמים באכזריות חפים מפשע או שלא כפי הנדרש, אבל הם לא מייצגים שום ערכי ליברליזם אלא הם סתם רוסים חובבי אלימות שמאוהבים בתפקידם. אבל עצם הרעיון להכות מי שמזיק למרחב הציבורי הוא הגיוני מאד, וגם בית דין היו עושים כן כשהיתה ידם תקיפה.

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 21 אוגוסט 2019, 21:58

מבקש אמת כתב:
21 אוגוסט 2019, 21:51
ובכן, ברית המועצות ממש לא השתייכה לעולם המערבי, להיפך היא נקראה "הגוש המזרחי" והתנגדה נחרצות לכל מה שריח מערב נודף ממנו. עד כדי כך, שסיפר לי יהודי מאוקראינה שגדל תחת שלטון הקומוניזם, שחל איסור מוחלט למכור בד ג'ינס בכל רחבי ברית המועצות, מאחר והוא מייצג אופנה מערבית! (כנראה שאנחנו לא היחידים שמתנגדים לג'ינס מטעמי תרבות...) הקומוניזם התנגד נחרצות לכל ערכי המערב, כמו חופש מכל סוג ומין (חופש דת/תרבות/ביטוי/עיתונות וכיו"ב), דמוקרטיה וכדומה. עד היום רוסיה רואה את עצמה כמתנגדת למערב, אם כי לא מצליחה למנוע את השפעתו בחלק גדול מהתחומים.

גם לגבי גרמניה הנאצית זו טעות, הנאציזם התנגד במוצהר לערכי העולם הליברלי המתנגד לגזענות או לדיקטטורה, וחינך להיפך המוחלט. גם חופש לא שרר שם כלל, אם כי לא דוכא באותה מידה כמו בבריה"מ. כך שההוכחות שהמחנכים במוסדות מנסים להביא מברית המועצות או גרמניה הנאצית נגד המערב, הן פשוט שקריות. זה כמו לצעוק על חברי הכנסת החרדים בגלל התנהגותם של נטורי קרתא...

אני חושב שזה שאלה של התייחסות
אתה יכול לומר שזה פשלה של התרבות המערבית
אבל אי אפשר לא לשייך אותם לתרבות המערבית

העם הגרמני וחבריו הם המיצגים הכי גדולים של התרבות המערבית לפני השואה ואחרי השואה
אז מה קרה הם לקחו פסק זמן בתקופת השואה והתפטרו מהתפקיד הזה
וחזרו אחרי תקופה

ברית המועצות אולי התנגדה למערב משום שזה איים עלייה
אבל היא צמחה על רקע התרבות המערבית
וזה היה אולי השיטה הכי מודרנית בזמנו בתרבות המערבית [ועד היום השיטה הזו עוד חיה בכל מיני סגנונות]
נכון שזה התפשל וזה לא היה התוכנית המקורית

כמובן שאם היה לי אמונה מוחלטת בתרבות המערבית שהיא התפארת שבתפארת
הרי הייתי אומר שזה פשלה מקרית
אבל כיון שאין לי אמונה גדולה בהם
אז אני אומר אמנם זה נחמד ונעים לחיות בתרבות המערבית
והם יודעים למצוא הרבה נימוסים יפים ואולי מותר לפעמים לאמץ את זה
אבל עדיין הם רחוקים ממצפון של מוסר אמיתי

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 229 פעמים
קיבל תודה: 237 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 21 אוגוסט 2019, 22:02

יוספזון כתב:

ידידי הטוב והמאוד מוערך. אני חושב שכל מי שיש לו ילד עם בעיות קש''ר, שפעם הואשם כעצלן וכמשתמט, והיום מקבל טיפול ונרגע ויכול להשתלב ולהתקדם, יבוז לדבריך המתארים פוניבז'ר רב אחד (ור' מיילך בידרמן) שהצליח למרות התסיסה ומלוא האנרגיות. ובפשטות גם הוא מחמת רוב כשרונותיו שהאפילו על שובבותו ונתנו לו מחילה. ברור שבמהלך הדורות האחרונים שלפני השואה ולאחריה, נפלו המוני ילדים יהודיים טהורים מרמס לרגלי המלמדים היראי שמיים והצדיקים באמת, אשר הפליאו בהם את מכותיהם בחושבם שזה מה שיועיל. לא פלא שהם נטשו את הדת ואת כל מה שהוא ייצג בכעס וזעם אין אונים ברגע שעבר על העולם רוח חופש ופורקן.
ידידי, החינוך הטהור של פעם הוכיח את עצמו בגדול, כאשר רוב רובו של ציבור החניכים פרק מעל עצמו את עול הערכים שהמחנכיהם התמסרו להנחילם. חבל להביא את תוצאות החינוך המתקדם מבלי להזכיר את התוצאות העגומות של החינוך הלא מתקדם. מה שכן - מאה אחוז מאלו שכן נשארו נאמנים לה' ולתורתו למרות החינוך שקבלו, נשארו נאמנים לה' ולתורתו בגלל החינוך שקבלו. אבל אם נשקלל את האחוזים בתוצאות החינוך הישן - נגיע למספרים עגומים מאוד.
הועלתה כאן טענה כביכול המלמדים ההולכים ללמוד במכונים וכדו' את השיטות החדישות מאבדים את היראת שמים של פעם, ולא ניתן להשוות אותם למלמדים של העבר. ידידיי! ככל שהציבור החרדי התרחב והלך, יש אחוזים גבוהים מהמלמדים שהם לא באותה רמת ירא''ש של פעם. אנו לא יכולים להיות פחותים מאבותינו, ולחשוב שהמלמדים יישארו באותה רמה. מסתבר גם, שהם אלו שיותר ילכו ללמוד. אך אין כל שחר לטענה שמלמד בעל ירא''ש של פעם (שאני מניח שעדיין קיימים כאלו פה ושם) שילך ללמוד במכונים ידרדר ברמתו ממה שהיה לפני כן.
כל מי שהוא שכן למכללה, יראה בעיניו שרוב הלומדים שם הם יהודים קלים בירא''ש. אך אין בכך כל ראיה. יישב יהודי ליד מרפאתו של רופא העיניים, ויאמר שרוב אלו המבקרים שם הידרדרה ראייתם. ברור שחלשי הראיה באים לרופא, אך אין בכך כל ראיה שהבריא שיבקר אצלו - יחלה. והדברים פשוטים וברורים לכל מבין.

כלפי ליא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 21 אוגוסט 2019, 22:08

היום שמעתי מיהודי התלמיד הכי קרוב של הרב וואזנר זצ"ל במשך עשרות בשנים [הרב אי"ג שליט"א], שבאחת השנים האחרונות אמר לו הרב וואזנר בהאי לישנא:
"מי שחושב שאפשר היום ללכת בדרכי אבותנו, הוא נכנס עם הראש בקיר", ובאמרו זאת הרב וואזנר זצ"ל דפק את היד בקיר כהדגמה, עד שהשומע חישב שהוא שבר לעצמו את היד. והמשיך מרן זצ"ל: "מה שאנו צריכים לעשות הוא רק לנסות עד כמה שניתן לאחוז בדבר הדומה לדרכי האבות".

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 21 אוגוסט 2019, 22:17

איש ווילנא כתב:
21 אוגוסט 2019, 21:58
מבקש אמת כתב:
21 אוגוסט 2019, 21:51

אני חושב שזה שאלה של התייחסות
אתה יכול לומר שזה פשלה של התרבות המערבית
אבל אי אפשר לא לשייך אותם לתרבות המערבית

העם הגרמני וחבריו הם המיצגים הכי גדולים של התרבות המערבית לפני השואה ואחרי השואה
אז מה קרה הם לקחו פסק זמן בתקופת השואה והתפטרו מהתפקיד הזה
וחזרו אחרי תקופה

ברית המועצות אולי התנגדה למערב משום שזה איים עלייה
אבל היא צמחה על רקע התרבות המערבית
וזה היה אולי השיטה הכי מודרנית בזמנו בתרבות המערבית [ועד היום השיטה הזו עוד חיה בכל מיני סגנונות]
נכון שזה התפשל וזה לא היה התוכנית המקורית

כמובן שאם היה לי אמונה מוחלטת בתרבות המערבית שהיא התפארת שבתפארת
הרי הייתי אומר שזה פשלה מקרית
אבל כיון שאין לי אמונה גדולה בהם
אז אני אומר אמנם זה נחמד ונעים לחיות בתרבות המערבית
והם יודעים למצוא הרבה נימוסים יפים ואולי מותר לפעמים לאמץ את זה
אבל עדיין הם רחוקים ממצפון של מוסר אמיתי

אני חושב שיש אי הבנה בקשר להגדרת ה"תרבות המערבית". מדבריך עולה שתרבות מערבית היינו כל הדעות שצמחו במאתיים השנים האחרונות, או אולי קדמה טכנולוגית ומדעית.

התרבות המערבית אליה אני מתכוון, היא מה שמוגדרת היום בפי העולם "ערכי המערב", שהם ערכים של חופש, דמוקרטיה וזכויות האדם. ערכים אלו הם הליבה של הפילוסופיה המערבית. ערכים אלו התחילו במהפכה הצרפתית ולאחריה במלחמת העצמאות האמריקאית, ועם הזמן צברו תאוצה והשפעה וקיבלו צורה שונה ככל שעברו השנים. הערכים הללו כשלעצמם הינם טובים ונעלים, כמובן בתנאי שמשתמשים בהם עם הגבולות המתאימים.

הדוגמה מבריה"מ וגרמניה הנאצית איננה דוגמה כלל, מאחר וגרמניה הנאצית בכלל לא טרחה לנופף בשום ערך מערבי, ולהדיא דגלה בערכים הפוכים של גזענות, דיקטטורה ושלילת זכויות מרוב בני האדם בעולם. ברית המועצות אמנם נופפה בערך של שוויון (=קומוניזם), אך זה היה רק בצורה רשמית, כשבפועל היא פשוט השתמשה בו ככלי לדיכוי המונים ולרצח מסיבי של מתנגדי משטר, ולמעשה לא היה שום שוויון כלל וכלל.

ישנם ליברלים רבים שמנופפים בערכי המערב כדי להשיג את מטרותיהם, שהינם הרבה פעמים מנוגדים לערכי הליברליזם עצמו, כדוגמת הכפיה החילונית על הופעה מעורבת בעפולה בנימוק של "אפליה מגדרית", כשבפועל היה כאן פגיעה חמורה של חופש הדת. ההוכחה מהם ומשכמותם על ערכי הליברליזם, דומה להוכחה שמביאים אתאיסטים רבים מכך שהרבה מהמלחמות בעולם נעשו בשם הדת, ומזה מוכח שהדת מובילה לאלימות ולרצח. האמת היא שערכי הדת בדרך כלל אינם מובילים לשום אלימות, והאלימות היא רק פרי מידותיהם המושחתות של בני האדם שמנופפים בדת כהצדקה למעשיהם. גם החילונים חוזריםומוכיחים שוב ושוב מאי אלו קיצוניים חרדים שמנופפים בתורה בכדי להצדיק אלימות וכפיית דעתם על אחרים - "הנה תראו, זו ההתנהגות שהיהדות מלמדת". כשלעומת זאת כולנו יודעים את האמת, שאין להם וליהדות שום קשר, והם סה"כ נתלים בה כדי להצדיק את מעשיהם הנלוזים.

בקיצור, ערכי הליברליזם כשלעצמם הינם טובים ומועילים מאד ליישוב העולם בצורה נאותה ומתוקנת, אלא שישנם רבים שמנופפים בהם ובפועל מתנהגים אחרת לגמרי, או שמקצינים אותם בצורה הזויה, בדיוק כמו שקורה בצד השני אצל אנשים שכביכול מייצגים את ערכי הדת.

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 42 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 21 אוגוסט 2019, 22:32

לפני שאתייחס לעצם הענין
אבקש מהרב מבקש אמת לבוא פעם אחת להפגנה (בבין הזמנים כמובן) חילה לא לעשות שום דבר, להתנהג למופת ולהסתכל מן הצד

ואז (בלא נגיעות) הייתי רוצה לשמוע ממעלת כבודך האם השוטרים מכים את אלו שמפריעים לסדר הציבורי, רק כי על ידי כך הם מצליחים להשליט סדר
או שמדובר באנשים שיש להם תאוות רציחה, והם מכים על ימין ועל שמאל, בדרך כלל הרבה יותר לחפים מפשע, מאשר לאלו המריעים לסדר הציבורי
ובמחילה ממך
זה נקרא יותר אפיפיור מאשר האפיפיור עצמו
מה לעשות שאפילו על פי חוקיהם אסור להכות בצורה שהם מכים למישהו שעושה התנגדות פאסיבית
ורק אצל הפגנות החרדים הם מרשים לעצמם להתפרק בצורה חייתית, למרות שהפגנות המתנחלים והאתיופים וכו' הרבה יותר אלימים

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 21 אוגוסט 2019, 22:39

חלק מהערכים הם טובים וחלק לא
ולא זה הנושא
השאלה היא אם באמת האדם המערבי עם כל ההופעות של המערב [לא איש ערכים מופשט של המערב]
הוא מחויב לערכים האלה מתוך מצפון פנימי
או שזה מתוך התיפיפות וברגע האמת כשזה עמד למבחן הם לא עברו בו

אין אפשרות להכריע זאת בהוכחה מוחלטת
זה שאלה של השקפה מוקדמת

אבל בכל מקרה לא ענית לטיעונים שלי בקשר לגרמנים וברית המועצות
עצם העובדה
שעם שהוא השיא של החינוך של התרבות המערבית נעשה עם רוצח המונים חפים מפשע לא בשביל מלחמה
אלא סתם כי בא להם
זה אומר שאולי מדברים על ערכים גבוהה גבוהה
אבל מצפון פנימי אין להם

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 21 אוגוסט 2019, 22:42

איטשע מאיר לורנץ כתב:
21 אוגוסט 2019, 22:32
לפני שאתייחס לעצם הענין
אבקש מהרב מבקש אמת לבוא פעם אחת להפגנה (בבין הזמנים כמובן) חילה לא לעשות שום דבר, להתנהג למופת ולהסתכל מן הצד

ואז (בלא נגיעות) הייתי רוצה לשמוע ממעלת כבודך האם השוטרים מכים את אלו שמפריעים לסדר הציבורי, רק כי על ידי כך הם מצליחים להשליט סדר
או שמדובר באנשים שיש להם תאוות רציחה, והם מכים על ימין ועל שמאל, בדרך כלל הרבה יותר לחפים מפשע, מאשר לאלו המריעים לסדר הציבורי
ובמחילה ממך
זה נקרא יותר אפיפיור מאשר האפיפיור עצמו
מה לעשות שאפילו על פי חוקיהם אסור להכות בצורה שהם מכים למישהו שעושה התנגדות פאסיבית
ורק אצל הפגנות החרדים הם מרשים לעצמם להתפרק בצורה חייתית, למרות שהפגנות המתנחלים והאתיופים וכו' הרבה יותר אלימים
כתבתי להדיא שלשוטרים יש תאוות אלימות קשה, ומשתמשים בה הרבה יותר מכפי הנצרך, אך עצם האלימות נצרכת לפעמים במקרים כאלו של אנשים שמפריעים לסדר הציבורי. אבל איך שלא יהיה, אין שייכות בין התנהגות השוטרים האלימים לבין ליברליזם כלל וכלל.

(אגב פעם "זכיתי" ועברתי במקרה ליד הפגנה כלשהי, ואכן קיבלתי מכה משוטר... אבל הטיפול הכללי של אנשי היס"מ במפגינים שם, שהיו רובם צעירים חובבי אלימות ואקשן, היה דווקא בסדר גמור לדעתי. כמובן שאין מזה הוכחה להפגנות אחרות שמתנהגים באלימות יתירה).

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 21 אוגוסט 2019, 22:46

איש ווילנא כתב:
21 אוגוסט 2019, 22:39
חלק מהערכים הם טובים וחלק לא
ולא זה הנושא
השאלה היא אם באמת האדם המערבי עם כל ההופעות של המערב [לא איש ערכים מופשט של המערב]
הוא מחויב לערכים האלה מתוך מצפון פנימי
או שזה מתוך התיפיפות וברגע האמת כשזה עמד למבחן הם לא עברו בו

אין אפשרות להכריע זאת בהוכחה מוחלטת
זה שאלה של השקפה מוקדמת

אבל בכל מקרה לא ענית לטיעונים שלי בקשר לגרמנים וברית המועצות
עצם העובדה
שעם שהוא השיא של החינוך של התרבות המערבית נעשה עם רוצח המונים חפים מפשע לא בשביל מלחמה
אלא סתם כי בא להם
זה אומר שאולי מדברים על ערכים גבוהה גבוהה
אבל מצפון פנימי אין להם

זה נכון וצודק. רוב האנשים מדברים גבוהה על ערכים ובפועל לא מיישמים אותם. כך טבעו של עולם, וזה נכון גם אצלנו, אם כי כמובן בצורה פחותה בהרבה מבעולם הכללי. אבל אין לזה קשר לערכים כשלעצמם, אלא רק לטבע האנושי שהחלק הרע שבו נוטה להתגבר על זה הטוב, וכדי להצדיק את מעשיו משתמש בערכים שהטוב מנסה להנחיל.

אינני מבין את טענתך בקשר לגרמנים. הם לא התחנכו כלל על ערכי הליברליזם אלא ההיפך הגמור. העובדה שהם הקשיבו למוסיקה קלאסית ואהבו יצירות אמנות אין בה סתירה כלל וכלל לברבריות והסדיסטיות הנוראה שהראו, שהיו תוצאה ישירה וברורה של החינוך הפשיסטי והאנטי-ליברלי שקיבלו.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח