שאילת אייפון כדי לסרב ולבזות בעליו

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

שניאור
משתמש ותיק
נתן תודה: 278 פעמים
קיבל תודה: 138 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: שאילת אייפון כדי לסרב ולבזות בעליו

שליחה על ידי שניאור » 31 אוקטובר 2019, 08:18

מבקש אמת כתב:
30 אוקטובר 2019, 14:21
לא הבנתי, אתה באמת סבור שמי שנוהג כהגר"א בזמן תפילה יכול לצעוק על מי שנוהג כשיטתו לגבי קריאת שמע, בגלל שק"ש יותר חמור?
(בשלמא שהוא עצמו יחמיר לגבי ק"ש ולא לגבי תפילה ניחא, אבל עד כמה שסומך על הגר"א לגבי תפילה א"כ ס"ל שאפשר לנהוג כשיטתו, וא"כ היאך צועק על אחר שנוהג כדעתו גם לגבי ק"ש).
כן כך קיבלתי מרבותי, שבקרי"ש צריך ליזהר מאוד לא להפסיד את זמן קרי"ש של המג"א כי זה חשש דאורייתא, ובתפילה אפשר לסמוך לכתחילה על הגר"א.
מבקש אמת כתב:
נ.ב. אני כנראה חי באיזה יקום אחר, מאחר והאנשים שמסביבי שיש להם סמארטפון אינם יושבים עליו כל היום וכל הלילה, אלא מנהלים חייהם כרגיל (גם אם יש כמה מהם שמתעסקים יותר מדי עם מכשירם לטעמי, עדיין הרי זה בגדר הנורמה ואינו משבש את חייהם כלל). אני מבין שהאנשים שמסביבך שונים לחלוטין, וע"כ הנני מסיק דלא פליגי, מר כי אתריה ומר כי אתריה.
לא אמרתי שכל האנשים שיש להם סמארטפון מתעסקים עמו כל היום וכל הלילה, אבל זה ברור לכולם שיש אנשים שמתמכרים לאינטרנט, וכל אדם הוא בסיכון הזה, ואוטומטית מי שיש לו גישה תמידית לאינטרנט אם הוא מתמכר הוא הורס את חייו, משא"כ מי שיש לו רק במחשב.
ואם אתה אומר שאין כזה דבר אנשים שחייהם נהרסו בגלל הסמארטפון אתה באמת חי בעולם אחר.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 190 פעמים
קיבל תודה: 660 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 31 אוקטובר 2019, 15:03

שניאור כתב:
31 אוקטובר 2019, 08:18
מבקש אמת כתב:
לא הבנתי, אתה באמת סבור שמי שנוהג כהגר"א בזמן תפילה יכול לצעוק על מי שנוהג כשיטתו לגבי קריאת שמע, בגלל שק"ש יותר חמור?
(בשלמא שהוא עצמו יחמיר לגבי ק"ש ולא לגבי תפילה ניחא, אבל עד כמה שסומך על הגר"א לגבי תפילה א"כ ס"ל שאפשר לנהוג כשיטתו, וא"כ היאך צועק על אחר שנוהג כדעתו גם לגבי ק"ש).
כן כך קיבלתי מרבותי, שבקרי"ש צריך ליזהר מאוד לא להפסיד את זמן קרי"ש של המג"א כי זה חשש דאורייתא, ובתפילה אפשר לסמוך לכתחילה על הגר"א.
אני גם מסכים שיש יותר מקום להחמיר בק"ש, אבל עד כמה שמעיקר הדין סומך על הגר"א לגבי תפילה אינו יכול למחות שמי רוצה לסמוך עליו גם לק"ש (אא"כ סובר שמעיקר הדין מחוייב להחמיר בק"ש משום ספיקא דאורייתא לחומרא, אבל הרבה פוסקים סוברים שמאחר ומנהג העולם לסמוך על הגר"א ליכא דין סד"ל בזה. ועכ"פ אנחנו מדברים כשהחילוק רק מצד ההנהגה הרצויה ולא מצד עיקר הדין).

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 31 אוקטובר 2019, 15:11

שניאור כתב:
31 אוקטובר 2019, 08:18
מבקש אמת כתב:
נ.ב. אני כנראה חי באיזה יקום אחר, מאחר והאנשים שמסביבי שיש להם סמארטפון אינם יושבים עליו כל היום וכל הלילה, אלא מנהלים חייהם כרגיל (גם אם יש כמה מהם שמתעסקים יותר מדי עם מכשירם לטעמי, עדיין הרי זה בגדר הנורמה ואינו משבש את חייהם כלל). אני מבין שהאנשים שמסביבך שונים לחלוטין, וע"כ הנני מסיק דלא פליגי, מר כי אתריה ומר כי אתריה.
לא אמרתי שכל האנשים שיש להם סמארטפון מתעסקים עמו כל היום וכל הלילה, אבל זה ברור לכולם שיש אנשים שמתמכרים לאינטרנט, וכל אדם הוא בסיכון הזה, ואוטומטית מי שיש לו גישה תמידית לאינטרנט אם הוא מתמכר הוא הורס את חייו, משא"כ מי שיש לו רק במחשב.
ואם אתה אומר שאין כזה דבר אנשים שחייהם נהרסו בגלל הסמארטפון אתה באמת חי בעולם אחר.
ברור שיש כאלו אנשים, איני חולק על זה. השאלה מהם האחוזים מכלל האוכלוסיה. ממה שרואות עיני בסביבתי ואצל מכרי (איני יכול להעיד על מקומות אחרים), האחוזים רחוקים מאד ממה שמציגים בכלי התעמולה, וממה שטוענים חברי הפורום דכאן (שכפי הנראה אינם מכירים מדי הרבה כאלו).

שנית, הגם שיש יותר סיכון של התמכרות לסמארטפון מאשר מחשב, עדיין ישנם הרבה שמכורים למחשב, ומי שכותב כאן בפורום ולא חושש להתמכרות, אין לו מה להזדעק על מי שלוקח את אי החשש הזה צעד אחד קדימה ואינו חושש גם בסמארטפון. 

אבל לבד מכל זאת, בל נשלה עצמנו בטענות שווא ומדוחים. כולנו יודעים היטב שלא בגלל ההתמכרות כולם מזדעקים, מאחר וישנם התמכרויות אחרות שהורסות את החיים לאדם עצמו ולסביבתו, ומקצרות את ימיו ואת ימי סובביו, כגון עישון הסיגריות, ועל זה אף אחד לא זועק (ואדרבה, בחלק מהקהילות שעסוקים בזעקה בנושא הסמארטפונים בד"כ רווח מאד נוהג העישון...). ועל כרחך שלא על עצם סכנת ההתמכרות מזדעקים, אלא הזעקה היא בגלל שבעצם המלחמה היא נגד חדירת תרבות הרחוב דרך האינטרנט, אלא שמאחר וכעת המערכה על האינטרנט אבודה במידה מסויימת - עכ"פ אצל הכותבים בפורום כאן - הרי שעלינו למצוא משהו אחר להפנות אליו את החיצים. ועל זו אני בא וטוען, שכשם שהמערכה אבודה מהראשון כך היא אבודה מהשני. לדעתי המערכה צריכה להתמקד בתוכן, ולא במכשיר כזה או אחר.

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 31 אוקטובר 2019, 23:24

לגופו של ענין יש בזה כמה תובנות

זה ברור שגם מי שמחזיק במחשב עדיין רחוק הוא ממחזיק הסמרטפאון הסטנדרטי
ולא לחינם כל הקהילות הקדושות מכל קצווי הקשת יוצרות דה לגיטמציה להחזקת הסמרטפאון

אך גופו של הפורום לא דן בהחזקת הסמרטפאון אלא במחזיקי הסמרטפאון
וכאן יש איזה שהיא חריגה כבר

שימו לב
שכל הפמפלטים המדברים חמורות חמורות על מחזיקי הסמרטפאון המוגן הם ללא שום סמכות רבנית או תורנית מעליהם
אף ועד של שום קהילה ביהדות החרדית לא מכניסה את התמונות של קובי לוי ואברהם אוחיון בנוגע למחזיקי הסמרטפאון המוגן
כרטיסי השומרים לא קיבלה שום חסות מועד או רב כל שהוא
(בשונה מהתקנון שלא להוציא את הסמרטפאון בפומבי שהגיע מאותו יהודי והתקבל בכל המגזרים)
עידוד להתנזר מסמרטפון כן אך הכפשה למחזיקיהם, לא
לא רק זה עוד בתחילת דרכו של הכרטיסים השומרים שלח לי מישהו תמונה ממודעה שנתלתה בבית המדרש וויזניץ מונסי בארה"ב בשם האדמו"ר ז"ל (שכידוע היה מגדולי הלוחמים בפגע האינטרנט) שהורה להפסיק לחלק לאלתר את הכרטיסים האלו, ואף הורה שהילדים יחזירו את זה, בטענה שאין זו דרך המלחמה להמריד ילדים נגד הוריהם שעשו מעשה לא קל כדי לציית לרבנים

יודע אני בקהילות שונות דווקא כן עשו תעמולה משך תקופה נגד מחזיקי הסמרטפאון נוסח לוי אוחיון ורבינוביטש והרבנים הורו להפסיק את זה
אני בעצמי הזדעזתי מחוברות קומיקס שנמכר בבתי מדרשות ובה מציגים את מחזיקי הסמרטפון המוגן כגרועים מחילונים
זה השוואה מקוממת, וחוץ מזה שהוא משחית לא רק את החינוך של הנוער, אלא גם המבט של המבוגרים ששוכחים שאכן היום הניסיונות הם גדולים ונוראיים, אבל הניסיונות של פעם לא הלכו, לא אחת ראיתי אנשים שכל כולם מתגנדרים שאין להם סמרטפאון, אבל הם כלים ריקים שחושבים שבזה הם יכנסו ישירות לגן עדן ללא כרטיס חבר (אני כמובן לא מכליל כי רוב מתנזרי הסמרטפונים הם באמת לא כך אבל יש מיעוט כזה גם)
לומר שבן אדם חילוני שמאחוריו אלפי חיובי סקילה כרת, ועוד שאר דברים שאין כאן המקום לפרטם, הוא טוב יותר מחרדי שמחזיק סמרטפון מוגן זהו פשע בל יכופר, ששוב שום סמכות תורנית לא עומדת מאחורי זה, יהודי כזה הוא מקסימום קל דעת אבל עדיין שומר תורה ומצוות.

אך אפשר לתת לזה מבט מזוית אחרת
לפני חמש עשרה שנים התחוללה המהפכה של הפלפונים הכשרים
למי שזוכר לפחות אצל חלק גדול מהציבור החרדי מושג הפלאפון היה משהו מופרך רעיונית
הרבה אנשים התנזרו מהפלאפון לא כי זה היה משהו יקר, אלא כי הם חשו שזה לא לרמה שלהם, משהו בדומה לסמרטפאון של היום למרות שלא באותו רמה, מה שבטוח שהיו הרבה פחות אברכי כולל שהחזיקו ניידים.
מעבר לבעיה של האינטרנט שלא היה כמובן במצב של היום ורחוק רחוק מזה
הפלאפון קיבל תדמית של מוקצה בגלל היותו כלי בטלה, בגלל היותו סיבה לדבר בתפילה הרבה יותר בקלות, ובכלל הוא שיווה לבעליו תדמית של 'באלעבאט' של קצת 'פראסט' ושוב למרות שאי אפשר להשוותו לתדמית של הסמרטפון אבל עדיין אנשים כמו אברכי כולל לא מיהרו לקנות פלאפון
ודווקא ברגע שהפלפון קיבל הכשר, הוא הפך למוצר של כל בית, אמנם בהדרגה, אך משם זה התחיל
וכאן הבן שואל
מה קרה, הרי לכאורה ההכשר היה אמור להיות רק למי שמוכרח, אך מי שיכול להתבדל מהפלאפון למה לו לקנות את זה

את האמת עד היום ישנם בודדים שלא מחזיקים נייד, ואלו שמסוגלים בכך, בלא לשגע יומם ולילה את שכניהם או את חבריהם בכולל- אשרי להם ואשרי חלקם
אבל לרוב הציבור יש
וראו זה פלא
עמדתי פעם בשטיבלאך לפני תפילת מנחה והתבוננתי במחזה שפשוט חימם לי את הלב, תשעים אחוז מהאנשים שמגיעים מוציאים את הפלאפון ומכבים או משתיקים, ורק אז נכנסים להתפלל
רוב האנשים השפויים יכולים להחזיק פלפון אצלם כל היום ולא לפטפט ולשמוע את כל קווי הנייעס, אלא משתמשים בו רק לעת הצורך
איך זה שהבעיות שהיו אז אצל רוב מחזיק הפלאפונים דאז נעלמו, כאשר זה בכלל לא קשור לכשרות הפלאפון
כאן טמונה התשובה

סיפר לי אברך מסוים שעשה לעצמו גדר שלא לעבוד שום עבודה הקשורה למחשב, למעשה חלפו השנים הוא נאלץ לצאת להתפרנס, והציעו לו עבודה טובה מאד אבל דווקא עם מחשב, הוא לא ידע מה לעשות, הוא החליט להיכנס אל רבו לספר לו על הקבלה ולשאול לעצתו
הוא אמר לי כי הוא נדהם מהתשובה
הרב שאל אותו, זה מחשב עם סינון?! אם כן זה בסדר!
האברך סיפר לי שתקופה ארוכה הוא לא הצליח לרדת לעומקה של התשובה החלקה, עד שהוא קלט שלמרות שהוא שמע מאחרים שכאשר והם יושבים על המחשב אפילו עם סינון הם מבזבזים את הזמן בקליפים וסרטונים הוא לא עושה את זה
הוא קלט שפשוט הרב הוא זה שעשה לו את הגדר
איך?
פשוט מאד, הוא הבהיר לו בתשובה שלו שהמחשב כרגע הוא לכתחילה שבלכתחילה, ובעצם הגישה שלו למחשב היא כשרה למהדרין, עכשיו מה שיעשה בנוסף לזה זה כבר עוול, באם היה אברך ניגש אל העבודה בתחושה שהוא עושה עכשיו בדיעבד גדול, הוא די מהר היה מרשה לעצמו לחצות עוד קוים, אבל ברגע שהוא ידע שהמחשב בשבילו הוא כשר, כבר לא קשור כל השאר, כי אם יעשה משהו מעבר, הוא רק 'עכשיו' פורץ את הגדר
וצריך לציין אותו רב, לא בקלות היה נותן הכשר לסתם אברך כולל להתחיל לעבוד על המחשב, אבל ברגע שהוא הבין שזה צורך השעה לאברך הוא הבהיר לו דבר ראשון שזה בשבילו עכשיו בסדר

וכאן טמונה התשובה של הפלאפון הכשר ישבו אז הרבנים החליטו מה צריך להכניס ומה אסור, הורו לאסור את הפלאפון לבחורים ולבחורות
ועכשיו נותנים את זה ליהודי החרדי ואומרים לו, קח את זה זה כשר, באותו רגע שהיהודי החרדי שלוקח את הפלאפון ליד יודע שזה לכתחילה, אין לו שום סיבה ל'התפרק' דרך הפלאפון
זה ברור שהדור ירד בדרגה מסוימת בגלל הפאלפון, יש כמובן עוד הרבה שרק בגלל הפלאפון שומעים יומם ולילה חדשות וכל בשטויות, אבל עדיין רבני ישראל הבינו שהריווח גדול על ההפסד, ועשו את הפלאפון ללכתחילה

כאשר מדברים על סמרטפאון הכשר זה רחוק יותר אבל הרעיון הוא אותו רעיון
אחד מהטענות הקשות כלפי מחזיקי הסמרטפונים זה שהילד שרואה את האבא שמוציא את הסמרטפון המוגן לא יודע להבדיל בינו לטרף, הטענה היא נכונה, אך איך הוא נוצרה?
למה לפני כעשור לפני עידן הסמארטפונים כאשר הפלפונים הכשרים והלא כשרים היו נראים אותו דבר, כל ילד ידע להבדיל שלאבא שלו יש פלאפון כשר ולחילוני פלאפון לא כשר
דווקא הדה לגיטימציה לסמרטפון המוגן הוא זה שגרם לזה, באותו רעיון יתכן מאד ואם היו מכשירים את הסמרטפונים כמו הפלאפונים רוב מחזיקי הסמרטפונים המוגנים היו משתמשים עם זה באמת רק למה שהם צריכים בדיוק כמו הפלאפונים, וברור שבן אדם כזה היה יודע שאין לו שום סיבה לעבור ללא מוגן או מוגן פחות כי הוא עושה מעשה של שלכתחילה
אבל!
כאן השיקול מתהלך על חבל הדק, בין להכשיר את זה כדי שלאלו שיש להם את זה מפני ההכרח, לא ירגישו שהם כבר ממילא ומותר להם, לבין להתיר ולגרום להרבה שאינם צריכים להסתובב עם מכשיר בכיס, וכמובן שבגלל שהבעיות בסמרטפון הרבה יותר חמורות השיקולים הם אחרים
מה שברור!
שמי שצריך להחליט בדבר כזה ולהכריע לכאן ולכאן, אלו לא כל מיני בעלי עלונים, ומציירי ספרים
זה בהחלט משהו ששייך לרבנים ולדעת תורה
ולכן המדד האמיתי הוא בדרך כלל מה שנעשה בחסות רבנית, כמו ועדי קהילות שכולם נמצאים תחת פיקוח רבני, לבין עסקנים או מובילי דעת קהל פרטיים שמתלהמים בהקצנה לכאן ולכאן, ודו"ק

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 209 פעמים
קיבל תודה: 269 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי נבשר » 31 אוקטובר 2019, 23:48

איטשע מאיר לורנץ כתב:
31 אוקטובר 2019, 23:24
לומר שבן אדם חילוני שמאחוריו אלפי חיובי סקילה כרת, ועוד שאר דברים שאין כאן המקום לפרטם, הוא טוב יותר מחרדי שמחזיק סמרטפון מוגן זהו פשע בל יכופר, ששוב שום סמכות תורנית לא עומדת מאחורי זה, יהודי כזה הוא מקסימום קל דעת אבל עדיין שומר תורה ומצוות.
אינני יודע, רוב החילונים הם אינם יודעים ממשמעות של דת מחייבת קרי שכר ועונש, וודאי שאינם חייבים סקילה וכרת, משא"כ אדם שגדל בין החרדים ודתיים שיודע ממושג שכר ועונש לכאו' ודאי הרבה יותר חייב, א"כ אני מסכים שנפשם כרותה ממקור החיים אבל זה שלא באשמתם.
מפאת האריכות כבר לא כ"כ הבנתי את הנקודה, כמדומה שכבודו מנסה בכל כוחו להעמיד את הדברים בע"כ, ולא הבנתי לסגנונך בהחלט אפשר ליצור אוירה נגד מכשירים שאינם מוגנים, כפי שיש היום למשל בבעלז שא"א לשבת בלא מחשב מסונן נוקדה, ועל האדם לשבת עם מדבקה המעידה על כך. לדעתי מסתתרת כאן נקודה בנפש האדם שלא מעיזים לגלות אותה ולדבר עליה וכבר כתב ע"ז הרב @מבקש אמת כמה פעמים, שאנשים שמרנים לא רוצים ומסוגלים לשינויים, וישתדלו בכל טצדקי להעמיד את דעתם לא להכניס אייפון, וכמו שאמר הדברי חיים מצאנז שבסופו של דבר הוא מתנגד למצת מכונה, מפאת השינוי.
וסתם שאלה אתה חושב שהילד הרך והטהור לא רואה שהגביר האדיר המפרנס את חצר הרבי ומוסדותיה, ונאמן הוא להציל את עניי החסידות הזקוקים לעזרה מקבל כבוד מלכים, אתה חושב שהוא לא רואה שיש בידו מכשיר אייפון, שתי אפשרות או שמהיום כדאי לו להיות עשיר כך יוכל להחזיק את המכשיר או שיחזיק את המכשיר שבמה הוא גרע מהעשיר המחזיק את המכשיר והעניים. אא"כ הוא גרע בגלל שלא חייבים לו כבוד מלכים, ואיך שיהיה נפשו בולבלה מסדר הערכים. 

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 146 פעמים
קיבל תודה: 182 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 01 נובמבר 2019, 00:02

@​​​​​​איטשע מאיר לורנץ
כל מילה פנינה

zxc
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 56 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי zxc » 01 נובמבר 2019, 00:51

חלק א׳ ממעל כתב:
01 נובמבר 2019, 00:02
@​​​​​​איטשע מאיר לורנץ
כל מילה פנינה

מצטרף, כדרכו הוא כותב יפה מאד. (אם כי לא עם הכל אני מסכים 100 % אבל העיקרון צודק מאד)

zxc
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 56 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי zxc » 01 נובמבר 2019, 00:54

נבשר כתב:
31 אוקטובר 2019, 23:48
אתה חושב שהילד הרך והטהור לא רואה שהגביר האדיר המפרנס את חצר הרבי ומוסדותיה, ונאמן הוא להציל את עניי החסידות הזקוקים לעזרה מקבל כבוד מלכים, אתה חושב שהוא לא רואה שיש בידו מכשיר אייפון, שתי אפשרות או שמהיום כדאי לו להיות עשיר כך יוכל להחזיק את המכשיר או שיחזיק את המכשיר שבמה הוא גרע מהעשיר המחזיק את המכשיר והעניים. אא"כ הוא גרע בגלל שלא חייבים לו כבוד מלכים, ואיך שיהיה נפשו בולבלה מסדר הערכים
כבר דיברו ע"ז.
קודם כל, מה הוא סדר הערכים בילד הרך והטהור שלך, אתה תחליט, לפי מה שתשקיע בו (ותתפלל עליו)
(גם עצם זה שהגביר יושב ראשונה במלכות ומכבדים אותו, יביא אותו למצב של לקנאות בעשיר, ללא האייפון)
שנית, ב"ה וב"ש שבחסידות שלי, הוא לא יראה את העשיר עם האייפון, כי ההוא לא יהיה לו רק כשר, ואת הכשר הוא לא יוציא ברבים בשום מצב. (והפורץ גדר, לא מכובד כלל על אף כספו ומכובדתו, סיפורים שקרו!) ב"ה

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 209 פעמים
קיבל תודה: 269 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 01 נובמבר 2019, 01:06

zxc כתב:
01 נובמבר 2019, 00:54
כבר דיברו ע"ז.
קודם כל, מה הוא סדר הערכים בילד הרך והטהור שלך, אתה תחליט, לפי מה שתשקיע בו (ותתפלל עליו)
(גם עצם זה שהגביר יושב ראשונה במלכות ומכבדים אותו, יביא אותו למצב של לקנאות בעשיר, ללא האייפון)
שנית, ב"ה וב"ש שבחסידות שלי, הוא לא יראה את העשיר עם האייפון, כי ההוא לא יהיה לו רק כשר, ואת הכשר הוא לא יוציא ברבים בשום מצב. (והפורץ גדר, לא מכובד כלל על אף כספו ומכובדתו, סיפורים שקרו!) ב"ה
הערכים זה החסידות והכל סביב הקהילה, ולהיות חלק מהחסידות בשונה מליטיאים שאין כ"כ קהילתיות.
ודאי שיביא אותו למצב לקנאות בעשיר, רק אני מדבר ע"ז שהוא יראה שמחלמת הקודש שמנהלים נגד מחזיקי המכשירים, היא מלחמה שתלויה בכבוד ובשאר תענוגות בנ"א.
אולי אני לא יודע, אבל אני לא מאמים שלעשירי סאטמר בארה"ב אין מכשירים כאלו, ומסתמא ראו אותם עם המכשירים. סתם נקטתי חסידות מסוימת מבלי היכרות, רק שהם באמריקה וודאי ששם יש את זה.

איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 244 פעמים
קיבל תודה: 253 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 01 נובמבר 2019, 11:25

עת לדבר כתב:
01 נובמבר 2019, 09:47
איפה ר' עמרם בלוי של תש"פ? מישהו

ר' עמרם בלוי לא מייצג את דעת גדולי התורה
החזון איש אמר לרבי עמרם בלוי ולר' אהרון קצנלבויגן
כשבא למחות נגד קבלת בן צבי לחנוכת הבית בפונוביז'
שיעלו על האוטובוס הראשון ויצאו מבני ברק
[וכן כאשר החזון איש קיבל את בן גוריון
רצו להוציא פטשקווילים נגדו והגרי"ז מנע זאת בכוח ברגע האחרון]

ומה שבכל זאת נתן לגיטמציה מסויימת החזון לר' עמרם בלוי
הוא משום שסוף סוף היה לו כבוד לגדולי התורה
אבל אם היה עומד ומתריס נגד גדולי התורה בריש גלי ובחוצפה
[כדרך ממשיכיו בהחומה והאמת ששנים מבזים את גדולי התורה
ומי שיודע איך כתבו שמה על הרב שך. הרב אלישיב. ושאר גדולי התורה לא היה מעיז להרגיש שייכות אלייהם]
היו מוקיעים אותו מן המחנה לגמרי

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 415 פעמים
קיבל תודה: 564 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 01 נובמבר 2019, 12:23

נבשר כתב:
01 נובמבר 2019, 01:06
zxc כתב:
כבר דיברו ע"ז.
הערכים זה החסידות והכל סביב הקהילה, ולהיות חלק מהחסידות בשונה מליטיאים שאין כ"כ קהילתיות.
ודאי שיביא אותו למצב לקנאות בעשיר, רק אני מדבר ע"ז שהוא יראה שמחלמת הקודש שמנהלים נגד מחזיקי המכשירים, היא מלחמה שתלויה בכבוד ובשאר תענוגות בנ"א.
אולי אני לא יודע, אבל אני לא מאמים שלעשירי סאטמר בארה"ב אין מכשירים כאלו, ומסתמא ראו אותם עם המכשירים. סתם נקטתי חסידות מסוימת מבלי היכרות, רק שהם באמריקה וודאי ששם יש את זה.
בחו"ל כמדומה שיש לכולם כאלה, אמנם לציבור היותר חזק שם זה מסונן.
לפני בערך 6 שנים פגשתי בן דוד חסיד סאטמר (יותר מדויק קאשוי) שגר שם, וכמה שהוא 'חניוק' היה לו מכשיר כזה, ושאלתי אותו ע"ז, ואמר לי שבשביל העבודה הוא חייב, אבל זה מסונן ובקבלה למוסדות הלימוד בודקים את זה.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 01 נובמבר 2019, 12:38

אף אחד לא האשים את קובי לוי על מלחמתו באינטרנט אלא על מלחמתו בגדולי ישראל כשהתירו את האייפון המוגן והוא בחכמתו הבין שזה הרס היהדות
ואנשים כאלו מקומם מחוץ למחנה בדיוק כמו ׳קנאי׳ ירושלים מאז ועד היום שעושים ככל העולה על רוחם בלא לשמוע לאף גדול כלשהו וכך חושבים שמצילים את העולם

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 01 נובמבר 2019, 13:07

מבקש אמת כתב:
01 נובמבר 2019, 12:58
האחת, שבזמנם היה זה יותר לשם שמים, והיום אצל רובם זה כבר נעשה חלק משגרת החיים שמתעסקים בקנאות, וממילא אף אחד לא מתלהב מזה.

אני אישית יש לי התייחסות הפוכה [אבל זה לא סותר]
אני מכיר אנשים שהם באמת קנאים ולוחמים בכל הנושאים [חינוך הטהור התבדלות וכולי]
אבל לא רק בנושא זה. אלא באמת כל החיים שלהם הם בלתי לד' לבדו
והם חיים חיי פרישות וטוהר קרוב יותר לדורות קודמים
והם מוותרים על מנעמי עולם [גם המקובלים בציבור החרדי]
וכל חייהם הם בלתי לד' לבדו
אנשים כאלה הם לא רק קנאים במלחמה כזו או אחרת [שזה באופנה להלחם או שהמפלגה נלחמת]
אלא כל החיים שלהם מייצגים את מלחמתם
אנשים כאלה גם אם פעמים מעבירים על המידה בקנאותם
אבל אפשר לרכוש להם כבוד על מסירותם ודביקותם באמת הפנימית שלהם
ולהרגיש שהם באמת מאמינים בקנאותם וזה מגיע מתוך אמת פנימית
[ובאמת אנשים כאלה גם אם יש להם ביקורת על גדולי תורה בדרך כלל זה נאמר בדרך כבוד ודרך ארץ ועל כל פנים לא מגזימים בזה]

מה שאין כן כאלה שהקנאות שלהם
הוא דבר שמתחיל ביום מסויים ונגמר ביום מסויים
והאם קרובים לכל תענוגי העולם הזה ויושבים על סיר הבשר
כבר מנין לנו להאמין שקנאותם נובעת מאמת פנימית
ולא מאימון למפלגה כזו או אחרת
[היה כתוב בעיתון "זעזוע ושאט נפש" אז מזדזעים. נו...]

עת לדבר
משתמש ותיק
נתן תודה: 102 פעמים
קיבל תודה: 106 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עת לדבר » 01 נובמבר 2019, 13:33

שורה תחתונה - המצב של הציבור החרדי לא פשוט בכלל.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 01 נובמבר 2019, 14:56

תמיד הוא הי׳ לא פשוט אף פעם הוא לא הי׳ מזהיר במיוחד
עד השואה רובו המוחלט של כלל ישראל אבד לנו היום המצב יותר טוב

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 01 נובמבר 2019, 14:58

עת לדבר כתב:
01 נובמבר 2019, 13:33
שורה תחתונה - המצב של הציבור החרדי לא פשוט בכלל.

משפט נכון בכל רגע בהיסטוריה מימי חורבן בית שני

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 01 נובמבר 2019, 15:43

איש ווילנא כתב:
01 נובמבר 2019, 13:07
מבקש אמת כתב:
01 נובמבר 2019, 12:58
האחת, שבזמנם היה זה יותר לשם שמים, והיום אצל רובם זה כבר נעשה חלק משגרת החיים שמתעסקים בקנאות, וממילא אף אחד לא מתלהב מזה.

אני אישית יש לי התייחסות הפוכה [אבל זה לא סותר]
אני מכיר אנשים שהם באמת קנאים ולוחמים בכל הנושאים [חינוך הטהור התבדלות וכולי]
אבל לא רק בנושא זה. אלא באמת כל החיים שלהם הם בלתי לד' לבדו
והם חיים חיי פרישות וטוהר קרוב יותר לדורות קודמים
והם מוותרים על מנעמי עולם [גם המקובלים בציבור החרדי]
וכל חייהם הם בלתי לד' לבדו
אנשים כאלה הם לא רק קנאים במלחמה כזו או אחרת [שזה באופנה להלחם או שהמפלגה נלחמת]
אלא כל החיים שלהם מייצגים את מלחמתם
אנשים כאלה גם אם פעמים מעבירים על המידה בקנאותם
אבל אפשר לרכוש להם כבוד על מסירותם ודביקותם באמת הפנימית שלהם
ולהרגיש שהם באמת מאמינים בקנאותם וזה מגיע מתוך אמת פנימית
[ובאמת אנשים כאלה גם אם יש להם ביקורת על גדולי תורה בדרך כלל זה נאמר בדרך כבוד ודרך ארץ ועל כל פנים לא מגזימים בזה]
זה נכון שיש כאלו, אבל בדרך כלל הם לא אלו שעושים רעש.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 01 נובמבר 2019, 15:51

יהודי כתב:
01 נובמבר 2019, 12:23
נבשר כתב:
01 נובמבר 2019, 01:06
zxc כתב:
כבר דיברו ע"ז.
בחו"ל כמדומה שיש לכולם כאלה, אמנם לציבור היותר חזק שם זה מסונן.
לפני בערך 6 שנים פגשתי בן דוד חסיד סאטמר (יותר מדויק קאשוי) שגר שם, וכמה שהוא 'חניוק' היה לו מכשיר כזה, ושאלתי אותו ע"ז, ואמר לי שבשביל העבודה הוא חייב, אבל זה מסונן ובקבלה למוסדות הלימוד בודקים את זה.
לי יש כמה קרובים שם שמחזיקים מכשיר שאין בו כמעט כלום, לא דפדפן ולא וואסטאפ, רק כמה אפליקציות נצרכות ותו לא. הוא הרבה יותר מסונן מהסינון הכי טוב במחשב, ואין אפשרות לפרוץ את החסימה, אפילו למומחה. לא שאצל כולם זה כך, אבל צריך לדעת שיש סוגי מכשירים שונים.

עת לדבר
משתמש ותיק
נתן תודה: 102 פעמים
קיבל תודה: 106 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עת לדבר » 02 נובמבר 2019, 18:42

אני רוצה להסביר דבר נוסף.
ודאי שלעיתים היתה ביקורת מסוימת מגדולי התורה על אנשים שפעלו להצלת האידישקייט, בדיוק כפי שגם היתה להם ביקורת על גדולים אחרים (ולא אביא דוגמאות שקיימות מלפני 60 70 שנה).

אבל השאלה מה הקו המנחה, לאן חינכו, האם לזלזל בהם? על כל סיפור של ביקורת כלפיהם יש 5 סיפורים הפוכים בתכלית כיצד הם הדפו את אלה שביקרו אותם (למשל על מכל'ה רוט החזו"א אמר לאלו שניסו "לרסן" אותו - מכל'ה יודע מה שהוא עושה!!).
אני רוצה לשמוע את המשפטים הללו היום. היכן אפשר לשמוע אותם? ושוב אני מדבר אצל כולם ממש, ושאיש לא יאשים אותי בפוליטיקה, כי אני מדבר על כולם ממש ללא יוצא מן הכלל!!!

להבדיל כמובן, גם התורה מבקרת לפעמים צדיקים, אבל האם בגלל זה המסר לא להידמות להם?

בנקודה הזו נעוץ הכל.

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 02 נובמבר 2019, 19:29

נבשר כתב:
31 אוקטובר 2019, 23:48
איטשע מאיר לורנץ כתב:
31 אוקטובר 2019, 23:24
אינני יודע, רוב החילונים הם אינם יודעים ממשמעות של דת מחייבת קרי שכר ועונש, וודאי שאינם חייבים סקילה וכרת, משא"כ אדם שגדל בין החרדים ודתיים שיודע ממושג שכר ועונש לכאו' ודאי הרבה יותר חייב, א"כ אני מסכים שנפשם כרותה ממקור החיים אבל זה שלא באשמתם.
מפאת האריכות כבר לא כ"כ הבנתי את הנקודה, כמדומה שכבודו מנסה בכל כוחו להעמיד את הדברים בע"כ, ולא הבנתי לסגנונך בהחלט אפשר ליצור אוירה נגד מכשירים שאינם מוגנים, כפי שיש היום למשל בבעלז שא"א לשבת בלא מחשב מסונן נוקדה, ועל האדם לשבת עם מדבקה המעידה על כך. לדעתי מסתתרת כאן נקודה בנפש האדם שלא מעיזים לגלות אותה ולדבר עליה וכבר כתב ע"ז הרב @מבקש אמת כמה פעמים, שאנשים שמרנים לא רוצים ומסוגלים לשינויים, וישתדלו בכל טצדקי להעמיד את דעתם לא להכניס אייפון, וכמו שאמר הדברי חיים מצאנז שבסופו של דבר הוא מתנגד למצת מכונה, מפאת השינוי.
וסתם שאלה אתה חושב שהילד הרך והטהור לא רואה שהגביר האדיר המפרנס את חצר הרבי ומוסדותיה, ונאמן הוא להציל את עניי החסידות הזקוקים לעזרה מקבל כבוד מלכים, אתה חושב שהוא לא רואה שיש בידו מכשיר אייפון, שתי אפשרות או שמהיום כדאי לו להיות עשיר כך יוכל להחזיק את המכשיר או שיחזיק את המכשיר שבמה הוא גרע מהעשיר המחזיק את המכשיר והעניים. אא"כ הוא גרע בגלל שלא חייבים לו כבוד מלכים, ואיך שיהיה נפשו בולבלה מסדר הערכים. 

קודם כל על זה נאמר המשפט הידוע 
ישראל אף על פי שלא חטא ישראל הוא
גם אם הוא אל אשם לגמרי או לא יודע
עדיין הוא רחוק מאד מהקב"ה ועושה דברים נוראיים שגורמים לחילולי שם שמים בכל רגע
בשונה מהקל דעת ששומר תורה שומר שבת מנית תפילין, אוכל כשר, ויש לו קרירות שזה בוודאי חמור מאד, אבל זו נחיתות ופשע להשוות אותו ליהודי חרדי
וראוי לציין כי מסתתר כאן עוד נקודה, לייצר סוג של השראה כי הסמרטפאון הוא גרוע יותר מכל העבירות שבתורה, בעוד שהבעיה של הסמרטפאון הוא באמת שמא יבוא חלילה לעבור, והחילוני עובר כבר עכשיו לכן כל הפלפולים וההסברים לא יצדיקו את הדבר הזה 

לא כל כך הבנתי את הנקודה שלך לגבי השמרנים 
ואכן נראה מתוך דבריך שאתה מתייחס למשהו כללי ולא למה שאמרתי 

לגבי הגבירים והסמרטפונים שוב לא התייחס את דברי ואני לא מבין מה אתה רוצה לומר למעשה על כך וקשה לי להשיב לך תבהיר את עצמיך

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 02 נובמבר 2019, 19:44

יהודי נאמן כתב:
01 נובמבר 2019, 09:55
ולא זו בלבד, אלא שהלוחמים המוסרים נפש במערכה זו כמו הרב מנחם שטיין הרב קובי לוי מואשמים על ידי עסקנים מסויימים כי הם 'נגד מרנן ורבנן' לא פחות ולא יותר, המלחמה נגד האינטרנט היא 'נגד מרנן ורבנן'.. מי המשוגע כאן?

כידוע אחד מהבעיות  שהיו לגדולי גליציה ואונגריה נגד יסוד אגודת ישראל הוא העובדא שבכל אגודה העסקנים הם המחליטים על הרבנים מה לעשות

לדאבוננו נוצר כהיום מגמה הפוכה אם העסקנים פעם היו מושכים לכיוון היציאה והרבנים היו מעכבים בעדם 
הרי שהיום הרבנים (כביכול) מושכים לכיוון היציאה ועסקנים מסויימים עוקבים בעדם

החורבן הגדול ביותר הוא כאשר עסקנים אומרים 'יש דברים שהרבנים לא מספיק מכירים את החורבן, ואנחנו יודעים טוב יותר ולכן אנחנו צריכים להחליט' זה לא פחות חמור מעסקנים שאומרים שהרבנים לא מכירים את המציאות בשטח ולכן צריכים להתיר להתפשר וכו' 

הטעות היא כהיום וכאילו הנוסח הזה של לוי הוא יותר קיצוני, האמת הוא לא יותר קיצוני, הוא אולי פחות אחראי אבל זה לא עושה אותו ליותר קיצוני, בדרך כלל בן אדם שהוא קיצוני באמת הוא קיצוני בכל יידישקייט, לא רק נתלה על דבר אחד ואומר רק זה הבעיה של הדור שלנו

אני מכיר כמה וכמה רבנים חשובים שנחשבים בציבור החרדי כהקיצונים של הקיצונים ממש בכל נושא של אידישקייט. ושמעתי מהם כמה פעמים תשובות באופן פרטי שפשוט נדהמתי לא יאומן כי תשובה כזאת יענה על אותו רב
כי אותו רב הוא לא סתם תוסס או מתלהם, הוא קיצוני בדעה
אבל זה לא לוקח ממנו את החלק של השיקול הבריא שיש לרב ומנהיג בישראל בישראל שרואה את כל התמונה לנגד עיניו וחושב פעמיים לפני שהוא אומר משהו 

ולכן אם וכאשר זה היה ויכוח בנושא הזה בין רבנים לרבנים הענין כבר היה משהו אחר, אך כאשר הויכוח הוא בין עסקנים לרבנים, לא רק זה נוגד התורה הקדושה ודעתה, ולא רק שיטה כזאת מובילה לאבדון כפי שקדמו לה כבר כמה וכמה שיטות בכלל ישראל, אלא אין שום קשר בין ההתלהמות הזאת לשמרנות 

ושוב גם בנושא זה מהדה לגימטימציה הנוראה שמעתי מכמה רבנים חשובים שהם קיצונים ושמרנים הן בחייהם הפרטי והן בהנהגתם הציבורי והכללי, כאלו שמכירים היטב את החורבן של האינטרנט בדיוק כמו קובי לוי ועוד יותר, והם אלו שהורו לעצור את התופעה של השמצת בעלי הסמרטפונים בתוך הקהילות

ובדיוק על זה נאמר דעת בעלי בתים היפך דעת תורה

סמל אישי של משתמש

מנהל ד'
מנהל תוכן
קיבל תודה: 9 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מנהל ד' » 03 נובמבר 2019, 13:51

האשכול מיצה את עצמו. מי שיש לו להוסיף משהו מוזמן לפנות למנהלים.

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה
  • בעליו עמו
    על ידי שומר שבת » 02 דצמבר 2019, 08:33 » ב ש"ס ודף היומי
    1 תגובות
    47 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי HaimL
    02 דצמבר 2019, 11:34
  • מצאתי אייפון פרוץ
    על ידי זוזו » 14 אפריל 2019, 10:10 » ב בית המדרש
    58 תגובות
    1620 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי זוזו
    05 יוני 2019, 16:02
  • פרשת בשלח - האם משה רבינו השתמש במטה כדי לקרוע את ים סוף?
    על ידי ים סוף » 20 ינואר 2019, 00:41 » ב תנ"ך ופרשת שבוע
    6 תגובות
    271 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי אברך
    20 ינואר 2019, 23:43
  • אסור לתת מעשרות לעניים לפני שיש להורים כדי ספוקם
    על ידי מלמד להועיל » 01 פברואר 2019, 12:03 » ב הלכה ומנהג
    15 תגובות
    534 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי יהושע
    04 פברואר 2019, 08:50
  • בענין שיעור כדי אכילת פרס