לבוש חרדי סטנדרטי

Practic

משתמש רגיל
שלום לכולם, 
אני בעל תשובה ובהדרגה החלטתי בלנ"ד לקבל על עצמי להתלבש בלבוש חרדי. אני עושה את זה לאט לאט כדי לא להעמיס על אשתי היקרה. 

רציתי לדעת כמה פרטים, איךזה עובד? 

א) מהו גודל הכיפה המומלץ? שמעתי מספר 7? הראש שלי קטן יחסית, אז 6 זה יוצא ידי חובה? 

ב) מה הדין של חולצה, אני רגיל לא להכניס את החולצה. אם אני מכניס אשתי אומרת שזה עושה לי קרס. מה עדיף? 

ג) חליפה בנתיים זה לא על הפרק. זה אמור להיות שלב הבא. אבל האם יש משהו מיוחד שצריך לדעת? עד כמה זה חשוב?

ד) כיצד היחס לחרדי שאין לו מגבעת? מה הענין בזה (מבחינה חברתית, לא רוחנית או הלכתית מדיני תפילה ובהמ"ז)? עד כמה זה קריטי?

ה) קניתי נעלים שחורות עגולות בלי שרוכים. זה יוצא י"ח? 

ו) צריך חגורה או לא? 

ז) משקפיים, יש לי מסגרת מרובעת מלפני 6 שנים זה בסדר?

באמת שאין לי כל מושג בדברים האלה, כבעל תשובה 11 שנה השקעתי זמני בלימוד ובבניה הפנימית ואני מרגיש ששינוי כזה הוא די זר לי. ובכל זאת החלטתי על מהלך שכזה מתוך רצון שלא להיות מקוטלג לציבור הדת"ל שעם אהבתי הכנה אני חושב שיש בו בעיות רבות בנקודת הנאמנות לה' (והגם שבציבור החרדי יש גם כן בעיות, בנקודה הזו לפחות אין בעיה מובנת כמו שהיא בגישה הדת"ל שמנסה לשלב נאמנות לה' ביחד עם נאמנות למדינה חילונית). 

שמעיה

משתמש ותיק
Practic אמר:
ב) מה הדין של חולצה, אני רגיל לא להכניס את החולצה. אם אני מכניס אשתי אומרת שזה עושה לי קרס. מה עדיף? 

מה זה?

ייעוץ תורני

משתמש ותיק
א. כרצונך וכטעמך וטעם אשתך. העיקר שזה מכסה רוב ראש.

ב. כנ"ל.

ג. תלוי בהרגשתך.
תבדוק איך זה משפיע עליך אישית לגבי הענינים החשובים של מהות ותכלית והשתייכות לטובים יותר.

ד. תלוי בסביבה שלך.
בחלק המקומות חליפה בלי כובע זה מבטא השתייכות לקהילה פחות שמרנית.

בשאלות: ה. ו. ז. - כל זה חלק לכתחילה.

נ. ב. הגדרת יפה שזה סתם חיצוניות, והסברת יפה למה בכל זאת, והדגשת יפה את הזהירות לא לצער את האשה.
חזק ואמץ!
[ובטח אתה יודע לבד שההשתייכות לציבור מסויים היא רק אמצעי עזר ולא תוכן ומהות, וכן יש לזכור לא ללמוד מהחסרונות השונים שקיימים בכל ציבור] 

במבי

משתמש ותיק
קודם הכי חשוב הכלל "העיקר שיכוון את ליבו לשמיים"

גודל הכיפה איך שיושב לך טוב על הראש, לגבי החולצה אצלי זה הפוך כי אשתי טוענת שאם החולצה בחוץ אני שלומפער (משהו כמו מבולגן) לגבי הנעליים אפשר קלסיות ואפשר ספורט שחורות מה שהכי נוח לך, והחגורה גם איך שנוח אבל זה נראה יותר יפה עם חגורה וגם המכנסיים עלולות ליפול. וכנ"ל לגבי המשקפיים כל עוד הם קלסיות ולא משונות זה בסדר.

בהצלחה !

ayedavid

משתמש ותיק
היודע כל דבר אמר:
כל הנוסח הוא של בחור ישיבה 'מה הדין' 'יש דין'

הוא למד תורה 11 שנה.. ובכו"א האשמות כאלה לא לעניין

בן ישיבה

משתמש ותיק
חזק ואמץ,
כבר אמרו חז"ל במקום שבעלי תשובה עומדים אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד,
כך שעליך לדעת שאין לך מה להתבייש מהציבור החרדי,

אך ברצוני להגיד לך עצה טובה יש הרבה בעלי תשובה שהם רוצים להתלבש כלבוש הסטנדרד ואין הם מבחינים בין פריטי הלבוש ולכן לובשים פריט השייך לחסיד עם פריט השייך לליטאי וכד',
ולכן העצה טובה היא להתייעץ עם חבר טוב מהציבור החרדי על כל פרט ופרט,

אך לדבר אחד אני רוצה להתייחס הזכרת שקנית נעליים עגולות בלי שרוכים, אם אני מבין נכון זה הנעליים הנקרא פערטל שיך, זה נעליים שהחסידים שהולכים בשבת מכנסיים קצרות וגרביים לבנות הולכים עם זה את הסוג הזה של הנעליים כך, שזה לא מתאים ללכת נעליים אלו באופן אחר,

יעקב שלם

משתמש ותיק
ייעוץ תורני אמר:
העיקר שזה מכסה רוב ראש.

כמדומני
א. לא סגור על זה שמוכרח רוב הראש
ב. ההגדרה של רוב הראש למי שמצריך היא רק בחלק העליון של הראש

יעקב שלם

משתמש ותיק
Practic אמר:
ד) כיצד היחס לחרדי שאין לו מגבעת? מה הענין בזה (מבחינה חברתית, לא רוחנית או הלכתית מדיני תפילה ובהמ"ז)? עד כמה זה קריטי?

בשנים האחרונות יש יותר מקום לבני ישיבות עם חליפה בלבד
תופעה שהתחילה לדעתי מבוגרי ישיבת חברון

מאן דהו

משתמש ותיק
אני מציע לך פשוט לגשת לחנות חליפות בבני ברק או בירושלים...המוכר יעשה ממך חרדי ישיבוחער יותר מרוב הכותבים כאן...כולל אני..
דרך אגב אין צורך לסגור את הכפתור האחרון בחולצה בשביל להיקרא חרדי...

yosf

משתמש ותיק
הלבוש חשוב, מאוד, ההשתייכות חשובה מאוד,... אבל הכי חשוב לדעת שזה לא באמת מה שחשוב!!!
[משפט ששמעתי מגאון אחד לפני שנים בתחילת עיסוקי בהכוונה ויעוץ לנוער נושר והמסתעף, ונהנתי מאוד]

מממממ

משתמש ותיק
יעקב שלם אמר:
בשנים האחרונות יש יותר מקום לבני ישיבות עם חליפה בלבד
תופעה שהתחילה לדעתי מבוגרי ישיבת חברון
גם בתפילות?

נחלי מים

משתמש ותיק
שאלת המשך ממתי התחלתו כציבור להקפיד על דברים שוליים כלבוש.

כמובן מכיון שהמנהג היא ככה יש להתייחס חשיבות מסויימת לזה שיש עניין להשתייך לציבור יראי השם.

אבל השאלה היא ממתי התחלתו כציבור להקפיד על דברים שבאמת אין להם שום נ"מ אם כו"כ דקויות וכו

חלק עליון תַחתִית