לבקשת רבים, עדכנו את כללי פורום הקורונה, לטובת כולנו - נא להקפיד לשמור עליהם
מעתה, בפורום קורונה הראשי יעלו נידונים תורניים בלבד, ובתת הפורום עדכונים נחוצים בלבד
נא לא לערב בין הפורומים, ונא לא להעלות כלל עדכונים שאינם נחוצים ושאר מילי דעלמא, פורומינו - פורום לתורה!
בתקווה להבנה, בברכת "והסירותי מחלה מקרבך"

אודות "בית מדרש הגר"א"

בפורום זה הודעות מאושרות על ידי מנהל

ירושלמי_ירושלמי
נתן תודה: 15 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: אודות "בית מדרש הגר"א"

שליחה על ידי ירושלמי_ירושלמי » 03 פברואר 2020, 08:00

אני מתקשה כבר לעקוב אחרי הדיון כאן, אבל עצם העובדה שנכתבו כאן כבר 720 הודעות (ואני מבין שגם נמחקו הודעות), מלמדת לדעתי שמדובר בנושא חשוב ומרכזי בעולם התורה, לטוב או למוטב.
נראה לי שלמרות שהרב אוריה עינבל הקים את "בית מדרש הגר"א", מדובר בסופו של דבר בשני דיונים נפרדים. כשם שמפורסם בנוגע לספרים, שיש מחברים שהם גדולים מספריהם ויש ספרים שהם גדולים ממחבריהם.
לגבי "בית מדרש הגר"א", אני חושב שהיתרון הגדול של המקום הוא בהיותו בבחינת "ספק יחיד", כלומר שאין להם מתחרים. הרב אוריה זיהה נכון את החיפוש של בחורי ישיבות מצוינים אחרי דרכים ורעיונות שונים, והשכיל לתת מענה בדמות שיעורים שונים ומגוונים ע"י מגוון של תלמידי חכמים, ובאמצעות מגוון תכניות ומסגרות.

חנינא בני
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 30 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חנינא בני » 03 פברואר 2020, 08:13

נו בסדר, אבל האם זה מצדיק לסחוב בנים וחתנים של ת"ח לרעיונות של לימוד ש"ס, הספק, שקיעות בתורה?

אנונימי
נתן תודה: 4 פעמים
קיבל תודה: 18 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אנונימי » 03 פברואר 2020, 08:29

אברך צעיר כתב:
02 פברואר 2020, 15:43
נכד של הג"ר דב לנדו למד אצל הרב שריבר ואצל הרב ענבל
.......
אברך צעיר כתב:
02 פברואר 2020, 19:33

בן של הרב לורנץ מסר שם שיעור באתר.....
לא יודע אם זה לענין שמעלים כאן שמות של אנשים ידועים שאינם (לעת עתה) גדולי ישראל ודנים בהם

אבל זה מתחיל להזכיר לי תקופה שלפני מאתים שנה
שאם אברך צעיר היה אז מגיב באיזה פורום הוא היה אומר
למה החתן של הברוך טעם הולך איליהם?
למה הנכד של ר' עקיבא איגר הולך איליהם?
למה התלמידים של הקצה"ח הולכים אליהם?
למה הם גנבו את העילוי צדוק מלובלין?
וכו' וכו'

ירושלמי_ירושלמי
יצירת קשר:

שליחה על ידי ירושלמי_ירושלמי » 03 פברואר 2020, 10:42

עדיין לא הבנתי מה הטענה נגד "בית מדרש הגר"א" בכך שבחורים ואברכים מצוינים ומיוחסים מגיעים לשם, ואני נוטה לדעה שהובאה כאן שמדובר באנשי בית המדרש המבקשים להשביח את מקחם, אבל נראה לי שיש לתופעה זו גם הסבר נוסף.
בחור ישיבה או אברך סקרן ותאב דעת, יכול בדרך כלל להרחיב את אופקיו באמצעות "מים גנובים" בביקור בספריה הלאומית בגבעת רם, ברישום לקורסים ב"אוניברסיטה הפתוחה", בקריאת ספרות מחקרית אקדמית, במפגש עם דמויות משמעותיות בחוג לתלמוד או למחשבת ישראל, בחברות בפורום "עצור כאן חושבים", בהתכתבות עם הרב ד"ר מיכאל אברהם וכיו"ב, אולם ככל שמדובר בבחור או אברך שמור/סגור הרי שהוא מחפש את ה"מים גנובים" במקומות כשרים כדוגמת "בית מדרש הגר"א".

חנינא בני
קיבל תודה: 30 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חנינא בני » 03 פברואר 2020, 10:46

מצטרף לבקשה, אחרי כ"כ הרבה הודעות, הגיע הזמן להביא את הטיעונים עצמם, כלומר אמירה מתומללת היטב, שנאמרה ע"י מישהו בבית מדרש הגר"א, ונימוק בעברית צחה על הפסול שבה. ובלי ספק יסכימו כל חכמי הפורום. שהרי מה יותר נורא מאמירה שיש בה פסול ר"ל?
אמנם אם עדיין צריכים הקדמות, לא אני הקטן, והמצטרף החדש, זה שיקלקל, שימשיכו עוד כמה מאות הודעות של הקדמות וריצוי ופיוס הצדדים כדי שיהיה חשקם בדיון. ואח"כ יתחיל הדיון האמיתי שמחכים לו. בשביל דברים חשובים יש סבלנות.

אחד העם
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 14 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד העם » 03 פברואר 2020, 11:12

לא רואה טעם בלהביא את הטיעונים בעצמם.
כל הדרישה המחוצפת הזו כאילו יש צורך בלהציג טיעון מתומלל, כשהטענות זועקות עד לשמים ואנשי בית מדרש הגר"א לא מוצאים את ידיהם ורגליהם להשיב מלבד החזרה על הטענה השחוקה 'הבו לנו טיעונים'
עצם הדרישה הזו היא לא רלוונטית, יש לכם מה לענות על כל מה שנטען כאן עד עכשיו? בבקשה!
די כבר עם הדרישה ל'אמירה מתומללת היטב'

שמואל שלומוביץ
קיבל תודה: 4 פעמים

שליחה על ידי שמואל שלומוביץ » 03 פברואר 2020, 11:35

הרוצה לשקר ירחיק עדותו...

עד מתי
קיבל תודה: 2 פעמים

שליחה על ידי עד מתי » 03 פברואר 2020, 11:39

הרב אחד העם
לא מבין, מנהלים כאן דיון ארוך שנפרס לאורך עשרות עמודים ואף טענה קונקרטית חוץ מ'זה לא מריח לי טוב', 'מגיעים לשם בחורים איכותיים מידי', 'פלוני ואלמוני נגד'
ואים שום טענה קונקרטית? שום ציטוט, שום ויכוח, כלום, רק הטחת עלבונות?

אם יש כל כך הרבה זמן להתנצחות מדוע המתנגדים לא יוכלו פשוט להציג טענה ספיציפית, סנסן אחד, משהו שיש להיתלות בו,
הנה אחד מרבני בית מדרש הגר"א אמר כך וכך, ויש בעייתיות באמירה זו כי היא מתנגדת לעיקר זה וזה
כבר עשיתי לך את השבלונה, כעת תמלא אותה במה שידוע לך

אחד העם
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד העם » 03 פברואר 2020, 11:43

הבעיה שאם אתחיל להביא ציטוט ולטעון שיש בעייתיות בציטוט הזה מיד יתחילו כל אוהדי בית מדרש הגר"א שפזורים כאן באלפיהם (וחוששני שגם מחוץ לפורום יש להם תמיכה גדולה בציבור) להתקיף אותי ולהשיב לי
לכן אני עושה את מה שהגר"ח מבריסק עשה, שהיה שואל את ר' שמחה זליג שאלה בהלכה ומבקש לא להביא מקורות כדי שהוא לא יתווכח עם הפסק

חזק וברוך
משתמש ותיק
נתן תודה: 350 פעמים
קיבל תודה: 147 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חזק וברוך » 03 פברואר 2020, 11:53

אחד העם כתב:
03 פברואר 2020, 11:43
הבעיה שאם אתחיל להביא ציטוט ולטעון שיש בעייתיות בציטוט הזה מיד יתחילו כל אוהדי בית מדרש הגר"א שפזורים כאן באלפיהם (וחוששני שגם מחוץ לפורום יש להם תמיכה גדולה בציבור) להתקיף אותי ולהשיב לי
לכן אני עושה את מה שהגר"ח מבריסק עשה, שהיה שואל את ר' שמחה זליג שאלה בהלכה ומבקש לא להביא מקורות כדי שהוא לא יתווכח עם הפסק
זו זכותך המלאה לנהוג כך, אך כך לא תשכנע אף אחד, כל עוד לא הוכחת שאתה בדרגתו של ר' שמחה זליג.

קדמא ואזלא
נתן תודה: 59 פעמים
קיבל תודה: 80 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי קדמא ואזלא » 03 פברואר 2020, 12:12

עצם הדבר שעד עתה עוד לא הועלה כאן שום טקסט קונקרטי לדון עליו מוכיח שאיש מהמתנגדים כאן בפורום אינו יודע על מה הוא שח, וכל אחד בעיקר נשען על חבריו האחרים פה שמסתמא זה נורא ואיום. צריך לזכור שאי אפשר לפסול תלמידי חכמים שמוחזקים ככשרים בלי להוכיח מתוך דבריהם ולמצוא בהם פסולא דמוכח. וכל הפוסל עליו הראיה וידו על התחתונה.

מהבהב בחושך
קיבל תודה: 38 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מהבהב בחושך » 03 פברואר 2020, 12:15

הובאו מעט כמדומני בסביבות עמוד 19-20 ודנו בהם מעט.
אח"כ טבעו בגל ההשמצות ודיוני הסרק. שהוציאו -בכל אופן לי- את החשק להשתתף בדיון.

קדמא ואזלא
יצירת קשר:

שליחה על ידי קדמא ואזלא » 03 פברואר 2020, 12:33

המעט שהובא ראיתי, ואני לא ראיתי שם 'א גרויסע כפירה', ועין תחת עין כבר דובר וגם הובהר על ידו.

חכם באשי
משתמש ותיק
נתן תודה: 34 פעמים
קיבל תודה: 202 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 03 פברואר 2020, 12:57

ירושלמי_ירושלמי כתב:
03 פברואר 2020, 10:42
בחור ישיבה או אברך סקרן ותאב דעת, יכול בדרך כלל להרחיב את אופקיו באמצעות "מים גנובים" בביקור בספריה הלאומית בגבעת רם, ברישום לקורסים ב"אוניברסיטה הפתוחה", בקריאת ספרות מחקרית אקדמית, במפגש עם דמויות משמעותיות בחוג לתלמוד או למחשבת ישראל, בחברות בפורום "עצור כאן חושבים", בהתכתבות עם הרב ד"ר מיכאל אברהם וכיו"ב, אולם ככל שמדובר בבחור או אברך שמור/סגור הרי שהוא מחפש את ה"מים גנובים" במקומות כשרים כדוגמת "בית מדרש הגר"א".

אולי גם ילך למנזר? מה לכל מי שיש לו ריח של תורה ולקורסים באוניברסיטה הפתוחה? קורסים של מה בדיוק?

וגם לא כ"כ הבנתי אם כוונתך להראות המעליותא של בהמ"ד הנ"ל, או ההיפך בדיוק.

ירושלמי_ירושלמי
יצירת קשר:

שליחה על ידי ירושלמי_ירושלמי » 03 פברואר 2020, 13:11

@חכם באשי לא באתי להראות לא מעליותא ולא גריעותא, אלא להציג את העובדות לאשורן.
העובדות הן שישנם בחורי ישיבות ואברכי כוללים שמוצאים את הרחבת הדעת שהם מבקשים באופנים שציינתי, וגם בין באי בית מדרש הגר"א אני מכיר כמה בחורים ואברכים שלומדים כיום ב"אוניברסיטה הפתוחה", ואם לטענתך זו הוכחה שאין להם ריח של תורה לא אתווכח אתך, אני לצערי לא זכיתי למעלת "מורח ודאין".

אחד העם
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד העם » 03 פברואר 2020, 13:18

הרב קדמא ואזלא (שדבריו נכתבו בהקשר להודעתי האחרונה)
ענין התוכחה לכה"פ בדורנו הוא המחאה על סגנון חדש שלא דרכו בו רבותינו ראשי הישיבות בשנים האחרונות,
וכשאני אומר סגנון אני מתכוון אפילו לשפה בלבד שכן שינוי השפה והסגנון אף הוא שינוי מצורת הישיבות כפי שהורגלנו
שלא לדבר אם קם בית מדרש שמטרתו היא להעמיק יותר במופלא ממך, בנושאים שבישיבות נמנעים מלעסוק בהם, ובזה כו"ע מודו שביהמ"ד הגר"א עוסק
אם כן בוודאי שיש למחות נגד זה בחריפות
ולזה אין צורך לצרף שום הוכחה שכן המחאה היא לשם מחאה בלבד, לא להשיג קולות ולא לשכנע, רק עצם הבעת המחאה

קדמא ואזלא
יצירת קשר:

שליחה על ידי קדמא ואזלא » 03 פברואר 2020, 13:27

משום מה יש פה הרגשה לאורך האשכול, שכל פעם שמתווכחים על הסגנון המתנגדים ממהרים לעבור לדבר על התוכן, וכמשבקשים סו"ס להעלות תוכן קונקרטי לדון עליו, כדי שלא לדבר באויר, הם חוזרים לדבר על הסגנון, וחוזר חלילה.

אנונימי
יצירת קשר:

שליחה על ידי אנונימי » 03 פברואר 2020, 13:28

אין ספק שר' דוד כהן עשה טעות אסטרטגית בכך שהוביל את ההתנגדות לבית המדרש לשטח של אפיקורסות, כי אז כל מי שחושב שאי אפשר להאשים אותם בכאלו השמצות איומות כבר אוטומטית תומך בהם, וכנראה לכן הם זוכים לגיבוי של גדולים מסוימים,
אם הדיון היה כשאלה חינוכית האם הם עוזרים או הורסים, האם הם מחברים או מנתקים, האם זה שווה לכל נפש או לא, האם צריך להיות בגלוי או בסתר, בסדר ראשון או בסדר רביעי, אני מאמין שהיו הרבה שאומרים שיש כאן משהו בעייתי.

אגב, שמעתי שמועה חשאית מיודעי דבר, שתלמידי בית מדרש הגר"א הולכים להתחפש בפורים עם רטייה של משה דיין,לעשות צחוק מהפולמוס עין תחת עין .

חכם באשי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 03 פברואר 2020, 13:31

אנונימי כתב:
03 פברואר 2020, 13:28
אין ספק שר' דוד כהן עשה טעות אסטרטגית בכך שהוביל את ההתנגדות לבית המדרש לשטח של אפיקורסות, כי אז כל מי שחושב שאי אפשר להאשים אותם בכאלו השמצות איומות כבר אוטומטית תומך בהם, וכנראה לכן הם זוכים לגיבוי של גדולים מסוימים,

תודה על חלוקת הציונים!

אם נראה לך שהגר"ד כהן שליט"א עובד לפי מהלך "אסטרטגי", טעות בידך.

הוא מביע את דעתו דעת תורה, שיש בדבריהם אפיקורסות. כך הוא מבין את התורה. ואם הוא לא יגיד כך הוא עושה שקר בנפשו ומלאכת ה' רמיה.

בכלל, עד כה עדיין לא הובאו דבריו של הגאון הנ"ל שליט"א, הקלטה או תמלול שלהם.

אחד העם
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד העם » 03 פברואר 2020, 13:31

הרב קדמא ואזלא
האם לדעתך יש משהו חדש בבית מדרש הגר"א?
אם כן החידוש הוא בסגנון או בתוכן?
במידה ויש חידוש באחד משני הדברים הללו בוודאי שחובת המחאה מוצדקת, שכן חידוש משמעו שינוי, ועל שינוי יש למחות ולהתריע
במידה ואין חידוש מה הטעם בקיומו של בית מדרש הגר"א

חכם באשי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 03 פברואר 2020, 13:32

ירושלמי_ירושלמי כתב:
03 פברואר 2020, 13:11
וגם בין באי בית מדרש הגר"א אני מכיר כמה בחורים ואברכים שלומדים כיום ב"אוניברסיטה הפתוחה", ואם לטענתך זו הוכחה שאין להם ריח של תורה לא אתווכח אתך,

אם זה נכון, [ובאמת קשה לי להאמין], הרי שזה נורא ואיום. להרחבה בנושא ראה בקונטרסו של... הרב .... על האקדמיה. הועלה בפורום במקו"א.

קדמא ואזלא
יצירת קשר:

שליחה על ידי קדמא ואזלא » 03 פברואר 2020, 13:34

אני אישית אינני תומך בהם, אני באמת מתעניין לדעת מה קורה שם, ואני חושב שבשורה תחתונה כדי לפסול צריך שכל גדולי ישראל יסכימו לכך. ואני רוצה להזכיר שבשעתו כשדובר על הגר"ל מינצברג זצ"ל כבר חתמו רוב גדולי הדור ורה"י נגדו, ולמרות זאת בפעילותו של הגר"ש אוירבך הסירו את חתימותיהם, לקיים 'ורגלי חסידיו ישמור', וכאן מדובר על יותר מת"ח אחד, ואף אחד לא חתם נגדם, וכנראה שלא סתם, והיחידים שמוכנים לחתום נגדם זה בעלי הניקים דכאן.

עד מתי
קיבל תודה: 2 פעמים

שליחה על ידי עד מתי » 03 פברואר 2020, 13:35

לדברי חכם באשי:
בית מדרש הגר"א לא נותן לגיטימציה להליכה לאניברסיטאות, הוא בס"ה נותן להם תוכן רוחני איכותי,
אם מבין הבאים יש בחורים כשרוניים שמחפשים את סיפוקם באוניברסיטה הפתוחה זבש"ם, מה אתה מצפה, שינעלו בפניהם את הדלת?

ועל דברי אחד העם אומר, שאינני מבין את שיחו כלל, או שבית מדרש הוא בדיוק כמו הקודמים לו ואז אין בו טעם, או שהוא מחדש במשהו ואחת דינו לסגירה ורבניו להשמצה???

בר נש
משתמש ותיק
נתן תודה: 102 פעמים
קיבל תודה: 36 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר נש » 03 פברואר 2020, 13:48

אחד העם כתב:
03 פברואר 2020, 13:18
וכשאני אומר סגנון אני מתכוון אפילו לשפה בלבד שכן שינוי השפה והסגנון אף הוא שינוי מצורת הישיבות כפי שהורגלנו
אילו הייתה חי לפני 60 שנה הייתה מוחה באותו אופן ישיבות שעזבו את היידיש לטובת העיברית החדשה. אני מבין נכון? 
אחד העם כתב:
03 פברואר 2020, 13:18
שלא לדבר אם קם בית מדרש שמטרתו היא להעמיק יותר במופלא ממך, בנושאים שבישיבות נמנעים מלעסוק בהם, ובזה כו"ע מודו שביהמ"ד הגר"א עוסק
אם כן בוודאי שיש למחות נגד זה בחריפות
אם דעתך הוא שנושאים בהם עוסקים בבית מדרש הנ''ל מפלאים ממנו עליך לנמק (שנושאים אלו מפלאים ולכן אל להם להתעסק בהם).
מה שבישיבות לא עוסקים באותם נושאים אינו אוסר אותם על העולם. אם הינך רואה בזה סימן לבעיה שורשית הטמונה בנושאים אלו החובה עליך לפרש אותה.
ואם אין הדברים אלו בכוחך אין לך זכות לגדף. אתה יכול לחשוד אותם לפי חוש הריח שלך, להרחיק את עצמיך משם, אבל לא לדבר לפני קהל.

אחד העם
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד העם » 03 פברואר 2020, 13:48

בביאור כוונת הגר"ד כהן, דעתי בזה כדברי החכם באשי.
לא חושב שר' דוד פעל כאן מתוך אסטרטגיה, אני מאמין שדעתו היא מעין מש"כ (כלומר שדעתי קרובה לדעתו), שבענייני מחאה אין מקום לשיקולי עלות-תועלת
ואפילו אם יש תועלת בבית מדרש הגר"א , כשיש מקום למחות ראוי למחות

אחד העם
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד העם » 03 פברואר 2020, 13:51

הרב בר נש, ראה מה שכתבתי לקדמא ואזלא, לפני מספר הודעות (ועל הודעת עד מתי אינני רואה מקום להגיב כלל)
בענין היידיש ייתכן והיה מקום למחות גם אז, אינני יודע
לא התכוונתי שבית מדרש הגר"א עוסקים ב'מה למעלה' אלא עצם העיסוק בעניינים עמוקים שלא נותנים להם מקום בישיבות הוא גופא שינוי בצורת מסירת התורה

אנונימי
יצירת קשר:

שליחה על ידי אנונימי » 03 פברואר 2020, 13:53

אחד העם כתב:
03 פברואר 2020, 13:51
הרב בר נש, ראה מה שכתבתי לקדמא ואזלא, לפני מספר הודעות (ועל הודעת עד מתי אינני רואה מקום להגיב כלל)
בענין היידיש ייתכן והיה מקום למחות גם אז, אינני יודע
לא התכוונתי שבית מדרש הגר"א עוסקים ב'מה למעלה' אלא עצם העיסוק בעניינים עמוקים שלא נותנים להם מקום בישיבות הוא גופא שינוי בצורת מסירת התורה

צורת המסירה זה דין בגברא או בחפצא או בחפצא של הגברא?

ירושלמי_ירושלמי
יצירת קשר:

שליחה על ידי ירושלמי_ירושלמי » 03 פברואר 2020, 14:05

החידוש המרכזי ב"בית מדרש הגר"א" הוא כמדומני המגוון הרב, הרב אוריה גם ציין את הנקודה הזו בדבריו על בית המדרש שתמללתי כאן. כשעברתי כעת על האתר, מצאתי שם דברים של למעלה מ-50 רבנים, שאת שמות רובם אינני מכיר.
הרב אברהם צווייג, הרב אורי הולצמן, הרב אוריה עינבל, הרב אייכנשטיין, הרב איתמר, הרב אלחנן וינברג, הרב אליהו זילברמן, הרב אליהו מאיר פייבלזון, הרב אלתר, הרב אסף אשכול, הרב אריה מאיר, הרב בועז הימלטון, הרב ברוך צבי גרינבוים, הרב דב רוזנבלום, הרב דואר, הרב ויזל, הרב ולדנברג, הרב חיים ווייס, הרב יארמיש, הרב יהודה זייבלד, הרב יהושע עינבל, הרב יהושע קניאל, הרב יואל שוורץ, הרב יוסף וידר, הרב יוסף שיף, הרב יחיאל ורטהיימר, הרב יחיאל מאיר, הרב יעקב עינבל, הרב יעקב צבי בוצ'קובסקי, הרב יעקב שוהם, הרב יצחק ברוך רוזנבלום, הרב יצחק רצקר, הרב ישעיהו לוי, הרב לורנץ, הרב מאירוביץ, הרב משה גרינהוט, הרב משה יצחק פרקש, הרב משה מינצברג
נתן רוטמן, הרב צבי עינבל, הרב קינרייך, הרב קליימן, הרב רפאל טרבלסי, הרב רפאל ספייער, הרב שווגיער, הרב שלמה פישר, הרב שמואל בן שלום, הרב שמואל נדל, הרב שמואל קלופפר, הרב שמחה פלדמן, הרב שמעון שרייבר.
אולי במקום להתמקד רק ברב אוריה עינבל וברב אליהו מאיר פייבלזון, יש טעם להרחיב קצת במידע על כל אחד מהרבנים הנזכרים כאן, ואז נוכל אולי להבין טוב יותר את ייחודו של בית מדרש הגר"א ואולי גם את הטענות כנגדו.

בר נש
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר נש » 03 פברואר 2020, 14:06

אחד העם כתב:

ומה ההבעיה בשינוי צורת מסירת התורה? שאלתי היא באופן כללי לפני שנדון את המקרה דנן.

בר נש
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר נש » 03 פברואר 2020, 14:10

אחד העם כתב:
אלא עצם העיסוק בעניינים עמוקים
אילו לא היו עמוקים זה היה מפריע לך?