א"ל שבור מלכא לשמואל.... -הרחבה בנושא מי היה שבור מלכא

כללי הפורום
פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לציין בכותרת הנושא את שם המסכת והדף המדויק עליו נסוב הדיון

פותח הנושא
במבי
משתמש ותיק
הודעות: 1730
הצטרף: 10 דצמבר 2018, 22:49
נתן תודה: 522 פעמים
קיבל תודה: 490 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

א"ל שבור מלכא לשמואל.... -הרחבה בנושא מי היה שבור מלכא

שליחה על ידי במבי » 11 מרץ 2020, 11:51

הגמ' בברכות מספרת ששבור מלכא שאל את שמואל מה יראה בחלומו ואמר לו שמואל שיראה שישבו אותו הרומים ויתנו לו לטחון גרעיני תמרים (ברכות נו.)
במכלול מביאים נתונים מעניינים אודות שבור מלכא:

....בנו של ארדשיר, שבור הראשון (241-272), המשיך להרחיב את האימפריה, וכבש את באקטריה ואת החלק המערבי של אימפריית קושאן, וכן פלש מספר פעמים לשטח הרומאי. ניסיונו של הקיסר הרומאי גורדיאנוס השלישי (238-244) לכבוש בחזרה את השטח שבמורד נהר החידקל נכשל, דבר שאיפשר לשבור להגיע להסכם שלום עם הקיסר החדש פיליפוס הערבי (244-249), על פיו קיבל תשלום מיידי של 500,000 דינר ותשלומים שנתיים נוספים. אך שבור המשיך את הלחימה נגד הרומאים וכבש את סוריה ואת אנטיוכיה (253 או256). מתקפות-נגד רומאיות תחת הקיסר ולריאנוס(253-260) הסתיימו בכישלון מוחלט כאשר הצבא הרומי נוצח באדסה וולריאנוס נלכד בידי שבור, ונותר בידיו כאסיר עד סוף חייו. שבור חגג את ניצחונו ואת תפיסת הקיסר הרומי בחריטת תבליטיסלע בנקש-י רוסתם ובבישבור, וכן כתובת מונומנטלית בקרבת פרספוליס. לאחר ניצחונו הוא פלש לאנטוליה (260), אך נסוג משם לאחר שהרומאים ניצחוהו וכל ההרמון שלו נשבה. (מההערך "האימפריה הסאסאנית")
 שאפור הראשון תמונהיש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.עריכהשאפור הראשוןתמונה
מטבע פרסי עם דמותו של שאפור
תמונה
תחריט קיר בנקש-י רוסתם, בו מתוארת כניעתו של אסיר המלחמה ולריאנוס למלך שאפור הראשון (על הסוס, מימין)שאפּוּר הראשון (בפרסיתشاپور یکم; ידוע גם בשםשָׁבּוּר הראשון) (מלך בשנים 241270) היה מלךפרס מהשושלת הסאסאנית, לאחר מותו שלארדשיר. שאפור הראשון ניהל מדיניות מתונה בנושאי דת והעניק חופש פולחן לדתות השונות בממלכתו. הוא גם עמד בקשרים עם חכמי ישראל, והיה ידידו של האמורא שמואל. בתלמוד הוא נקרא "שבור-מלכא". (צ"ל שַׁבּוּר)
 השם ומופעיועריכהמקור השם הוא באיראנית עתיקה xšayaθiya.puθra* ומובנו "בן המלך". השם מופיע במספר צורות בשפות שונות, ביניהן: šhypwhr (פרתית), š’bwhr (פרסית אמצעית מניכאית), šapowh (ארמית), š’p(‘)wr (סוגדית), šbwhr (סורית).[1]
 תולדות חייועריכהאביו של שאפור היה ארדשיר, שהקים את השושלת הסאסנית; ואמו, מירוד, הייתה ככל הנראה ממוצא פרתי. עובדה זו לא הפריעה לאב ולבן לפשוט על האימפריה הפרתית. ארדשיר, שראה בשאפור את המוכשר בבניו, מינה אותו כיורשו עוד בחייו והוא מופיע ככזה בכתובות בנקש-י רג'ב ובפירוזאבאד. באוסף החוקים של מני נכתב שב-240 ארדשיר כבר מלך יחד עם בנו. באגרת שכתב גורדיאנוס השלישילסנאט משנת 242 קיימת התייחסות ל"מלכים הפרסיים" (ברבים). גם המטבעות מן התקופה מעידים על כך ששאפור מלך תקופה מסוימת - לפני תחילת כהונתו הרשמית ולאחריה - יחד עם אביו.
 בימיו של שאפור הראשון הגיעו היחסים עםהאימפריה הרומית לשפל חדש והוא יצא נגדה למלחמה. במשך אותה מלחמה נחל הצבא הרומיכמה תבוסות, ובהן המפלה הצבאית החמורה בקרב אדסה שנסתיימה בשביו של הקיסרולריאנוס. במהלך מלחמה זו נבזזה סוריה ונכבש חלק מאסיה הקטנה מידי הרומאים. המקור העיקרי למלחמה זו הוא כתובת חקוקה הידועה בשם "כעבה-י זרתושת" שנתגלתה בשנת 1936 בבית אבנים סמוך לפרספוליס. הכתובת, וליתר דיוק התעודה, נכתבה בכמה שפותפהלוויתפרתית, ויוונית.[2] התעודה מספרת על שלושה מסעות מלחמה של שאפור הראשון נגד הרומאים:
  1. מסע מלחמה ראשון שנתקיים בראשית מלכותו של שאפור הראשון בשנים 244-242 לספירה, ביןגורדיאנוס השלישי לצבאו של שאפור הראשון. מסע המלחמה הסתיים בניצחונו של שאפור.
  2. מסע מלחמה שני שבו ניצח שאפור הראשון את הרומאים ואף כבש ערים חשובות בסוריה.
  3. מסע מלחמה שלישי ואחרון של שאפור הראשון. באותה מלחמה שבה שאפור את הקיסר ולריאנוס, וכבש את סוריה ורוב אסיה הקטנה. ניסיונות כיבוש נוספים נבלמו על ידי צבאות תדמור.
בתלמוד (מועד קטן כו א) מסופר ששבור מלכא הרג 12,000 יהודים שמרדו בו. התלמוד טוען כי הם גרמו זאת לעצמם ומביא את הצהרתו של שבור מלכא בפני שמואל שמעולם לא הרג יהודי בחינם.
לפניו:
ארדשיראחריו:
הורמיזד הראשון(מההערך "שאבור הראשון")
 

  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “ברכות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח