חובת קריאה לכל הכותבים הנכבדים בפורום אקטואליה!

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

פותח הנושא
מנהל פורום אקטואליה
מנהל פורום אקטואליה
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 135 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

חובת קריאה לכל הכותבים הנכבדים בפורום אקטואליה!

שליחה על ידי מנהל פורום אקטואליה » 26 דצמבר 2019, 11:39

בעז"ה פורום אקטואליה יעבור בימים הקרובים למתכונת חדשה.

חובת קריאה לכל מי שלא רוצה להתאכזב עם מחיקת הודעות, או חסימתו ואי אפשרותו לכתוב בפורום כלל.

רבים רבים מחברי הפורום ביקשו וחזרו וביקשו להסדיר הענין עם פורום אקטואליה, אשר נהפך בתקופה האחרונה לשדה קרב מילולית, עכורה, מעיקה, אשר מרחיקה מהפורום את מיטב הכותבים שלו.

אם מתחילה יועד הפורום להחלפת דעות ודיונים, הרי שבמהרה הוא נהפך לבמה לשכנוע האחר בצדקת השני, להעלות לכאן את כל המלל היומי מהעיתון או מהמודעות רחוב, או מהמיילים של וכו', ואבזרייהו.

כבר הובהר ויובהר שוב, הפורום לא ישמש כבמה לקידום אג'נדה והשקפה, גם אם היא נכונה וראויה. אני מסכם כמה נקודות כלליים, בבחינת תן לחכם וגו'.
הפורום נועד להחלפת דעות, לדיונים, להחכים.

לא יעלה על הדעת כלל ירידות לגופו של ניק, ולכל הפולטיקה העכורה שמסביב. זה מעכיר, זה ממאיס את השימוש בפורום, זה בלתי נסבל.

חלק גדול אם לא רוב המשתמשים בפורום הינם אברכים אשר בשעות הפנאי נכנסים לפורום אקטואליה. אפשר לדבר על הרבה נושאים, אבל עם טעם, עם ריח, בלי התפרצות, בלי כעס, דברים חכמים בנחת נשמעים, כ"ש נכתבים.

סבור אני כי יש לפורום מעלה רבה שאין אולי בבית המדרש. הדיון איננו עסוק בגופו של כותב, אלא בטענה.

ברם דא עקא, שאצל רבים, מיד יזהו את הכותב כמזוהה עם חוג מסויים. בדרך כלל, אין זה בא מחמת שהוא מעלה נושאים 'נפיצים' דייקא, כי אם בגלל תגובותיו המשולחות, ברמז ובפירוש, על הקהל השני.
בין היתר ממעלות הפורום, הוא שמשתמשים השייכים, למשל, לקהילת "העדה החרדית", או לקיצונים מהם, יכולים בשופי לדון ולהבין דברים שבעיניהם הם "יהרג ואל יעבור". כגון, מי התיר להצביע בבחירות וכו' וכו'. וכן להיפך.

יכולים "ליטאים" לשמוע ולקבל הבנות בדברים שאין להם כל הבנה אצלם, במנהגי ה"חסידים", אם בזמני תפלה, זמני הדלקת נ"ח, ועוד ועוד. וכן להיפך, יכולו החסידים לקבל מושגים והבנה בדברים שלא שמעו מעולם, אצל ה"ליטאים". כך גם אצל ספרדים, אשכנזים וכו'.

השאלה היא אם יודעים לשמור על הרמה של הדיון. על השפה. זה יכול לשמש במה נהדרת ומועילה, לכולנו.

הדיונים בפורום זה יהיו סובבים דיונים שאין שייכים ל"בית המדרש", "הלכה ומנהג" וכיו"ב, אלא לעניינים הנגזרים מתוך השקפת העולם. לדוגמא, דיון על זמני תפלה אצל החסידים, עם כל זה שזהו דיון הלכתי מובהק, מובן מאליו שאין מקומו בבית המדרש. כי כל תגובה שתבוא, תבוא מתוך השקפת עולם, וההסתכלות על ה"אדמורי"ם" שנהגו והנהיגו כך. וכל על זה הדרך. לגבי דיונים על ענייני הטכנולוגיה ונזקיה, ציונות, השקפה, תכלת, ועוד ועוד.

ייאמר ברורות, הפורום מיועד לדיונים "רגילים" "נורמאלים" או איך שלא תכנו את זה. לא יתקבל בשום אופן "טרולים" מכל מין וסוג שהוא. ומי שמתקשה בהבנת ההגדרה מהו דיון "נורמאלי" ו"רגיל" אין מקומו איתנו.

אין מקומו של הפורום במה למכירת סחורה. ישנם כותבים שאינם באים לדון, לשמוע, לסבור ואולי אפילו לקבל. אלא הם באים למכור סחורה, אשר לרבים אחרים, היא סחורה שאינה רצויה. אם יש לך מה לשאול, לדון, לברר, בבקשה.

אפשר לפתוח דיון בכל נושא, כמובן בתוך המסגרת של מסורת ישראל, [לא יעלה על הדעת לפתוח כאן דיוני אמונה, למשל], אבל בצורה ראויה ומכובדת.

לאור נסיון העבר, לעת עתה לא יתאפשר כלל דיונים בענייני "גיוס", "חוק הגיוס" וכיו"ב. ייתכנו דיונים כללים בנושאים שאינם שנויים במחלוקת ציבורית גדולה, לפי שדיונים בנושאים כגון הנ"ל, יגיעו בודאי לידי מה שאנו מנסים להתרחק ולברוח ממנו, והוא תגובות שאינם ראויות, המלאות ארס ובזיון ת"ח, במקום דיון לגופם של דברים.

דעו, הצלחת הפורום תלויה בנו! כמה שיהיו תגובות יותר ראויות, לגפו של ענין, וכו'. תתרבה התועלת לכולנו.

חכם באשי
נתן תודה: 33 פעמים
קיבל תודה: 213 פעמים
יצירת קשר:

Re: חובת קריאה לכל הכותבים הנכבדים בפורום אקטואליה!

שליחה על ידי חכם באשי » 26 דצמבר 2019, 11:44

הלוואי! יישר כח!

אין לי אלא לחזור ולהעתיק את אשר כתבתי באשכול ישן, כאן: viewtopic.php?f=68&t=5334#p62930

מה דעתכם להתחיל לדון בצורה עניינית בפורום "אקטואליה", ולא לפי הקהילה אליה אתם משתייכם?

מטבע הדברים, פורום "אקטואליה" נועד לדיונים שאינם יכולים להיות מוכרעים בשאר מדורים, לכך הרי הוקם מדור זה,
ברם, הוויכוחים העזים שיש כאן בין הניקים השונים, לפי מגזר / קהילה / וכולי, גורם להסתאבות וירידה למחוזות לא נעימים. לא נוחים. זה לא מה שבא לך לקרוא בשעות הפנאי.
מתחברים לפורום כדי לקרוא נושאים חדשים, נידונים מעניינים וכו', ממש לא בשביל להתחיל למצות מחלוקות ידועות שפילגו ציבורים שלמים, בצדק או שלא בצדק.

העלה כאן ניק מסויים דיון, הגבתי משהו, מיד החזירו לי בהודעה פרטית שהוא בכלל "עצניק" וממילא אין להתייחס לדבריו.
וכשהשני הגיב משהו, כתבו לי שהוא בכלל "נרווגי" (כינוי למי שאינו מהפלג הירושלמי - כך הוא כתב לי, ולא הבנתי ולא מענין למה).
בעוד שלמעשה, הדיון הוא דיון, השאלה שאלה.
במקום שיבואו לדוגמא, קיצוני ממאה שערים, ובודאי שיש בנינו כאלה, ויסביר בצורה ברורה השקפת עולמו למה "דגל ישראל" זה "חורבן היהדות", ויבוא לאידך גיסא השני שיסביר לו למה דעת "רבותינו" לא כך, בלי השמצות, בלי הכפשות, הרי שהדיונים כאן מיד זולגים לרמה האישית.

אני רק מדמיין מה היה קורה אילו היה זה פורום עם שמות פתוחים כמו שהציעו כאן בעבר.. כי אז, הטונים היו פי כמה יותר גבוהים.

פותח הנושא
מנהל פורום אקטואליה
מנהל פורום אקטואליה
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 135 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מנהל פורום אקטואליה » 26 דצמבר 2019, 20:12

נתקבל בהודעה פרטית ההצעה הבאה:

ראשית, יישר כח על היוזמה והתיקון.

אני מציע ליצור מנגנון של ניקוד, שכל הודעה שדינה להמחק תיחשב נקודה אחת.

והיה בהגיע ניק מסוים ל-5 נקודות (למשל) - הוא ייחסם לפורום אקטואליה לזמן מוגבל, ואם יצבור 10 נקודות - ייחסם לתמיד לאקטואליה, ואם יצבור 15 ייחסם לכלל הפורום.

כמובן שהמספרים הם דוגמא בעלמא, וכן אפשר לדרג בדרוגים נוספים.

היתרון של השיטה הוא:
1. החסימה תהיה אוטומטית. המנהל צריך רק לפקח על תוכן ההודעות ולא לפקח על חסימת ניקים.

2. יהיה קנה מידה אובייקטיבי יחסית וברור לכל, את מי צריך לחסום [ולא קנה מידה סובייקטיבי כפי שהוא היום].

3. כמו כן ככל שמישהו יתקרב לסך הנקודות שלו - הוא ייזהר שבעתיים.

בהצלחה!

אנחנו נבדוק אם יש אפשרות כזו. אבל עד אז, יהיה פיקוח מתמיד. אל דאגה.

נבקש מאוד מכל המשתתפים שליט"א לדווח על כל הודעה שלדעתם איננה ראויה.

אחד התלמידים
נתן תודה: 138 פעמים
קיבל תודה: 519 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 30 דצמבר 2019, 21:44

מנהל פורום אקטואליה כתב:
26 דצמבר 2019, 20:12
נתקבל בהודעה פרטית ההצעה הבאה:
ראשית, יישר כח על היוזמה והתיקון.

אני מציע ליצור מנגנון של ניקוד, שכל הודעה שדינה להמחק תיחשב נקודה אחת.

והיה בהגיע ניק מסוים ל-5 נקודות (למשל) - הוא ייחסם לפורום אקטואליה לזמן מוגבל, ואם יצבור 10 נקודות - ייחסם לתמיד לאקטואליה, ואם יצבור 15 ייחסם לכלל הפורום.

כמובן שהמספרים הם דוגמא בעלמא, וכן אפשר לדרג בדרוגים נוספים.

היתרון של השיטה הוא:
1. החסימה תהיה אוטומטית. המנהל צריך רק לפקח על תוכן ההודעות ולא לפקח על חסימת ניקים.

2. יהיה קנה מידה אובייקטיבי יחסית וברור לכל, את מי צריך לחסום [ולא קנה מידה סובייקטיבי כפי שהוא היום].

3. כמו כן ככל שמישהו יתקרב לסך הנקודות שלו - הוא ייזהר שבעתיים.

בהצלחה!

אנחנו נבדוק אם יש אפשרות כזו. אבל עד אז, יהיה פיקוח מתמיד. אל דאגה.

נבקש מאוד מכל המשתתפים שליט"א לדווח על כל הודעה שלדעתם איננה ראויה.

זה רעיון טוב, אבל צריך להתחשב בעוד דברים. יש משתתפי הפורום שיתכן שהם יטעו מפעם לפעם, בפרט בנושאים חמים, אבל באופן כללי הם בסדר. ויש אנשים שעיקר השתתפותם בפורום הוא כדי לקדם אג'נדה מסוימת. א"א לשפוט שניהם באותה מדה. לא צריך להשאיר תגובות לא ראויות, אבל בחבר הפורום שהוא בסדר באופן כללי, צריך ללכת איתו ביותר סבלנות, וליתן לו הזדמנות ללמוד הכללים ולהתרגל להם. משא"כ אחד שניכר בעליל שחוץ מאג'נדה שלו כמעט אין לו כלום, יש ללכת איתו באפס סבלנות.

אח שלך
נתן תודה: 236 פעמים
קיבל תודה: 99 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אח שלך » 03 ינואר 2020, 01:32

יש עוד נקודה שאולי הזכירו ולא שמתי לב.
לפעמים דוקא מי שבמבט שטחי הוא נראה כבעייתי - זה פשוט נובע מסיבות חיוביות שבמבט שני דוקא כן טוב לפורום שיהיו בו גם אנשים כאלו.
כגון שזה נובע מכך שהוא באמת טיפוס חושב/יצירתי/חותר לאמת/מתבטא דוגרי/לא סובל עוולות/ידען גדול/חוקר יסודי/וכו'.

רק דוגמא פשוטה אחת מני אלף:
אם נסתכל על כל הבקורת והתעמולה והספרים והדרשות והמאמרים והמכתבים של החפץ חיים (למשל) על כל נושא וענין שהיה צריך תיקון בזמנו - - וכי באמת כולם רצו וחיכו שהוא יבוא עם ההערה הבאה בתור כדי להפריע להם לזרום בשטף החיים?
[ובכנות, האם אנחנו לא היינו חוסמים אותו בפורום?] 
וכמותו כל המחברים החשובים לדורותיהם שבאמת רצו בכל ליבם - לתקן את העולם. (היום זה מילה מגונה?)

בקיצור: תורה היא וללמוד אנו צריכים, אבל כמובן רק ללמוד באמת ולא להרגיז סתם את מי שלא מעוניין לפתוח דיון. 

בבא קמא
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 121 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא קמא » 14 ינואר 2020, 09:20

אני רוצה להציע הצעה שכזו.
כולם מודים שעיקר מטרת הפורום היא פורום ל"תורה" כשמו, אקטואליה היא רק דבר נלווה.
אי לכך, אני מציע שמי שלא משתתף במשא ומתן התורני אף לא יהא זכאי להשתתף באקטואליה לחוד, אי אפשר להפוך את היוצרות.
[אמנם ברור שעניני השקפה אף הם חלק בלתי נפרד מהתורה ובמידה מסויימת אף מהוים שורש ועיקר לתורה,
אבל כבר ידועים דברי המשגיח ר' ירוחם זצ"ל שענה לאחד מרבני המזרחי ששאלו למה תלמידי ישיבת מיר מזוהים עם אגודת ישראל ולא עם המזרחי? ענה על כך ר' ירוחם: אנחנו בישיבה לא מדברים על כך, מדברים רק בדברי תורה ומוסר, אך כנראה שעפ"י התורה והמוסר שלומדים בישיבה הם מגיעים למסקנה היכן מקומם..]

שמעיה
נתן תודה: 496 פעמים
קיבל תודה: 467 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 14 ינואר 2020, 11:56

מצטרף להצעתך.

בר בי רב דחד יומא
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 58 פעמים

שליחה על ידי בר בי רב דחד יומא » 16 יולי 2020, 00:39

בבא קמא כתב:
14 ינואר 2020, 09:20
אני רוצה להציע הצעה שכזו.
כולם מודים שעיקר מטרת הפורום היא פורום ל"תורה" כשמו, אקטואליה היא רק דבר נלווה.
אי לכך, אני מציע שמי שלא משתתף במשא ומתן התורני אף לא יהא זכאי להשתתף באקטואליה לחוד, אי אפשר להפוך את היוצרות.
[אמנם ברור שעניני השקפה אף הם חלק בלתי נפרד מהתורה ובמידה מסויימת אף מהוים שורש ועיקר לתורה,
אבל כבר ידועים דברי המשגיח ר' ירוחם זצ"ל שענה לאחד מרבני המזרחי ששאלו למה תלמידי ישיבת מיר מזוהים עם אגודת ישראל ולא עם המזרחי? ענה על כך ר' ירוחם: אנחנו בישיבה לא מדברים על כך, מדברים רק בדברי תורה ומוסר, אך כנראה שעפ"י התורה והמוסר שלומדים בישיבה הם מגיעים למסקנה היכן מקומם..]
אני לא חושב שאתה צודק את העניין התורני יכול כל בן תורה לעשות בישיבה/כולל/סתם בבית הכנסת 
ועל כן מי שמשתתף גם בעניינים תלמודיים אשריו ומה טוב חלקו אבל מי שבשעות מסוימות ביום מעדיף להתעסק בשיחת חולין של ת"ח שיבושם לו
נ.ב. אני משתתף בקביעות גם במו"מ התורני

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 2 אורחים