אודות "בית מדרש הגר"א"

בפורום זה הודעות מאושרות על ידי מנהל

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
נתן תודה: 241 פעמים
קיבל תודה: 127 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: אודות "בית מדרש הגר"א"

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 20 ינואר 2020, 22:16

משכנות יעקב כתב:
20 ינואר 2020, 22:03
בכלל לא קשור לשאלות באמונה. זה מאד נדיר היום לפי מה שידוע לי (לא ממש בדקתי).
מה שמצוי היום יותר והולך וגובר, זה עניין ה"חיבור", היינו שבחורים לא מחוברים ללימוד ותפילה, ולא ממש מבינים מה רוצים מהחיים שלהם, ולמה לפי שכל התורה צריך ללמוד כל היום, ולעסוק בפרטי פרטים של הלכות. בקיצור "חיבור". וקוראים לזה אמונה, אבל אין לזה שום קשר למה שנקרא אמונה ב"ערכים".

כל אחד בוחר להציף את מה שנוח לו. שאלות אמוניות בזמני היו גם היו, וברור שהטבע האנושי לשאול שאלות לא נעלם מאז עד עכשיו. ואילו למה שאתה קורא "חיבור", בזמני היו מחוברים טוב טוב בהוויות אביי ורבא, שב שמעתתא ועוד ספרים מושכי לב ושכל. בעיות קונקרטיות של בחורים מסויימים צריך באמת למצוא פתרון במסגרת הישנה והטובה בלי להזדקק לפריצת מסגרות שאין לנו ידיעה מוחלטת מה יהיה בסופם

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 221 פעמים
קיבל תודה: 765 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 20 ינואר 2020, 22:20

עקביא בן מהלל אומר כתב:
20 ינואר 2020, 21:38
נבשר כתב:
20 ינואר 2020, 21:32
עקביא בן מהלל אומר כתב:
20 ינואר 2020, 21:28
כאלטרנטיבה משנית לבחורי שוליים זה מקום מצוין כמו עוד ישיבות בסגנון, ודומני שאין חולק על כך
איזה עוד ישיבות אתה מכיר שמתעסקות עם זה, תבין טוב מדובר על בחור שהיה מתפלל ג' תפילות בישיבה, מתפלל ברצינות ובכוונה, לומד בעומק ובעמל, משקיע גם בבקיאות ומדקדק בהלכה, ועדיין יש לו הרבה הרבה ממה שכתבתי, כמודמה שכבודו לא נפגש עם כזה סגנון, ולכך מגיב כך כבודו חושב שאני מדבר על נושרים, וליהוי ידוע שהוא היה קיצוני מבחינתי (קיצוני הכוונה ממש לא היה עם מי לדבר) אבל יש הרבה באותו סוג שדיברתי עליהם יותר במרכז אבל גם ממחפשים לשמוע.
וכי בעיות אמוניות צצו רק בשנים האחרונות. לפני עשר עשרים שנה בחורים צעירים לא התקשו בשאלות אמוניות? ובכל זאת מצאו דרך מספיק טובה, לשמור על המסגרת ולטפל "בבעייתיים", אז מה יום מיומים?

מי אמר לך שמצאו דרך מספיק טובה? מי אמר לך שבכלל מצאו דרך?

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 20 ינואר 2020, 22:22

עקביא בן מהלל אומר כתב:
20 ינואר 2020, 22:16
משכנות יעקב כתב:
מה שמצוי היום יותר והולך וגובר, זה עניין ה"חיבור", היינו שבחורים לא מחוברים ללימוד ותפילה, ולא ממש מבינים מה רוצים מהחיים שלהם, ולמה לפי שכל התורה צריך ללמוד כל היום, ולעסוק בפרטי פרטים של הלכות. בקיצור "חיבור". וקוראים לזה אמונה, אבל אין לזה שום קשר למה שנקרא אמונה ב"ערכים".

כל אחד בוחר להציף את מה שנוח לו. שאלות אמוניות בזמני היו גם היו, וברור שהטבע האנושי לשאול שאלות לא נעלם מאז עד עכשיו. "חיבור" שאתה קורא לו, דווקא בזמני היו מחוברים טוב טוב בהוויות אביי ורבא, שב שמעתתא ועוד ספרים מושכי לב ושכל, בעיות קונקרטיות של בחורים מסויימים צריך באמת למצוא פתרון במסגרת הישנה והטובה בלי להזדקק לפריצת מסגרות שאין לנו ידיעה מוחלטת מה יהיה בסופם
יש לך פתרון?

משכנות יעקב
נתן תודה: 77 פעמים
קיבל תודה: 155 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 20 ינואר 2020, 22:23

נדמה לי שכתבתי בדיוק כמוך.
שאלות אמוניות היו נדירות פעם, ונדירות גם היום.
בזמנינו בחורים היו יותר מחוברים.
ופריצת מסגרות היא דבר שלילי, פשוט.
כדבריך ממש.

מנהל פורום אקטואליה
מנהל פורום אקטואליה
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 84 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מנהל פורום אקטואליה » 20 ינואר 2020, 22:38

אני מבקש שוב, להרגיע את השיח. ולשוב ולהתמקד בטענות ענייניות.
שימו לב, יש כמה משתמשים שאין להם אפשרות לכתוב לפני שזה "מאושר" על ידי, ועל כן לפעמים ההודעות שלהם נכנסים מעל ההודעות שלכם.

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 20 ינואר 2020, 22:55

מבקש אמת כתב:
20 ינואר 2020, 22:22
עקביא בן מהלל אומר כתב:
20 ינואר 2020, 22:16
משכנות יעקב כתב:

כל אחד בוחר להציף את מה שנוח לו. שאלות אמוניות בזמני היו גם היו, וברור שהטבע האנושי לשאול שאלות לא נעלם מאז עד עכשיו. "חיבור" שאתה קורא לו, דווקא בזמני היו מחוברים טוב טוב בהוויות אביי ורבא, שב שמעתתא ועוד ספרים מושכי לב ושכל, בעיות קונקרטיות של בחורים מסויימים צריך באמת למצוא פתרון במסגרת הישנה והטובה בלי להזדקק לפריצת מסגרות שאין לנו ידיעה מוחלטת מה יהיה בסופם
יש לך פתרון?

תמשיך את שאלתך|מסקנתך, וכיון שאין פתרון, הרי דרוש מהפך שיטתי בעולם הישיבות. לזה אתה מכוין לא?
אבל פשוט בתכלית הפשטות, שהפתרון הפשוט ביותר הוא לחזק את המסגרות הישנות מאשר לפתוח מסגרות חדשות, או גרוע מכך להחדיר עולם מושגים חדש במסגרות הותיקות. וכבר הציעו באשכול זה ובאשכול מקביל פתרונות פשוטים וטובים. דוגמה לפתרון אחד מני רבים תמצא כאן viewtopic.php?f=68&t=7895&start=30#p107660

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 20 ינואר 2020, 22:59

למה תמיד להביא דברים לאבסורד ?
באמת נראה לך שיש כאן מישהו שרוצה מהפך ? להחדיר עולם מושגים חדש ? או שזה נוח להקצין כל מי שרוצה דיון וכך לסתום פיות.
מדברים על הדברים שהיו תמיד הרבה יותר מחודשים, כמו מוסר מסוג מתאים, חינוך מסוג מתאים, לקרב את הלימוד אל הבחור, לקרב את הבחור בכלל.
היה פעם פרויקט המשיבים.
{לא הבנתי בדף שציינת אליו, לאיזה פתרון התכוונת לציין שם, תודה}.

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 20 ינואר 2020, 23:11

משכנות יעקב כתב:
20 ינואר 2020, 22:59
למה תמיד להביא דברים לאבסורד ?
באמת נראה לך שיש כאן מישהו שרוצה מהפך ? להחדיר עולם מושגים חדש ? או שזה נוח להקצין כל מי שרוצה דיון וכך לסתום פיות.
מדברים על הדברים שהיו תמיד הרבה יותר מחודשים, כמו מוסר מסוג מתאים, חינוך מסוג מתאים, לקרב את הלימוד אל הבחור, לקרב את הבחור בכלל.
היה פעם פרויקט המשיבים.
{לא הבנתי בדף שציינת אליו, לאיזה פתרון התכוונת לציין שם, תודה}.

מדוע כל אחד שכותב על חששות ליבו, קרוי בפיך מקצין ומסתים פיות, אין חשק לכתוב באשכול כזה. אם נוח לך שכולם ירקדו לפי החליל שלך, מה תרוויח מלבד סיפוק רגעי לשכנע את המשוכנעים במקום לנסות להשפיע על החששנים. מלבד זאת בהתיחסות לבית מדרש הגר"א, עקבתי אחריו זמן רב קודם שנפתח האשכול, וזו מהפכה של ממש, עולם שלם של מושגים חדשים מוצגים שם לראווה, ואל נא תכחש.

ההודעה של ירושלמי ירושלמי ליזום פורום של ראשי ישיבות ומשגיחים ולפתוח בדיון רציני

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 20 ינואר 2020, 23:15

סליחה, לא ראיתי כך את דברי, וכנראה לא הבנתיך נכון וחשדתי בך, אני מבקש את סליחתך.

אני לא דברתי על בימ"ד הגר"א, חשבתי שהדיון בהודעות האחרונות הוא על העקרון.

אבל אם אכן זה עולם מושגים חדש, אשמח גם אני לשמוע מהם המושגים החדשים בעולם החדש, אם אפשר על קצה המזלג ועל רגל אחת, בתודה מראש.

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 20 ינואר 2020, 23:20

דוגמה א. לימוד תנ"ך לפי פשוטו ב. לימוד פילוסופיה יהודית כמו כוזרי מורה נבוכים בישיבות ג. הספקים של שלוש ארבע דפים ביום ד. הכנסת דיונים אקטואליים ושיח קבוצתי של בחורים עם רבניהם ה. הצפת שאלות שרוב רובם של בחורי ישיבות צעירים לא באמת מענין אותם, מלבד מי שנחשף לתכנים מבחוץ. לדוגמה ממה שהובא בפורום תרבות המערב, ציונות ושאר ירקות. כל זה מה שעולה לי כעת ויש עוד דוגמאות רבות שהוזכרו באשכול על 14 לע"ע דפיו

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 308 פעמים
קיבל תודה: 378 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 20 ינואר 2020, 23:35

עקביא בן מהלל אומר כתב:
20 ינואר 2020, 23:20
ב. לימוד פילוסופיה יהודית כמו כוזרי מורה נבוכים בישיבות
אני בטוח ששמעתי באוזניי בשיחה שהרב וולבה (שהיה איש מוסרי במלא המובן, וגדלותו מקובלת כמעט על כולם) אמר שכבר בישיבה קטנה צריך ללמוד כוזרי, וסיפר שתלמיד שלו שמשגיח בישיבה קטנה התחיל ללמד כוזרי, וראו שינוי אצל הבחורים, לא זוכר בדיוק את הנוסח, ועוד כתב שהוא לא יודע איך יכול להיות אברכים שלא יודעים כוזרי, ידוע דברי הגר"א על הכוזרי,
עקביא בן מהלל אומר כתב:
ג. הספקים של שלוש ארבע דפים ביום
עוד עיין בספרו עלי שור עמ' עג' "מה נפלא לשמוע לעצת זקני הדור [הספר נכתב בתשל"א] ללמוד כל יום שני דפים גמרא (אפילו בלי תוס') ולחזור עליהם ארבע פעמים, בשיטה זו יכולים לקבל ידיעה הגונה בש"ס במשך שלוש שנים, ועיין במילואים שם הביא משו"ע הרב עיי"ש.

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 20 ינואר 2020, 23:39

נבשר כתב:
20 ינואר 2020, 23:35
עקביא בן מהלל אומר כתב:
אני בטוח ששמעתי באוזניי בשיחה שהרב וולבה (שהיה איש מוסרי במלא המובן, וגדלותו מקובלת כמעט על כולם) אמר שכבר בישיבה קטנה צריך ללמוד כוזרי, וסיפר שתלמיד שלו שמשגיח בישיבה קטנה התחיל ללמד כוזרי, וראו שינוי אצל הבחורים, לא זוכר בדיוק את הנוסח, ועוד כתב שהוא לא יודע איך יכול להיות אברכים שלא יודעים כוזרי, ידוע דברי הגר"א על הכוזרי,
עקביא בן מהלל אומר כתב:
ג. הספקים של שלוש ארבע דפים ביום
עוד עיין בספרו עלי שור עמ' עג' "מה נפלא לשמוע לעצת זקני הדור [הספר נכתב בתשל"א] ללמוד כל יום שני דפים גמרא (אפילו בלי תוס') ולחזור עליהם ארבע פעמים, בשיטה זו יכולים לקבל ידיעה הגונה בש"ס במשך שלוש שנים, ועיין במילואים שם הביא משו"ע הרב עיי"ש.
נו ברור מאיליו שעל כמה מדוגמאות, תצליח לגייס מפי ספרים וסופרים על נכונותם. ואז מה? בגלל זה משנים סדרי בראשית ומחוללים מהפכה בעולם הישן שהוכיח בעצם קיומו זה מאה שנים?!
לילה טוב

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 20 ינואר 2020, 23:40

הרב עקביה, תודה.
ולגבי הנקודות הללו:
א. בוואלזין היה שיעור חומש מראשי הישיבה, נשאר לנו מהנצי"ב ור' איצלה. וזה ג"כ מחובר לפשוטו. קשה לי להאמין שיש היום מי שלומד רק את הפשוטו של אב"ע ורשב"ם ובכור שור, בלי שאר הרבדים של הראשונים והנצי"ב. {אני מכיר עוד ישיבות חשובות שיש בהם שיעור ברמב"ן עה"ת ובדברים דומים}.
ב. כוזרי זה המלצה של הגאון, וכבר כתבתי פה שבבית מתיתיהו יש שיעור קבוע בכוזרי על ידי הרב רביץ המשגיח שליט"א. מו"נ לא מאמין שיש מי שלומד כיום, כי זה ממש לא הנושאים של אנשים כבר שנים רבות.
ג. כמה דפים, ידוע לי שחמשה ראשי ישיבות ידועים המליצו על דברים די דומים, זה לא מספיק.
ד. כנראה אתה לא יודע שהיום עושים דברים כאלו בבין הזמנים בישיבות הכי חשובות עם גדולים שבגדולים. ובאיתרי של ר' שלמה פישר היו עושים כך כל ליל שבת עמו, עד שר' שלמה קץ בזה כי סחבו את זה לנושאים רדודים.
ה. יש לי כבר נכדים בישיבות, ואני רואה שבחורים רבים שואלים מהמציאות המודרנית של דמוקרטיה ומדינה ופמיניזם. תמהני איזה בחורים אתה פוגש ? אולי צדיקים מבית מדרש עליון ומאור התלמוד.
כתבתי רק דוגמאות, ואולי אין המשל דומה לנמל כ"כ. אבל נדמה לי שבעיקרון כבר היו שכתבו כאן לעיל, שיש החושבים שישיבות זה רק פונוביז. אבל גם איתרי ומעלות וסלבודקא וכפ"ח ובית מתיתהו ויד אהרן ומהרי"ל והיכל יצחק ועוד, זה ישיבות חשובות של הרמי"ם הת"ח המפורסמים.

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 20 ינואר 2020, 23:42

שוב ראיתי את הודעתך לנבשר, שזה לא חכמה למצוא כמה דוגמאות
אבל אני חושב שזה הפוך, יש אין ספור דוגמאות, אלא שהם לא בדיוק בקו של "יתד נאמן"
אני יכול להביא לך מכל עולם הישיבות של היום ושל הדור שלי.
על מה שכתבו לגבי כוזרי , הרב אברהם יחיאל אונא שליט"א, ממעלות התורה. כשהיה בשיעור א' הודרך על ידי המשגיח שלו, ללמוד כוזרי. סתם סיפור.

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 20 ינואר 2020, 23:46

בישיבת מהרי"ל של הרב שרייבר היה נהוג שיעור חומש (על ידי אחד מתלמידי בימ"ד הגר"א). ר' דב לנדו היה מוסר בזכרון יעקב בשבת שיעור ברמב"ן עה"ת, וראש הישיבה שם היה מוסר שיעור ברמב"ן ובנצי"ב. {וידוע שהרמב"ן הרבה פעמים מפרש פשוטו ודלא כחז"ל, וכמו שאמר מו"ר הגר"ש פעם, שהרבה ראשונים חתרו לחפור ולהעמיק בפשוטו של מקרא, והרמב"ן הוא שהגיע למצוא את המיים שם).

בר נש
משתמש ותיק
נתן תודה: 103 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר נש » 20 ינואר 2020, 23:52

הרב@עקביא בן מהלל אומר
הלימוד האיטי עד למאוד הינו מנהג די חדש והרבה אנשים גדולים ובראשם הגרמ''מ שך לא ראו בזה הצלחה אלא להיפך.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 21 ינואר 2020, 00:11

נבשר כתב:
20 ינואר 2020, 23:35
עקביא בן מהלל אומר כתב:
שהרב וולבה (שהיה איש מוסרי במלא המובן, וגדלותו מקובלת כמעט על כולם) 
תיקון: גדלותו היתה מקובלת על כולם. יתכן ושיטתו לא היתה מקובלת על כולם 

רימון
קיבל תודה: 3 פעמים

שליחה על ידי רימון » 21 ינואר 2020, 00:32

אמנם במכתבי הרב שך הוא צועק הרבה נגד הלימוד של 20 או 15 דף לזמן. אבל לא עלה על דעתו מה שחדשים מקרוב באו, וכעת בישיבת חברון לומדים אולי 4 דף לזמן. אוי מה היה לנו

רימון
קיבל תודה: 3 פעמים

שליחה על ידי רימון » 21 ינואר 2020, 00:43

אדרבה, הצד שני המזלזלים הכי גדולים של הרב שך. ישב יהודי ולמד תורה לשמה למשך כל החיים שלו, שימש כמוסר התורה מדור דור, והחליטו לקבל ממנו עצות בהנהגה, פוליטיקה, השקפה, וכל דבר, גם כשהיו דבריו מחודשים וגרמו מחלוקת. אבל הדבר היחיד שהם לא מקבלים ממנו הוא דעתו על דרך הלימוד, שזה היה באמת המקצוע שלו, והוא הכיר את זה יותר מכולם. אבל בזה יודעים יותר טוב ממנו... די לשקיפות.

נבשר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 21 ינואר 2020, 00:44

רימון כתב:
21 ינואר 2020, 00:43
אדרבה, הצד שני המזלזלים הכי גדולים של הרב שך. ישב יהודי ולמד תורה לשמה למשך כל החיים שלו, שימש כמוסר התורה מדור דור, והחליטו לקבל ממנו עצות בהנהגה, פוליטיקה, השקפה, וכל דבר, גם כשהיו דבריו מחודשים וגרמו מחלוקת. אבל הדבר היחיד שהם לא מקבלים ממנו הוא דעתו על דרך הלימוד, שזה היה באמת המקצוע שלו, והוא הכיר את זה יותר מכולם. אבל בזה יודעים יותר טוב ממנו... די לשקיפות.
היום ללמוד מהר זה לא הולך, הבחורים לא רוצים ...

מסיח לפי תומו
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 88 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסיח לפי תומו » 21 ינואר 2020, 00:46

שמתי לב לעובדה שההשפעה של הרב ענבל והרב פייבלזון התחילה עוד הרבה לפני עידן האינטרנט.
(לפני יותר מעשר שנים מישהו הציע לי להשתתף בשיעור של הרב פייבלזון. השיעור היה בבני ברק לארבע בחורים. הוא נסע בתחבורה ציבורית הלוך ושוב על חשבונו בשביל לדבר עם בחורים על ענייני מתן תורה.)

ואילו המאבק בהם לא היה שורד אפילו יום אחד (חוץ מגבולותיה של ישיבת חברון) אילולי האינטרנט. (ולמי שישאל - קוי נייעס זה אינטרנט לכל דבר וענין).

יהודי אחד
נתן תודה: 74 פעמים
קיבל תודה: 34 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי אחד » 21 ינואר 2020, 01:13

משכנות יעקב תפסיק לעבוד על אנשים תמימים. ללקט כמה אנשים ורבנים שמקומם תמיד היה בשוליים ולהעמידם לצורך אג'נדתך במרכז הבמה.
מי באת לחנך, את ר' גרשון או את, ר' בערל, ר' דב לנדאו, ר' משה הלל הירש, ר' יעקב פרידמן, ר' אביעזר פילץ, ר' דוד כהן, ר' ברוך אזרחי ואחיו ר' יצחק, ר' משה יהודה שלזינגר או המשגיח ר' בורדיאנסקי, ר' אברהם יצחק קוק רי שפירא, ר' ברוך ויסבקר
כל אלה -ועוד מאות שלא הוזכרו, דעתם חשובה בעיניך כקליפת השום לעומת כמה רבני שוליים שקבצת לאחר טרחה וההעלאתם באוב בשביל האג'נדה שלך שאתה מטיף לה בריש גלי
קצת דרך ארץ לאיזיק

נבשר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 21 ינואר 2020, 01:19

יהודי אחד כתב:
21 ינואר 2020, 01:13
משכנות יעקב תפסיק לעבוד על אנשים תמימים. ללקט כמה אנשים ורבנים שמקומם תמיד היה בשוליים ולהעמידם לצורך אג'נדתך במרכז הבמה.
מי באת לחנך, את ר' גרשון או את, ר' בערל, ר' דב לנדאו, ר' משה הלל הירש, ר' יעקב פרידמן, ר' אביעזר פילץ, ר' דוד כהן, ר' ברוך אזרחי ואחיו ר' יצחק, ר' משה יהודה שלזינגר או המשגיח ר' בורדיאנסקי, ר' אברהם יצחק קוק רי שפירא, ר' ברוך ויסבקר
כל אלה -ועוד מאות שלא הוזכרו, דעתם חשובה בעיניך כקליפת השום לעומת כמה רבני שוליים שקבצת לאחר טרחה וההעלאתם באוב בשביל האג'נדה שלך שאתה מטיף לה בריש גלי
קצת דרך ארץ לאיזיק
תגובה כזאת חסרת תוכן, שלא קרא כלום מכל ההדעות של הרב @משכנות יעקב, שהביא שם סיפורים מהשמות שהזכרת,
אבל הודעה כזאת, רק תועיל למען הרב הנזכר יביא עוד כמה סיפורים מעניינים שלא קוראים בעיתונים, אני נהנה מזה.

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 21 ינואר 2020, 01:24

הרב יהודי אחד, אני מקבל בחיבה את בקשתך. איני בא לחנך אף אחד, בטח לא את כל הרשימה שהזכרת שצברתי שעות שיחה רבות עם חלק גדול מהשמות הנ"ל וניסיתי להתחנך מהם ומעוד גדולים שכבר אינם אתנו.
באתי להראות שהדרך שחושבים ברחוב שיש איזו דרך השקפתית מסויימת, זה לא מה שהת"ח מחנכים בהרבה דברים.
אשמח לשמוע ממך דברים עניינים.
אבל הדוגמאות של דרכי רבותי ורבותינו אינם מן השוליים
הרב הוטנר למד בסלבודקא ולא היה בשוליים
הספר של ר"ר גרוזובסקי על בעיות התקופה לא היה שולים אלא מאמרים של ראש הישיבה החשוב ביותר בארה"ב
קונטרס על ההשקפה של השחיטה מול האנטישמים יצא על ידי הרב יסודי הדעת ואהבת מישרים המשגיח בישיבת לומזא

וקח דוגמא מהישיבה היחידה שהגר"א נכח בהקמתה על ידי תלמידיו: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7 ... 7%99%D7%9F
כהנה והרבה יותר מהנה קבלנו מרבותינו מעתיקי השמועה ראשי הישיבות, וב"ה לא נולדנו היום, וכבר כתבתי מעט ממה שאמר לי ר' גרשון, ושאר גדולי ישראל.
רק תגיד בכנות, האם ידעת על ישיבה זו שהוקמה ע"י הגר"א ודרכה בקדש ?
עמהרצות אינה השקפה.

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 21 ינואר 2020, 01:30

כדאי גם לראות את סדר הלימוד של ר' אליהו רגולר בצעירותו - https://www.hamichlol.org.il/%D7%A8%D7% ... 7%9C%D7%A8
ומי שלא מכיר את השמות הללו, כנראה שסבותיו אינם מליטא.

יהודי אחד
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי אחד » 21 ינואר 2020, 01:35

ואז מה?
ר' אליהו רוגלר ועוד כמה שמות שתוקשש עדיפים על פני רבותינו מעתיקי השמועה שקבעו את סדרי הישיבות?
אפילו הח"ח לא הצליח להכניס קודשים בישיבות?

יהודי תמים
נתן תודה: 20 פעמים
קיבל תודה: 38 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי תמים » 21 ינואר 2020, 01:40

יהודי אחר,
הקושיא שלך מהחפץ חיים זה לא כל כך קושיא,
מה אתה רוצה,
החפץ חיים לא היה מ'מעתיקי השמועה'.
אם הוא היה מהם, ודאי שהיו דבריו מתקבלים.
בכבוד רב
יהודי פשוט

יהודי תמים
נתן תודה: 20 פעמים
קיבל תודה: 38 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי תמים » 21 ינואר 2020, 01:41

סליחה
בראש ההודעה:
*יהודי אחד

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 21 ינואר 2020, 01:42

הרב יהודי אחד
אם אתה חושב שיש מישהו פה, אני או כותב אחר, שרוצה או חולם בלילה לשנות את סדרי הלימוד בישיבות. אז מחילה על מה שכתבתי לך לעיל, ואתה צודק לגמרי.
לא נראה לי שיש מישהו שלמד בישיבות וחושב כך.
אנשים חושבים שיש בהחלט מרחב לראש ישיבה פלוני ור"מ אלמוני וכולל פלמוני וכן על זה הדרך, לגוון בדרכי הרבה מרבותינו. ולא כולם בחדא מחתא בדיוק.
ואני לכשעצמי מה שהבאתי לעיל, בכלל לא כוונתי בכל דברי לעיל על ישיבה דמיונית כל שהיא שתקום או לא תקום, אלא על תלמידי חכמים ותלמידיהם שיש להם כל גווני הקשת. וזה כולל אדרבא את מעתיקי השמועה כמו שהבאתי דוגמאות רבות.
אגב לא זכור לי שהח"ח רצה שזה יהיה בישיבות

יהודי אחד
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי אחד » 21 ינואר 2020, 01:45

ללמדך יהודי תמים שגם החפץ חיים הגדול לא היה בכוחו לשנות סדרי הישיבה אם לא שנתקבל אצל רוב הגדולים

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה - פנימי”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח