תעלומת שו"ת מנחת שלמה ח"ב

שיתוף מידע בכל מה שקשור לספרים, חדשים גם ישנים
בקשות ספרים
כללי הפורום
אין אישור להעלות שום תוכן פירסומי מלבד כהעלאה אישית ובתור עזרה הדדית לטובת חברי הפורום, וג"ז רק לאחר אישור מנהל ראשי

נדיב לב
נתן תודה: 260 פעמים
קיבל תודה: 2850 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: תעלומת שו"ת מנחת שלמה ח"ב

שליחה על ידי נדיב לב » 26 מאי 2020, 21:41

בדרך לא אגב, תשתדלו לא לצנזר בפרט באשכול הזה... שמתי לב שכמה הודעות שצוטטו על ידי נמחקו!
משום מה יש הרגשה שמאן דהו מושך כאן בחוטים..

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 26 מאי 2020, 21:48

עפר ואפר כתב:
26 מאי 2020, 18:05

אז עובדות.
הגר"ע יוסף ותארו לא צונזר, לא ננגע ולא נפגע במנח"ש מהדורה החדשה (ח"א, אשר אך שם הוזכר שמו), ע"כ יש לבקש במלוא הנימוס מאלו ששרבבו עניין זה לכאן, ואף ידעו לרמוז מי המשמיט ומה טעמו, שיזנחו אשכול זה (יש הרבה אשכולות המיועדים (?) למיני "מעלייתא" כגון דא).

אולם כל זה לא קשור לשמו של הרב בעל יבי"ע, אשר אפי' אינו "תיאוריה מצוצה" אלא סתם שטות, ותול"מ.

הודעה שלא שווה את המקום שתפסה באשכול. בלי תוכן, בלי לבדוק את הענין לאשורו, סתם לגדף להתלהם לצעוק ולכתוב כתגר בשוק מתוך בורות משוועת. @פיילוט 0.4 העיר על מהדורה השניה של חלק ב לא של חלק א! שנדפס כבר בחיותו של הגרשז"א, וגם אנוכי התייחסתי לחלק ב' ששם נכתבה התשובה בנוגע לפקקים, שבמהדורה השניה צונזר ממנה קטע שלם כמו גם תואריו.

ספר וסופר
נתן תודה: 401 פעמים
קיבל תודה: 841 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ספר וסופר » 26 מאי 2020, 22:35

נדיב לב כתב:
26 מאי 2020, 21:39

נדיב לב כתב:
25 מאי 2020, 14:54
כמדומני בשאלת פתיחת בקבוקים בשבת צונזר.
https://tablet.otzar.org/pages/?&restor ... book=21015

ומנגד העתקתי מה שנכתב בתש"ס בשמיטת התוארים. וכן בשמיטת קטע שלם!
ובלי קשר לצנזורות בין ההוצאות, משום מה העדיפו להשמיט את שם המתכתב, בעוד שמות אחרים הוזכרו בכמה וכמה מהסימנים האחרים.
כבר כתבתי, שעיקר ענין העריכה היה לעניני הלכה, ודרך אגב נעשו עוד שינויי עריכה.
ספר וסופר כתב:
26 מאי 2020, 15:30
שאר האחים, שבראשם הגרא"ד שליט"א [עי' ספר ועלהו לא יבול, גודל קפידתו על מה שיוצא החוצה מעם אביו], סברו שיש לערוך את ההדפסה, ולא כל מכתב להדפיס, ושבו והוציאו שנית את החלקים הללו אחרי עריכה [יתכן שעל הדרך ערכו עוד דברים, אבל ביסוד הענין היה העסק ההלכתי נטו, ולא ידוע על בעיה שיש להגרא"ד עם היביע אומר], אני לא בקי באיזה תשובות היה להם בעיה [כל אחד יכול לבדוק] אולם הם השתמשו בהכרתם את אביהם, את דרכי הפסיקה שלו, ואת הלך רוחו כנגד רוח שואליו, וניסו ללכת בעקבותיו.
ואת האמת אומר, שלא הכרתי בכלל את הענין של היביע אומר, ולכן עכשיו הלכתי ובדקתי.

וראיתי שבכמה מקומות מהספר במקרה שלקחו כמה מכתבים וחיברו הפכו את זה מצורת מכתב, לרצף של קטעים עם פתיחה קצרה, תוך ציון למטה את שם המכותב, וכמו כן בהרבה מקומות נוספים השמיטו קטעים ואת שמות המכותבים והעבירו אותם ללמטה.

ובדיוק כמו שעשו להגרי"י וויס בעל המנחת יצחק, להגרי"מ טיקוצינסקי, להגרא"י הרצוג, להגרב"צ אבא שאול, להגר"מ שטרנבוך, להג"ר מנשה קליין, לאדמו"ר מנובומינסק, להגר"יא הענקין, להגר"י זילברשטיין ועוד ועוד, שהשמיטו את הפתיחה הארוכה, וציינו למטה את שם המכותב, כך גם לרב עובדיה יוסף זצ"ל, רשמו למטה שזה מתוך מכתב להגר"ע יוסף זצ"ל - בזה הלשון, וכך גם עשו לגאונים הנ"ל.

ולשם השוואה, לא השמיטו תארים נדירים שאפשר לחשוב שיש כאן איזה כוונה נסתרת, תארים כמו שהוא כתב לרב עובדיה יוסף זצ"ל הוא כתב גם לאחרים הפחותים ממנו במעלה בלא ספק.

כך שמי שרוצה לקחת את זה בצורה אישית, עושה זאת על אחריותו בלבד [ולחשוב שבשביל זה הדפיסו עוד מהדורה, זה גובל ב..].

ספר וסופר
יצירת קשר:

שליחה על ידי ספר וסופר » 26 מאי 2020, 22:47

נדיב לב כתב:
26 מאי 2020, 21:41
בדרך לא אגב, תשתדלו לא לצנזר בפרט באשכול הזה... שמתי לב שכמה הודעות שצוטטו על ידי נמחקו!
משום מה יש הרגשה שמאן דהו מושך כאן בחוטים..

גם הודעה שאני צוטטתי נמחקה, לא דיווחתי עליה, כמו שאני לא מדווח על אף אחד שפוגע בי אישית, מפני חופש הביטוי, אולם ההודעה שאתה מתייחס אליה היה בה יותר מנימת זלזול (עליה אני דיווחתי), וזו גם הסיבה שגרמה לך להגיב לכבודו של אותו גדול, אולם נראה לי שמתוך כתיבתך מובן למה זה מתייחס.

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 26 מאי 2020, 22:56

ספר וסופר כתב:
26 מאי 2020, 22:35
נדיב לב כתב:
26 מאי 2020, 21:39

נדיב לב כתב:
25 מאי 2020, 14:54
כמדומני בשאלת פתיחת בקבוקים בשבת צונזר.
https://tablet.otzar.org/pages/?&restor ... book=21015

ומנגד העתקתי מה שנכתב בתש"ס בשמיטת התוארים. וכן בשמיטת קטע שלם!
ובלי קשר לצנזורות בין ההוצאות, משום מה העדיפו להשמיט את שם המתכתב, בעוד שמות אחרים הוזכרו בכמה וכמה מהסימנים האחרים.
כבר כתבתי, שעיקר ענין העריכה היה לעניני הלכה, ודרך אגב נעשו עוד שינויי עריכה.
ספר וסופר כתב:
שאר האחים, שבראשם הגרא"ד שליט"א [עי' ספר ועלהו לא יבול, גודל קפידתו על מה שיוצא החוצה מעם אביו], סברו שיש לערוך את ההדפסה, ולא כל מכתב להדפיס, ושבו והוציאו שנית את החלקים הללו אחרי עריכה [יתכן שעל הדרך ערכו עוד דברים, אבל ביסוד הענין היה העסק ההלכתי נטו, ולא ידוע על בעיה שיש להגרא"ד עם היביע אומר], אני לא בקי באיזה תשובות היה להם בעיה [כל אחד יכול לבדוק] אולם הם השתמשו בהכרתם את אביהם, את דרכי הפסיקה שלו, ואת הלך רוחו כנגד רוח שואליו, וניסו ללכת בעקבותיו.
ואת האמת אומר, שלא הכרתי בכלל את הענין של היביע אומר, ולכן עכשיו הלכתי ובדקתי.

וראיתי שבכמה מקומות מהספר במקרה שלקחו כמה מכתבים וחיברו הפכו את זה מצורת מכתב, לרצף של קטעים עם פתיחה קצרה, תוך ציון למטה את שם המכותב, וכמו כן בהרבה מקומות נוספים השמיטו קטעים ואת שמות המכותבים והעבירו אותם ללמטה.

ובדיוק כמו שעשו להגרי"י וויס בעל המנחת יצחק, להגרי"מ טיקוצינסקי, להגרא"י הרצוג, להגרב"צ אבא שאול, להגר"מ שטרנבוך, להג"ר מנשה קליין, לאדמו"ר מנובומינסק, להגר"יא הענקין, להגר"י זילברשטיין ועוד ועוד, שהשמיטו את הפתיחה הארוכה, וציינו למטה את שם המכותב, כך גם לרב עובדיה יוסף זצ"ל, רשמו למטה שזה מתוך מכתב להגר"ע יוסף זצ"ל - בזה הלשון, וכך גם עשו לגאונים הנ"ל.

ולשם השוואה, לא השמיטו תארים נדירים שאפשר לחשוב שיש כאן איזה כוונה נסתרת, תארים כמו שהוא כתב לרב עובדיה יוסף זצ"ל הוא כתב גם לאחרים הפחותים ממנו במעלה בלא ספק.

כך שמי שרוצה לקחת את זה בצורה אישית, עושה זאת על אחריותו בלבד [ולחשוב שבשביל זה הדפיסו עוד מהדורה, זה גובל ב..].

סליחה ומחילה, אבל מלכתחילה כבר נמנעתי להתייחס ולצטט את הודעתך -המבוססת על שום כלום- בתגובתי לעיל, ובודאי כעת אמנע להגיב על הודעה רצופה בטעויות, מגמות, ואי דיוקים למכביר די לעבור ברפרוף על המהדורא השניה ולמצוא שמות רבים... וזה חוסר דיוק מני רבים. ברוח טובה.

אין שום פן אישי בסיפור, אני ליטאי שאין לו שום שנאה חלילה נגד הגרש"א, אבל כן חורה לי שמעוותים נתונים..

בנוגע להודעות שנמחקו, מי שמחק יודע טוב מאוד שנמחקו הודעות שלא זלזלו ברבך או במאן דהו אלא פשוט שמו בפורפוציה את הודעתך הארוכה המבוססת על איש אחד יקר בלבד.

סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי
נתן תודה: 1000 פעמים
קיבל תודה: 1989 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 26 מאי 2020, 23:03

בן המתחטא כתב:
26 מאי 2020, 18:06

אגב במאמרו הידוע של מרן הגר"ש בענין צאת הכוכבים הוא מזכיר את הגר"ע יוסף שליט"א בלא כל העלם וצנזור ואין טעם שדוקא בכתבי אביו יצנזר

תוכל להעלותו (אם לא בקשר לנושא הגר''ע שאגב אינו עמנו כמה שנים, עכ''פ לעצם נושא צה''כ)

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
אברך
נתן תודה: 1693 פעמים
קיבל תודה: 1276 פעמים
יצירת קשר:

Re: ההבדל בין מהדורות שו"ת מנחת שלמה ח"ב

שליחה על ידי אברך » 27 מאי 2020, 00:47

עפר ואפר כתב:
לא יאומן להיכן הלך דיון חשוב ומעניין (אם כי הכותרת בדבר "תעלומה" כמובן מוגזמת מאוד. דיון על ספרים וסופרים הוא תמיד מעניין, אבל לא מכל זבוב עושים תעלומה...)
אמת ויציב, אך הניסיון מוכיח שכותרות מסקרנות מושכות...

קצר ולעניין
נתן תודה: 424 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי קצר ולעניין » 27 מאי 2020, 04:35

ספר וסופר כתב:
קודם כל - לפשט את הקודים.

היו שרצו לטעון, שהמצנזר הוא מרן הגר"ש, בנו בכורו של הגרש"ז.
ובסיבת הצנזור, טענו, שזה היה כדי לא פחות מאשר להעלים את שמו של מרן הרב עובדיה יוסף מהספר.

והם הוסיפו בעוקצנות לומר, שהגר"ש הספיד [ראשון] את הרב עובדיה בלויה וכו'.

הטענה הזאת אוילית, וניכר היטב שהטוען כך לא יודע על מה הוא שח.
ההדפסה הראשונה, היתה בהורמנא של הגר"ש, ונעשתה על ידי נכדו של הגרש"ז, בנו של רז"נ גולדברג שליט"א.

היה נחשב אז שהגר"ש ביטל דעתו מפני דעתם, ולכן מגוחך מאוד לומר שהגר"ש עמד מאחורי הצנזור.

נ.ב.
סבי ואבי היו מקורבים מאוד למרן הגרש"ז, והיו מעורבים מעט בנעשה שם.

כתבתי תגובה על ההודעה הזו ממש אבל דאגו למחוק אותה

אתן טעימה קטנה עד כמה אי אפשר לסמוך על הנכתב

בנגוד לנכתב
הגרא"ד אוירבעך היה יריב קשה להרב עובדיה
עד כדי גדופים חרמות ושמתות
אני עומד מאחורי כל מילה שאני כותב
מי שיברר יבין עד כמה מתנתי

לא הגר"ש היה אחראי ההדפסה של חלק הראשון

מי שעיניו בראשו אמור להבחין אם זו הודעה שמציגה נתונים ועובדות
או הודעה שנכתבה מנקודת מבט אישית של הכותב שמנסה לחפות לחפף ולפרשן לעצמו מה שלא מסתדר עם התזה..

הכותב משתמש במילים מעורפלות להוכיח את גרסתו

להלן משפטי גמגום מעורפלים

היה נחשב
יתכן שעל הדרך
אני לא בקיא
הם ניסו ללכת בעקבותיו

בתגובה נוספת
הוא מגמד עם אינספור תירוצי סרק
את הצנזורה ואת שליחת היד העמוקה
לגרונו של הגרש"ז

קצר ולעניין
נתן תודה: 424 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

Re: ההבדל בין מהדורות שו"ת מנחת שלמה ח"ב

שליחה על ידי קצר ולעניין » 27 מאי 2020, 04:49

עפר ואפר כתב:
לא יאומן להיכן הלך דיון חשוב ומעניין (אם כי הכותרת בדבר "תעלומה" כמובן מוגזמת מאוד. דיון על ספרים וסופרים הוא תמיד מעניין, אבל לא מכל זבוב עושים תעלומה...)
אז עובדות.
הגר"ע יוסף ותארו לא צונזר, לא ננגע ולא נפגע במנח"ש מהדורה החדשה (ח"א, אשר אך שם הוזכר שמו), ע"כ יש לבקש במלוא הנימוס מאלו ששרבבו עניין זה לכאן, ואף ידעו לרמוז מי המשמיט ומה טעמו, שיזנחו אשכול זה (יש הרבה אשכולות המיועדים (?) למיני "מעלייתא" כגון דא).

"ספר וסופר" הביא דברים (הנראים מהימנים) על ההבדל בין ב' המהדורות של החלק השני, (ששניהם יצאו אחרי הפטירה), וכמדומני שהעובר על ההקדמות נראה כן, כאשר הגר"ש כותב בהקדמה למהדו"ק אשר "הדברים נכתבו בדרך לימודו" "ומכון אוצרו"ש הדפיסום", ואילו בהקדמת "בני המחבר" (אני מבין שזהו יבדל"ח הגרא"ד) למהדו"ב כתוב שהדפיסו "רק מה שידענו שזו הייתה סוף דעתו להלכה".

אולם כל זה לא קשור לשמו של הרב בעל יבי"ע, אשר אפי' אינו "תיאוריה מצוצה" אלא סתם שטות, ותול"מ.

על סמך מה הבנת שבני המחבר
מיוחס דווקא לרא"ד?
כל האחים כולל רמ מביתר נשתתקו?

ספר וסופר
יצירת קשר:

שליחה על ידי ספר וסופר » 27 מאי 2020, 08:56

קצר ולעניין כתב:
27 מאי 2020, 04:35
ספר וסופר כתב:
קודם כל - לפשט את הקודים.

היו שרצו לטעון, שהמצנזר הוא מרן הגר"ש, בנו בכורו של הגרש"ז.
ובסיבת הצנזור, טענו, שזה היה כדי לא פחות מאשר להעלים את שמו של מרן הרב עובדיה יוסף מהספר.

והם הוסיפו בעוקצנות לומר, שהגר"ש הספיד [ראשון] את הרב עובדיה בלויה וכו'.

הטענה הזאת אוילית, וניכר היטב שהטוען כך לא יודע על מה הוא שח.
ההדפסה הראשונה, היתה בהורמנא של הגר"ש, ונעשתה על ידי נכדו של הגרש"ז, בנו של רז"נ גולדברג שליט"א.

היה נחשב אז שהגר"ש ביטל דעתו מפני דעתם, ולכן מגוחך מאוד לומר שהגר"ש עמד מאחורי הצנזור.

נ.ב.
סבי ואבי היו מקורבים מאוד למרן הגרש"ז, והיו מעורבים מעט בנעשה שם.

כתבתי תגובה על ההודעה הזו ממש אבל דאגו למחוק אותה

אתן טעימה קטנה עד כמה אי אפשר לסמוך על הנכתב

בנגוד לנכתב
הגרא"ד אוירבעך היה יריב קשה להרב עובדיה
עד כדי גדופים חרמות ושמתות
אני עומד מאחורי כל מילה שאני כותב
מי שיברר יבין עד כמה מתנתי

מי שעיניו בראשו אמור להבחין אם זו הודעה שמציגה נתונים ועובדות
או הודעה שנכתבה מנקודת מבט אישית של הכותב שמנסה לחפות לחפף ולפרשן לעצמו מה שלא מסתדר עם התזה..

הכותב משתמש במילים מעורפלות להוכיח את גרסתו

להלן משפטי גמגום מעורפלים

היה נחשב
יתכן שעל הדרך
אני לא בקיא
הם ניסו ללכת בעקבותיו

בתגובה נוספת
הוא מגמד עם אינספור תירוצי סרק

את הצנזורה ואת שליחת היד העמוקה
לגרונו של הגרש"ז

באמת לא לכבוד הפורום לרדת לרזולוציות האלו.

זה שאני כותב בעדינות ולא בוחר להשתמש במילים מפוצצות, 'תבברו' וכו' לא הופך אותי לפחות נאמן ממי שכן משתמש במילים אלו, בסופו של דבר אני עומד מולך, ואין שום סמכות במילים שלך להביע מעבר למה שאתה חושב, בדיוק כמוני.
ותשים לב בכמה השמצות אתה משתמש [אפשר לחשוב שמדובר בעיקרי הדת..], כדי להתמודד עם הודעה, שבסך הכל נכתבה על ידי מי שלא מתיימר להביע יותר מאשר את דעתו האישית בלבד.

אדרבה, אני כתבתי מה שאני יודע, מזה עשרים שנה, מאז שאנשים מבני משפחתי היו מעורבים בנעשה, ואני כותב מהזיכרון החי, על מה ומה נסובו הדין ודברים בין ר' שמואל ואחיו. והדבר הזה ידוע לכל מי שקשור קצת לנושא.

אחרי שטענו שיש כאן מגמה נגד הרב עובדיה, הלכתי ובדקתי, ורשמתי רשימה שמית של גדולים מאוד מהדור האחרון, וכן גדולים אחרים נוספים שלבניו של ר' ש"ז לא היה שום ענין לצנזר אותם, ועם כולם נהגו בדיוק כמו שנהגו עם הרב עובדיה. ואני חוזר על כמה מהרשימה - 'המנחת יצחק', 'הגר"מ שטרנבוך', 'הגר"י זילברשטיין', 'הנובומינסק', 'הציץ אליעזר', 'ר' מנשה קליין [בעל ה'משנה הלכות'] 'הגרב"צ אבא שאול', ועוד, ויש עוד הרבה שלא כתבתי, כל אחד יכול לפתוח ולראות. ונכון שיש כאלו שהשאירו בשלמותם, כמו החזו"א, ועוד כל מיני שמות שאני לא מכיר, אולם זה מתכתבים שגם את המכתבים עצמם השאירו בשלמותם, וזה מתי מספר לעומת מה שלא השאירו.

וזה גם לא משנה למה יש מכתבים שכן השאירו, כי אחרי שכל הרשימה הנ"ל קיימת, אין שום משמעות מה היתה הסיבה ומה היו כללי העריכה, ברור ופשוט שאין כאן מגמה נגד הרב עובדיה. ובאותה מידה יכולים לפתח תיאוריות מה היה להם נגד הגרב"צ אבא שאול, המנחת יצחק, הגר"מ שטרנבוך, והגר"י זילברשטיין, האדמו"ר מאונגוואר, האדמו"ר מנובומינסק וכו'.

ומנגד מה שאמרו שהשמיטו את שמו, ציינתי שזה שקר גלוי, כי במפורש הזכירו שזה תשובה אליו, בדיוק כמו שהזכירו את כל הרבנים הנ"ל.

כעת על כל מי שמנסה להשמיץ את משפחת אויערבך בצנזור שמו של הרב עובדיה - חובת ההוכחה עליו!!

- -
חוץ מכל המלל [על 'אינספור' תירוצי סרק], הידיעה היחידה שאתה מביא ועל זה אתה מתווכח, זה שר' שמואל לא עמד מאחורי ההדפסה הראשונה.

הדבר הזה הוא שקר, ואתה לא מביא לו כל תימוכין, בעוד שההסכמה כתובה להדיא מר' שמואל, ונעדר שמם של האחים, ובזמן שבמהדוה השניה רשום להדיא - בני הגאון המחבר [אני לא מסתמך על זה, אלא על הידיעה מכלי ראשון, אולם אם יש משהו שמוכיח דעה של מישהו כאן באשכול, זה הדעה שלי].

יקיר
נתן תודה: 122 פעמים
קיבל תודה: 38 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יקיר » 27 מאי 2020, 11:03

קצר ולעניין כתב:
27 מאי 2020, 04:35
ספר וסופר כתב:
27 מאי 2020, 08:56
הידיעה היחידה שאתה מביא ועל זה אתה מתווכח, זה שר' שמואל לא עמד מאחורי ההדפסה הראשונה.

הדבר הזה הוא שקר,
ר' שמואל אכן לא עמד מאחורי הדפסת החלק הראשון הוא כן עמד מאחורי ההדפסה הראשונה של החלק השני שבו אנו עוסקים, ניכר כי מישהו כאן לא שם לב על מה אנחנו מדברים, למרות התיקונים מקודם על כך שהמו"מ כאן עוסק בחלק השני ובהדפסותיו חוזרים ומקשים מהחלק הראשון, טענו בחיטים והודה לו בשעורים

עפר ואפר
נתן תודה: 1422 פעמים
קיבל תודה: 1050 פעמים
יצירת קשר:

בירור יסודי של הדברים

שליחה על ידי עפר ואפר » 27 מאי 2020, 17:10

בס"ד
כפי שכבר כתבו, טעיתי בדברי למעלה (אגב: הגרי"ס ז"ל הצביע על כך שגם כאשר אנשים מודים על האמת הם אומרים "אתה צודק" במקום "טעיתי", וזאת מחמת גאווה. לפע"ד יש ללמד זכות, שמה שאני טעיתי אינו עניינו של השני, כמו ה"אתה צודק". א"כ זהו הדבר היותר חשוב להדגישו בשיחה בין אנשים.).
טעותי הייתה במה שכתבתי שהאזכור היחיד של הגרע"י בספרי מנח"ש, הוא בח"א סי' ב', ולא נכון הוא, כי ישנה תשובה נוספת בה אוזכר בח"ב, בנושא פתיחת פקקים (ממתכת) בשבת.
אך עם זאת, במהות – אמת דברתי. אין בספרי מנח"ש לפי ראות עינינו "צנזורה" על שמות ו/או תארי רבנים בכלל, ובפרט לא על הגר"ע יוסף. (אני מסייג, כי גם בח"א וגם בח"ב ג' מהדו"ק, ישנם כמה מכתבים שהושמט מעיקרא שם המכותב, ואם יבוא מישהו וישבע שזה צנזורה...)

אתחיל את הדברים בסקירה קצרה על השתלשלות האשכול.
הדבר התחיל בשם הפומפוזי לאשכול - "תעלומת ספר", כביכול לפנינו סיפור בסדר גודל "חמדת ימים" ("תעלומת ספר" הוא ספרו הידוע של א' יערי בנסיון לפצח את חידת "חמדת ימים", ואגב גם הר"מ הלל, קרא את אחד מפרקי חיבורו זה - "תעלומת ספר הר אדנ"י"), ולא ספר שנדפס בשני מהדורות... (כאמור, פותח האשכול שאל שאלה בהחלט מעניינת, על הבדל בין ב' מהדורות, וטרח לשים על ליבנו שנשים לב לספרים השונים הנמצאים במאגרים השונים, אלא שהכותרת הייתה פומפוזית יתר על המידה).
מייד אח"כ החליטו שיש כאן "צנזורה" (תרגום- השמטת קטעים מספר משום טעמים בלתי ענייניים), תיכף אח"כ הביאו ("שמעתי") שהשמיטו שם של רב מסויים, ומייד אח"כ כבר החליטו מי המשמיט (בלי השערה, בטון ודאי!), והרי לך תעלומה עסיסית עם כל המרכיבים המתבקשים, גזענות אשכנזית או מטעמי השקפה, ויאללה לפנינו מטעם ערב לחיך לחג השבועות.
והריני לומר, חכמים הזהרו בדבריכם המתפרסמים ברשת לעיני אלפי קוראים!

ועכשיו לעובדות, אופן עריכת ספרי "מנחת שלמה":
בספר מנחת שלמה ח"א, אשר יצא בחיי המחבר (העורך, אגב, היה אחיינו ר' דוד בהגרא"ד, כמצויין שם), הייתה המדיניות, אשר לא כספרי שו"ת אחרים, לא נפרסו במלואם השאלות והתשובות, אלא שהספר י"ל יותר בסגנון של ספר המכיל עיונים בהלכה לפי סדר סימנים, ולא כשו"ת.
אשר על כן, לא הודפסו כמעט מכתבי השאלה אל הגהמ"ח, ולא רק זאת, אלא בתוך התשובות, נכתבו רק דברי התורה, והושמטו הפתיחות לתשובות, וכן הסיומים, כולל שאלת השלום, התארים, הברכות, וכו'. שם המכותב נכתב בדר"כ בהערה (בציון * ליד כותרת הסימן), ובמקרים בודדים נשאר השם בתוך התשובה. (התארים בהערה הם גנריים, בדר"כ "הגאון מוה"ר", לפעמים "הגאון רבי" או אחרים).
עם זאת, במקרים שבהם, היה מן הצורך להביא את המשא ומתן שבין הצדדים, הובאו הדברים בשלמותם, עם תיאור דברי השואלים, ואף המכתב בשלמותו, עם תאריהם ושאילת שלומם. כך סי' ו' עם הגרמ"פ, סי' נ' עם הגרי"מ אהרונסון והגר"ק כהנא, סי' צ"א אות כ"א להגר"א הורביץ (מגיב על דבריו), שם אות כ"ז להגר"ש הומינר.
כמובן אשר תארים שבאו בתוך הכתובים על מכונם נשארו, "הגאון המפורסם מוה"ר עובדי' יוסף שליט"א", "ידידי הגאון מוהר"ש וואזנר שליט"א", ונוספים.
אמנם, במנח"ש ח"ב וח"ג אשר י"ל בשנת תשנ"ט, לא נעשה כמתכונת הספר הראשון, אלא הובאו תשובותיו של הגרש"ז על כרעם וקרבם, עם קטעי ההקדמה לכל תשובה, הכוללים את שמות הנמענים ותארם, ואף שאילות שלום לבביות, וכד'. (למשל "שפעת שלו' וברכה וכל טוב סלה לידי"ע איש כלבבי הרב הגאון המובהק ומפורסם לשו"ת מוה"ר חיים יעקב לוין שליט"א, אחרי תת שלו' וברכה בחיבת הקודש הנני להודיעו מהחוה"ש אשר תלית"ש אתי ואת ביתי, כן הנני תקוה לשמוע גם ממך ומב"ב היקרים שיחיו".) אני משער שזאת אולי משום זהירות יתירה להדפיס את דבריו כפי שהם. בכך זכו ת"ח רבים (כמדומה מאות), אשר שבחי הגרש"ז עליהם ועל דברי תורתם יוחקו בספר.
אמנם במהדו"ת, חזרו המדפיסים לנהוג כפי שהונהג בח"א (בחיי המחבר), וגם בח"ב וח"ג, והדפיסו רק את דברי התורה עצמם, כאשר שמות המכותבים נכתבו בהערה, כאשר נהגו בח"א. (התארים גם כאן גנריים, ובהערה נכתב "תשו' להגר"א שטרנבוך אנטוורפן", או "להרב פלוני" (כאשר אין המכותבים חכמים מפורסמים), (לפי העניין, נכתב בהערה מקור הדברים "מתוך שיעור בישיבה" "מתוך כת"י עמ"ס נדרים" וכד').
כפי שכתבו המדובר בעשרות רבות של חכמים, אשר כולם "הפסידו" תארים, מי יותר ומי פחות, עקב מדיניות זו. וליקטתי (ואין מוקדם ומאוחר):
הגרי"י וייס, הגרב"צ אבא שאול, הגרח"פ שיינברג, הגר"ע יוסף, הגרי"מ טיקוצינסקי, ה"משנה הלכות", הגרא"י ולדנברג, הגר"ש שוואב, הגרי"מ אהרונסון, הגר"א שטרנבוך, הגרש"א שטרן, הגרי"ד גולדשטיין, הגר"מ שטרנבוך, הגר"י נויבירט, הגר"ר רייכמן, הגרמ"י קראוס רב ירוחם, (גיסו) הגר"א הורביץ, הגרח"ז גרוסברג, האדמו"ר מערלוי, הגר"מ דייטש, הגר"י זילברשטיין, הג"ר ישראל אדלשטיין, אדמו"ר מנובומינסק, הגרי"א הנקין, הגרי"א הרצוג, הגר"י פלקסר, ועוד רבים.
אמנם, כנראה בשגגה, בתשובה השניה בספר לא הושמט שם הנמען (סי' ב' להגרח"י קלפהולץ). והשמטת הפתיחות התחילה מסי' ג' ואילך (שם הושמט המכותב ר' יעקב בייפוס. אגב, שם לא הוזכר שמו (בתניינא) גם בכוכבית, כנראה בטעות – או שזו "הצנזורה" האמיתית עליה התכוונו???...)
גם כאן, במקרים בודדים, כגון כאשר נדפס בספר המשא ומתן בשלמותו בין הצדדים, נשארו אף דברי הפתיחה והסיום, כגון סי' כ"ו מו"מ עם הגרי"א הנקין, וסי' מ"א מו"מ עם הגר"ג לפידות.
ע"כ ברור שהמדובר במדיניות ברורה של הוצאת ספרי "מנחת שלמה", אשר התחילה בח"א, ובמהדו"ק של ח"ב וג' נעשתה עבודה "שטחית" יותר, ולא נהגו בה כמתכונת חלקו הראשון של מנח"ש, כנראה מחמת מדיניות "יראנו לנגוע", ובמהדו"ת החזירו הדבר על מכונו.

אם כן, הדברים כפי שהם:
שמו של הגר"ע יוסף לא הושמט מספרי מנח"ש. (כפי שיש שכתבו למעלה).
ואף זאת, שאין כאן "שמיטת התוארים", ואין כאן "משום מה העדיפו להשמיט את שם המתכתב, בעוד שמות אחרים הוזכרו בכמה וכמה מהסימנים".
אלא סדר עריכת ספרי מנח"ש כך הוא:
בספר "מנחת שלמה" ח"א שיצא בחיי המחבר, הודפסו רק העניינים עצמם, ללא דברי הפתיחה והסיום למכתבים, הכוללים גם את תארי המכותבים. (להוציא מקרים בודדים שהודפסה כל ההתכתבות).
אך בספר מנח"ש ח"ב וח"ג שיצא לאור בשנת תשנ"ט, לא נעשתה עבודת עריכה יסודית כמו בראשון, והודפסו המכתבים כפי שהם, אות באות, כולל דברי הברכה, התארים, האיחולים, וכו'.
אך במהדו"ת, נעשתה עבודה יסודית יותר, בדומה לח"א, כאשר הובאו רק דברי התורה, ואף הם נערכו עריכה פנימית יסודית יותר.

ומטבע הדברים, ישנם עשרות רבות של חכמים, מכל העדות והחוגים וקצווי תבל, נערים (בזמנו...) וגם זקנים, אשר במהדורה הראשונה יכולנו לראות את שבחי הגרשז"א עליהם ועל דברי תורתם, ואילו במהדו"ת יש לנו אך ורק דברי תורה.
ותול"מ.
(בעניין פקקי מתכת, (מהדו"ק סי' י"א ומהדו"ת סי' ל"ב) כפי שכבר רמזו, יש אכן השמטת קטע, אבל אין בזה השמטת עניין, אלא נסיון לערוך שלושה מכתבים (ב' להגרע"י וא' לא נכתב שמו גם במהדו"ק), לסימן קוהרנטי אחד. לא צנזורה ולא כלום).

עפר ואפר
יצירת קשר:

שמות העורכים

שליחה על ידי עפר ואפר » 27 מאי 2020, 17:14

בנוגע לזהות העורכים, ציינתי שבח"א נכתב שהעורך הוא הרב דוד בהגרא"ד (רב דבקעה), (מכון שערי זיו שע"י ישיבת שער השמים). הוא ערך גם את הש"ש, שי"ל בהוצאה הנ"ל.
בח"ב וח"ג מהדורה קמא נכתב מכון אוצרות שלמה. לא פורט יותר. לפי הכתוב כאן ואולי כתבו כן כבר, העורך היה הרב אהרון בהגרז"נ גולדברג.
הם אלו שהוציאו מאז פטירת הגרשז"א גם את שאר ספריו, מעדני ארץ (הישנים והחדשים), מאורי אש השלם, מנחת שלמה על הש"ס.
מכון אוצרות שלמה, הוא בעצם ר' שלום אליעזר רוטר (מו"ל מבקשי תורה), בעזרת רבים. (ראה בהקדמות השונות לספרים. חלק מהספרים כמנחת שלמה על הש"ס ומעדני ארץ, עוד עסק בהם הג"ר ברוך בהגרש"ז. בתחילה היה כתוב שכתובת המכון היא "בית מרן זללה"ה רח' פרוש". כך שאולי גם במנח"ש זה היה שייך הגר"ב?).

במהדו"ב, נכתבה רשימה ארוכה: "לרבנים המופלגים, אשר טרחו ועמלו בעריכת הכתבים, הרב מנחם אדלר, הרב דוד אויערבאך, הרב אהרן אוירבך, הרב עופר שמאי היימן, הרב דור מצגר, הרב אהרן מרדכי הלוי שדמי, הרב אליעזר שטרנפלד. ולב״א הרב אהרן גולדברג וביתו על טרחתם בסידור והבאה לדפוס."

עפר ואפר
יצירת קשר:

ועכשיו חזרה לנושא האשכול...

שליחה על ידי עפר ואפר » 27 מאי 2020, 17:16

ועכשיו לנושא האשכול האמיתי,
כאן יש תלונה של הרב יעקב עדס על תשובה "יסודית" (כלשונו) בעניין מכונות גילוח, אשר הושמטה במהדו"ת. (ואפשר שבדבריו נמצאת התשובה למה השמיטו - ראה מה שמסגרתי). (מתוך דברי יעקב "בענייני הלכה" ח"ד עמ' צ"ט).
על השמטות כאלו הודיעו בני המחבר בהקדמה, "והבאנו לדפוס רק מה שנראה לנו שהיא (!) סוף דעתו".
דברי יעקב.png
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

עפר ואפר
יצירת קשר:

שליחה על ידי עפר ואפר » 27 מאי 2020, 17:24

ואם אחד יש לו עוד דברים או אולי אפי' רשימה של הקטעים שהושמטו, וכן עוד תוספת הסבר סביב השאלה, כמובן יהיה לתועלת. (כמו הרשימות שיש על קובץ אגרות וכד').

אברהם בן משה

שליחה על ידי אברהם בן משה » 29 דצמבר 2020, 01:05

בעת שעמדו להוציא את המהדורה הראשונה, למדתי חברותא עם אחד מנכדי הגרשז"א, שפעל רבות בשליחות בני הגרשז"א אל אחיהם הגדול, למנוע את הדפסת הספר, וכפי שהבנתי ממנו, הסיבה העיקרית היתה כיון שהעתיקו את התשובות עם כל התוארים שכתב הגרשז"א לנמענים, כאשר לא בהכרח שהתכוין מרן הגרשז"א לפרסם את התשובות עם התוארים שיכולה להיות מזה פרשנות לא נכונה על הסכמה כללית לדעתו של פלוני, בו בזמן שהגרשז"א רק רצה לכבדו באופן אישי וכד'.
למיעוט זכרוני זו היתה הסיבה העיקרית.

אב חי
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי אב חי » 29 דצמבר 2020, 02:20

הושמטו לפי הידוע לי מספר תשובות שכאמור בחלק מההודעות סברו בני מרן הגרש"ז שאין ראוי לפרסמן מחשש למכשול וכיו"ב (הדברים ידועים לי מנכדו שאף עסק בעריכת הספר)ולדוגמא הושמט חלק ה' מתשו' כ"א בחלק ב' 

צבי500
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 121 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי צבי500 » 29 דצמבר 2020, 08:06

השמטות וסילופים בספר _כתבי מעדני ארץ_ לגרש_ז אויערבאך זצ_ל _ מכון התורה והארץ-'למעשה' אקטואליה הלכתית.PDF
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

עפר ואפר
יצירת קשר:

שליחה על ידי עפר ואפר » 29 דצמבר 2020, 18:14

צבי500 כתב:
29 דצמבר 2020, 08:06
השמטות וסילופים בספר _כתבי מעדני ארץ_ לגרש_ז אויערבאך זצ_ל _ מכון התורה והארץ-'למעשה' אקטואליה הלכתית.PDF

יש"כ על המאמר המעניין; בוודאי שמת לב שהוא עוסק בספר אחר לגמרי.

עפר ואפר
יצירת קשר:

שליחה על ידי עפר ואפר » 29 דצמבר 2020, 18:14

(משכ"ש על כ"י הגרשז"א של תורות הראי"ה, למה לא התפרסם?)

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “ספרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 2 אורחים