טיפול אלטרנטיבי

פותח הנושא
יהושע
משתמש ותיק
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 96 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: טיפול אלטרנטיבי

שליחה על ידי יהושע » 30 דצמבר 2017, 22:08

יוסף בן יוסף כתב:אשכול מרתק בפרוג על הנושא.
https://www.prog.co.il/threads/%D7%A4%D ... 9D.335165/
שמה מוחקים כל דבר מרתק

סבא
משתמש ותיק
נתן תודה: 512 פעמים
קיבל תודה: 696 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 31 דצמבר 2017, 00:41

אברומי כתב:הייתי פעם אצל הגראי"ל שליט"א שמישהו בה ושאל אותו על אמו שחולה בזה רח"ל ואין תרופה ברורה לרופאים, רק שיש כל מיני שטוענים שיש להם דברים שמועילים ואמו לא רוצה להשתמש בכל אותם דברים ושאל את הגראי"ל לדעתו מה לעשות.
והוא ענה "לא שום דבר רק לומר תהילים" [אני לא זוכר את לשונו המדוייקת אבל זה היה תוכן התשובה]
יש בנותן עניין-
בקשתי פעם מאחד מנכדי הגר"ח שישאל לגבי טיפול אלטרנטיבי למחלה מסויימת [לא היה מדובר על המחלה הידועה], הוא שאל, והוא חזר עם תשובה שלילית, ואז הוא הוסיף: אם אתה שואל את סבא בתור אורים ותומים, ומאמין שמשמיים מכניסים לפיו מה לענות, הרי קיבלת תשובה, אבל אם אתה שואלו בתור בעל נסיון, מה דעתו, אומר לך את האמת, אני יודע מאז ומתמיד שדעתו שלילית על כל הטיפולים האלטרניביים, הוא חושב שזה הכל הבל ורעות רוח, אבל אני במשפחתי יכול להעיד על כמה מקרים זה מאוד מאוד עזר. ע"כ דבריו.
אישית נהגתי כפי התשובה, אבל יש כאן אבחנה מעניינת.

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 31 דצמבר 2017, 00:47

לגבי עיקר השאלה, שמעתי פעם מהמטפל המפורסם [לי ידוע עליו לפחות ארבעים שנה] הרב ד"ר רוזנטל [חסיד קרלין שגר ברחוב דברי חיים 1 בירושלים] שבקשו ממנו לשכנע את אחיו שחלה ל"ע במחלה שיסכים לטיפולים כימו תירפיים, ואמר שאינו מוכן בשום אופן, כי רוב ככל טיפולים אלו אינם מועילים כלל, ופלא בעיני שאדם ירא שמים ומקפיד במצוות, יקח על עצמו אחריות כל כך כבידה על אחיו כבשרו, ויכחיש מה שלדברי רוב המגיבים כאן הוי כשמש בצהריים, שהטיפולים הכימיים עוזרים ומצילי חיים, ואילו הטיפולים האלטרנטיביים אין בהם ממש.
לא מוזר?

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 379 פעמים
קיבל תודה: 462 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 31 דצמבר 2017, 01:28

אולי היה בעבר שלא ידעו שמועיל

פותח הנושא
יהושע
משתמש ותיק
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 96 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 02 ינואר 2018, 20:43

סבא כתב:לגבי עיקר השאלה, שמעתי פעם מהמטפל המפורסם [לי ידוע עליו לפחות ארבעים שנה] הרב ד"ר רוזנטל [חסיד קרלין שגר ברחוב דברי חיים 1 בירושלים] שבקשו ממנו לשכנע את אחיו שחלה ל"ע במחלה שיסכים לטיפולים כימו תירפיים, ואמר שאינו מוכן בשום אופן, כי רוב ככל טיפולים אלו אינם מועילים כלל, ופלא בעיני שאדם ירא שמים ומקפיד במצוות, יקח על עצמו אחריות כל כך כבידה על אחיו כבשרו, ויכחיש מה שלדברי רוב המגיבים כאן הוי כשמש בצהריים, שהטיפולים הכימיים עוזרים ומצילי חיים, ואילו הטיפולים האלטרנטיביים אין בהם ממש.
לא מוזר?
גברא אגברא קרמית? מהמגיבים פה לד״ר, ברור שברוב המקרים הכימו לא מרפא רק אולי מאריך את החיים, אז אם יש משהו שהרבה רופאים ומתרפאים מעידים שזה ריפא, היש ספק שזה עדיף ממוות בטוח.

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 12 פברואר 2018, 14:44

עכשיו יצא לאור ספר חדש בשם "שאלת המטוטלת" מאברך שבעצמו טיפל בשיטת מוח אחד ודומיו [הוא וגם אשתו], וראו לדבריו תוצאות מדהימות, ואז ייסרו המצפון אולי זה באמת קשר עם כוחות אסורים, ונכנס לחקור היטב את העניין מכל הבטיו, ומסקנתו ברורה,
כל רפואה שעובדת על בסיס "אנרגיות" אסורה לחלוטין!

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 153 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 13 פברואר 2018, 00:17

סבא כתב:עכשיו יצא לאור ספר חדש בשם "שאלת המטוטלת" מאברך שבעצמו טיפל בשיטת מוח אחד ודומיו [הוא וגם אשתו], וראו לדבריו תוצאות מדהימות, ואז ייסרו המצפון אולי זה באמת קשר עם כוחות אסורים, ונכנס לחקור היטב את העניין מכל הבטיו, ומסקנתו ברורה,
כל רפואה שעובדת על בסיס "אנרגיות" אסורה לחלוטין!
מעניין מה שאתה אומר, כי גם לי יש אחות וגיס שעוסקים בזה וראכן רואים תוצאות נפלאות אך ככל שהוא מעמיק בזה הוא רק רואה את זה כיותר טבעי וכיותר מותר, מאד לא מצוי שאדם שמטפל בזה חוזר בו, אא"כ הוא היה מטופל ולא מטפל.
היכן מוכרים את הספר?
אני אישית חקרתי הרבה את הנושא ואף כתבתי על כך, ומטוטלת אכן הכי בעייתי עוד יותר ממח אחד ושאר מינים, יצא גם לאחרונה ספר בשם "ולא קסם בישראל" ממו"ץ חשוב בעיירה סקווירא בארה"ב בשם ר' יעקב יוסף טויב שגם חקר ועבד על הספר כבר כמה שנים טובות וכעת יצא לאור, יש בחנויות הספרים.

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 13 פברואר 2018, 00:43

מוכרים את זה במכירות הספרים של בלוי בפתחי בתי הכנסת.
אגב, הוא מביא שם הסכמות שכמובן כולם אוסרים, והם ר' עזריאל אוירבך, ור' משה מרדכי קרפ, ור' יעקב הלל, ועוד שאיני זוכר כעת.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 13 פברואר 2018, 07:47

סבא כתב:מוכרים את זה במכירות הספרים של בלוי בפתחי בתי הכנסת.
אגב, הוא מביא שם הסכמות שכמובן כולם אוסרים, והם ר' עזריאל אוירבך, ור' משה מרדכי קרפ, ור' יעקב הלל, ועוד שאיני זוכר כעת.
אבל שלא תחשוב שאין גם מתירים... כמו הגגר"מ גרוס ור' שמאי גראס מבעלזא והרב פאלק מלונדון ועוד.

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 13 פברואר 2018, 09:05

לגבי הרב פאלק סיפר לי פעם בנו ר' נפתלי מאיר, שאימו עוסקת בזה, אך בהוראת בעלה היא מקבלת רק גויים ולא מזרע ישראל כלל, כמו כן סיפר שאביו כתב לפני הרבה שנים תשובה להתיר, אבל ראה מהרבה סימנים שמשמיים לא מרשים לו לפרסם אותה.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 13 פברואר 2018, 11:34

סבא כתב:לגבי הרב פאלק סיפר לי פעם בנו ר' נפתלי מאיר, שאימו עוסקת בזה, אך בהוראת בעלה היא מקבלת רק גויים ולא מזרע ישראל כלל, כמו כן סיפר שאביו כתב לפני הרבה שנים תשובה להתיר, אבל ראה מהרבה סימנים שמשמיים לא מרשים לו לפרסם אותה.
לי אמר הגרי"מ מורגנשטרן שליט"א שהוא מגדולי האוסרים, שהיה לו חילופי מכתבים עם הרב פאלק שנשאר בהתירו.

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 13 פברואר 2018, 14:25

מעניין באמת.
אגב, פעם הייתי נוכח אצל אדם שמטפל בפנדלום [מטוטלת], והקשבתי למה שהוא דיבר בשקט, ואחר שקיבל כמה תשובות לשאלותיו, אמר - תודה לך.
מאז אני כבר כמעט בטוח שמדובר בשימוש בשדים וכדו'.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 13 פברואר 2018, 14:31

סבא כתב:מעניין באמת.
אגב, פעם הייתי נוכח אצל אדם שמטפל בפנדלום [מטוטלת], והקשבתי למה שהוא דיבר בשקט, ואחר שקיבל כמה תשובות לשאלותיו, אמר - תודה לך.
לא יודע מה היה שם
מה שכן, אין כאן את הכלל של ללמד על הכלל כולו יצא, כי יש אלפי מטפלים, וכל אחד יכול לערב עוד שיטות ודרכים והוא אפילו לא מספר לך, ולכו"ע אסור ללכת למטפל שאינו ירא וחרד לדבר ה' כראוי, ואם המטפל הזה עשה או אמר משהו לא כשר, הרי שיש אחרים מאנ"ש יראים ושלמים שלמדו את הרפואה ג"כ מאנשים חרדים, ואני יכול לומר לך באופן אישי אע"פ שאני סבור שזה אסור, אבל אחותי וגיסי הם מטפלים מאד גדולים, ובעקרון לא צריך שיהיה שום קשר שבעולם לע"ז או כישוף או כל כח מיסטי אחר כדי להשתמש במטוטלת.

יצחק
משתמש ותיק
נתן תודה: 305 פעמים
קיבל תודה: 303 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק » 13 פברואר 2018, 14:33

לא הבנתי את הסיפור, מי שאל את השאלות מי ענה ומי אמר תודה, האם המטפל שאל שאלות ומישהו מסתורי (לא המטופל) ענה לו והוא חזר ואמר לאותו עב"מ "תודה לך"? (אם כן זה נשמע פנטסטי, המטפל נכנס לאיזו אקסטזה או שהוא היה נראה שפוי לגמרי)

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 13 פברואר 2018, 14:37

יצחק כתב:
לא הבנתי את הסיפור, מי שאל את השאלות מי ענה ומי אמר תודה, האם המטפל שאל שאלות ומישהו מסתורי (לא המטופל) ענה לו והוא חזר ואמר לאותו עב"מ "תודה לך"? (אם כן זה נשמע פנטסטי, המטפל נכנס לאיזו אקסטזה או שהוא היה נראה שפוי לגמרי)
קודם כל מדובר באחד מגדולי המטפלים בארץ, שאת שמו לא אזכיר מסיבות מובנות.
לעצם המעשה, המטפל שואל שאלות, והתשובה מתקבלת ע"י תנועת המטוטלת [בדרך כלל: תנועה סיבובית- שלילה, תנועה מצד לצד- חיוב], אחרי שהמטפל קיבל את התשובות שביקש, הוא פשוט אמר [לכוח המניע את המטוטלת] - תודה לך.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 13 פברואר 2018, 14:45

סבא כתב:
יצחק כתב:
קודם כל מדובר באחד מגדולי המטפלים בארץ, שאת שמו לא אזכיר מסיבות מובנות.
לעצם המעשה, המטפל שואל שאלות, והתשובה מתקבלת ע"י תנועת המטוטלת [בדרך כלל: תנועה סיבובית- שלילה, תנועה מצד לצד- חיוב], אחרי שהמטפל קיבל את התשובות שביקש, הוא פשוט אמר [לכוח המניע את המטוטלת] - תודה לך.
אז אגלה לך סוד, אבל בתנאי שאתה מבטיח שאתה לא מספר לאף אחד...
הוא אמר לך תודה, כמו שהרבה מפטירים תודה אלפני שעוזבים את המקום, או תודה על התשלום ששילמת לו או שביקרת אצלו וכדו'.
כי אף את"ל שהוא משתמש בשירותיו של אשמדאי, הוא לא היה כזה טיפש לומר לו תודה בקול רם, וגם בשפת השדים לא אומרים תודה, תודה זו מילה נימוסית...

אב בבינה
נתן תודה: 52 פעמים
קיבל תודה: 39 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אב בבינה » 13 פברואר 2018, 14:57

בספר החדש כתב שהוא שאל המטולטלת בפירוש...
[המחבר כנראה מאמין מאוד שהוא באמת עובד]
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 13 פברואר 2018, 15:00

פעלעד כתב:אז אגלה לך סוד, אבל בתנאי שאתה מבטיח שאתה לא מספר לאף אחד...
הוא אמר לך תודה, כמו שהרבה מפטירים תודה אלפני שעוזבים את המקום, או תודה על התשלום ששילמת לו או שביקרת אצלו וכדו'.
כי אף את"ל שהוא משתמש בשירותיו של אשמדאי, הוא לא היה כזה טיפש לומר לו תודה בקול רם, וגם בשפת השדים לא אומרים תודה, תודה זו מילה נימוסית...
הוא בפירוש לא דיבר בקול רם אלא כמעט בלחישה, ואני היטיתי אוזן [מסתבר שגם לא עלה בדעתו שאני דובר אנגלית], כמו"כ זה היה באמצע הטיפול, אחרי סדרה של שאלות, והרבה הרבה לפני התשלום, או עזיבת המקום, ברור לי במאה אחוז שזה היה המשך של דו שיח.

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 13 פברואר 2018, 15:02

אב בבינה כתב:בספר החדש כתב שהוא שאל המטולטלת בפירוש...
היכן ההמשך?
מה אמר לו הגר"ח על המכתב השני?

אב בבינה
יצירת קשר:

שליחה על ידי אב בבינה » 13 פברואר 2018, 15:06

סבא כתב:
היכן ההמשך?
מה אמר לו הגר"ח על המכתב השני?
"טוב כתבת". ההמשך הוא כל הספר...
המכתבים נדפסים במלואם בסוף הספר
קניתי הספר היום, ולא הספקתי לעבור עליו.

יצחק
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק » 13 פברואר 2018, 15:13

סבא כתב:
פעלעד כתב:אז אגלה לך סוד, אבל בתנאי שאתה מבטיח שאתה לא מספר לאף אחד...
הוא בפירוש לא דיבר בקול רם אלא כמעט בלחישה, ואני היטיתי אוזן [מסתבר שגם לא עלה בדעתו שאני דובר אנגלית], כמו"כ זה היה באמצע הטיפול, אחרי סדרה של שאלות, והרבה הרבה לפני התשלום, או עזיבת המקום, ברור לי במאה אחוז שזה היה המשך של דו שיח.
המטפל היה נראה מיושב בדעתו או במצב אקסטטי? אם היית מדבר אליו באותו זמן הוא היה קולט מה אתה אומר לו? (ועוד משהו, למה לא שאלת אותו למי הוא אמר תודה? אולי השאלות שלי מוזרות בעיניך, אני לגמרי מנותק מהעולם הזה מ"מ הייתי רוצה תשובה)

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 13 פברואר 2018, 17:05

יצחק כתב:המטפל היה נראה מיושב בדעתו או במצב אקסטטי? אם היית מדבר אליו באותו זמן הוא היה קולט מה אתה אומר לו? (ועוד משהו, למה לא שאלת אותו למי הוא אמר תודה? אולי השאלות שלי מוזרות בעיניך, אני לגמרי מנותק מהעולם הזה מ"מ הייתי רוצה תשובה)
הוא לא היה במצב של אקסטזה בככלל, אלא במלא ישוב הדעת, כתוצאה מהנסיבות שהיו באותו זמן, לא היה שייך שאשאלהו.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 13 פברואר 2018, 19:49

די, תפסיקו עם השטויות הללו!
נראה שאתה לא מכיר את הענין מקרוב עכ"פ לא למדת או חקרת איך שזה עובד, כי אילו היית מכיר את הנושא מקרוב (בלי קשר לפסיקה אם מותר או אסור) היית רואה שאין לזה שום קשר לדברים שאתה מצייר, וזה נראה יותר דמיון שלך או עכ"פ טעות שלך...

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 13 פברואר 2018, 19:55

לא קראתי את כל מה שכתוב שם במכתבים לגרח"ק, רק ראיתי את הקטע שהעלית ממנו תמונה (אולי באמת תעלה לנו תמונה של המכתבים ושל כל התשובה),
אבל זה דבר ידוע שהגרח"ק מתנגד לזה, הענין רק שהגרח"ק די מנותק מהעולם (כמו שלא עלה בדעתו שתמונה ממנו מועילה באיסוף כסף למוסדות כידוע), והסברא נותנת שהוא אינו יודע כלל אם זה מועיל או לא, וגם אינו יודע שיש דברים שלרפואה הקונבנציונלית אין פתרון, כמו שהורים להרבה ילדים עם כל מיני אלרגיות או הקאות למיניהם שהרופאים לא הצליחו לפתור והטיפולים הללו הועילו וכדו', ולכן הוא מסתכל על זה כדבר שעדיף לא, אבל בענייני רפואה כשניתן לעזור לאנשים במחלות וצער וכו' הכלל הוא שחז"ל חיפשו להקל, וכן הראשונים בכל הסוגיות של רפואה ע"י כישוף וכו' אי מותר או אסור, במקום רפואה אם באים להחמיר יתר על המידה אז זה בחי' אם החמרת הקלת ח"ו, לכן איני יודע עד כמה הגרח"ק יודע בזה ועד כמה דבריו הם הלכה למעשה בסוגיה קשה כזו בעת שהוא בכלל לא נכנס לחלק ההלכתי של זה.
נקודה למחשבה.

אב בבינה
יצירת קשר:

שליחה על ידי אב בבינה » 13 פברואר 2018, 21:10

פעלעד כתב:
לא קראתי את כל מה שכתוב שם במכתבים לגרח"ק, רק ראיתי את הקטע שהעלית ממנו תמונה (אולי באמת תעלה לנו תמונה של המכתבים ושל כל התשובה),
אבל זה דבר ידוע שהגרח"ק מתנגד לזה, הענין רק שהגרח"ק די מנותק מהעולם (כמו שלא עלה בדעתו שתמונה ממנו מועילה באיסוף כסף למוסדות כידוע), והסברא נותנת שהוא אינו יודע כלל אם זה מועיל או לא, וגם אינו יודע שיש דברים שלרפואה הקונבנציונלית אין פתרון, כמו שהורים להרבה ילדים עם כל מיני אלרגיות או הקאות למיניהם שהרופאים לא הצליחו לפתור והטיפולים הללו הועילו וכדו', ולכן הוא מסתכל על זה כדבר שעדיף לא, אבל בענייני רפואה כשניתן לעזור לאנשים במחלות וצער וכו' הכלל הוא שחז"ל חיפשו להקל, וכן הראשונים בכל הסוגיות של רפואה ע"י כישוף וכו' אי מותר או אסור, במקום רפואה אם באים להחמיר יתר על המידה אז זה בחי' אם החמרת הקלת ח"ו, לכן איני יודע עד כמה הגרח"ק יודע בזה ועד כמה דבריו הם הלכה למעשה בסוגיה קשה כזו בעת שהוא בכלל לא נכנס לחלק ההלכתי של זה.
נקודה למחשבה.
אני מסכים איתך שעל דברים שתלויים במציאות הדברים כמו הרבה מרפואות אלו, צריכים פסק הלכה למי שנכנס לעובי הקורה. מכל מקום על שאלות שתלויים בהבנת התורה בלבד, כמו האם איסור קוסם הוא לידע עתידות בלבד, או שמא גם לידע שום דבר, ודאי שדברי הגרח"ק יהיה לנו לעיינים.
מכל מקום כתוב שם (עמ' 532) ששאלו את הגרח"ק בפירוש האם הדברים נאמרו להלכה למעשה גם לחולה שיש בו סכנה, או שמא הדברים נאמרו רק דרך הלימוד, וענה הגרח"ק שהא להלכה אפילו לחולה.

יצחק
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק » 13 פברואר 2018, 21:10

פעלעד כתב: לכן איני יודע עד כמה הגרח"ק יודע בזה ועד כמה דבריו הם הלכה למעשה בסוגיה קשה כזו בעת שהוא בכלל לא נכנס לחלק ההלכתי של זה.
נקודה למחשבה.
ברור שדבריו הם לא הלכה למעשה כי הוא במפורש לא הורה הלכה, הוא אמר "מה זה משנה התורה לא רוצה שיעשו כאלה דברים",
אבל הא מיהא למדנו מדבריו שכדאי להתרחק מהדברים הללו.
ברשותך אני רוצה לכתוב עוד משהו, נראה לומר שהגדר של "תמים תהיה עם ה"א" הוא דווקא בדברים אמיתיים שמסוגלים לעזור, דברים שלא מסוגלים לעזור אין בהם ענין שלא לחקור אחר העתידות, דוקא בדברים האמיתיים יש ענין שלא לחקור אחר העתידות אלא להתמסר להנהגת השי"ת, א"כ אדרבה בגלל שהרפואות האלו אמיתיות לכן התורה לא רוצה שיעסקו בהם.
התורה אומרת כי הגוים האלה אשר אתה יורש אותם אל מעננים ואל קסמים ישמעו ואתה לא כן נתן לך ה"א נביא מקרבך מאחיך כמני יקים לך ה"א
משמעות הדברים ברורה, הקב"ה אומר לנו: ככל שאתם תברחו מהעיסוק בתועבות הללו תהיו יותר ויותר עם קדוש ואני אשפיע עליכם שפע רוחני גדול יותר.
- אני די משוכנע שזה קו המחשבה של הגרח"ק.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 13 פברואר 2018, 21:16

אב בבינה כתב:
פעלעד כתב:
נקודה למחשבה.
אני מסכים איתך שעל דברים שתלויים במציאות הדברים כמו הרבה מרפואות אלו, צריכים פסק הלכה למי שנכנס לעובי הקורה. מכל מקום על שאלות שתלויים בהבנת התורה בלבד, כמו האם איסור קוסם הוא לידע עתידות בלבד, או שמא גם לידע שום דבר, ודאי שדברי הגרח"ק יהיה לנו לעיינים.
מכל מקום כתוב שם (עמ' 532) ששאלו את הגרח"ק בפירוש האם הדברים נאמרו להלכה למעשה גם לחולה שיש בו סכנה, או שמא הדברים נאמרו רק דרך הלימוד, וענה הגרח"ק שהא להלכה אפילו לחולה.
את ההבנה בדברי הראשונים דווקא מאד מעניין אותי לשמוע את דעת הגרח"ק, כי אני שקדתי הרבה על הראשונים בסוגיא זו וכתבתי על זה בירור מקיף, אבל לפי מה שהבנתי ממך מקודם שהגרח"ק לא פסק לו האם ההבנה בראשונים נכונה כמו האוסרים או כמו המתירים, הוא כן כותב שם התייחסות לזה?
(אני רוצה לקנות את הספר, רק עוד לא הספקתי להגיע לחנות או לביכנ"ס שמוכרים ספרים).

אב בבינה
יצירת קשר:

שליחה על ידי אב בבינה » 13 פברואר 2018, 21:22

פעלעד כתב: את ההבנה בדברי הראשונים דווקא מאד מעניין אותי לשמוע את דעת הגרח"ק, כי אני שקדתי הרבה על הראשונים בסוגיא זו וכתבתי על זה בירור מקיף, אבל לפי מה שהבנתי ממך מקודם שהגרח"ק לא פסק לו האם ההבנה בראשונים נכונה כמו האוסרים או כמו המתירים, הוא כן כותב שם התייחסות לזה?
(אני רוצה לקנות את הספר, רק עוד לא הספקתי להגיע לחנות או לביכנ"ס שמוכרים ספרים).
יש מכתבים ארוכים, והגרח"ק עונה, "הדברים נכונים" או "פשוט כן" וכדומה. אין אריכות בשיטת הגרח"ק.

סופר
משתמש ותיק
נתן תודה: 90 פעמים
קיבל תודה: 136 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר » 13 פברואר 2018, 22:07

לפני כמה שנים מסר הגאון ר' מנשה ישראל רייזמן כמה שיעורים בנושא המטולטלת ומוח אחד, זה מקוטלג ב'קול הדף' בנושאים שונים.
אחר שהביא את האוסרים ואת המתירים, סיכם למסקנא שרוב הפוסקים מתירים את המוח אחד, וטעמם כי הכל שטות ודמיון אחד גדול, ודמיונות אינו אסור מטעם מעונן ומכשף.

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 13 פברואר 2018, 22:12

סופר כתב:לפני כמה שנים מסר הגאון ר' מנשה ישראל רייזמן כמה שיעורים בנושא המטולטלת ומוח אחד, זה מקוטלג ב'קול הדף' בנושאים שונים.
אחר שהביא את האוסרים ואת המתירים, סיכם למסקנא שרוב הפוסקים מתירים את המוח אחד, וטעמם כי הכל שטות ודמיון אחד גדול, ודמיונות אינו אסור מטעם מעונן ומכשף.
אם זה הטעם א"כ זה ממ"נ אסור למי שהולך לטפל בזה, דהרי ממעשיו מוכח שעליו לא מקובל שזה רק דמיון ושטות, שאם כן לא היה הולך לעשות כן ומוציא על זה זמן וממון, וא"כ לשיטתו והבנתו, אסור דבר זה [ויתכן מאוד שזה גם בגדר שויא אנפשיה חתיכא דאיסורא, ולכן גם המורה הוראה שבטוח שזו שטות, צריך לפסוק לו שזה אסור, וצ"ע בזה], ושמא נפק"מ למי שלוקח קטן לטיפול זה, ולא אכפת לו שזה דמיון, כי חושב אולי סו"ס עי"ז ירגע.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 2 אורחים