החזון איש אכל ושתה בלי לברך כשהיה חולה?

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

נדיב לב
משתמש ותיק
נתן תודה: 181 פעמים
קיבל תודה: 745 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: החזון איש אכל ושתה בלי לברך כשהיה חולה?

שליחה על ידי נדיב לב » 03 מאי 2020, 23:51

איש ווילנא כתב:
03 מאי 2020, 23:46
נדיב לב כתב:
03 מאי 2020, 23:42
כנראה שלא הבנת ידידי. אם אינו יכול לברך גם אינו יכול לאכול!

הבנתי. אז בזה יש מקום לדברי הרב שאר לעמו
החזון איש כידוע היה חולה מסוכן כל ימיו כאשר כתב במכתבו
והיה לו סכרת ומחלות לב
ומובן שהיה מצבים שהיה מוכרח לאכול [למשל בזמן נפילת סוכר] 

וחוזר חלילה. אם יכול לברך בכוונה קלושה כלשהי עדיף מאשר לאכול בלא ברכה. ראה לדוגמא כאן viewtopic.php?p=141724#p141669
ובהכרח שפרשנות השמועה היא מכיון אחר וכמו שצוטט כאן מבני הגר"י שפירא viewtopic.php?p=141724#p141478

יושב אוהלים
משתמש ותיק
נתן תודה: 220 פעמים
קיבל תודה: 258 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 03 מאי 2020, 23:52

אני ממש לא מבין למה כותבים כאן שזה חידוש גדול להלכה, או אפילו שזה מנוגד להלכה.
הסיפור הוא שהחזון איש פשוט לא יכל לברך ברכה ללא ריכוז חזק מאוד בכוונה. זה לא שאלה הלכתית זה ענין מציאות! הוא פשוט לא יכל, וזהו! - ואם הוא היה מתחיל לברך הוא היה נכנס למאמץ נורא ואיום וזה היה מגיע לכדי סכנה ממש!
אז אין פה שאלה אחרת להלכה חוץ משאלה של פיקוח נפש, וזה לא חידוש כלל שבמקום פיקוח נפש אסור לברך!

נדיב לב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 03 מאי 2020, 23:54

יושב אוהלים כתב:
03 מאי 2020, 23:52
הסיפור הוא שהחזון איש פשוט לא יכל לברך ברכה ללא ריכוז חזק מאוד בכוונה. זה לא שאלה הלכתית זה ענין מציאות! הוא פשוט לא יכל, וזהו! - ואם הוא היה מתחיל לברך הוא היה נכנס למאמץ נורא ואיום וזה היה מגיע לכדי סכנה ממש!
אז אין פה שאלה אחרת להלכה חוץ משאלה של פיקוח נפש, וזה לא חידוש כלל שבמקום פיקוח נפש אסור לברך!

אתה מניח שלא היה בכוחו להוציא הגה ומכאן הערתך. אבל כפי שצוטט כאן, לא היה בכוחו לכווין בלבד.

איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 439 פעמים
קיבל תודה: 510 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 03 מאי 2020, 23:54

נדיב לב כתב:
03 מאי 2020, 23:51
איש ווילנא כתב:
03 מאי 2020, 23:46
נדיב לב כתב:
03 מאי 2020, 23:42
כנראה שלא הבנת ידידי. אם אינו יכול לברך גם אינו יכול לאכול!

הבנתי. אז בזה יש מקום לדברי הרב שאר לעמו
החזון איש כידוע היה חולה מסוכן כל ימיו כאשר כתב במכתבו
והיה לו סכרת ומחלות לב
ומובן שהיה מצבים שהיה מוכרח לאכול [למשל בזמן נפילת סוכר] 

וחוזר חלילה. אם יכול לברך בכוונה קלושה כלשהי עדיף מאשר לאכול בלא ברכה. ראה לדוגמא כאן viewtopic.php?p=141724#p141669
ובהכרח שפרשנות השמועה היא מכיון אחר וכמו שצוטט כאן מבני הגר"י שפירא viewtopic.php?p=141724#p141478

הטענה של בני הגר"י שפירא 
זה פרשנות לסיפור [ולא ששמע הסבר זה מהחזו"א] 
ואני לא משוכנע שזה ההסבר האמיתי
המקור הוא שהגר"י אמר שאצל החזו"א לא היה מושג לברך ללא כוונה 
והשאר זה התפתחות של ההסבר 

ושוב אתה נוקט בפשיטות שאם יכול לברך בכוונה קלושה עדיף מלאכול בלא ברכה 
ואין זה מוכרח אחרי שמצינו בתפילה שאינו כן 
[אגב אני חושב שיש מכתב מהסטייפלער שרומז לסיפור עם החזו"א] 

נדיב לב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 03 מאי 2020, 23:58

אני גם לא משוכנע שזו פרשנות אמת אבל כפליים מזה אני משוכנע שלאכול בלא ברכה בנימוק של חוסר כוונה היא פרשנות מעורערת.

כמובן שראייתך מתפילה לברכות היא מעורערת כפי שיראה המעיין בסימן צח סעיף א את הכוונות הדרושות בה, ובעיקר בגמ' הנ"ל שהוזכר דווקא לענין תפילה ולא לענין ברכות ועל כרחך שיש חילוקים ביניהם.

יושב אוהלים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 מאי 2020, 02:06

נדיב לב כתב:
03 מאי 2020, 23:54
יושב אוהלים כתב:

אתה מניח שלא היה בכוחו להוציא הגה ומכאן הערתך. אבל כפי שצוטט כאן, לא היה בכוחו לכווין בלבד.
למהאתה מכניס דברים שמעולם לא אמרתי?!
אני ממש לא אמרתי שלא  היה מסוגל להוציאהגה!
אמרתי שלפי איך שאני שמעתי את הסיפור החזון איש לא  היה מסוגל לברך ברכה ללא כונה עצומה וחזקה.
אם היה מברך אז אוטומטית הוא היה מגיע לריכוז חזק ונורא - ואז היה מסתכן.
ושוב  לא היה אצלו שאלה של לברך ללא כונה, או לאכול ללא ברכה, האופציה הראשונה לא היה קיים בכלל, לא בגלל שיקול הלכתי אלא בגלל שזה לא היה שייך במציאות אצלו, הוא פשוט לא היה יכול לא לכוון!

HaimL
משתמש ותיק
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 341 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי HaimL » 04 מאי 2020, 04:46

חיים של תורה כתב:
03 מאי 2020, 22:04
אין ספק שהוא שקר גמור וה''ה הוצאת ש''ר על מרן זללה''ה
ויעיד על כך כל מי שקרא סיפור או שנים על מרן
מדוע לשה"ר. מי חשיד מרן החזו"א זצ"ל דלא עביד דינא בלא דינא. 

יושב אוהלים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 מאי 2020, 09:36

נדיב לב כתב:
03 מאי 2020, 23:51
וחוזר חלילה. אם יכול לברך בכוונה קלושה כלשהי עדיף מאשר לאכול בלא ברכה.
והיא הנותנת! אכן החזון איש לא היה מסוגל במציאות לברך בכוונה קלושה,. אצלו לא היתה קיימת כלל כזה אפשרות!

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 485 פעמים
קיבל תודה: 955 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 04 מאי 2020, 10:26

נדיב לב כתב:
03 מאי 2020, 23:33
שאר לעמו כתב:
03 מאי 2020, 23:04
לכתוב על מעשה זה שזה 'בניגוד לכל הפוסקים' זה מטבע עמראצי!
'לדעתו' - לפי מה שהכיר את עצמו איך הוא מברך.
הוא לא כתב הוראה כזו, הוא עשה כך, וגם הראה מעשה רב למקורבו רבי פייבל שטיינברג זצ"ל.
במקום לעמוד נרעש מגדלותו ומהשגותיו בעבודת ה', מתחילים לשאול מי התיר לו... רבותי, בשופטני עסקינן?
החידוש הוא שהוא אחז שיחידים שמברכים רק בכוונה, גם בזמן הזה, אסור להם בחולשתם לברך כלל. שללא הכוונה, אצלם א"ז מברך - אלא מוציא ש"ש מפיו לבטלה.
דעתי שעמי ערציות היא לאחוז בקרנות השמועה, כזו שסותרת דברים מפורשים בשו"ע. והחידוש שהוא אחז וכו' זה הסבר מעורער שלך ותו לא, במחילה. ובכבוד רב אם יואיל למצוא אחרון או פוסק שס"ל כך.
תגיד לי ממתי נהיית חסיד?
כשטרוטי עיניים מודדים את החזו"א זוהי התוצאה.
הרי לא נצרך פה להסברים החזו"א לא היה אילם, ולא שכחן מזקנה, הוא לא בירך מדעת צלולה, ואף רצה ללמד לתלמידו הגרפ"ש מעשה רב. כעת תשאל מה הוא אחז, ולא לשאול הרי זה כנגד זה וזה.. תשאל מהיכן, ותצטער שאינך יכול למצא לבד את ההסבר.
דינא דגמ' שבלי לכוון אסור לאדם להוציא מפיו ש"ש וזה לבטלה, ולכן חתן פטור מק"ש כי בלא"ה אינו יכול לקיים המצוה. זה שנפסק שכיום אין מכוונים לא שייך ביחידים שיודעים מהי ברכה. הדברים פשוטים בתכלית. החידוש הוא שהיה כזה אי"ש בדורותינו עם כח הכרעה כזה.
כבר הזכיר בפשיטות איש ווילנא, שלא לאכול אצלו היה כנראה מסוכן. כי היה איש חולני.

מזכיר לי סיפור שסיפר לי רב אחד בשנת השמיטה תשס"ח, שסיפר לו הגר"נ קרליץ זצ"ל, שבאו אליו קבוצה של אברכים צעירים שזה עתה למדו איזה ענין בשביעית, וטענו בפניו שיצא להם שהחזו"א לא צודק עם האיסור שלו על היתר המכירה המפוקפק של הרבנות.. הרב הנ"ל סיפר לי שהוא סיפר לו זאת בזעזוע שצעירים שבקושי התחילו לראות צורתא דשמעתתא יש להם כבר דעות..

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 194 פעמים
קיבל תודה: 473 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 04 מאי 2020, 11:03

שנים רבות נפלאתי על זה,
לא הבנתי איך אפשר להשוות דין תפלה שאינו אלא תקנה בקום ועשה, וממילא אפ''ל שמי שאינו יכול לקיימה כתיקונה בדרגתו ה''ז פטור ממנה כי לדידיה אין כאן תפלה  והפטור הוא ממילא, ומפורש בפוסקים שתפלה היא רק כשאפשר לכוון, [וזהו בעצם הבסיס לאיחור התפלה אצל החסידים] לדין ברכות שהוא איסור ליהנות מעוה''ז בלא ברכה,  ונאמר בגמ' ע''ז לשונות חריפים, וגם כשאינו מכוון כלל לכאורא מקיים עיקר ענין הברכה שמודה ע''כ, ומה''ת לייצר איסור על ברכה בכוונה פשוטה שאין לו שום מקור. הרי אם היו מספרים מעשה זה על אחד מגדולי החסידים הרי שהיו ת''ח דכאן מביאים תלי תלים של ראיות שמי שעושה כן הוא בגדר וכו וכו'

להכחיש המעשה גם אינו מן התבונה אחרי שיש לזה מקור מוסמך, ואם אינני טועה זה קרה כמה פעמים בפני עדים שונים.

לכאורא ההסבר של הרב נהירו דאנפין הוא הסבר הגון שמניח את הדעת בעובדה מופלאת זו, עד שיימצא הסבר יותר טוב ומוסמך.

נדיב לב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 04 מאי 2020, 19:01

יושב אוהלים כתב:
04 מאי 2020, 02:06
נדיב לב כתב:
03 מאי 2020, 23:54
יושב אוהלים כתב:

למהאתה מכניס דברים שמעולם לא אמרתי?!
אני ממש לא אמרתי שלא  היה מסוגל להוציאהגה!
אמרתי שלפי איך שאני שמעתי את הסיפור החזון איש לא  היה מסוגל לברך ברכה ללא כונה עצומה וחזקה.
אם היה מברך אז אוטומטית הוא היה מגיע לריכוז חזק ונורא - ואז היה מסתכן.
ושוב  לא היה אצלו שאלה של לברך ללא כונה, או לאכול ללא ברכה, האופציה הראשונה לא היה קיים בכלל, לא בגלל שיקול הלכתי אלא בגלל שזה לא היה שייך במציאות אצלו, הוא פשוט לא היה יכול לא לכוון!

מקבל את נזיפתך. בכל מקרה זו פרשנות שכבר הוזכרה באשכול בשם רבי יהודה שפירא ראה כאן viewtopic.php?f=8&t=6709#p141478

נדיב לב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 04 מאי 2020, 19:17

שאר לעמו כתב:
04 מאי 2020, 10:26
נדיב לב כתב:
שאר לעמו כתב:
03 מאי 2020, 23:04
לכתוב על מעשה זה שזה 'בניגוד לכל הפוסקים' זה מטבע עמראצי!
'לדעתו' - לפי מה שהכיר את עצמו איך הוא מברך.
הוא לא כתב הוראה כזו, הוא עשה כך, וגם הראה מעשה רב למקורבו רבי פייבל שטיינברג זצ"ל.
במקום לעמוד נרעש מגדלותו ומהשגותיו בעבודת ה', מתחילים לשאול מי התיר לו... רבותי, בשופטני עסקינן?
החידוש הוא שהוא אחז שיחידים שמברכים רק בכוונה, גם בזמן הזה, אסור להם בחולשתם לברך כלל. שללא הכוונה, אצלם א"ז מברך - אלא מוציא ש"ש מפיו לבטלה.
דעתי שעמי ערציות היא לאחוז בקרנות השמועה, כזו שסותרת דברים מפורשים בשו"ע. והחידוש שהוא אחז וכו' זה הסבר מעורער שלך ותו לא, במחילה. ובכבוד רב אם יואיל למצוא אחרון או פוסק שס"ל כך.
תגיד לי ממתי נהיית חסיד?
הרי לא נצרך פה להסברים החזו"א לא היה אילם, ולא שכחן מזקנה, הוא לא בירך מדעת צלולה, ואף רצה ללמד לתלמידו הגרפ"ש מעשה רב. כעת תשאל מה הוא אחז, ולא לשאול הרי זה כנגד זה וזה.. תשאל מהיכן, ותצטער שאינך יכול למצא לבד את ההסבר.
דינא דגמ' שבלי לכוון אסור לאדם להוציא מפיו ש"ש וזה לבטלה, ולכן חתן פטור מק"ש כי בלא"ה אינו יכול לקיים המצוה. זה שנפסק שכיום אין מכוונים לא שייך ביחידים שיודעים מהי ברכה. הדברים פשוטים בתכלית. החידוש הוא שהיה כזה אי"ש בדורותינו עם כח הכרעה כזה.

מזכיר לי סיפור שסיפר לי רב אחד בשנת השמיטה תשס"ח, שסיפר לו הגר"נ קרליץ זצ"ל, שבאו אליו קבוצה של אברכים צעירים שזה עתה למדו איזה ענין בשביעית, וטענו בפניו שיצא להם שהחזו"א לא צודק עם האיסור שלו על היתר המכירה המפוקפק של הרבנות.. הרב הנ"ל סיפר לי שהוא סיפר לו זאת בזעזוע שצעירים שבקושי התחילו לראות צורתא דשמעתתא יש להם כבר דעות..

כשפתי מאמין לכל דבר ולכל שמועה על מרנא החזון איש זוהי התוצאה, ומכאן מגיעות סברות כרס לתרץ שמועה מעורערת, כמו "דינא דגמרא שבלי לכוון אסור" דבר שאין לו שחר בהלכה הצרופה וכפי שצוטט כאן המ"ב שיש שני סוגי כוונות, ובלי שחר גם כותבים לערבב בין תפילה ובין ברכה בעוד בגמרא מבואר שחוסר בכוונה פוטר מתפילה ולא מברכות, ובלי שחר גם מביאים ראיה מחתן פטור מק"ש שהוא פטור מיוחד בחתן ודומיו שנלמד מקראי. ומשום כך סלח לי על סירובי לקבל את הנחיתך איך ומה שואלים. מעשה שנסתר מכמה וכמה פנים הלכתיים, השאלה שצריכה להישאל היא, האם אכן כך היה? ולא מה אחז החזו"א כל עוד אין לנו ידיעה ברורה במאת האחוזים שכך היה בדיוק. עד כה אם יש רגלים לסיפור הוא אך ורק ע"פ עדותו ופרשנותו של ר' יהודה שפירא שצוטטה באשכול.

יושב אוהלים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 מאי 2020, 19:29

נדיב לב כתב:
04 מאי 2020, 19:17
מעשה שנסתר מכמה וכמה פנים הלכתיים, השאלה שצריכה להישאל היא, האם אכן כך היה?

שוב אתה מתעקש שזה סיפור שקשור לשאלה הלכתית!
כפי שהעיד הגר"י שפירא ז"ל אין לזה שום קשר כהו זה לנושא של הלכות ברכות כלל וכלל אלא שאלה של פיקוח נפש!!!
וא"כ מה הקושי שלך להאמין לזה?
האם זה חידוש אצלך שהחזון נזהר מפני פיקוח נפש??

נדיב לב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 04 מאי 2020, 19:38

יושב אוהלים כתב:
04 מאי 2020, 19:29
נדיב לב כתב:

כפי שהעיד הגר"י שפירא ז"ל אין לזה שום קשר כהו זה לנושא של הלכות ברכות כלל וכלל אלא שאלה של פיקוח נפש!!!

ממש לא, תשים לב למה שאתה קורא. מכח הטענות אני מכריח לעצמי שהמעשה היה כפי שהעיד הגר"י שפירא ואינו ענין לשאלה הלכתית.

יושב אוהלים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 מאי 2020, 19:44

נדיב לב כתב:
04 מאי 2020, 19:38
יושב אוהלים כתב:
04 מאי 2020, 19:29
נדיב לב כתב:

ממש לא, תשים לב למה שאתה קורא. מכח הטענות אני מכריח לעצמי שהמעשה היה כפי שהעיד הגר"י שפירא ואינו ענין לשאלה הלכתית.

א"כ אבקש ממך שתקבל בטובך את התנצלותי.

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 04 מאי 2020, 20:40

נדיב לב כתב:
שאר לעמו כתב:
04 מאי 2020, 10:26
נדיב לב כתב:

תגיד לי ממתי נהיית חסיד?

כשפתי מאמין לכל דבר ולכל שמועה על מרנא החזון איש זוהי התוצאה, ומכאן מגיעות סברות כרס לתרץ שמועה מעורערת, כמו "דינא דגמרא שבלי לכוון אסור" דבר שאין לו שחר בהלכה הצרופה וכפי שצוטט כאן המ"ב שיש שני סוגי כוונות, ובלי שחר גם כותבים לערבב בין תפילה ובין ברכה בעוד בגמרא מבואר שחוסר בכוונה פוטר מתפילה ולא מברכות, ובלי שחר גם מביאים ראיה מחתן פטור מק"ש שהוא פטור מיוחד בחתן ודומיו שנלמד מקראי. ומשום כך סלח לי על סירובי לקבל את הנחיתך איך ומה שואלים. מעשה שנסתר מכמה וכמה פנים הלכתיים, השאלה שצריכה להישאל היא, האם אכן כך היה? ולא מה אחז החזו"א כל עוד אין לנו ידיעה ברורה במאת האחוזים שכך היה בדיוק. עד כה אם יש רגלים לסיפור הוא אך ורק ע"פ עדותו ופרשנותו של ר' יהודה שפירא שצוטטה באשכול.
את הסיפור סיפר רבי שרגא פייבל שטיינברג זצ"ל שבעצמו היה יהודי תלמיד חכם וצדיק, ובעיקר מעלתו היתה שהיה בר דעת! וסיפר זאת לבניו שגם הם גאונים בפני עצמם, והסיפור ידוע ומפורסם. אני גם שמעתיו כבר לפני 35 שנה ויותר, בדיוק כפי שבניו מספרים בספר שהוציאו לאור.
ההתעקשות בנושא מוזרה בלשון המעטה.

דוקא הפרשנות של הגר"י שפירא נראית רחוקה ואורירית קצת.

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 04 מאי 2020, 21:15

היות והאשכול עוסק בהתנצחות, כבר חשבתי להימנע ממנו, אבל היות ורציתי להביא לידי הציבור מושגים של אי"ש שאין לנו הבנה בו בכלל,
אני משער שגם הג"ר חמ"ש לא יכעס שצילמתי והעליתי הקטעים הללו מהספר. (לקח זמן עד שהגבתי, כי כשלקחתי את הספר שוב לידי, רבע שעה עד שעזבתיו, לרוב מתיקותו ויראת השמים שמקבלים ממנו).
המעשה הנידון מספר מעשה החזון איש.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

HaimL
משתמש ותיק
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 341 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 04 מאי 2020, 21:30

שאר לעמו כתב:
04 מאי 2020, 21:15
היות והאשכול עוסק בהתנצחות, כבר חשבתי להימנע ממנו, אבל היות ורציתי להביא לידי הציבור מושגים של אי"ש שאין לנו הבנה בו בכלל,
אני משער שגם הג"ר חמ"ש לא יכעס שצילמתי והעליתי הקטעים הללו מהספר. (לקח זמן עד שהגבתי, כי כשלקחתי את הספר שוב לידי, רבע שעה עד שעזבתיו, לרוב מתיקותו ויראת השמים שמקבלים ממנו).
המעשה הנידון מספר מעשה החזון איש.jpg
מרתק. ובכן, אני מבין שהחזו"א אמר שאין לו כוח לברך, למרות שיש לו כוח לדבר בלימוד, משמע שאם אכן היה מברך, היה תש כוחו מחמת המאמץ של הכוונה. אז אם הבנתי נכון את הדברים, הייתי רוצה לשאול על זה דבר

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 04 מאי 2020, 21:40

לא יודע אם חשש שיתוש כוחו אחרי שיברך..
מה שברור שלאכול הוא הרגיש שהוא חייב, ושאמר שאין לו כח לברך.
מובן מכך שברכה אצלו היתה כרוכה במאמץ גדול, וזה רק משום הכוונה, שהרי לדבר הוא יכל, והוא הסביר מה הוא עושה.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 161 פעמים
קיבל תודה: 242 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 22 מאי 2020, 14:56

ספר וסופר כתב:
03 מאי 2020, 21:05
איך ששמעתי בילדותי, הוא אכל רק 'נגיסה' אחת, ואח"כ בירך.
והסברתי לעצמי, שאף שברכת הנהנין היא 'לפניה', יתכן שסבר, במקרה כזה שאפסו כוחותיו, שעדיפה ברכה בכוונה, ואולי סבר שזה יכול להתייחס גם למה שאכל כבר.
לגבי משקה כ׳ שמי ששתה בלי לברך שלא יפלוט ואם יש לו עוד שיברך וישתה (לגבי ברכת המצוות זה ודאי כך וכגון ציצית שנפטר למפרע בברכה על הטלית)
מתאהב על ידך כתב:
03 מאי 2020, 23:20
איש ווילנא כתב:
27 אוגוסט 2019, 23:24
לגבי תפילה מקור הדין ידוע שבגמ' משמע שמי שלא יכול לכוון כי יש לו דברים שמונעים אותו שלא יתפלל
אלא שכתבו הגאונים שכיון שבלאו הכי איננו מכוונים יש להתפלל גם כשאינו יכול לכוון
[ויש דוגמא נוספת כזו לגבי קריאת שמע לגבי חתן שבזמן הגמ' היה פטור מק"ש ובזמנינו חייב משום שבלא"ה איננו מכוונים ואמאי בזמן הגמ' לא יקראו קריאת שמע עם הכוונה הפשוטה שלנו אלא ע"כ שכשמכוונים אז פטורים כשאי אפשר לכוון משא"כ בזמנינו]
והחזון איש סבר שאיהו מכוון תמיד ועל כן ללא הכוונה הראויה אין לו לברך
וסבר שזה לגבי כל הברכות. זהו לכאורה שורש הדברים
כעין זה סיפר הגראי"ל ששאל את החזו"א הלמאי פטור החתן מק"ש, הרי הוא כן יכול לכוין לפחות את הכונה הפשוטה שאנו מכוונים תמיד? 
והחזו"א חייך חיוך רחב (והיה נראה שהתשובה בהירה ופשוטה אצלו), ומיד התחילו ערבית ולא הספיק לענות. 

כמדו׳ שסברה זו שבזמנם לכוון כמו שאנו מכוונים זה כלום אמרה הגר"ח גריינימן זללה"ה

כמדו׳ שפעם בא לחזו"א בעל השומר(י?) אמונים ואמר שלפעמים ק׳ לו לכוון בתפילה אז החזו"א א"ל אז תעשה כמוני - אני כשאין לי כח אני לא מתפלל
והסיפור על התפוח הוא מפורסם בפי כל תלמידי מרן ז"ל ואף א׳ לא העלה בדעתו להכחישו

מתאהב על ידך
משתמש ותיק
נתן תודה: 314 פעמים
קיבל תודה: 124 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתאהב על ידך » 22 מאי 2020, 15:38

כמדומני שנתחלף לך בין קנאי לקנאי...
יש סיפור דומה על הסטמאר רבה שכשנפגש עם החזו"א, נאנח באמצע ושפך ליבו על שמחמת חולי מעיו קשה לו לעיתים להתפלל.
והחזו"א אמר לו שאינו צריך להתפלל.
וכשהגיב: איך אפשר לא להתפלל?
על זה ענה החזו"א בתוקף "כתוב בשו"ע שלחולה מעים אסור להתפלל"!
(בלי להשוות ח"ו, זה קצת מזכיר את מה שהוא כתב באמונה ובטחון על מה שקורה בשולחן שבת של החסיד הנלבב שאינו בקי בהלכה)

אגב, החזו"א עצמו גם היה חולה מעים, והרבה תפילות לא התפלל כלל.
וסיפר לי הגר"מ גריינמן שפעם אמר לו החזו"א בפליאה:
"אני לא מבין איך הספקתי ללמוד ולכתוב כל כך הרבה"?
(כי חולי זה גם מנע ממנו במשך השנים הרבה שעות לימוד)

פרי
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 12 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פרי » 22 מאי 2020, 15:48

גם כשלא היה חולה
מר' שריה דבילצקי זצ"ל
ויבל"ח רח"מ שטניברג
'כשאין לי כוח אני לא מתפלל
וכשיש לי פחות כוח גם לא ק"ש
וכשיש לי פחות כוח גם לא לומד'
זה הסדר
(יש לציין שפעם אחרת כנראה הכחיש למשהו אחר שכך בדיוק אמר
אבל הרעיון הכללי ברור שהיה וזה עובדות).
אבל אולי לא נכון לכתוב כאן
ואיך היה אומר ר' שריה 
'זה לא בעדינו'

יניב
קיבל תודה: 6 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יניב » 22 מאי 2020, 19:03

נדיב לב כתב:
03 מאי 2020, 22:08
איש ווילנא כתב:
03 מאי 2020, 20:27
נדיב לב כתב:
03 מאי 2020, 19:58
ציטוט
הנהגה מחודשת, ולענ"ד אין לה מקור הלכתי

כבר כתבתי למעלה דברי הגמ' בעירובין סה
שמי שאין לו דעה צלולה אינו מתפלל
והבא מן הדרך אינו מתפלל שלושה ימים 
[אלא שבזמן הזה כתבו הגאונים שאין נוהגים כן משום שבמיילא אין מכוונים]
וחידושו של החזון איש שכן הוא בכל הברכות

דין בתפילה בלבד. וזה חידוש שלך ותו לא.
לגבי ברכת הגומל הבית יוסף כתב שבאורחות חיים הביא בשם הרמב"ן שאינו מברך אלא תוך שלשה ימים, והבית יוסף מצא כתוב בטעם הדברים עפ"י הגמ' בעירובין (ס"ה ע"א) הבא מן הדרך לא יתפלל עד שלשה ימים, משום שאין דעתו מתיישבת מפני טורח הדרך כל שלשה, הרי שכל שלשה עדיין הוי בא מן הדרך.

יניב
יצירת קשר:

שליחה על ידי יניב » 22 מאי 2020, 19:05

גבי ברכת הגומל הבית יוסף כתב שבאורחות חיים הביא בשם הרמב"ן שאינו מברך אלא תוך שלשה ימים, והבית יוסף מצא כתוב בטעם הדברים עפ"י הגמ' בעירובין (ס"ה ע"א) הבא מן הדרך לא יתפלל עד שלשה ימים, משום שאין דעתו מתיישבת מפני טורח הדרך כל שלשה, הרי שכל שלשה עדיין הוי בא מן הדרך.

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 452 פעמים
קיבל תודה: 490 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 24 מאי 2020, 00:20

יניב כתב:
22 מאי 2020, 19:03
לגבי ברכת הגומל הבית יוסף כתב שבאורחות חיים הביא בשם הרמב"ן שאינו מברך אלא תוך שלשה ימים, והבית יוסף מצא כתוב בטעם הדברים עפ"י הגמ' בעירובין (ס"ה ע"א) הבא מן הדרך לא יתפלל עד שלשה ימים, משום שאין דעתו מתיישבת מפני טורח הדרך כל שלשה, הרי שכל שלשה עדיין הוי בא מן הדרך.
התינח בא מדרך מסוכנת אבל חולה שנתרפא או יצא מבית האסורים מה יהא דינו?

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 161 פעמים
קיבל תודה: 242 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 24 מאי 2020, 10:35

מתאהב על ידך כתב:
22 מאי 2020, 15:38
לא שמעתי עד היום סיפור כזה על ר׳ יואליש, (הוא הי׳ חולה מעיים?) שמעתי את זה על השומר אמונים ולא בגלל חולי מעיים אלא על קושי לכוון

וחי בהם
משתמש ותיק
נתן תודה: 88 פעמים
קיבל תודה: 160 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי וחי בהם » 24 מאי 2020, 11:56

חלק א׳ ממעל כתב:
24 מאי 2020, 10:35
מתאהב על ידך כתב:
22 מאי 2020, 15:38
לא שמעתי עד היום סיפור כזה על ר׳ יואליש, (הוא הי׳ חולה מעיים?)

איני יודע אם הרב מסאטמאר היה 'חולה' מעיים, אבל היה עוסק בעבודה רבתי של נקיון המעיים שעות ארוכות.
ולגבי השומרי אמונים, אכן בצילום לעיל שהביא 'שאר לעמו' מובא הסיפור על השומר אמונים

בן עזאי
נתן תודה: 15 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן עזאי » 24 מאי 2020, 14:57

נדיב לב כתב:
הנהגה מחודשת, ולענ"ד אין לה מקור הלכתי. 

ידוע מקור לדי"ז מד' הגמ' ותוס' בברכות לגבי חתן דפטור מק"ש כיון שאין יכול לכוין לכן פטור, ושבזה"ז דבלא"ה אין מכוונים חייב בק"ש, [והביא אחד המגיבים המעשה מהגראי"ל, אך לא ציין שזה מקור לדי"ז], אמנם לא נתבאר חידוש זה גם בשאר כוונה למצוה, רק לגבי ק"ש ואולי גם תפילה.

נדיב לב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 24 מאי 2020, 16:12

בן עזאי כתב:
24 מאי 2020, 14:57
נדיב לב כתב:
הנהגה מחודשת, ולענ"ד אין לה מקור הלכתי. 

ידוע מקור לדי"ז מד' הגמ' ותוס' בברכות לגבי חתן דפטור מק"ש כיון שאין יכול לכוין לכן פטור, ושבזה"ז דבלא"ה אין מכוונים חייב בק"ש, [והביא אחד המגיבים המעשה מהגראי"ל, אך לא ציין שזה מקור לדי"ז], אמנם לא נתבאר חידוש זה גם בשאר כוונה למצוה, רק לגבי ק"ש ואולי גם תפילה.

נא עבור על האשכול תמיד מומלץ לפני שמעירים.. שהוזכרו בו מקורות בנוגע לתפילה וק"ש, ולא ע"ז הושג.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: הבית והעליה, חיפאי, צביקה 88 | 3 אורחים