אודות "בית מדרש הגר"א"

מערבי
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 5 פעמים
סטטוס: לא מחובר

Re: אודות "בית מדרש הגר"א"

שליחה על ידי מערבי » 22 יוני 2020, 21:03

הגאון רבי אליהו מאיר פייבלזון ראש ישיבת 'פתחי עולם' ומגדולי בעלי המחשבה שהתפרסם באחרונה בשיחותיו והוועדים שמוסר לקבוצות בעולם התורה בשיטה מיוחדת הותקף אמש (שני) באישון לילה ליד ביתו בשכונת רמת שלמה בירושלים כשהוא נמצא יחד עם רעייתו.
 ל'בחדרי חרדים' נודע, כי שני אברכים שזהותם אינם ברורה, איימו על הרב פייבלזון שיפסיק למסור שיעורים ואף נופפו עם סכין מול פניו. הרב פייבלזון היה המום ומפוחד ואף הרגיש במצב סכנה - הגיש תלונה במשטרה שגבתה עדות מהרב פייבלזון והחלה לאסוף מצלמות אבטחה באזור.
 מתיאורים שהגיעו לידי 'בחדרי חרדים' עולה, כי התוקפים דפקו על דלת ביתו של ראש הישיבה בשעת לילה מאוחרת. הילדים שפתחו את הדלת, השיבו לתוקפים כי האב אינו בבית. הקיצונים סיפרו לילדים כי באו להתייעץ עם הרב בעניין מסוים. הילדים הציעו להם בנימוס להשאיר מכתב לרב, אך אלו התעקשו ואמרו כי הם מעוניינים להמתין לו.
 לאחר שהייה ממושכת, אמרו להם הילדים שראש הישיבה נמצא בבני ברק ויגיע בשעה מאוחרת, תוך שהם מוסרים לתוקפים את מספר הטלפון שלו לצורך קביעת זמן לייעוץ. השניים ביקשו דף ועט, רשמו את המספר, אך נמנעו מלהתקשר מהמכשיר הפרטי שלהם. הם ירדו לבית הכנסת חזון איש הסמוך, ביקשו טלפון מאחד האברכים ומשם התקשרו אליו כדי לשאול מתי הרב יגיע לביתו.
 השניים המתינו במשך שעות עד שראש הישיבה והרבנית הגיעו במונית מחתונת שכנם, הגאון רבי יוסף שרייבר, ראש ישיבת מהרי"ל, שחיתן את בנו באותו ערב. כאשר הגיעה המונית, ירדו ממנה ראש הישיבה והרבנית לרחוב, ואז החלה הדרמה: אחד התוקפים ניגש לעברם וכשהגיע סמוך אליהם, שלף סכין מבגדיו, הצמיד אותה לחזהו של הרב פייבלזון ואיים עליו כי אם ימשיך במסירת שיעוריו - יבוא המשך חמור.
 בזמן זה ניגש התוקף השני אל נהג המונית, נתן בידיו סכום כסף, כשהוא מבקש ממנו שיישאר עד "שנסיים לדבר עם הרב" ובכך למעשה ניסה לסדר לעצמו רכב מילוט. הרבנית שראתה את הדברים, פנתה מיד אל נהג המונית בבקשה שיזמין משטרה, המאיים שמע את זה ופנה אליה כשהוא מנופף בסכינו ואומר: אנחנו נטפל גם בך. לאחר זאת נשאו השניים את רגליהם ונמלטו.
 הרקע לתקיפה, לדברי המעורים בדבר ששוחחו עם 'בחדרי חרדים', היה ויכוח שניצת בנוגע לדרך הלימוד והפך למסע השמצות אישיות, דה-לגיטימציה, הטרדות משפחתיות, הוצאת שם רע בקווי טלפון שונים, קריאות גנאי ברחוב, גרפיטי  והיום כאמור - איום ברצח בסכין שלופה, בתוככי השכונה החרדית.
 לדברי אחד התלמידים, "חבורה של אברכים משולי המחנה, קיצונים שבקיצונים שמו להם למטרה לרדוף את הרב פייבלזון, ששיחותיו לא נראו בעיניהם מתאימות ל'השקפה הטהורה' שנחלו מרבותיהם'. לאחר שמאמציהם להשיג תמיכה מתלמידי חכמים מוכרים לא צלחה, הסלימו העסקנים את דרכי הפעולה ועברו לאיומים והשמצות אישיות".
 בתקופה האחרונה (לפני הקורונה) היו התפרצויות לשיעור שמסר הרב פייבלזון בנווה יעקב והקיצונים אף הגיעו לפוצץ את השיעור. בנוסף היו איומים על אביו, הגאון הישיש רבי שמואל אביגדור פייבלזון, ראש ישיבת 'נחלת נפתלי' בצפת.
 כזכור, כבר בתחילת מסע ההשמצות יצאו תלמידי חכמים חשובים חוצץ להגנת הרב פייבלזון. הגר"ז שוורצמן, תלמידו של הגאון רבי משה שפירא זצ"ל, כתב מכתב תמיכה ברב פייבלזון. בנוסף, ראש ישיבת תורת זאב, הגאון רבי ברוך סולובייצ'יק, התבטא בחריפות רבה על אלו שבמקום לזהות נכונה את הגורמים לירידה ברוחניות של בחורי הישיבות, עוסקים במאבקים פנימיים והשמצות על תלמידי חכמים מחנכים ויראי שמים מפורסמים.
https://www.bhol.co.il/news/1111410

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
נתן תודה: 734 פעמים
קיבל תודה: 439 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 23 יוני 2020, 14:54

מזעזע לקרוא את זה, גם אם התיאור מוגזם, עדיין זו שפלות נוראה.
הניסיון מוכיח, שמי שנוקט בדרכי אלימות מכריע את המאבק לטובת המותקף. שכולם בוחרים להזדהות עם המותקף.

מסיח לפי תומו
נתן תודה: 48 פעמים
קיבל תודה: 120 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסיח לפי תומו » 24 יוני 2020, 19:24

מערבי כתב:
22 יוני 2020, 21:03
הגאון רבי אליהו מאיר פייבלזון ראש ישיבת 'פתחי עולם' ומגדולי בעלי המחשבה שהתפרסם באחרונה בשיחותיו והוועדים שמוסר לקבוצות בעולם התורה בשיטה מיוחדת הותקף אמש (שני) באישון לילה ליד ביתו בשכונת רמת שלמה בירושלים כשהוא נמצא יחד עם רעייתו.
 ל'בחדרי חרדים' נודע, כי שני אברכים שזהותם אינם ברורה, איימו על הרב פייבלזון שיפסיק למסור שיעורים ואף נופפו עם סכין מול פניו. הרב פייבלזון היה המום ומפוחד ואף הרגיש במצב סכנה - הגיש תלונה במשטרה שגבתה עדות מהרב פייבלזון והחלה לאסוף מצלמות אבטחה באזור.
 מתיאורים שהגיעו לידי 'בחדרי חרדים' עולה, כי התוקפים דפקו על דלת ביתו של ראש הישיבה בשעת לילה מאוחרת. הילדים שפתחו את הדלת, השיבו לתוקפים כי האב אינו בבית. הקיצונים סיפרו לילדים כי באו להתייעץ עם הרב בעניין מסוים. הילדים הציעו להם בנימוס להשאיר מכתב לרב, אך אלו התעקשו ואמרו כי הם מעוניינים להמתין לו.
 לאחר שהייה ממושכת, אמרו להם הילדים שראש הישיבה נמצא בבני ברק ויגיע בשעה מאוחרת, תוך שהם מוסרים לתוקפים את מספר הטלפון שלו לצורך קביעת זמן לייעוץ. השניים ביקשו דף ועט, רשמו את המספר, אך נמנעו מלהתקשר מהמכשיר הפרטי שלהם. הם ירדו לבית הכנסת חזון איש הסמוך, ביקשו טלפון מאחד האברכים ומשם התקשרו אליו כדי לשאול מתי הרב יגיע לביתו.
 השניים המתינו במשך שעות עד שראש הישיבה והרבנית הגיעו במונית מחתונת שכנם, הגאון רבי יוסף שרייבר, ראש ישיבת מהרי"ל, שחיתן את בנו באותו ערב. כאשר הגיעה המונית, ירדו ממנה ראש הישיבה והרבנית לרחוב, ואז החלה הדרמה: אחד התוקפים ניגש לעברם וכשהגיע סמוך אליהם, שלף סכין מבגדיו, הצמיד אותה לחזהו של הרב פייבלזון ואיים עליו כי אם ימשיך במסירת שיעוריו - יבוא המשך חמור.
 בזמן זה ניגש התוקף השני אל נהג המונית, נתן בידיו סכום כסף, כשהוא מבקש ממנו שיישאר עד "שנסיים לדבר עם הרב" ובכך למעשה ניסה לסדר לעצמו רכב מילוט. הרבנית שראתה את הדברים, פנתה מיד אל נהג המונית בבקשה שיזמין משטרה, המאיים שמע את זה ופנה אליה כשהוא מנופף בסכינו ואומר: אנחנו נטפל גם בך. לאחר זאת נשאו השניים את רגליהם ונמלטו.
 הרקע לתקיפה, לדברי המעורים בדבר ששוחחו עם 'בחדרי חרדים', היה ויכוח שניצת בנוגע לדרך הלימוד והפך למסע השמצות אישיות, דה-לגיטימציה, הטרדות משפחתיות, הוצאת שם רע בקווי טלפון שונים, קריאות גנאי ברחוב, גרפיטי  והיום כאמור - איום ברצח בסכין שלופה, בתוככי השכונה החרדית.
 לדברי אחד התלמידים, "חבורה של אברכים משולי המחנה, קיצונים שבקיצונים שמו להם למטרה לרדוף את הרב פייבלזון, ששיחותיו לא נראו בעיניהם מתאימות ל'השקפה הטהורה' שנחלו מרבותיהם'. לאחר שמאמציהם להשיג תמיכה מתלמידי חכמים מוכרים לא צלחה, הסלימו העסקנים את דרכי הפעולה ועברו לאיומים והשמצות אישיות".
 בתקופה האחרונה (לפני הקורונה) היו התפרצויות לשיעור שמסר הרב פייבלזון בנווה יעקב והקיצונים אף הגיעו לפוצץ את השיעור. בנוסף היו איומים על אביו, הגאון הישיש רבי שמואל אביגדור פייבלזון, ראש ישיבת 'נחלת נפתלי' בצפת.
 כזכור, כבר בתחילת מסע ההשמצות יצאו תלמידי חכמים חשובים חוצץ להגנת הרב פייבלזון. הגר"ז שוורצמן, תלמידו של הגאון רבי משה שפירא זצ"ל, כתב מכתב תמיכה ברב פייבלזון. בנוסף, ראש ישיבת תורת זאב, הגאון רבי ברוך סולובייצ'יק, התבטא בחריפות רבה על אלו שבמקום לזהות נכונה את הגורמים לירידה ברוחניות של בחורי הישיבות, עוסקים במאבקים פנימיים והשמצות על תלמידי חכמים מחנכים ויראי שמים מפורסמים.
https://www.bhol.co.il/news/1111410
זה נכון שתלמידיו פתחו במגבית להוצאת כתביו?

אם זה נכון, הם עשו לדעתי את הדבר הכי נכון והכי חכם. 

הנסיון הוכיח שמי שלא הגיב למתקפות נגדו, רק הרויח מזה, לא רק בעולם הבא, אלא גם בעולם הזה.

ולא חסרים דוגמאות.

כי הם חיינו
נתן תודה: 50 פעמים
קיבל תודה: 27 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כי הם חיינו » 24 יוני 2020, 20:15

מסיח לפי תומו כתב:
24 יוני 2020, 19:24
זה נכון שתלמידיו פתחו במגבית להוצאת כתביו?

אם זה נכון, הם עשו לדעתי את הדבר הכי נכון והכי חכם. 

הנסיון הוכיח שמי שלא הגיב למתקפות נגדו, רק הרויח מזה, לא רק בעולם הבא, אלא גם בעולם הזה.

ולא חסרים דוגמאות.

מי אתה רוצה שהוא יגיב באלימות
מי שמכיר את הר פיבלזון יודע שאלימות רחוקה ממנו כמרחק מזרח ממערב
ואם זה נכון שפתחו מגבית אז ברור שעשו משהו חשוב, כי ודאי שהפצת כתביו ירבה חכמה ויוסיף הרבה כבוד שמים בעולם

חנינא בני
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חנינא בני » 24 יוני 2020, 20:37

היום - קמפיין להוצאת ספרי הרב פייבלזון
כנסו והיו שותפים!

כולנו שמענו על התקיפה המזעזעת באישון ליל,
כולנו נחרדנו מהשפלות והחוצפה להרים יד על מי שנושא ברמה את קול האמונה בה'
כולנו מרגישים ש'לא עת לחשות' ומשהו צריך להיעשות.

"ושמרו דרך ה' לעשות צדקה ומשפט" – כך לימד אברהם אבינו את בניו,
וכך מלמד אותנו הגאון הרב אליהו מאיר פייבלזון שליט"א לאורך השנים.

התגובה ההולמת היא: דווקא עכשיו להוציא לאור את כתביו.

מזה זמן רב שאנו, תלמידי הרב, מבקשים להוציא לאור עולם את משנתו הסדורה בסדרת ספרים מקיפה.

היום הגיע הזמן!
כן.
דווקא עכשיו!

תורתו של הרב היא תורת אלוקים חיים, שופעת אור וטוב.

מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך.

זו התשובה שלנו!
https://www.charidy.com/dchl

זה מה שאנו בוחרים לומר לרודפים שמנסים לרפות את ידיו.

לא נלחם בחרב לגרש את החושך.

להיפך, נגביר עוד יותר את הטוב והקדושה.
נוכיח את יתרון האור על החושך:
כשהם מוציאים סכינים אנחנו מוציאים ספרים.
אל מול דרך מחשכים אנו מאירים אור תורה ואמונה.

ידידים, מוקירים ותלמידים
בעזרתכם תורתו של הרב תמשיך להשפיע לרומם ולחזק את האמונה ואת קיום התורה.

בשותפות זו נצהיר כולנו יחד: הסכינאים לא יפחידו אותנו.

האלימות לא תנצח.
הטוב ינצח!
זו התשובה שלנו - מוציאים לאור את ספרי הרב פייבלזון.jpg

תוך שעות ספורות עברו את ה15,000!!!
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

מצר
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי מצר » 24 יוני 2020, 21:08

זה הזמן להצטרף ולתרום!!!

כל יהודי ראוי לתרום-
למען כבוד התורה, שלא תהיה מושפלת בהתנהגות של חבורות רחוב.
למען המוסר הציבורי, שלא יתכן שכך יתנהלו אצלנו הויכוחים.
למען תלמידי החכמים,  שהם עטרת ראשנו, ולא ניתן להשפיל כבודם שהוא כבודנו.
למען האמת, שראויה להתברר ולצאת לאור, בכלי מפואר, כיאה לתורה חשובה ואמיתית.
למען השלום, שהוא יסוד תורתנו הקדושה, ועל השלום הרב פייבלזון מוסר נפשו שנים רבות (בין הורים לילדים, בין דורות, בין אנשים ובכללות האומה)
למען הצדק והטוב, שהם מיסודות משנתו של הרב פייבלזון, להוסיף אור וחסד וטוב בעולם.

זו היא לא רק שומע בזיונו וידום, זו השבת מלחמה שערה.
הם עושים מעשים נלוזים בחושך, אנו מוסיפים אור של תורה, אור של גדולה, אור של טוב.

יהודי תמים
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי תמים » 24 יוני 2020, 21:26

מיד אתרום בל"נ.
זו תגובה יפהפייה לאלימות נגד רבנים. (במקום עצרות מיותרות או התכסחות מיותרת או סתם סיסמאות)
דרכיה דרכי נועם. כל הכבוד!

מממא
נתן תודה: 92 פעמים
קיבל תודה: 16 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממא » 24 יוני 2020, 22:35

ממש מכובד במקום לתקוף חזרה לבנות עוד אין לך קידוש ה' גדול מזה 
כל אחד יכול עכשיו למחות על ביזוי ת"ח בצורה מכובדת של הוספת אור
אני ממש גאה שאני יהודי כשאני רואה כזה דבר
אשרינו מה טוב חלקנו ומה נעים גורלנו ומה יפה ירושתנו
חושו עם ישראל לעזרה לעזרת ה' בגבורים
כל נדיב ליבו יביאה את תרומת המשכן זהב וכסף ונחושת 
ונתנו איש כופר נפשו לכפר על נפשותינו מפני ביזוי ת"ח 
ואולי עוד מעט ותעצר המיגיפה בזכות גדולה זאת
ומקיימים גם מצוות המחאה וגם קדושת השתיקה
וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך
העשיר ירבה הרבה והדל גם אם ימעיט יעשה את חביריו והיו לה' מגישי מנחה בצדקה

מממא
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממא » 25 יוני 2020, 01:45

ברוך ה' כבר יותר מ40,000 ש"ח אשריכם!
בקשה חשובה מאוד!
כל מי שיכול אפילו סכום קטן שיתרום ויתרים חשוב מאד שיראו שאכפת לאנשים ביזוי ת"ח לכן חשוב שמספר התורמים יהיה גדול משמעותית
זה הצורה המכובדת של המחאה ולכן חשוב שתעשה בצורה הזאת 
לא על ידי שליח אין מחאה על ידי שליח
כל אחד אפי' בסכום קטן מביע את מחאתו והשתתפותו בכבוד ת"ח
זה הצורה להכניס נעימות ואהבה לבית מדרש

הקטן למאד
משתמש ותיק
נתן תודה: 20 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 25 יוני 2020, 07:28

איי איי...
כמה חבל שתקפו אותו והפכו אותו ל"משהו"...

אני לא מכיר אישית..אבל הפולחן אישיות סביב מישהו שלא ידוע לי שמתבלט בעומק ידיעת הש"ס בעיון, נראית לי מצחיקה ומוגזמת

כל ההוגי דעות האלה צריכים לקבל מקם בדרשות בקידושים לי הקוגל או בשולם זוכער ליד הארבעס...הם באמת גם טובים בשביל "בעלי תשובה"

ביהדות אף פעם לא היה מקום מכובד לרבנים שהם יותר הוגי דעות ופחות מפורסמים בידיעת התורה בעיון ש"ס ופוסקים.

ואם טעיתי והוא מיוחד גם בעמל התורה ובידיעת ש"ס בעיון לאסוקי שמעתתא, אז אדרבה אשמח שיתקנו אותי (ואולי אתרום גם...)

כי הם חיינו
יצירת קשר:

שליחה על ידי כי הם חיינו » 25 יוני 2020, 08:17

הקטן למאד כתב:
25 יוני 2020, 07:28
איי איי...

אני לא מכיר אישית..אבל הפולחן אישיות סביב מישהו שלא ידוע לי שמתבלט בעומק ידיעת הש"ס בעיון, נראית לי מצחיקה ומוגזמת

כל ההוגי דעות האלה צריכים לקבל מקם בדרשות בקידושים לי הקוגל או בשולם זוכער ליד הארבעס...הם באמת גם טובים בשביל "בעלי תשובה"

ביהדות אף פעם לא היה מקום מכובד לרבנים שהם יותר הוגי דעות ופחות מפורסמים בידיעת התורה בעיון ש"ס ופוסקים.

ואם טעיתי והוא מיוחד גם בעמל התורה ובידיעת ש"ס בעיון לאסוקי שמעתתא, אז אדרבה אשמח שיתקנו אותי (ואולי אתרום גם...)
אני חושב שההודעה שלך לא מתאימה לבן תורה
האם אתה לא חושב שלתקוף יהודי מרביץ תורה זה דבר מזעזע
כשויכוח לגיטמי בין ת"ח על דרך בעבודת ה' נהפך לסכינאות זה לא דבר מזעזע
היכן אתה רואה פולחן אישיות
תלמדיו כואבים את הפגיעה ברבם
ומצאו דרך ליגטימת מכובדת להביע את כאבם
ובכלל מה זה הזלזול וההתנשאות [מקום בדרשות.... ליד הקוגל ובשלום זוכר]
אני אישית לא מכיר את הרב, אבל שמעתי ממנו שיעורים שהורדתי מקול הלשון ומאתר בהמ"ד הגר"א ועוד, וזה תרם לי הרבה מאוד בהשקפה נכונה ובורה וירא"ש, ואני משוכנע שמדובר באדם מיוחד מאוד,

הקטן למאד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 25 יוני 2020, 08:24

הקטן למאד כתב:
איי איי...

עוד נקודה

יש משהו עצוב סביב השיח אודות בית מדרש הגר"א

הבית מדרש הנ"ל לפי הערכתי גדל על תשתית של מחסור מאד מורגש בקרב רבים מבני הציבור החרדי

ישנו ציבור גדול מוכשר ורחב אופקים שקצה נפשו בשטחיות הציבורית, בתופעת העדר שהולכת וגדלה ביחד עם הגידול הטבעי והמבורך בציבור החרדי

אולם דא עקא הציבור הנ"ל טועה טעות מרה..הפתרון אינו חיפוש "תורה חדשה" ואינו חיפוש ליברליות במרחב הציבורי..

הנסיון הראה שכל מגזר במשך שנות היסטוריה שניסה "לבעוט" במוסכמות מצא את עצמו אחרי דור במקום מאד רחוק מההתחלה.

לעת עתה הפתרון עם הכי פחות חסרונות הוא ההתנהלות המגזרית של הציבור החרדי. צריך באמת לחפש פתרון לאנשים החכמים שנמאס להם מכל חסרי הדעת, אבל מה שהם עושים זה לא הפתרון..אלא א"כ הם רוצים להיראות עוד 50 שנה כמו הציבור המזרחי [שגם התחיל עם אנשים גדולים מאד]

החכם יודע להסתכל כמה שנים קדימה. 

צריך לדעת שיש משהו מאד נוצץ ומושך בקבוצות האלה של תלמידי הבית מדרש הנ"ל, אחרי הכל ההרגשה שיש שם, היא נעימה, הרגשה שאפשר לקחת את היהדות לא בצורה "פאנטית" אלא כמשהו נחמד כזה...משהו אונברסלי...פחות בכי וקנאות, יותר שמחה וחדווה...במיוחד שהחלופה של היהדות החרדית השמרנית לפעמים נראית אפורה ודהויה ומיושנת...

ההרגשה הטבעית היא שמדוע "לעבוד קשה" אם אפשר לקבל גן עדן גם בצורה מושכת ונעימה...דו"ק ותמצא שרוב ככל חברי הקהילות הנ"ל [ללא הכללה] הם אנשים שאוהבים מאד את העולם הזה...ובין שיחה הגותית אחת לשניה הם ישמחו לאכול בתאבון מגש פיצה וקולה ולהתעדכן בנייעס האחרון...

אבל זה "פאטה-מורגנה", תעתוע...ודי למבין...ביהדות אין קיצורי דרך...צאי לך בעקבי הצאן...תסתכל מה היה ההגות של ר' ישראל, מה היתה דרשת הסליחות של ר' חיים וואלזינר ותבין כמה הם רחוקים מזה...

ובאמת התופעה של הרצון "לחדש" ימיה כימי קדם כמו שמתאר בלשונו הזהב רמ"ש במשך חכמה הידוע וז"ל:  כך היא דרכה של האומה, שכאשר יכנסו לארץ נכריה, יהיו אינם בני תורה, כאשר נדלדלו מן הצרות והגזירות, והגירוש, ואח"כ יתעורר בהם רוח אלקי השואף בם להשיבם למקור חוצבו מחצבת קדשם, ילמדו, ירביצו תורה, יעשו נפלאות, עד כי יעמוד קרן התורה על רומו ושיאו, הלא אין ביד הדור להוסיף מה, להתגדר נגד אבותם, מה יעשה חפץ האדם העשוי להתגדר ולחדש, יבקר ברעיון כוזב את אשר הנחילו אבותינו, ישער חדשות בשכוח מה היה לאומתו בהתנודדו בים התלאות, ויהיה מה, עוד מעט ישוב לאמר שקר נחלו אבותינו, והישראלי בכלל ישכח מחצבתו ויחשב לאזרח רענן, יעזוב לימודי דתו, ללמוד לשונות לא לו, יליף ממקלקלתא ולא יליף מתקנתא.

חנינא בני
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חנינא בני » 25 יוני 2020, 08:51

הקטן למאד כתב:
איי איי...

אני לא מכיר אישית את הקטן למאד
אבל עצוב מאד שאדם שלא יודע לקרוא כתב רש"י ואינו קובע עתים לתורה
כותב כאן כאילו הוא מבין משהו
כל הריקים ופוחזים האלו צריכים לקבל מקום על הברזלים
אף פעם לא היה להם מקום מכובד
נ.ב. אם טעיתי אשמח שיתקנו אותי, אין לי מושג, אני סתם כותב

כי הם חיינו
יצירת קשר:

שליחה על ידי כי הם חיינו » 25 יוני 2020, 08:54

הקטן למאד כתב:
25 יוני 2020, 08:24

הבית מדרש הנ"ל לפי הערכתי גדל על תשתית של מחסור מאד מורגש בקרב רבים מבני הציבור החרדי

ההרגשה הטבעית היא שמדוע "לעבוד קשה" אם אפשר לקבל גן עדן גם בצורה מושכת ונעימה...דו"ק ותמצא שרוב ככל חברי הקהילות הנ"ל [ללא הכללה] הם אנשים שאוהבים מאד את העולם הזה...ובין שיחה הגותית אחת לשניה הם ישמחו לאכול בתאבון מגש פיצה וקולה ולהתעדכן בנייעס האחרון...

לפי מה שאתה כותב אז אתה לא מכיר לא את הר פיבלזון ולא את בהמ"ד הגר"א 
וא"כ זה ממש לא ראוי לתקוף בלי להכיר וע"י השערות
איני שייך לבהמ"ד הגר"א ואני לא מכיר מקרוב, [שמעתי שיעורים באתר שלהם] אבל יש לי במשפחה שני אברכים צעירם שמשתייכים לבהמ"ד הנ"ל, והם כ"כ רחוקים מהתיאור שלך כאן, אנשים שרוחקים מאוד ממושגים של מגש פיצה וקווי ניעס 
אני חושב מה היה אומר ר"ח ולעזינער בשיחה של סליחות על אדם שמדבר ברבים נגד אנשים על סמך השערות 

יוסף אברהם
קיבל תודה: 3 פעמים

שליחה על ידי יוסף אברהם » 25 יוני 2020, 08:54

הקטן למאד כתב:
איי איי...

רובא דרובא של כל בעלי המוסר שאנחנו מצטטים בחרדת קודש, לא נודעו בידיעת ש"ס, לא בלומד'ס ולא לאסוקי שמעתתא אליבא דהלכתא. יתכן שהיו גדולים בתורה אבל לא התפרסמו בזה, ואעפ"כ מקבלים דבריהם.

מממא
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממא » 25 יוני 2020, 08:57

הרב הקטן למאוד
זה מאוד עצוב הסגנון שהתחלת לדבר בו
אין לי מושג מי אתה
וכי רמח"ל האריז"ל או ר' משה הם אנשים שמחפשים יהדות קלה????????

חוץ מזה שאתה ממש לא צודק בעובדות א' כוחו גדול בהלכה ובעיון יותר ממה שאתה מעלה על דעתך
ב הוא לא מביא שום דבר מבחוץ הכל מתוך הבמי"ד 
והכי כואב הוא ששיח ויכוח בין ת"ח הופך לארוע אלים זה דבר שצריך למחות עליו זה חילול ה' נוראי

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 513 פעמים
קיבל תודה: 1001 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 25 יוני 2020, 09:11

חושב שמותר לציין את שאט הנפש של כל אדם (ואפילו אינו בר דעת מושלם), להתנהג באלימות כלפי אדם שדעותיו אולי לא מתאימות עם דעותיו שלו.
דבר זה נובע ממידות רעות. מטירוף דעת טוטאלי. וכשזה מגיע לפסים של אלימות אין דרך להוקיע את הבזויים הללו.
(אף שאני סבור שהמחאה בעמודי פורום לתורה לא בדיוק במקומה, כי זו לא במה למעוררים, אלא למשא ומתן של דעת בלבד).

מאידך עושה רושם שיש מי שבעקבות זה, מאוד רוצים למנף קמפיין, לא בשביל להפיץ תורה (ובודאי לא זה העיקר), אלא בשביל להכשיר דברים שנמחתה עליהם ביקורת לא מעטה. גם באשכול וגם ברשות הרבים.
ושוב, אינני חושב שיש ביקורת אישית על היזמים של ביתמדרשהגר"א כיוזמה פרטית, אלא אודות השאיפה לקרא לזה "דרך". וכפי שהעיר לפני הניק "הקטן למאוד".

הקטן למאד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 25 יוני 2020, 09:11

כי הם חיינו כתב:
25 יוני 2020, 08:17
הקטן למאד כתב:
איי איי...

אני אישית לא מכיר את הרב, אבל שמעתי ממנו שיעורים שהורדתי מקול הלשון ומאתר בהמ"ד הגר"א ועוד, וזה תרם לי הרבה מאוד בהשקפה נכונה ובורה וירא"ש, ואני משוכנע שמדובר באדם מיוחד מאוד,

לתקוף כל יהודי זה דבר מזעזע, אפילו אם הוא בעל מכולת....

מכאן ועד להפוך יהודי יקר ככל שיהיה, לאיזה "מאן דאמר" שיש "תלמידים" ויש לו "מתגדים" זה קצת מעורר גיחוך...
במשנה בסוף אלו מציאות יש מעלה לאבידת רבו, ובפוסקים מבואר שזה רבו שלימדו תורה ודרכי הפסיקה וכד'...כל ההמצאה הזו של רב של הגות, זה דבר מצחיק...
אמנם כבר כמה דורות היה גם הערצה לצדיקים בעלי מוסר בלי קשר לידיעת התורה שלהם, יש לחלק טובא...מדובר היה באנשים צדיקים בצורה חריגה, סגפנים, מובדלים מעולם הזה, הוגים בעמל התורה בכל זמן, ולכן הם זכו להערכה גם אם הבנת התורה לא היה בהכרח החלק הבולט אצלם.
אבל להעריץ מישהו שכל הסחורה שלו זה שהוא "בעל מחשבה" זה דבר שלצערי הרב אין לו מקור קדום בתולדות עם הקודש.  

הקטן למאד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 25 יוני 2020, 09:15

חנינא בני כתב:
25 יוני 2020, 08:51
הקטן למאד כתב:
איי איי...

יהודי יקר
ההשתלחות שלך היא אלימות מילולית ולא מכבדת אותך.

לא כתבתי סתם מהשערה שאולי הוא לא גדול הדור.

אני מכיר את קצת את הרב פייבלזון, הוא יהודי יקר מאד. אבל מה אפשר לעשות שהוא לא מפורסם כת"ח סיני ועוקר הרים. ואפילו לא כיהודי שעושה תענית משבת לשבת או צם בה"ב...הוא ת"ח נחמד, איש מעלה וכו', ויש לו מסתמא המון מעלות כמו להרבה יהודים יקרים..רק אמרתי שמכאן ועד לשים אותו כ"ראש העדה" יש קצת דרך לעבור...
זה שהוא לומד גמרא, זה מאד יפה...אבל לא כל מגיד שיעור בדף היומי או אפילו ר"מ בישיבה קטנה צריך לקבל מקום של בעל דעה ומנהיג זרם ביהדות.

זה הכל...

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 25 יוני 2020, 09:17

חנינא בני כתב:
25 יוני 2020, 08:51
הקטן למאד כתב:
איי איי...

האשמה על ניק שכתב דברים מאוד פשוטים שיש עליהם קונצנזוס, ואפילו באשכול זה. נכון לא כולם מסכימים עמו (למשל אתה) אבל רבים רבים אמרו את אותה הביקורת במילים שונות לרוחב האשכול, וכאמור גם ברשות הרבים. כולל גדולי תורה.

שלמה חנוך שווירץ
נתן תודה: 4 פעמים

שליחה על ידי שלמה חנוך שווירץ » 25 יוני 2020, 10:13

הקטן למאד כתב:
איי איי...

אני לא יודע על מה אתה שח, אני אישית שמעתי ממנו כמה שיעורים בגמרא וברמב"ם, ומה אומר מה אדבר, הרבה תורה קבלתי מרבותי, אבל מהר' פייבלזון עולה על כולנה. וכעת אני מדבר על 'נגלה', את הדיון אודות ה'נסתר' נשאיר להזדמנות אחרת.
האם אתה יודע שהוא גם מוסר כל יום שיעור בעיון בגמרא לחברי הכולל שלו? אחד מתלמידיו סיפר לי פעם על דרכו המיוחדת בלימוד.
ניכר שהמטרה היחידה שלך זה להשמיץ אותו, אחרת לא היתה שולף ככה מהכובע את הטענה הזאת.

שלמה חנוך שווירץ
נתן תודה: 4 פעמים

שליחה על ידי שלמה חנוך שווירץ » 25 יוני 2020, 10:18

הקטן למאד כתב:
עוד נקודה

יש משהו עצוב סביב השיח אודות בית מדרש הגר"א

ישנו ציבור גדול מוכשר ורחב אופקים שקצה נפשו בשטחיות הציבורית, בתופעת העדר שהולכת וגדלה ביחד עם הגידול הטבעי והמבורך בציבור החרדי

אולם דא עקא הציבור הנ"ל טועה טעות מרה..הפתרון אינו חיפוש "תורה חדשה" ואינו חיפוש ליברליות במרחב הציבורי..

הנסיון הראה שכל מגזר במשך שנות היסטוריה שניסה "לבעוט" במוסכמות מצא את עצמו אחרי דור במקום מאד רחוק מההתחלה.

לעת עתה הפתרון עם הכי פחות חסרונות הוא ההתנהלות המגזרית של הציבור החרדי. צריך באמת לחפש פתרון לאנשים החכמים שנמאס להם מכל חסרי הדעת, אבל מה שהם עושים זה לא הפתרון..אלא א"כ הם רוצים להיראות עוד 50 שנה כמו הציבור המזרחי [שגם התחיל עם אנשים גדולים מאד]

צריך לדעת שיש משהו מאד נוצץ ומושך בקבוצות האלה של תלמידי הבית מדרש הנ"ל, אחרי הכל ההרגשה שיש שם, היא נעימה, הרגשה שאפשר לקחת את היהדות לא בצורה "פאנטית" אלא כמשהו נחמד כזה...משהו אונברסלי...פחות בכי וקנאות, יותר שמחה וחדווה...במיוחד שהחלופה של היהדות החרדית השמרנית לפעמים נראית אפורה ודהויה ומיושנת...

אבל זה "פאטה-מורגנה", תעתוע...ודי למבין...ביהדות אין קיצורי דרך...צאי לך בעקבי הצאן...תסתכל מה היה ההגות של ר' ישראל, מה היתה דרשת הסליחות של ר' חיים וואלזינר ותבין כמה הם רחוקים מזה...

ובאמת התופעה של הרצון "לחדש" ימיה כימי קדם כמו שמתאר בלשונו הזהב רמ"ש במשך חכמה הידוע וז"ל:  כך היא דרכה של האומה, שכאשר יכנסו לארץ נכריה, יהיו אינם בני תורה, כאשר נדלדלו מן הצרות והגזירות, והגירוש, ואח"כ יתעורר בהם רוח אלקי השואף בם להשיבם למקור חוצבו מחצבת קדשם, ילמדו, ירביצו תורה, יעשו נפלאות, עד כי יעמוד קרן התורה על רומו ושיאו, הלא אין ביד הדור להוסיף מה, להתגדר נגד אבותם, מה יעשה חפץ האדם העשוי להתגדר ולחדש, יבקר ברעיון כוזב את אשר הנחילו אבותינו, ישער חדשות בשכוח מה היה לאומתו בהתנודדו בים התלאות, ויהיה מה, עוד מעט ישוב לאמר שקר נחלו אבותינו, והישראלי בכלל ישכח מחצבתו ויחשב לאזרח רענן, יעזוב לימודי דתו, ללמוד לשונות לא לו, יליף ממקלקלתא ולא יליף מתקנתא.

עוד טעות חמורה.
הר' פייבלזון לא עוסק בלחדש, להיפך, החידוש מגיע מלמטה, מגיעים אליו אברכים עם המון ביקורת ומירמור, והוא בחכמתו הרבה מנתב את האנרגיות שלהם לבניה ולהעצמה רוחנית.

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
משתמש ותיק
נתן תודה: 343 פעמים
קיבל תודה: 243 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 25 יוני 2020, 11:01

אבי עזרי כתב:
21 יוני 2020, 15:06
כבוד הר' פילוט שליט''א
ערבת במחכת''ר כלאיים ושעטנז יחדיו.
מ' אברהם הוא דווקא מקרה עצוב של אפיקורס מהודר, מוכשר מאד ממש גאון, שכל האג'נדה שלו היא לכתוב רק דברים ברורים לפי כללי הלוגיקה, ולזלזל בכל ה''מעמיקים'' של הציבור במזרחי כמו שג''ר וכל אלו שמרשים את ברסלב ופשיסחא וחב''ד. ועל כך גאוותו, שהוא לא כמוהם אלא אמונתו כולה היא שכלית לוגית לגמרי בלי שום סברא שאיננה קבילה במדע החימיה והפיזיקה וכדומה. ואכן מקצועו הוא פיזיקה. וכבר כמה וכמה ספרים הוציא דווקא על הכיוון הזה.
מה שעצוב הוא שדווקא הכיוון הרציונלי לוגי נטו, הוא שדרדר אותו לאפיקורסות, כשהחליט שהוא החכם הלוגי הגדול ביותר מכל חכמי ישראל, וכל ספרות העומק של חכמינו אינה עומדת בפני ביקורותו הלוגית....
ואילו הבעיה של דברים גבוהים עלומים נשגבים ונסתרים, מגיעה מהכיוון ההפוך שהוא כ''כ שונא, מהכיוון של המחשבה העמוקה, ואלו שעל כל קוץ וקוץ דורשים תילי תילים של עומק, שאף אדם לא יכול לדעת אם זה נכון או דמיון, ומעפילים בדברים דקים, ובלשונות של סודיות מיוחדת, והם אלו שמביאים אנשים רבים וידועים להזיות ודמיונות ובלבול מוחין. במקום לעבוד על הדברים היסודיים הפשוטים הקשים המוכרחים הנחוצים והפחות מרשימים וסודיים כביכול.
אבל אלו חלילה אינם חשודים על אפיקורסות, להיפך, זה כיוון של אובר אמונה בדברים התלויים בשערה דק מן הדק עד אין נבדק.
ואם נשתמש במונחים מהעבר, בלי להשוות חלילה, אז ההתנגדות לעומקים סודיים והזיות נעוצה כבר בתעלולי השבתאים, וחלק מהטראומה שהיה נגד החסידים או הרמח''ל לחלק מהאנשים זה בגלל הטראומה מבעלי סודות והזיות, שבדרך כלל כוונתם לטובה ולקדושה, אבל זה מביא לאנשים רבים תעתועים ודמיון...
ואילו הלוגיקנים היבשים שמצמצמים את האמונה שתהיה רזה, ושדופת קדים, זה פגע בנו בבעלי הפילוסופיה הקיצונית בספרד. שהיו בטוחים שהלוגיקה היא היא אם כל החכמות ולא הבינו בעומקי חז''ל וחכמי ישראל. ועל אלו אפשר לומר שהרבה פעמים כוונתם אינה רצויה, כי הם מייבשים את היהדות, ומתגאים נגד אבותיהם.
כתבת מאד יפה, ואני מסכים לכל מילה.

עלה ברעיוני שמו של הנ''ל עם קריאת המילים של @אברך צעיר:
כשמדברים במילים גבוהות ועל נושאים גבוהים...
נזכרתי בחוברת על מיגו שהוציא הנ''ל וניסה למוכרה בהיכלי הישיבות הק'
אני לא זוכר אם היה זה ר' בונים או ר' יוסל שרייבר [נטיה מובהקת לראשון] שקרא את החוברת
והגיב בזלזול - וכי הוא ילד קטן שחושב שאם יכתוב יסודות ישיבתיים במילים של אוניברסיטה הוא יהיה יותר חכם...
באותם שנים (לפני כחמש עשרה שנה) הוא היה מוסר שיעור מצומצם לבני ישיבות בספר המצוות
גם שם היה בולט הביטוי הגבוה והמילים המפולספות בדיונים בית מדרשיים קלאסיים

אכן לגבי החילוק - מעיקרא לא באתי לדמות, ותודה.

מערבי
נתן תודה: 3 פעמים

שליחה על ידי מערבי » 25 יוני 2020, 11:22

מממא כתב:
24 יוני 2020, 22:35
אני מבין ומזדהה עם הרגשות החזקים אבל נראה לי שכדאי להשתדל לא להגזים.
לשונות מופלגים כאלו בהחלט יכולים בהחלט לעורר את הרושם שמישהו מנסה לעשות כאן פולחן אישיות, וחבל.
הרב פייבלזון מספיק גדול גם ככה והקבלות שכאלו לתרומת המשכן וכדו' או הבטחות לעצירת המגפה מופרזות ומזיקות יותר מאשר מועילות.
בהצלחה רבה.

מתבונן לעומק
נתן תודה: 15 פעמים
קיבל תודה: 38 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתבונן לעומק » 25 יוני 2020, 12:40

הקטן למאד כתב:

ידידי היקר
איני בא להצדיק את בימ"ד הגר"א, וכמובן שאני לא בהשקפה שלהם וכו' וכו' וכמו שקיבלנו מרבותינו מעתיקי השמועה
אבל הדברים שלך הם בגדר השמצה זולה.
אני בטוח שאתה כותב מתוך יר"ש וווארמקייט והדבר ניכר בהחלט, אבל אני יכול להעיד, שיש לי שכן אברך יקר שביקרים ת"ח מופלג ועמל בתורה, שהוא ממש לא נהנתתן וכו' כמו שתיארת, והוא שייך לקבוצה הזו של בימ"ד הגר"א
צריך להיזהר לא להכליל, ובטח שלא לטפול עלילות שקר
אפשר להגיד ברור: לבני תורה יש את ההשקפה שלהם, ומי שרוצה לחדש השקפה אחרת שיילך אצל המחדשים כמו ר' לייב מינצברג ר' משה שפירא וכדומה, כבודם במקומם מונח אבל הם לא מרבותינו מעתיקי השמועה !!
למעשה העניין של האלימות שהיה כאן יש לגנותו ואני בטוח שאף אחד לא חשב שלשם זה יתדרדר

מסיח לפי תומו
נתן תודה: 48 פעמים
קיבל תודה: 120 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסיח לפי תומו » 25 יוני 2020, 13:30

הקטן למאד כתב:
איי איי...

בודאי שהרב פייבלזון יודע ללמוד היטב, ות"ח מופלג. בודאי. וגם התוקפים שלו מודים בזה.

אבל זו לא הנקודה, 

הנקודה היא שאתה מרשה לעצמך לכתוב האשמות והשמצות ולכתוב "אם טעיתי תקנו אותי".

בחיים אל תשמיץ ותזלזל ואחר כך תכתוב "ואם טעיתי תקנו אותי".

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 25 יוני 2020, 13:57

כבר הערתי, ואני חוזר שוב.
המקרה מזעזע. הוא טיורף חולני שמחאת כל יהודי עליו בכל תוקף.
אל תמנף את זה לקדם את האג'נדה שלך בענין ביתמדרשהגרא,
יש עליו ביקורת ואין טעם ללעוס את זה שוב ושוב באשכול זה.

מותר להעביר ביקורת. זו ביקורת ענינית שנידונה באשכול.
וזה שהיה מקרה כזה - לא מתיר לא לך ולא לאחרים להשתלח כדי לקדם את האג'נדה שלך.

הפושעים יוקעו!
והמבוקרים יבוקרו!

וזה לא שייך זה לזה.

מממא
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממא » 25 יוני 2020, 15:15

מערבי כתב:
25 יוני 2020, 11:22
מממא כתב:
24 יוני 2020, 22:35
אני מבין ומזדהה עם הרגשות החזקים אבל נראה לי שכדאי להשתדל לא להגזים.
לשונות מופלגים כאלו בהחלט יכולים בהחלט לעורר את הרושם שמישהו מנסה לעשות כאן פולחן אישיות, וחבל.
הרב פייבלזון מספיק גדול גם ככה והקבלות שכאלו לתרומת המשכן וכדו' או הבטחות לעצירת המגפה מופרזות ומזיקות יותר מאשר מועילות.
בהצלחה רבה.

הרב נבשר וכי אין זה דרכו של עולם לכתוב כך שבונים בית כנסת?
והרי לימוד תורה ולימוד אמונה וכתיבת ספר יסודי חשובים לא פחות זה לא פולחן אישיות כל ספר משמעותי שמלמד ד"ת חשובים היתי כותב כך אני לא רואה בזה הגזמה זה התפיטות סבירה בשעת קמפיין התרמה

הקטן למאד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 25 יוני 2020, 15:44

מסיח לפי תומו כתב:
25 יוני 2020, 13:30
הקטן למאד כתב:
איי איי...

בודאי שהרב פייבלזון יודע ללמוד היטב, ות"ח מופלג. בודאי. וגם התוקפים שלו מודים בזה.

אבל זו לא הנקודה, 

הנקודה היא שאתה מרשה לעצמך לכתוב האשמות והשמצות ולכתוב "אם טעיתי תקנו אותי".

בחיים אל תשמיץ ותזלזל ואחר כך תכתוב "ואם טעיתי תקנו אותי".

בא נעשה סדר...

אני בסה"כ כמו שאמרתי מכיר אותו קצת...לא משעתי על תור של אברכים שניגשים ללבן איתו סוגיות חמורת בש"ס ובפוסקים.  
בד"כ בדורינו שיש מישהו שמיוחד מאד בידיעת או הבנת התורה איכא קלא דלא פסיק על זה.

לא העלבתי אותו...לא זלזלתי בו....לא כל יהודי יודע ש"ס בעיון...

אם הוא באמת יודע ש"ס בעיון וניתן לברר אצלו סוגיות בכל הש"ס בבחינת ת"ח ששואלים אותו דבר הלכה וכו'...אני הראשון שיוריד בפניו את הכובע וירוץ רגלית לברר אצלו כמה מהספיקות שיש לי בסוגיות...

[לכן אדרבה למרות שידוע לי ע"י קלא דלא פסיק את מה שכתבתי.....אני [אע"פ שאני טיפש ומיושן], בשונה ממכם, העמדתי עדיין את האופציה שיש צד שני, והודעתי מראש שבמידה ויוודע לי דבר פלאי שלא ידוע בקרב כלל הציבור שמלבד שאר מעלותיו הוא גם מופלג גדול בתורה (ושכנו הגרחי"ש מן הסתם דופק אצלו באישון לילה לברר סוגיות חמורות בקדשים), אם כן כל דברי בטלים ומבוטלים כחרס הנשבר).]

נ.ב אני מוכן לעשות נסיון. יש לו כאן כפי הנראה "תלמידים" יש לי שאלות חומרות בש"ס ובפוסקים, אדרבה אני מוכן לשלוח בפרטי לאחד מתלמידיו, והוא יביא לי את תשובתיו של הרב פייבלזון, וכולנו נרוויח מזה..

(ליודעים, בש"ס מצאנו רבות שכאשר רצו "לתהות" על קנקנו של מאן דהו, היו משגרים אליו שאלות חמורות וחדשות)

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 264 פעמים
קיבל תודה: 977 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 25 יוני 2020, 18:59

הקטן למאד כתב:
25 יוני 2020, 09:11
כי הם חיינו כתב:
25 יוני 2020, 08:17
הקטן למאד כתב:
איי איי...

לתקוף כל יהודי זה דבר מזעזע, אפילו אם הוא בעל מכולת....

מכאן ועד להפוך יהודי יקר ככל שיהיה, לאיזה "מאן דאמר" שיש "תלמידים" ויש לו "מתגדים" זה קצת מעורר גיחוך...
במשנה בסוף אלו מציאות יש מעלה לאבידת רבו, ובפוסקים מבואר שזה רבו שלימדו תורה ודרכי הפסיקה וכד'...כל ההמצאה הזו של רב של הגות, זה דבר מצחיק...
אמנם כבר כמה דורות היה גם הערצה לצדיקים בעלי מוסר בלי קשר לידיעת התורה שלהם, יש לחלק טובא...מדובר היה באנשים צדיקים בצורה חריגה, סגפנים, מובדלים מעולם הזה, הוגים בעמל התורה בכל זמן, ולכן הם זכו להערכה גם אם הבנת התורה לא היה בהכרח החלק הבולט אצלם.
אבל להעריץ מישהו שכל הסחורה שלו זה שהוא "בעל מחשבה" זה דבר שלצערי הרב אין לו מקור קדום בתולדות עם הקודש.  

אם מישהו יודע לפלפל שעות על גבי שעות באיזו הגדרה עמומה של "ביסוד ביאור דברי הברכת שמואל בהבנת יסוד הגר"ח בחלות דין לשמה והמסתעף", או שהוא יודע לכתוב חמש עמודים בחישוב הוה אמינא של חזו"א עם קושיא של החו"ב בהלכות כלאיים - אז הוא תלמיד חכם עצום, גאון מפורסם, מנחיל דרך לרבים וכו'. אבל אם הוא עמל בבירור יסודות מסורת היהדות, הבנת דרך תורה שבעל פה, עיון בחובת האדם בעולמו וכיוצא בזה דברים שהם הליבה של היהדות - הוא סתם "הוגה דעות" או "בעל מחשבה".

הגיון מעוות ומוזר, שנובע מבורות מוחלטת בהבנת המושג "תורה", ומשכך התוצאה היא צמצום המושג ל"מה שלומדים בישיבות או בכוללים" (כמובן רק הישיבות והכוללים  ה נ כ ו נ י ם ).

ואפרופו צדיקים, בשבת לב,ב מבואר שיש לכבד מי שהוא גדול ביראת שמים יותר ממי שהוא גדול בתורה. וכן מבואר בר"ן בקידושין לג,א שיש לכבד בעל מעשים יותר מתלמיד חכם משום שעיקר התורה היא להביא לידי מעשה.

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה - פנימי [הודעות בפורום זה יפורסמו רק לאחר אישור]”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים