להראות סרטים לילדים?

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 78 פעמים
קיבל תודה: 205 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: להראות סרטים לילדים?

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 18:13

מבקש אמת כתב:
22 אוגוסט 2019, 01:53
3. התמכרות. ישנם הטוענים שמי שמתרגל לצפות בסרטים בילדותו יפתח התמכרות בנושא. ממה שידוע לי זה נכון חלקית בלבד. היינו, שמי שאכן התרגל בילדותו לראות סרטים באופן קבוע, עלול להתקשות להפרד מזה לכשיגדל ויכנס לישיבה (אם כי לא בהכרח). מאידך, אלו שלא ראו סרטים אף פעם נוטים להמשך לזה יותר ממי שראה מדי פעם, בגלל שמדובר בדבר חדש, ומאחר וההתלהבות היא בשנות הנערות בהם אין להורים שליטה על הנער/ה, הסיכון גדול בהרבה. גם זה דומה לרעיון של חיסון, בו חשיפת הגוף לכמות מועטה של המחלה דווקא תורמת לו, ואילו חשיפה לכמות מרובה או אי חשיפה כלל מסוכנת יותר.
שוב אנו מגיעים לאותה נקודה. וכבר מצאנו רעיון דומה לזה לגבי חופת נדה, שמי שכבר טעם טעם ביאה, יכול יותר להתאפק. וכן נהגו כל גדולי ישראל מבן גוריון ימ"ש עד לנתניהו שר"י. שנהגו סלסול בעצמם עם חברותיהם ועבירותיהם מאז ימי נערותם. לטעם טעם ביאה. כדי שברגע האמת לא יכשלו חלילה בעריות ממש.
לעומתם השמרנים הפנאטיים שלא כפפו קומתם לנאורים, ברגע שרואים צורת אשה מעורר זאת בהם נטיות שונות. בגלל שמעולם לא הרגילו אותם לזה.
רחמנא ליצלן מהאי דעתא. באידיש קוראים לזה 'פוי' גועל נפש.

איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 244 פעמים
קיבל תודה: 254 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 22 אוגוסט 2019, 18:13

yosf כתב:
22 אוגוסט 2019, 17:10
אנו כהורים ומחנכים עושים כל אשר לאל ידינו לתת לילדנו/ תלמידנו לחוש ולטעום את טעם האמת
את מתיקות התורה והמצוות
את נועם השבת את יופי הצניעות את חדוות התורה את חשקת התפילות
אבל כל זה לא עובר מסך!!!!!!
מה לעשות זה יותר חזק מכל מה שננסה לתת טעם
אחרי הכל הגמרא לא מצויירת והסידור לא מחליק....
ואחרי זה לך תבקש ממנו ללמוד....

אני שם את הדגש על זה
כל הטיעונים בפורום הזה להתיר הסרטים למינייהם מתמודדים עד כמה החומר בעייתי וכמה לא
וכמה אפשר להתמודד עם זה וכמה לא
אבל שוכחים את העיקר שמופיע כאן
המטרה שלנו זה לא רק להתמודד עם העולם
אלא יש לנו שאיפות מהילדים שלנו שיגיעו להשגים רוחניים גדולים
והשאלה אם הדרך למימוש השאיפות זה על ידי יצירת סיפוקים מסרטים
או שזה מרחיק אותם מהכיוון הזה
אני שם על זה את הדגש ולכן לא אכניס לראש של הילדים שלי סרטים למינייהם
ולא משום השלילה שבדבר
אלא בשביל החיוב שבדבר שבמקום זה אכניס להם סיפוקים רוחניים. השגים תורניים וכו' ותאמינו לי שזה אפשרי עם ילד כמעט בכל גיל.

ולא שצריך לעשות מהילדים נזירים
ברור שחשוב שהילדים ירגישו מרוצים והבית יהא בית שמח
ואם ירגישו שכולם מותר להם סרטים להם לא זה התמודדות קשה
ולא רצויה
ולכן אעדיף חברה שהנורמה בה הוא שאין סרטים

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 18:21

מבקש אמת כתב:
22 אוגוסט 2019, 02:17
יוספזון כתב:
21 אוגוסט 2019, 17:44
דורדיא כתב:
21 אוגוסט 2019, 17:39

מאז עברו הרבה מים בירדן... והעולם השתנה
גם פעם נלחמו בעצם קיומו של המחשב, והיום יש מי שאין לו  מחשב? יש מי שאין לו מייל? (ברור שיש, אבל אלו בודדים כמו אלו שאין להם פלאפון)

וכמדומה שאין היום שום חוג שלא רואה או מראה סרטים בהזדמנויות שונות, (כנסי בחירות, דינרים, כנסי בוגרים וכו')

ייתכן רק שזה לא נקרא "סרטים" אלא "מצגת אור קולית" או "הדמיה ויזואלית" וכיו"ב....
אתה בטח מכיר את הסיפור על העגלון שהוכיח לרב, שאם מעמד הר סיני היתה מתקיימת בחורף, משה רבינו היה נותן לנו תורה אחרת (ח"ו)...
המערכה נגד המחשב והאינטרנט היה מלכתחי' שלא יחזיקו אותם בבית וכדו', או שזה רק לצורך פרנסה. הוידיאו אסרו מכל וכל, ואם אני זוכר טוב, הם הדגישו שאין שום היתר לצורך מצוה.
ומה שעושים כהיום? (דרך אגב, כמי שמשתייך לחוגי העדה החרדית - אין מציאות כזאת) א גוטע קשיא, לך תברר אצלם.

דומני שכבודו כל הזמן מבלבל בין שינוי ערכים, לשינוי מציאות.

ערכים לא משתנים. המציאות - וממילא גם אופן התאמת הערכים למציאות - כן משתנה.

כל אלו שטוענים (כאן בפורום) שהשתנו הזמנים, יוצאים מנקודת הנחה שלא מדובר כאן בערך כשלעצמו, אלא באופן התאמתו למציאות. ומשכך כל הסיפורים הנדושים של העגלונים והמשכילים ודומיהם אינם נוגעים כלל לנידון. באם הינך מבקש לטעון שמדובר בערך עצמו, עליך להסביר את מהות הערך, וממילא יובן מאליו שהערך נוגע גם להיום.
(למשל, אם תבאר למה צפיה בסרטים הינה איסור חמור מן התורה או מדרבנן, הרי יובן שאיסור זה תקף גם בימינו, שכן איננו משתייכים לחוגי הרפורמים, שמוצאים את מקומם בפורומים משלהם. אבל השואל מניח שלא מדובר באיסור מדינא אלא בבעייתיות מסויימת, שהדרך להתייחס אליה משתנה לפי המצב).
אני בעד ההשקפה הנדושה שלך (הסיפורים שלי, ממש ממש לא כאלו הם יחסית חדשים ומודרניים) ההשקפה שלך, כבר עבר עליו הכלח מזמן מנדלסון וחבריו...
אבל בכל אופן, מצאתי לנכון להצטרף אליך. על כל פנים לגבי כמה נקודות.
ולכן, גם הרפורמים 'התאימו' את הערכים לפי המציאות שהשתנה. לדוגמא. הוציאו ברכת 'בונה ירושלים' ביטלואת 'היקום פורקן'. (כי כבר אין חכמים בבבל) היות ורוב הציבור לא מבינים לשה"ק, הפכו את התפילה בגרמנית. - אין כאן בעצם שינוי ערכים, אלא התאמתם למציאות. 
היות וכהיום 'המציאות' שיש 'קהילות' שהתירו משכב זכור, חילול שבת, וכדו', ולכן יש לקחת את הערכים ולהתאימם למציאות בן ימינו. 
ואם לבטל גזירות שגזרו וסייגים שגדרו בעבר. אז מותר להשתמש בכלי זמר בשבת. שאין כהיום חשש  של שמא יעלה ויתלוש. לבטל דיני הרחקות ובמקום זאת נתאימם למציאות על ידי שנשים מצלמת אבטחה. וכו' וכו' כיד הדמיון הטובה.

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 22 אוגוסט 2019, 18:41

הערה סתמית לאלו שבכל נושאי החינוך אוהבים להזכיר את התיאוריות על כך כי ילד הוא קפיץ וכמה שיותר מצמצמים אותו זה מתפרץ יותר בבגרותו
כך בנושא הסרטים וכך בשאר הנושאים
יש לי חקירה מעניינת בזה
לא מתוך ספר כל שהוא, לא מתוך הרצאה או דרשה כל שהן, ולא מתוך מאמר כל שהוא
אלא מנאי הקטן

אני גדלתי בבית, שכמעט ולא נסעו לשום מקום, לא בבין הזמנים ולא בחול המועד, ולא סתם באמצע השנה, אינני משקר כי עוד לא הייתי בחיי בגן החיות. גם שבתות לא נסענו כאשר גדלתי בסביבה שכולם אבל ממש כולם נסעו הרבה, לא אכנס לסיבות שהורי נהגו כך, אבל מעשה שהיה כך היה
זוכר שעוד בבחרותי אמרו לי כמה שיבוא היום, וזה יתפרץ אצלי, וכי אני אהיה ציפור נודד שלא אהיה מסוגל לשבת יום אחד על מקומי
והנה
ב"ה חלפו שנים
ולא רק כי אני מאותם שפלים ששיבח אותם ר' אליעזר שלא רוצים לזוז מביתם, אלא דווקא נוו"ב שבאה מבית שנסעו ועוד איך נסעו מאות מונים מהבית שאני גדלתי, דווקא היא קשה לה עם העובדא שכמעט ואינני זז מביתי

נ. ב. בנוגע לאשכול על החינוך שלא שייך כל כך כאן, רציתי לומר שמזמן שמתי לב שהשיטות הישנות מגובות בעיקר עם עובדות, ואילו השיטות החדשות מגובות בעיקר עם תיאוריות

עניין
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 60 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עניין » 22 אוגוסט 2019, 19:29

אולי אפשר הסבר איך השאלה על להראות סרטים קשור לג"ע, האם אתם חושבים ש@מבקש אמת מדבר על סרטים של הוליווד???!

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 20:54

עניין כתב:
22 אוגוסט 2019, 19:29
אולי אפשר הסבר איך השאלה על להראות סרטים קשור לג"ע, האם אתם חושבים ש@מבקש אמת מדבר על סרטים של הוליווד???!
בדרך כלל השימוש במושגים נכתבים כאמצעי להסביר. ולא תמיד זה קשור.
אבל דוקא כאן זה קשור ועוד איך...

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 20:58

והטיב להגדיר זאת ידיד שלי. כאשר כהיום הזה, ישנם כאלו שאיכשהו יש להם נקיפות מצפון, וכשהם שולחים קליפים וסרטים לחבריהם, הם לפעמים מוסיפים: "זהירות, יש נשים!' וכמובן, שזה גורם לאנשים מסויימים לפתוח יותר מהר כשיש האזהרה הזאת. אבל הוא שאל אותי איך יתכן, שאנשים שולחים קליפים כאלו, ויודעים שיש נשים, ולא עוד, אלא מודעים לחומר הענין, והראיה, שהם מזהירים על כך. אז איך הם בכלל מעיזים לשלוח? האם היו מעיזים לשלוח 'חומר נפץ' ולכתוב עליה 'זהירות, חומר נפץ!' או שלא היו מעיזים לעשות זאת שמא הלה בכל זאת יפתח אותו?
ואכן, זאת מציאות שאתה יכול לבדוק, מי שהתרגל לסרטים, ברוב המקרים 'יוריד ויסתכל באותם קליפים, ומדברים כאן על אנשים מבוגרים. כן כן. אדרבה דוק ותשכח.
והקב"ה יערה רוח טהרה ממרום.

פותח הנושא
דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 232 פעמים
קיבל תודה: 201 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 22 אוגוסט 2019, 21:25

יוספזון כתב:
22 אוגוסט 2019, 13:11
דורדיא כתב:
22 אוגוסט 2019, 10:51
יוספזון כתב:
21 אוגוסט 2019, 17:44

אתה בטח מכיר את הסיפור על העגלון שהוכיח לרב, שאם מעמד הר סיני היתה מתקיימת בחורף, משה רבינו היה נותן לנו תורה אחרת (ח"ו)...
המערכה נגד המחשב והאינטרנט היה מלכתחי' שלא יחזיקו אותם בבית וכדו', או שזה רק לצורך פרנסה. הוידיאו אסרו מכל וכל, ואם אני זוכר טוב, הם הדגישו שאין שום היתר לצורך מצוה.
ומה שעושים כהיום? (דרך אגב, כמי שמשתייך לחוגי העדה החרדית - אין מציאות כזאת) א גוטע קשיא, לך תברר אצלם.
באמת??
אין מציאות כזאת אצל חוגי העדה החרדית??

אז לטובת מי שעלול להאמין לזה..
אז נזכרתי במייל רשמי מהחסידות (לא מבנ"א פרטי)  שקיבלתי בימי המגבית מאצינג של תולדות אהרן
ובו קישור לשידור חוזר ביוטיוב של כ"ק אדמו"ר שליט"א...
אני מצרף אותו כאן לתועלת הציבור.... https://www.youtube.com/watch?v=Yc4cqCihPjQ
(פתוח בנטפרי)

אז מייל זה בסדר. יוטיוב זה בסדר.
אבל לראות וידיאו? זה נאסר מכל וכל...

רק מי שלא מכיר את הלך הרוח במירון, יכול לכתוב דברים כאלו. 
האם קהילת תו"א הזמינו את המסריטים? או שזה דרישה של המשטרה? האם הקהילה הם בעלי הבית במקום ויכולים להפריע למאן דהו לעשות ככל העולה על רוחו?
דרך אגב, בשונה מקהילות אחרות  במירון, כאן המסריטים עשו זאת באמצעות עיניות ולא באמצעות אנשים שעמדו עם מכשירי וידיאו וזה אומר, שהם היו צריכים להסתתר, וההסבר פשוט.

הרב @יוספזון יקירי,

כנראה לא קראת את ההודעה שלי..

חסידות תו"א בעצמה שלחה דרך האינטרנט את הקישור ליוטיוב לצפות בסרט
של כ"ק מרן אדמו"ר מתולדות אהרן שליט"א!!

לא המשטרה ולא סיפורים..

גאלד
משתמש ותיק
נתן תודה: 34 פעמים
קיבל תודה: 73 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי גאלד » 22 אוגוסט 2019, 21:41

חתול-שחור-וחאלאקה.png
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

גאלד
משתמש ותיק
נתן תודה: 34 פעמים
קיבל תודה: 73 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי גאלד » 22 אוגוסט 2019, 21:43

מומלץ להגדיל ולקרוא את הקובץ בהודעה הקודמת

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 21:43

דורדיא כתב:
22 אוגוסט 2019, 21:25
יוספזון כתב:
22 אוגוסט 2019, 13:11
דורדיא כתב:
22 אוגוסט 2019, 10:51

באמת??
אין מציאות כזאת אצל חוגי העדה החרדית??

אז לטובת מי שעלול להאמין לזה..
אז נזכרתי במייל רשמי מהחסידות (לא מבנ"א פרטי)  שקיבלתי בימי המגבית מאצינג של תולדות אהרן
ובו קישור לשידור חוזר ביוטיוב של כ"ק אדמו"ר שליט"א...
אני מצרף אותו כאן לתועלת הציבור.... https://www.youtube.com/watch?v=Yc4cqCihPjQ
(פתוח בנטפרי)

אז מייל זה בסדר. יוטיוב זה בסדר.
אבל לראות וידיאו? זה נאסר מכל וכל...

רק מי שלא מכיר את הלך הרוח במירון, יכול לכתוב דברים כאלו. 
האם קהילת תו"א הזמינו את המסריטים? או שזה דרישה של המשטרה? האם הקהילה הם בעלי הבית במקום ויכולים להפריע למאן דהו לעשות ככל העולה על רוחו?
דרך אגב, בשונה מקהילות אחרות  במירון, כאן המסריטים עשו זאת באמצעות עיניות ולא באמצעות אנשים שעמדו עם מכשירי וידיאו וזה אומר, שהם היו צריכים להסתתר, וההסבר פשוט.
הרב @יוספזון יקירי,

כנראה לא קראת את ההודעה שלי..

חסידות תו"א בעצמה שלחה דרך האינטרנט את הקישור ליוטיוב לצפות בסרט
של כ"ק מרן אדמו"ר מתולדות אהרן שליט"א!!

לא המשטרה ולא סיפורים..

כמי שהיה מעורה היטב בענין, אף אחד לא שלח אימיילים מטעם המוסדות, אם נשלח, זה נשלח אך ורק על ידי אנשים פרטיים.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 146 פעמים
קיבל תודה: 183 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 22 אוגוסט 2019, 21:46

דורדיא כתב:
22 אוגוסט 2019, 12:16
חלק א׳ ממעל כתב:
22 אוגוסט 2019, 11:42
גם בהתמכרות צריך לזכור שכשגודלים מתעניינים בדברים יותר רציניים וזה עובר, (גם אצל החילונים אין בני 18 ומעלה שמכורים לסרטים)
מנין לך זאת?
נשמע מוזר.
לצערי יצא לי להכיר את הציבור החילוני וזה המציאות (גם אם היא עולה על הדמיון)
נבשר כתב:
22 אוגוסט 2019, 13:25
חלק א׳ ממעל כתב:
גם בהתמכרות צריך לזכור שכשגודלים מתעניינים בדברים יותר רציניים וזה עובר, (גם אצל החילונים אין בני 18 ומעלה שמכורים לסרטים)
סליחה, אבל הצחקת אותי, אני מכיר אנשים בני 50 + שמכורים לסרטים, ומדובר באנשים על רמה.
ברור שיש אבל הם מועטים ובודדים שלא מלמדים כלום על השאר (וגם אפשר למצוא כמה זקנים שמכורים לאיזה ממתק)
איש ווילנא כתב:
22 אוגוסט 2019, 14:16
חלק א׳ ממעל כתב:

יש ויש בני 18 ומעלה שמכורים לסרטים
ולא רק אצל החילונים אלא גם בסביבתינו

כנ"ל

ואגב, רבים מהכותבים תולים את האיסור בהרהורי נשים וכו׳, אבל כנראה אין להם מושג בסרטים שילדים רואים, זה לא קשור לא מיני׳ ולא מקצתי׳ (אולי בסוף יגידו שיש שם בעיות פוליטיות...)

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 192 פעמים
קיבל תודה: 668 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 22 אוגוסט 2019, 22:57

יוספזון כתב:
22 אוגוסט 2019, 17:52
מבקש אמת כתב:
1. תוכן אסור במהותו. תוכן של פריצות שמגרה את היצר הוא אסור מצד ההלכה, וממילא אסור לצפות בסרט כזה, כמו שאסרו להביט בבגדי צבעונין. לפי הבנתי הגדר לזה אינו קבוע, אלא משתנה מאדם לאדם כמבואר בריטב"א סוף קידושין, והאיסורים המוזכרים בפוסקים אינם מוחלטים אלא נאמרו לפי תנאי המצב הקיים של מי שכתב את הפסק (דוגמא לדבר: הליכה אחר אשה, ישיבה מעורבת בשמחה, לבישת רדיד). ממילא לפי זה יש חילוק גדול בין נשים לגברים, בין בחורים לנשואים, ובין גבר אחד לשני. סבורני שיש לחשוש יותר עם ילדים שיכולים לזכור מה ראו, בעיקר מבחינה חינוכית, אך הכל לפי הענין.
רציתי לערוך קונטרס שלם על כל ההשקפות המעוותות ועל כל המילים היפות והמכובסות הנוטפות דבש ונופת צופים. אך אני רואה שנכון לרגע זה אין הפנאי בידי, לכן אתייחס בכל זאת לחלק מדבריך.
א. הגדר לזה אינו קבוע? 'משתנה מאדם לאדם'? הנה לפניך כמה דוגמאות: 1. דיני יחוד שזוהי גדר ואיסור מדרבנן שקבעו במעשה דאמנון ותמר. אסור אפילו בזקן וזקנה... שאבדו את החוש והתאוה. 2. חו"נ או נגיעה בעריות. אסור גם בזקן מופלג. או בזקנה מופלגת.
ב. נפק"מ בין בחורים לנשואים. מצאנו במלמדים, או בנגיעה במילה לצורך הטלת מי רגלים. אך גם זאת עם גדרים וסייגים.
ג. האם אכן לשיטתך, כל הגדרים שגדרו חז"ל בעניני עריות בפרט. האם לא נאמרו לכולם בלי יוצא מן הכלל? ואם כן, הרחקות בדיני נדה. האם נאמרה גם לאנשים שיודעים שהם קרי מזג בטבעם? איסור הסתכלות בנשים נאמר גם למשה רבינו. כפי שכתבו חז"ל המוסר מידו לידה על מנת להסתכל בה אפילו גדול כמשה רבינו וכו' לא ינצל מדינה של גיהנום.
ד. הסיפורים המובאים בקידושין על גדולי החכמים שתקף עליהם יצרם, אך הם נמנעו ברגע האחרון במסי"נ, הלא לא לכולם נאמרה הלכה זו? וגם מה שמצאנו בכתובות לגבי כלה נאה וחסודה 'ודמי עליה ככשורי' הרי בדברי הגמ' מסכמת כבר לדורותיהם לאיסור.
ולסיכום|: אין אפוטרופוס לעריות. וכך הוא דרכו של יצה"ר היום אומר לו עשה כך ומחר עשה כך וכו'. וגם שלמה מלך ישראל החכם מכן אדם, שאמר אני ארבה ולא אטה, מה קרה לו?

הינך מערבב בין איסורי ייחוד ונגיעה של חיבה, שהם איסורים עצמיים, לבין הסתכלות שאיננו איסור עצמי אלא רק חשש שמא יבוא לידי איסור (האיסור הוא בשני אופנים: או שיהנה מההסתכלות, או שיבוא לידי קרי), ומותרת באופן שאין חשש כזה.

הדבר מפורש בגמ' ברכות כ,א: "רב גידל הוה רגיל דהוה קא אזיל ויתיב אשערי דטבילה אמר להו הכי טבילו והכי טבילו אמרי ליה רבנן לא קא מסתפי מר מיצר הרע אמר להו דמיין באפאי כי קאקי חיורי". ובכתובות יז,א מצינו שרב אחא הרכיב את הכלה על כתפיו מטעם זה, ומטעם זה התיר הרמ"א (אה"ע כא,ה) לרחוץ משפחות גויות בבית המרחץ, כיון שאין עושים כן לשם חיבה, ומטעם זה כתב הב"ח שם שנהגו במדינתו לרקוד עם הכלה כדי לחבבה על בעלה ואפילו הגדולים שבדור נהגו כן, וכן התירו באופן של בעבידתיה טריד, וכן התיר הלבוש ישיבה מעורבת בחתונה משום שרגילים בזה ולא באים לידי הרהור, הכל מטעם הנ"ל שהאיסור אינו עצמי אלא חשש, והיכא שאין חשש מותר. 

וז"ל הריטב"א בסוף קידושין, והובאו דבריו בפתחי תשובה שם: "הכל לפי דעת ויראת שמים וכן הלכתא, דהכל כפי מה שאדם מכיר בעצמו שיצרו נכנע וכפוף לו ואין מעלה טינא בלבו כלל מותר לו להסתכל ולדבר עם הערוה ולשאול בשלום אשת איש, והיינו ההיא דר׳ יוחנן יתיב אשערי טבילה ור׳ אמי דנפקי ליה אמהתא דבי קיסר וכמה רבנן דמשתעי בהדי מטרוניתא ורב אדא בר אהבה דנקט כלה אכתפיה ורקיד בה ולא חייש להרהורא מטעמא דאמרן, אלא שאין ראוי להקל בזה אלא לחסיד גדול".

מפורש בריטב"א שאיסורים שאינם עצמיים אינם קבועים ועומדים אלא תלויים בטבע האדם, אלא שצריך מאד להזהר ולא להקל אלא אם ברור ללא ספק שלא יהיה הרהור (מש"כ לחסיד גדול אין הכוונה שיש היתר מיוחד לצדיקים, אלא הכוונה רק למי שבטוח בעצמו. ובדברים שהתרגלו בהם הציבור ואין מצוי לבוא לידי הרהור, מותר גם לכל אדם, כמבואר לעיל ברמ"א ובלבוש ובב"ח. וביש"ש סוף קידושין מפורש כן להדיא: הכל מה שעיניו רואות וגם שמושל ביצרו ויכול להתגבר עליו מותר לו לדבר ולהסתכל בערוה ולשאול בשלומה, וע"ז סומכים כל העולם שמשתמשים ומדברים ומסתכלים בנשים".)

מה שהבאת מדברי רז"ל שאפילו גדול כמשה רבינו לא ינקה היינו במסתכל ליהנות, ולא במסתכל שלא לשם הנאה שמותר.

למעשה הינך צודק שצריך מאד להזהר מקולות בענין זה וכמ"ש הריטב"א, אבל אי אפשר להתעלם מהמפורש בפוסקים שאין דברים אלו איסורים קבועים ועומדים אלא תלויים לפי טבע האדם והרגילות שלו ושל בני דורו. לענ"ד צריך לשקול היטב את הדברים, היות והפרישות היתירה בענין זה מביאה לידי הרהור, והוא חסידות של שטות וחומרא דאתי לידי קולא. וכמו שאמר הגר"ח מוואלוז'ין (מובא בכתר ראש אות קצה, נוסח ריז"ס) "הסתכלות עריות ושיחתן, אמר יבקש רחמים תחילה, וזה הכלל כל מה שיגדור את עצמו יותר ויפרוש מראיה, ואחר כך יביט יבער בו כאש, והסתכלות פירוש מאריך בראייתן להנאתו, ע"כ אל יפרוש עצמו יותר מדאי".

שמעתי משלשה אנשים שונים שמתעסקים עם בחורי ישיבות שיש להם בעיות בעניני קדושה, שהבחורים שבאים מרקע בו עושים מזה ענין גדול ומחמירים מאד בכל מיני ריחוקים גדולים מנשים, נופלים באיסורים חמורים מאד, ללא כל השוואה לבחורים מרקע יותר מתון. כנ"ל שמעתי מאדם שמתעסק עם בעיות מסוג זה אצל מבוגרים נשואים, שהבעיה אצל ה"פורשים יותר מדאי" חמורה לאין שיעור מהמתונים. (אין הכוונה לקלי הדעת שאצלם גם יש בעיות חמורות, אלא לציבור זהיר ומתון בענינים אלו). כמובן שחברי הפורום שמשתייכים לקהילות אלו יכעסו מאד על דברים אלו ולא יאמינו להם, אבל מי שרוצה לדעת את האמת יכול לברר אותה אצל יודעי דבר.

יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 341 פעמים
קיבל תודה: 275 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 22 אוגוסט 2019, 23:01

יוספזון כתב:
22 אוגוסט 2019, 18:07
יעקב שלם כתב:
22 אוגוסט 2019, 17:55
לא דברו אל דבר אחד לדעתי מרכזי

ילד שמנעו אותו ממשהו כשהוא קצת יצא מהסינר של אמא הוא יסתחרר

ספרו שבאו לרב שטיינמן שרוצים לפתוח ישיבה רק לבני אברכים ככה טהר'ס ההשקופה
ענה להם הרב יש כבר כזאת..
מה היא
וכאן לפי המספרים הזכיר הרב שם של ישיבה של נושרים ידועה..

איני יודע אם הסיפור נכון אבל המסר מזעזע
נכון, כי נושרים יש אך ורק במשפחות חרדיות ושמרניות. לעומתם אצל המזרחי, אצל החרדים המודרנים ודומיהם, הכל טוב ויפה...

כמו שאני לא יודע מה קורה מאחורי החומות (ובחדרי חדרים) של 100 שערים 

אתה לא יודע מה קורה בעולם הישיבות של החרדים המודרנים

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 22 אוגוסט 2019, 23:02

יעקב שלם כתב:

מה היא

הדברים ידועים ומפורסמים, וכל מי שמכיר את אלו שיצאו מה"גטו" לעולם הגדול רואה בזעזוע עד כמה שזה נכון.

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 22 אוגוסט 2019, 23:07

אז אם הבעיה בעולם הישיבות למה אתה מכליל את זה ככלל?

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 22 אוגוסט 2019, 23:08

איטשע מאיר לורנץ כתב:
22 אוגוסט 2019, 18:41
הערה סתמית לאלו שבכל נושאי החינוך אוהבים להזכיר את התיאוריות על כך כי ילד הוא קפיץ וכמה שיותר מצמצמים אותו זה מתפרץ יותר בבגרותו
יש לי חקירה מעניינת בזה
אלא מנאי הקטן

אני גדלתי בבית, שכמעט ולא נסעו לשום מקום, לא בבין הזמנים ולא בחול המועד, ולא סתם באמצע השנה, אינני משקר כי עוד לא הייתי בחיי בגן החיות. גם שבתות לא נסענו כאשר גדלתי בסביבה שכולם אבל ממש כולם נסעו הרבה, לא אכנס לסיבות שהורי נהגו כך, אבל מעשה שהיה כך היה
זוכר שעוד בבחרותי אמרו לי כמה שיבוא היום, וזה יתפרץ אצלי, וכי אני אהיה ציפור נודד שלא אהיה מסוגל לשבת יום אחד על מקומי
והנה
ב"ה חלפו שנים
ולא רק כי אני מאותם שפלים ששיבח אותם ר' אליעזר שלא רוצים לזוז מביתם, אלא דווקא נוו"ב שבאה מבית שנסעו ועוד איך נסעו מאות מונים מהבית שאני גדלתי, דווקא היא קשה לה עם העובדא שכמעט ואינני זז מביתי

נ. ב. בנוגע לאשכול על החינוך שלא שייך כל כך כאן, רציתי לומר שמזמן שמתי לב שהשיטות הישנות מגובות בעיקר עם עובדות, ואילו השיטות החדשות מגובות בעיקר עם תיאוריות

אתה לא היחיד שאוהב להשאר בביתו, אני מכיר עוד כמה כאלו - כולל חילונים - שכמעט ואינם זזים מביתם, למרות שיש להם כסף וזמן למכביר. הם פשוט אוהבים לשבת בבית. 

הכלל הזה שאם חונקים ילד בילדותו זה יתפרץ בבחרותו ידוע ומפורסם בקרב כל אנשי החינוך, והמתווכח עם זה משים עצמו שוטה גמור. אלא שלא כל ילד שמונעים ממנו דברים בילדותו, זה אומר שחונקים אותו, היות וכאמור - יתכן והטבע שלו מסתדר עם זה היטב. הכל תלוי בטבע האדם.

אגב, המהלך הזה שנהוג אצל רבים מאנ"ש להביא הוכחה למציאות מסיפור כזה או אחר, הוא לא הגיוני כלל. (אפשר לראות היטב את המהלך באשכול על פגעי הטכנולוגיה, שמביא כל מיני סיפורים מזעזעים על אנשים שהתחילו לחלל שבת בגלל שהיה להם וואטסאפ וכדומה. אלא שהלה שכח לעשות מחקר מקצועי באלו  א ח ו ז י ם  מכלל הציבור מדובר. להביא סיפורים אפשר על כל דבר, מה שקובע הוא מה הסטטיסטיקה אומרת).

נ.ב. השיטות ה"חדשות" מגובות עם הרבה עובדות (כמו שהבאתי בהודעות אחרות, ויותר ממה שקראתי לפניכם כתוב כאן), ואילו השיטות הישנות הוכיחו את עצמם היטב במבחן התוצאה, בו ברגע שנפרצו חומות הגטו סר 90% מכלל ישראל מדרך התורה. ממש הצלחה מוכחת של השיטות ה"ישנות".

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 23:08

מבקש אמת כתב:
22 אוגוסט 2019, 23:02
יעקב שלם כתב:

מה היא

הדברים ידועים ומפורסמים, וכל מי שמכיר את אלו שיצאו מה"גטו" לעולם הגדול רואה בזעזוע עד כמה שזה נכון.

חביבי, אתה מוזמן לבדוק באיזה מקומות אחוז הנושרים גבוה יותר.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 23:10

מבקש אמת כתב:
22 אוגוסט 2019, 23:08
איטשע מאיר לורנץ כתב:
יש לי חקירה מעניינת בזה
אלא מנאי הקטן

והנה
ב"ה חלפו שנים

אתה לא היחיד שאוהב להשאר בביתו, אני מכיר עוד כמה כאלו - כולל חילונים - שכמעט ואינם זזים מביתם, למרות שיש להם כסף וזמן למכביר. הם פשוט אוהבים לשבת בבית. 

הכלל הזה שאם חונקים ילד בילדותו זה יתפרץ בבחרותו ידוע ומפורסם בקרב כל אנשי החינוך, והמתווכח עם זה משים עצמו שוטה גמור. אלא שלא כל ילד שמונעים ממנו דברים בילדותו, זה אומר שחונקים אותו, היות וכאמור - יתכן והטבע שלו מסתדר עם זה היטב. הכל תלוי בטבע האדם.

נ.ב. השיטות ה"חדשות" מגובות עם הרבה עובדות (כמו שהבאתי בהודעות אחרות, ויותר ממה שקראתי לפניכם כתוב כאן), ואילו השיטות הישנות הוכיחו את עצמם היטב במבחן התוצאה, בו ברגע שנפרצו חומות הגטו סר 90% מכלל ישראל מדרך התורה. ממש הצלחה מוכחת של השיטות ה"ישנות".

צודק מאוד, התוצאה המבישה הגיעה מבפריצת החומות, ולא ממה שקרה בילדותם. 

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 22 אוגוסט 2019, 23:14

אולי תביא כמה אחד מהסיפורים

אני הבאתי לךש ניים משני צדי המתרס ממקום קרוב ביותר

אגב שלא תטעה כבחור גם וכילד גם כעסתי עלה הורי והייתי בטוח שזה יתפרץ, ולמעשה אני רואה מה קורה

ולומר מילים כמו שוטה גמור כדי לחזק דברים עושה רק את ההיפך
וגם אם תאמר את זה שלושת אלפים פעמים זה לא יהפוך מתיאוריה לעובדא

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 22 אוגוסט 2019, 23:14

יוספזון כתב:
22 אוגוסט 2019, 23:10
מבקש אמת כתב:
איטשע מאיר לורנץ כתב:
יש לי חקירה מעניינת בזה
אלא מנאי הקטן

והנה
ב"ה חלפו שנים

מכיר את הסיפור של רבי יהונתן אייבשיץ והחתול שאומן להיות מלצר ששכח את כל גינוניו ברגע שראה עכבר? 
מסתבר, שברגע שזינק החתול על העכבר ראו כולם למפרע שמאז ומעולם היה חתול, ואף פעם לא רכש דרך ארץ של בן אנוש. 
אם כשהחומות נפרצים כולם עוזבים את היהדות, סימן שגם כשהיו בתוך החומות היתה בעיה רצינית מאד.

חוץ מזה, אפשר לקבל את ההנחה שמי שנשאר כל ימיו בתוך החומות מצבו הרוחני טוב יותר. אבל מנין לך הבטחון שצאצאיך ישארו כל ימיהם בתוך החומות???

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 22 אוגוסט 2019, 23:23

ולכן כדאי לפרוץ את החומות בעודם רכים

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 23:25

מבקש אמת כתב:
22 אוגוסט 2019, 22:57
יוספזון כתב:
22 אוגוסט 2019, 17:52
מבקש אמת כתב:
1. תוכן אסור במהותו. תוכן של פריצות שמגרה את היצר הוא אסור מצד ההלכה, וממילא אסור לצפות בסרט כזה, כמו שאסרו להביט בבגדי צבעונין. לפי הבנתי הגדר לזה אינו קבוע, אלא משתנה מאדם לאדם כמבואר בריטב"א סוף קידושין, והאיסורים המוזכרים בפוסקים אינם מוחלטים אלא נאמרו לפי תנאי המצב הקיים של מי שכתב את הפסק (דוגמא לדבר: הליכה אחר אשה, ישיבה מעורבת בשמחה, לבישת רדיד). ממילא לפי זה יש חילוק גדול בין נשים לגברים, בין בחורים לנשואים, ובין גבר אחד לשני. סבורני שיש לחשוש יותר עם ילדים שיכולים לזכור מה ראו, בעיקר מבחינה חינוכית, אך הכל לפי הענין.
רציתי לערוך קונטרס שלם על כל ההשקפות המעוותות ועל כל המילים היפות והמכובסות הנוטפות דבש ונופת צופים. אך אני רואה שנכון לרגע זה אין הפנאי בידי, לכן אתייחס בכל זאת לחלק מדבריך.
א. הגדר לזה אינו קבוע? 'משתנה מאדם לאדם'? הנה לפניך כמה דוגמאות: 1. דיני יחוד שזוהי גדר ואיסור מדרבנן שקבעו במעשה דאמנון ותמר. אסור אפילו בזקן וזקנה... שאבדו את החוש והתאוה. 2. חו"נ או נגיעה בעריות. אסור גם בזקן מופלג. או בזקנה מופלגת.
ב. נפק"מ בין בחורים לנשואים. מצאנו במלמדים, או בנגיעה במילה לצורך הטלת מי רגלים. אך גם זאת עם גדרים וסייגים.
ג. האם אכן לשיטתך, כל הגדרים שגדרו חז"ל בעניני עריות בפרט. האם לא נאמרו לכולם בלי יוצא מן הכלל? ואם כן, הרחקות בדיני נדה. האם נאמרה גם לאנשים שיודעים שהם קרי מזג בטבעם? איסור הסתכלות בנשים נאמר גם למשה רבינו. כפי שכתבו חז"ל המוסר מידו לידה על מנת להסתכל בה אפילו גדול כמשה רבינו וכו' לא ינצל מדינה של גיהנום.
ד. הסיפורים המובאים בקידושין על גדולי החכמים שתקף עליהם יצרם, אך הם נמנעו ברגע האחרון במסי"נ, הלא לא לכולם נאמרה הלכה זו? וגם מה שמצאנו בכתובות לגבי כלה נאה וחסודה 'ודמי עליה ככשורי' הרי בדברי הגמ' מסכמת כבר לדורותיהם לאיסור.
ולסיכום|: אין אפוטרופוס לעריות. וכך הוא דרכו של יצה"ר היום אומר לו עשה כך ומחר עשה כך וכו'. וגם שלמה מלך ישראל החכם מכן אדם, שאמר אני ארבה ולא אטה, מה קרה לו?

הינך מערבב בין איסורי ייחוד ונגיעה של חיבה, שהם איסורים עצמיים, לבין הסתכלות שאיננו איסור עצמי אלא רק חשש שמא יבוא לידי איסור (האיסור הוא בשני אופנים: או שיהנה מההסתכלות, או שיבוא לידי קרי), ומותרת באופן שאין חשש כזה.

הדבר מפורש בגמ' ברכות כ,א: "רב גידל הוה רגיל דהוה קא אזיל ויתיב אשערי דטבילה אמר להו הכי טבילו והכי טבילו אמרי ליה רבנן לא קא מסתפי מר מיצר הרע אמר להו דמיין באפאי כי קאקי חיורי". ובכתובות יז,א מצינו שרב אחא הרכיב את הכלה על כתפיו מטעם זה, ומטעם זה התיר הרמ"א (אה"ע כא,ה) לרחוץ משפחות גויות בבית המרחץ, כיון שאין עושים כן לשם חיבה, ומטעם זה כתב הב"ח שם שנהגו במדינתו לרקוד עם הכלה כדי לחבבה על בעלה ואפילו הגדולים שבדור נהגו כן, וכן התירו באופן של בעבידתיה טריד, וכן התיר הלבוש ישיבה מעורבת בחתונה משום שרגילים בזה ולא באים לידי הרהור, הכל מטעם הנ"ל שהאיסור אינו עצמי אלא חשש, והיכא שאין חשש מותר. 

וז"ל הריטב"א בסוף קידושין, והובאו דבריו בפתחי תשובה שם: "הכל לפי דעת ויראת שמים וכן הלכתא, דהכל כפי מה שאדם מכיר בעצמו שיצרו נכנע וכפוף לו ואין מעלה טינא בלבו כלל מותר לו להסתכל ולדבר עם הערוה ולשאול בשלום אשת איש, והיינו ההיא דר׳ יוחנן יתיב אשערי טבילה ור׳ אמי דנפקי ליה אמהתא דבי קיסר וכמה רבנן דמשתעי בהדי מטרוניתא ורב אדא בר אהבה דנקט כלה אכתפיה ורקיד בה ולא חייש להרהורא מטעמא דאמרן, אלא שאין ראוי להקל בזה אלא לחסיד גדול".

מפורש בריטב"א שאיסורים שאינם עצמיים אינם קבועים ועומדים אלא תלויים בטבע האדם, אלא שצריך מאד להזהר ולא להקל אלא אם ברור ללא ספק שלא יהיה הרהור (מש"כ לחסיד גדול אין הכוונה שיש היתר מיוחד לצדיקים, אלא הכוונה רק למי שבטוח בעצמו. ובדברים שהתרגלו בהם הציבור ואין מצוי לבוא לידי הרהור, מותר גם לכל אדם, כמבואר לעיל ברמ"א ובלבוש ובב"ח. וביש"ש סוף קידושין מפורש כן להדיא: הכל מה שעיניו רואות וגם שמושל ביצרו ויכול להתגבר עליו מותר לו לדבר ולהסתכל בערוה ולשאול בשלומה, וע"ז סומכים כל העולם שמשתמשים ומדברים ומסתכלים בנשים".)

מה שהבאת מדברי רז"ל שאפילו גדול כמשה רבינו לא ינקה היינו במסתכל ליהנות, ולא במסתכל שלא לשם הנאה שמותר.

למעשה הינך צודק שצריך מאד להזהר מקולות בענין זה וכמ"ש הריטב"א, אבל אי אפשר להתעלם מהמפורש בפוסקים שאין דברים אלו איסורים קבועים ועומדים אלא תלויים לפי טבע האדם והרגילות שלו ושל בני דורו. לענ"ד צריך לשקול היטב את הדברים, היות והפרישות היתירה בענין זה מביאה לידי הרהור, והוא חסידות של שטות וחומרא דאתי לידי קולא. וכמו שאמר הגר"ח מוואלוז'ין (מובא בכתר ראש אות קצה, נוסח ריז"ס) "הסתכלות עריות ושיחתן, אמר יבקש רחמים תחילה, וזה הכלל כל מה שיגדור את עצמו יותר ויפרוש מראיה, ואחר כך יביט יבער בו כאש, והסתכלות פירוש מאריך בראייתן להנאתו, ע"כ אל יפרוש עצמו יותר מדאי".

שמעתי משלשה אנשים שונים שמתעסקים עם בחורי ישיבות שיש להם בעיות בעניני קדושה, שהבחורים שבאים מרקע בו עושים מזה ענין גדול ומחמירים מאד בכל מיני ריחוקים גדולים מנשים, נופלים באיסורים חמורים מאד, ללא כל השוואה לבחורים מרקע יותר מתון. כנ"ל שמעתי מאדם שמתעסק עם בעיות מסוג זה אצל מבוגרים נשואים, שהבעיה אצל ה"פורשים יותר מדאי" חמורה לאין שיעור מהמתונים. (אין הכוונה לקלי הדעת שאצלם גם יש בעיות חמורות, אלא לציבור זהיר ומתון בענינים אלו). כמובן שחברי הפורום שמשתייכים לקהילות אלו יכעסו מאד על דברים אלו ולא יאמינו להם, אבל מי שרוצה לדעת את האמת יכול לברר אותה אצל יודעי דבר.

הסיפור דרב גידל לא נפסק להלכה. וברור שאין מי שיכול לומר היום, דדמי עליהו כקאקי חיורא. בדברי הגמ' בכתובות כבר כתבתי על זה ואתה מתעלם מזה שהחכמים שאלו אותו אם מותר להם לעשות כן, אמר להם רק אם דומים עליהם כקורה... והגמ' שם במסקנא לגבי שיטת ר' שמואל בר יצחק שמותר להסתכל בכלה כל שבעה. אומרת הגמ' 'ולית הלכתא כותיה'. ובדברי הב"ח לא ציינת מקור, אבל מסתברים הדברים שלא התכוון לריקוד עם הכלה ולנגוע בה. אלא כעין שעושים היום החסידים במצוה טאנץ. בעבידתיה טריד זוהי ענין אחר לגמרי, שמפאת הטרדא בעבודתו, כאילו אין כאן הסתכלות ונגיעה. על היתר הלבוש לא ציינת מראה מקום, אבל כל גדולי הפוסקים האחרונים כתבו שאין לברך 'שהשמחה במעונו' כשיושבים מעורבים. מאחר ואם יש נשים יש הרהור. ואם יש הרהור הקב"ה מסתלק כביכול כמו שנאמר ולא יראה בך ערות דבר ושב מאחריך.
ואביא לך גמ' אחרת בבא בתרא דף נז על דברי הכתוב 'ועוצם עיניו מראות ברע'  א"ר חייא בר אבא זה שאין מסתכל בנשים בשעה שעומדות על הכביסה היכי דמי אי דאיכא דרכא אחריתא רשע הוא אי דליכא דרכא אחריתא אנוס הוא לעולם דליכא דרכא אחריתא ואפ"ה מיבעי ליה למינס נפשיה' ואם לפי דעתך, לפלוג ולתני בדידה במה דברים אמורים, בחמי המזג, אבל קרי המזג לא. ואם קר מזג הוא, למה לו למינס נפשיה לא להסתכל? 
ואיך אתה מסביר את הלאו 'דלא תתרו אחרי לבבכם ואחרי 'עיניכם'? ומה הם דבריהם 'המסתכל באצבע קטנה כאילו הסתכל במקום התורף' היש הנאה כלשהוא מהסתכלות באצבע קטנה? 
ולדבריך הלא הריטב"א כתב שזה נפק"מ לפי המזג של האדם, אז למה אין להתיר אלא לחסיד גדול? מה החומרא המשונה הזאת, שלכאורה רק מקלקלת לדבריך, שלאחר שמקפידים ומחמירים בכך, זה אחר כך גרוע פי כמה וכמה.?
ובענין הישיבות, כמי שיש לי קשר אם הרבה מחנכים בנושא זו, גם כאלו בישיבות מחמירות, המציאות הפוכה לגמרי. ושלא תספר לי בדיות. אני מגיע מרקע שלכאורה 'מחמיר', ולא תספר לי סיפורים.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 23:32

מבקש אמת כתב:
22 אוגוסט 2019, 23:14
יוספזון כתב:
22 אוגוסט 2019, 23:10
מבקש אמת כתב:

מכיר את הסיפור של רבי יהונתן אייבשיץ והחתול שאומן להיות מלצר ששכח את כל גינוניו ברגע שראה עכבר? 
מסתבר, שברגע שזינק החתול על העכבר ראו כולם למפרע שמאז ומעולם היה חתול, ואף פעם לא רכש דרך ארץ של בן אנוש. 
אם כשהחומות נפרצים כולם עוזבים את היהדות, סימן שגם כשהיו בתוך החומות היתה בעיה רצינית מאד.

חוץ מזה, אפשר לקבל את ההנחה שמי שנשאר כל ימיו בתוך החומות מצבו הרוחני טוב יותר. אבל מנין לך הבטחון שצאצאיך ישארו כל ימיהם בתוך החומות???
אופס... נכשלת. גם אתה כבר התחיל עם 'סיפורים נדושים'.
אז הבה ואסביר לך, יצר לב האדם רע מנעוריו, ולפתח חטאת רובץ. כשיצרא דע"ז היה חזק, כמעט ולא היה שליטה על זה. העולם הזה מלא בנסיונות, וחייבים להתגבר עליהם. אכן, היו אנשים (לא 90 אחוז, ובמחמכ"ת הגזמת בגדול) שמעולם היו מקולקלים בתוכם, ורק חיכו להזדמנות להתפרץ. תמיד סבלנו מאנשים כאלו, שעזבו את הדת כי יצרם תקפם. בעבר היו אלו הערב רב. הצדוקים, הקראים, וכו' וכו'. סנהדרי גדולה לא דנו לסקילה שריפה הרג וחנק רק גויים. ואכן, משנפרצו החומות, רבו הנסיונות. 
ולכן  אכן גזרו חכמינו ז"ל גדרים וסייגים, כי היצר הרע גדול וחזק מאוד. ולא חששו לגדור גדרים וסייגים למרות הטענה שלכאורה יהיה כאן קפיץ... ולא לחינם גזרו להתרחק מקובה של זונות, ואם לפי טענתך, אדרבה ואדרבה, היה צריכים להביא את כולם לשם, ולכפות את היצר הרע, כמו שעשו כמה אמוראים כמבואר בע"ז.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 23:34

יוספזון כתב:
22 אוגוסט 2019, 23:32
אני עושה את המקסימום שבידי, והשאר רק תפילות יועילו. ואם לפי דעתך, לכאורה אין צורך כלל לחנך את הבנים, כי הרי אי אפשר לדעת אף פעם אם זה יצליח. לפעמים חבר רע אחד הורס חינוך של עשרות שנים, וזה לא קשור דוקא לענין החומות.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 23:38

ולקראת הילולת הרה"ק מסאטמאר זי"ע, נתפרסמה תמונה מיוחדת בעת  סידור קידושין, איך ששומר עיניו באופן נפלא, למרות שמדובר בכלה בעת חופתה.
בילד פון מרן הגה''ק מסאטמאר זי''ע ביי א חופה.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 341 פעמים
קיבל תודה: 275 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 22 אוגוסט 2019, 23:43

מה שברור שהעיקר אם טוב לילד בחומות או שהוא חנוק
ילד חנוק בדרך הטבע זה יתפוצץ לו

ולכן מי שחי בסביבה מנותקת לגמרי אשריו
אבל מי שחי בסביבה שהוא וחבריו כן נחשפים ל"מופעים אורקוליים..."
והוא שומע לא לא לנו אסור
הם מודרניים להם מותר
(וגרוע מכך המשפט המטופש אנחנו אברכים אז אין לנו כסף...)
בדרך הטבע זה יתפרץ
פוק חזי למשל במושב מסויים שחינך מאוד אלים ותקיף שכמויות הנושרים זוועתיות

אגב ידוע שבקום המדינה כיתות שלימות נשרו מעץ חיים

ועוד אגב מבחינתי נושר זה לא מי שהוריד את הכיפה אלא מי שטבע באייפון גם עם יש לו שמוינה בגודים או יותר...

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 אוגוסט 2019, 23:50

יעקב שלם כתב:
22 אוגוסט 2019, 23:43
מה שברור שהעיקר אם טוב לילד בחומות או שהוא חנוק
ילד חנוק בדרך הטבע זה יתפוצץ לו

ולכן מי שחי בסביבה מנותקת לגמרי אשריו
אבל מי שחי בסביבה שהוא וחבריו כן נחשפים ל"מופעים אורקוליים..."
והוא שומע לא לא לנו אסור
הם מודרניים להם מותר
(וגרוע מכך המשפט המטופש אנחנו אברכים אז אין לנו כסף...)
בדרך הטבע זה יתפרץ
פוק חזי למשל במושב מסויים שחינך מאוד אלים ותקיף שכמויות הנושרים זוועתיות

אגב ידוע שבקום המדינה כיתות שלימות נשרו מעץ חיים

ועוד אגב מבחינתי נושר זה לא מי שהוריד את הכיפה אלא מי שטבע באייפון גם עם יש לו שמוינה בגודים או יותר...
בשורות הראשונות צדקת מאוד.
ובענין 'עץ חיים' כבר כתבתי כאן בימים האחרונים, שמי שמכיר איך היה נראה ירושלים דאז, מבין שאין לזה שום קשר. דיברתי עם כמה ישישים יוצאי עץ חיים והם אימתו לי את הדברים.
הכתות שנשרו מעץ חיים היו מסיבה מיוחדת. מצד אחד הגירוי היה חזק מאוד לחילונים ופורקי העול היה הכל בכל מכל כל בגשמיות, ולחרדים לא היה כלום ורעבו ללחם.
וזה נכון מאוד, שאם מאן דהו משרה רוח נכאים בקיום התורה  והמצוות, בודאי שזה יקפוץ לו בפרצוף כבמורנג. ובענין זה אני מעתיק ממאמר שכתבתי בעבר, סיפור מיוחד במינו שהתרחשה על  אדמת אמריקה  דאז. המשקפת היטב עובדא זו

הריקוד שהציל
המילה 'טומאה' שימשה בזמנים קדומים כשם נרדף ליבשת אמריקה, 'טומאת אמריקה' היו קוראים לזה. מצב הדת היו ירוד מאוד. היהדות היה בשפל המדריגה ולא לחינם כינוי אותה באירופה המזרחית 'עמא – ריקא' צעיר חרדי שהגיע להשתקע בארץ הזהב היה רעב ללחם לאכול אם לא היה מוכן לחלל את השבת. הסביבה עשתה את שלה, ועד מהרה המהגר 'הירוק' לא עמד בלחץ, והיה מוריד מעליו כל סממן של יהודי ה"י.
היו בודדים שעמדו במסירות נפש של ממש ולא נסחפו אחר זרם המים הזדונים, הללו סבלו מרורות כאשר פטרו אותם מעבודתם מידי יום שישי לאחר שהודיעו שהם אינם מוכנים לחלל את שבת קדשנו, ובעלי משפחות לא הצליחו להביא לחם לפי הטף. ואף אלו ברובם לא הצליחו לשמור על נפש צאצאיהם שעד מהרה נפלו שדודים לרוח הסביבה.
שני חברים הם היו, ראובן ושמעון נכנה אותם לצורך הענין. שיחדיו ברחו מאימת הפוגרומים ברוסיה הקפואה. ואחר שבועות של טלטולים מעל גלי ים האטלנטי הסוערים הגיעו סוף סוף לארה"ב, יחדיו ניסוי להסתגל למציאות החיים החדשים, ויחדיו עמדו אף בעוז ותעצומות מול הנסיונות הקשים. מידי שבוע פטרו אותם מעבודתם, ומידי יום ראשון הלכו שוב לנסות מזלם כל פעם בעבודה אחרת. במה הם לא עבדו, ממפעלי הטקסטיל אשר ישבו שם מעל מכונות התפירה המיושנות משעות הבוקר המוקדמות עד לשעות הקטנות של הלילה, עבודות כפיים, רוכלות... ובעצם מה לא. אבל עמדו בגבורה עילאית שלא להסתגל ולהתקפל בפני עצת היצר.
עברו ימים ושנים, מצבם התייצב, אחד פחות ואחד יותר וראו ברכה בעמלם. אבל בשעה שראובן רווה נחת מילדיו שעלו ונתעלו במעלות התורה והיראה ושקדו על משנתם ויראת ה' היה ניכר על פניהם תמיד. ואף הפכו למרביצי תורה וראשי ישיבות מפורסמים. שמעון לעומתו, שבע מרורות, בזה אחר זה בניו ובנותיו פרקו מעליהם עול מלכות שמים, והתבוללו בזוהמת הרחוב הם נפלו שדודים לטומאת העמא ריקא כאשר הפכו לגויים גמורים לכל דבר ה"י.
ברגע של גילוי לב לאחר שנים רבות, פנה שמעון לידידו ראובן: איך זה יתכן, שאל בכאב. שלאחר שמסרתי נפשי על קדושתי וקדושת השבת, השלכתי נפשי מנגד לשמור על הדת גם בסביבה כה קשה. ובכל זאת לא זכיתי לראות נחת דק' מיוצ"ח. כשאתה כן זכית לבנין וחתנין רבנן למרות הסביבה?
"מה היית עושה ואיך היה תגובתך כאשר היית חוזר הביתה מידי שבת בשבתו כאשר פיטרו אותנו מהעבודה?" שאל ראובן.
"מה כבר אפשר לעשות, הכאב והסבל היו מתפרצים החוצה, הבנתי שביום הראשון מגיע עלי עוד שבוע של נדודים מעבודה למשנהו, ואיך אפשר שלא להיות עצוב במשך כל השבת? בכיתי כל השבת על כך שבגלל שאני שומר שבת אני סובל כל כך"
"כאן טמון הסוד" נענה ראובן. "בשונה ממך, כשאני הייתי מגיע הביתה לשבת קודש, הייתי פוצח בריקוד סוער יחד עם הילדים, על כך ששוב זכיתי לקדש שם שמים ולעמוד במסירות נפש על משמר השבת"
"הילדים שלך ראו את אביהם שאכן מוסר נפשו על השבת, אבל הם גם ראו כמה הוא סובל מזה, הם ראו והפנימו, והחליטו שלהם זה לא יקרה, הם לא יסבלו כמוך. עליהם לא יעבור כוס התרעלה. ואלו הם התוצאות. אבל הילדים שלי, ראו איזה שמחה יש לי כשאני זוכה למסור נפשי למען כבוד שבת קדשנו, וזה נכנס להם בדם, והחליטו שהם גם ילכו בדרך זה, הם גם רוצים לזכות בזכות הנדירה הזאת"

ברל
משתמש ותיק
קיבל תודה: 67 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 23 אוגוסט 2019, 00:12

לא הגיב לגופו של תגובה אבל עוד פעם בכמה תגובות פה הגיבו ע"י סיפורי אלף ליליה ולילה או לעשות ציניות ממקרה כזה או אחר.
אני לא בעד סרטים ואני לא נגד דבר אחד ברור לי שאני רוצה שאם הילד שךי יחשף לכזה דבר שאני ידע למ הוא נחשף וכיון שודאי שהוא יחשף (אני נמתא בקהילה ליטאית סטנדרטית) הייתי רוצה שאני ידע למה הוא נחשף

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 23 אוגוסט 2019, 01:25

אנסה לסכם את המחלוקת בין שתי השיטות החינוכיות שהוצבו בדיון זה.

שיטה אחת דוגלת בסגירות מוחלטת מהעולם החיצון, בטענה שרק כך אפשר למנוע השפעות רעות מבחוץ. שיטה זו גם אוחזת בגישה שמרנית, הנוקטת בדעה שהמצב בדורות עברו היה טוב בהרבה מהמצב בדורנו, והשיפורים המועטים שיש בדורנו הינם כאין וכאפס לעומת הרעות הרבות שהמיט העולם החדש על יושביו, וממילא אין הצר שווה בנזק המלך. השמרנות אינה מתבטאת רק בהעדפת מה שהיה פעם, אלא גם בנתינת חשיבות גדולה יותר לערכי העולם הישן (כמו צניעות ולכידות קבוצתית) ודחייה מוחלטת או חלקית לערכי העולם החדש (כמו סובלנות ואינדיבידואליות). שיטה זו גורסת שכל חשיפה, אפילו מועטת, בכוחה להזיק לנחשף ועלינו למונעה מילדינו ככל האפשר. אם ירצו להחשף מעצמם אין בידינו מה לעשות, אבל עלינו לעשות את מירב ההשתדלות למנוע את החשיפה.

השיטה השניה סבורה שישנן מעלות מסויימות בעולם הישן וישנן מעלות אחרות בעולם החדש, וצריך ללכת בדרך של "אחוז בזה וגם מזה אל תנח ידיך" עד כמה שאפשר, אלא שצריך לשקול בכל מקרה את הרווח מול ההפסד ולנהוג בהתאם. גישה זו סבורה שסגירות מוחלטת טומנת בחובה שתי בעיות: א) היצמדות לחסרונות של העולם הישן על שלל תוצאותיהן. ב) פגיעות רבה לאתגרי העולם החיצון ואי יכולת להתמודד עם החשיפה מולו שעלולה לבוא על הילד בבגרותו, דבר שכמעט בלתי אפשרי למנוע. מאידך חשיפה מרובה תביא את כל החסרונות של העולם החדש, וגם לא תאפשר לאדם התמודדות מול גלי התרבות החיצונית השוצפים. לכן גישה זו דוגלת בפתיחות מבוקרת וחשיפה מועטה, באופן שיש בו לקבל את המעלות ולדחות את החסרונות, וגם לפתח חסינות שתאפשר להתמודד בהצלחה מול אתגרי החשיפה לעולם שיגיעו עם הזמן.

ישנה גישה אמצעית שמבחינה עקרונית מסכימה עם השיטה הראשונה, היינו שהעולם הישן עדיף בהרבה (עם כל מגרעותיו) מאשר העולם החדש, ושנזקו מרובה על תועלתו, ולכן תיאורטית הגישה של סגירות מוחלטת עדיפה. אלא שמבחינה מעשית טענתה של השיטה השניה צודקת, שמאחר ומאד קשה למנוע חשיפה של הילד לעולם החיצון, וככל שהדור מתקדם והאינטרנט משתלט הדבר נעשה יותר ויותר בלתי אפשרי, א"כ עדיף לנקוט בדרך של חשיפה מבוקרת בכדי למזער את הנזק ולאפשר התמודדות.

כל אחד בוחר את הגישה הנראית בעיניו, אבל יש לזכור כי הענין משתנה לפי האדם, מיקומו ומצבו. ישנם כאלו שהשיטה הראשונה ישימה אצלם, וישנם שהיא בלתי אפשרית, וזה תלוי מאד בסוג הקהילה אליה משתייך האדם, וגם בטבעו ובטבע ילדיו. (אינו דומה מי שילדיו מאד סקרנים ונמשכים לעולם שבחוץ, למי שילדיו מקבלים את כל סיפוקם הנפשי בתוך המסגרת. אינו דומה מי שיש לו בני משפחה מגוונים שונים ומשונים, למי שכל משפחתו נמצאת במסגרת דומה לשלו). 
ה' יעזור לכל מי שבוחר באיזו שיטה שתהיה להצליח לחנך את ילדיו לתורה, ליראת שמים ולמידות טובות.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: Google [Bot] | 1 אורח