"במקום שהחזון איש פוסק - אין שום רוב שבעולם חשוב נגדו"

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

איש ווילנא
נתן תודה: 484 פעמים
קיבל תודה: 584 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: "במקום שהחזון איש פוסק - אין שום רוב שבעולם חשוב נגדו"

שליחה על ידי איש ווילנא » 22 יוני 2020, 20:59

מבקש אמת כתב:
22 יוני 2020, 16:16
הרבה יותר מאשר כמה סימנים בחזון איש

עכשיו אני משוכנע שלא למדת הרבה את תורת החזו"א 
וודאי לא באופן שיטתי ובצורה עיונית ללמוד סימן מתחילה ועד סוף [אגב באמת רוב העולם לא למד באופן שיטתי חזו"א משום הקושי והעמל שנצרך לזה] 

מבקש אמת
נתן תודה: 293 פעמים
קיבל תודה: 1089 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 22 יוני 2020, 22:55

איש ווילנא כתב:
22 יוני 2020, 20:59
מבקש אמת כתב:

וודאי לא באופן שיטתי ובצורה עיונית ללמוד סימן מתחילה ועד סוף [אגב באמת רוב העולם לא למד באופן שיטתי חזו"א משום הקושי והעמל שנצרך לזה] 
וכבודו למד סימן אחד בדברות משה מתחילה ועד סוף?

נ.ב. האמת היא שאין טעם להתווכח בענין זה, כי הרי השאלה איזה ערך לתת לאיזה ספר מתחילה מהשאלה מהי דרך העיון העדיפה. אצל אחד יסוד בהיר אחד של רבנו חיים הלוי עדיף עשרות מונים מעשר סימנים בחזו"א, ואצל השני ס"ק אחד בחזו"א עם "דינים העולים" עדיף מעשרה שטיקלאך של הגר"ח. יש מי שסבור שדעת החכמים הרבים המובאים בספר יביע אומר עדיפים פי כמה מהגיון של הגרש"ז או מ"רגשת לבי" של החזו"א ותלמידיו, ויש שאלו ואלו אינם נחשבים למאומה כנגד חשבון של רעק"א. 
בריסקאי אחד התבטא פעם בריתחה שהדפסת הגהות החזו"א על ספר חידושי רח"ה היא כמו להדפיס הערות של רב הונגרי על הספר הנ"ל... הערה זו היא אמנם חוצפה וגאווה, אבל היא מלמדת על הלך המחשבה של אנשים מחוגים שונים שהורגלו בדרך חשיבה שונה, וממילא בנתינת ערך שונה לחלוטין לסגנונות לימוד שונים. ודו"ק.

ואי אפשר שלא להזכיר מה שנתפרסם בשם אחד המספידים בהלויית הגר"ח גריינמן, שמזמן הרמב"ם עד החזו"א לא קם כהחזו"א, ואחרי החזו"א לא היה כהגרח"ג. כלומר כל חכמי ישראל מזמן הרמב"ם אינם נחשבים למאומה כנגד מעלת החזו"א ותלמידיו. זו השקפה שנובעת בבירור מהרגשת בעלות על האמת האבסולוטית של דרך הלימוד שהונחלה בבית מדרשו של החזו"א. (ועל הספד זה אמרו בבדיחותא שנשאל אותו מספיד האם הגרח"ג הגיע למעלת החזו"א, ואמר "אולי כהרשב"א, אבל חס ושלום שלא הגיע למעלת מרן זללה"ה...")

איש ווילנא
נתן תודה: 484 פעמים
קיבל תודה: 584 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 22 יוני 2020, 23:05

מבקש אמת כתב:
22 יוני 2020, 22:55

אני חושב שלמדתי בעבר 
אבל באמת אני מודה שלא למדתי הרבה [אבל אגרו"מ למדתי יותר. ובאופן כללי ספרי הגר"מ כתובים בבהירות ובהרחבה וקלים לקריאה. ואילו ספרי החזו"א כתובים בצמצום ובצורה קשה על הקריאה. כך שהם פחות נגישים למי שלא מגלה ענין מיוחד בהם] 
אבל שאר הספרים שמנית למדתי הייטב [והס' שער"י למדתי רובו ככולו וביסודיות וכך גם כמעט כל ספרי רה"י]

[ולא בחנם הרבה ת"ח הגיעו לאותו מסקנה. וכמו שציינתי למעלה. ולמשל הרב שלמה פישר כתב זאת בספרו שהחזו"א הוא גדול האחרונים אף שאינו חזונאישניק כלל. כפי שיראה בספריו] 

ולגבי שאר הדברים שכתבת 
זה גם מוכיח שלא למדת חזו"א כאילו שעיקר מעלת החזו"א מודגשת בדינים העולים 
בחזו"א מונח הרבה מאוד שיטות לימוד [שרובם לא מקובלים היום כי היום בישיבות הפן הלימודי היחידי הוא למדנות בסברות. ושגם בזה החזו"א שלם] ואפשר לומר שאחת מהם לא נעדרה 

אתה נכנסת לדיון אייזה דרך לימוד להעדיף 
ואני לא נכנס לדיון זה כלל ורוצה תעדיף דרכים אחרות על דרך החזו"א ואני מכיר דרכים שונות 
רק אני מתייחס לגבי ההתפעלות מהעיון שכתבת למעלה 

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 22 יוני 2020, 23:21

איש ווילנא כתב:
22 יוני 2020, 23:05
מבקש אמת כתב:

אני חושב שלמדתי בעבר 
אבל באמת אני מודה שלא למדתי הרבה [אבל אגרו"מ למדתי יותר] 
אבל שאר הספרים שמנית למדתי הייטב [והס' שער"י למדתי כולו וביסודיות וכך גם כמעט כל ספרי רה"י]

[ולא בחנם הרבה ת"ח הגיעו לאותו מסקנה. וכמו שציינתי למעלה. ולמשל הרב שלמה פישר כתב זאת בספרו שהחזו"א הוא גדול האחרונים אף שאינו חזונאישניק כלל. כפי שיראה בספריו] 

ולגבי שאר הדברים שכתבת 
זה גם מוכיח שלא למדת חזו"א כאילו שעיקר מעלת החזו"א מודגשת בדינים העולים 
בחזו"א מונח הרבה מאוד שיטות לימוד [שרובם לא מקובלים היום כי היום בישיבות הפן הלימודי היחידי הוא למדנות בסברות. ושגם בזה החזו"א שלם] ואפשר לומר שאחת מהם לא נעדרה 

אני למדתי חזו"א כמו רוב הלומדים, לא באופן שיטתי. גם את שאר הספרים לא למדתי באופן שיטתי. (באופן שיטתי קודם צריך לגמור בבלי ירושלמי מדרשים רמב"ם טושו"ע ונושאי כלים, לפני שאגיע לספרי אחרוני זמננו).

למיטב הבנתי ההתפעלות העיקרית מהחזו"א היא עומק העיון שלו בהיקף עצום בכל מקצועות התורה, מה שלא נמצא בשום ספר אחר מזה מאות שנים. אם הוא רק היה מדפיס את ספרו על סדר אחד או שנים בש"ס, או חלק אחד או שנים בשו"ע, אינני חושב שהיו כ"כ יוצאים מגדרם כמו עתה, שכותב על כל נושא שיש בכל הש"ס, הרמב"ם והשו"ע. זו תופעה בהחלט מפליאה וייחודית. 
אבל בלימוד הסוגיא גופא, אינני חושב שיש לו יתרון מוכח על פני הגרש"ש, שבונה יסודות בנויים היטב בהתבסס על כל סוגיות הש"ס העוסקות בנושא הנידון, או על פני הגר"ח שמחדש הגדרות נפלאות ובהירות, או על פני הגרש"ז שמתבסס מאד על דברי האחרונים ועל סברות הגיוניות וישרות, או הדברות משה שמחשבן סוגיות בגאונות עצומה בסגנון רעק"א. כמובן שמי שמתחבר לדרך לימודו של החזו"א יטען שזו הדרך האמיתית והנכונה, ורק זהו העיון הנכון והאמיתי, אבל מה לעשות לא כולם סבורים כך, ודעת הגר"ש פישר והמסכימים עם דעתו אינה ראיה על דעת כל הת"ח בעולם ממגוון חוגים וסגנונות שסבורים אחרת.

גם בקבלת חשיבות הפוסק יש עוד דרכים למדוד גדלות בתורה. יש שיעדיפו פוסק שפחות מתמצא בזרעים או בקידוש החודש אבל צורת חשיבתו יותר קרובה להגיון הישר או לחילופין להגדרות למדניות, או מכיוון אחר מי שיותר מתבסס על חשבון של מהלכים או יסודות בסוגיא. וזה עוד לפני העובדה שהחזו"א בהחלט חדשני בדרך לימודו ואינו מתחשב כ"כ בדברי האחרונים, מה שמבדיל בינו לבין המשנ"ב שהתקבל הרבה יותר בכלל ישראל.
וכל הנ"ל אינו מתייחס לנידון שהעליתי מקודם, שהגדלות התורנית של המחבר איננה הדבר היחיד שמודד את התקבלות פסקיו.

כדי שלא ישמע חלילה מהודעותי כאילו בכוונתי למעט מגדלות החזו"א, אדגיש כי אין בדברים כלל בכדי להמעיט מגדלותו העצומה שאין עליה עוררין, אלא רק להעלות ביקורת על הגישה המעניקה לו סמכות על כגדול יותר מכל האחרונים שכולם כאין נגדו ואין בכוחם לחלוק עליו וכדומה. הביקורת איננה רק מכיוון של "מי שמכם" אלא בעיקר מכיוון עניני, שנתינת סמכות העל מבוססת ביסודה על גישה לימודית מסויימת, שאיננה מוסכמת בהכרח על כולם. (ואגב, אפילו הגר"א - שגדלותו הייחודית איננה מוטלת בספק כלל - לא התקבל כסמכות על בקרב רוב כלל ישראל, ואפילו לא אצל כל בני ליטא. וזאת מהסיבה שהזכרתי, שגאונות תורנית יוצאת דופן איננה הקריטריון היחידי או אפילו העיקרי לקביעת הלכה).

חלק א׳ ממעל
נתן תודה: 181 פעמים
קיבל תודה: 283 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 23 יוני 2020, 15:45

מבקש אמת כתב:
ואי אפשר שלא להזכיר מה שנתפרסם בשם אחד המספידים בהלויית הגר"ח גריינמן, שמזמן הרמב"ם עד החזו"א לא קם כהחזו"א, ואחרי החזו"א לא היה כהגרח"ג. כלומר כל חכמי ישראל מזמן הרמב"ם אינם נחשבים למאומה כנגד מעלת החזו"א ותלמידיו. זו השקפה שנובעת בבירור מהרגשת בעלות על האמת האבסולוטית של דרך הלימוד שהונחלה בבית מדרשו של החזו"א. (ועל הספד זה אמרו בבדיחותא שנשאל אותו מספיד האם הגרח"ג הגיע למעלת החזו"א, ואמר "אולי כהרשב"א, אבל חס ושלום שלא הגיע למעלת מרן זללה"ה...")

להד"ם
אחיו הגר"מ שליט"א אמר שמישהו אמר פעם להגר"ח זללה"ה שהחזון איש הוא כמו לפני 500 שנה וענה הגר"ח לא 500 אלא 600, ואח"כ הוא אמר בזה"ל - הוא אשר קיבל את כל בית רבו הוא ולא אחרים ומסרה (אגב, זה כמובן הושמט מכל העיתונים)

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 23 יוני 2020, 19:02

חלק א׳ ממעל כתב:
23 יוני 2020, 15:45
מבקש אמת כתב:
להד"ם
אחיו הגר"מ שליט"א אמר שמישהו אמר פעם להגר"ח זללה"ה שהחזון איש הוא כמו לפני 500 שנה וענה הגר"ח לא 500 אלא 600, ואח"כ הוא אמר בזה"ל - הוא אשר קיבל את כל בית רבו הוא ולא אחרים ומסרה (אגב, זה כמובן הושמט מכל העיתונים)
אז אתה בעצם מאשר את רוח הדברים...

תמיד נפלאתי על אלו שיודעים לומר שגדול פלוני היה לפני כך וכך מאות שנים, כאילו שהם בדיוק ידעו מה היה אז... הדבר היחיד שהם יכולים לדעת זה מהספרים שכתבו, ובזה בכלל אין השוואה  בין ספרי זמננו לספרי הדורות הקודמים ובוודאי הראשונים, כשהיתרון - מבחינה של כשרון ועמקות הניכרים בספר - הוא לטובת האחרונים. מעלת הראשונים היא בקרבתם למסורת התורה כמ"ש הר"ן בדרשותיו, ובזה אין שום דרך לחכם בן זמננו לדעת מה היתה דרגתם בזמן שסבו לא חלם להוולד.

חלק א׳ ממעל
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 23 יוני 2020, 19:06

הוא אמר שאם 500 אז יותר נכון זה 600 כראשונים

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 23 יוני 2020, 19:08

חלק א׳ ממעל כתב:
23 יוני 2020, 19:06
הוא אמר שאם 500 אז יותר נכון זה 600 כראשונים

בסדר, אבל הרעיון כאן מובן.

שאר לעמו
נתן תודה: 546 פעמים
קיבל תודה: 1065 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 23 יוני 2020, 19:59

עתניאל בן קנז כתב:
22 יוני 2020, 13:10
אני מונה כאן רשימת כמה מחידושי החזו"א, ואמור נא לי, כמה מן הגדולים שינו את מנהגם בגללו?
החזו"א פסל/אסר מקוואות השקה.

לא נכנסתי לדיון האשכול, ועברתי עליו ברפרוף מועט, אף שרב גובריה דהחזו"א, כידוע.
אבל ביחס לנקודה אותה אני מצטט, אספר מעשה אחד, ע"מ להתרשם כמה משקל ויראת הכבוד היה כלפי תורת מרן החזו"א גם בחוגים אחרים. היום זה דור חציפא, אין בעיה לקרא תיגר גם על הרשב"א (מסתמא זה גם בגלל שדורות ראשונים רחוקים מאתנו).

בבחרותי הייתי קורא בתורה בשבת בבית הכנסת חב"ד ברחוב עוזיאל ברמת גן הסמוך לבני ברק. היה שם מנין מוקדם יחסית של זקנים רוסיים וליטאיים.
משום כך הכרתי היטב את הגבאי הישיש של בית הכנסת ר' מרדכי גרוזמן ז"ל (אביו של ר' מאיר צבי גרוזמן ז"ל ראש ישיבת ת"ת בכפר חב"ד שנפטר אף הוא בזקנותו בתשע"ז), והיה יהודי יקר, חסיד הוסייטין. ומקורב לחב"ד כאמור.
מתחת בית הכנסת שהיה במגרש מדורג, היה מקוה נשים אזורי של שכונת רמת יצחק, שנבנה בתחילת שנות הת"ש, בה שימש אז כרב רבי שמואל אברמוביץ זצ"ל (נפטר בצעירותו, בתשי"ז). ובשנת תש"נ המקוה הותיק עבר שיפוץ מקיף.
בעת השיפוצים סיפר לי לפי תומו הרב גרוזמן הנ"ל, שלרגל השיפוצים הגבאים של המקום חסידי חב"ד רוצים לעשות שם מקווה כדעת רבם הרש"ב, אבל הוא עמד על דעתו בעוז (וסיפר לי זאת עם כל הברען.. ובתנועות ידיים מוחשיות של ירידה בסולם): פה במקווה החזו"א בא לבקר ולהנחות, לא נוגעים בו. ועמד על דעתו שאם רוצים מקווה כדעת הרש"ב, אז שיבנו בור שלישי. וקבלו דעתו ולא נגעו במקוואות הקיימים, ואכן בנו בור נוסף.

שאר לעמו
נתן תודה: 546 פעמים
קיבל תודה: 1065 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 23 יוני 2020, 20:26

איש ווילנא כתב:
22 יוני 2020, 20:59
מבקש אמת כתב:
מעולם הוא לא הביט בחזון איש לפי התיאור הנ"ל..

סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי
נתן תודה: 324 פעמים
קיבל תודה: 320 פעמים

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 23 יוני 2020, 22:40

שאר לעמו כתב:
23 יוני 2020, 19:59

בבחרותי וכו'
ייש''כ על הסיפור.

איכא מאן דאמר
נתן תודה: 185 פעמים
קיבל תודה: 157 פעמים

שליחה על ידי איכא מאן דאמר » 15 יולי 2020, 20:47

מבקש אמת כתב:
אי אפשר שלא להזכיר מה שנתפרסם בשם אחד המספידים בהלויית הגר"ח גריינמן, שמזמן הרמב"ם עד החזו"א לא קם כהחזו"א, ואחרי החזו"א לא היה כהגרח"ג. כלומר כל חכמי ישראל מזמן הרמב"ם אינם נחשבים למאומה כנגד מעלת החזו"א ותלמידיו. זו השקפה שנובעת בבירור מהרגשת בעלות על האמת האבסולוטית של דרך הלימוד שהונחלה בבית מדרשו של החזו"א. (ועל הספד זה אמרו בבדיחותא שנשאל אותו מספיד האם הגרח"ג הגיע למעלת החזו"א, ואמר "אולי כהרשב"א, אבל חס ושלום שלא הגיע למעלת מרן זללה"ה...")
זה מזכיר לי
שבהלוויתו של הגר"ע יוסף זיע"א
אמרו בהספדים שמימות הבן איש חי לא מצינו כמותו
אחר כך היה את מי שאמר שמימות החיד"א
ואף היה את אלו שאמרו שמימות הבית יוסף והמליצו עליו "ממרן עד מרן לא קם כמרן"
בשבת יצא עלון בו נכתב שלא היה צדיק כמותו מימות אברהם אבינו...
נס שאין להיכן ללכת אחורה...

כי הם חיינו
נתן תודה: 65 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים

שליחה על ידי כי הם חיינו » 16 יולי 2020, 00:28

איכא מאן דאמר כתב:
15 יולי 2020, 20:47
מבקש אמת כתב:
אי אפשר שלא להזכיר מה שנתפרסם בשם אחד המספידים בהלויית הגר"ח גריינמן, שמזמן הרמב"ם עד החזו"א לא קם כהחזו"א, ואחרי החזו"א לא היה כהגרח"ג. כלומר כל חכמי ישראל מזמן הרמב"ם אינם נחשבים למאומה כנגד מעלת החזו"א ותלמידיו. זו השקפה שנובעת בבירור מהרגשת בעלות על האמת האבסולוטית של דרך הלימוד שהונחלה בבית מדרשו של החזו"א. (ועל הספד זה אמרו בבדיחותא שנשאל אותו מספיד האם הגרח"ג הגיע למעלת החזו"א, ואמר "אולי כהרשב"א, אבל חס ושלום שלא הגיע למעלת מרן זללה"ה...")
זה מזכיר לי

הדברים המיוחסים שנאמרו בהלווית הגר"ח גריינמן שמהרמב"ם עד החזו"א לא קם כהחזו"א הם שקר גמור ולא נאמר כן

בר בי רב דחד יומא
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 58 פעמים

שליחה על ידי בר בי רב דחד יומא » 16 יולי 2020, 00:35

כי הם חיינו כתב:
16 יולי 2020, 00:28
איכא מאן דאמר כתב:
מבקש אמת כתב:
ועאי אפשר שלא להזכיר מה שנתפרסם בשם אחד המספידים בהלויית הגר"ח גריינמן, שמזמן הרמב"ם עד החזו"א לא קם כהחזו"א, ואחרי החזו"א לא היה כהגרח"ג. כלומר כל חכמי ישראל מזמן הרמב"ם אינם נחשבים למאומה כנגד מעלת החזו"א ותלמידיו. זו השקפה שנובעת בבירור מהרגשת בעלות על האמת האבסולוטית של דרך הלימוד שהונחלה בבית מדרשו של החזו"א. (ועל הספד זה אמרו בבדיחותא שנשאל אותו מספיד האם הגרח"ג הגיע למעלת החזו"א, ואמר "אולי כהרשב"א, אבל חס ושלום שלא הגיע למעלת מרן זללה"ה...")
זה מזכיר לי
הדברים המיוחסים שנאמרו בהלווית הגר"ח גריינמן שמהרמב"ם עד החזו"א לא קם כהחזו"א הם שקר גמור ולא נאמר כן

זה מזכיר את הסיפור הידוע עם החפץ חיים שאמרו לשופט עליו לפחות מספרים את זה...

כי הם חיינו

שליחה על ידי כי הם חיינו » 16 יולי 2020, 08:41

בר בי רב דחד יומא כתב:
16 יולי 2020, 00:35
כי הם חיינו כתב:
איכא מאן דאמר כתב:

זה מזכיר לי
נו ,,
רעיון חמוד
אבל בכ"ז זה השמצה לא ראויה,
וכאדם שמכיר את הציבור החזונשאי, אני משוכנע שמשפט כזה [שמהרב"ם עד החזו"א לא קם כחזו"א] אין סיכוי שיאמר, ואפי לא משפט קרוב לזה
אבל יש חוששני שיש בזה גם מעט מהשנאה למישהו שהוא מחשיב את עצמו שהוא יותר צדיק\דתי\חשוב\ ממך

ישראל הכהן
נתן תודה: 92 פעמים
קיבל תודה: 39 פעמים

שליחה על ידי ישראל הכהן » 16 יולי 2020, 12:05

כי הם חיינו כתב:
16 יולי 2020, 08:41
בר בי רב דחד יומא כתב:
כי הם חיינו כתב:

נו ,,
רעיון חמוד
וכאדם שמכיר את הציבור החזונשאי, אני משוכנע שמשפט כזה [שמהרב"ם עד החזו"א לא קם כחזו"א] אין סיכוי שיאמר, ואפי לא משפט קרוב לזה
אבל יש חוששני שיש בזה גם מעט מהשנאה למישהו שהוא מחשיב את עצמו שהוא יותר צדיק\דתי\חשוב\ ממך

ראשית באמת הציבור הכי ברמה גבוהה שאני מכיר, מכל הציבור החרדי,
הוא תלמידי הגרח"ג, [אף שאין זה מתאים לכל הציבור]
גם בירא"ש העצומה ודיקדוק ההלכה ברמה הכי גבוהה,
איך הסביר פעם א' מהם למישהו,
אצלנו גם דרבנן מחמירים כמו אצלכם בחמץ בפסח,
כך אצלנו כל רגע כל השנה.
וגם בעיון ועמל התורה הנשגבים, בחישבון הסוגיות עד להלכה,
בקיצער העבודה הקשה שלא הכי מתאימה לדורנו, שמחפש יותר רייד, וספרי עזר וכו'.
ולא זה רק זה, אפשר לראות את ר' צבי פרידמן אומר זמירות שבת יותר בכוונה מאחרים בק"ש.
או את הגראי"ש שליט"א שמותיקין עמל עם תפילין עד השעות הקטנות מאד בלילה, שנים רבות, לפעמים בפרישות כל השבוע בכל מיני מקומות.

שנית, הגר"מ גריינימן שליט"א בהספד על הגר"א פלצ'ינסקי [גיסו של מרן הגרי"ש אלישיב] במעמד אלפים ובראשם גדוה"ת וביניהם הגרא"י סולוביצ'יק שליט"א אמר שלמרות שלמד בסלבודקא ואצל הגרי"ז מבריסק ועוד, ברגע שנחשף למרן ז"ל [החזון איש] וראה שזה האמת, 
עזב את כל הדרכים האחרות ונדבק בו ללא שיור.

הייתי מודד את ההספדים על הגרח"ג אחרת, כין שציבור גדול ראה בו את רבו המובהק, לא כמנהיג תנועה או משהו פוליטי, אלא כפשוטו, כמו בזמנים קדמוניים,
לכן ראו שם אלפים שעשו קריעה ויבבו כאילו זה אביהם. ומבחינתם הוא הנהיג את תלמידי החזו"א, וביניהם גאוני עולם כהגר"י שפירא הגר"י ברטלר ויבדל"ח הגרד"ל והגר"י בויאר, ועוד רבים וטובים לא פחות, ולא פלא שיאמרו שלא היה כמותו מהחזו"א.

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 16 יולי 2020, 20:18

ישראל הכהן כתב:
16 יולי 2020, 12:05
כי הם חיינו כתב:
בר בי רב דחד יומא כתב:

נו ,,
רעיון חמוד

ראשית באמת הציבור הכי ברמה גבוהה שאני מכיר, מכל הציבור החרדי,
הוא תלמידי הגרח"ג, [אף שאין זה מתאים לכל הציבור]
גם בירא"ש העצומה ודיקדוק ההלכה ברמה הכי גבוהה,
איך הסביר פעם א' מהם למישהו,
אצלנו גם דרבנן מחמירים כמו אצלכם בחמץ בפסח,
כך אצלנו כל רגע כל השנה.
וגם בעיון ועמל התורה הנשגבים, בחישבון הסוגיות עד להלכה,
בקיצער העבודה הקשה שלא הכי מתאימה לדורנו, שמחפש יותר רייד, וספרי עזר וכו'.
ולא זה רק זה, אפשר לראות את ר' צבי פרידמן אומר זמירות שבת יותר בכוונה מאחרים בק"ש.
או את הגראי"ש שליט"א שמותיקין עמל עם תפילין עד השעות הקטנות מאד בלילה, שנים רבות, לפעמים בפרישות כל השבוע בכל מיני מקומות.

שנית, הגר"מ גריינימן שליט"א בהספד על הגר"א פלצ'ינסקי [גיסו של מרן הגרי"ש אלישיב] במעמד אלפים ובראשם גדוה"ת וביניהם הגרא"י סולוביצ'יק שליט"א אמר שלמרות שלמד בסלבודקא ואצל הגרי"ז מבריסק ועוד, ברגע שנחשף למרן ז"ל [החזון איש] וראה שזה האמת, 

הייתי מודד את ההספדים על הגרח"ג אחרת, כין שציבור גדול ראה בו את רבו המובהק, לא כמנהיג תנועה או משהו פוליטי, אלא כפשוטו, כמו בזמנים קדמוניים,
לכן ראו שם אלפים שעשו קריעה ויבבו כאילו זה אביהם. ומבחינתם הוא הנהיג את תלמידי החזו"א, וביניהם גאוני עולם כהגר"י שפירא הגר"י ברטלר ויבדל"ח הגרד"ל והגר"י בויאר, ועוד רבים וטובים לא פחות, ולא פלא שיאמרו שלא היה כמותו מהחזו"א.

איני רואה תועלת להמשיך לדון בענין, מי יותר גדול ממי ומי יותר צדיק ממי.

רק אעיר הערה חשובה: ההגדרה של "רמה גבוהה" והמושג "גדלות" בכלל, משתנה לפי סולם הערכים של המגדיר. הדברים שאתה כותב, אכן נכונים בהחלט לפי תפיסת העולם של חוג חזו"א, וסולם הערכים שלהם. אלא שלרבים אחרים יש תפיסת עולם אחרת לגמרי, וסולם ערכים שונה (המדובר הוא בתוך היהדות כמובן), וממילא ההגדרה שלהם לרמה גבוהה ולגדלות, שונה משלך. ודו"ק.

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 16 יולי 2020, 20:21

ישראל הכהן כתב:
כי הם חיינו כתב:
בר בי רב דחד יומא כתב:

נו ,,
רעיון חמוד
בסיפור הזה הצדקת בצורה ברורה ובולטת את הסיפור שהזכרתי, גם אם לא מבחינה טכנית, לפחות מבחינה מהותית.

ישראל הכהן

שליחה על ידי ישראל הכהן » 16 יולי 2020, 21:47

מבקש אמת כתב:
16 יולי 2020, 20:21
ישראל הכהן כתב:
כי הם חיינו כתב:

נו ,,
רעיון חמוד
בסיפור הזה הצדקת בצורה ברורה ובולטת את הסיפור שהזכרתי, גם אם לא מבחינה טכנית, לפחות מבחינה מהותית.
אבל אם תברר תגלה שאילו הם העובדות.
הרי אתה לא חושב שהגר"מ גריינימן שליט"א ימציא דברים, ועוד במעמד אלפים.

ישראל הכהן

שליחה על ידי ישראל הכהן » 16 יולי 2020, 21:53

מבקש אמת כתב:
16 יולי 2020, 20:18
ישראל הכהן כתב:
כי הם חיינו כתב:
ההגדרה של "רמה גבוהה" והמושג "גדלות" בכלל, משתנה לפי סולם הערכים של המגדיר. הדברים שאתה כותב, אכן נכונים בהחלט לפי תפיסת העולם של חוג חזו"א, וסולם הערכים שלהם. אלא שלרבים אחרים יש תפיסת עולם אחרת לגמרי, וסולם ערכים שונה (המדובר הוא בתוך היהדות כמובן), וממילא ההגדרה שלהם לרמה גבוהה ולגדלות, שונה משלך. ודו"ק.

אולי פה מתחילה הבעייה?

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 16 יולי 2020, 22:35

ישראל הכהן כתב:
16 יולי 2020, 21:53
מבקש אמת כתב:
16 יולי 2020, 20:18
ישראל הכהן כתב:

אולי פה מתחילה הבעייה?

אולי...

כי הם חיינו

שליחה על ידי כי הם חיינו » 17 יולי 2020, 04:52

מבקש אמת כתב:
16 יולי 2020, 20:21
ישראל הכהן כתב:
כי הם חיינו כתב:

נו ,,
רעיון חמוד

מי שמכיר את מסלול חייו של הגר"א פלצינסקי, יודע שמה שאמר הגר"מ גרינמן בהלוייתו היה פשוט נכון עובדתית,

ולגיטמי לגמרי שתלמיד החזו"א יגדיר את תורת רבו כאמת סוחפת, שגם תלמידים מבימ"ד אחרים עוזבים את הדרך שקיבלו ונסחפו אחריה,
ובפרט שזה נכון [תחושה שלי אפשר לחלוק] שיש איזה חידוש עם ניחוח של אמת בדרך לימדו של החזו"א שסחפה גם תלמידים מבתי מדרשות אחרים,

ואין הכוונה [שלי עכ"פ] ח"ו להפחית מהערך של בתי מדרשות אחרים, ואין לך ביהמ"ד ללא חידוש ובכל בית מדרש יש את המעלות המיוחדת שלו,

ובכלל מה שאמרו חז"ל שחן אשה על בעלה וחן מקום על יושביו, כלול ג"כ חן רב על תלמידיו וחן ביהמ"ד על יושביו,

וזה לא קשור למשפט שיוחסו לעיל להגר"מ גריינמן, שלא בצדק, שמזמן הרמב"ם לא היה כהחזו"א, שזה משפט שודאי לא נאמר, [וגם לא יתכן שיאמר, למי שמכיר את השפה בביהמ"ד החזונשאי]

חלק א׳ ממעל
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 18 יולי 2020, 22:02

קצת לא מדוייק ששי׳ החזו"א סחפה רבים, אולי תלמידיו סחפו אחרי שנים אבל הוא לא ממש הצליח על אף שמאד ניסה (הגרב"ד פוברסקי שליט"א סיפר בהספד על הגר"נ שולמן שיום א׳ החזו"א קרא לר׳ נתן ור׳ שלומקה ברמן ולר׳ דוב לנדו ולו וניסה לשכנע אותם לעבור לדרך הלימוד שלו ואף א׳ לא הסכים חוץ מר׳ נתן) אבל האמת שבימינו זו קבוצה שעדיין מושכת בחורים

אמונת אומן
נתן תודה: 244 פעמים
קיבל תודה: 629 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 19 יולי 2020, 05:07

ישראל הכהן כתב:
22 יוני 2020, 14:21
ולכן זכה לדברים הרבה ולהשגות, כמו שהיה הולך ברחוב ופתאום הרגיש היכן דיברו בלימוד, וגם שמעוהו אומר תתוקן נשמה פב"פ, שהיו באות אצלו נשמות לתיקון. גם כל יום התגלגלו אצלו כידוע מופתים ורוח הקודש, כמסופר הרבה במעשה איש ועוד. 
ולכן הרב שך אמר מה שאמר. ולכן אמר ר"א מבעלזא שהלכה כמותו בכל מקום, ועוד, כל מה שהביאו.
אין זה אומר שאי אפשר לחלוק עליו, אבל צריך לדעת את כוחו.
מה לעשות אבל כל זה דברים נכונים וברורים ומוסכמים.

אם כבר הגעת למחוזות הללו, עדיף היה שתכתוב על בבא סאלי

כי הם חיינו

שליחה על ידי כי הם חיינו » 19 יולי 2020, 06:56

חלק א׳ ממעל כתב:
18 יולי 2020, 22:02
קצת לא מדוייק ששי׳ החזו"א סחפה רבים, אולי תלמידיו סחפו אחרי שנים אבל הוא לא ממש הצליח על אף שמאד ניסה (הגרב"ד פוברסקי שליט"א סיפר בהספד על הגר"נ שולמן שיום א׳ החזו"א קרא לר׳ נתן ור׳ שלומקה ברמן ולר׳ דוב לנדו ולו וניסה לשכנע אותם לעבור לדרך הלימוד שלו ואף א׳ לא הסכים חוץ מר׳ נתן) אבל האמת שבימינו זו קבוצה שעדיין מושכת בחורים

סוחוף זה דבר לא מוגדר, אבל ברור שדרך הלימוד של החזו"א השפיע על דרך הלימוד של הרבה מהת"ח, גם מאלו שאינם מוגדרים כתלמידים מובהקים של החזו"א
וגם אין ספק שדרך החזו"א בלימוד השפיעה הרבה מאוד, על דרך הלימוד בעולם התורה ב70 שנה האחרונות, וגם לאלו שלא לומדים בשיטת החזו"א,

לא שמעתי על בחורים בימינו שנמשכים לקבוצה הזו [לא שמעתי אינו ראיה, אבל,,]

אבי חי
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 163 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אבי חי » 19 יולי 2020, 08:32

כי הם חיינו כתב:
19 יולי 2020, 06:56
לא שמעתי על בחורים בימינו שנמשכים לקבוצה הזו [לא שמעתי אינו ראיה, אבל,,]

אני שמעתי על כמה וכמה (כמעט כולם אברכים צעירים ולאו דוקא בחורים).
[כנגד זה יש את הנשירה הטבעית של הפחות רציניים].

את דברי רבי @חלק א׳ ממעל  לא כ"כ זכיתי להבין,
מאין לחזו"א כ"כ הרבה תלמידים (באופן יחסי) אם לא שנמשכו אחריו, הרי לא היתה לו ישיבה או קהלה.
וזה דבר ידוע שחלק גדול מהת"ח של אותו דור נחשבו תלמידיו,
וחלק עוד יותר גדול הושפעו ממנו רבות [באופן ישיר ומודע] וכפי שכבר הזכירו כאן.

אבי חי
יצירת קשר:

שליחה על ידי אבי חי » 19 יולי 2020, 08:51

חלק א׳ ממעל כתב:
18 יולי 2020, 22:02
ואם נתייחס לסיפור.
הנה הגרנ"ש נמשך לדרך לימודו של החזו"א, וכפי שהוזכר,
גם מדרך לימודו של הגרד"ל, לפחות בשישים שנה האחרונות, ברור שהחזו"א היה רווה נחת,
והגרש"ב, לבד ממה שהושפע ללא ספק בדרך הלימוד,
הרי השקפת עולמו ודרך חייו היו מאד קרובות לדרך החזו"א,
איני מכיר כראוי את הגרב"ד, אבל כמדומני שהדברים נכונים גם לגביו,
גם אם זה לא בהכרח מתבטא בכל הפרטים החיצוניים.

ישראל הכהן

שליחה על ידי ישראל הכהן » 19 יולי 2020, 09:19

אמונת אומן כתב:
19 יולי 2020, 05:07
ישראל הכהן כתב:
22 יוני 2020, 14:21
ולכן זכה לדברים הרבה ולהשגות, כמו שהיה הולך ברחוב ופתאום הרגיש היכן דיברו בלימוד, וגם שמעוהו אומר תתוקן נשמה פב"פ, שהיו באות אצלו נשמות לתיקון. גם כל יום התגלגלו אצלו כידוע מופתים ורוח הקודש, כמסופר הרבה במעשה איש ועוד. 
ולכן הרב שך אמר מה שאמר. ולכן אמר ר"א מבעלזא שהלכה כמותו בכל מקום, ועוד, כל מה שהביאו.
אין זה אומר שאי אפשר לחלוק עליו, אבל צריך לדעת את כוחו.
מה לעשות אבל כל זה דברים נכונים וברורים ומוסכמים.

אם כבר הגעת למחוזות הללו, עדיף היה שתכתוב על בבא סאלי

למה ללכת למחוזות אחרים, הכל היה במחוז שלנו.
זה היה ההרגשה של רבים, שמעתי אישית סיפורים שהיה לאנשים אצל החזו"א, זה לא יאומן.
וזה לא סיבה, אלא סימן שזה משהו אחר לגמרי, אם אנשים רציניים ותחי"ם מספרים כאילו דברים..
וזה בגלל שהיה מסירו"נ ללא אשה רגילה וילדים, וחולה מצעירותו , ולומד לשמה עד כלות...

קבוצת תלמידי החזו"א המובהקים, הייתה מבחורים חסידיים, [חלקם עזבו את החסידות לגמרי, וחלק המשיכו לאחוז מרבותיהם ומנהגיהם]
למעט בני משפחתו שהם היו הליטאים בקבוצה,
וידוע שר' חיים ברים הפך את משפ' גריינימן לחסידים ממש של החזו"א,
כשלימד אותם מבט אחר על החזו"א ואכמ"ל.

אגב, אם דנים על תחי"ם שהחזו"א רצה ללמד שיטתו,
אז יש את הגרי"ד ר' בערל סולוביצ'יק זצ"ל
שהיה תקופה מגיע הרבה לחזו"א והתחבב עליו מאד,
החזו"א אף ביקש ממנו לעבור לידו,
והבטיח לו שא"כ ידאג שיהיה מג"ש בלומז'ה,
אך הגרי"ד סירב לעזוב את אביו.

אמונת אומן
נתן תודה: 244 פעמים
קיבל תודה: 629 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 19 יולי 2020, 09:53

אין לי שום בעיה לקבל את העובדות, אבל לא מפי אנשים שימלאו פיהם שחוק למקרא תיאורים דומים על אחרים. 

גם האמירה בשם האדמו"ר מבעלזא נראית מופרכת, כאשר הוא עצמו לא קיבל דעתו בכמה עניינים. 

אבי חי
יצירת קשר:

שליחה על ידי אבי חי » 19 יולי 2020, 10:14

ישראל הכהן כתב:
19 יולי 2020, 09:19
למה ללכת למחוזות אחרים, הכל היה במחוז שלנו.
זה היה ההרגשה של רבים, שמעתי אישית סיפורים שהיה לאנשים אצל החזו"א, זה לא יאומן.
וזה לא סיבה, אלא סימן שזה משהו אחר לגמרי, אם אנשים רציניים ותחי"ם מספרים כאילו דברים..
וזה בגלל שהיה מסירו"נ ללא אשה רגילה וילדים, וחולה מצעירותו , ולומד לשמה עד כלות...
רבי @ישראל הכהן ,

הסיפורים היפים המוזכרים, מאד חשובים ומהנים,
אבל כפי שכתב בצדק ר' @אמונת אומן ,
אצלנו הם אפילו לא סימן לגדלותו של החזו"א.
גדלותו זועקת את עצמה מתוך ספריו ותלמידיו.
אחרי שמכירים את גדלותו, מאד מרגש לקרוא כאלו סיפורים.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: מממא | 2 אורחים