הכשרים מחו"ל

כל מה שקשור לכשרות, בצורה ענינית בלבד
כללי הפורום
כל אשכול שיסטה מענינו, ימחק לאלתר. כל משתמש שידון לגופם של אנשים או יכנס לענינים פוליטים וכיוצ"ב יורחק לצמיתות.
סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 160 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הכשרים מחו"ל

שליחה על ידי פעלעד » 26 אוקטובר 2017, 14:13

אחד התלמידים כתב:
פעלעד כתב:
אחד התלמידים כתב: שאלתי להמומחה שלי אם הוא מסכים לדבריך. לא היה לו זמן להאריך, אבל באופן כללי הוא מסכים לאותיות ג' ד' ה', הגם שהוא היה חולק על כמה מהפרטים וסדר הדירוג, בפרט לגבי רבי יהושע כץ שליט"א גאב"ד מאגרוב, הגם שהוא מסכים שההכשר שלו טוב.
אבל הוא טוען שרבי יהושע כץ שליט"א גאב"ד מאגרוב מוכר לו שהוא מספר לשון הרע מטופש כדי לפסול ההכשירים הגדולים [דהיינו OU וכדומה], וזה ניכר בתוך דבריך.
ככל הנראה המומחה שלך לא לגמרי מעודכן... בא אספר לך על מה שאתה מגדיר כמוכר לשון הרע מטופש...
רבי יהושע כץ עד לפני כעשר שנים או פחות לא היה לו גוף כשרות עצמאי, הוא כבר כמדומני קרוב לארבעים שנה בכשרות אבל הוא עבד תחת כשרויות או שכרו אותו לתקופות וכדו', בגלל זה הוא לא היו לו אינטרסים והוא יכל לדבר חופשי, זו הסיבה שהוא יצא לציבור ופעם בחצי שנה נשא דרשה והביא לידיעת הציבור דברים שכשרויות רצו להעלים מתחת לשולחן, בזכות זה הציבור עשה רעש ותיקנו המון תיקונים בכשרות בחו"ל, הוא היה מספר בדרשות סיפורים אחד אחרי השני שקרו איתו ורק איתו, והוא סיפר כל מה שהוא פגש בOU ודומיהן בכל הנסיעות שלו, איך המשגיחים שלו נראים וכל ההתנגשויות איתם וכו' מה שאתה מגדיר כלשון הרע, הוא פשוט גילה את אוזן החרדי שלא מתמצא שידע מה הם הארגונים הללו.
עכשיו מי שמנהל גוף כשרות לא יעז לדבר ככה, כי אחרי הכל לOU יש יד בכל מקום, וכל גוף כשרות חייב להגיע אליהם כדי לקבל מידע, כידוע יש המון שיתוף מידע בין גופי הכשרויות, וזה מה שקרה לרבי יהושע כץ ברגע שהוא פתח גוף כשרות, הוא היה חייב להתחייב בפניהם שהוא לא ישמיץ אותם, אחרת הם לא הסכימו לעבוד איתו, וכבר שנים (לפחות 5 או יותר) שהוא לא מדבר מילה נגדם, הוא רק מסביר את מה שאני הסברתי לעיל מה שרבני הOU אומרים בעצמם שזה לא מיועד לציבור שלנו, וכשהוא מדבר נגד מישהו הוא לא מזכיר שמות בשו"א, רק פעם אחת הוא סבר שמאד חשוב לכן הוא נתן כמה רמזים אבל בלי שמות.
עכ"פ מי שמגיע מניו יורק יודע שלהגיד שהכשר מאגרוב והעומד בראשו הוא לא הכי, דומה למי שאומר שהעדה והרב לנדא הם ככה בינונים...

ולגבי סדר הדירוג בתוך אות ג' ואות ד' עצמו, אין שום סדר, ואדרבה אני סבור שחלק שכתבתי מאוחר יותר טובים מאלה שלפניהם, פשוט כתבתי לפי הסדר שעלה לי בראש וחילקתי לשלושה קטגוריות מאד מאד כלליות כפי שכבר הדגשתי.
אילו היית כותב רק דברים שאני לא אמור לדעת לא הייתי יודע מי להאמין. אבל מה אעשה מה שאתה אומר ש"הם אומרים בעצמם" אינו נכון.
מה שכן נכון שהוא שלפני שנים הOU ודומיהם באמת היו בעיותיים. [הגם שאף אז הרב של הכשר באחד הערים בארה"ב אמר לי שלמרות כל הבעיות שהוא לא התכחש להם נדיר שבאמת יהיו מוצרים תחת השגתותיהם לא כשר ממש. לפני שלושים שנה פגשתי משגיח כשרות, והוא אמר לי שלפי מה שהוא רואה בשטח הוא היה צריך להפסיק לאכול לגמרי, אבל למעשה הוא רואה ג"כ שלמעשה בדיעבד הכל כשר. שאלתי אותו מכמה מהמכשולות שאומרים עליהם שקורים, והוא הראה לי איך שלהלכה זה כשר בדיעבד.] בשנים האחרונים הם שיפרו הרבה. פעם ארגונים כמו OU, שהוא במדה מסויימת מקביל אמריקאי למזרחי, התעסקו אנשים מודרניים מציבור שלהם, ורמת ההקפדה בהלכה והידורים שלהם היה בהתאם. היום אנשים מודרניים רוצים לעסוק בהייטק ניהול השקעות ועסקים וכדומה, ואלו הפועלים בהכשרים גם אצל OU וכדומה הם חרדים, כגון אברכים מלייקווד שנאלצו לעבוד לפרנסתם ואינם רוצים להזניח עבודת הקודש לגמרי, כמה מהם ידועים ומוכרים לי אישית.
היום רמת הכשרים דוגמת OU גבוה יותר עד אין שיעור ממה שהיה פעם, ומי שכותב שהם מחפשים כל הקולות שאפשר להקל בהם הוא זה שאינו מעודכן. יש חומרות שהם שהם הקדימו בהם הכשרים הכי מהודרים בא"י כגון ההקפדה שלא להכשיר מפעל שקולוד עם שקולוד כהוזכר למעלה, [לפני שנים כששמעתי שבעדה"ח מקילים בזה שאלתי רב הנ"ל, והוא אמר לי שלא ידוע לו אף הכשר אחד אמריקאי המקיל בזה]. א"א להגיד שהם מחפשים כל החומרות והידורים שאפשר להכניס, והם מצהירים זה להדיא [ובאמת אין אף הכשר בעולם שמקפיד על כל החומרות והידורים, זה רק שאלה של כמות] אבל למעשה הם מקפידים שיהיה לכתחילה ברמה סבירה. חוץ מחלב ישראל שהם אינם יכולים להחמיר עליו באופן גורף משום שע"י זה לא יהיה אפשר לספק אוכל כשר לעם שבשדות, ולמעשה הגר"מ פיינשטין [ולא רק הוא] התיר להדיא, קשה למצוא היום אצלם קולות גדולות. לא שאין מקום להחמיר יותר, וכשיש מערכת הבנוי באופן מסוים קשה לשנות אותו בבת אחת ואין להוציא מכלל האפשרות שעדיין יש עקבות של התנהלות הישנה שעדיין לא הצליחו לשנות [לפני עשרים שנה שמעתי מרב הנ"ל שרמת ההכשרים בארה"ב גבוה הרבה יותר ממה שהיה פעם, אבל עדיין יש מקום לשיפור. זה היה בתחילת מגמת שינוי הנ"ל ובל"ס היום עלה הרבה יותר, אבל מסתבר שעדיין י"ל אותו דבר.] וכנראה הסיפורים של רבי יהושע כץ היו מלפני כעשר שנים כשלא היה לו גוף כשרות עצמאי, ומסתבר שהיו קרובים יותר ללפני ארבעים שנה כשהוא התחיל. להגיד זה היום באמת מטופש.
זה ויכוח שלא יהיה לו סוף לכן אין בדעתי (ובזמני) להגרר אחרי זה.
מה שכן, ראשית אתה מדבר בשם 'מומחה' עלום שם מהארץ, ואני מדבר בשם רבנים ידועי שם שכל הגולה ורבניהם סומכים עליהם בעיניים עצומות, קח ספר טלפונים אמריקא ותתחיל להתקשר לרבנים המוערכים בכשרות בארה"ב, החל במאגרוב ור' אשר אקשטיין מבעלזא ור' יצחק שטיין ראב"ד הבי"ד של הגר"י ראטה והמשך בשאר כשרויות חשובות ותשמע עד כמה OU 'השתפרו' לדבריך ואם יש מקום לסמוך עליהם אפילו רק בדיעבד...
אכן יש להם משגיחים אברכים מלייקווד, אבל בערים בקצה העולם כמו המזרח הרחוק ואיפה לא, שם אין להם אברכי משי מלייקווד שעוסקים לפרנסתם, רק 'אברכים' שגרים שם יהודי בודד בין מליוני גויים ונראים כפי שהם נראים, כנראה ה'מומחה' שלך לא נסע לשם ולא פגש אותם ואילו הרבנים שאת שמם כתבתי לעיל כן נסעו לשם וכן פגשו, הם מספרים לך עם תאריכים ושמות.
עוד דבר שאפשר, תתקשר רלבנים הראשיים החרדים החשובים של OU ותשאל אותם אם יש מקום שאתה כמו שאתה תסמוך על הכשרות שלהם, כל הדברים הללו הם מילתא דעבידי לאיגלויי.
ורק דוגמא אחת קטנה, ברגע שהם לא מקפידים על חלב כו"ם, בכל המוצרים אפילו הפרוה יכול להיות חשש בליעות חלב עכו"ם, ותברר אצל פוסקי זמנינו שההיתר של הגר"מ פיינשטיין לא שייך היום כי עיקר ההיתר סומך על מירתת מהחוק, והיום מי שרק יודע מעט יודע שאין יותר מצב של מירתת מהחוק כי הקנס שהחוק נותן מתגמד לעומת הרווחים וכו'. ובכלל עי' בשו"ע והפוסקים עד כמה החמירו בחלב עכו"ם (להבדיל מפת עכו"ם שהרמ"א מיקל וכו') כמעט כמו בטריפות והדברים ידועים.
ותאמין לי ר' 'אחד התלמידים', אילו היית בעצמך שומע בפרוטרוט את כל הקולות שהם מקילים (נכון, יש גם חומרות, אבל...) היו שערות ראשך עומדות מרוב פחד, איך אמר לך ה'מומחה' שלך, הכל בסוף כשר בדיעבד, וודאי! הם לא מתירים נבילות וטריפות, אבל יש מצב שיתירו במקרים מסויימים דבר שלפי כל הפוסקים זה טריפה ורק לפי פוסק אחד שבקושי שמעת את שמו זה לא טריפה, אז זה נקרא לגביך כשר בדיעבד? היית גם מברך על אתרוג כזה?
ואגב, כל מה שכתבתי לך על OU, כל בר בי רב דחד יומי שגר בחו"ל והתעניין אי פעם רק טיפה בשדה הכשרות תשמע מפיו אותם דברים, ושוב, זה מילת דעבידי לאיגלויי.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 97 פעמים
קיבל תודה: 370 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 26 אוקטובר 2017, 22:13

פעלעד כתב:זה ויכוח שלא יהיה לו סוף לכן אין בדעתי (ובזמני) להגרר אחרי זה.
מה שכן, ראשית אתה מדבר בשם 'מומחה' עלום שם מהארץ, ואני מדבר בשם רבנים ידועי שם שכל הגולה ורבניהם סומכים עליהם בעיניים עצומות, קח ספר טלפונים אמריקא ותתחיל להתקשר לרבנים המוערכים בכשרות בארה"ב, החל במאגרוב ור' אשר אקשטיין מבעלזא ור' יצחק שטיין ראב"ד הבי"ד של הגר"י ראטה והמשך בשאר כשרויות חשובות ותשמע עד כמה OU 'השתפרו' לדבריך ואם יש מקום לסמוך עליהם אפילו רק בדיעבד...
אכן יש להם משגיחים אברכים מלייקווד, אבל בערים בקצה העולם כמו המזרח הרחוק ואיפה לא, שם אין להם אברכי משי מלייקווד שעוסקים לפרנסתם, רק 'אברכים' שגרים שם יהודי בודד בין מליוני גויים ונראים כפי שהם נראים, כנראה ה'מומחה' שלך לא נסע לשם ולא פגש אותם ואילו הרבנים שאת שמם כתבתי לעיל כן נסעו לשם וכן פגשו, הם מספרים לך עם תאריכים ושמות.
עוד דבר שאפשר, תתקשר רלבנים הראשיים החרדים החשובים של OU ותשאל אותם אם יש מקום שאתה כמו שאתה תסמוך על הכשרות שלהם, כל הדברים הללו הם מילתא דעבידי לאיגלויי.
ורק דוגמא אחת קטנה, ברגע שהם לא מקפידים על חלב כו"ם, בכל המוצרים אפילו הפרוה יכול להיות חשש בליעות חלב עכו"ם, ותברר אצל פוסקי זמנינו שההיתר של הגר"מ פיינשטיין לא שייך היום כי עיקר ההיתר סומך על מירתת מהחוק, והיום מי שרק יודע מעט יודע שאין יותר מצב של מירתת מהחוק כי הקנס שהחוק נותן מתגמד לעומת הרווחים וכו'. ובכלל עי' בשו"ע והפוסקים עד כמה החמירו בחלב עכו"ם (להבדיל מפת עכו"ם שהרמ"א מיקל וכו') כמעט כמו בטריפות והדברים ידועים.
ותאמין לי ר' 'אחד התלמידים', אילו היית בעצמך שומע בפרוטרוט את כל הקולות שהם מקילים (נכון, יש גם חומרות, אבל...) היו שערות ראשך עומדות מרוב פחד, איך אמר לך ה'מומחה' שלך, הכל בסוף כשר בדיעבד, וודאי! הם לא מתירים נבילות וטריפות, אבל יש מצב שיתירו במקרים מסויימים דבר שלפי כל הפוסקים זה טריפה ורק לפי פוסק אחד שבקושי שמעת את שמו זה לא טריפה, אז זה נקרא לגביך כשר בדיעבד? היית גם מברך על אתרוג כזה?
ואגב, כל מה שכתבתי לך על OU, כל בר בי רב דחד יומי שגר בחו"ל והתעניין אי פעם רק טיפה בשדה הכשרות תשמע מפיו אותם דברים, ושוב, זה מילת דעבידי לאיגלויי.
זה באמת ויכוח שאין לו סוף ואיני ממשיך הרבה מאותו טעם שאתה כותב. רק כמה נקודות חשובות. אני מסתמך על יותר ממוחמה אחד שדיברתי איתם. המומחה שלי בה' הידיעה הוי בארה"ב, והוא נוסע בכל העולם עבור ההכשר שלו והוא בקשר תמידי עם הכשרים אחרים, כש"כ כבר.
אפשר לשלוח אבכים מלייקווד לכל העולם. ידוע לי שמשגיח של OU ליפן הוי הרב מרדכי קובר מטלז-סטון, ת"ח מומחה אדיר ויראי שמים לכל הדעות, הלומד רוב השנה בישיבת מיר בירושלים. יש להם עוד משגיח לסין, אברך מירושלים וראש כולל ערב ברמת שלמה, הנוסע כמה פעמים בשנה לסין לכשבועיים כדי להשלים פרנסתו. גם המשגיחים המקומיים לרוב השכירים בד"כ הוי שליחי חב"ד [יש דורשים לשבח ויש דורשים לגנאי] או אברכים בכוללים שנוהגים לפתוח בכל מיני מקומות עבור קירוב, ולא סתם תושבתי המקום.
מש"כ על חלב סתם אינו נכון כלל. OU עשו בירור לפני כעשר שנים [מצורף לקוראי אנגלית], ולפי הבירור שלהם הפיקוח ממשלתי עוד יותר חזק ממה שהיה בזמנו של הגרמ"פ. מותר לחלק עליהם כמובן, אבל עוד לא שמעתי על מישהו הטוען שהוא עשה בירור לאחרונה והעלה ממציאים אחרים. וזה רק ממחיש איך שמשמיצים סתם.
אני מקווה שלא לוקחים מש"כ באופן אישי. אני מאד מעריך אותך, לא רק עבור מש"כ כאן, וניכר שאתה באמת בתוך העינינים באופן כללי, ותרמת הרבה לאשכול זו בפרט. מותר לחלק בידידות.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 26 אוקטובר 2017, 22:32

לו יצויר שההיתר של ר' משה פיינשטיין קיים על חלב עכו"ם, אבל תפתח שו"ע וכל הפוסקים בכל הדורות מה שכותבים על מי שאוכל חלב עכו"ם, הפוסקים מתייחסים לחלב סתם כמעט כמו אל טריפות, ואתה כותב כ"כ רגוע שבדיעבד אפשר לסמוך עליהם כי בדיעבד זה כשר?
רוב החרדים לדבר ה' המדקדקים יצומו שלושה לילות וימים ולא יכניסו טיפת חלב עכו"ם לפה, ושוב זה רק טיפה מן הים, קח לדוגמא טונה, כשהעדה לא מכשירה בגלל נגיעות גבוהות של תולעים אז הOU נותן את ההכשר לסטראקיסט, כי יש להם קולות על מה לסמוך... ובדברים שכל ההשגחות החשובות סבורים שחייבים משגיח תמידי, הם מקילים מאד ועוד שורה ארוכה.
ודאי שיש בהם מעלות עצומות שהם עוזרים לכולם וכו', אבל שוב חד משמעית: ההכשר שלהם לא מיועד להכנס לפה של חרדים לדבר ה', הס מלהזכיר!

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 26 אוקטובר 2017, 22:38

אגב, יש להעיר, שלאחרונה החלו למכור מיץ תפוזים טבעי בבקבוקי קרטון מארה"ב, שם בחו"ל המדקדקים יודעים מכך כיון ששם היה רעש אבל כאן זה לא היה נוגע לכן הרבה לא ייודעים:
יש חשש חמור של כנימות במיץ תפוזים טבעי, זו הסיבה שאין להשיג מיץ תפוזים טבעי בארץ עם ההכשר של העדה או הרב לנדא, כי קליפות הדר מלאים כנימות ובעת סחיטת הפרי במכונה ע"י הלחץ נופלים הכנימות מהקליפות לתוך המיץ, רק ערב פסח העדה מקלפים את הקליפה וסוחטים בלי הקליפה מה שמייקר מאד את התהליך ומאט אותו.
בבקבוקים הללו שמגיעים כעת מארה"ב, לפני כמה שנים נמצאו ברובם כנימות, תחילה הציבור התעורר בארה"ב לדרוש מהמפעלים לתקן את הבעיה, אבל ברגע האחרון כמה רבנים יצאו עם כמה היתרים וכל המפעלים קפצו עליהם כמוצא שלל רב ומאז הרבה מאד מדקדקים לא שותים שם מיץ תפוזים.
יש תחת ידי מאמר ארוך שנתפרסם להתיר, אבל אני למדתי מתוך המאמר לאסור כאשר ראיתי איך צריך לבנות בנין גג על גג כדי להגיע להיתר הבנתי כמה זה אסור...
אם מישהו מעוניין אני יכול להעלותו לכאן.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 26 אוקטובר 2017, 22:58

פעלעד כתב:לו יצויר שההיתר של ר' משה פיינשטיין קיים על חלב עכו"ם, אבל תפתח שו"ע וכל הפוסקים בכל הדורות מה שכותבים על מי שאוכל חלב עכו"ם, הפוסקים מתייחסים לחלב סתם כמעט כמו אל טריפות, ואתה כותב כ"כ רגוע שבדיעבד אפשר לסמוך עליהם כי בדיעבד זה כשר?
רוב החרדים לדבר ה' המדקדקים יצומו שלושה לילות וימים ולא יכניסו טיפת חלב עכו"ם לפה, ושוב זה רק טיפה מן הים, קח לדוגמא טונה, כשהעדה לא מכשירה בגלל נגיעות גבוהות של תולעים אז הOU נותן את ההכשר לסטראקיסט, כי יש להם קולות על מה לסמוך... ובדברים שכל ההשגחות החשובות סבורים שחייבים משגיח תמידי, הם מקילים מאד ועוד שורה ארוכה.
ודאי שיש בהם מעלות עצומות שהם עוזרים לכולם וכו', אבל שוב חד משמעית: ההכשר שלהם לא מיועד להכנס לפה של חרדים לדבר ה', הס מלהזכיר!
סליחה אבל הגישה שלך בזה מאד שגוי. לדברי רמ"פ שזה אינו חלב עכו"ם, וכל מה שהפוסקים כתבו על חומרת חלב עכו"ם אינו שייך כלל. כמובן יש מקום להחמיר, וגם רמ"פ כבת בעצמו שיש להחמיר במידת האפשרי, אבל להגיד שא"א לסמוך על זה בדיעבד, בפרט כשיש ציבור גדול שלולי זה היו אוכלים מה שאף אחד אינו מתיר כלל, אינו נכון.
ורמ"פ לא היה היחיד בזה. לדוגמא יעו' במעדני שלמה מהרי"ד פריד (עמ' רמ"ג-רמ"ד) מה שהורה לו הגרשז"א בזה.
ויהיה איך שיהיה כתבת להדיה - "ותברר אצל פוסקי זמנינו שההיתר של הגר"מ פיינשטיין לא שייך היום כי עיקר ההיתר סומך על מירתת מהחוק, והיום מי שרק יודע מעט יודע שאין יותר מצב של מירתת מהחוק כי הקנס שהחוק נותן מתגמד לעומת הרווחים וכו'", ונתברר שאדרבה ההיתר של רמ"פ שייך היום ביתר שאת. באופן אישי אינך חשוד בעיני ובל"ס חזרת על מה ששמעת. וזה מש"כ שאוהבים להשמיץ בלי לדקדק יתר מדאי אם זה נכון. אני באמת איני אוכל מכל ההכשרים הביניניים דוגמת OU, ואיני אוכל אפילו מהרבה הכשירים הנחשבים מהודרים אצל רוב אנשים. אבל בכל זאת בדקתי לגבי כמה השמצות ששמעתי על הכשירים אמריקאיים דוגמת OU, ומצאתי שהם אינם נכונים. היו פעמים שחזרתי למי שהגיד לי ההשמצה והודו שאינם יודעים זה ממקור מוסמך, ולא זכור לי אפילו פעם אחת שחזרתי עם בירור מהימן שמישהו הכחיש זה.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 26 אוקטובר 2017, 23:13

אחד התלמידים כתב:
פעלעד כתב:לו יצויר שההיתר של ר' משה פיינשטיין קיים על חלב עכו"ם, אבל תפתח שו"ע וכל הפוסקים בכל הדורות מה שכותבים על מי שאוכל חלב עכו"ם, הפוסקים מתייחסים לחלב סתם כמעט כמו אל טריפות, ואתה כותב כ"כ רגוע שבדיעבד אפשר לסמוך עליהם כי בדיעבד זה כשר?
סליחה אבל הגישה שלך בזה מאד שגוי. לדברי רמ"פ שזה אינו חלב עכו"ם, וכל מה שהפוסקים כתבו על חומרת חלב עכו"ם אינו שייך כלל. כמובן יש מקום להחמיר, וגם רמ"פ כבת בעצמו שיש להחמיר במידת האפשרי, אבל להגיד שא"א לסמוך על זה בדיעבד, בפרט כשיש ציבור גדול שלולי זה היו אוכלים מה שאף אחד אינו מתיר כלל, אינו נכון.
ורמ"פ לא היה היחיד בזה. לדוגמא יעו' במעדני שלמה מהרי"ד פריד (עמ' רמ"ג-רמ"ד) מה שהורה לו הגרשז"א בזה.
ויהיה איך שיהיה כתבת להדיה - "ותברר אצל פוסקי זמנינו שההיתר של הגר"מ פיינשטיין לא שייך היום כי עיקר ההיתר סומך על מירתת מהחוק, והיום מי שרק יודע מעט יודע שאין יותר מצב של מירתת מהחוק כי הקנס שהחוק נותן מתגמד לעומת הרווחים וכו'", ונתברר שאדרבה ההיתר של רמ"פ שייך היום ביתר שאת. באופן אישי אינך חשוד בעיני ובל"ס חזרת על מה ששמעת. וזה מש"כ שאוהבים להשמיץ בלי לדקדק יתר מדאי אם זה נכון. אני באמת איני אוכל מכל ההכשרים הביניניים דוגמת OU, ואיני אוכל אפילו מהרבה הכשירים הנחשבים מהודרים אצל רוב אנשים. אבל בכל זאת בדקתי לגבי כמה השמצות ששמעתי על הכשירים אמריקאיים דוגמת OU, ומצאתי שהם אינם נכונים. היו פעמים שחזרתי למי שהגיד לי ההשמצה והודו שאינם יודעים זה ממקור מוסמך, ולא זכור לי אפילו פעם אחת שחזרתי עם בירור מהימן שמישהו הכחיש זה.
רבי יהושע כץ שליט"א נותן השגחה על אחד החברות הכי גדולות של כל מוצרי החלב בארה"ב, בשם 'מהדרין', מפיו שמעתי לגבי החוק של המירתת, ואין לי מישהו שיודע יותר טוב ממנו כי הוא נמצא עמוק בתוך זה, לא סתם בכשרות אלא בכשרות החלב... לדבריו הקנס שהם יכולים לקבל מתגמד אבל ברצינות לעומת הרווחים, זה טיפה מן הים...
עכשיו ההיתר של רמ"פ רוב הפוסקים לא הסכימו איתו, ואם אני זוכר נכון הוא בעצמו כותב שזה היתר של בדיעבד כדי שלא יאכלו דברים יותר גרועים, וזה היה בזמנו תחילת יהדות אמריקה אחרי המלחמה, היום יש כ"כ הרבה מוצרים וכו' שאין חשש שיאכלו טריפה אם לא יתירו את החלב עכו"ם, וראה מה שבעצמך כתבת "בפרט כשיש ציבור גדול שלולי זה היו אוכלים מה שאף אחד אינו מתיר כלל" זה באמת שורש ההיתר, ולכן בגלל זה אסור לנו לחרדים לגעת בהכר הזה!

ולגבי דבריך
אחד התלמידים כתב:אבל בכל זאת בדקתי לגבי כמה השמצות ששמעתי על הכשירים אמריקאיים דוגמת OU, ומצאתי שהם אינם נכונים. היו פעמים שחזרתי למי שהגיד לי ההשמצה והודו שאינם יודעים זה ממקור מוסמך, ולא זכור לי אפילו פעם אחת שחזרתי עם בירור מהימן שמישהו הכחיש זה.
אז הנה הפעם אני אומר לך בפה מלא שזה כן ממקור מוסמך, ואני אף אומר לך את שם הרב, אחד הרבנים המומחים בעל קנה עולמי שהכל סומכים עליו ה"ה רבי יהושע כץ שליט"א שמספר לך (יש הרבה שיעורים גם בקול הלשון ויש תחת ידי עוד) בפרוטרוט בפרטי פרטים עם העיר והמקום והזמן ולפעמים עם שמות דברים שבדידו הוה עובדא, אז אין לך בירור מהימן יותר גדול מזה ומקור מוסמך יותר גדול מזה, ממי אתה רוצה לשמוע? ממי שלא עוסק בכשרות? כי כשמביאים לך ממישהו מומחה בכשרות אתה טוען שהוא שקרן ונוגע בדבר (מגוחך עד כמה אתה לא מכירו...) אז לעולם לא יוכלו להוכיח לך, כי מחר אביא לך בשם רב אחר שמספר את אשר בדידו הוה עובדא אז גם הוא ייהפך לשקרן כי ה'מומחה' שלך לא פגש אף פעם את הבעיה עצמה, לא ראיתי אינו ראיה...

השורה התחתונה שאתה מסכים עימי הוא, שהכשר OU ודומיו לא מיועד עבורינו, ולכן אינני מבין מה בוער לך כ"כ להכשיר את השרץ בק"נ טעמים.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 26 אוקטובר 2017, 23:36

פעלעד כתב:רבי יהושע כץ שליט"א נותן השגחה על אחד החברות הכי גדולות של כל מוצרי החלב בארה"ב, בשם 'מהדרין', מפיו שמעתי לגבי החוק של המירתת, ואין לי מישהו שיודע יותר טוב ממנו כי הוא נמצא עמוק בתוך זה, לא סתם בכשרות אלא בכשרות החלב... לדבריו הקנס שהם יכולים לקבל מתגמד אבל ברצינות לעומת הרווחים, זה טיפה מן הים...
עכשיו ההיתר של רמ"פ רוב הפוסקים לא הסכימו איתו, ואם אני זוכר נכון הוא בעצמו כותב שזה היתר של בדיעבד כדי שלא יאכלו דברים יותר גרועים, וזה היה בזמנו תחילת יהדות אמריקה אחרי המלחמה, היום יש כ"כ הרבה מוצרים וכו' שאין חשש שיאכלו טריפה אם לא יתירו את החלב עכו"ם, וראה מה שבעצמך כתבת "בפרט כשיש ציבור גדול שלולי זה היו אוכלים מה שאף אחד אינו מתיר כלל" זה באמת שורש ההיתר, ולכן בגלל זה אסור לנו לחרדים לגעת בהכר הזה!
טענת הרי"כ מגובה הקנס כבר נטען להגרמ"פ והוא ענה על זה באגרות משה יורה דעה חלק א סימן מח. והרואה הדו"ח המובא בדף הכשרות שהמפקחים חייבים למלאות יכול להבין מעצמו עד כמה הם לוקחים כל הענין ברצינית.
ומש"כ שהאג"מ לא התיר אלא כדי שלא יאכלו גרוע יותא אינו נכון כלל, שלא כתב אלא שיש ענין לבעל נפש להחמיר, וז"ל (יו"ד ח"א סי' מז ד"ה ולכן בחלב) ולכן הרוצה לסמוך ולהקל יש לו טעם גדול ורשאי וכמו שמקילין בזה הרוב בנ"א שומרי תורה וגם הרבה רבנים וח"ו לומר שעושין שלא כדין. אבל מ"מ לבעלי נפש מן הראוי להחמיר ואין בזה משום יוהרא וכך אני נוהג להחמיר לעצמי אבל מי שרוצה להקל הוא עושה כדינא ואין להחשיבו כמזלזל באיסורין ע"כ, והוא חזר על זה בכמה תשובות. לדעתי זה רק ממחיש מה שאמר המומחה שלי על טעות הרי"כ. והרי עינינו הרואת שבלי לדעת הוא הכיר בעצמו מקור דבריך. עכשיו שאתה מאשר דבריו שאכן רי"כ מקור שלך א"א לטעון שהוא אינו בתוך הענינים.
ומי הרבנים ברשימה שלך, שע"פ אתה קובע שרוב הרבנים לא קבלו ההיתר של הגרמ"פ?[/quote]

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 26 אוקטובר 2017, 23:56

מי הרבנים ברשימה שלי? כל הכשרויות בכל העולם... ותתחיל לשאול את כל הרבנים שלנו חסידים וליטאין וספרדים, תמצא לי אחד שיתיר לך לסמוך על זה.
אל תשכח באלו נסיבות רמ"פ התיר ומה היה המצב אז.
הוא התיר עוד הרבה דברים דוגמת זה כיון שלא היה לו ברירה, לדוגמא התיר שהמחיצה בין גברים לנשים בבתי כנסת ועוד מקומות יהיה בגובה י' טפחים בלבד כי יש לזה כבר דין מחיצה, ועוד כהנה, לצערינו זה היה מצב היהדות באמריקה בבחי' עת לעשות לה' הפרו תורתיך, בתקופה כמו שלנו היום רמ"פ מסתבר לא היה מתיר חלב עכו"ם על סמך זה.
ואגב הנקודה שאין היום מירתת שומעים מכל הכשרוות לא רק מרי"כ, שמעתי מרבני העדה ומעוד הרבה והדברים ידועים מאד, מה גם שעד אחוז מסויים אם הם מערבים לא חייבים בכלל עפ"י חוק לכתוב, אז בחלב עכו"ם מותר עפ"י חוק שיהיה מעורב גם קצת חלב גמלים וחזירים ולביאות, בזה בוודאי שאין מירתת.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 27 אוקטובר 2017, 00:20

פעלעד כתב:מי הרבנים ברשימה שלי? כל הכשרויות בכל העולם... ותתחיל לשאול את כל הרבנים שלנו חסידים וליטאין וספרדים, תמצא לי אחד שיתיר לך לסמוך על זה.
אל תשכח באלו נסיבות רמ"פ התיר ומה היה המצב אז.
הוא התיר עוד הרבה דברים דוגמת זה כיון שלא היה לו ברירה, לדוגמא התיר שהמחיצה בין גברים לנשים בבתי כנסת ועוד מקומות יהיה בגובה י' טפחים בלבד כי יש לזה כבר דין מחיצה, ועוד כהנה, לצערינו זה היה מצב היהדות באמריקה בבחי' עת לעשות לה' הפרו תורתיך, בתקופה כמו שלנו היום רמ"פ מסתבר לא היה מתיר חלב עכו"ם על סמך זה.
ואגב הנקודה שאין היום מירתת שומעים מכל הכשרוות לא רק מרי"כ, שמעתי מרבני העדה ומעוד הרבה והדברים ידועים מאד, מה גם שעד אחוז מסויים אם הם מערבים לא חייבים בכלל עפ"י חוק לכתוב, אז בחלב עכו"ם מותר עפ"י חוק שיהיה מעורב גם קצת חלב גמלים וחזירים ולביאות, בזה בוודאי שאין מירתת.
זו תשובה רציני?! אפשר לכתוב להיפך - כל הרבנים שבעולם סומכים על התירו של הגרמ"פ... ותתחיל לשאול את כל הרבנים שלנו חסידים וליטאין וספרדים, תמצא לי אחד שאינו מתיר לך לסמוך על זה. כתבת - "תמצא לי אחד שיתיר לך לסמוך על זה" אבל כבר הבאתי הגרשז"א. עכ"פ תביא רשימה עם שמות ונראה. ולא של אלו שהורו שיש מקום להחמיר, דא"כ גם רמ"פ בין האוסרים, אלא האוסרים מעיקר הדין ממש.
גם מש"כ - "לדוגמא התיר שהמחיצה בין גברים לנשים בבתי כנסת ועוד מקומות יהיה בגובה י' טפחים" מראה שאתה מקבל כל מיני השמצות בלי לבדוק אותם כלל. הוא כתב להדיא (אג"מ או"ח ח"א סימן לט) - "ולכן לא סגי גם במחיצה של עשרה טפחים מן הקרקע שאינה כלום". [אבא שלי עמד על ידו פעם בחתונה שהיה בבהכ"נ שהיה בו מחיצה י' טפחים, והוא אמר לאבא שלי שלא צריך לחוש כאן לגזירת החת"ס על חתונה בבהכ"נ, שהרי עם מחיצה כזו אין כאן קדושת בהכ"נ.]
מתי רבני עדה"ח בדקו המצב בארה"ב? רמ"פ לא התיר באופן גורף בכל העלום כולו עד באית גואל צדק, אלא לפי מצב מקומו. לא ידוע שהוא היה מתיר בא"י, ולא מסתבר שעדה"ח היה טורחים כלל לבדוק הענין בארה"ב גם עבור ייצור בשביל א"י, שלא יתכן כלל וכלל לפי רמת ההכשר שלהם שהם יתנו הכשר על חלב סתם גם אם יהיה מותר מיעקר הדין. אפילו על תולעים בדגים שהבד"ץ אמרו להדיא שא"א לאסור הם טורחים שלא יהיה הבעיה אצלם, וכי יעלה על הדעת שהם לא יקפידו על חלב ישראל? אבל זה אינו אומר שהם בדקו והכריעו שאין מקום להקל מעיקר הדין.
מש"כ - "שעד אחוז מסויים אם הם מערבים לא חייבים בכלל עפ"י חוק לכתוב", הוא בלבול ענינים ולא שייך כלל למשק החלב שאסור אפילו להחזיק שם בהמות אחרות, ואפשר לראות מצילום הדו"ח בדף הכשרות שהם באמת עוקבים אחר זה.

תתצ
נתן תודה: 42 פעמים
קיבל תודה: 3 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תתצ » 27 אוקטובר 2017, 00:21

פעלעד כתב: אם מישהו מעוניין אני יכול להעלותו לכאן.
אשמח אם תוכל להעלות
תודה רבה

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 27 אוקטובר 2017, 00:35

תתצ כתב:
אשמח אם תוכל להעלות
תודה רבה
בבקשה
https://drive.google.com/file/d/0BwI4yh ... sp=sharing

תתצ
יצירת קשר:

שליחה על ידי תתצ » 27 אוקטובר 2017, 00:37

אגב בענין חלב עכו"ם גם החז"א הציע טענת רמש"פ דפיקוח של ממשלה הוי כעומד ליד החליבה. עיין חז"א יורה דעה הלכות מאכלי עכו"ם - סימן מ"א אות ד' ד"מ ואמנם

תתצ
יצירת קשר:

שליחה על ידי תתצ » 27 אוקטובר 2017, 00:41

פעלעד כתב:
תתצ כתב:
אשמח אם תוכל להעלות
תודה רבה
בבקשה
https://drive.google.com/file/d/0BwI4yh ... sp=sharing
הסינון שלי לא נותן לי ליכנס.
נא תגדיר את זה כשיתוף פרטי.
או אפשר להעלות את זה לhttps://magicode.me/send-file/upload/# ולקבל לינק משם.

תודה

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 27 אוקטובר 2017, 00:48

כעת אני רואה שמביאים בשם הגרי"ש אלישיב את הסברא ששמעתי מרבי יהושע כץ, הרב אלישיב לא נתן לסמוך על מירתת כי לא באמת מפחדים מהחוק הזה.
והפוסקים שחולקים על האג"מ מכל וכל הם שבט הלוי ח"ו ק"י, ומנח"י ח"י ל"א, והגר"מ אליהו מובא בספר הכשרות, וכן בילקוט יוסף ועוד רשימה ארוכה.
וכן ההוראה ברבנות הראשית שאינה מתירה חלב עכו"ם.
אז אם אתה סומך על רבנות לבד תסמוך גם על OU...

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 27 אוקטובר 2017, 01:12

והנה לך כמה טעית בדבריך שזלזלת בפירכות שאמר רבי יהושע כץ נגד ההיתר, ואצטט לך כאן מהפוסקים שאומרים כך,
וגם ראה בציטוט דבריו של האגרות משה גופא:

בשו"ת אגרות משה (יו"ד ח"א סימן מז) כותב וז"ל "בדבר החלב של הקאמפאניעס
במדינתנו אשר יש פקוח הממשלה, ואם יערבו חלב בהמה טמאה יענשו וגם
יסגירו את העסק שלהם שלכן ודאי מירתתי מלערב
, יש טעם גדול להתיר אף
בלא שיטת הפר"ח, משום דהעיקר דידיעה ברורה הוא כראיה ממש כהא
דשבועות דף ל"ד גם לעדות דממון".
האגרות משה מאריך בענין וכותב כך: "לכן בחלב שאסרו רק בחלבו עכו"ם ואין
ישראל רואהו, יש להתיר גם בישראל יודעין ידיעה ברורה דהוי כראיה. וזה שאם
יערבו יענשו ויצטרכו לסגור העסק שלהם שהוא הרוחה של כמה אלפים
והממשלה משגחת אליהם,
הוא ודאי ידיעה ברורה שהיא כראיה שלא היה בכלל
איסורם. וזה הוא גם לכו"ע דאין טעם לחלוק בזה ולכן הרוצה לסמוך ולהקל יש
לו טעם גדול ורשאי וכמו שמקילין בזה הרוב בנ"א שומרי תורה וגם הרבה
רבנים וח"ו לומר שעושין שלא כדין. אבל מ"מ לבעלי נפש מן הראוי להחמיר ואין
בזה משום יוהרא וכך אני נוהג להחמיר לעצמי אבל מי שרוצה להקל הוא עושה
כדינא ואין להחשיבו כמזלזל באיסורין".
הרי לך שהאגרו"מ מתיר בגלל שהמירתת כ"כ חזק שיסגרו את העסק דבר שכידוע אינו נכון להיום ואולי גם אז הטעו אותו או לא ידע המציאות.

ובעצמו בתשובתו הבאה (שם, סימן מח) רואים שהם לא כ"כ מירתת כפי שאחד כתב לו והוא עונה לו בחזרה:
"אף שכת"ר שלח לי תשובה מפקיד השלטון שהעונש ע"ז
הוא רק מעשרים וחמשה עד מאה דאלאר וגם הם מקבלי שוחד", ובכל זאת הוא מתיר, כמדומני בגלל שאין חלב אחר, צריך לבדוק שוב יתכן אני טועה.

והג"ר מנשה קליין גם הפריך את המציאות וזה לשונו בשו"ת משנה הלכות (ח"ד
סימן קג),"נראה פשוט דמירתת לא שייך אלא במי
שיודע שמי שהוא משגיח על דבר זה ובכל רגע הוא מדקדק אחריו ואחר מעשיו
ובידו הוא לעשות או לא לעשות ואי אפשר להשמט ממנו אבל פקוח הממשלה
שהוא דבר כללי חק המלכות ולפעמים מחפשים אחריו ולפעמים לא ואפילו
יחפשו אחריו אפשר להשתמט מהם ולומר שאינו אשם בדבר וע"פ רוב הם
מקבלים שוחד האינספעקטארס ויניחוהו, וגם האמת שלא יוכל לערוב
שהפועלים לא יערבו ועליהם לא שייך מירתת מהחק וגם לא מהבעל הבית שכל
אחד יכול להשתמט מחבירו, ואם לאחר כל המעשים יתפשוהו יענשוהו בסכום
של 25 דולר וכיוצא בו שהוא ממש סכום מינימאלי אצל קאמפאני גדולה כזו ודאי
לא שייך לומר בזה מירתת וכאשר באמת מעשים בכל יום אשר כמה וכמה
קאמפאניס נתפסים לעבור על חוקי הממשלה בכמה דברים שמשימים
במאכלים דברים נגד החק ולא מירתתי מזה"

והוא מוסיף עוד יותר (מה ש'אחד התלמידים' כתב מקודם על בטוח שאלו שטויות)
וזה לשונו:
"עד כה דברנו לפי הסברא שחק הממשלה
הוא שלא לערב חלב טמא בטהור אבל חקרתי בעצמי בחוקי הממשלה ונתברר
לי אשר חק הממשלה שלא לערב אינו עולה אלא לשמנה ותשעים אחוזים (89
אחוז) כלומר שכל קאמפאני וכל מין פראדאקט שמוציא שום קאמפאני צריך
לגלות 89 אחוז מה שנמצא באותו הפראדאקט, ולמשל אם זה הוא חלב צריך
להיות 89 אחוזים חלב טהור ושני אחוזים אינם צריכים לגלות מה יש בו וזה
הנקרא הסוד של הקאמפאני שהם יש להם דבר סודי האיך להטעים את
הפראדאקט שלהם ואינם צריכים לגלות שני אחוזים וזה יכול להיות חלב טמא
או כיוצא בזה,
ואפילו אם יבררו ע"י כימאי בירור גמור מה שהוא אין עונשין
אותם על זה ופשוט דבזה לא שייך שום מירתת ושום היתר ולא מבעיא לשיטת
הפוסקים דחלב טמא אוסר במשהו ואינו בטל אלא אפילו למ"ד בשישים הכא
ליכא ששים ועוד יש בזה להאריך ובפרט כי ידוע אשר בזמן הזה הכעמי
התקדמו כל כך שיכלו לערב כמעט כל דבר וקשה מאד לעמוד על הדברים כך
שלפענ"ד אין שום מקום להתיר חלב עכו"ם אפילו במדינה זו בסתם".
והוא מסיים "והמיקל בזה אינו אלא מן המתמיהין".

וכך כתבו עוד הרבה פוסקים, ואת הטענות הללו מוכיחים רבני הכשרות שזו המציאות היום ולכן ההיתר של האגרו"מ לא שייך כלל היום!

הגאון רבי משה שטרנבוך שליט"א (שו"ת תשובות והנהגות ח"א סימן תמ)
כותב ש"יש סומכין על רבינו החזון איש (שם) שבמקום שיש פיקוח ממשלתי
שלא לערב בחלב מין אחר, יש להתיר חלב עכו"ם, דהוה כשפחות שמרתתות. אבל שמעתי מהגאון רבי ישראל וועלץ זצ"ל ששאל פי רבינו החזון איש זצ"ל,
והשיב שאין דבריו למעשה כלל, אלא לילדים קטנים או יולדת תוך שלושים.
הגר"מ שטרנבוך שליט"א כותב שידוע בשם הגר"א ז"ל שלתקנות חז"ל ישנם
גם טעמים כמוסים, מלבד הטעמים הגלויים, ושה'דברי חיים' מצאנז ז"ל אמר
בשם חמיו ה'ברוך טעם' שקבלה בידו איש מפי איש שתקנת איסור חלב נכרי
היא תקנה קדומה, ולא רק מהטעם שפירשו חז"ל משום החשש עירוב חלב
טמא, והוא כותב בשם האדמו"ר הריי"צ מלובביץ ז"ל ששתיית חלב נכרי גורם
לפגם באמונה, והגר"מ שטרנבוך מסכם וכותב ש"השותים גם היום חלב עכו"ם
וסומכין על פיקוח ממשלתי חסר בהם יראת שמים, ועליהם וכיוצא בהם אני
קורא: "מי ששותה חלב עכו"ם וסומך על המכשיר אינו ראיה שאין בו יראת
שמים. אבל מי שאין לו יראת שמים הוא שמחפש לזה היתר". וראה עוד בדבריו
בח"א סימן תפ.

גם בשו"ת חלקת יעקב (יו"ד סימן לה) מעיד את העדות הבאה: "סיפר לי הרב
הגאון ר' משה סאלאווייטשיק, נכד הגר"ח, שהוא שאל להחזו"א ע"ז שאומרים
עליו שהתיר חלב עכו"ם, והשיב בזה הלשון: "מה עוד יאמרו עלי?! בקרוב יאמרו
עלי שאני מתיר ח"ו גם אשת איש"... - והעיד לפני איש מהימן ביותר, ששאל
לחזון איש על השמנת (סמעטענע) של עכו"ם, ואסר לו בפירוש. וגם העיד לפני
עוד איש אחר מהימן ביותר שאסר בהוראתו חלב עכו"ם אף לקטן בן ה' שנים.
וכנראה מה שכתב בספרו הנ"ל, הוא רק בדרך שקלא וטריא וכלשונו שם 'יש
מקום לומר'. ובאמת לא הביא לן שם שום חדשות, דמי לא יודע מדעת הפר"ח
דחלב לא נאסר במנין, והשד"ח (מערכת חלב) הנ"ל מביא בארוכה כל השיטות
בפרטיות שהרבה סוברים דנאסר במנין, והרבה סוברים דלא. אבל עובדא
דמלתא אין מי שיכחיש, דמדור דורות בכל המקומות ואף בערי ספרד (חוץ
מאיזה מקומות בספרד וכמבואר בשד"ח הנ"ל) אנו נוהגין לאיסור, ועל זה כתב
שפיר החת"ס (סמן ק"ז הנ"ל) דנמצא קולו חומרו, דיש חשש נדר דאורייתא,
ומזה לא נגע החזו"א כלל בספרו (גם י"ל, דכל השקלא וטריא קאי רק על
האבקת חלב דלא היתה בכלל הגזירה דנאסר במנין)".

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 27 אוקטובר 2017, 01:13

תתצ כתב: הסינון שלי לא נותן לי ליכנס.
נא תגדיר את זה כשיתוף פרטי.
או אפשר להעלות את זה לhttps://magicode.me/send-file/upload/# ולקבל לינק משם.

תודה
בבקשה
https://magicode.me/send-file/file/4a21 ... 6460c/view

בעל נפש
קיבל תודה: 2 פעמים

שליחה על ידי בעל נפש » 27 אוקטובר 2017, 01:41

אגב אם יש למאן דהו מידע אמין על הבשר שמשווק בארץ בהכשר של הגאון ר' שמואל אריה לוין שליט"א מארגנטינה
ונא לא לערב דעות פוליטיות בעניני הלכה

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 27 אוקטובר 2017, 09:23

פעלעד כתב:והנה לך כמה טעית בדבריך שזלזלת בפירכות שאמר רבי יהושע כץ נגד ההיתר, ואצטט לך כאן מהפוסקים שאומרים כך,
וגם ראה בציטוט דבריו של האגרות משה גופא:

בשו"ת אגרות משה (יו"ד ח"א סימן מז) כותב וז"ל "בדבר החלב של הקאמפאניעס
במדינתנו אשר יש פקוח הממשלה, ואם יערבו חלב בהמה טמאה יענשו וגם
יסגירו את העסק שלהם שלכן ודאי מירתתי מלערב
, יש טעם גדול להתיר אף
בלא שיטת הפר"ח, משום דהעיקר דידיעה ברורה הוא כראיה ממש כהא
דשבועות דף ל"ד גם לעדות דממון".
האגרות משה מאריך בענין וכותב כך: "לכן בחלב שאסרו רק בחלבו עכו"ם ואין
ישראל רואהו, יש להתיר גם בישראל יודעין ידיעה ברורה דהוי כראיה. וזה שאם
יערבו יענשו ויצטרכו לסגור העסק שלהם שהוא הרוחה של כמה אלפים
והממשלה משגחת אליהם,
הוא ודאי ידיעה ברורה שהיא כראיה שלא היה בכלל
איסורם. וזה הוא גם לכו"ע דאין טעם לחלוק בזה ולכן הרוצה לסמוך ולהקל יש
לו טעם גדול ורשאי וכמו שמקילין בזה הרוב בנ"א שומרי תורה וגם הרבה
רבנים וח"ו לומר שעושין שלא כדין. אבל מ"מ לבעלי נפש מן הראוי להחמיר ואין
בזה משום יוהרא וכך אני נוהג להחמיר לעצמי אבל מי שרוצה להקל הוא עושה
כדינא ואין להחשיבו כמזלזל באיסורין".
הרי לך שהאגרו"מ מתיר בגלל שהמירתת כ"כ חזק שיסגרו את העסק דבר שכידוע אינו נכון להיום ואולי גם אז הטעו אותו או לא ידע המציאות.

ובעצמו בתשובתו הבאה (שם, סימן מח) רואים שהם לא כ"כ מירתת כפי שאחד כתב לו והוא עונה לו בחזרה:
"אף שכת"ר שלח לי תשובה מפקיד השלטון שהעונש ע"ז
הוא רק מעשרים וחמשה עד מאה דאלאר וגם הם מקבלי שוחד", ובכל זאת הוא מתיר, כמדומני בגלל שאין חלב אחר, צריך לבדוק שוב יתכן אני טועה.
זה דבר אשר לא יעשה, להביא מטענת השואל המובא באג"מ שהוא דחה אותם מכל וכל. תגיד בפה מלא שאתה מבטל הרגמ"פ כעפרא דארעא ואין דבריו אצלך כלום, אבל אל תכחיש שהוא התיר זה להדיא גם אחר שהועלו כל הטעות שאתה מביא, והוא כתב להדיא שהסומך על ההיתר לא נקרא מזלזל באיסורים, רק שהוא כתב שיש לבעל נפש להחמיר בזה.
טוב שכתב "צריך לבדוק שוב יתכן אני טועה" אבל היה ראוי לבדוק לפני שכותבים. לא קשה להשיג אג"מ, זה כמעט בכל בהמ"ד ובכמעט כל המאגרים האלקטרוניים כולל הברובוקס. ובאמת זה מבואר גם תוך דבריו שהבאת בעצמך, והגדשתי אותם. ואין לומר שזה רק במקום שא"א להשיג חלב ישראל, שהרי הוא כתב להדיא שיש לבעל נפש להמיר בזה. וגם כתב שאין זה משום יוהרא להחמיר ושכן הוא נוהג, והוא היה במקום שהיה אפשר להשיג חלב ישראל, וע"כ הוא דיבר גם במקום כזה.
פעלעד כתב:והג"ר מנשה קליין גם הפריך את המציאות וזה לשונו בשו"ת משנה הלכות (ח"ד
סימן קג),"נראה פשוט דמירתת לא שייך אלא במי
שיודע שמי שהוא משגיח על דבר זה ובכל רגע הוא מדקדק אחריו ואחר מעשיו
ובידו הוא לעשות או לא לעשות ואי אפשר להשמט ממנו אבל פקוח הממשלה
שהוא דבר כללי חק המלכות ולפעמים מחפשים אחריו ולפעמים לא ואפילו
יחפשו אחריו אפשר להשתמט מהם ולומר שאינו אשם בדבר וע"פ רוב הם
מקבלים שוחד האינספעקטארס ויניחוהו, וגם האמת שלא יוכל לערוב
שהפועלים לא יערבו ועליהם לא שייך מירתת מהחק וגם לא מהבעל הבית שכל
אחד יכול להשתמט מחבירו, ואם לאחר כל המעשים יתפשוהו יענשוהו בסכום
של 25 דולר וכיוצא בו שהוא ממש סכום מינימאלי אצל קאמפאני גדולה כזו ודאי
לא שייך לומר בזה מירתת וכאשר באמת מעשים בכל יום אשר כמה וכמה
קאמפאניס נתפסים לעבור על חוקי הממשלה בכמה דברים שמשימים
במאכלים דברים נגד החק ולא מירתתי מזה"
הוא חוזר על הטענה שדחה האג"מ להדיא. אם זכותו לחלוק על האג"מ אינו מובן למה לדעתך כולם צריכים לקבל דבריו.
פעלעד כתב:והוא מוסיף עוד יותר (מה ש'אחד התלמידים' כתב מקודם על בטוח שאלו שטויות)
וזה לשונו:
"עד כה דברנו לפי הסברא שחק הממשלה
הוא שלא לערב חלב טמא בטהור אבל חקרתי בעצמי בחוקי הממשלה ונתברר
לי אשר חק הממשלה שלא לערב אינו עולה אלא לשמנה ותשעים אחוזים (89
אחוז) כלומר שכל קאמפאני וכל מין פראדאקט שמוציא שום קאמפאני צריך
לגלות 89 אחוז מה שנמצא באותו הפראדאקט, ולמשל אם זה הוא חלב צריך
להיות 89 אחוזים חלב טהור ושני אחוזים אינם צריכים לגלות מה יש בו וזה
הנקרא הסוד של הקאמפאני שהם יש להם דבר סודי האיך להטעים את
הפראדאקט שלהם ואינם צריכים לגלות שני אחוזים וזה יכול להיות חלב טמא
או כיוצא בזה,
ואפילו אם יבררו ע"י כימאי בירור גמור מה שהוא אין עונשין
אותם על זה ופשוט דבזה לא שייך שום מירתת ושום היתר ולא מבעיא לשיטת
הפוסקים דחלב טמא אוסר במשהו ואינו בטל אלא אפילו למ"ד בשישים הכא
ליכא ששים ועוד יש בזה להאריך ובפרט כי ידוע אשר בזמן הזה הכעמי
התקדמו כל כך שיכלו לערב כמעט כל דבר וקשה מאד לעמוד על הדברים כך
שלפענ"ד אין שום מקום להתיר חלב עכו"ם אפילו במדינה זו בסתם".
והוא מסיים "והמיקל בזה אינו אלא מן המתמיהין".
תש' זו נכתבה בשנת תשכ"ג. OU עשו בירור מקיף לפני עשה שנים [שהם אף פרסמו פרטים רבים ממנו] ומצאו ההיפך ממש. גם את"ל שדבריו היו נכונים בשעתם [ולא ברור למה יש להאמין אותו יותר מאלו שהכחישו אותו גם אז] אינו שייך להמצב כיום וא"א ללמוד מהמצב בתשכ"ג להמציאות עשרות שנים אח"כ.
פעלעד כתב:הגאון רבי משה שטרנבוך שליט"א (שו"ת תשובות והנהגות ח"א סימן תמ)
כותב ש"יש סומכין על רבינו החזון איש (שם) שבמקום שיש פיקוח ממשלתי
שלא לערב בחלב מין אחר, יש להתיר חלב עכו"ם, דהוה כשפחות שמרתתות. אבל שמעתי מהגאון רבי ישראל וועלץ זצ"ל ששאל פי רבינו החזון איש זצ"ל,
והשיב שאין דבריו למעשה כלל, אלא לילדים קטנים או יולדת תוך שלושים.
באמת? הוא אינו חולק על זה שהחז"א התיר להדיא בספרו שהוא הדפיס לרבים בלי לסתייג כלל. מי פתי להאמין שהוא היה נותן מכשול כזה אם דעתו שזה רק ליולדות תוך ל' וקטנים.
אם הולכים בדרך זה אני אומר שכל האוסרים לא כ"כ אלא משום שהיו אברכים חסידים שהוצרכו לפרנסה והם דאגו שיהיה צורך ליותר משגיחי כשרות, אבל במקום שאין בעיות פרנסה מיוחדות כולם מסמכים שאפשר להתיר.
פעלעד כתב:הגר"מ שטרנבוך שליט"א כותב שידוע בשם הגר"א ז"ל שלתקנות חז"ל ישנם
גם טעמים כמוסים, מלבד הטעמים הגלויים, ושה'דברי חיים' מצאנז ז"ל אמר
בשם חמיו ה'ברוך טעם' שקבלה בידו איש מפי איש שתקנת איסור חלב נכרי
היא תקנה קדומה, ולא רק מהטעם שפירשו חז"ל משום החשש עירוב חלב
טמא, והוא כותב בשם האדמו"ר הריי"צ מלובביץ ז"ל ששתיית חלב נכרי גורם
לפגם באמונה, והגר"מ שטרנבוך מסכם וכותב ש"השותים גם היום חלב עכו"ם
וסומכין על פיקוח ממשלתי חסר בהם יראת שמים, ועליהם וכיוצא בהם אני
קורא: "מי ששותה חלב עכו"ם וסומך על המכשיר אינו ראיה שאין בו יראת
שמים. אבל מי שאין לו יראת שמים הוא שמחפש לזה היתר". וראה עוד בדבריו
בח"א סימן תפ.
גם בשו"ת חלקת יעקב (יו"ד סימן לה) מעיד את העדות הבאה: "סיפר לי הרב
הגאון ר' משה סאלאווייטשיק, נכד הגר"ח, שהוא שאל להחזו"א ע"ז שאומרים
עליו שהתיר חלב עכו"ם, והשיב בזה הלשון: "מה עוד יאמרו עלי?! בקרוב יאמרו
עלי שאני מתיר ח"ו גם אשת איש"... - והעיד לפני איש מהימן ביותר, ששאל
לחזון איש על השמנת (סמעטענע) של עכו"ם, ואסר לו בפירוש. וגם העיד לפני
עוד איש אחר מהימן ביותר שאסר בהוראתו חלב עכו"ם אף לקטן בן ה' שנים.
וכנראה מה שכתב בספרו הנ"ל, הוא רק בדרך שקלא וטריא וכלשונו שם 'יש
מקום לומר'. ובאמת לא הביא לן שם שום חדשות, דמי לא יודע מדעת הפר"ח
דחלב לא נאסר במנין, והשד"ח (מערכת חלב) הנ"ל מביא בארוכה כל השיטות
בפרטיות שהרבה סוברים דנאסר במנין, והרבה סוברים דלא. אבל עובדא
דמלתא אין מי שיכחיש, דמדור דורות בכל המקומות ואף בערי ספרד (חוץ
מאיזה מקומות בספרד וכמבואר בשד"ח הנ"ל) אנו נוהגין לאיסור, ועל זה כתב
שפיר החת"ס (סמן ק"ז הנ"ל) דנמצא קולו חומרו, דיש חשש נדר דאורייתא,
ומזה לא נגע החזו"א כלל בספרו (גם י"ל, דכל השקלא וטריא קאי רק על
האבקת חלב דלא היתה בכלל הגזירה דנאסר במנין)".
דמוגוגיה במטיבו. אין חולק בעולם על איסור חלב עכו"ם, הנידון רק אם זה בכלל חלב עכו"ם.

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 416 פעמים
קיבל תודה: 571 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 27 אוקטובר 2017, 10:45

בעל נפש כתב:אגב אם יש למאן דהו מידע אמין על הבשר שמשווק בארץ בהכשר של הגאון ר' שמואל אריה לוין שליט"א מארגנטינה
ונא לא לערב דעות פוליטיות בעניני הלכה
כדאי לפתוח אשכול נפרד, ובעז"ה הדברים שם יתבררו.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 29 אוקטובר 2017, 08:26

קבלתי תגובה ממשגיח בכיר בהכשר גדול בארה"ב. הוא גר איזה שנים בא"י ועדיין יש לו קשרים טובים עם אנשים בא"י ומגיע בעצמו מפעם לפעם, והוא מכיר היטב ההולך רוח בא"י.
כש"כ סופר קשה לדעת ממש עד שמישהו מבקר במפעלים ורואה, וכמובן שהאדם שמבקר צריך להיות חזק בהשגחה בעצמו ... היות שרק במקרים נדירים מישהו משלם לנו ללכת לבדוק עוד הכשר, ואין לנו זמן, אנרגיה וכסף לעשות זאת באופן עצמאי, זה אינו קורה הרבה. יוצא מן הכלל אחד יהיה כאשר אנחנו עושים ייצור עם משגיח תמידי או יוצא ונכנס באותו מפעל שאחרים מכשירים ג"כ, ואז אפשר לפעמים לחפור במעשיהם של הכשרים האחרים ... במקצת הזדמנויות שכאלה חשבתי שהכל בסדר, ובחלק מהמקרים זה היה מאכזב, בדרגות שונות ובדרגות שונות של הכשלה לציבור ... והסיפורים האלה כללו בד"צים הכי טובים גם כן. אף אחד אינו מושלם ואני מקווה שכולם מנסים כמיטב יכולתם, אבל אנחנו רק בני אדם...
מבחינת הכשרים הספציפיים, מש"כ נכון כי OU מקצועי מאוד ויש להם הרמה הגבוהה ביותר של ידע במציאות, רק יש להם השיטה לנגש מזון כשר בכמות היותר אפשרי ברמה הלכתית סבירה וכו '. סטאר K, כ- K וOK דומים מאוד וכל אחד יש אזורים שהם מקפידים פחות או יותר. לדוגמה: סטאר-ק אינו מכשיר חלב סתם באופן רשמי (למרות שיש לו את כוכב ה- D עבור חלב סתם, שבאופן רשמי שייך לישראל הצעיר, שהוא באמת שלהם). סטאר-K קצת יותר מקיל בבישול עכו"ם ותולעים מOU. OU, OK , , כ-K ובד"ץ לונדון מתירים חלב סתם כסטנדרט וחלב ישראל רק באופן מיוחד כשכתוב להדיא על האריזה. הוגד לי שKF יש רק חלב ישראל והוא ברמה גבוהה יותר מאשר KLBD. יודע לי שOU בשקט בודק פריטים מסוימים של KLBD אבל מקבלת KF יותר.
הרב וועסטהיים: כמו שכולם כתבו זה נכון שהוא רב חשוב והוא מכיר השטח היטב. רבים טוענים שהוא התרחב מהר מדי ואולי באמת מסתמך על OK ישראל, או בד"צים שונים וכו '. דיברתי עם אדם אחד שטען שאין לו שליטה על המצב במפעלים וכו'. מאחר שלא הייתי שם איני בטוח. הם מוכרים מוצרי ווק - רטבים מזרחיים כגון מתוק & חמוץ, פלפל חריף, רוטב סויה וכו ', חלב קוקוס, ארוחות אטריות, מוצרי סושי. שמתי לב שהם עשויים בכמה מפעלים שונים. עמיתי ביקר אחד או שנים לפני איזה שנים ואמר שהכל בסדר, אבל הוא לא ביקר את כולם. לא היה ברור לגמרי אם "יצור מיוחד" שנדפס על הבקבוקים פירושו הייצור כולו וגם הכשר לפני כן או לא. מניסיוני, מפעלי רוטב כאב ראש גדול, שכן הן משתמשים בכל מיני טעמים טבעיים מטורפים (אמיתיים) שהם ממש טריף, ולכן ייצור עם להשגחה תמידי צריך להיות אמתי עם הכשרת וסגירת כל הקווים המצורפים ומערכות קיטור ומי קירור ורק זה היא הדרך היחידה לצאת. ב"ה בהכשר שלי עשינו על זה! בכמה מקרים עצרנו את הכשר לחלוטין כאשר לא ניתן היה לעשות זאת.
באחת הדוגמאות האלה מאוחר יותר נשלחתי לבדוק בד"ץ (לא של הרב וועסטהיים) שהכשיר אחד המפעלים של רוטב סויה בשם השגחה תמידית (אולי הוא נתן מחיר זול יותר מההכשר שלי? שהרי הם סרבו להצעה שלנו לעשות השגחה תמידית) , והייתי מזועזע לראות איך הם מייצרים חזיר באותו חדר באותו זמן של ההשגחה תמידית, והיו כמה שאלות רציניות של טעם איסור נכנס לייצור כשרות ...
בד"צ מנצ'סטר: אם אשאל אנשים מגייטסהעד זה נורא, אם תשאל ממנצ'סטר תשובות מעורבות ... לא בטוח מה קורה שם ומה הסטנדרטים.
בסוף היום כמעט כל הכשרים משתמשים במרכיבים של זה, וממילא זולת אם הם באמת נכנסים להקישקע'ס ועושים לפחות סקירה אחת בכל שנה או שנתיים, אם אתה אוכל מכשר אחד אתה אוכל את כולם במונחים של מרכיבים. אפילו רוב בד"צים סומכים במידה מסוימת על OU סטאר K וכו' בחומרי גלם. מי שחושב שהעדה"ח וכו' עושה את כל חומרי הגלם שלהם הוא חולם. ואפילו לעשות זה בהשגחה תמידית בחומרי גלם כמו שאבריכים חושבים, הוא בחלום כפול! או שהבד"צים מסתמכים בעיניים עצומות, או עושים שיחת טלפון / אימייל או 2, משוחחים עם המשגיח, וכו', ו/או הם הולכים פעם אחת בהתחלה, או אולי פעם בשנה או 2. תלוי איזה בד"ץ. [הרבה אומרים שהרב לנדאו אשר רק חומר גלם שתחת השגחתו, ואני מתמה איפה הם מיוצרים. אומרים שבשיטה הוא אינו מכשיר מוצרים מסין מחמת קושי ההשגחה שם. יש אומרים שגם שארית ישראל מאשר רק חומרי גלם בהשגחתם, וזה יותר אפשרי משום שאין להם הרבה מוצרים בהשגחתם בכלל, ואינם צריכים כ"כ מוצרי גלם. לא פוגשים משגיחים של הרב לנדאו או של שארית בסין, אבל ידוע ששארית מכשירים ייצור דגים בסין, וא"כ מה שאין פוגשים משגיחים שלהם בסין אינו ראיה חזקה.]

משיב כהלכה
משתמש ותיק
נתן תודה: 144 פעמים
קיבל תודה: 90 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 29 אוקטובר 2017, 11:42

שקוע בלימוד כתב:מישהו יודע מידע איזה הכשר מחו"ל הוא בדרגת מהדרין ואיזה לא???????.
יש הרב ועסטיים יש בד"צ מנצ'סטר ישKF יש OU אם מישהו יודע קצת מידע יותר מדוייק על ההכשרים הללו אשמח לשמוע.
הכשרים מצויינים.

לגבי דרגת מהדרין, אני יודע על ה-OU מפי אנשים מומחים בכשרות, שההשגחה היא קפדנית ברמת הבד"צים של ארץ הקודש ואף למעלה מכך, אבל ההנהגה היא להקל היכא דאפשר ולסמוך על הפוסקים המקילים, בניגוד להנהגת הבד"צים בארץ הקודש שמחמירים היכא דאפשר ואף חומרות מוזרות והזויות.

ויעויין היטב בשו"ת אשר חנן (חלק ז', כמדומני) שהרחיב בזה, ודיבר גם על הכשר הרבנות בארץ ישראל.

ובדורנו, דור עקבתא דמשיחא, נוצר מצב הזוי שאנשים בדרך כלל מקילים היכא דאפשר, וגם רגילים לעבור הרבה עבירות שאין להם היתר אפילו מפוסק אחד (לשון הרע, לדוגמא) ובפרט בענייני בין אדם לחבירו, אבל בענייני כשרות פתאום רוצים להחמיר את כל החומרות הקיימות גם אליבא דפוסקים שלא נפסק כמותם.

והעיקר הוא כנ"ל שההשגחה תהיה קפדנית, כי לדוגמא בהשגחת הרבנות בארץ, מחוסר תקציב, משתמשים במשגיח שמגיע לפרקים וסומכים על כך שמגיע בהפתעה, וזאת כמובן לא השגחה קפדנית ולכן קשה לסמוך על זה, אלא ש"רבנות מהדרין" זה כבר סיפור אחר וסומכים עליהם בעופות, וכמו כן סומכים על הרבנות הראשית לישראל בבשר חלק, שהוא אותו ליין של כל הבד"צים האחרים.

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 29 אוקטובר 2017, 11:44

אחד התלמידים כתב: OU: זה הכשר בינוני, אבל מאד מקצועי. יש להם שיטה שלא להחמיר יותר מדאי כדי שאוכל כשר יהיה נגיש להמון עם, אבל בגדול הם אינם מתירים דברים שאין מקום להתיר, רק שאינם מחמירים בהרבה דברים שאפשר להחמיר עליהם כגון ההכשרים הכי מהודרים. זולת חלב ישראל וישן שהם אינם מקפידים עליהם אא"כ כתוב על האריזה להדיא אפשר לסמוך עליהם, אבל זה אינו הכשר מהודר במוצהר. מי שמקפיד על בד"ץ עדה"ח בודאי אינו יכול לאכול OU. לא ברור שזה נכון בהשוואה לכל שאר ההכשרים אשר בשם מהדרין יתקרי, כגון בד"ץ רבנות ירושלים.
שמעתי ממומחה הנ"ל שההכשירים OK כK וסטאר K באותה רמה של OU. הם אינם שווים ממש ולכל א' יש מעלות וחסרונות אחרות, אבל בשקלול כל המעלות וחסרונות יוצא אותה רמה. שמעתי זה לפני כמה שנים, לא ידוע לי אם זה עדיין נכון.
בנוגע להכשרים "בינוניים", הרי מה שמגיע מחו"ל הם ממתקים וכיוצא, ובזה יש הרבה סניפים להקל, ואמר הראשון לציון הרב יצחק יוסף (שהוא האחראי על גוף הכשרות הגדול בארץ) שאפשר לסמוך בשופי על הכשרים בחו"ל. והעיקר להחמיר בבשר ועופות, וממילא אין אנו אוכלים בשר ועופות וגם לא במסעדות של הכשרי חו"ל (הכשר OU בארץ הוא ברמה אחרת).

ומה שכתבת "זה הכשר בינוני, אבל מאד מקצועי. יש להם שיטה שלא להחמיר יותר מדאי כדי שאוכל כשר יהיה נגיש להמון עם, אבל בגדול הם אינם מתירים דברים שאין מקום להתיר, רק שאינם מחמירים בהרבה דברים שאפשר להחמיר עליהם כגון ההכשרים הכי מהודרים", יפה כתבת. רק שסתרת עצמך מיניה וביה, שהעיקר הוא שההכשר יהיה מקצועי וקפדני ולא החומרות המיותרות.

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 29 אוקטובר 2017, 11:49

סופר כתב:OU- הם לכאורה ההכשר הכי גדול בעולם, ובחומרי גלם אין יותר מומחים מהם. אבל היות שכללי הכשרות שלהם הם לא בדיוק על פי כל החומרות הנהוגות, לא נהוג לאכול את זה, אלא אם כן בדברים פשוטים מאוד.
על דא קא בכינא, שכולי עלמא מודים שהם ההכשר הגדול בעולם והם הכי מומחים, ובגלל שזה "לא בדיוק ע"פ כל החומרות הנהוגות", לא נהגו לאכול את זה...

אתה הכותב, איני מכירך, אבל אני משער שאינך נוהג בכל דבר ע"פ כל החומרות הקיימות. וגם בביתך, אם תהיה לך שאלה בענייני איסור והיתר, תשאל את המו"צ המקומי והוא יפסוק לך הלכה ע"פ מה שנפסק להלכה, ולא תאסור זאת בגלל שיש פוסק אחד שאסר זאת, ולא תלך לפי כל המחמירים שקיימים בעולם.

וגם בבד"צים נשענים על קולות במקרה שיש הפסד מרובה וצריך לזרוק הרבה עופות לדוגמא.

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 29 אוקטובר 2017, 11:52

אחד התלמידים כתב:הוא עובד בכיר באחד ההכשרים הגדולים בארה"ב
זה הענין שקשה לסמוך על עדויות של מומחים, כשהם מחווים דעה על הבד"צ המתחרה. כי כידוע השוחד יעוור עיני חכמים וכו', ואדם שהוא עובד בבד"צ מסויים, הוא משוחד בתת ההכרה שלו, למרות שהוא אדם יר"ש ובקי וכו' וכו'. ולפעמים הידע שלו לא מושלם, וניזון משמועות, כי הוא עבד "פעם" בבד"צ פלוני ומאז השתנו כמה דברים. או שהוא שמע על מקרה מסויים ומסיק ממנו מסקנה, וזה לא מעיד על הכלל.

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 29 אוקטובר 2017, 11:54

אחד התלמידים כתב:למותר לציין שמדובר על שקר מוחלט והוצאת שם רע כפשוטו
והנה דוגמא למה שכתבתי בתגובה הקודמת.

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 29 אוקטובר 2017, 11:59

אחד התלמידים כתב: מה שכן נכון שהוא שלפני שנים הOU ודומיהם באמת היו בעיותיים. [הגם שאף אז הרב של הכשר באחד הערים בארה"ב אמר לי שלמרות כל הבעיות שהוא לא התכחש להם נדיר שבאמת יהיו מוצרים תחת השגתותיהם לא כשר ממש. לפני שלושים שנה פגשתי משגיח כשרות, והוא אמר לי שלפי מה שהוא רואה בשטח הוא היה צריך להפסיק לאכול לגמרי, אבל למעשה הוא רואה ג"כ שלמעשה בדיעבד הכל כשר. שאלתי אותו מכמה מהמכשולות שאומרים עליהם שקורים, והוא הראה לי איך שלהלכה זה כשר בדיעבד.] בשנים האחרונים הם שיפרו הרבה. פעם ארגונים כמו OU, שהוא במדה מסויימת מקביל אמריקאי למזרחי, התעסקו אנשים מודרניים מציבור שלהם, ורמת ההקפדה בהלכה והידורים שלהם היה בהתאם. היום אנשים מודרניים רוצים לעסוק בהייטק ניהול השקעות ועסקים וכדומה, ואלו הפועלים בהכשרים גם אצל OU וכדומה הם חרדים, כגון אברכים מלייקווד שנאלצו לעבוד לפרנסתם ואינם רוצים להזניח עבודת הקודש לגמרי, כמה מהם ידועים ומוכרים לי אישית.
היום רמת הכשרים דוגמת OU גבוה יותר עד אין שיעור ממה שהיה פעם, ומי שכותב שהם מחפשים כל הקולות שאפשר להקל בהם הוא זה שאינו מעודכן. יש חומרות שהם שהם הקדימו בהם הכשרים הכי מהודרים בא"י כגון ההקפדה שלא להכשיר מפעל שקולוד עם שקולוד כהוזכר למעלה, [לפני שנים כששמעתי שבעדה"ח מקילים בזה שאלתי רב הנ"ל, והוא אמר לי שלא ידוע לו אף הכשר אחד אמריקאי המקיל בזה]. א"א להגיד שהם מחפשים כל החומרות והידורים שאפשר להכניס, והם מצהירים זה להדיא [ובאמת אין אף הכשר בעולם שמקפיד על כל החומרות והידורים, זה רק שאלה של כמות] אבל למעשה הם מקפידים שיהיה לכתחילה ברמה סבירה. חוץ מחלב ישראל שהם אינם יכולים להחמיר עליו באופן גורף משום שע"י זה לא יהיה אפשר לספק אוכל כשר לעם שבשדות, ולמעשה הגר"מ פיינשטין [ולא רק הוא] התיר להדיא, קשה למצוא היום אצלם קולות גדולות. לא שאין מקום להחמיר יותר, וכשיש מערכת הבנוי באופן מסוים קשה לשנות אותו בבת אחת ואין להוציא מכלל האפשרות שעדיין יש עקבות של התנהלות הישנה שעדיין לא הצליחו לשנות [לפני עשרים שנה שמעתי מרב הנ"ל שרמת ההכשרים בארה"ב גבוה הרבה יותר ממה שהיה פעם, אבל עדיין יש מקום לשיפור. זה היה בתחילת מגמת שינוי הנ"ל ובל"ס היום עלה הרבה יותר, אבל מסתבר שעדיין י"ל אותו דבר.] וכנראה הסיפורים של רבי יהושע כץ היו מלפני כעשר שנים כשלא היה לו גוף כשרות עצמאי, ומסתבר שהיו קרובים יותר ללפני ארבעים שנה כשהוא התחיל. להגיד זה היום באמת מטופש.
נהניתי מאוד לקרוא את דבריך, ונכרים דברי אמת, יישר כח, חידשת לי דברים שלא ידעתי!

רק להבהיר, המונח "כשר בדיעבד" פירושו כשר לפי ההלכה, ורוב בית ישראל (99.9 אחוז) היו סומכים על זה לפני שקמה תעשיית ההכשרים, רק גאוני עולם ויחידי הדורות היו מקפידים לא לאכול דבר שיש בו "שאלה" דהיינו שהיה צריך לשאול למו"צ והכשיר בדיעבד.

וכיום כל צרוע וזב חוטם מהדר לקנות את הבד"צ הכי מהודר (וגם פוסל את כל הבד"צים האחרים כמובן) ולא קונה מה ש"כשר בדיעבד"...

ושלא יובן שיש לי בעיה עם זה, אדרבה שיחמירו עם עצמם עד שגעון, רק שלא יסתכלו על אחרים שצורכים הכשר OU בעין רעה, כאילו הם חילוניים רחמנא ליצלן... הם חרדים יותר מהם.

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 29 אוקטובר 2017, 12:12

רוב החרדים לדבר ה' המדקדקים יצומו שלושה לילות וימים ולא יכניסו טיפת חלב עכו"ם לפה, ושוב זה רק טיפה מן הים,
מפיו שמעתי לגבי החוק של המירתת, ואין לי מישהו שיודע יותר טוב ממנו כי הוא נמצא עמוק בתוך זה, לא סתם בכשרות אלא בכשרות החלב... לדבריו הקנס שהם יכולים לקבל מתגמד אבל ברצינות לעומת הרווחים, זה טיפה מן הים...
כמה וכמה טעויות:

א. הגר"מ פיינשטיין התיר חלב עכו"ם לכתחילה, בארה"ב.

ב. כפי שהעירו לפניי, הוא לא היחיד שהתיר זאת, ואוסיף שלדוגמא במרוקו נהגו להקל גם בחלב נכרי. כן העיד הרב יגאל עזרא בשם הגר"ש משאש, שסמכו במרוקו על התשב"ץ (דלהלן), והמלאך רפאל ברדוגו, ושתו חלב נכרי.

ג. הענין של מירתת שייך גם היום כי לא מדובר רק בקנס של 500 ש"ח כמו בארץ הקודש לצערנו. אלא בכלא של עשרים שנה.

ד. כל ההיתר של הגר"מ, שכיום סומכים עליו רק בארצות נדחות בשעת הדחק, הוא לחלב עכו"ם ממש. אבל מה שאתה מדבר, שיש "נגיעות" של חלב עכו"ם, ברוב המוצרים לא מדובר בחלב ממש אלא באבקת חלב עכו"ם, וכבר מדובר בנדון אחר לגמרי.

הגאון רבי יוסף משאש בספרו אוצר המכתבים (ח"ג סי' א'שצ"ב) כתב שהממשלה מקפידה הרבה אף על תערובת מים וחלב וקל וחומר חלב בהמה טמאה, ולכן נוהגים מאז ומקדם לאכול זאת וסומכים על התשב"ץ (חוט המשולש, סי' ל"ב). וכן התיר הגרצ"פ פרנק בשו"ת הר צבי (יו"ד סימן ק"ג), וטעמו שלא גזרו על אבקת חלב, וכן סומכים על התשב"ץ שלא גזרו על חלב חמורים וסוסים דלא שכיחי, ובפרט שהממשלה מקפידה על זה, וכן קשה יותר להפוך חלב טמא לאבקת חלב. וכן הגר"ע הדאיה בשו"ת ישכיל עבדי (ח"ה, יו"ד סי' ט'), וכן התיר הגר"א וואלקין בשו"ת זקן אהרן (ח"ב סי' מ"ד), שאבקה לא היתה בכלל הגזירה, ולא שייך חשש דבר טמא בבית חרושת גדול. וכן הגר"א וואלינברג בשו"ת ציץ אליעזר (חלק ט"ז סי' כ"ה), והגר"מ אפשטיין בשו"ת לבושי מרדכי (סי' כ"ב), וכן החזו"א הורה לישיבות להשתמש באבקת חלב נכרי כאשר היה קשה להשיג חלב (אורחות רבינו ח"ג עמ' ע"ז), וכן הגר"מ קליין בשו"ת משנה הלכות (חלק י"ג סי' ק"ד).

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 29 אוקטובר 2017, 12:14

אחד התלמידים כתב: גם מש"כ - "לדוגמא התיר שהמחיצה בין גברים לנשים בבתי כנסת ועוד מקומות יהיה בגובה י' טפחים" מראה שאתה מקבל כל מיני השמצות בלי לבדוק אותם כלל. הוא כתב להדיא (אג"מ או"ח ח"א סימן לט) - "ולכן לא סגי גם במחיצה של עשרה טפחים מן הקרקע שאינה כלום". [אבא שלי עמד על ידו פעם בחתונה שהיה בבהכ"נ שהיה בו מחיצה י' טפחים, והוא אמר לאבא שלי שלא צריך לחוש כאן לגזירת החת"ס על חתונה בבהכ"נ, שהרי עם מחיצה כזו אין כאן קדושת בהכ"נ.]
נהניתי ממך מאוד! חילך לאורייתא!

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 29 אוקטובר 2017, 14:14

'משיב כהלכה', איזה צבע הכיפה לראשך...?
בכל מקרה תאכל בהצלחה רבנות וou כי הם ההכשרים הכי גדולים בעולם ואם לא מחמירים על לשון הרע אז אין סיבה להחמיר במאכלים - כפי שכתבת שוב ושוב.
אני עניתי לגוף השאלה של השואל והוא שמע את מה שרצה לשמוע, משם ואילך תכתוב מה שרק תרצה ברוח אוצה"ח... רק חבל על האשכול שכפי הנראה יורד לאט לאט לטמיון.

סופר
משתמש ותיק
נתן תודה: 93 פעמים
קיבל תודה: 140 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר » 29 אוקטובר 2017, 15:17

תודה רבה ל @אחד התלמידים שהביא את דבר המומחה, אכן ניכרים דברי אמת. רק על מה שכתב על הכשירים מסויימים שאין להם משגיח בסין, אינו ראיה לכלום. כי הרבה הכשרים אף הטובים ביותר משתמשים במשיגיחים שנוסעים לסין למטרת הכשר אחר, ומעבירים דרכו את דרישותיהם, וסומכים עליו.
אחר כל הדברים האלה, צריך לעשות קצת סדר בדברים.
הכשר מורכב מכמה נושאים 1. מומחיות ומקצועיות 2. השגחה 3. הלכה 4. יכולת לעמוד על העקרונות.
בנושא 1., אין מי שחולק שOU אין כמוהם בנושא, ועל כן גם העדה סומך עליהם בחומרי גלם מסויימים, ובדרך כלל הם עושים בדיקה ראשונית שהכל על פי הדרישות, ואחר כך סומכים על זה.
2. השגחה מורכב בשני מרכיבים, הדרישות של ההכשר, והמשגיח. יש הכשירים שאינם דורשים השגחה צמודה מאוד, וזה שכיח מאוד כאן באר"י במקום שהעובדים והבעל הבית הם היימישע. ומאותו הסיבה דווקא, ההכשרים שעובדים בעיקר עם גויים, מקפידים יותר בנושא ההשגחה. וביודעי קאמינא, שבלונדון ההשגחה של KF שנחשבת יותר מודרני, הרבה הרבה יותר חזקה מ'כדתיא' שהם ההכשר החרדי. המשגיח - גם במקומות שהדרישות להשגחה חזקה, תלוי מאוד מי המשגיח, כמה הוא יר"ש ואיך הוא עושה את העבודה שלו ברצינות. גם שייך כאן את סעיף 4, שתלוי מאוד כמה המנהלים והמפקחים של ההכשר עומדים על המשגיחים שיעשו עבודתם נאמנה.
3. הלכה - דרישות ההלכה של כל הכשר, בעצם הוא המרכיב שמבחין אם ההכשר מהדרין אם לא, וזאת כמובן שגם שאר המרכיבים הם חזקים. ובזה שייך לברר אצל כל הכשר, או אצל משגיחים שעבדו שם (אלו שעובדים שם אינם רשאים לדבר נגד מקום עבודתם מטעמים מוסריים), מה הם הדרישות ההלכתיות שלהם.
4. העולה על הכל, גם אם יהיו להכשר את כל המעלות, אבל אם הם לא חזקים במה שאוחזים, הרי שההכשר לא שווה כמעט כלום, כי כאן מוותרים על זה, וכאן על זה, וכאן המשגיח לומד שאפשר לוותר גם.
על פי מה שנכתב כאן לעיל, אין מקום לוויכוח של @פעלעד עם @אחד התלמידים, כי זה וויכוח בהלכה, לא באיכות ההכשר, ועל כל אחד לבדוק ולברר אצל רבותיו איך לנהוג בדינים אלו. ועל כן מי שמברר על מוצר מסויים שאין על זה חששות, על פי כל המומחים בוודאי יכול לסמוך על OU שיש להם את כל המעלות המנויים כאן.
השאלה הגדולה הם על כל ההכשרים האחרים, שהם מכריזים על עצמם שהם מהדרין, ואין מי שיודע מה עם המומחיות שלהם, האם יודעים ומבינים על כל סוגי החששות השייכים בכל החומרים, האם יש להםאת הידע איך להכשיר, מה להכשיר. גם אם כן יש להם את הידע, האם הם עומדים על המשגיחים כראוי שיעשו את עבודתם. ובדברים האלו יכול ראש הכשרות להיות גאון הגאונים, אבל ההכשר יהיה יותרגרוע מOU.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים