חידושי אדמור"י החסידות על נגלה

אור החכמה

משתמש ותיק
אשמח אם כל אחד אשר יש בידו איזה חידושי תורה וכו' מכל אחד מאדמור"י החסידות [או תלמידיהם] על נגלה יוכל לצרפם כאן.
הכוונה היא לחידושי הלכה וסוגיות בנגלה בלבד, ולא למאמרי חסידות.
כמובן שאין צורך להעלות חידושים הנמצאים בספרים מוכרים או ספרים שלמים המוקדשים לשם כך. אלא בעיקר חידושים שקשה למוצאם.
אם ידוע לכם על קובצים שונים המכילים את החומר הנ"ל, אשמח גם אם תצרפום.
ייש"כ לכל המאיר בנושא.

יד אבשלום

משתמש ותיק
נראה כאילו מטרת פותח האשכול לזלזל בחסידים שתורת האדמורי"ם בנגלה תכנס לאיזשהו אשכול יחיד (וגם אם אין זו מטרתו הזלזול קיים) במחילה אבל לא הבנתי את הענין ואולי גם יפתחו אשכול על תורת חכמי פולין לקבץ שם תורתם של אין ספור גאונים

אור החכמה

משתמש ותיק
פותח הנושא
יד אבשלום אמר:
נראה כאילו מטרת פותח האשכול לזלזל בחסידים שתורת האדמורי"ם בנגלה תכנס לאיזשהו אשכול יחיד (וגם אם אין זו מטרתו הזלזול קיים) במחילה אבל לא הבנתי את הענין ואולי גם יפתחו אשכול על תורת חכמי פולין לקבץ שם תורתם של אין ספור גאונים

חס וחלילה, איני יודע מניין לך זאת, וטוב שביקשת "מחילה"...
הקדמתי וכתבתי שיש להביא בעיקר חידושים שאינן מצויים לעין כל בספרים שהוקדשו לשם כך כספרי חכמי פולין, אלא חידושים שונים הנמצאים בכתבי יד וכדו'.
אני אברך חסיד [בדיוק כמוך] שפשוט מחפש חומר על נושא מסויים מאדמור"י החסידות, והעלתי את הנושא על מנת שאוכל למוצאו.
בפעם הבאה, כאשר אינך מבין את "הענין", מוטב שתשאל ותברר בטרם תקפוץ ותניח הנחות מושלות, הגורמות סתם ל... שאין כאן המקום לזה, אלא רק ללבן את העניינים באופן ענייני ורציני.

יד אבשלום

משתמש ותיק
אני יחזור על בקשת המחילה על שחשדתי שאולי זו כוונתך ואכן הדגשתי שאף אם אין זו הכוונה זה יוצר זלזול וכוונתי היתה למחות בזלזול זה וטוב שהבהרת כוונתך אם כי היית יכול לשאול על הנושא הספציפי וזה היה יותר מכובד ויותר מועיל
גילוי נאות אינני חסיד ומ"מ הפריע לי דבר שהיה נראה כנסיון לגמד את גדולתם של גדולי החסידות בתוה"ק והיה נראה כהמשך מגמה של כמה כותבים פה בפורום

אור החכמה

משתמש ותיק
פותח הנושא
יד אבשלום אמר:
אני יחזור על בקשת המחילה על שחשדתי שאולי זו כוונתך ואכן הדגשתי שאף אם אין זו הכוונה זה יוצר זלזול וכוונתי היתה למחות בזלזול זה וטוב שהבהרת כוונתך אם כי היית יכול לשאול על הנושא הספציפי וזה היה יותר מכובד ויותר מועיל
גילוי נאות אינני חסיד ומ"מ הפריע לי דבר שהיה נראה כנסיון לגמד את גדולתם של גדולי החסידות בתוה"ק והיה נראה כהמשך מגמה של כמה כותבים פה בפורום

אמנם כתבתי שאני מחפש על "נושא מסוים", אך יחד עם זאת אני מעוניין לראות את דעת גדולי החסידות לגבי עוד כמה וכמה נושאים מגוונים, ולכן לא מניתי אותם.
ושוב, אני חושב שהקטע הבא שכתבתי בתחילת השרשור מבהיר שאין כוונתי חלילה לזלזל:
"כמובן שאין צורך להעלות חידושים הנמצאים בספרים מוכרים או ספרים שלמים המוקדשים לשם כך. אלא בעיקר חידושים שקשה למוצאם".

נתנאל_ב

משתמש ותיק
אברך אמר:
הרב @אור החכמה שליט"א. אולי כדאי לנסח את כותרת האשכול כך: חידושים נדירים ממאורי החסידות (בנגלה). או בדומה.
ואולי כדאי גם להוסיף חידושים נדירים מגדולים ליטאים (בנסתר), או בדומה (או אולי לפתוח את זה באשכול אחר?).

אברך

משתמש ותיק
נתנאל_ב אמר:
אברך אמר:
הרב @אור החכמה שליט"א. אולי כדאי לנסח את כותרת האשכול כך: חידושים נדירים ממאורי החסידות (בנגלה). או בדומה.
ואולי כדאי גם להוסיף חידושים נדירים מגדולים ליטאים (בנסתר), או בדומה (או אולי לפתוח את זה באשכול אחר?).
אני התכוונתי לטובה. שיודגש שאינו מחפש חידושים סתם מאדמו"רים בנגלה, כי יש המון, אלא שמחפש חידושים נדירים.

נתנאל_ב

משתמש ותיק
אברך אמר:
נתנאל_ב אמר:
אברך אמר:
אני התכוונתי לטובה. שיודגש שאינו מחפש חידושים סתם מאדמו"רים בנגלה, כי יש המון, אלא שמחפש חידושים נדירים.
ברור לי שהתכוונת לטובה, פוק חזי שאר תגובותיך בנושאים אחרים (ואין כוונתי בציניות חלילה), וירבו כמותך בישראל. וגם אני כוונתי לטובה, שהרי אצל ליטאים נדיר שמדברים על נסתר או חסידות.

אור החכמה

משתמש ותיק
פותח הנושא
אולי במקום לדון כאן בנושא והכוונות שמתחתיו, יכול כבר מאן דהו לסייע בגוף העניין??
תודה רבה

האמת?

משתמש רגיל
מסתמא המעשה הידוע עם ר' לייבל איגר לגבי השמא יקפוץ למצוה ידוע
אם לא אנסה למוצאו באיזה מקור בלנ"ד

בן נחום

משתמש רגיל
אור החכמה אמר:
יד אבשלום אמר:

חס וחלילה, איני יודע מניין לך זאת, וטוב שביקשת "מחילה"...
הקדמתי וכתבתי שיש להביא בעיקר חידושים שאינן מצויים לעין כל בספרים שהוקדשו לשם כך כספרי חכמי פולין, אלא חידושים שונים הנמצאים בכתבי יד וכדו'.
אני אברך חסיד [בדיוק כמוך] שפשוט מחפש חומר על נושא מסויים מאדמור"י החסידות, והעלתי את הנושא על מנת שאוכל למוצאו.
בפעם הבאה, כאשר אינך מבין את "הענין", מוטב שתשאל ותברר בטרם תקפוץ ותניח הנחות מושלות, הגורמות סתם ל... שאין כאן המקום לזה, אלא רק ללבן את העניינים באופן ענייני ורציני.

אם תכתוב על איזה נושא אתה מחפש, יהיה קל יותר לעזור.

אור החכמה

משתמש ותיק
פותח הנושא
אני מחפש כל חומר שהוא נדיר ולא נמצא במאגרים הרגילים.
תודה

אחד התלמידים

משתמש ותיק
האמת? אמר:

המעשה עם הרל"א ידוע ואינו נדיר כלל.
גם אני אמרתי את זה בעצמי מיד כששמעתי קושית רעק"א. אבל להודות על האמת, זה רחוק מהאמת.

דרומאי

משתמש ותיק
האמת? אמר:
מהו המעשה? אין ידוע לי כלל.

בן נחום

משתמש רגיל

עת הזמיר

משתמש ותיק
יש ספר מקדשי השם שהוציא הרב מייזליש מוויצען שבו מובאים הרבה חידושים ומערכות מגדולי הרבנים החסידיים בהונגריה ורומניה שנהרגו בשואה, אולי יעזור לכב"ת בחיפושו.

אור החכמה

משתמש ותיק
פותח הנושא
עת הזמיר אמר:
יש ספר מקדשי השם שהוציא הרב מייזליש מוויצען שבו מובאים הרבה חידושים ומערכות מגדולי הרבנים החסידיים בהונגריה ורומניה שנהרגו בשואה, אולי יעזור לכב"ת בחיפושו.

היכן אפשר למצוא את הספר הזה?

עת הזמיר

משתמש ותיק
אור החכמה אמר:
עת הזמיר אמר:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://hebrewbooks.org/1924&ved=2ahUKEwiY6_ntorjvAhU7QRUIHaTgA8kQFjAAegQIBBAC&usg=AOvVaw1KyYg8QMsxr9zwZMWoE5tw

https://www.google.com/url?sa=t&sou...FjABegQIAxAC&usg=AOvVaw2DHQOy42tZyG2kyEK7eo8v

אור החכמה

משתמש ותיק
פותח הנושא
עת הזמיר אמר:
אור החכמה אמר:
עת הזמיר אמר:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://hebrewbooks.org/1924&ved=2ahUKEwiY6_ntorjvAhU7QRUIHaTgA8kQFjAAegQIBBAC&usg=AOvVaw1KyYg8QMsxr9zwZMWoE5tw

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx%3Freq%3D4284%26st%3D%26pgnum%3D418&ved=2ahUKEwiY6_ntorjvAhU7QRUIHaTgA8kQFjABegQIAxAC&usg=AOvVaw2DHQOy42tZyG2kyEK7eo8v
יישר כח גדול
עזרת לי מאוד
בדיוק לכגון דא התכוונתי.

אהרן פישר

משתמש ותיק
ספר הנ"ל, מקדשי השם, הוא ספר נפלא ביותר, כדאי לקרוא ההקדמה. ויש לו שם גם דרשות שאמר בשנות הזעם, הפלא ופלא יהודים של פעם.
אם כגון דא אתה מבקש, ישנו גם ספר ירושת פליטה שיצא לאור ע"י מכון חת"ס תשובות מגדולי הונגריה בדברים שעמדו על הפרק לפני מלחמת העולם השניה.

בן נחום

משתמש רגיל
אור החכמה אמר:
בן נחום אמר:
אור החכמה אמר:
אני מחפש כל חומר שהוא נדיר ולא נמצא במאגרים הרגילים.
תודה
דברים כאלו, למשל?

בדיוק.
אלא ששם לא מופיע כל הטקסט.
אם ידוע לך על עוד כאלו אשמח לשמוע ממך.
תודה רבה.

האתר ההוא מלא וגדוש בדברים כאלו (לפעמים יש כל הטקסט ולפעמים אין). אפשר לעשות חיפוש (ולבדוק בעיקר ב'מכירות שהסתימו'), כגון: "אדמו"ר חידושי/דברי תורה", וכיוצ"ב. אני מניח שתמצא שם הרבה.

אור החכמה

משתמש ותיק
פותח הנושא
אהרן פישר אמר:
ספר הנ"ל, מקדשי השם, הוא ספר נפלא ביותר, כדאי לקרוא ההקדמה. ויש לו שם גם דרשות שאמר בשנות הזעם, הפלא ופלא יהודים של פעם.
אם כגון דא אתה מבקש, ישנו גם ספר ירושת פליטה שיצא לאור ע"י מכון חת"ס תשובות מגדולי הונגריה בדברים שעמדו על הפרק לפני מלחמת העולם השניה.

האם יש שם גם מאדמור"י החסידות או תלמידיהם?

אהרן פישר

משתמש ותיק
אור החכמה אמר:
אהרן פישר אמר:

האם יש שם גם מאדמור"י החסידות או תלמידיהם?

הנה הוא בה"ב: https://hebrewbooks.org/538

מ אלישע

משתמש ותיק
שמעתי שנדפס ספר מהאדמור מבעלז שליט"א על מסכת קידושין.
אבל יצא בעילום שם. (עם כינויו הידוע בבעלז)
ע"כ שמעתי ולא ראיתי.

חלק עליון תַחתִית