הכל על זכויות יוצרים בהלכה, בעידן האינטרנט (ספרים סרוקים, תוכנות, שירים, וכו') | אשכול מאוחד

צוליק

משתמש חדש
יהושע אמר:
פעלעד אמר:
אני דיברתי עם שלושה מורי הוראה מובהקים, אחד מהם בעל שם עולמי בחו"מ, שאלתי אותם אם מותר לי להעתיק גירסה ישנה (לא עדכנית) של תוכנת בר אילן שמסתובב ברשת אחרי שנפרצה בעבר ויש את זה לכל המי ומי, שלושתם אמרו לי בפירוש שהלכתית לא שייך לאסור, אם כי יש להוסיף שאולי אינו מן הראוי, אבל אם ממילא לא הייתי קונה זאת (כי כבר יש לי אוצה"ח) אז אין שום בעיה.
הנימוקים היו מגוונים, יאוש, זוטו של ים וכו', אבל מה שהיה נראה כנימוק מרכזי הוא שלמוכר אין שום תפיסה בתוכנה המועתקת כיון שהוא דבר שלא בא לעולם, כשהוא מוכר לקונה דיסק, אז יש לו תפיסה בדיסק ולקונה אסור בשום אופן להעתיקו, אבל אחרי שכבר נפרץ והועתק ואני מעתיק מהעתק אין למוכר שום תפיסה או יד או שייכות לזה שיוכל לקבוע שזה שלו ואסור לי לקחתו.
ואפשר להוסיף לזה הרבה סברות נוספות, השורה התחתונה של כל אברך ומו"ץ שלמד בעיון חו"מ הוא, שקשה מאד להורות באצבע על מקום בשו"ע שממנו יוצא פסק לאיסור ברור.
למה אין לאסור משום שנהנה מטרחתו של חברו בלי לשלם? מה זה שונה מכל נהנה מפועלים שחייב לשלם דמי פעולה?

אצל פועלים חייב לשלם על משהו שבין כה וכה היה משלם - ושכולם משלמים ע"כ, ובד בבד א"א להשיג פעולה זאת בלי תשלום, ואף היא שווה זאת.
בשונה מדיסק שאין את פרמטרים הנ"ל.

אמונת אומן

משתמש ותיק
אני שאלתי פעם אחד מגדולי המפיקים עבור איזה סכום כדאי לו שאשתמש בדיסק פרוץ שלו, שהרי סוף כל סוף אין לו בזה שום הוצאות של עטיפה מכירה שיווק וכו'
וענה לי ש20 ש"ח זהו תשלום ראוי.
מאז אני נוהג שכאשר יש לי הנאה מדיסק ברמה שסביר שאם לא היה זמין בחינם הייתי רוכשו, אני שולח תשלום של 20 ש"ח לזמר.

לענ"ד כיום המצב הוא שרוב השומעים אינם מעוניינים רק בחלק קטן של השירים, כמו שיר אחד או שניים מכל דיסק, ומקשיבים ליתר רק כי הם עכ"פ שם, וע"כ אין מקום לחייב בתשלום אלא על החלק שבאמת מעוניינים בו.
לגבי תוכנות מחשבים מקובל אצל הרבה מורים לחייב רק על דברים של אמנים שומתומ''צ, ואיני יודע מקורו.
אמנם מסתבר שדבר שהגדרת האיסור שבו לא ברורה, שייך בו ועשית הישר והטוב, ואולי אין חיוב בזה כשמדובר בגויים.

דוידי חיים

משתמש רגיל
ראיתי שהרבה דנים האם מותר להוריד שירים מ'יוטיוב' - אך כולם מתעסקים בשאלה האם מותר להוריד שירים מהיטיוב כאשר הזמר הוא לא זה שהעלה את השיר ליוטיוב, אלא אדם אחר שיש בידו את השיר, ומעלה את השיר למרות שאין הזמר רוצה בכך.הייתי רוצה לשאול שאלה שונה - במקרה בו הזמר העלה את השיר, האם מותר להוריד את השיר? שהרי על כל כניסה שהאדם צופה בשיר ביוטיוב הזמר מקבל כסף. מצד שני יכול להיות שיש כאן דין של יאוש מדעת, או כסף שלא שווה פרוטה (- אני לא יודע כמה הזמר מקבל על כל צפייה בשיר, אך נראה לי שהזמר מקבל פחות משווה פרוטה על כל כניסה לשיר, אך מצד שני הסכום הכולל יכול אולי לצאת הרבה כסף לזמר - שוב אינני יודע). מה דעת הרב במקרה הזה, האם מותר להוריד את השיר מהיוטיוב כאשר הזמר מעלה את השיר?

הלכה למעשה

משתמש רשום
האם מותר לפרוץ תכנות שמליוני אנשים בעולם פורצים אותם באופן קבוע כגון ווינדוס, אופיס וכו' וכו'

ברל

משתמש ותיק
הלכה למעשה אמר:
האם מותר לפרוץ תכנות שמליוני אנשים בעולם פורצים אותם באופן קבוע כגון ווינדוס, אופיס וכו' וכו'

בעבר מייקרסופט התבטאו שהאדם הפרטי שפורץ יש להם אינטרס שיפרוץ כדי להיות התוכנה השולטת בשוק. מי שמכיר את העולם הזה יודע שעיקר הביזנעס של זה הוא העולם הציבורי חברות ומדינות. בלי להיכנס לנידון גזל הגוי וכו'

הלכה למעשה

משתמש רשום
ברל אמר:
הלכה למעשה אמר:

בעבר מייקרסופט התבטאו שהאדם הפרטי שפורץ יש להם אינטרס שיפרוץ כדי להיות התוכנה השולטת בשוק. מי שמכיר את העולם הזה יודע שעיקר הביזנעס של זה הוא העולם הציבורי חברות ומדינות. בלי להיכנס לנידון גזל הגוי וכו'

אז מה שאני מבין ממך שלדעתך מותר משני סיבות:
א. שלמייקרוסופט יש עניין שתפרוץ.
ב. שזה גזל הגוי.... וזה אולי יעזור לשאר החברות....

מעל הסטנדרט

משתמש ותיק
גזל הגוי נאסר למעשה בשו"ע סי' שמח.
אולם בכל גניבת תוכנה שנמצאת פרוצה לציבור, יש שדנו מצד דין זוטו של ים.
ויש שדנו מצד שאין גזל בדבר שאינו מחסיר בעצם אלא רק מונעה רווח, [ כי מניעת רווח היא איסור בפני עצמו של גרמא בנזיקין, ולא ענין של גזל].
יש בזה ספר שסידר יפה ומתומצת את כל השיטות בזה, ובסוף די מיקל בכמה אופנים, והוא ספר "לא תיגזול" סי' א, [ישנו באוצר החכמה]

fantian

משתמש ותיק
ברל אמר:
בעבר מייקרסופט התבטאו שהאדם הפרטי שפורץ יש להם אינטרס שיפרוץ כדי להיות התוכנה השולטת בשוק.

אפשר מקור???
או שזה סתם שמועה???
אני יודע את החשבונות של הרווחים אבל להבדיל מגוגל מייקרוסופט לא עבדו בשיטה הזאת כ"כ, כך שמצד זה לא יודע אם זה מותר.

שמעתי מהגר"י ויזל [דיין אצל הגרנ"ק וחמיו של הזמר שטיינמץ] שחתנו אמר לו שאף זמר לא חושב שירוויח וגם אם אומרים אין לזה תוקף 

מה אדבר

משתמש ותיק
בר בי רב דחד יומא אמר:
שמעתי מהגר"י ויזל [דיין אצל הגרנ"ק וחמיו של הזמר שטיינמץ] שחתנו אמר לו שאף זמר לא חושב שירוויח וגם אם אומרים אין לזה תוקף 
ידוע שהגרנ"ק עצמו התיר זאת

מה אדבר אמר:
בר בי רב דחד יומא אמר:
ידוע שהגרנ"ק עצמו התיר זאת
נכון והבאתי המנ"ל שכך גם חושבים כל בעלי המקצוע

אברהם עבד ה'

משתמש חדש
שמעתי מאחד מגדולי הרבנים שליט"א שתלוי:
א.להעתיק מדיסק זהו גזל גמור.
ב.לעהתיק ממחשב של מישהוא אחר בזה נח' הפוסקים.
ג. מהאינטרנט מותר כי זהו זוטו של ים

דחד יומא

משתמש ותיק
יש כאן שני נושאים,
א' האם בזכויות יוצרים יש בעלות, ואסור באיסור גזל לפגוע בהם.
ונידון זה לב' ראשים יפרד, א' מכח דינא דמלכותא ובזה הנידון אם למלכויות דידן יש דינא דמלכותא, ובארץ ישראל יש נידון נוסף האם בארץ ישראל נוהג דינא דמלכותא, ואולי דין זה שאני שהוא דין עולמי. ולגבי נידון זה שייך גם זוטו של ים.
ולגבי נידון זה ככל הידוע לי בית דינו של הגר"נ קרליץ נוקטים שאין כאן בעלות אמיתית ולא גזל.
ב' השגת גבול, וכאן יש לדון באחד שמעתיק לצורכו הפרטי אם שייך בזה השגת גבול, או שכל מה שדנו הפוסקים הוא לגבי הוצאת ספרים והעתקת התוכן לצורך מסחרי. [אגב כמדומני שגם בחוק יש הבדל בין העתקה לשימוש פרטי לבין העתקה לשימוש מסחרי].
ועל זה אולי מועיל מסברא מה שאמר הזמר שטיימינץ שהזמרים אינם מתכננים להפיק רווח מהשיר, וממילא הוי כמו הנידון לגבי הוצאת ספרים שדעת חלק מהפוסקים שאסור להשיג גבול המו"ל הראשון כל זמן שלא סיים להפיק את הרווח המצופה מהספר.

יעקב שלם

משתמש ותיק
בר בי רב דחד יומא אמר:

אין שמענו ראיה...

מה מקור השמועה

דווקא זמר בקנה מידה שלו כן מרוויח

בכל אופן לדעתי גם אם זה נכון זו לא סברא להתיר

הרי אין כאן מחילה על העתקה 
מול תנאי מפורש

לעצם השאלה לגבי הורדה מהאינטרנט 
רב התיר לי בזה

תלמיד מחכים

משתמש ותיק
בר בי רב דחד יומא אמר:

חבל שאנשים אומרים דברים שהם לא יודעים, הרבה זמרים מרוויחים הרבה כסף על הדיסקים שהם מוציאים גם היום,
בציבור הכללי לא מקובל להעתיק דיסקים שלמים, וגם באינטרנט אי אפשר למצוא דיסקים שלמים, הזמרים שמים ברשת חלק מהשירים בציפיה שהציבור יקנה את הדיסקים עצמם, והציבור קונה בהמוניו, 

גמח

משתמש ותיק
סוקרטס האחר אמר:
דודע אמר:
יהודי אמר:
כבר כתבו על זה בעבר באריכות כאן בפורום.

היכן? כבר חיפשתי בפורום של האינטרנט

שמעתי שאם זה כבר נמצא באינטרנט מצוי להורדה יש לזה דין של זוטו של ים

שאלה שנשאל הגר"י סילמן שליט"א ומה שענה ע"כ:

שאלה: האם תוכנות או שירים שהופצו באינטרנט מותירים מדין זוטו של ים שאבודה מממנו ומכל אדם?
תשובה: אין זה זוטו של ים שהעובדה שהבעלים ממשיך בכ''ז להרויח

תלמיד מחכים אמר:
בר בי רב דחד יומא אמר:

חבל שאנשים אומרים דברים שהם לא יודעים, הרבה זמרים מרוויחים הרבה כסף על הדיסקים שהם מוציאים גם היום,
בציבור הכללי לא מקובל להעתיק דיסקים שלמים, וגם באינטרנט אי אפשר למצוא דיסקים שלמים, הזמרים שמים ברשת חלק מהשירים בציפיה שהציבור יקנה את הדיסקים עצמם, והציבור קונה בהמוניו, 
לכן יש פה תשובה מאדם שיודע מה שהוא מדבר ולא נראה לי שיכול להיות אדם שיותר מתאים לזה מהגר"י ויזל שהוא גם איש הלכה מובהק וגם חי את העולם של אותם זמרים

בעל כנפיים

משתמש ותיק
תלמיד מחכים אמר:
בר בי רב דחד יומא אמר:

דומה שאינך יודע מה אתה שח, אולי(אני בספק גדול) אי אפשר למצוא דיסקים שלמים להורדה באינטרנט, אך ניתן גם ניתן לשמוע השירים אם באינטרנט אם באפליקציות שונות ומשונות, אף זמר לא עושה כסף ממכירות הדיסקים.
מה שכן, זמרים מקבלים סכום מסוים על כל צפייה/השמעה של השיר, בחלק מהאפליקציות או האתרים.

רק מה'

משתמש רגיל
זמר שכותב שהזכויות שמורות לפי החוק הבינ"ל, מותר להעתיק, משום שהאיסור מצד החוק הוא רק לצרכי רווח כגון למכור לאחרים, ולשימוש פרטי מותר.
מי שכותב שאסור ע"פ דין תורה, כאן נכנסים לדיון של קנין על רעיון.
עניין טענת "זוטו של ים" לא מובן לי כי אם הגזל הוא של הרעיון, הרעיון נשאר אצלו וכל העתקה היא שכפול ויצירת עותק חדש של המוצר , והרעיון תמיד נשאר אצלו.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
בעל כנפיים אמר:
תלמיד מחכים אמר:
בר בי רב דחד יומא אמר:

דומה שאינך יודע מה אתה שח, אולי(אני בספק גדול) אי אפשר למצוא דיסקים שלמים להורדה באינטרנט, אך ניתן גם ניתן לשמוע השירים אם באינטרנט אם באפליקציות שונות ומשונות, אף זמר לא עושה כסף ממכירות הדיסקים.
מה שכן, זמרים מקבלים סכום מסוים על כל צפייה/השמעה של השיר, בחלק מהאפליקציות או האתרים.

אני שמעתי בשם אחד העוסק בזה, עוד לפני המצאת דיסקים כשהעתקת הקסטות של אז היו באיכות ירודה מקסטה המקורית, שרק זמרים גדולים ממש מרוויחים ממכירות. רוב זמרים נכנסים לזה בידיעה שהם לא יכסו הוצאות ההפקה ע"י מכירות, ולא דוקא מחמת העתקות שלא היה כ"כ נפוץ אז. אבל הם עושים את זה לעשות לעצמם שם, ושוב מרוויחים מערבי שירה, אירועים חתונות וכדומה.
אבל צ"ע אם זה מצ"ע התיר להעתיק. שאם זה נחשב גזל, אין היתר לגזול רק משום שהנגזל יודע שיהיו גזלנים. גם חנויות יודעים שיהיו קצת גניבות של מוצרים מעל מדפי החנות גם אחר כל אמצעי אבטחה שלהם, רק שזה כדאי להם להחזיק חנות באופן זה כשמרוויחים מקונים הישרים. וברור שאין זה מתיר לגנוב מעל מדפי חנות.
אבל אם זה לא נחשב גזל, אלא שאוסרים מצד יורד לאומנות חבירו או מצד היושר, יתכן שמה שמוציא דיסק לקח בחשבון תחילה שיהיו העתקות, הוי סברא להקיל.
לגבי זמרים קטנים יותר, שמעתי שהם מעדיפים שיעתיקו בלי לשלם ממה שלא יהיה לו בכלל. וזה מטעם הנ"ל, שע"י הפצה גדולה יותר של הדיסק, נתפרסם יותר ומגדיל הסיכוי שלו להתפרנס מערבי שירה וכדומה. אם זה נכון זה בודאי היתר למי שלא היה קונה בכל אופן, אבל אצלו האיסור להתעיק אינו ברור בכל אופן. צ"ע אם זה עוזר לגבי מי שהיה קונה בלא"ה.

תלמוד-תורה

משתמש ותיק
מותר להעתיק סרטים? 
[נא לא להכנס לטיבם של הסרטים, אבל אני מתכוון לסרטי חרדיים]
לילד העתיקו סרט, וכתוב בתחילתו 'אסור להעתיק'
מה שאני שואל, אם יש מושג קנין פה בסרטים,
או שאם הסרט ישן [2003] זה כבר בסדר?
תודה רבה

מה אדבר

משתמש ותיק
תלמוד-תורה אמר:
מותר להעתיק סרטים? 
תודה רבה
אם אתה נוהג לשמוע שירים מועתקים, אין שום הבדל.
הדיעות כבר ידועות.

בחור

משתמש ותיק
לכאו/ ברור שזה היזק שאינו ניכר אך עדיין אין זה אומר שמותר לכתחילה כי יש איסור להזיק גם כשאינו ניכר.

גבריאל פולארד

משתמש ותיק
תלמוד-תורה אמר:
מותר להעתיק סרטים? 
תודה רבה

https://din.org.il/files/alon_hamishpat/69.pdf?&~nfopt(fileDistorted=03075317447626058)
https://www.ykr.org.il/question/15318
https://din.org.il/2014/12/30/%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%93%D7%AA-%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%94%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%A8%D7%A0%D7%98/
https://din.org.il/2011/05/26/העתקת-קלטת-לדיסק-שמע/

ברל

משתמש ותיק
מה אדבר אמר:
תלמוד-תורה אמר:
מותר להעתיק סרטים? 
תודה רבה
אם אתה נוהג לשמוע שירים מועתקים, אין שום הבדל.
הדיעות כבר ידועות.
יש הבדל מהותי מאוד בין סרטים לשירים היום לאחר מעשה 90% אולי יותר מהזמרים שמוציאים דיסק מוציאים אותו מסיבה אחת ויחידה פרסומת היום כמעט ואולי בכלל אין שום כדאיות להוציא דיסק כדי להרוויח עליו.
שונה מכך סרטים שמופקים אך ורק כדי להרויח כסף 

חלק עליון תַחתִית