הודעה
בלילה שבין יום רביעי ליום חמישי (אור לי"ח בשבט) יתבצעו עבודות תחזוקה על שרת האתר
העבודות יתבצעו לאחר השעה 2:30 לפנות בוקר, ויימשכו לכל היותר שלוש שעות
בשעות אלו, ייתכנו שיבושים בפעילות הפורום
עמכם הסליחה

לאכול ולשתות אחרי התפילה לפני קדיש

מלמד להועיל
פותח הנושא
נתן תודה: 96 פעמים
קיבל תודה: 63 פעמים
סטטוס: מנותק

לאכול ולשתות אחרי התפילה לפני קדיש

הודעהעל ידי מלמד להועיל » 31 אוקטובר 2018, 18:55

אתמול התפללתי מעריב ואחרי שמונה עשרה לפני שהחזן התחיל קדיש הייתי צמא ורציתי לשתות ולא ידעתי אם יש בזה איזה שהוא בעיה של הפסק או משהו כזה [כמו שכתוב דבר דומה שלא להפסיק בבוקר עד אחרי תחנון]
יש צד לאסור?

דרומאי
נתן תודה: 364 פעמים
קיבל תודה: 206 פעמים

Re: לאכול ולשתות אחרי התפילה לפני קדיש

הודעהעל ידי דרומאי » 31 אוקטובר 2018, 19:04

גם לענין נפילת אפיים איתא במ''ב סי' קל''א ס''ק א' שבשיחה בעלמא מותר להפסיק, ולכאורה שתיית מים לא חמור מזה.
ועוד, דכל הענין שלא להפסיק הוא דוקא בין תפילה לנפילת אפיים, משא''כ במעריב. כנלענ''ד פשוט.

חכם משה
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים

הודעהעל ידי חכם משה » 28 דצמבר 2018, 11:43

בדבר זה הסתפקתי רבות האם ברור הדבר שאסור לשתות מים באמצע פסוד"ז וכד' , ומהו המקור לזה [באופן שבירך קודם לכן]
ובעיני ראיתי את המקובל הגה"צ ר' יעקב עדס שליט"א שותה באמצע תפילה וכמדומני אפי' באמצע חזרת הש"ץ.

יוסף יוסף
נתן תודה: 57 פעמים
קיבל תודה: 100 פעמים

הודעהעל ידי יוסף יוסף » 28 דצמבר 2018, 11:53

חכם משה כתב:בדבר זה הסתפקתי רבות האם ברור הדבר שאסור לשתות מים באמצע פסוד"ז וכד' , ומהו המקור לזה [באופן שבירך קודם לכן]
ובעיני ראיתי את המקובל הגה"צ ר' יעקב עדס שליט"א שותה באמצע תפילה וכמדומני אפי' באמצע חזרת הש"ץ.

אני ראיתי את אותו גאון וצדיק שותה מספר פעמים גם באמצע שמו"ע - תפילה דלחש, כך שאין להביא ראי' ממנו בזה.
מי שרוצה יכול ללכת לכותל המערבי ולהווכח במעשה.
אך לאנשים פשוטים יש לבדוק מה ההלכה

חכם משה
נתן תודה: 1 פעמים

הודעהעל ידי חכם משה » 28 דצמבר 2018, 12:00

אכן אודה מאד למי שיבדוק דין זה.
וכעת יש לציין את דברי השו"ע בסי' ר' ס"ב דעולה מדבריו דמותר לאכול באמצע ברכת המזון בין ברכת הזן להמשך הברכה.
ואף לעניין דיבור כתב הביה"ל וז" ויזהר לכתחילה שלא ישיח בינתיים. משמע שהוא רק זהירות בלבד.
ויש לעי' אם הנידונים דומים.

פרלמן משה
נתן תודה: 128 פעמים
קיבל תודה: 43 פעמים

הודעהעל ידי פרלמן משה » 29 דצמבר 2018, 20:22

יוסף יוסף כתב:
חכם משה כתב:בדבר זה הסתפקתי רבות האם ברור הדבר שאסור לשתות מים באמצע פסוד"ז וכד' , ומהו המקור לזה [באופן שבירך קודם לכן]

אני ראיתי את אותו גאון וצדיק שותה מספר פעמים גם באמצע שמו"ע - תפילה דלחש, כך שאין להביא ראי' ממנו בזה.

ז"א שאפשר לעשות ברכה קודם תחילת התפלה ופוטר עד מתי?
גם עצם הדבר לשתות באמצע תפלת לחש תמוה, ולא שמענו כן על גדול"י. ואלי הוא פיקוח נפש, וכי הוא לא צם בתעניות?

הכהן
נתן תודה: 113 פעמים
קיבל תודה: 115 פעמים

הודעהעל ידי הכהן » 29 דצמבר 2018, 20:44

ראיתי גם את הרב דב קוק שותה בתפילה

בנציון
נתן תודה: 148 פעמים
קיבל תודה: 98 פעמים

הודעהעל ידי בנציון » 29 דצמבר 2018, 20:48

יוסף יוסף כתב:

מה זאת אומרת לאנשים פשוטים? לאנשים גדולים מותר לעבור על ההלכה, ורק אנשים פשוטים חייבים לקיים אותה?
אולי התכוונת שיש לו סיבה מיוחדת המתירה לו על פי ההלכה לעשות כך אבל באופן רגיל אסור?
אבל מעולם לא שמעתי חילוק בין אנשים פשוטים לאנשים גדולים לגבי חיוב לקיים את ההלכה.

יוסף יוסף
נתן תודה: 57 פעמים
קיבל תודה: 100 פעמים

הודעהעל ידי יוסף יוסף » 29 דצמבר 2018, 23:49

בנציון כתב:
יוסף יוסף כתב:

מה זאת אומרת לאנשים פשוטים? לאנשים גדולים מותר לעבור על ההלכה, ורק אנשים פשוטים חייבים לקיים אותה?
אולי התכוונת שיש לו סיבה מיוחדת המתירה לו על פי ההלכה לעשות כך אבל באופן רגיל אסור?
אבל מעולם לא שמעתי חילוק בין אנשים פשוטים לאנשים גדולים לגבי חיוב לקיים את ההלכה.

צר לי על עליך ר' @בנציון, שמעולם לא שמעת על חילוק הנ"ל, אך לי ידוע רבות בשנים שהיו הרבה גדו"י במשך הדורות שהיו דבוקים ברוחניות למעלה מהטבע,
ולכן היו הרבה מאוד הלכות שהם עברו עליהם, ולא יצא אף אחד כנגדם, ולא רק זאת אלא העריכו אותם עד למאוד.
קח נא לדוגמא ר' אהרן מבעלזא זי"ע קדוש ישראל ותפארתו (ללא המשכת תוארים) שלפעמים היה עומד תפילת העמידה למשך ככמה שניות בלבד.
ולא אעלה כאן רשימה כי רבה היא, ואל זה ממש קשור לאשכול הזה.
כמו"כ אצל הרב הנ"ל הוא מרוב דביקות ועבודה בתפילה יכול להתעלף, ומכיוון שכן הוא שותה כדי להחיות את נפשו. [טעם זה אני אומר מעצמי עליו]

מלמד להועיל
פותח הנושא
נתן תודה: 96 פעמים
קיבל תודה: 63 פעמים

הודעהעל ידי מלמד להועיל » 30 דצמבר 2018, 00:24

כדי שלא להוציא לעז על אותו צדיק שמדברים עליו, אז ביודעי ומכירי קא אמינא, שהיא מפני סיבה רפואית נטו, וחלילה ללמוד ממנו מחד, או להרהר אחריו מאידך

בנציון
נתן תודה: 148 פעמים
קיבל תודה: 98 פעמים

הודעהעל ידי בנציון » 30 דצמבר 2018, 00:46

יוסף יוסף כתב:צר לי על עליך ר' @בנציון, שמעולם לא שמעת על חילוק הנ"ל, אך לי ידוע רבות בשנים שהיו הרבה גדו"י במשך הדורות שהיו דבוקים ברוחניות למעלה מהטבע,
ולכן היו הרבה מאוד הלכות שהם עברו עליהם, ולא יצא אף אחד כנגדם, ולא רק זאת אלא העריכו אותם עד למאוד.
קח נא לדוגמא ר' אהרן מבעלזא זי"ע קדוש ישראל ותפארתו (ללא המשכת תוארים) שלפעמים היה עומד תפילת העמידה למשך ככמה שניות בלבד.
ולא אעלה כאן רשימה כי רבה היא, ואל זה ממש קשור לאשכול הזה.
כמו"כ אצל הרב הנ"ל הוא מרוב דביקות ועבודה בתפילה יכול להתעלף, ומכיוון שכן הוא שותה כדי להחיות את נפשו. [טעם זה אני אומר מעצמי עליו]

חס ושלום!
יש הסברים על פי הלכה, כמו שאתה כותב בעצמך בסוף ההודעה, וגם לגבי תפילת העמידה מסתמא לא היה יכול וכדו'. אין כזה דבר שהוא למעלה מהטבע ולכן הוא עושה משהו נגד התורה.

סיני ועוקר הרים
נתן תודה: 6 פעמים

הודעהעל ידי סיני ועוקר הרים » 08 ינואר 2019, 21:46

דרומאי כתב:גם לענין נפילת אפיים איתא במ''ב סי' קל''א ס''ק א' שבשיחה בעלמא מותר להפסיק, ולכאורה שתיית מים לא חמור מזה.
ועוד, דכל הענין שלא להפסיק הוא דוקא בין תפילה לנפילת אפיים, משא''כ במעריב. כנלענ''ד פשוט.

א. יעויין סי' נ"א סק"ט דמשמע שאין להפסיק כלל..
ב. מנין ששתיית מים לא חמיר, מאי שייך הפסק בדיבור לאכילה?

דרומאי
נתן תודה: 364 פעמים
קיבל תודה: 206 פעמים

הודעהעל ידי דרומאי » 08 ינואר 2019, 22:45

סיני ועוקר הרים כתב:
דרומאי כתב:גם לענין נפילת אפיים איתא במ''ב סי' קל''א ס''ק א' שבשיחה בעלמא מותר להפסיק, ולכאורה שתיית מים לא חמור מזה.

א. יעויין סי' נ"א סק"ט דמשמע שאין להפסיק כלל..
ב. מנין ששתיית מים לא חמיר, מאי שייך הפסק בדיבור לאכילה?

א. צ''ע סתירת הדברים.
ב. מנין שחמיר שתיית מים. בפשוטו אין שום חומרא בשתיה יותר מדיבור, והמחדש ענין הפסק מחודש בשתיה עליו להביא ראיה.

• נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “הלכה ומנהג”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים

התחבר  •  הרשמה