כמה אפשרויות לפרש להלכה ולמעשה מה זה "גבור"! (2 שהן 4 בפנים ו-2 שהן 4 בחוץ)

A

Anonymous

Guest
תעשה לנו טובה ובמקום לשחק עם יצר הסקרנות [אתה עובד עלינו בשיטות פדגוגיות?] תוכל לפרש קצת יותר מה הנידון?
לא נראה לי שכך אפשר להתנהל בפורום.

פרלמן משה

משתמש ותיק
לכל המעוניין זה מה שכתוב בקובץ המצורף:
מסכת יומא דף סט עמוד ב
"דאמר רבי יהושע בן לוי: למה נקרא שמן אנשי כנסת הגדולה - שהחזירו עטרה ליושנה.
אתא משה אמר האל הגדל הגבר והנורא, אתא ירמיה ואמר: נכרים מקרקרין בהיכלו, איה נוראותיו? לא אמר נורא.
אתא דניאל, אמר: נכרים משתעבדים בבניו, איה גבורותיו? לא אמר גבור.
אתו אינהו ואמרו: אדרבה, זו היא גבורת גבורתו שכובש את יצרו, שנותן ארך אפים לרשעים. ואלו הן נוראותיו - שאלמלא מוראו של הקדוש ברוך הוא היאך אומה אחת יכולה להתקיים בין האומות?
ורבנן היכי עבדי הכי ועקרי תקנתא דתקין משה! - אמר רבי אלעזר: מתוך שיודעין בהקדוש ברוך הוא שאמיתי הוא, לפיכך לא כיזבו בו."
ונמצא שכשבאים לומר גבור
יש לכוין 1 מתוך 2 פירושים המשתנים לפי המציאות.
1. כפשוטו הנגלה: גבור ורב להושיע - שנכרים לא משתעבדים בבניו.
2. לא כפשוטו הנגלה: שמסתיר את כוחו - ונותן ארך אפים לרשעים לכבוש את בניו ולהשתעבד בהם.

בן של רב

משתמש ותיק
פותח הנושא
ממש לא מדוייק!
נא לעיין בפנים ולא לצטט רק חלק.
זה גורם לצדיקים תמימים להבין 'בתעויוט ובשגיעים'...

שניאור

משתמש ותיק
זה שכותב את זה יש לו שייכות למזרחי? או שהוא סתם חוצפן שאין לו בעיה לשים את האדמו"ר מסאטמאר בקבוצה של אלו "שלא מאמינים בתנ"ך פחות או יותר".

בן של רב

משתמש ותיק
פותח הנושא
שניאור אמר:
זה שכותב את זה יש לו שייכות למזרחי? או שהוא סתם חוצפן שאין לו בעיה לשים את האדמו"ר מסאטמאר בקבוצה של אלו "שלא מאמינים בתנ"ך פחות או יותר".
חלילה.
אבל לגופו של דבר מענין שבדיוק אתמול ראיתי עדות נאמנה של מי ששמע מרבי משה שפירא בשם רבי יחזקאל לוינשטיין שאמר שלהגיד רעיון כזה שהסט"א סיבב את העליה לארץ = זה כמעט עבודה זרה.

איש ווילנא

משתמש ותיק
בן של רב אמר:
לא מוגה.
אשמח להערות ומקורות.
בתודה מראש.

מה זה גבור בימינו, והאם זה שנים שהן ארבע בפנים ושתים שהן ארבע בחוץ.docx
אין מה לומר קונטרס מקורי ומעניין ומעורר נקודות חדשות שלא חשבנו עלייהם קודם כדרכו של המחבר [אני חושב שאנו רגילים לפרש גיבור ונורא כמשהו מופשט בעל הכוחות כולם וכיוצא בו. ואילו בגמ' רואים שמדובר על משהו ריאלי שאנו רואים בעינים] 

אם כי צודקים המבקרים כי ראוי להזהר בכבוד דעתם של גדולי התורה 

שניאור

משתמש ותיק
איש ווילנא אמר:
אין מה לומר קונטרס מקורי ומעניין ומעורר נקודות חדשות שלא חשבנו עלייהם קודם כדרכו של המחבר [אני חושב שאנו רגילים לפרש גיבור ונורא כמשהו מופשט בעל הכוחות כולם וכיוצא בו. ואילו בגמ' רואים שמדובר על משהו ריאלי שאנו רואים בעינים]
מסכים עם כל מילה, ועדיין כמש"כ אני וכמש"כ אתה צריך להזהר ולא להכוות בגחלתן.

שניאור

משתמש ותיק
בן של רב אמר:
אבל לגופו של דבר מענין שבדיוק אתמול ראיתי עדות נאמנה של מי ששמע מרבי משה שפירא בשם רבי יחזקאל לוינשטיין שאמר שלהגיד רעיון כזה שהסט"א סיבב את העליה לארץ = זה כמעט עבודה זרה.
האם הרבי מסאטמאר אמר שהסט"א סיבב את העליה לארץ או שדיבר רק על המדינה?

חלק עליון תַחתִית