נזיר כד. גדר הפרשת הקרבן של אשה, ושל כל אדם

כללי הפורום
פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לציין בכותרת הנושא את שם המסכת והדף המדויק עליו נסוב הדיון

פותח הנושא
chagold
נתן תודה: 287 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

נזיר כד. גדר הפרשת הקרבן של אשה, ושל כל אדם

שליחה על ידי chagold » 13 מאי 2021, 01:45

במתני' שם מבואר דהאשה שנדרה בנזיר והפרישה קרבנה ואח"כ היפר לה בעלה, דאם הבהמה היתה שלו יחזור לעדר, אבל אם שלה היתה הבהמה אז הוי קרבן (חטאת ימות כחטאת שמתו בעליו וכו').

ואני מנסה להבין את גדר הפרשת הקרבן. דהיינו, מה הוא גדר ההפרשה, ואעפ"כ אפשר שיתבטל. (ואינו נדון בפלוג' דהקדש בטעות).
ולאידך גיסא, דאם הנושא הוא נושא של הפרשה גרידא ואין בה קדושה, האם יש זמן שהקרבן מוקדש ואינו יכול להתבטל (כגון אם כשנכנס לאהל מועד, או זמן אחר)?.

ומישהו אמר לי שהגדר הוא מדיני ממונות, שכיון שבעל נותן את קרבנות אשתו (כפי ואיך שמבואר בסוגי'), א"כ ככל והקרבן מתבטל א"כ הוי נתינה בטעות. ולפיכך יוצא לחולין כיון שאינו ממונה. אבל צ"ע לי בזה דאם מדיני ממון קאיירינן, הא סוכ"ס בהאי שעתה הוי ברשותה ולכאו' יל"ד בזה לענין 'איש כי יקדיש את ביתו קדש' דבאותו זמן אכן הוי ברשותה, שהרי היא הפרישה והקדישה אותו והוי' הפרשה והקדש ברשות. וביותר דלכאו' הנדון כאן אינו מטעם ממון, שהרי בכל הקדש הוי ממון בעלים (קדשים קלים לריה"ג - ב"ק יג., וכן שאר קדשים כמבואר בסוגי' ב"ק דמעיקרא תורא דראובן והשתא תורא דראובן).

ובעצם ע"א שהספק הוא לגבי הפרשת אשה, אבל אליבא דאמת הוא ממילא ספק לגבי גדר הפרשת כל אדם. מה חל ואימתי.

HaimL
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 1225 פעמים
יצירת קשר:

Re: נזיר כד. גדר הפרשת הקרבן של אשה, ושל כל אדם

שליחה על ידי HaimL » 13 מאי 2021, 07:22

ואחר כך מת בעלה? זה בדף כ"ד ע"א?

פותח הנושא
chagold
נתן תודה: 287 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי chagold » 13 מאי 2021, 09:36

HaimL כתב:
13 מאי 2021, 07:22
ואחר כך מת בעלה? זה בדף כ"ד ע"א?

איתקיל מילוליה. תיקנתי את הטעות

כמעיין המתגבר
נתן תודה: 1993 פעמים
קיבל תודה: 641 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי כמעיין המתגבר » 10 יוני 2021, 23:44

chagold כתב:
13 מאי 2021, 01:45
במתני' שם מבואר דהאשה שנדרה בנזיר והפרישה קרבנה ואח"כ היפר לה בעלה, דאם הבהמה היתה שלו יחזור לעדר, אבל אם שלה היתה הבהמה אז הוי קרבן (חטאת ימות כחטאת שמתו בעליו וכו').

ואני מנסה להבין את גדר הפרשת הקרבן. דהיינו, מה הוא גדר ההפרשה, ואעפ"כ אפשר שיתבטל. (ואינו נדון בפלוג' דהקדש בטעות).
ולאידך גיסא, דאם הנושא הוא נושא של הפרשה גרידא ואין בה קדושה, האם יש זמן שהקרבן מוקדש ואינו יכול להתבטל (כגון אם כשנכנס לאהל מועד, או זמן אחר)?.

ומישהו אמר לי שהגדר הוא מדיני ממונות, שכיון שבעל נותן את קרבנות אשתו (כפי ואיך שמבואר בסוגי'), א"כ ככל והקרבן מתבטל א"כ הוי נתינה בטעות. ולפיכך יוצא לחולין כיון שאינו ממונה. אבל צ"ע לי בזה דאם מדיני ממון קאיירינן, הא סוכ"ס בהאי שעתה הוי ברשותה ולכאו' יל"ד בזה לענין 'איש כי יקדיש את ביתו קדש' דבאותו זמן אכן הוי ברשותה, שהרי היא הפרישה והקדישה אותו והוי' הפרשה והקדש ברשות. וביותר דלכאו' הנדון כאן אינו מטעם ממון, שהרי בכל הקדש הוי ממון בעלים (קדשים קלים לריה"ג - ב"ק יג., וכן שאר קדשים כמבואר בסוגי' ב"ק דמעיקרא תורא דראובן והשתא תורא דראובן).

ובעצם ע"א שהספק הוא לגבי הפרשת אשה, אבל אליבא דאמת הוא ממילא ספק לגבי גדר הפרשת כל אדם. מה חל ואימתי.
מיתלא תלי וקאי, גם אחרי שנכנס לבית המקדש.
(ח''ו לאוהל מועד)

יצחק
נתן תודה: 535 פעמים
קיבל תודה: 558 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק » 11 יוני 2021, 00:11

אתה לומד משניות או גמרא?
(כי זכור לי שהגמ' מאריכה בשתי לישנות מה בדיוק היה שם)

פינחס רוזנצוויג
נתן תודה: 352 פעמים
קיבל תודה: 492 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי פינחס רוזנצוויג » 11 יוני 2021, 00:58

אומר הרי זו לחטאתי וקדוש קדושת הגוף.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות