הריגת כינה בשבת

פיילוט 0.4
משתמש ותיק
נתן תודה: 190 פעמים
קיבל תודה: 133 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הריגת כינה בשבת

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 14 מאי 2020, 11:12

בן ישיבה כתב:
22 מאי 2018, 10:25
סבא כתב:
בן ישיבה כתב: עוד אוסיף בזה ממה ששמעתי בעבר מאחד מהת"ח ומורי הוראות בשכונתינו שהתייחס לזה, אז העלה טענה מענינת כי מי אמר שכונת חז"ל במה שאמרו שכינים אין פו"ר היינו כפשוטו שאין מולידים דרך זכר ונקבה, אפשר דכונת חז"ל הוא שהכינים מתהווים מעצמם במקום זיעה וטחב על אף שבהמשך הם מולידים, אך כל בעל חי לא שייך שיתהווה מעצמו מעולם לא ראינו שבאקלים מסויים יווצר לפתע איזה פרה, אך הכינים אף שבזמנינו במקום טחב וזיעה מתהווים מעצמם, כך שאפשר שזה הוא כוונת חז"ל
לפי דברי חכמי הטבע גם זה לא מציאות אמיתית כמו שכתב הפחד יצחק וז"ל
"ואני הצעיר הכותב אי לאו דמסתפינא אמינא דבזמננו שחכמי התולדות הביטו וראו וידעו וכתבו דכל בעל חי יהיה מי שיהיה הוה מן הביצים וכל זה הוכיחו בראיות ברורות א"כ שומר נפשו ירחק מהם ולא יהרוג לא פרעוש ולא כינה ואל יכניס עצמו בספק חיוב חטאת. ובדבר הזה אמינא דאם ישמעו חכמי ישראל ראיות אוה"ע יחזרו ויודו לדבריהם כמו בגלגל חוזר ומזל קבוע.

מעניין היכן אפשר לראות זאת בספרי חכי הטבע, אשמח מאד למי שיכול להעלות כאן מחכמי הטבע בענין זה,
כי ההגיון שלי אומר לי כי אותו חכם צודק מאחר שבפועל רואים אנו התהוות כינים במקום טחב וצינה על אף שלא היה שם מקודם שום כינים, כך שמהיכן יגיעו הבצים לשם? כך שההגיון שלי אומר כי אכן זה מתהווה מעצמו, שוב איני יודע המציאות כהיום אך כך זה ההגיון שלי,
אשמח מאד אם אחד יוכל להעלות לכאן מחכמי הטבע מה שהעלו בזה
זה בדיוק כמו שנאמר שבפועל אנו רואים התהוות חולדות ועכברים במקום עיפוש ופסולת על אף שלא היו שם מקודם עכברים.
בדיוק אותו דבר.

ערכים:

מחשבות
משתמש ותיק
נתן תודה: 106 פעמים
קיבל תודה: 180 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מחשבות » 14 מאי 2020, 12:37

הביצים כמובן לא מגיעות לראש לבד
מגיעים כינים מהדבקה ומטילים ביצים
ואז רואים ראש מלא כינים ודומה שהגיעו מאליהם
כבר מאות שנים שברור שכינים ושום בע"ח לא מתהווים מעיפוש.

אליעזר ג
משתמש ותיק
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 46 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אליעזר ג » 14 מאי 2020, 15:21

רחמים כתב:
10 יוני 2017, 21:08
יש פוסקים המתירים הריגת כינה בשבת כיון שחז"ל אמרו שהכינה לא פרה ורבה, ואף שהכינים של היום פרות ורבות מזכר ונקבה, אעפ"כ מותר כיון שחז"ל התירו ואף שהטעם לא שייך היום.
וקשה לי דמי אמר שהכינים של היום הם הכינים שהיו בזמן חז"ל? בשלמא אם היינו יכולים להיות בטוחים שהכינים שלפנינו הם אלו שהיו בזמן חז"ל היה אפשר להבין מדוע מותר להרוג, אבל אדרבא כיון שחז"ל התירו בגלל שהכינה לא פרה ורבה והכינה שלנו כן פרה ורבה זה גופה הסימן שזו לא אותה כינה. וכמו שהמאכולת שחז"ל מזכירים לעניין דיני כתמים לא מצויה ביננו כך גם הכינה שלא פרה ורבה לא מצויה ביננו.

היסוד מסתמא לשיטתם שרמת החיות שלה נמוכה ולכן אין מלאכה בהריגתה . ונראה שמבחינת טעם הדין זו גם הכוונה בחז"ל שמי שאינו פרה ורבה או נראה ככזה המשמעות שחיותו נמוכה וזו סיבת הפטור. כי אם אפשר היה ליצור חיים ללא פריה ורביה ועוצמת החיות הייתה זהה לאלו שמתרבים מכח פריה ורביה, למה ההיסטוריה האישית שלה שאינה יוצרת נפקה מינה במציאותה העכשווית, תתיר מלאכת הריגתה?

ולכן גם אפשר שאין כוונת חז"ל לקבוע מסמרות בעניני טבע אלא עצם העובדה שמקור פרייתא ורבייתא אינו ניתן לצפייה בעין לא מזוינת זה אומר שחיותה קטנה ויתכן שקיבלו כך או שהבינו כך.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה
  • הריגת עקרב בשבת
    על ידי מלמד להועיל » 04 ספטמבר 2019, 00:20 » ב הלכה ומנהג
    5 תגובות
    73 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי שניאור
    05 ספטמבר 2019, 11:24
  • למה דוקא ע"י הריגת אנשים זוכים להיות כהנים?
    על ידי ייעוץ תורני » 13 יולי 2019, 22:49 » ב פנחס
    4 תגובות
    199 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי ייעוץ תורני
    14 יולי 2019, 00:23
  • בדין חיוב קריאת התורה בשבת
    על ידי זקן ויושב בישיבה » 14 יוני 2019, 16:18 » ב שבת קודש
    4 תגובות
    308 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי מבקש אמת
    18 יוני 2019, 20:03
  • תלישת עור מהשפתיים בשבת